Gemeente moet wel toetsen aan de marktprijzen I commentaren— ■meningen- Jeugd-en jongerenwerk wordt nader bekeken Raad wil gesprek met aannemer Raadsfracties in grote lijnen eens met aanbestedingsbeleid: Eruit en erin... Inbraak in auto Omgekeerd Varkensgras DINSDAG 30 JUNI 1987 plaatselijk nieuws PLEIDOOI (van de redaktie) LEUSDEN - De raadsfracties van CDA, WD, D66, en PvdA stemmen in grote lijnen in met het tot nu toe door de gemeente gevoerde beleid ten aanzien van aanbesteding van door haar uit te voeren werken. Wel vonden alle partijen dat met name onderhandse aanbestedingen vaker zouden moeten worden getoetst aan de op dat moment gangbare prijzen. De enige politieke partij die met de gang van zaken grote moeite bleek te hebbben, was Leusden '85. Deze partij pleitte voor meer openbare aanbesteding. Dat bleek tijdens de vorige week woensdag in het gemeente huis gehouden vergadering van de gecombineerde raad- commissies Openbare Werken/Ruimtelijke Ordening (OWRO), en Financieel Beleid en Beheer (FBB). Het was de eerste keer in Leus den, dat het gemeentelijke aanbe stedingsbeleid werd besproken in een openbare vergadering. Blijk baar kenden de gemeentebestuur ders grote waarde toe aan de bij eenkomst, want behalve de twee wethouders Fons Ummels en voor zitter Jan Wagenaar, waren behal ve een secretaresse maar liefst vier ambtelijk medewerkers aanwezig. De Leusdense gemeenteraad liet zich vertegenwoordigen door acht leden. De enige fractie die geen afgevaardigde had gestuurd, was GPV/SGP. NOTITIE De discussie over het gemeen telijke aanbestedingsbeleid con centreerde zich rond een notitie over de 'Wenselijk geachte aanbe- stedingsvorm in de gemeente Leusden' van de hand van Marius Pais, directeur Gemeentewerken. In deze notitie, door wethouder Wagenaar aangeduid met, 'scrip tie', zet Pais uiteen welke wijzen van aanbesteding er zijn, hoe de aannemerij werkt, en welke wijze van aanbesteding voor de ge meente het beste is. Tijdens de vergadering legde Pais uit: 'Als we praten over aanbe steding van een door de gemeente uit te voeren werk, gaat het niet in de eerste plaats over: hoe kom ik aan de laagste prijs, maar over: hoe kom ik aan de meest geschikte aannemer.' Hij somde daarna op waarmee de gemeente allemaal re kening moet houden, als zij met een aannemer in zee gaat, zoals de kwaliteit van het bouwmateriaal: de kwaliteit van de werklui; de werk wijze van het bedrijf wat betreft planning, en betaling onderaanne mers: de financiële positie; en de mate waarin plaatselijke bedrijven worden ingeschakeld. Hij stelde: 'De beste manier van aanbesteding bestaat met. De vorm ervan wordt bepaald door de eisen van de op drachtgever. De ene opdrachtge ver wil een zo laag mogelijke prijs, een andere zo hoog mogelijke kwaliteit.' In dit verband wees hij op de 'speciale verantwoordelijk heid' van de gemeente. In de notitie concludeert Pais: 'Het moet duidelijk zijn, dat het voordeel van de vrije concurrentie door de organisatie van de aanne merij te niet is gedaan, en in het bijzonder voor werken waar grote materiaalleveringen bij betrokken zijn.' Even verder staat: '...daar de lage inschrijvingengeen basis voor goede kwaliteit zijn. Bij onder handse aanbestedingen kan gere kend worden met de reële kost prijs, hetgeen op langere termijn gezien zeker een lager prijspeil zal opleveren. Bovendien kunnen af spraken in tijd, hetgeen voor bouw programma's uitermate belangrijk kan zijn, ruim van tevoren gemaald worden. Concluderend kan wor den gezegd, dat zeker voor civiel technische werken (werken op het gebied van weg- en waterbouw - Wethouder Wagenaar voerde tijdens de vergadering een plei dooi voor de wijze waarop de ge meente in het verleden vaak heeft aanbesteed. Daarbij voerde hij on der meer aan: 'De gemeente Leus den hoeft maar een kleine van di verse materialen in voorraad te hebben. Als we iets nodig hebben, kunnen we altijd bij onze leveran ciers terecht. Dat heeft veel voor delen. We hebben altijd voorraad, de opslag ervan kost ons geen geld, en we tasten nooit mis.' Daar naast wees hij op de bijdragen die aannemers als Van Schoonhoven en Spitman hebben geleverd aan de Leusdense samenleving. Wage naar: 'Tijdens diverse festiviteiten hebben deze bedrijven nogal eens gratis geholpen. Deze voordelen kreeg de gemeente alleen als ge volg van vaste relaties met deze aannemers.' Volgens hem is de Leusden met de enige gemeente die veel werk onderhands aanbesteedt. Hij ver telde: 'Ik heb een korte enquête gehouden onder buurgemeenten. Daaruit bleek, dat Barneveld, Wou denberg, en Hoevelaken nage noeg net zo aanbesteden als wij. Ede heeft dne aannemers, en Amersfoort vier. Maar m al deze gemeentes is het principe hetzelf de.' Zijn betoog mondde uit in de volgende zin: 'Ik stel u voor op de ingeslagen weg door te gaan.' dat de omstandigheden in Leusden bijzonder zijn, maar ik betwijfel dat. Ik denk, dat de gemeente vaker zou moeten kiezen voor openbare aanbesteding.' CDA-er Jan Konijnenbelt ver woordde: 'Mijn fractie vindt dat de gemeente bij de onderhandse aan bestedingen goed om zich heen heeft gekeken naar de situatie op de markt. Dat moet in de toekomst ook zo blijven.' Hij vond echter: 'Ons is niet geheel duidelijk welke criteria de gemeente aanlegt, om over te gaan tot controle van een aanbesteding door een derde. Als wij als raad een toetsende vinger daann zouden krijgen, zou ons dat heel wel wezen.' Daarop doelde ook WD-er Joost de Jongh toen hij zei: 'Mijn fractie heeft geen enkele moeite met de politiek die tot nu toe op dit gebied is gevoerd, maar de gemeente zou wat meer meetpunten moeten in bouwen, als was het maar om mis verstanden te voorkomen.' AUTOMATISME VERPLICHTEN Wethouder Jan Wagenaar: '...bijdragen aannemers aan Leusdense sa menleving...' red.) onderhandse aanbesteding een goed uitgangspunt is.' VOORWAARDEN Pais vermeldt er wel bij dat bij onderhandse aanbesteding, waar bij slechts aan één bedrijf prijsop gaaf wordt gevraagd, enige voor waarden gelden. Deze houden on der meer in, dat de gemeente 'zich bij voortduring tot in detail' op de hoogte dient te houden van de prijsontwikkeling op de markt, en dat zij na oplevering van elk werk 'een goede nacalculatie' moet krij gen. Voor wat betreft de niet-civiel- technische werken, zoals de bouw van huizen, scholen, gemeentelijke gebouwen, en dergelijke, wordt in de 'scnptie' geconstateerd, dat 'de huidige wijze van werken goed blijkt te voldoen en 'bestendiging lijkt aan te bevelen'. Ambtelijk me dewerker Henk de Jager legde tij dens de vergadering uit, dat 'de huidige wijze van werken' inhoudt, dat de gemeente veel van deze werken aanbesteedt 'op uitnodi ging'. Dat betekent dat één of meer bedrijven voor inschrijving op een project worden uitgenodigd. Vol gens De Jager gebeurt dat bij bij voorbeeld 'nieuwe bouwprojec ten'. Hij benadrukte: 'Bij deze wijze van aanbesteding is nog steeds sprake van concurrentie.' De eerste die na hem het woord vroeg, was Joop Kool (Leusden '85). Deze zei dat hij een jurist van de vereniging Wegenbouw Aanne mers Combinatie (W.A.C.) had ge sproken, die zou vinden, dat het verhaal in de notitie van de direc teur Gemeentewerken over de werkwijze van de aannemenj niet zou kloppen. Deze jurist zou ook graag de gemeente eens komen uitleggen hoe deze organisatie wel werkt. Na enig heen en weer ge praat bleek de commissie dat met nodig te vinden. Kool's collega Roelof Blauw van dezelfde fractie lichtte het stand punt van de partij op dit punt als volgt toe: 'Zowel de gemeentewet alswel de comptabiliteitswet in arti kel 33, verplichten openbare aan besteding voor door de gemeente uit te voeren werken. Onderhandse aanbesteding is alleen toegestaan in bijzondere omstandigheden. Nou kan wel worden geredeneerd Ep Oostra, raadslid namens D66, vond over het gemeentelijke be leid op dit gebied: 'Onderhandse aanbesteding mag nooit een auto matisme worden. De gemeente moet ervoor waken, dat ze met m slaap valt. Af en toe zou de ge meente eens openbare inschrijving moeten toepassen bij een object, dat zich daar voor leent.' Het argu ment van wethouder Wagenaar, dat de gemeente geen voorraden hoeft aan tehouden, vond hij met steekhoudend. Hij stelde: 'Te genwoordig zijn er zoveel gros siers in van alles en nog wat. Ik denk niet, dat die voorraadvorming m dit verband moet meewegen.' Oostra waarschuwde. 'Dat bedrij ven die veel voor de gemeente aanleggen, ook veel en gratis voor diverse Leusdense instellingen doen, mag geen verkapte subsidie worden.' Als laatste vroeg namens de PvdA Ineke Jansen het woord. Zij kon op zich akkoord gaan met de wijze van aanbesteding van de ge meente Leusden, maar vroeg wel opheldering over enige zaken. Zij vroeg onder meer of het mogelijk was om grote opdrachten in delen aan te besteden. Marius Pais rea geerde hierop: 'Ja, dat kan wel, maar dan praten we wel over be dragen van 50 miljoen gulden en meer. We zouden er eens over kunnen denken bij aanbesteding van de geplande aansluiting op de A-28.' Hiermee was ook zij tevre den gesteld. De enige partij die ontevreden bleef, was Leusden '85. We schreven het al vaker: de besluitvorming in Leus den wil nog wel eens op eige naardige wijze gestalte krij gen. Het voorstel voor het aanstellen van een part-time medewerker voor het jeugd- en jongerenwerk is daar weer eens een voorbeeld van. Niet, dat er op zich iets te gen de aanstelling van een dergelijke functionaris pleit. Maar wat er in de discussie binnen de gemeenteraad op volgt, is toch eigenaardig. Immers, men komt tot de conclusie, dat er misschien toch meer aandacht moet worden geschonken een de 'tieners', en blijkt bovendien van mening, dat een evalua tie van het totale jeugd- en jongerenwerk eigenlijk op zijn plaats is. Het zou in algemene zin aanbeveling verdienen, als dit soort overwegingen eens wordt geuit, alvorens er een zo ver uitgewerkt voorstel ligt, om een nieuwe functio naris aan te stellen. In dat opzicht vertoont de gemeen te Leusden toch een eige naardige discrepantie met bijvoorbeeld het besdrijfsle- ven, maar ook met andere overheidsinstanties. Daar is het immers goed gebruik om, alvorens een advertentie te zetten voor een nieuwe me dewerker, goed te invantari- seren, over welke specifieke vaardigheden die nieuwe kracht dient te beschikken. In Leusden gaat dat an ders. Waarbij als toppunt van de omgekeerde redenering de opmerking van wethou der Van Woudenberg mag gelden. De wethouder zei na melijk, dat 'het van belang is, kennis te nemen van de spe cifieke kwaliteiten van de nieuwe medewerker, om die in te kunnen passen.' Dat is een twijfelachtige redenering. Temeer, daar het jeugd- en jongerenwerk in al gemene zin al aan zoveel kri tiek bloot staat, met als voor naamste reden vaak, dat het zo 'vaag* is. Dat is overigens een zaak, waar 'welzijn' in zijn totali teit onder lijdt, omdat het zo weinig 'concrete' resultaten oplevert. Indien de gemeen teraad dan ook een serieus beleid overweegt op dit ter rein, en met name waar het het jeugd- en jongerenwerk betreft, zou het raadzaam zijn om de eisen, wensen, voorwaarden en financiële mogelijkheden eerst eens de gelijk op een rij te zetten, voordat verdere besluitvor ming op dit punt gestalte krijgt. Met een benoeming op zich is men er niet. En zonder duidelijke eisen mogen straks anderhalve beroeps kracht zich zo verheugen in de twijfelachtige kritiek van een gemeenteraad, die het uitzetten van een duidelijke koers achterwege liet of die, met andere woorden, een omgekeerde redenering volgde. Afgezien van het feit, dat zoiets onrecht zou doen aan de inspanningen van de werknemers, zou dat ook schadelijke gevolgen kun nen hebben voor het beleids terrein. En uit het feit, dat de Leus dense raad - inderdaad tegen de stroom van bezuinigingen in - toch tot personele uitbrei ding besloot, kan worden af geleid, dat zoiets toch niet de bedoeling is. (van de redaktie) LEUSDEN - Het jeugd- en jongerenwerk in de gemeente Leusden zal op korte termijn nader worden bekeken. Daar toe besloot de gemeenteraad afgelopen donderdag. Het besluit vloeide voort uit een voorstel, om een 'halve be roepskracht' voor dit werk aan te trekken. De gemeente raad ging daarmee akkoord, maar constateerde tevens, dat een nadere evaluatie van het jeugd- en jongeren in Leusden op zijn plaats lijkt. Er bleek namelijk nogal wat kri tiek te zijn op zowel de stellingna- me van het college in het raads voorstel, als op het jeugd- en jonge renwerk in zijn huidige vorm. Nadat Joost de Jongh (WD) in eerste instantie namens zijn fraktie akkoord was gegaan met het voor stel, mits er na enige tijd een beoor deling plaats zou vinden, kwam de kritiek met name van Ben Stoelinga (L'85). GESCHROKKEN 'Wij zijn in eerste instantie nogal geschrokken van het verhaal, dat het college erbij vertelt in het voor stel', aldus Stoelinga. 'Het college sclirijft, niet overtuigd te zijn van het feit, dat tieners m Leusden een probleemgroep vormen. Mijn vraag is dan. heeft het college dat onderzocht, heeft het college zich onder jongeren begeven, of vloeit die conclusie voort uit de eigen beperkte waarneming. Om zo maar, zonder argumenten, zo n conclusie te trekken, dat vinden wij zeer gevaarlijk.' Stoelinga - zelf werkzaam in het onderwijs m Leusden - stelde daar op, dat er in Leusden wel degelijk sprake is van alcohol- en drugsge bruik onder jongeren. 'U moetg het alcohol-probleem met onder schatten', zo hield hij het college voor. Om daarop volgend meteen zijn twijfels daarover te uiten met de opmerking: 'Dit college zei ech ter ooit, dat alcohol een maatschap pelijk geaccepteerd verschijnsel was.' Namens zijn fractie concludeer de hij daarop, dat de problemen van 12- tot 16-jarigen nader onder zocht dienden te worden, dat het werk van de huidige beroeps kracht diende te worden geëva lueerd, en dat er gewerkt diende te worden aan 'een echt jongerenbe leid.' Naast de conclusie van Evelien Blom (CDA), dat het aanstellen van een nieuwe kracht eigenlijk toch wel als uitzonderlijk moest worden beschouwd, gezien de bezuinigin gen, leek ook haar een evaluatie van de werkzaamheden nuttig. Die mening was ook Ineke Jansen (PvdA) toegedaan. NIET VERDER Wethouder Gijs van Wouden berg (CDA) verbaasde zich enigs zins over de stellingname van Ben Stoelinga. 'We hebben als college toch duidelijk laten weten, dat we met het onderzoek naar de jeugd niet verder willen gaan', zei hij. De wethouder doelde daarbij op een recent gepubliceerde eerste opzet van een dergelijk onderzoek. Daarin werd geconcludeerd, dat er aanleiding was tot nader onder zoek. De kosten die daarbij wer den genoemd, bleken echter fors uit te vallen. Het college liet daarop inderdaad weten, niets te voelen voor verder onderzoek. De wethouder wees op de veel omvattende taak van de huidige beroepskracht, en vond kritiek daarom ook voorbarig. Na de vakantie wilde hij graag terugko men op de verdeling van werk zaamheden, als de nieuwe man of vrouw aangesteld zou zijn. Hij gaf overigens toe, dat de begeleiding van de tieners in Leusden 'iets was weggezakt', en achtte het juist een taak voor de meuwe beroeps kracht, om dat eventueel op te pik ken. Voor de taakverdeling achtte de wethouder het bovendien van belang, kennis te nemen van de specifieke kwaliteiten van de nieu we medewerker, 'om die in te kun nen passen.' In de daaropvolgende discussie werd duidelijk, dat alle raadsfrac ties het er eigenlijk wel over eens waren, dat het jeugd- en jongeren werk op korte termijn nader aan de orde diende te komen. Zie het kommentaar. (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente raad van Leusden heeft vorige week donderdag de wens uitgesproken, een gesprek te voeren met de Leusdense aannemer Van Schoonhoven. Aan leiding daartoe was een brief van het bedrijf aan de gemeenteraad over gesuggereerde verstren geling van belangen' van het bedrijf met belangen van één of meer raadsle den. Die brief volgde op vragen van Joop Kool (L'85). Vragen, die wethouder Jan Wagenaar (VVD) in woede deden ontste ken, omdat hij uit die vragen de suggestie proefde, dat hij zelf bedoeld werd. Dat leidde tot een eigenaar dige gang van zaken, waann de kwestie niet besproken werd in de commissie voor Al gemene Bestuurszaken, waar na besloten werd, er efin be sloten vergadering aan te wij den. Uiteindelijk dook de zaak weer cp in de commissie voor Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening, waar noch de bewijslast van Joop Kool, noch het gevoerde verweer van de wethouder, als overtuigend konden worden be stempeld. Aannemer Van Schoonho ven zag in de discussie een beschuldiging aan zijn adres, en schreef een brief aan de gemeenteraad. Daann noem de hij de vragen, van Kool sug gestief, terwijl Jtij de raad min of meer verzocht te voorko men, dat de naam van zijn be drijf nog in het openbaar, m negatieve ziri, genoemd zou worden. Die brief nu, stond afgelo pen donde.rdag kort ter dis cussie. Het voorstel van Ep Oo stra (D66), om de direktie van het bedrijf uit te nodigen voor een - besloten - bijeenkomst waarin de zaken eens op een nj kunnen worden gezet, kreeg de algemene instem ming van de gemeenteraad. Eerst stelde Joost de Jongh (WD) voor, de brief in het openbaar in de commissie voor Algemene Bestuurszaken te behandelen. Daarop volgde het voorstel van Oostra. Hij vond de vraag van het college om zich over de bnef uit te spreken nogal ongebruikelijk. 'Dat is bij mijn weten nog nooit voorgekomen', zei hij. Oostra vroeg zich af, of vragen ruet als suggesties waren opgevat. 'Maar er zijn in het verleden ook wel vragen gerezen, met alleen bij mij, maar bij meerde ren. Laten we de eigenaar daarom uitnodigen voor een gesprek', stelde hij voor. Burgemeester Rademaker pakte de suggestie meteen op en zei, dat een 'open gesprek' ook hem op zijn plaats leek. Ook wethouder Jan Wage naar kon zich enn vinden. 'Dat lijkt me een goede zaak, alhoe wel de eigenaar daartoe na- ^uotra (D66): '...erzijn in het verleden ook wel eens vragen gerezen...' tuurhjk bereid moet zijn. Maar daar twijfel ik eigenlijk niet aan', aldus de wethouder Van die bijeenkomst zal overigens verslag worden ge daan in de commissie Algeme ne Bestuurszaken. Ben Stoelinga tenslotte, fractievoorzitter van Leusden'85, zei over het schrij ven van de firma Van Schoon hoven: 'Dit is een belachelijke brief, die we veel te seneus LEUSDEN - Bij een inrit aan de Dnftakkerweg vond donderdag avond een aanrijding plaats. Amersfoorter M. wilde met zijn personenauto uit een innt de weg op rijden. Tegelijkertijd probeerde M. uit Nijkerk de inrit m te rijden. De twee auio s raakten elkaar daar bij. Er ontstond lichte materiele schade. Toen de poütie ter plaatse kwam, kreeg zij het vermoeden dat de Nijkerker wel eens te diep in het glaasje zou kunnen hebben geke ken. Dat vermoeden werd na een blaastest bevestigd. De man werd meegenomen naar het politiebu reau voor een bloedproef. Daar kreeg hij een rijverbod van onge veer vijf uur. LEUSDEN - In een auto die stond geparkeerd bij de Rooms-katholie- ke kerk aan de Hamersveldseweg, werd donderdag rond 12.30 uur mgebroken. Een blonde jongeman van ongeveer twintig jaar vernielde het raam van het rechter voorpor tier, en nam uit de auto een zwarte tas. In deze tas zaten twee kente kenbewijzen, een zonnebril en een scheerapparaat. Zowel de auto ais de gestolen spullen zijn eigendom van Leusdenaar Van W. Jaren geleden woonde, er gens in Oostenrijk, een trotse en gierige boer. Deze boer had een mooie dochter die, uiteraard, Grete heette. Niet ver van die boer woonde een arme houthak ker, die een flinke zoon had. Die zoon heette, hoe kan het ook anders, Hannes. Deze twee jongelui werden erg verliefd op elkaar, maar de rijke boer wilde nergens van weten. Hij verbood zijn dochter elk kontakt met de arme Hannes en dreigde met alle mogelijke onheilen als ze ook maar één keer elkaar zouden treffen. Hannes liet hij weten, dat hij de hofhond op hem af zou sturen als hij in de buurt van het erf kwam. Hannes stond uren aan de weg om een glimp van zijn geliefde Grete op te vangen en Grete verstopte zich tus sen het groen om naar Han nes te kijken. Dat deden ze zolang tot ze beiden in plan ten veranderden. Uit Grete ontstond "Gretel in der Staude", bij ons bekend als "Juffertje in 't groen" (Ni- gella damascena) en Hannes veranderde in "Hansel am Wege", bij ons Hannes aan de weg. Meer bekend is hier de naam Varkensgras voor deze plant. Varkensgras is éénjarig, ontkiemt om streeks mei en vormt eerst een rechtopstaande hoofd stengel. Dan vertakt de plant zich en ontstaat een mat van, in een kring en plat op de grond liggende, ver takte stengels. Die stengels wortelen niet, ook al kunnen die matten soms wel een vierkante meter groot wor den. Elke grondsoort wordt voqr lief genomen, waar de wor tel diep in doordringt. Maar toch vinden we "Hannes" het meest Icings de weg, waar het ook tussen ae voe gen van de stenen groeit en zelfs in scheurtjes van as falt. De uiterst kleine bloempjes van Varkensgras zitten apart of in groepjes van hoogstens vijf in de bladok sels. De bloeitijd is van mei tot in november. De wetenschappelijke soort naam "aviculare" betekent vogelvoer, omdat de vogels, vooral kooivogels, de zaad jes graag eten. Vroeger werd het kruid aan de var kens gegevens wanneer ze ziek waren en dat verklaart meteen de Nederlandse naam. Ook werd het aanbevolen te gen derdedaagse koorts, maar dan moest het wel met de linkerhand geplukt wor den. G.van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5