Kantongerecht Amersfoort LOEP OP LE Groeneveld opticiens Muziek Bestemming I.P.V.O. Prick Regeren is... Lenen, lenen, betalen, betalen... Internationaal Grote broek Naam Leusden (2) Te hooi... ..en te gras Voorlopig...(l) Voorlopig...(2) Verwarring (1) Verwarring (2) Opbrengst Naam Leusden (1) DONDERDAG 18 JUNI 1987 loep op Leusden 10 Bevreesd, dat de wethoudi een soort verlaat hobby-isme taak voor de gemeente Lease zou zijn weggelegd in het internationale overleg over mogelijke soorten wapen-tui luisterden we ademloos toe, hij daar verder over zei. Een zucht van verlichting door de zaal, toen bleek dat n over kruisvluchtwapens gini maar om een financiële regel voor het vervoer van schoolkinderen. De discussie over de nieuwbouw voor de muziekschool in Leusden w< van een aard, dat men terecl v vast kon stellen, dat er muzi< zat. Even gingen onze gedacht zelfs in de richting van een militaire mars, toen werd opgfemerkt, dat het voorstel aantal booby-trapos' omvatl Maar dat bleek voorbarig^11 voorstel werd afgefloten, da waar Harm Offereins constateerede, dat de wijze waarop het in behandeling dreigde te komen 'een voorn leek om het probleem op een slimme manier te omzeilen.' Dat was dan dus duidelijk slim genoeg: het college moi in augustus, met een groot a^11 'garanties, mee terugkomen. tc Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het bestemmingsplan 'Groot Achterveld' goedgekeurd, zita werd ons deze week bericht. Bezwaren van de Stichtse Milieufederatie werden afgewezen. Jammer voor Achtervelds eerste burger Henk Ossendn het gaat om het bestemming: >.i 'groot Achterveld' in Ijsselst fc Waarmee tevens is aangetooei dat ondanks de beweringen Henk, er zelfs aan Achtervel e niets uniek is... P: Een automobilist uit Bunsc la reed met een auto zopder au e tische koppeling, hoewel hip* beperkt rijbewijs had. "Ik rijd al 4 jaar in een ge V auto. Die beperking vervalt n jaar" protesteerde hij. Dat waar zijn, men moet dan w< zorgen dat de beperkende ling van het rijbewijs afge wordt. De officier eiste 70,- boete deze nalatigheid, maar de tonrechter maakte er 25 omdat verdachte toch al eei tal jaren in een auto met kopj )c rondreed. fa d< Iemand uit Baam zou een bouwtractor ingehaald heb een manier die een polit®( "het hart in de keel had kloppen". "Dit vind ik een dramatiseriii het gebeurde" vond verdi die noch het uiterlijk noch dd tijd had voor roekeloos rijgec "Ik reed al even achter die trf met een vaart van 10 a 15 km ter mij zat een politieauto, duL doe je vanzelf geen gekke di Toen er een onderbroken s kwam, wilde ik inhalei wachtte eerst op een tegenli ging vervolgens in een bocht er om heen zonder t< den en daarna kwam er indei nog een tegenligger, maa hoefde voor mij echt niet te men. Er was geen sprake va "narrow escape". De officiei niettemin/ 150,- boete De kantonrechter vond echti tenlastegelegde niet bewezi gaf vrijspraak !tl rondliep, een echte man wij( imiteerde hij die handelii staande bij een beekje. Z moeder zag dat door het ke t kenraam, en het lieve mens er, naar ik begreep, haats gebleven van het lachen. Want wat gebeurde? Dat was het probleem: gebeurde niets. Op het ci ciale moment, dat mijn vad 11 voor de eerste keer in zijn ven staande zou plassen, vi uit zijn heuse broek, kon hij i niet. Met als gevolg, dat hij i tekort aan noodzakelijk va Or trachtte op te roepen door n alle macht te persen. De gevolgen laten zich /jn den. Inderdaad: hij deed het zijn broek. In mijn familie is dit een gendarisch verhaal, waar - toen ik heel jong was - e moralistische draai aan wep' gegeven. 'Trek nooit een te grdjoi broek aan, jongen', hield m ip moeder mij a7 voor. En dat is nu precies, waf de laatste tijd om mij heen z heden die met een zeer grc mond een veel te grote bro aantrekken. u d tl Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Leusden Winkelcentrum Hamershol. Grutienj 3. Dat regeren vooruitzien is, mag als een bekend gezegde worden verondersteld. Sommige bestuurderen zijn daarin wel erg voortvarend. Neem nou F ons Ummels. Door sommigen beschouwd als een financieel genie, waar anderen beweren dat de wethouder uitsluitend ervaren is 'in het tellen van geweren', zoals Jan wagenaar het ooit eens uitdrukte. Daarmee doelde hij op het militaire verleden van de voormalige luchtmacht-kolonel Ummels. Zo werd ons onlangs de nieuwe bijnaam van de heer Ummels genoemd: 'Rampen-Fons', een bekende term die, als we ons niet vergissen, ooit eens door Wim Kan werd gebruikt om de toenmalige minister van landbouw, Fons van der Stee te typeren. Hoe dan ook, waar 'onze' Fons nooit te beroerd is om 'zijn' financeel beleid te verdedigen, deed hij dat dezer dagen wel zeer voortvarend. Hij rekende daarbij voor, hoe de gemeente Amersfoort over enige tijd in de financiële problemen zal geraken, met het onderhoud van de riolering. 'En dat zal Leusden in het jaar tweeduizendtwintig, ik ben zo boud dat te beweren, bespaard blijven dankzij het ingezette reservebeleid', aldus de wethouder. Het laatste nieuws wat betreft de bijnamen van de wethouder betreft dat ook de mededeling, dat de heer Ummels in de wandelgangen inmiddels ook wel 'Het Orakel van Leusden Zuid' wordt genoemd. De verschillende gemeenteraadsfracties zijn momenteel hard aan het werk, om hun 'top-drie' op te stellen. Dat heeft niet zozeer met muziek te maken, dan wel met een 'verlanglijstje', welke begrotingsposten naar aanleiding van de vergelijking met andere gemeenten, eens nader onder de loep - nu eens niet uitsluitend op Leusden moeten worden genomen. Dat zal nog een heel karwei worden. Temeer omdat er in de Leusdense gemeenteraad zo weinig stokpaardjes bereden worden... Het ligt aan Ineke Jansen van de PvdA, of aan de dames van het Vrouwen Ontmoetings Centrum, dat weten we niet. Maar bij één van beiden ontbreekt het kennelijk aan financieel inzicht. Dat werd afgelopen maandag wel duidelijk. Wat wil het geval? Ooit gaf de Leusdense gemeenteraad een inrichtingssubsidie voor 't Vooronder. Die werd vervolgens, conform het besluit van de gemeenteraad, in de huur verrekend. Afgelopen maandag - jaéaaren later - kwam Ineke Jansen met de vraag, of het VOC die subsidie nu echt terug betaalt. Dat was de dames nooit gebleken, zei zij. Maar ja. Zo is het leven. Of, zoals Youp van 't Hek het al eens verwoordde in een zeer fraai stukje vaderlands cabaret: Tenen, lenen, betalen betalen...' Wat dat betreft is het dan ook een genoegen, vast te kunnen stellen dat de dames op dit maatschappelijk zeer belangrijke onderdeel volledig zijn geemancipeerd. De vraag is natuurlijk, of de dames dat ook vinden. We schrokken ons maandagavond een hoedje, toen Fons Ummels plotseling begon te praten over de 'nul-optie.' Een luchtbuks mag wel in een winkel gekocht, maar niet zonder foedraal over straat vervoerd worden. "Dat maakt een agressieve indruk. In geval van ruzie kan het ding zo gebruikt wor den en daarom is het niet te tolereren" zei de officier op de strafzitting van 11 juni te gen een student uit Hoevela ken, die zijn eindexamenca deau aan de politie kwijt was geraakt en het nu graag te rug wilde heben. "Waar schiet je op?" wilde de kantonrechter, mevrouw Mr. van Veggel, weten. "Op steentjes" was het antwoord. "Eén keer op een vogel, maar dat vond mijn vader niet leuk, dus dat was groot feest". De waarde, inclusief vizier, was 250,-. "Dat betekent voor mij veel geld, maar het heeft ook ge voelswaarde voor me", verze kerde verdachte met klem. De eis was 50,- boete, maar dan met verbeurdverklaring van de buks. De kantonrechter maakte er een boete van 250,- van, maar ge lastte de buks terug te geven. Fi- nancieël werd verdachte er dus jnoldcrjaiorfooüs tooV niet wijzer van maar in ieder geval werd rekening gehouden met de gevoelswaarde. Op deze plaats is al eens gewezen op de problemen rond de provin ciale weg SI (Ede-Bameveld), waar het einde van een tijdelijk 4- baans gedeelte was geregeld met verbodsborden. Het verbod om in te halen werd noodgedwongen dagelijks door automobilisten overtreden omdat de drukte vaak belette om tijdig weer in te voe gen. De politie, kennelijk zeer alert op deze situatie, schreef daar de laatste jaren honderden verba len uit. Gefrustreerde verdachten kwamen dan ook regelmatig op de zitting vertellen hoe onbilllijk dit was, omdat zij het echt met hel pen konden. Inmiddels is de situatie gewijzigd: de verbodsborden zijn vervangen door adviserende borden, die met een pijl het einde van dubbel- baans gedeelte aankondigen. Ge frustreerde verdachten zullen er echter helaas nog even blijven: op het ogenblik zijn pas de verbalen van een jaar geleden aan de beurt. De kantonrecher deelde op deze zitting boeten van 75,- uit voor overtreding van het inhaal verbod. Ze bleef hiermee wel 15,-onder de eis "omdat er nu een andere situatie is". Dat ik u bij deze verklap, dat ik een man ben, zal u mogehjk een zorg zijn. Maar het is, he laas, gezien de kern van het nu volgende betoog onvermijde- Ujk. Wat wil het geval? De re cente ontwikkelingen m het Leusdense doen mij sterk den ken aan gebeurtenissen uit een ver en inmiddels gnjs ver leden. De ene wethouder na de an dere begint uit te halen naar hun critici op een manier, die me doet denken aan de verha len uit mijn jeugd. En die ver halen hebben betrekkmg op het feit dat ik, evenals mijn va der, een jongetje was. Van de generatie die op groeide met 'drollenvangers', later gevolgd door de traditio nele Duitse Leren Broek Met Klep. Omdat die niet zo sleet, be grijpt u wel? Bij mijn vader, en daar ko men we waar we willen wezen, ging dat anders. Als klein jon getje, m de fase waarin een kind gefascineerd is door alle woorden die 'verboden' wa ren, was er geen mooier ver haal dan dat van mijn vader en Zijn Eerste Broek. Mijn vader was namnehjk van de generatie, die als kind al in rok gekleeed ging. dat was geen kwestie van stand, mevrouw meneer, maarzo wa ren toen de gwoonten: een jon getje droeg in zijn eerste le vensjaren een rok, als een soort verlengde van de doop jurk, zullen we maar zeggen. Welnu, op zekere dag - het was toén al net een sprookje - kreeg mijn vader zijn eerste broek. Een mijlpaal in zijn be staan, waarvan hij overigens pas veel later uitvond, dat die gebeurtems tevens een deel van zijn onbezorgde jeugd af sloot, maar dat is een ander verhaal. Een heuse broek, met een klep, zoals dat heette. De broek was er uiteraard, om aan te trekken. En de klep, zo vond mijn vader als kind, om te ge bruiken. Gefasscineerd had hij al vele keren waargenomen, dat 'echte mannen', 'grote kerels', waaraan ook hij een deel van zijn fantasien ontleende, bij het plassen hun broek losknoop ten, en alzo, staande - en niet gehurkt zoals hij in een be schamende, gehurkte positie in zijn rok - de noodzakehjke handeling verrichtten. Dat vond hij zeer spannend. En om te bewijzen, dat ook hij, nu hij m een heuse broek Dat Leusden de naam heeft, een 'groene gemeente' is, werd ons nog zeer recent duidelijk uit wat als 'vergelijkende budgetanalyse' door het leven pleegt te gaan. Daaruit werd duidelijk, dat Leusden, naar verhouding, veel geld uitgeeft aan de groenvoorzieningen. Aan onderhoud, onder meer. En daar komt Hein Brouwer, met zijn 'Bels' Bruun om de hoek kijken. Waar de ooit agrarisch georienteerde plaats Hamersveld alleen nog als zodanig terug te kennen is aan de gebouwen, die dat verleden weergeven, trof onze fotograaf Henk Zeyderveld dezer dagen Hein met zijn paard aan, bezig met het weghalen van gemaaid gras. Twee prachtige foto's, die herinneren aan een niet eens zo ver verleden. Waarbij de vraag gerechtvaardigd is, of dat verleden niet zal opleven. Er is tenminste, zo vernamen we recent, een rapport over het gebruik van bestrijdingsmiddelen om het onkruid in het Leusdense groen op een aanvaardbaar niuveau te houden. Mogelijk, dat dit op niet al te lange termijn nog meer werk betekent voor Hein Brouwer en zijn Bruun. voorzitter gaf als zijn mening de naam Leusden-Centrum in de toekomst te vervangen door Leusden, en de naam Leusden- Zuid gewoon te handhaven. De mogelijkheid Leusden-Zuid voortaan Leusbroek te noemen, vond hij niet zo geschikt, 'omdat Leusbroek meer de benaming is voor een gebied in de richting van Scherpenzeel'. Hij voorzag, dat daarover 'dan weer misverstanden kunnen ontstaan'. Hij stelde voor de naam Leusden-Zuid te handhaven. Joost de Jongh (WD) merkte voorzichtig op daar wel voor te voelen, maar zei er wel bij: 'Ik weet niet of het iemand op kosten jaagt.' Met hetzelfde probleem zat ook Harm Offereins (GPV/ SGP). Hij zei: Woorzitter, het lijkt me wel een goed voorstel de naam van Leusden-Centrum te wijzigen, maar ik kan op het moment nog niet overzien wat de consequenties daarvan zijn.' Ook de andere aanwezigen hielden een slag om de arm. Het is maar, watje voorlopig noemt. Dat ondervond de gemeentelijke commissie die zich bezig houdt met de gemeentelijke financien afgelopen maandag. Toen meldde de voorzitter, Fons Ummels, dat er was onderzocht wat voorlopige voorzieningen aan schoolgebouwen zouden moeten kosten. Voorzieningen, gericht op beveiliging van de scholen tegen inbraak. Kortom: het betere hang- en sluitwerk. Het ging om voorlopige voorzieningen, 'een noodoplossing in afwachting van elektronische beveiliging', aldus de wethouder. Dat het echt om het 'beter' hang- en sluitwerk ging, mag blijken uit de prijs: dat grapje was begroot op 291.772,50. Het vervolg op die mededeling was kort. De wethouder achtte die uitgave 'onverantwoord'. En, u houdt het misschien niet voor mogelijk, dat weersprak niemand. Het is in ons taalgebied soms bepaald verwarrend, waar men zich in een bepaalde vorm van vaktaal pleegt te bedienen van afkortingen. Afgelopen maandag bleek dat ook weer eens, toen Fons Ummels het kreeg over de 'Vergelijkende Budget Analyse.' Afgekort is dat de "VBA.' Maar ja, dat leidde prompt tot een Freudiaanse verspreking van de wethouder, toen hij het kreeg over het nut van dat ding. Dat zou bestaan in een bijdrage aan het verkrijgen van een sluitende begroting. Hetgeen de heer Ummels als volgt verwoordde: 'Om een sluitende begroting te verkrijgen, zal dat CDA mede een instrument zijn.' Zie. En nu maar afwachten, tot het 'VBA' opduikt in het verkiezingsprogramma van het 'CDA.' Waar het gebruik van vaktaal toe kan leiden, werd die avond nog duidelijker, toen men het kreeg over de wijze, waarop de gemeente Leusden zo'n grote financiële reserve heeft opgebouwd en meer nog: hoe die reserve uit te bouwen. Hoe dat niét moet, verwoordde wethouder Ummels als volgt: 'Het inverdien-effekt: het laten na ijlen van de uitgaven op de inkomsten.' Waarmee het ons verheugt, u via deze kolommen dit soort verhelderende teksten te kunnen doen toekomen. Maar dat was u natuurlijk al duidelijk. We memoreerden al ettelijke malen, dat er twee mensen zijn, die het financiële reilen en zeilen van de gemeente Leusden zeer aan het hart gaat: de wethouder van financiën Fons Ummels en Ep Oostra, raadslid voor D66. Die constatering ging gepaard met de vermelding, dat beide heren elk wel een geheel eigen - en van elkaar afwijkende - visie hebben op de gemeentelijke inkomsten en uitgaven. Maandagavond constateerde Ep Oostra tenminste, dat wat weergegeven werd in de financiële vergelijking met andere gemeenten, zijn partij in het gelijk stelde. Zo werkt dat in de politiek: kritiek wordt uitgelegd als 'ondersteuning van het beleid', en zo zag dit keer Ep zijn kans schoon, toen hij over de gemeentelijke financiële reserves sprak: 'dat bevestigt, wat wij van D66 altijd al hebben gezegd.' De wethouder bestreed dat niet. Maar hij haalde Ep wel deels onderuit met een hele fraaie opmerking. 'Maar de rente-percentages zijn u toch meegevallen, hoop ik', zei F ons En daar had Ep even niet van terug. Redaktie: Hans Mosterd Was de agenda van de commissie Algemene Bestuurszaken vorig week aanleiding voor een stukje in deze rubriek, nu de vergadering is gehouden, is er weer stof genoeg om de agenda onder de loep te nemen. Op de agenda stond onder meer punt 5: Voorstel inzake naam Leusden. Het was het enige punt, dat mogelijk enig nieuws zou kunnen opleveren. De andere punten waren namelijk: Opening, Mededelingen, Indien aanwezig: informatie uit vertegenwoordigen, Verslag vorige vergadering, en Wat ter tafel komt en rondvraag. Zoals al is geschreven: punt 5 leek in verhouding met de andere, van jrote importantie. En nieuws, dat everde het op! Toen de voorzitter van de vergadering, burgemeester Rademaker, het punt noemde, keken alle ogen vragend in zijn richting. De burgervader borduurde nog even door op het thema, totdat enige aanwezigen opmerkten, dat zij helemaal geen stukken over dit voorstel hadden gehad. Hierop reageerde de voorzitter: 'Gut, wat raar! Wat is er gebeurd?' Tijdens de vergadering werd dat niet meer duidelijk. Wie daar wel enige helderheid over kon verschaffen, was de gemeentelijke voorlichting bij monde van Hans Hermans. Hij vertelde, dat het voorstel inzake de naamgeving betreffende Leusden-Centrum en Leusden- Zuid in een pre-nataal stadium verkeerde, of zoals hij het zei: 'Het is een ambtelijk advies; een concept B. en W.-voorstel'. Hoe het punt dan toch op de agenda had kunnen komen, wist hij niet. Hij opperde de mogelijkheid van 'een kleine communicatiestoornis'. Tijdens de betreffende commissievergadering vroeg de voorzitter, burgemeester Rademaker, of de raadsleden het dan nog wel zinnig vonden over het onderwerp door te spreken, of wilden wachten totdat de stukken hen hadden bereikt. De aanwezigen kozen voor het eerste, zij het onder allerlei voorbehouden. De burgervader vervolgde daarop zijn referaat. Het kwam er op neer, dat de naam Leusden-Centrum voor veel mensen verwarrend was. Volgens hem T>rengt het veel mensen op de idee, dat er ook een Zuid, Oost en West is'. De Het konstante aanbod uit de internationale modewereld dat permanent bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus bij te lopen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10