Montessorischool sloot schooljaar op kunstzinnige wijze af Nederlandse Onderwijs Televisie bezig met opnamen aan Watermolen leusder krant Slotmanifestatie 't Ronde: Televisie-serie speelt zich af in Leusden: DONDERDAG 25 JUNI 1987 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerksters) LEUSDEN - Montessorischool 't Ronde sloot vrijdag het kunst project af, waar de hele basisschool twee weken lang intensief mee bezig is geweest. Donderdagavond hadden de ouders de gemaakte kunstwerken in en om de school, op de tentoonstel ling en op de video mogen bekijken en vond de première plaats van de musical van en door de achtste-jaars. Vrijdag bekeken de leerlingen de musical en de (jazz)ballet uitvoeringen. Creatief bezig zijn bleek met alleen vermoeiend, maar ook nog moeilijker dan misschien wel werd gedacht.. geschildenjen" en grote of hele kleine schilderijen hingen. Ieder stukje muur was benut. Op iedere uitstalkast stonden kunstwerken van brooddeeg, versierde koek en cake (eerst zelf gebakken), ko len. boetseerwerken en bloem stukken uitgestald. De bewonde raars werden getracteerd op zelf gemaakte lekkere hapjes en sala des. Een speciale belichting zorgde ervoor dat de twee glas- mozaieken goed uitkwamen. Een speciale kunstkrant was eveneens door de leerlingen verzorgd. Musical Zoals traditie bij montessorischool 't Ronde, sluiten de achtste-jaars hun basisschool-periode af met een musical. Een musical die ze geheel zelf dienen te verzinnen, te schrijven, en te verzorgen wat be treft decors, geluiden en verlich ting en de programmaboekjes. Hiervoor krijgen ze zo'n dne we ken de tijd. Leerkrachten helpen niet en moe ders zo weinig mogelijk. Het ge heel dient in het geheim te wor den voorbereid. Het is weer ge- Twee weken lang stond in 't Ronde bijna niets op zijn gebrui kelijke plaats. Bijna alle regels en gewoontes werden doorbroken. Óveral in en om de school waren kinderen van alle leeftijdsgroepen met elkaar kunstzinnig bezig. Tot in het kleinste spreekkamertje werd klassiek ballet geoefend. De voor het Mcntessori-onderwijs zo kenmerkende rust en ordening was ver te zoeken. Alhoewel de montesson-methodiek in alle ge kozen aktiviteiten uitgangspunten bleef. Voor sommige kinderen was deze doorbreking van de normale school-praktijken niet altijd even makkelijk. Tot verbazing van de leerkrachten greep een aantal kin deren "ter ontspanning" in een rustig moment hun breukenschnf- ten. Anderen wilden wel weer eens even bij hun eigen juf op schoot zitten, in plaats van steeds maar naar een meuwe aktiviteit met weer andere lieve ouder te vertrekken En ook dat moest kun nen. De video-opnames die donder dagavond 18 juni aan de ouders werd getoond lieten niets van de sfeer, de bedrijvigheid en de eindsresultaten zien. Voor de ge maakte kunst was met moeite een plaatsje in de school gezocht. Overal draden waaraan kunstwer ken zoals "marmeren", "batik ken", foto's en fotocollages, sil- houettenen portretten, "centrifu- alhoewel het lekker onderkliederen van een auto, als onderdeel van het creatief bezig zijn en dit keer dus zonder strafmaatregelen, natuurhjk bijzonder in de smaak viel. Er werd tenminste wel bij gelachen. lukt en het was wederom een bijna onmogelijke opgave. De eerste moeilijkheid was "het verhaal" De schoolverlaters had den daar allemaal zo hun eigen ideeën over. Terwijl ze over het ontbreken van dat ene geniale idee nog zaten te tobben werd de moeder van een van de kinderen (een computerdeskunige op za kenreis) ontvoerd in China. Ze wist nog net een computerbericht naar huis te sturen, hetgeen door haar pientere zoon begrepen werd. Het zakgeld van de leerlin gen bleek groot genoeg om bin nen een half uur naar China te ver- 09882011 trekken. Vader was net met thuis, maar die bleek later de zelfstandige ondernemingsgeest van zijn kinderen heel normaal te vinden. Door motorstoring kwa men ze in Japan terecht. Dat kwam goed uit want na een bezoek aan een aantal Japanners aan de school (en dat gebeurde echt, het afgelopen schooljaar) schrijft de halve school enthousiast japanse lettertekens. Misschien werd de boodschap op het decor door de kinderen wel begrepen. Na Japan vertrok de bende naar ...het pubhek bleek ook geboeid... Spanje en nam de jonge zaken vrouw mee. Dur huurden de lief devolle kinderen en hun vrienden "even een privé vliegtuigje" om daar hun moeder te bevrijden. Thuisgekomen bleken ze nog steeds met die verplichte musical m hun maar te zitten tot ze er tot hun verbazing en genoegen ach terkwamen dat deze door het ver tellen, zingen en dansen van hun avonduren al voorbij was. De musical werd met groot en thousiasme gebracht. Veel inte resses die je aan twaalfjarigen kunt toeschrijven zaten er in ver werkt, zoals computers, rookbom men die geweldig stonken, licht- en-geluidseffecten. Niet altijd wa ren de teksten te verstaan, en ge lijk ging het ook niet, maar de spe lers hielpen elkaar er doorheen en memand viel uit zijn rol Dat was een kunst op zich, want een flink gedeelte van de uitgesproken tekst werd ter plekke geïmprovi seerd. Dat leidde tot rake opmer kingen en blijf daar maar eens on beroerd onder. Ter afsluiting van het schoolverla ters-gedeelte zongen de achtste- jaars een zelfgemaakt slotlied waarin alle leerkrachten (het was een heel erg lang lied) met hun sterke en zwakke kanten de revue passeerden. Het refrein, waarun bleek dat de leerlingen de vakan ties het fijnste onderdeel van hun schooltijd op 't Ronde hadden ge vonden ging erin als koek, zowel bij de overige leerlingen als bij de leerkrachten. De - deels uit improvisatie bestaande - musical was een succes. kuip vol schuim verdween. Hoewel de grap weken van te voren was besproken en de kinderen Cathy regelmatig hadden gewaarschuwd, was de verbazing groot toen het toch nog echt gebeurde. De opnamen duren tot 28 juni. Vader Hans heeft er zijn va kantie voor opgenomen UITZENDING De vijf programma's omvatten vijf verhalen die uitgaan van de leef-en-belevingswereld van een meisje van vijf jaar dat gaat verhuizen. Het is de be doeling dat de herkenning door de kijkers straks groot zal zijn en de emoties bij alle meuwe dingen: zoals het eer ste bezoek aan school, het af scheid nemen van oude plek jes en vriendinnen, het ver dwalen en het kennis durven maken met meuwe vrienden navoelbaar zijn. Elk televisieprogramma zal ongeveer twintig minuten du ren en op maandagen, vanaf 14 september worden uitge zonden om tien uur 's mor gens. In dezelfde uitzendweek volgt dan op donderdagoch tend om 9 uur een herhaling. Bij uitgeverij Bekadidact in Baarn zullen tegen die Ujd vijf prentenboeken met foto-ver halen (foto's gemaakt door Ed Lambers die het idee voor deze serie samen met Cathy Spierenburg uitwerkte) en bij behorend televisieverhaal verschijnen. Tevens zullen er geluidscas settes waarop de verhalen te beluisteren zijn, in de handel komen, en een handleiding waarmee in de onderbouw van de basisschool kan wor den doorgeborduurd op dit thema. De samenstellers van deze programma's zijn zo tevreden over de locaties en de hoofd rolspelers dat zij overwegen een vervolg op deze serie te maken, die zich wederom in Leusden zal moet gaan af spelen. beeld de aankomst van de verhuiswagen, het uitstappen en naar de deur lopen en het naar binnen gaan. Iedere fase moet minstens één keer over gedaan worden voordat het naar de zin van regisseur Ber tie Gaarkeuken helemaal goed is. De kinderen doen het alle maal met een bewonderens waardige gehoorzaamheid. Het probleem dat Linda maar vriendelijk onder alle situaties blijft lachen lijkt te verwaarlo zen wanneer je er aan denkt dat memg kind er op een ge geven moment genoeg van zal krijgen. Cathy Spierenburg leidt de produktie en de kinderen op een vriendelijke vastberaden manier waar geen ontkomen aan is. De pret was dan ook groot toen zij aan het einde van "de badscène", die schit terend gelukt was, zelf in de In Leusden is het groen, getuige de tekenmg van Linda... Behalve de verhuizing wordt gefilmd "bij de nieuwe school" en bij peuterspeel zaal "Pinkeltje", in de straat met de nieuwe vriendjes die ook echt daar in de omgeving wonen en het bezoek aan de overgrootvader, de heer De Wiet m de A. Buininggaarde 34. Een aantal opnamen vin den plaats in Amersfoort en Utrecht. FAMILIE De familie -Vree is een echt bestaande familie. Zij wonen in de Wildenburgstraat 107 in Leusden. Marieke (28) en Hans (29) zijn de echte én de filmouders van Linda, die in de serie voor vijf jaar door gaat, maar zes jaar is en Luuk, die zowel in als buiten de se- ne dne jaar is. Om produktie- techische redenen was hun eigen huis met geschikt voor opnamen. Daarom spelen de gebeurtenissen in Leusden zich af rond de Watermolen in de wijk Claerenburg. Het huis aan de Watermolen 8 is be schikbaar gesteld door Chns- tien Dijkem en haar gezin. Daarvoor was zij bereid de hele benedenverdieping en de kinderkamers totaal leeg te halen. Ingeborg Dijkem zou eerst de rol van Linda spelen maar bleek toen de opnames na een lange voorbereidings tijd eindelijk van start konden gaan met haar zeven jaar in middels te "oud" om voor kleuter door te gaan. Ze komt in de sene nu op bezoek in haar eigen huis, als het zo genaamde vriendinnetje van Linda Lmda Vree verhuist met haar ouders en haar broertje Luuk m de sene van Amersfoort naar Leusden. (van één van onzer mederwerksters) LEUSDEN - Vorige week en deze week vinden in Leusden opnamen plaats door een filmploeg van de Nederlandse Onderwijs Televisie voor een vijfdelige informatieve se rie, bedoeld voor peuters en kleuters, die in september en oktober zal worden uitgezonden. Onder de verzameltitel "Hier woon ik" komen allerlei aspecten aan de orde die te maken hebben met de verhuizing van de familie Vree van een flat in Amersfoort naar een eengezinswoning, aan de Watermolen in Leusden. SCÈNES Het verhaal is scène voor scène voorbereid en gefoto grafeerd. De televisieploeg en de familie Vree zijn al maanden bezig Een klem stukje film kan in drie keer op genomen worden. Bijvoor-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6