Opheffing 875 plaatsen tot 1991 onvermijdelijk Provincie evalueert stadsvernieuwing Leusden statistisch gezien Veel publiek bij laatste jazzpodium Provincie trekt miljoenen uit voor bejaardenoorden Nieuw bijdragesysteem saneringsplannen: ONDERWIJS VOOR VOLWASSENEN START DAGMAVO- DAGHAVO IN LEUSDEN Jubileum Popweekend Sezers. schrijven^ Infobus Gasbedrijf bezocht gemeente Surfcentrum Renswoude Klaarover bedankt Marie-Louise LEUSEN - De provincie Utrecht zal een deel van het tekort op de bejaardenoorden voor haar rekening moeten nemen. Het bedrag dat de provincie van het rijk voor de bejaardenoorden ontvangt is veel te laag. GS stellen Provinciale Staten daarom voor om tot 1994 de doeluitkering aan te vullen met ruim 36 miljoen gulden van de provincie. Om het gat dat ondanks deze pro vinciale bijdrage blijft bestaan enigszins te dichten, stellen GS on der meer voor het aantal verzor gingsplaatsen in bejaardenoorden m de penode 1988-1991 met 875 te verminderen. De huidige capaci teit van de Utrechtse bejaarden oorden die de provincie subsidië- ert, is 6575 plaatsen. Na 1991 zal verder reductie noodzakelijk zijn. In het gebied, waar Leusden m valt, blijft de reductie overigens beperkt tot 9 plaatsen Dit blijkt uit de 'Nota van randvoor waarden voor de planning bejaar denoorden 1988-1991'. die GS ter voorbereiding op het vierjaren plan hebben opgesteld Provin ciale Staten behandelen de nota op 2 september a.s. Daarna kan deze dienen als uitgangspunt voor het plan, dat m de voorzomer van 1988 door de Staten moet worden vastgesteld In het voorontwerp plan, dat dit najaar verschijnt, zul len GS concrete reductievoorstel- len doen. De Nota van randvoorwaarden be vat de uitkomsten van een onder zoek naar de toekomstige be hoefte aan verzorgingsplaatsen in de Utrechtse bejaardenoorden. Voor het onderzoek heeft het pro vinciale Instituut voor Onderzoek en Documentatie onder meer ge gevens verzameld van de regio nale indicatiecommissies. Deze commissies bepalen hoe drin gend ouderen, die naar een be jaardenoord willen, opname no dig hebben Voor de meest urgente gevallen blijken per jaar 450 plaatsen be schikbaar te moeten zijn, voor de minder dringende 700; samen 1150. Ouderen die met enige al dan niet professionele hulp zelf standig kunnen blijven wonen, hebben de onderzoekers buiten beschouwing gelaten. Uit het on derzoek blijkt, dat ruim 22% van de bewoners van de Utrechtse be jaardenoorden uit andere provin cies en uit de stad Utrecht komt. Voor de planning en de financie ring van de bejaardenoorden in de stad Utrecht is met de provin cie verantwoordelijk, maar het ge meentebestuur. De totale jaarlijkse behoefte van 1150 plaatsen komt ongeveer overeen met het aantal plaatsen dat jaarlijks vrijkomt. Om in die behoefte te voorzien zou het hui dige aantal verzorgingsplaatsen dus gehandhaafd moeten blijven op 6575. Maar het is volgens GS onwaar schijnlijk dat alle betrokken oude ren daadwerkelijk een beroep kunnen doen op plaatsing in een Utrechts bejaardenoord Zo zullen sommigen zich in een huis buiten de provincie vestigen, en zijn an deren op het moment van plaat sing aangewezen op een ver pleeghuis in plaats van een bejaar denoord. Bovendien is het voor de provin cie financieel onmogelijk het hui dige aantal plaatsen in stand te houden. Alleen al in 1987 blijft de doeluitkering van het rijk (106,6 miljoen gulden) 8.2 miljoen achter bij wat de provincie voor de be jaardenoorden uitgeeft. Aan be zuinigingen valt daarom met te ontkomen, zeggen GS. Vorig jaar is al tot een aantal maatregelen be sloten, waaronder een m de vol gende jaren doorwerkende kor ting van 5,8 miljoen voor de geza menlijke bejaardenoorden. In 1988 is volgens GS een extra kor ting van 3,6 miljoen nodig. De kortingen worden overigens niet gelijkelijk over de bejaarden oorden verdeeld, omdat de varia bele kosten (o.a. voor personeel) er sterk verschillen. Zo vanëren de personeelskosten blijkens een recent onderzoek van minder dan 50 gulden per verzorgingsdag in het ene bejaardenoord tot bijna 90 gulden in het andere. Een ver band met de behoefte aan verzor ging van de bewoners blijkt nau welijks te bestaan. In de toekomst zal een budgetteringssysteem moeten bijdragen aan de beheer sing van de variabele kosten in de bejaardenoorden. Op dit moment "zouden verdere kortingen fataal zijn, en leiden tot onverantwoorde consequenties bij de individuele bejaardenoor den", aldus GS. "Gelet op de hoogte van de tekorten en de mate waarin verder kortingen op de bejaadenoorde mogelijk zijn. is capaciteitsreductie onvermijde lijk". Op grond van het behoefte- nonderzoek acht het college in de komende vier jaar een verminde ring met m totaal 875 plaatsen ver antwoord: 125 in 1988 en 250 in elk van de drie volgende jaren. De reductie zal alsvolgt over de provincie worden verdeeld: Bij deze verdeling hebben GS re kening gehouden met het toe komstige aantal 80-plussers m de verschillende delen van de pro vincie, omdat zich in deze catego rie de meeste ouderen bevinden die opname in een bejaardenoord nodig hebben. GS stellen zich in beginsel op het standpunt dat de bejaardenoor den uit de doeluitkering van het rijk betaald moeten kunnen wor den. Om de financiering op korte terwijn sluitend te krijgen zou ech ter een onverantwoord grote ca paciteitsreductie nodig zijn. Het college stelt daarom voor het tijd stip waarop inkomsten en uitga ven met elkaar in evenwicht moe ten zijn op te schuiven naar 1994. Tot die tijd zal de provincie ruim 36 miljoen gulden uit eigen mid delen moeten bijdragen. In dat bedrag zijn kostenposten van ette lijke miljoenen overigens nog niet eens begrepen, bij voorbeeld de verhuis- en herinrichtingskosten die het gevolg zijn van sluitingen van bejaardenoorden. De bezuinigingen en de capaci teitsreductie die GS nu voorstel len, bieden maar zeer gedeeltelijk soelaas. Als het rijk de provincie op geen enkele manier tegemoet komt, zullen tot de eeuwisseling nog veel meer plaatsen in Utrechtse bejaardenoorden moe ten verdwijnen, zo vreest het col lege. Gevolg van sluitingen van bejaar- Plangebied Aantal plaatsen per 1/1 denoorden is, dat er op den duur minder plaatsen per jaar vrijko men voor nieuwe bewoners. Dat is een van de redenen waarom GS de voorzieningen voor thuiswo nende bejaarden willen verbete ren, zodat die langer zelfstandig gehuisvest kunnen blijven. Voor dit zogeheten flankerend beleid zijn voor een deel de gemeenten verantwoordelijk. De provincie is verantwoordelijk voor het 'tehuis- gebonden' flankerend beleid: tij delijke opnamen en dag- en nacht- opvang in bejaardenoorden. Mo menteel stelt de provincie voor dit doel een miljoen gulden per jaar beschikbaar GS willen dit bedrag in vier jaar verdubbelen tot twee miljoen. Daarnaast zal het college het alter natief gebruik van gesloten be jaardenoorden bevorderen. Daar bij denkt het bijvoorbeeld aan ver bouwing tot zelfstandige woon eenheden voor ouderen, die dan eventueel gebruik kunnen maken van de diensten van een nabijge legen bejaardenoord. Tijdens de voorbereiding van de Nota van randvoorwaarden heeft de provincie uitgebreid overleg gepleegd met gemeenten, bejaar denoorden, bewonerscommis sies, eerstelijnszorg, ouderenbon den, etc. Zulk overleg zal er weer zijn nadat Provinciale Saten zich op 2 september a.s. over de nota hebben uitgesproken en de voor bereiding van het ontwerp-plan begint. Maar eerst wordt de nota op maan dag 15 juni a.s. vanaf 13.00 uur be sproken m de Statencommissie voor Maatschappelijk Welzijn, Volksgezondheid en Ouderenbe leid. Om 16.00 uur volgt een be spreking door de commissie Fi nanciën en Planning. Beide verga deringen zijn openbaar, en wor den gehouden in het Provincie huis, Achter St. Pieter 200 te Utrecht. Vermindering 1988 1992 West Utrecht Noord 772 669 103 West Utrecht Midden 697 531 166 West Utrecht Zuid 435 366 69 Zuidoost Utrecht West 2011 1807 204 Zuidoost Utrecht Oost 561 570 -9 Noordoost Utrecht 2099 1757 342 Totaal 6575 5700 875 (van onze medewerker) LEUSDEN/UTRECHT De provincie Utrecht zal haar bijdra ge aan gemeentelijke reconstructie- en saneringsplannen niet langer uitsluitend baseren op de verwervingskosten van het aangekochte onroerend goed. Het college van Gedeputeerde Staten wil de subsidie in het vervolg gaan bepalen aan de hand van het totale tekort van een saneringsplan. Dat blijkt uit het zojuist verschenen rapport „Evaluatie verordening provin ciaal stadsvernieuwingsfonds". Volgens GS vormen de verwer vingskosten een belangrijke, maar niet altijd de voornaamste kosten post bij reconstructie- en sane ringsplannen. Voorgesteld wordt maximaal vijfenzeventig procent bij te dragen ui het nadelig saldo van een reconstructie- of sane ringsplan, waarbij renteverliezen beperkt kunnen worden meegeno men. Met het nieuwe systeem, dat nog door Provinciale Staten moet wor den goedgekeurd, hopen GS druk op de gemeenten te blijven uitoefe nen om de kosten te beperken. Uit 'n inmiddels gehouden enquête is gebleken, dat de meeste gemeen ten met het voorstel instemmen. OPBRENGSTEN Het college kondigt verder aan, in daartoe aanleiding gevende ge vallen m te zullen stemmen met de realisering van woningbouw in de duurdere vrije sector Volgens GS Dag-/Avondscholengemeenschap Amersfoort scholangamMnschap voor avondmavo. avondhavo. avondathaneum, avondmaao en dagmavo. daghavo. dagalhaneum voor volwasaenen bij voldoende belangstelling VOORLICHTING in „Groot Krakhorst", Bolderikhof 18 op: maandag 22 juni van 10.00-11.30 uur dinsdag 16 juni van 20.00-21.30 uur Inlichtingen: Dag-/Avondscholengemeenschap Amersfoort Tel. 033-631668. Leusderweg 249, Amersfoort kunnen de opbrengsten uit grond- verkoop daardoor op een hoger peil geraken. Woningbouw in de vrije sector mag echter met op een bijdrage uit het provinciale stadsvernieu wingsfonds rekenen. „Naar onze opvatting kan het niet zo zijn, dat uit het fonds verkregen bijdragen doorwerken in de grondkosten van duurdere woningbouw en op die manier doorvloeien naar de eige naar/bewoner", aldus het college. ERFENIS In het kader van de decentrali satie wordt de provincie sinds ja nuari 1985 ingeschakeld bij het ver delen van overheidssubsidies voor stadsvernieuwing. De invoering van de wet op de stads- en dorps vernieuwing ging gepaard met de afhandeling van al door het rijk toegezegde bijdragen. In zijn eva luatie-rapport wijst gedeputeerde drs. A.G.W. Schapenk er op, dat „de start van het provinciale fonds derhalve m met onbelangrijke mate werd bemoeilijkt door de af handeling van de erfenis van het rijk." De meuwe verdelingssystema- tiek kon volgens de gedeputeerde tot nu toe slechts in beperkte mate worden toegepast. Schapenk ver onderstelt dat „dit er mede toe heeft geleid dat gemeenten wat voorzichtig zijn geworden ten aan zien van het ontwikkelen van nieu we plannen. In verband met de beperkte financiële mogelijkhe den heeft men wellicht even een pas op de plaats gemaakt." WOONHUISMONUMENTEN Onder invloed van deze erfenis van het njk is sinds 1985 een sys teem van reserveringen toegepast. Daardoor kon in de afgelopen ja ren een gedeelte van het provin ciale stadsvernieuwingsfonds wor den afgezonderd voor de sanenng van milieuhinderlijke bedrijven, eerste aanleg van riolering, verbe teringen aan particuliere woningen en de restauratie van woonhuismo numenten. Hiermee voorkwam de provincie dat het bestaande beleid abrupt werd afgebroken. Het colle ge vindt nu echter, dat het systeem van reserveringen op gespannen voet met de wet staat. „Gedepu teerde Staten dienen zich bezig te houden met de prioriteitsstelling tussen gemeenten en niet tussen verschillende plannen van één ge meente", zo heet het. In het evaluatie-rapport worden verder prioriteiten gesteld voor de restauratie van woonhuismonu menten. GS willen voorrang verle nen aan restauraties van geregi streerde monumenten en beeldbe palende panden die gelegen zijn binnen een beschermd dorps- of stadsgezicht. Overigens wordt geen bijdrage verleend voor res tauratie-activiteiten waarvoor ook een beroep kan worden gedaan op de bestaande regeling van het mi nisterie van WVC. Voor de eerste aanleg van riole ring in stadsvernieuwingsgebie den stelt de provincie in 1987 slechts een beperkt bedrag be schikbaar. Omdat er door de gemeenten dit jaar niet genoeg plannen zijn voor gedragen die voldoen aan de gel dende criteria, concluderen Gede puteerde Staten dat dit klaarblijke lijk geen activiteit is, die met een grote frequentie voorkomt. Toch acht het provinciebestuur de aan leg van nolenng van groot belang, vooral met het oog op de kwaliteit van het oppervlaktewater. Daarom stelt het college voor om de koppeling met stadsvernieu wingsgebieden los te laten en ook bijdragen toe te gaan kennen voor de eerste aanleg van riolering in de bestaande bebouwde omgeving. Vervanging van rioleringen rekent het college daarentegen tot het ta kenpakket van de gemeenten. Minister Nijpels van VROM heeft onlangs in een notitie aan de Tweede Kamer kritiek uit geoefend op het ad-hoc beleid van veel gemeenten. Volgens de bewindsman ontbreekt een struc turele lange-termijn aanpak op dit gebied en is het provinciale stadsvernieuwingsfonds niet be doeld om daaruit de vervanging van rioleringen te bekostigen. AMERSFOORT - In het kader van het 10-jange bestaan van de Bond Amersfoortse Muzikanten (BAM) houdt deze bond in samenwerking met de Amersfoortse Culturele Raad (ACR) een Jubileum Pop weekend. Het weekend vindt plaats op vrijdag 19 en zaterdag 20 juiu in het Openluchttheater Birk- hoven en in Cultureel Centrum 'De Flint'. In het theater treden zaterdag de groepen Mae West en Het Goede Doel op. De optredens beginnen om 20.15 uur. De dag erna treden na 20.00 uur de groepen Lipservi- ce, Social Security en The Smithe reens op. De toegangsprijs be draagt zaterdag 12,50 en zondag 15,-. Kaarten voor beide concer ten zijn vanaf nu onder meer ver- Waarom naar surfcentrum Renswoude? 1 e Dealer van Aquata, BIC, Sailboard, PR, Tiga, Ten Cate en diverse andere merken leverbaar. 2e Diverse merken pakken o a. Gul, Tesco, O'Dare, Marlin, Camaro 3e Zeilen de Vries, UP en Neil Pryde 4e Veel accessoires. Windy, Serpent, Cantonal, Tiki. 5e Imperials voor vele merken auto's 6e Altijd aanbiedingen 7e Goed advies, hulp en service. Tevens de sport en vrijetijdschoen „KangaRoos" Komt u een binnen bij Ook de jeugdige trombonist kon - ondanks zijn verkoudheid - goed meekomen met de veteranen. LEUSDEN - In een stampvol Café "de Swartesteegh" vond afgelopen donderdag het laatste Jazz-Podium van dit seizoen plaats. De muziek werd weer verzorgd door het Jan Verwey/Wiebe Haanstra kwartet. Als gewoonlijk wist Jan Verwey het publiek weer danig enthou siast te krijgen wat hem menig ap plaus opleverde. Als extra gastsolist was er de nog jeugdige trombonist Marco Mey- boom Alhoewel geplaagd door een hevige verkoudheid bleek Marco al aardig mee te komen met de routiniers achter hem. Vooral in de prachtige, maar moei lijke, ballad "I'll remember Clif ford" bewees hij talent te hebben We zullen zeker nog meer van hem horen. We mogen stellen dat het Jazz-Po- dium in "De Swartesteegh" een groot sukses is geworden Ge tuige de opkomst is er kennelijk behoefte aan in Leusden. Er is daarom ook besloten er na de vakantie mee door te gaan; de eer ste avond is gepland op donder dag 13 augustus a.s. Het Jan Ver wey/Wiebe Haanstra kwartet zal voor de vakantie nog éénmaal in Leusden te horen zijn en wel tij dens het Midzomer Jazz-Fesüval in de korf op 28 jum a.s. LEUSDEN - Iedereen die van cijfertjes houdt, kan zijn hart ophalen, want het statistisch jaarboek van de gemeente is uit. Het is de zesde uitgave in successie en samengesteld door het stafbureau organisatie en statistiek. Het jaarboek is verdeeld in vijf hoofdstukken: grondgebied, bevolking, verkiezingen, woningbouw, en onderwijs. Ook is het voor zien van een index met trefwoorden. krijgbaar bij de ACR, Zonnehof 10. van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Langs deze weg wil ik laten weten dat er toch mensen zijn die het klaaroverwerk weten te waarde ren. Vrijdag j.l kreeg ik van een meisje die op 'de Vallei' kleuter school zit en 5 jaar werd, een bos bloemen in m'n hémden gedrukt met een kaartje erbij waarop stond: Omdat ik jarig ben voor de klaarovers die mij en alle kinderen dagelijks 'over zetten', was gete kend: Mane-Louise. Helaas kan ik met van alle mensen zeggen dat wij daar voor de veilig heid staan, want er zijn altijd men sen die toch met hun kind overste ken ondanks dat wij, klaarovers, daar staan Misschien dat deze mensen nu gaan nadenken. Lineke Klein Aan het begin van het hoofdstuk grondgebied worden 'kerngege vens' vermeld. Daaruit blijkt dat op 1 januan 1986 de bevolkingsdicht heid per vierkante kilometer in de gemeente (422 mensen) iets lager is dan gemiddeld in Nederland (428 mensen). Dat geldt ook voor de woningdichtheid per vierkante kilometer. In Leusden is deze 141 woonhuizen, en in ons land gemid deld 159. De gemiddelde bruto wo ningbezetting is in onze gemeente echter hoger: Leusden 2,98; Ne derland 2,70. Leusden is een vruchtbare ge meente. Per 1000 inwoners werden vorig jaar 16,2 levende kinderen geboren. Dat cijfer is voor het hele land 12,0, beduidend lager. Omdat in Leusden relatief weinig mensen overleden (5,8 op de 1000 inwo ners), heeft onze gemeente, in ver houding met ons land als geheel, een hoog geboorte-overschot: 10,3 tegen nog geen 4 in het hele land. De reden daarvan kan worden af geleid uit de tabel 'leeftijdsopbouw van de bevolking, 1 januari 1987* die een eindje verder in het jaar boek is afgedrukt. Wat waarschijn lijk iedereen al wist, wordt hier met cijfers onderbouwd; Leusden heeft een betrekkelijk jonge bevolking. OUDERDOM Uit de tabellen over het aantal geboren en overleden personen kunnen gegevens worden gehaald met betrekking tot de ouderdom van een wijk. In de wijken Clave- renblad en Wildenburg werden gedurende 1986 veel kinderen ge boren, respectievelijk 38 en 48. Het aantal overleden personen in deze wijken was laag, slechts 1 in iedere wijk. Zeer waarschijnlijk wonen in deze wijken veel jonge gezinnen, omdat die over het algemeen kin deren plegen te krijgen. Een heel ander beeld laat wat dit betreft bij voorbeeld de wijk Rozenboom zien. In dit deel van Leusden wer den 4 babys geboren, terwijl er 29 mensen overleden. In deze wijk wonen hoogstwaarschijnlijk veel ouderen. Verder vermeldt het jaarboek dat Leusden er m 1986 295 mensen bij kreeg. Er vestigden zich 386 mensen, en 91 mensen vertrokken. Het positieve saldo komt geheel voor rekening van, wat het jaar boek noemt, wijk 0, een gebied m het zuidoosten van Leusden. De rest van de plaats Leusden leverde namelijk een negatief migratiesal do op van 71 mensen, terwijl uil Achterveld, Stoutenburg en het buitengebied nog eens per saldo 20 mensen vertrokken. Een tabel in het hoofdstuk Wo ningbouw laat zien, dat de bruto- woningbezetting in de gemeente nogal uiteen loopt. In wijk Munnik hove woonden 1 januari 1987 ge middeld 1,95 mensen in een huis. In het buitengebied ten westen van Leusden-Centrum woonden toen 4,20 mensen in een huis. De wo ningbezetting is in het buitenge bied over het algemeen toch hoger dan elders m Leusden. GEGEVENS Het jaarboek bevat vele tabellen met voor geïnteresseerden ongetwijfeld veel boeiende gegevens. Om nog één ding te noemen. De groei van het aantal inwoners van Leusden en het aantal leerlingen dat de basisscholen bezocht, heeft geen gelijke tred gehouden. Tot begin 1978 was dat wel zo. Daéuna stabileerde het aantal leerlingen zich rond de 3200 leerlingen, terwijl de bevolking als totaal nog groeide. Wellicht heeft dit te maken met het feit, dat kinderen rond hun dertiende verjaétrdag de basisschool verlaten. Blijkbaar bereikten veel kinderen van mensen die in het begin van de jaren '70 m Leusden kwéimen wonen, in 1978 die leeftijd Dat het aantal kinderen dat de basisscholen bleef bezoeken desondanks gelijk bleef, komt waarschijnlijk doordat de bevolking met jonge gezinnen werd uitgebreid. LEUSDEN/ACHTERVELD - Een in- Centraal Nederland bezocht fortnatiebus van het Gasbedrijf woensdag 10 juni Leusden en Ach- terveld. 's Morgens stond de bus ir. Achterveld, na de middag in Leus den. In de bus was allerlei folder materiaal aanwezig, en voorlich ters waren aanwezig om vrage van bezoekers te beantwoorden. Het interieur van de infobus van het Gasbedrijf Centraal Nederland, waann men alles over gas- én gasrekenmoe- te weten kan komen. De bus stond woesdagmiddag bij het Leusdense gemeentehuis.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6