I 'Bestuurlijke en ambtelijke verantwoordelijkheid zijn niet overdraagbaar' V oorlichtingsavond Dag/Avondschool Huurders kelder gemeentehuis gaan hogere huurprijs betalen LEUSDEN, Wethouder Fons Ummels in verklaring over representatiekosten: leusder krant bokaal UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Wat is normaal? ment# Leusden Achterveld DONDERDAG 18 JUNI 1987 plaatselijk nieuws (van de redaktie) LEUSDEN - Wethouder Fons Ummels (CDA) van financiën heeft afgelopen maandagavond een verklaring uitgege ven, waarin hij zijn visie geeft op de gang van zaken rond de representatiekosten van de gemeente. De wethouder gaf die verklaring - schriftelijk -uit aan het eind van de vergadering van de commissie financieel beleid en be heer. Hij wilde er geen verdere discussie over. De representatiekosten waren aanleiding tot het instel len van een onderzoekscommissie. Die rapporteerde vori ge maand over de gang van zaken rond de representatie, hetgeen leidde tot de duidelijke stellingname van een viertal raadsfracties, dat de wethouder er wijs aan deed, zelf op te stappen alvorens hij daartoe gedwongen zou worden. Al eerder werd een motie van wantrouwen tegen de wethouder van financien ingediend. Daar stemden toen D66, PvdA en Leusden'85 voor, de overige partijen niet. Wel bleek ook Harm Offereins van mening, dat de wethou der er verstandig aan deed, zelf de consequenties te trek ken. Zoals uit de verklaring van wethouder Ummels blijkt, is hij echter van mening, dat hij slechts in geringe mate verantwoordelijk is te achten voor wat er verkeerd ge gaan is. De wethouder stelt daarbij, dat het ook bij repre sentatie om een gedeelde verantwoordelijkheid gaat van het hele college van B&W en niet uitsluitend om verant woordelijkheid van eén wethouder. Bovendien, zo steR de wethouder in zijn verklaring, zijn bestuurlijke en ambtelij ke verantwoordelijkheid niet overdraagbaar. Met andere woorden, de wethouder is door zijn ambtenaren niet op de hoogte gesteld van bepaalde zaken. 'Zolang daaraan door uw raad geen beperkende voorwaarden worden verbonden, zoals nonnen voor lunches en diners danwel een maximum aan drankjes en rookwaren, heeft het college mandaat met dat budget zo ver standig mogelijk om te gaan en te handelen zoals bij en door ge meentebesturen in Nederland te doen gebruikelijk is. Het is der halve niet redelijk, om achteraf - en na goedkeuring en decharge- verlening (goedkeuring van de rekening, red.) in een reeks van jaren nu alsnog een afkeurend oordeel te vellen', aldus wethou der Ummels. De wethouder concludeert daar op, dat het eruge critenum bij het afleggen van verantwoording, de rechtmatigheid van de uitgaven betreft. Dit, omdat de doelmatig heid naar zijn mening een zeer subjectief gegeven is. treffende kosten eerder af- dan toegenomen. VERANTWOORDELIJK Wethouder Ummels concludeert daarop in zijn verklaring, dat de kritiek zich toespitst op de verant woording en de verantwoordelijk heid. 'Er dient duidelijk onder scheid te worden gemaakt tussen bestuurlijke en ambtelijke verant woordelijkheid; deze zijn niet over draagbaar, respectievelijk onder ling vervangbaar', aldus de wet houder. 'Dit in tegenstelling tot het begrip verantwoordelijkheid in een door snee huishouding met een strikt hiërarchische structuur, waarin steeds een eerste en tevens laatst verantwoordelijke aanwijsbaar is, het zich metr mogen verschuilen achter een ondergeschikte.' 'De in de raad gevoerde betogen WAARBORGEN Wethouder Fons Ummels (CDA): '...college collectief bestuurlijk verantwoordelijk...' De wethouder stelt in zijn bnef, dat het college op het moment, dat de bijzonderde commissie haar voorlopige rapport publiceerde - eind vonge maand - bewust met heeft gereageerd op de beschuldi gingen, die in dat rapport werden verwoord. Dit, omdat nog geen en kel lid van het college gehoord was. 'Nu daaraan wat mij betreft als nog is tegemoet gekomen, meen ik niet langer te mogen zwijgen, te meer omdat mij door de fracties van de Partij van de Arbeid en van Leusden'85 ernstige tekortkomin gen zijn verweten', zo stelt de wet houder. IJVER De wethouder stelt, 'dat in de ijver om personen te beschadigen de begrippen financiële verant woordelijkheid, rechtmatigheid, wetmatigheid en doelmatigheid, evenals het Oudgetrecht van de ge meenteraad vnj willekeurig zijn gehanteerd.' Vandaar, dat hij de commissie financieel beleid en beheer het fo rum achtte, om de kwestie te be handelen en recht te zetten. In zijn verklaring stelt de heer Ummels, dat de gemeenteraad het college elk jaar een budget ter be schikking stelt voor de post repre sentatie en vergaderkosten. De wethouder stélt daarop, dat het college de verantwoordlijkheid voor de gemeentelijke uitgaven kan nemen, dankzij het scheppen van voorwaarden m de administra tieve organisatie. Dat hem dat als wethouder van financiën ernst is, 'moge blijken uit een overzicht van representatie- en vergaderkosten over de penode 1976-1986.' 'Van mijn zorg over de nodige kostenbeheersing heb ik de ge meentesecretaris regelmatig in kennis gesteld', aldus de wethou der, die verder betoogt dat de jaarcijfers aantonen dat de be- LEUSDEN - Het Vrouwenontmoetingscentrum (VOC), Bin- nensportvereniging Leusden (BSL), Schaakvereniging Leusden (SVL), en anderen die gebruik maken van de kelder onder het gemeentehuis, gaan daarvoor meer be talen. Dat blijkt uit de ambtelijke notitie 'Huurberekening onderkeldering gemeentehuis' die het college van B. en W. de gemeenteraad hebben aangeboden. De notitie kwam ter sprake op de commissievergadering Welzijn en Onder wijs van woensdag 10 juni, en op een bijeenkomst van de werkgroep Milieu-educatie op maandag 15 juni. Tijdens de raadsvergadering van 27 januan 1983 is een verlopige de keldf "astgesmld. De raad te- berekening van de huurpnjs voor kende daarb" echter aan' dat de berekening na twee jaar zou moe- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Moslerd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Moslerd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar, 33.90 per half jaar f 17,20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze mspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V te Barneveld, met düidelljke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste toto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. ten worden geeevalueerd. Dat is inmiddels gebeurd en genoemde notitie is - hoewel wel wat laat - daarvan het resultaat. Het ambtelij ke rapport is samengesteld door de afdeling Welzijn/Onderwijs, en het stafbureau Financieel Beleid en Beheer. De afdeling Bouw- en Wo ningtoezicht heeft geadviseerd met betrekking tot de energiekosten. Momenteel betalen de huurders de volgende afgeronde bedragen per jaar: het VOC 6500,-, de BSL ƒ6700,-, en de SVL ƒ2520,-. Inci dentele huurders van de kelder betalen tot nu toe 60,- per dag deel, dus per morgen, middag of avond. De nieuwe prijzen luiden als volgt: het VOC ƒ8600,-, de BSL 16.900, en de SVL 3375,-. Bij de meuwe huurpnjs van de BSL wordt in een begeleidend stuk opge merkt, dat nog geen rekening is gehouden 'met de aanvullende energiebeperkende maatregelen' Als die maatregelen zijn genomen, zal volgens het stuk de prijs voor energie ongeveer een derde lager zijn dan nu. Dat scheelt voor de BSL ongeveer 2000,- per jaar. Inci dentele huurders gaan mits de raad akkoord gaat. 15,- per dagdeel meer betalen; het huurbedrag komt dan dus op 75,- per dag deel. De meuwe huur voor het VOC kan meteen na goedkeuring van de raad ingaan. Dat kan volgens het begeleidende geschrift, omdat de meuwe huurpnjs betrokken wordt bij 'de exploitatiesubsidie'. Deze subsidie aan het VOC zal m voorko mend geval dus worden verhoogd. Heel anders ligt dat bij de BVL. De binnensporters krijgen van de gemeente geen subsidie. De ge meente heeft de vereniging mede daarom een zogenaamde huurop- stappenode van vijf jaar aangebo den. Gedurende deze penode gaan de binnensportvissers ieder jaar 2040,- meer huur betalen; uit gaande van de hmdige huur, totdat het nieuwe huurbedrag wordt be reikt. De BVL heeft mmiddels een verzoek ingediend tot verlenging van de opstapperiode; tot zeven of tien jaar. B. en W. stellen de raad voor, dat verzoek niet te honore ren. In het voorstel aan de raad stellen zij: 'Mede gelet op de hoog te van de huurbedragen van de afgelopen jaren, zijn wij van me ning, dat de huuropstappenode van vijf jaar ons als redelijk voor komt, en dientengevolge moet worden gehandhaafd.' De ambtelij ke notitie merkt nog wel op, dat de binnensporters de huurprijs zelf kunnen beïnvloeden. In het rapport staat: 'Op grond van advies van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht kan worden geconcludeerd, dat aanbrenging van schakelklokken voor de biljarters, tot een aanzien lijke besparing van energie kan leiden.' Ook de Leusdense schakers kunnen een huuropstapperiode van vijf jaar knjgen. Het nieuwe huurbedrag ligt 780,- hoger dan het oude. Dat betekent, dat de SVL de komende vijf jaar steeds onge veer 150,- huur meer gaan beta len. Zij knjgen echter geen aanvul lende subsidie, zo luidt het college voorstel. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leasden! doen deze begnppen voortdurend geweld aan', zo blijkt de wethouder van mening 'Immers, een afzon derlijke wetöhouder is wel aan spreekbaar bijvoorbeeld op het as- pekt doelmatigheid, maar het col lege in m deze collectief bestuurlijk verantwoordelijk, onverlet de ambtelijke verantwoordelijkheid', aldus de wethouder. WAARBORGEN De wethouder stelt vervolgens, dat de nodige waarborgen zijn ge schapen, om die verantwoordelijk heid te kunnen nemen, daarbij noemt hij de interne controle - re gels die de raad in 1973 heeft vast gesteld - en de externe controle van de accountant. Met betrekking tot dat laatste merkt de wethouder op: 'Met na druk moet ik daarom nogmaals stellen, dat de uitgebrachte ac- Voorlichtmg voor de dag-MAVO en -HAVO stond in Groot Kiakhorst centraal. LEUSDEN - Dinsdagavond werd in boerderij Groot-Krak- horst een voorlichtingsavnd gehouden. Men kon zich laten informeren over de verschillende schooltypen zoals MAVO, HAVO, Atheneum of MEAO. Zowel 's avonds als overdag wordt er lesgegeven in de plaatsen Amersfoort, Leusden en Nijkerk. Er kunnen certificaten behaald worden voor verschillende vak ken. Indien men bijvoorbeeld voor zes vakken MAVO-certificaten heeft behaald, waaronder in ieder geval Nederlands en eén vreemde taal kan men die omruilen tegen een diploma Het volwassenenonderwijs bevordert de sociale kontakten. Vooral vrouwen gaan de opleiding volgen en hebben er veel gezellig- door Jan Versteegt „Temperatuur in het alge meen beneden normaal". Wat bedoelt het KNMI daar mee? Wat is normaal pre cies? Deze vraag ga ik beant woorden. Juist in deze ellen dige tijd (het lijkt wel een zachte winter deze zomer tot nu toe) zullen veel mensen zich afvragen wat de term „normaal" inhoudt. Daarom van een aantal plaatsen in Nederland de normale dage lijkse maximumtemperatuur van de tweede decade (10 da gen) van juni. Den Helder-De Kooy 17,3; Leeuwarden 18,8; Valken burg (Zuid-Holland) 18,4; Vlissingen 18,4; Schiphol 19,1; Rotterdam 19,3; Eelde 19,7; De Bilt 20,1; Soesterberg 20,3; Deelen 20,4; Gilse Rijen 20,5: Twente 20,6; Beek (Zuid-Limburg) 20,6; Volkel 20,9 en Eindhoven 21. Zuid- Nederland is dus het warmst. Dan afgelopen dinsdag een temperatuur in Achterveld rond de 15 graden en we we ten dat we op dit moment ver onder de maat leven. Nog steeds een ongunstige luchtdrukverdeling. Hoge- druk ver op de oceaan en la- gedruk boven west en noord Europa. Daarbij aanhoudend wisselvallig weer met te veel regen en veel te lage tempe raturen. Wanneer komt er nu verbetering? Welnu, voor zichtig constateren we dat tegen het weekeinde wat meer hogedrukinvloed bij ons gestalte gaat knjgen. Er komt dan wat meer zon en de temperatuur loopt tergend langzaam op in de richting van 18°. Mogelijk dat het bin nendringen van de zachtere lucht van de oceaan gepaard kan gaan met wat regen op zaterdag. Zeker is dat niet. Het is twijfelachtig of we voor de langste dag (21 juni) de twintig graden halen. Ver gelijkbare jaren waren 1916, 1956. Opvallend is dat de zo mer van 1916 warm uitviel (alsnog), maar die van 1956 zeer koud. Afwachten dus maar of 1987 zich als volgt wil verbeteren: Hogedruk kan niet stuk Zon in top 't kan niet op Wind op land, in de hand Zee in trek, lang niet gek Zomersfeer, morgen weer. Prettig weekend. countantsrapporten, met alleen goedkeurende verklaringen zon der voorbehoud, geen aanwijzin gen inhielden om door het college aanvullende maatregelen terzake te doen nemen.' Naast 'uitgebreide aandacht', die de wethouder aan de accountants rapporten zegt, gechonken te heb ben, stelt hij: 'Voorts moet ik in dit verband eveneens nadrukkelijk opmerken, dat moj van ambtelijke zijde nimmer mededeling is ge- daanb inzake een eventueel on rechtmatig handelen door wie dan ook.' 'Gelet op mijn beroepsopvatting ervaar ik een uitdrukking aan mijn adres als 'gescharrel met gemeen schapsgelden' als bijzonder kwets end', aldus de heer Ummels. Daar bij spreekt hij tenslotte zijn bereid heid uit, steeds maatrgelen te wil len nemen om de doelmatigheid' van uitgaven te verbeteren (zie ons commentaar op pagina 5). heid van. Ook worden zij mondiger gemaakt dor discussies, die in de klas worden gehouden. Het onderwijs is niet meer te ver gelijken met wat men vroeger op school gehad heeft. Ook is het voor volwassenen gemakkelijjker dan voor kinderen het onderwijs te vol gen Men heeft veel meer levenser varing en kan verschillende pro blemen beter begrijpen, zo blijkt. Voor algemene informatie kan men bellen 033-631668. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken- De agenda van de dag Het weer in Leusden De prijspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Veremgmgsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leosder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo, Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75,-per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6.- per dag. elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6 - per dag, elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer Donderdag 18 juni 20.00 tot 21.00 uur: afronding creatief projekt in Montessori school 't Ronde, Uilenhoeve 39. Vrijdag 19 juni 14.30 tot 18.00 uur: 'Dierenweide- dag' bij Protestants-christelijke ba sisschool 'De Vallei', Asschatter weg 36c. 10.00 uur: Foreign Contact Group bij Gisela Winebrenner, Berken laan 12. 20.00 uur: slotavond seizoen Juid in centrum 'De Woelige Hoek', Pnnses Irenelaan 1. 20.30 uur: openhuis in Muziek school Leusdenweg, Zwarteweg 16a. Zaterdag 20 juni 10.00 tot 17.00 uur: Blijmarkt van Speel- en recreatievereniging Blij- hof, Lisidunalaan 2. Maandag 22 juni 10.00 tot 11.30 uur: voorlichting over dagMAVO/-HAVO in boerde rij 'Groot Krakhorst', Bolderikhof 18. Dinsdag 23 juni 8.00 tot 14.00 uur: papiercontai ner bij Openbare basisschool 't Pa let, Willem de Zwijgerlaan 1, Leus- den-Zuid. Vrijdag 19 juni: 19.45 Filmavond De Moespot Vijdag 19 juni: 18.30 uur Fietstocht vanaf Groot Achteneldplcin Zaterdag 20 juni: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 21 juni: 14.00 uur Disco dc Klaveet Zondag 21 juni: 14.00 uur A.M.B.C. puzzelnt, hotel dc Roskam Zondag 21 juni: 14.00 uur fietstocht vanaf Groot Achteneldplein

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3