Buttons maken bleek populair Kleuters voortaan vrijdags liet meer naar school Mid-Holland Jazzfestival gaat toch nog door eerlingen 't Startblok telden 'water' centraal leusiler krant Fancy fair 'Klem Duimpje': /rijwel alle scholen hanteren dezelfde regeling: D WS houdt rommelmarkt Valse honderdjes in Achterveld Zondag 28 juni in de Korf: Emmaüs gangers weer in Achterveld E Matkop en Glanskop plaatselijk nieuws DINSDAG 16 JUNI 1987 ACHTERVELD - De peuter speelzaal Klein Duimpje hield zaterdag van 11.00 - 14.00 uur een fancy fair. De opbrengst hiervan komt ge heel ten goede aan de speel zaal. Van de opbrengst zal weer nieuw materiaal wor den aangeschaft en oud speelgoed e.d. worden ver vangen. >1 S! f 8 Phil :por i Phif mbi 765|CHTERVELD - De leerlin- n van de openbare basis- Kool 't Startblok hebben de ER iitste maanden gewerkt aan lUch t projekt "water". r afronding van dit projekt werd er donderdag op genoemde school een tentoonstelling gehou den. Deze tentoonstelling stond helemaal in het teken van het wa ter. Groep 6, 7 en 8 zijn in het ka der hiervan naar een waterzuive ringsinstallatie in Bunschoten ge weest. Deze waterzuiveringsinstallatie was hierna door de leerlingen zelf op schaal gemaakt. Deze was nu op de tentoonstelling te zien met de verklarende tekst er bij. Verder waren er veel zelf ge maakte dieren te zien die in sloot De 'overspannen meester" van september vorig jaar krijgt nu op vrijdag een vrije dag...(archieffoto Leusder Krant). (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Leusdense kleuters die met ingang van het nieuwe schooljaar in groep 1 of 2 van de basisschool zitten zullen dan nog maar vier dagen per week naar school moeten. De meeste Leusdense scholen geven de kinderen in de kleuterschoolleeftijd dan op vrijdag vrij. Iet gehele R.K. onderwijs in Leus- en, het P.C. schoolbestuur en het ollege van burgemeester en wet- ouders, formeel het bestuur van et openbaar onderwijs, zijn het ens geworden over een uni- >rme regeling voor Leusden-cen- um en Leusden-zuid. De Leus- ense montessorischool en de ge formeerde basisschool hebben onderwijskundige redenen ekozen voor een andere rege- ng. Er werd een groot aantal spullen te koop aangeboden. Buiten dit waren er ook een aantal attracties zoals enveloppen trekken, de spi raal, koek happen, grabbelton e.d. Een vrij groot aantal bezoekers deed van hun belangstelling blijk geven. Voor de kinderen was er buiten genoemde attracties een voor hen leuk spel. Er was een ap paraat beschikbaar gesteld waar mee men buttons kon maken. De kinderen maakten hier druk ge bruik van. Eerst moesten zij daar toe zelf een tekening maken waarna deze tekening op de but ton werd afgedrukt. De opbrengst was 372,45. Het buttons maken trok veel belangstelling. Na eerst zelf een tekening te hebben gemaakt, werd die daarop op een button verwerkt. CHTERVELD Achterveld wordt met ingang m het nieuwe schooljaar ook een niforme regeling gehanteerd. De regeling wijkt af van de regeling waarvoor men in de rest van de gemeente Leusden heeft geko zen. In Achterveld zullen de leer lingen van groep 1 en 2 de gehele woensdag thuis kunnen blijven. Verder is de maandagmiddag vnj voor de kinderen in de kleuter leeftijd. Het college van burgemeester en wethouders is erg blij, dat men in Leusden een regeling heeft kun nen maken waarover de meeste betrokkenen het eens zijn. De mo gelijkheid was aanwezig dat ie dere school op eigen houtje een uitwerking had gemaakt van de zogenaamde vierjarigen-maatre gel die de minister van onderwijs heeft uitgevaardigd. Voor wat betreft het openbaar on derwijs zullen de medezeggen schapsraden véin de diverse scho len nog akkoord moeten gaan met de gemaakte afspraken. De mede zeggenschapsraad heeft voor dit gevallen een 'instemmingsrecht', hetgeen betekent dat men ach teraf akkoord zal moeten gaan met een beslissing. Het college is echter vast van plan om de gemaakte afspraak ook daadwerkelijk na te komen. Er zijn geen geluiden dat een medezeg genschapsraad het niet eens is met de centrale afspraak. Mocht dat wel zo zijn dan zal B. en W het probleem eventueel voorleggen aan een geschillencommissie. GEEN ONTSLAGEN De regeling zoals die nu tot stand is gekomen betekent dat er al thans binnen het openbaar onder wijs in Leusden geen gedwongen ontslagen hoeven plaats te vin den. De hele maatregel is echter wel tot stand gekomen omdat de minister met de zogenaamde vier jarigenmaatregel besparingen in het onderwijs wil doorvoeren. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om kleuters van vier jaar later naar school te laten gaan, zodat er minder onderwijskrachten nodig zouden zijn. Later is de regeling wat flexibeler gemaakt zodat de scholen zelf konden bepalen hoe ze tot de gewenste vermindering van benodigde leerkrachten kon den komen. De in Leusden gehanteerde oplos sing is slechts één van de vele mo gelijkheden. In omliggende ge meenten is ook gekozen voor de mogelijkheid om meer leerlingen in een klas te zetten, waardoor er uiteindelijk minder leerkrachten nodig zijn De vierjarigen-maatregel gaat in op het moment dat de kinderen in het nieuwe schooljaar weer naar school gaan. Eerder dit jaar werd ACHTERVELD - De muziek vereniging Door Wilskracht Sterk zal op 22 augustus weer de jaarlijkse rommelmarkt houden. De opbrengst van deze rommelmarkt wordt ge bruikt om uniformen en in strumenten aan te schaffen voor de jeugd, die de afgelo pen jaren in groten getale lid van de vereniging is gewor den. Om ook dit jaar weer zoveel mo gelijk spullen op de rommelmarkt te heben die voor een goede op-1 brengst kunnen zorgen, zullen le den van de vereniging op maan dag 22 juru a.s. huis-aan-huis spul len komen ophalen. Is men deze avond met thuis en heeft men toch geschikte voorwerpen dan kan men bellen naar Oos Hoefkens, tel. 03425-2083, Wout van Hamers- veld, tel. 03425-1688 en naar Jonen Hilverts, tel 033-945882. De spullen zullen dan zo vlug mo gelijk worden opgehaald. ACHTERVELD - Vrijdag middag om ongeveer 14.00 uur werd bij twee Achter- veldse bedrijven betaald met een vals bankbiljet van 100,-. De beide valse bankbiljetten zijn vermoe delijk uitgegeven door twee mannen, rijdende in een licht kleurige personenauto, merk Opel Ascona. De politie verzoekt degenen die iets gezien hebben van deze twee mannen of be doelde auto, contact met de politie te willen opnemen, tel. 1607. Verstrekte inlich tingen zullen vertrouwelijk worden behandeld. LEUSDEN - Onder auspiciën van de Leusdense Jazzso- ciëteit vindt op zondag 28 juni a.s. het Mid-Holland-Jazz- festival in De Korf toch nog doorgang. In onderlinge samenwer king van de Jazz Sociëteit Leus den en de Lion's Club was in eerste instantie een uitste kend, goed doordacht plan opgesteld om een twee dagen durend jazzfestival te organi seren m „De Korf'. Twee om standigheden hebben ertoe geleid, dat de Lion's Club zijn medewerkmg aan de organi satie van dit twee dagen du rende festival heeft beëindigd: énerzijds vond het bestuur van de Lion's Club de termijn van voorbereiding aan de erg krappe kant. Men voelde bij de Lion's Club wél voor verdere mede werking, wanneer het festival enkele maanden later zou kun nen plaatsvinden. Want ook m de ogen van deze Lion's Club betrof het een zeer goed plan. Anderzijds zijn problemen van technische aard een strui kelblok geworden voor het welslagen van het festival. Op een dermate korte termijn bleek het onmogelijk voor de organisatie om een stoffen vloerbedekking te krijgen voor de sportzaal van „De Korf', terwijl plaktegels tech nisch gesproken ontoelaat baar waren. Bij dit alles kwam het feit, dat het totale gebouw van „De Korf' alleen uitgesproken tij dens het weekend van 20 en 21 juni a.s. beschikbaar was voor een dergelijk groots opgezet spektakel. De Lion's Club heeft wel zijn medewerking toegezegd voor medewerking aan het volgend jaar te organiseren festival. SPIJTIG Met het wegvallen van zeer veel goede mankracht van de kant van de Lion's Club stond het bestuur van de Leusdense Jazzsocieteit voor een moeilijk probleem. Peer Hartjesveld: „De reden waarom het bestuur van de Jazzsociéteit Leusden uitein delijk tóch gekozen heeft voor een Mid-Holland-Jazz-Festival in wat bescheidener opzet, is hierin gelegen, dat er inmid dels toch wat verwachtingen gewekt waren: met alleen bij de Leusdense arts Theo Kui per, maar ook bij het Leusden se pubhek. Onder auspiciën van ae Leusdense Jazzsocieteit, die vertrouwt op de medewerkmg van die sponsors die in een eerder stadium reeds toezeg gingen gedaan hebben - onder wie de namen van Pon's Auto mobielhandel, Penhold BV, Pa sar Grahan en de hypotheker Miele, Reimus Snel - vindt nu op zondag 28 juni a.s. het Mid- Holland-Jazz-Festival toch plaats. Een en ander zal gebeuren van 's middags twaalf uur tot 's nachts twaalf uur m dne loka- ties van „De Korf': de toneel zaal, de hal met het barge- deelte en „Café Monet". Bij Een van de vele sessies die dit jaar bij de jazz-sociëteit plaatsvonden. goed weer hoopt men ook op het terras te kunnen spelen. GERSHWIN Wat het programma betreft: men opent met een semi-klas- siek koffieconcert in het kader van de George Gershwin her denking Het is op 11 juli a.s. vijftig jaar geleden dat deze Amerikaanse componist van onder andere „Rhapsody in Blue" en de negeropera „Por- gy and Bess" in Hollywood stierf. Hierna zullen vanaf twee uur 's middags tot 's avonds laat tal van orkesten en groepen op treden, waaronder „Diamond Five", het „Utrechts Jazz Or kest", de „Swing Society" en verder meerdere bekende Leusdense en regionale com bo's. De kosten van dit festival zullen geheel door de spon sors gedekt worden, naar het bestuur hoopt, zodat de totale opbrengst bestemd zal kunnen worden voor het ziekenhuis van Sumve in Tanzania van de Leusdense arts dr. Theo Kui per. De entree voor het koffie concert zal 7,50 gaan bedra gen. een kom koffie inbegre pen. Men kan een passpartout voor de hele dag kopen: do nateurs van de Jazzsocieteit betalen daarvoor 10,- terwijl van andere belangstellenden 15,-- gevraagd zal worden. Voor de voorverkoop van kaarten kan men terecht bij de voorzitter van de Jazzsociéteit Leusden, de heer Kees Hunde- pool die telefonisch bereik baar is onder nummer 941368. De twee mezensoorten Mat kop en Glanskop zijn zeer moeilijk üit elkaar te houden en men moet wel een door gewinterde vogelaar zijn om het verschil, op het eerste gezicht, te zien. De verschil len zijn uiterst klein en wei nig opvallend. Zo heeft de Matkop een iets grotere keelvlek, lichtere wangen, een dofzwarte kop, die bij de Glanskop glanzend zwart is, en een onduidelijke vleugel- spiegel; allemaal uiterlijk heden die slechts op zeer korte afstand zijn waar te nemen. Iets duidelijker is er verschil te horen in de roep. De Matkop is over het alge meen wat talrijker dan de Glanskop; hij stelt wat min der eisen aan zijn biotoop. Deze kan variëren van voch tige loofbossen, open bossen en bossen met veel onder groei. Vrijwel de enige voor waarde die hij stelt is dat er zieke of dode bomen moeten voorkomen. Hij hakt name lijk zelf zijn nestholte uit en kan dat, met zijn kleine priemsnaveltje, niet in le vend hout doen. Heel zelden maakt hij gebruik van nest kasten. Het nestmateriaal bestaat behalve uit wat houtsplin ters, uit mos en eventueel wat veren en haar. Het aan tal eieren ligt tussen vijf en tien. Evenals bij de andere mezensoorten is de broed- duur twee weken en verla ten de jongen, na ongeveer veertien dagen het nest. De Glanskop is door zijn be perkte biotoopkeuze minder talrijk dan de Matkop. Hij verlangt het liefst droge, open, hoogopgaande loof bossen. Omdat de Glanskop niet zelf zijn nestholte uit hakt, is hij aangewezen op natuurlijke, of door andere vogelsoorten gemaakte boomholten. Hoogstens wordt een reeds bestaande holte wat vergroot. Het man netje houdt het vrouwtje ge zelschap bij de nestbouw. Beide mezensoorten zijn, evenals de andere mezen, standvogels. Dat wil dus zeggen dat ze, ook buiten de broedtijd, hier blijven. Ze zwerven dan met andere soorten, in gemengde groe pen, rond. Glanskopmezen komen, evenals de Matkop, maar weinig in bewoonde gebieden. We zullen ze dan ook zelden of nooit 's winters op onze voedertafels zien. Mocht dat wel het geval zijn dan kan men er vrijwel ze ker van zijn dat het een Mat kop is. G. van L. en plas te vinden zijn. Tevens kon den bezoekers van de tentoonstel ling een poging wagen om spreekwoorden te raden, die alle maal iets met water te maken had den. Het was een zeer veelzijdige, in formatieve tentoonstelling, waar de leerlingen veel werk aan he ben gehad, en waar ze zelf veel van hebben geleerd. Er was een enorme belangstelling, zodat al hun werk dik de moeite waard is geweest ACHTERVELD - Zaterdag zullen de Emmaüsgangers weer een be zoek aan Achterveld brengen. De genen die gedragen kleding, schoeisel e.d. op te ruimen heb ben kunnen dit zaterdag bij de auto komen brengen die weer zal staan op de parkeerplaats tegen over hotel de Roskam De tijd is van 10.00 - 16.00 uur. Met de ontvangen goederen zullen door de Emmaüsgangers weer een groot aantal minder bedeelde medemensen worden geholpen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5