Twee Leusdenaren bemanningslid 'Abel Tasman' leu sd er k m n Noodkreet van drie jeugdige Leusdenaars T Jubileum-viering Australië volgend jaar: AMBC puzzelrit fc Lezers service DONDERDAG 18 JUNI 1987 plaatselijk nieuws 7 Jeroen Wensink. (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Op de zesentwintigste december begon het allemaal. Er was een aflevering van het tv-programma „De Eerste, De Beste". Er werd tijdens deze uitzending bekend gemaakt, dat liefhebbers zich konden aanmelden om te solliciteren naar een kans om met de „Abel Tasman" mee te varen naar Australië. We praatten met een van de uitverkorenen, Jeroen Wen sink, die evenals zijn plaatsgenoot Maurits Millenaar een etappe van de Australié-reis mag meemaken. Jeroen Wensink is geboren in Amsterdam op 7 mei 1968. Ongeveer dertien jaar woont hij nu in Leusden: zijn lagere schoolopleiding volgde hij aan „De Hobbit", waarna hij het Atheneumdiploma behaalde aan de Rijksscholengemeen schap „Thorbecke" in Amers foort. In Amsterdam gaat Je roen rechten studeren. TALL SHIPS Negenennegentig Neder landse jongeren in de leeftijd van zestien tot vijfentwintig jaar wordt de mogelijkheid ge boden als bemanningslid mee te varen aan boord van de „A- bel Tasman", op een van de negen etappes. De reis voert naar Australië en terug. In Au stralië wordt deelgenomen aan de „Tall Ships Australia 1988", een van de belangrijkste maritieme evenementen ter gelegenheid van de vienng van de eerste - koloniale - schreden op het Australische continent, m 1988 tweehon derd jaar geleden. Op 26 ja nuari vieren de Australiërs jaarlijks „Australia Day". Ko mend jaar wordt het tweehon derdjarige feest zeer groots gevierd: onder andere zullen duizenden jonge zeilers uit de gehele wereld elkaar in de Au stralische havens ontmoeten. Aldus staat er te lezen in het „Abel Tasman Journael". TASMAN Het moge bekend zijn, dat de gouverneur-generaal An- thome van Diemen van de VOC in 1642 Abel Tasman op expeditie zond om „Nieuw Holland" verder te verkennen. Op 24 november 1642 verken de hij onbekend land met zijn cartograaf Frans Visscher. De westeüjke, de oosteljke en de zuidelijke kusten werden in kaart gebracht: het latere Tas- manië. STAN De stichting „STAN" - het geen staat voor „Sail Training Association of the Nether lands" - stelt zich ten doel om de jeugd te betrekken bij in ternationale zeilontmoetingen ter zee, waar ook ter wereld. Doel hiervan is het nastreven van hoge idealen: persoonlijk heidsvorming, internationale vriendschap en waardering. Ook de reis van de „Abel Tas man" naar Tall Ships Australia 1988 is een initiatief van STAN. MODERNER De „Abel Tasman" biedt slechts plaats aan zestien op varenden. Per etappe kunnen elf Nederlandse jongens en meisjes onder leiding van vijf ervaren zeezeilers een etappe meezeilen: zodoende wordt aan meer dan honderd Neder landers de mogelijkheid gebo den om het avontuur van de Oostindievaarders van weleer opnieuw te beleven: beslist geen eenvoudig vakantiereis je. De „Abel Tasman" is een meuw gebouwde schoener, naar de lijnen van de beroem de „America", die m 1851 de „Challenge Cup" (de latere America Cup") won. Het tuigplan en het onder waterschip zijrt echter moder ner ontworpen. Het schip is als bermuda-schoener getuigd. De achterste mast meet vijfen twintig meter, de voorste tweeentwintig. Moderne elektronische navigatie-appa- ratuur ontbreekt niet. Kenne lijk wil men de grote risico's van lange zeiltochten in het verre verleden niet helemaal tot m de fmesses nadoen. SELECTIE Ruim achtduizend verzoe ken om informatie zijn bij de stichting „STAN" binnengeko men na de al genoemde televi sie-uitzending. Kandidaatdeel nemers moesten een uitvoerig „sollicitatieformulier" invullen, waarna men al dan met gese lecteerd werd voor deelname aan een selectieweekend. Tij dens dit weekend zouden de uiteindelijke beslissingen ge nomen worden die moesten leiden tot een wel of met geko zen worden om mee te doen aan een groots avontuur. Jeroen Wensink, achttien jaar en pas geslaagd voor zijn eindexamen Atheneum, vertelt in zijn ouderlijk huis aan de Haverland 33: „Ik heb na die televisie-uit zending een kaartje opge stuurd. Ik kreeg het „Joumael" met allerlei informatie. Bijge sloten was een sollicitatiefor mulier. Dat ging over je moti vatie, je ervanng, je verwach tingen, en meer van dat soort dingen. Het geheel heb ik in gestuurd. Een hele tijd later kreeg ik het bericht, dat ik op grond van het sollicitatiefor mulier selectie mocht gaan zeilen. Dat was bij IJmuiden op 4 april. Een dertigtal mensen was voor deze selectie uitge kozen. Er werd op je functio neren aan boord gelet: of je hulpvaardig was, of je met je „maten" op kon schieten. Toen ik het uiteindelijke bericht bin nenkreeg, op 21 apnl was dat, mocht ik kiezen uit de ver schillende etappes. Die inde ling is per loting geschied MOTIVATIE Jeroen vertelt, waarom hij heeft ingeschreven op deze Afbeelding van een 'fluit'. Met een dergelijk schip bereikte Abel Tasman Austrahe. tocht: „Toen ik de uitzending zag op de televisie, dacht ik: die mogelijkheid moest ik met voorbij laten gaan. Het sprak me toch wel enorm aan. In eer ste instantie gewoon het avon tuur. Want je weet er verder natuurlijk nog helemaal mets van. Ik heb het gewoon gepro beerd. Want als je nooit wat probeert, dan kom je er ook nooit." „Toen ik in een later stadium meer informatie kreeg over deze tocht, ging ik me beter realiseren, waarom ik het toch gedaan had. Het hele andere: dne weken op een bootje mid den op zee; geen idee hoe het zal zijn; ploegendiensten van vier uur; het ontbreken van dag en nacht; maar vooral de uitdaging sprak me geweldig aan. Niet erg origineel natuur lijk, maar je-meten-met-de- elementen trekt me aan. Ook de uitdaging voor jezelf is inte ressant: Kun je het wel aan? ERVARING Veel ervanng op zeilgebied heeft Jeroen Wensink niet: „Vorig jaar heb ik twee weken een zeilkamp gedaan; of ei genlijk meer een „zeilschool" m Fnesland. Dat is een belang rijke basis voor mij geweest: je leert wat zeiltermen, je leert een beetje zeilen. Hoewel dat natuurlijk met te vergelijken is met zeezeilen. Alleen het grootteverschil al „Ook ben ik wel een paar keer meegeweest met beken den. Maar dat kwam meestal neer op een beetje „zitten": je deed eigenlijk niet veel aan boord „Voor de selectie voor deze zeereis was eigenlijk van be lang. of je geschikt genoeg was om mee te gaan Jeroen is er blij mee, dat ge selecteerd is op „gewone, leu ke normale lui". Het is geen eliteclub geworden. Echt ken nis hebben de toekomstige etappegenoten nog met met elkaar gemaakt. Hooguit wat snelle confrontaties met elkaar in regenpakken. FANTASEREN Er ging heel wat in Jeroen om, toen hij het bericht kreeg, dat hij tot een van de gelukkige geselecteerde hoorde: „Je hebt al een hele tijd erover zitten te fantaseren. Het is moeilijk te omschrijven, wat er in je omgaat op het grote mo ment. Je hebt toch wel een beetje zo'n lottogevoel; er stokt iets m je keel: het is in het begin erg onwezenlijk voor me Jeroen Wensink, temidden van zijn 'maten' tijdens de selectiedag, Jeroen zit op deze foto in het midden. geweest. Je gaat je pas op het moment van positief bencht écht réaliseren, waar je aan be gonnen bent ETAPPE De verwachting is, dat de eerste etappe beëindigd zal zijn op 17 juli: men is dan in Tenenfe op de Canansche Ei landen Daarna wordt er nog enkele dagen genoten van het heerlijke weer en vervolgens vliegt de eerste bemanrungs- groep op 24 juli weer naar Ne derland: En dat is maar goed ook. Ik heb met opzet voor de eerste etappe geko zen: een prachtige vakantie die mij toch niet de mogelijkheid zal ontnemen om komend cur susjaar de studierichting „rechten" aan te vangen AFVAART De inscheping voor de eerste etappe vindt plaats op donderdag 18 juni in Den Helder. De volgende dag wordt er eerst naar Delfzijl ge zeild. Vervolgens vindt op zaterdag a.s. de officiële afvaart plaats: „Dat wordt eveneens uitgezonden m het programma „De Eerste, De Beste" Een voorstelling van hoe het echt gaat worden, heb ik nauwelijks. Hoe het bijvoorbeeld 's nachts zal zijn tijdens zwaar weer De 'nieuwe' Abel Tasman, met een hoge achtermast. ADOPTIE De TROS heeft het project „Abel Tasman" geadopteerd en onder steunt dit via het programma „De Eerste. De Beste". Door bemidde ling van de TROS zullen zo mogelijk studenten van de filmacademie en kele trajecten meevaren om opna men te maken. Tijdens de Tall Ships Race van Hobart naar Sydney wordt een spe ciale uitzending aan de „Abel Tas man" gewijd. Ook van de terug komst in Delfzijl op 24 juli 1988 zal een reportage door de TROS wor den gemaakt. De route van de 'Abel Tasman' op haar reis naar Australië. ACHTERVELD - Zondag organi seert de AMBC een puzzelnt, de vakantierit. De rit wordt gereden onder een eigen regelement en vangt aan om 14.00 uur. Inschrijven vanaf 13.30 uur Er kan worden deelgenomen in de sportklasse en in de tourklasse. De uitzetters zijn equipe Duits uit Putten. Deze nt telt mee voor het kampioenschap 1987. Er zijn weer leuke pnjzen te winnen. Bij vol doende deelname zal er tijdens het rekenen een bingo gespeeld wor den. LEUSDEN - Onlangs meldde zich bij de balie van de Leusder Krant een drietal jongens die ten einde raad waren. Wat was er namelijk aan de Hand? Zij bleken af gevaardigden te zijn van de Leudense Jeugdclub „Jack Air" die zo'n 51 le den telt in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Met onmiddel lijke ingang is de club zijn accomodatie, vlak bij kleuterschool „De Wip Wap", kwijtgeraakt. De tienjarige Onno van Ca- pelleveen en zijn leeftijdsge noot Rutger Keur, alsmede de negenjarige Ewout Paulusma, zaten er behoorlijk mee m hun maag: „We ^hadden eerst een clugebouwtje: een schuurtje dat met meer m gebruik was, vlak bij de Wip-Wap. Toen kwam er ineens een man die wij met kenden, en die zei, dat we er niet meer mochten spe len. Onze club heeft 51 leden en wij willen de mensen nu vragen, of er ergens in Leus den-Centrum een ruimte voor ons is. Liefst natuurlijk gratis, maar we willen er ook wel eventueel voor betalen. Het moet geen zolder zijn, maar wél een schuur of zoiets. We willen er iedere middag kun nen spelen met ongeveer der tien jongens en/of meisjes van af dne uur tot ongeveer vijf uur." Wie ruimte over heeft, kan zich vervoegen bij Onno van Cappelleveen, Rozengaarde 9, Leusden. Zijn telefoonnummer is: 944175. Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uurde Leusder Krant niet hebt ontvangen bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te be reiken is. kunt u kontakt opnemen met BDU b.v.. afd. Lezersservice tel.nr 03420-94911

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7