I Ik zal eerst maar eens beginnen met heel goed te luisteren' Mr. A.L. W.J. Panis over zijn burgemeesterschap en de bestuurlijke problemen m de gemeente Leusden: Bescheiden Efficiënt 'Ik heb geen voorwaarden gesteld en ik heb geen opdracht meegekregen' 'Vertrouwen, eerlijkheid en openheid staan bij mij voorop' 'Delegeren is goed, maar je moet wel weten, wat je delegeert' 'Ik ben van mijn leven nog geen problemen uit de weg gegaan' DONDERDAG 25 JUNI 1987 plaatselijk nieuws U 'In Leusden zal er veel meer van e gevraagd worden op het punt in coördinatie. Het is een grote meente, waarin de verschillende >rtefeuillehouders hun geheel ei- ;n poltieke verantwoordelijkheid ibben. Ik zie mijn taak daarin dan >k veel meer in het scheppen van ;n team-verband, waann geen aats is voor eigen winkeltjes. Dit het voortdurende besef, dat de tmeenteraad de grote lijnen aan- ieft, en dat het college is belast et de voorbereiding en de uitvoe- iig van dat beleid', formuleert bur- imeester Panis voorzichtig. ne architekten bekeken, onder meer van Zuiderhoek en ook de Eurowoningen, natuurlijk.' Daarop wordt de heer Panis haast lyrisch, als hij het over de ruimtelijke ordening van de ge meente Leusden knjgt. 'Ik vmd het zó'n mooie gemeente. Zoals er ge bouwd is, zoals het is ingericht met EKEND Leusden is voor haar nieuwe ïrgemeester ovengens een be nde plaats. Voor zijn militaire enstplicht diende de heer Panis de cavalerie, die toen nog op de iskamp was ondergebracht. De lusder Heide is hem dan ook be- Ipnd, vanuit het perspectief, dat len reserve-officier daarop gehad jpeft. Maar ook anderszins kent de ier Parus Leusden. Een van zijn rideren woont en werkt hier, en rder zijn de heer en mevrouw nis 'echte caravanners', zoals hij it noemt, die er vanuit alle moge- ke standplaatsen graag op de its op uit trekken. 'Je ki^it denk ik, si zeggen, dat ik minstens één LEUSDEN - Of burgemeester Panis een bescheiden man is, een eerlijk man, of beide, het behoort allemaal tot de moge lijkheden. Zeker getuige wat hij gisteren zei over zijn benoe ming. 'Ik ben een trouble-shooter. Ik ben benoemd op basis van mijn kwaliteiten. Daarbij pro beer ik, bescheiden te zijn. Of minstens, om het te lijken.' Dat was dus minstens eer lijk, en misschien zelfs wel be scheiden- al dat groen, zoals de hele leefom geving gestalte is gegeven. Prach tig. Elke burgemeester heeft zijn dromen over een paar gemeenten, waar hij graag nog. eens benoemd zou worden. Leusden maakte voor mij deel uit van die droom', stelt hij. Waarna hij daar meteen een be niemand een boodschap meege kregen.' Remedies heeft de heer Panis met, en zo hij er al wat m het achter hoofd heeft, zo houdt hij ze wijselijk voor zich. SAMEN Dat heeft direkt te maken met zijn voorzichtige opstelling. 'Kijk eens, men moet niet vergeten, dat wat er in Leusden bestuur lijk aan oplossmgen mogelijk, of noodza kelijk is, een zaak is van de ge- menteraad. We moeten dat samen bekijken. En mijn taak daarin, zo zie ik dat, is in eerste instantie heel goed kijken en luisteren Als voor zitter van het college en van de gemeenteraad.' 'Je zou dat in zekere zin kunnen vergelijken met een coach bij het voetballen. Die zit langs de lijn, en kan van tevoren een taktisch ver haal houden, en vanaf die zijlijn aanwijzingen geven. Desnoods kan hij de mensen een keertje wat bits toespreken', stelt hij omzichtig vast. Ervanng met problemen heeft hij recentelijk overigens op kunnen doen: drie weken geleden werd m Maartensdijk een WD-wethouder aan de kant gezet, wiens plaats in middels is overgenomen door een PvdA-man. En van daaruit kun je alleen maar omhoog.' 'Wat bij mij voorop staat is een sfeer, waarin we elkaar recht in de ogen kunnen kijken. Zo heb ik hier ook kunnen werken, met wethou ders, waar ook wel eens fouten werden gemaakt. Dat kon dan open en eerlijk worden uitgespro ken, waarna, als het was uitgepraat, je elkaar een hand kon geven en dan was het over.' 'Met elkaar on speaking terms blijven, en elkaar recht in de ogen LEUSDEN - Leusdens nieuwe eerste burger houdt van effi cient vergaderen 'Er moet worden overlegd, en er moe ten besluiten worden geno men. Wat mij betreft duren vergaderingen met langer dan twee uuur', zegt hij. Die gedachte van efficiénte te werk gaan, duikt ook nog in een andere samenhang op. kijken; ik denk dat iedereen in Leusden dat wel wil', resumeert de heer Panis BOUWPASTOOR En, na enig nadenken: 'Ze noe men me hier 'de bouwpastoor.' ORGANISATIE Een ander 'wapenfeit' betreft de ambtelijke organisatie van de ge meente Maartensdijk. 'Toen ik hier kwam functioneerde er een nogal verouderde organisatie. Die heb ik gewijzigd. Ook de keuze van de mensen heeft daarbij een grote rol gespeeld. Zo zijn er sinds kort een meuwe gemeentesecretaris en een meuwe directeur Publieke Werken, daar had ik veel meet te maken. En het functioneert heel goed, vind ik.' 'En dan is er het welzijnsbeleid. Ik heb de naam dat ik nogal goed weet, waar geld uit allerlei potjes te Burgemeester Alphons Leo Walter Josef Panis is, gezien het aantal van zijn voornamen, gezegend met een ruime hoe veelheid van wat men initialen noemt. 'Ik gebruik alleen de 'A'. want al die voorletters, dat is zo'n verspilling. Moet u eens nagaan, hoeveel aanslagen dat een typiste scheelt, zes aansla gen extra, dat is nergens voor nodig', aldus de meuwe burge meester. krijgen is. Dat heeft bij de sporthal ook een rol gespeeld. De subsidies voor welzijn zijn ver-tiendubbeld, maar daar moet ik bij aantekenen, dat we ook met vnjwel niets begon nen zijn, dus dat was met zó moei lijk', zo bagatelliseert burgemees ter Panis zijn eigen woorden. Als terloops blijkt bijvoorbeeld nog, dat hij als stimulator veel heeft bijgedragen aan het ontstaan van een Historische vereniging, die in middels goed loopt. Waarmee, resumerend, kan worden vastgesteld dat de laatst genoemde ontwikkelingen iets LEUSDEN - De nieuwe burgemeester, die Leusden per 16 juli aanstaande krijgt, is iemand die weet wat hij wil. Hij is bovendien iemand, die ook - misschien nog wel beter - weet, wat hij beslist niét wil. Rad prater als hij is, met een nog licht aanwezig Bra bantse tongval, corrigeert hij zichzelf ettelijke malen tij dens het gesprek dat we, samen met vier andere vertegen woordigers van de pers, met de heer Panis hebben. Niet, omdat hij niet meent wat hij zegt. Integendeel, omdat hij niet al te gechargeerd wil overkomen. Sprekende over de bestuurlijke problemen in Leusden stelt hij nadrukkelijk, bewust op voorhand nauwelijks te hebben geinformeerd naar wat er in Leusden nu precies gaande is. De reden? 'Ik wil voorkomen, dat ik me laat verleiden tot ferme uitspraken', zegt de heer Panis. Dat blijkt, naarmate het gesprek vordert, nauw samen te hangen met zijn opvatting over hoe hij in Leusden als burgemeester wenst te functioneren. Dat zal ovengens een hele veran- ering zijn. Burgemeester Panis eheert in Maartensdijk een om- angrijke, zware bestuurs-porte- iuille. Daar maken woningbouw, umtelijke ordening, milieu en een eel van de welzijnsportefeuille eel van uit. Naast de gebruikelijke iken, zoals brandweer en politie, n de gemeentelijke samenwer- Tekst: Hans Mosterd Foto's: Hans Verhorst stuurlij ke conclusie aan verbindt met: 'Het kan niet anders, of het gaat dus om een goed bestuurde gemeente met een goed functione rend ambtenaren-apparaat.' ZORGELIJK Van het feit, dat hij nu als meuwe burgemeester in een bestuurlijk gezien minder prettige toestand te recht komt, is hij zich zeer bewust. 'Leusden is, ik zei het al, een hele mooie gemeente. Maar ook een gemeente met heel veel proble men. Ik weet er inmiddels vrij veel van, en het is een zorgelijke situa tie, heel erg', zo stelt de heer Panis vast. Dat zijn wel zeer snelle benoe ming daarmee samenhangt, onder kent hij. 'Het komt natuurlijk wel eens meer voor. Maar in dit spe- Naarmate het gesprek vordert, wordt echter duidelijker, dat met dat 'coach-schap-langs-de-lijn' lang met alles is gezegd. Gevraagd, naar zijn eigen me ning over het type burgemeester, dat hij is, zegt de heer Panis: 'Ik ben wel een type, die alles wil weten. Ik wil beslist niet alles doen. Ik ben een man van delegeren, maar ik wil wél weten, wat ik delegeer. En dan is mijn taak, om eventueel achter, of voor de mensen te gaan staan. Ik ben, geloof ik, een trouble-shooter. Problemen ben ik van mijn leven nog met uit de weg gegaan.' 'Zelf vind ik het allerbelangrijk ste, problemen op te lossen of be ter nog, ze te voorkomen Nergens gaat zoveel tijd in zitten, dan m problemen die je hebt laten ont staan. En al helemaal met, als dat ook nog met personen te maken heeft. Slapeloze nachten krijg je TYPE 'Ik ben niet het type van de "bur gervader', zoals mijn vader dat was. Die had echt zo'n figuur daar voor. Dat heb ik dus niet', zegt bur gemeester Panis, terwijl hij zich over een denkbeeldige buik strijkt. 'En ik ben ook met zo'n man, die altijd maar lintjes wil doorknippen, en die graag m de krant komt. Ik geloof wel, dat ik open sta voor de burgers. Hier heb ik ook een spreekuur, daar kan iedereen bin nen lopen.' 'Mijn vrouw en ik gaan met regel maat samen naar echtparen, die vijftig jaar getrouwd zijn. En. eerlijk is eerlijk, daar heb je wel eens geen zin in, omdat je eigenlijk iets anders wilde doen. Maar daar moet jk dan bij zeggen, dat ik dat, als ik er eenmaal ben, altijd als ontzet tend leuk ervaar, de gesprekken die je dan voert, de gezelligheid. Maar aan de andere kant ben ik gewoon te druk met mijn werk, om overal te lopen. Zo ben ik bijvoor beeld ook geen carnavalsvierder.' ing. Dat is overigens geen uitzonde- ng in een gemeente, als Maar- insdijk. Klein, maar fijn, luidt het lotto voor wie daar eens een kijkje eemt. En dat in een gemeente met sn oppervlakte van ruim vierdui- ïnd hectare en haast 9.300 inwo- ers het openbaar bestuur er an- ers uitziet, dan in een plaats als susden, is logisch. Zo kan Maar- nsdijk volstaan met twee wethou- ers. Dat het er in een gemeente als iusden anders uitziet staat de euwe burgemeester duidelijk )or ogen. Hij beschouwt zijn toe- Dmstige taak dan ook als een to- al andere, dan die welke hij tot op eden vervult. keer per jaar m Leusden kwam', zegt luj. Er is, tenslotte, nog een derde hoedanigheid waarin hij Leusden kent. En dat heeft alles met zijn taken in Maartensdijk te maken: de woningbouw. LYRISCH 'Toen ik veertien jaar geleden m Maartensdijk begon, was één van de problemen hier de woning bouw. Daar was jaren lang heel weinig meer in gebeurd. Je gaat je dan orienteren. En m die tijd is me geadviseerd, eens in Leusden te gaan kijken, wat ik gedaan heb. Ik heb daar het werk van verscheide- ciale geval heeft men zowel in Utrecht, als m Den Haag blijkbaar zo snel mogelijk een nieuwe burge meester willen benoemen, om mee te gaan helpen de zaak bestuurlijk in orde te krijgen.' 'Bij mijn solliciatie wist ik natuur lijk wel, dat er m Leusden proble men waren. Hoe gaat dat, bij een bijeenkomst van burgemeesters hoor je dan wel van collega's, dat burgemeester Rademaker proble men heeft in Leusden. Maar dat zijn toch globale mededelingen, en dat is het dan. Ik heb, ook bij mijn sollicitatie, niet gezegd, dat ik een oplossing wist. Voorwaarden voor af heb ik ook niet gesteld, en bij mijn benoeming heb ik ook van Wat de gemeente Leusden be treft, maakt hij zich geen illusies, stelt hij. 'U hoort mij niet zeggen, dat het een uitdaging is. Daar maak ik me geen illusies over. Dat ziekt daar al een paar jaar, dus dat los je met snel op. Het moet wel gebeu ren, natuurlijk. En dat kan ook, om dat alle partijen, die erbij betrok ken zijn. de politieke partijen, de gemeente en de ambtenaren er schade van ondervinden. Ik mpet er overigens bij zeggen, dat ik er nog lang niet alles van af weet. Er wordt hard aan gewerkt, heb ik begrepen, door twee commissies uit de gemeenteraad. En daarbij heb ik een beetje het gevoel, dat rlionrtn Vin» rl 1 Karailrt in behoorlijk veel m is gebeurd. Dan hebben we de scholen, die zijn al lemaal nieuw gebouwd, of grondig vernieuwd. Daarmee waren we de eerste gemeente, die de integratie in het kader van de nieuwe basis school, bouwkundig rond had. Dan hebben we een grote sporthal met een dorpshuiscomplex. Een nieuw gemeentehuis, dat wil zeggen, een grote uitbreiding van het bestaan- aangeven van de veranderingen, die in Maartensdijk hebben plaats gevonden tijdens de ambts-peno- de van de heer Panis. Zelf zegt hij erover: 'De mensen zijn meer geemancipeerd geraakt, op allerlei facetten. Ze zijn mondi ger geworden. En langzamerhand ontstaat er ook meer belangstelling voor bijvoorbeeld kunst.' ken. Maar zoals ik het nu zie, ben ik beslist van plan dit be roep uit te oefenen tot mijn pensionering', zo besluit de heer Panis. Waarop wij het veld rui men, omdat inmiddels de Leusdense wethouders zijn binnengekomen, om kennis te maken met Leusdens nieuwe buroemeester. de veertien iaar. dat ik hier werk ben ik maar vier of vijf keer écht kwaad aeweest En daar heb ik achteraf noa soiit van. VERGADEREN De Leusdense gemeenteraad staat, als we de woorden van de meuwe burgemeester juist inter preteren, in elk geval wat te wach ten als het om vergaderen gaat. 'Ik ben een sturende voorzitter van de gemeenteraad, ik ben geen volgende schaapsherder. Vanuit de mentaliteit van openheid en vertrouwen. Men zal dus wel mer ken, dat ik er ben. Besloten verga deringen, dat heb ik al gezegd, zouden in mijn visie slechts bij uit zondering moeten plaats vinden.' 'Ik houd van efficiënt vergade ren, zakelijk en nuchter. In een ver gadering dient te worden over legd, en er moeten besluiten uit voortkomen. Details, daar zijn de commissies voor. De vergaderin gen van de gemeenteraad m Maartensdijk duurden gemiddeld twee uur. Het laatste jaar was dat wel eens wat langer. Maar langer vergaderen dan dne, hooguit dne- en-een-half uur, dat kan niet, dan ben je niet fns meer. Dan komt men de volgende avond maar terug', stelt burgemeester Panis. Waarbij het nog aantekening verdient, dat in Maartensdijk in spraak vanaf de publieke tribune gebruikelijk is. EMOTIONEEL Gevraagd naar wat hij zelf als zijn fouten ziet, is het één van de colle ga's van de pers, die uiteindelijk het verlossende woord spreekt: emotioneel. 'Ja, dat komt, als er een zaak is waar ik erg nauw bij betrokken ben geweest, waar ik me in vast gebeten heb, en er gebeuren m de gemeenteraad dan dingen die dat dreigen te doorkruisen. Daar kan ik me dan echt betrokken bij voe len. Maar overigens ben ik in de veertien jaar, dat ik hier werk, maar vier of vijf keer écht kwaad ge weest. En daar had ik achteraf nog spijt van. En ik heb ook nooit ie mand de huid vol gescholden.' 'Andere meningen, dat moet je je realiseren, die kunnen dan tegen strijdig zijn aan wat je zelf denkt. Maar daar heeft men óók goede redenen voor. Ik ben wat dat be treft beslist niet haatdragend' zegt de heer Panis. BURGEMEESTER 'Burgemeester zijn beschouw ik als meer dan een beroep. Het is voor mij ook een hobby. Dat is van kmds-af zo geweest, de gedachte, vanuit de bezigheden van mijn va der: ik ga studeren en dan word ik burgemeester. Dus toen ik was af gestudeerd, kwam ik bij een bank terecht', zegt burgemeester Panis lachend. 'Maar vanuit een bestuursfunctie heb ik ooit naar een baan gesollici teerd in het bedrijfsleven. En dat werd heel serieus, het zag ernaar uit, dat ik gekozen zou worden. Toen realiseerde ik me egenlijk pas, dat ik dat helemaal niet wilde. Want dit is ontzettend leuk werk.' 'Ik kan het dan ook niet an ders zeggen, dan met enig voorbehoud, omdat oudere collega's me wei eens hebben verteld, dat je er op latere leeftijd anders over gaat den- daarvan, verschrikkelijk is dat.' 'Wat bij mij voorop staat, is eer lijkheid, openheid en vertrouwen. Dat laatste in de verwachting, dat je dat ook terug knjgt. En met die openheid bedoel ik dan met alleen, dat je binnen een college van bur gemeester en wethouders elkaar open en eerlijk de waarheid moet kunnen zeggen, daar bedoel ik ook openheid naar buiten toe mee. Waarbij men echter heel goed moet bedenken, dat dit geen uit spraak is over hoe het in Leusden moet, want dat maak ik niet uit. In Leusden is dat, net als elders, een, zaak van de gemeenteraad.' 'Ik constateer echter wel, dat als je niet voldoende openheid be tracht, dat verschrikkelijk veel pro blemen op kan leveren. Je moet er dan ook naar mijn mening van uit gaan, dat alles wordt ontdekt, dat alles op de één of andere manier bekend wordt. En dat moet ook, want er is niks geheim, ja, op wat zaken in de sfeer van de privacy na dan, waar je over de sociale functie van een gemeente praat.' COLLEGEBESLUITEN In de gemeente Maartensdijk worden de besluiten van het colle ge van B&W aan de raadsleden ter kennis gebracht. In commissies De heer en mevrouw Panis m hun - schitterende - tuin. ..Maar het is in Leusden ook mooi wonen vindt mevrouw Parus. Zij is geïnteresseerd in ballet. Zelf danste zij 15 jaar bi) het Nederlands Ballet- en Danstheater, tegenwoordig het Nationale Ballet. Daarna gaf zi) geruime tijd les aan de Amsterdamse Theaterschool. Burgemeester Parus is een man, die duidelijk plezier heeft in zijn baan. 'Ik werk hier nu veertien jaar, en ik ben elke dag met plezier naar mijn werk gegaan. Ik ben nooit gemeen geweest, ik heb nooit echt gelogen, en ik heb nooit mensen tot de grond toe afgebrand. Fouten heb ik gemaakt, zeker', zegt hij er zelf van. Sprekend over wat hij m de af gelopen periode als het meest waardevolle van zijn burgemees terschap heeft ervaren, blijkt met hoeveel verschillende beleidster reinen burgemeester Parus zich bezig heeft gehouden. 'Allereerst is er de woningbouw, waar in de gemeente Maartensdijk bestaat dan de mogelijkheid, dat daar over vragen worden gesteid. 'Een zekere beslotenheid binnen een college van B&W is nodig. Je kunt dat vergelijken met het werken in de keuken. Daarbij word je ook beoordeeld op het resultaat', stelt Leusdens nieuwe burge meester. 'Maar dat moet voor een ge meenteraad natuurlijk wel be spreekbaar blijven. Want waar werkt een burgemeester aan? Waar werkt een college van B&W voor? Dat is ten behoeve van die gemeenteraad. Om die gemeente raad in staat te stellen haar taak, als hoogste bestuurs-orgaan van een gemeente, naar behoren uit te kun nen voeren.' INFORMEREN 'Ik weet, dat het in gemeenten voorkomt dat alleen de fracties, die een wethouder hebben geleverd, worden geinformeerd, en dat de oppositie - wat ik ovengens een naar woord vind, maar goed - dat die andere partijen niet of nauwe lijks worden ingelicht. In Maartens dijk is het zo, dat alle fracties wor den geïnformeerd. Ik heb per soonlijk wel eens fractievoorzitters van andere, dan 'college-partijen', ingelicht. Ik heb dan ook een hekel aan besloten vergaderingen. Dat is het laatste jaar m de gemeente waar ik nu werk, naar mijn smaak ook te veel gebeurd.' 'Een enkele keer kun je er met omheen, met een grondtransactie of iets dergelijks. En dan moet dat ook kunnen. Maar in het algemeen ben ik er geen voorstander van. Want hoe werkt dat? Men hoort wat, en men hoort nooit precies, wat er nu gaande is geweest. De pers wordt nieuwsgierig en gaat informeren, en u kent dat spelletje wel, waarbij men elkaar dingen moet doorvertellen. Zo komt er dan een heel circuit op gang, wat soms ontaardt in een roddelcircuit', zo constateert de heer Panis. ILLUSIES

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5