Eerste Leusdense Jeu de Boule Toernooi blinkt uit in perfecte organisatie Mark van Dijk en Birgit Schoemaker Jeugd-clubkampioenen bij Lookhorst Wim Velker sterk in simultaantoernooi SVI Leusdenaren Bokhorst/De Groot bij eerste vier: Kaarten leden bejaardensoos gaat door te winnaars en verhezers van de enkelkampioenschappen voor de jeugd van LTV Lookhorst na afloop van het ïernooi gebroederhjk bijeen. lx AL m Uj St k A k it JU Is m f ;JtP If m m it A a Si w 1 m DINSDAG 30 JUNI 1987 FINALIST Van de Leusdense doublettes slaagden drie teams er in, een LEUSDEN- Afgelopen zondag hield de Leusdense Jeu de Boule club De Hakhoxst voor de eerste keer in haar bestaan een landelijk toernooi voor doublettes. Ondanks concurrentie van toernooien in de directe omgeving, toonden 48 dubbels belang stelling, waaronder zeer gerenommeerde spelers. Daardoor kon de organisatie na afloop op een geslaagde ouverture van wat een jaarlijks evenement moet worden, terugkijken. Zondag, onders uitstekende weersomstan- digheden, gaven 48 doublettes acte de presence op het toernooi van De Hakhorst, dat voor de gelegenheid de naam Eerste Leusdense Jeu de Bouletoernooi had meegekregen. Omdat het aantal inschrijvingen zo hoog was, kon de organisatie niet van de eigen rustiek gelegen ac commodatie bij de uitspanning, waaraan de vereniging haar naam ontleende, gebruik maken. De be huizing aldaar was te klein. Op het Burgemeester Buiningpark vond men echter een uitstekende uit wijkmogelijkheid. De daar geves tigde korfbalvereniging Antilopen heeft de beschikking over een gra- veltrainingsveld, en dat leek de ideale ruimte voor de Jeu de Boule- vereniging om haar toernooi in de geplande opzet te laten plaatsvin den. Contacten met de korfbalvereni ging leerden dat er geen enkel be zwaar was om het veld ter beschik king te stellen. En omdat de organi satoren van het toernooi ook nog konden beschikken over de kanti ne van de korfballers, zodat de spelers op zijn tijd van een natje en droogje konden worden voorzien, stond niets een geslaagd evene ment meer in de weg. Alvorens het toernooi, waarvoor de deelnemers ondermeer uit Apeldoorn, Zevenaar, Arnhem, Wijk bij Duurstede, Culemborg, Den Haag en Amsterdam waren komen opdraven, echt van start kon, werden er eerst drie voorron den gespeeld. Aan de hand van de resultaten daarvan werden de spelers ingedeeld in poule's naar sterkte. Zo konden er in de A-, B- en C-poule steeds acht doublettes een plaats krijgen. De 24 teams, die na de voorronden buiten het schip waren gevallen, konden desge wenst nog aan een troosttoernooi deelnemen. Twintig teams maak ten van die gelegenheid gebruik, zodat ook daar nog een interes sante wedstrijd ontstond plaats in de sterke A-poule af te dwingen. Van die dne overleefde het vermaarde duo Rudolph de Groot en Bauke Bokhorst ook de poulewedstrijden, zodat De Hak horst op het hoogste plan in ieder geval een finalist m de eindronde van het eigen toernooi wist. Verder dan een vierde plaats zouden de Leusdenaren overigens niet ko men. Zowel m de halve finale, als in de strijd om de derde en vierde plaats moesten Bokhorst en De Groot toezien dat de tegenstanders LEUSDEN- Bij de Leusdense tennisvereniging Lockhorst ston den de afgelopen twee weken voornamelijk in het teken van de Jeugdclubkampioenschappen in het enkelspel. Zaterdag wer den daarvan de eindronden gespeeld. Bij de dames was Birgit Schoemaker voor de derde achter eenvolgende keer de sterkste, terwijl bij de heren Mark van Dijk de tweede clubtitel binnenhaalde. Dat Jeu de Boule als een serieuze sport moet worden beschouwd, mag blijken uit het feit dat ook hier niets aan het toeval wordt overgelaten. Let in dit verband eens op de poetsdoeken. hun boules dichter bij het cochon plaatsten. De derde plaats in deze klasse was voorbehouden aan het duo Anema/De Jong van 't Gem uit Nieu- wegem. De strijd om de bovenste twee plaatsen werd een knallende finale. Ad Duister en Timo van Kor- laar, beiden van Randenbroek, Amersfoort, zagen zich geplaatst tegenover Timo van Korlaar (inder daad, de vader van Timo van Kor laar jr.), ook van Randenbroek, en diens gelegenheidspartner André Bosson van De Gooier uit Hilver sum. In de beslissende ronde ke ken de latere winnaars Van Korlaar jr. en Duister tegen een beslissend ogende 11-12 achterstand aan. De klasse van de Amersfoorters bleek, toen men zich niet uit het veld liet slaan en met 13-12 alsnog de toernooizege in beslag nam. In de B-poule was er zilveren succes voor Leusden weggelegd. Het echtpaar Tinie en Ruud Dam, beiden uitkomend voor de organi serende vereniging, werd pas in de finale een halt toegeroepen door Christina van Maarseveen en Paul van Eikelenborg van Les Cailloux uit Zeist. De dames Van de Akker en Ditmar van De Gooier uit Hilver sum werden in deze groep derde, terwijl het echtpaar Günther-Mohr van de Treffers uit Den Haag op een vierde plek nog juist m de prij zen viel. Ook m de C-poule sprak de Hak horst nog een stevig woordje mee, getuige de vierde plaats die Jo van Riezen en Katinka Stienen verover den. Het opvallendste duo van de deelnemers (zij vormden de oudste en de jongste spelers met respec tievelijk 70 en 14 jaar) capituleerde pas in de strijd om het brons voor Koos Louwes en Lies Kremer van Maaseik uit Wijk bij Duurstede. Het was voor de Leusdenaren een dub bel leuke dag. omdat men voor het eerst in de pnjzen viel. De strijd om de hoofdprijzen moest men echter laten aan de doublettes Van Kam- pen/Rosbog van E.J.B.A. uit Arn hem en Cees- en Come Soeten- broek van Cercle, IJsselstein. In die volgorde werden de eerste en tweede prijs verdeeld. Aan het toernooi namen in totaal elf Leusdense doublettes deel. Niet zelden moest de duimstok eraan te pas komen om over winst of verlies te beslissen. Maar in de A-poule sneuvelden Ton en Hans Jacobs en Hans Ma- nuel/Johanneke Bokhorst voortij dig. Eenzelfde lot waren de dub bels Marjolein Jacobs/Ans Eskena- zi, Henk- en Kees Bokhorst en Bep Jacobs/Jan-Willem Meenks be schoren m de B-poule. Ruud- en Hanneke Noom kwamen bij het ge zelschap in de C-poule tekort, evenals Coen Bisschops en Jan van de Mosselaar. Pikant detail bij de laatsten was dat men werd uitge schakeld door de latere Leusdense finalisten Van Riezen/Stienen. POSITIEF Wedstrijdleider Thieu Stienen, zelf geen onverdienstelijk 'bouler', maar voor deze gelegenheid ge dwongen toeschouwer, keek zeer tevreden terug op het toernooi. 'We hebben alleen maar positieve ge luiden te horen gekregen. Ieder een sprak van een perfect georga niseerd toernooi en we zijn dan ook zeker van plan hieraan volgend jaar een vervolg te geven.' Toch bleek het toernooi niet he lemaal volledig bezet. Stienen: 'Dat klopt, we hadden in totaal 64 dou blettes kunnen plaatsen. Maar ge zien het feit dat we nogal wat con currentie ondervonden van zware toernooien in de omgeving ben ik toch zeker met ontevreden. Daar komt nog bij dat we nog naam moeten krijgen. Ik denk dat het evenement een uitstekende recla me voor de club is geweest'. En zo kwam er rond de klok van half acht een einde aan het Eerste Leusdense Jeu de Boule toernooi. De winnaars van de poule's ontvin gen een beker, terwijl de winnaar van de A-poule een wisselbeker mee naar huis kreeg, met de be doeling die volgend jaar te komen verdedigen. Tiier ou pousser?', that's the question. Een woord van dank was op zijn plaats voor Bauke Bokhorst, Ru dolph de Groot, Ruud Dam en Ton Jacobs, die ervoor zorg droegen dat de 24 banen op het gTavelveld werden uitgezet Wim van der Laa- ken en Martin van Slingerland droegen, samen met Thieu Stienen, de verantwoordelijkheid voor het correcte wedstnjdverloop LEUSDEN - Afgelopen don derdag lag de zomercompeti tie van de schaakvereniging Leusden stil voor een evene ment dat de laatste jaren een traditie is geworden: een si multaan van de clubkam pioen tegen „de rest" van de club. Dit keer stond Wim Velker, de Om het aantal deelnemers m te dammen tot een aanvaardbare hoeveelheid, werd er twee weken geleden begonnen met het spelen van een aantal voorronden. Per leeftijdscategorie werden de speelsters en spelers m poules in gedeeld, waarbij ook nog onder scheid werd gemaakt tussen be ginners en gevorderden. Ondanks zeer wisselende weersomstandigheden, konden de wedstrijden volgens planning wor den afgewerkt, zodat vorige week een begin gemaakt kon worden met het spelen van de partijen in het officiële programma, waarbij het zogenaamde afvalsysteem werd gehanteerd. Afgelopen zater dag traden dus de echte 'azen' in de halve finales en de finales tegen elkaar m het strijdperk. Bij de jongens vielen er in vijf categorieën titels te verdienen, maar de meeste aandacht ging on getwijfeld uit naar de gang van za ken bij de jongens tot en met 17 jaar, waar de echte toppers en aan stormende talenten in de slag gin gen. In de eerste halve finale ston den Vmcent Koopman en Mark Jan sen tegenover elkaar. Het leverde voor Jansen weinig problemen op om zich voor de eindstrijd te plaat sen. Met 1-6 en 3-6 kwam Koopman met verder dan wat zwak tegen stribbelen. In de andere halve finale had Mark van Dijk zijn handen vol aan Willem Dupon. Dupon capituleer de pas op het laatste moment. Na dat de eerste set met 5-7 bij Van Dijk terecht was gekomen, moest er in de tweede set zelfs een tie break aan te pas komen. Daarin toonde de latere toernooiwiruiaar zich de bezitter van de sterkste zenuwen, zodat hij, na 6-7, beslag legde op een startbewijs voor de finale. In de finale bleek Van Dijk als de meest gelouterde uit de halve fina les naar voren te zijn gekomen. Tenminste, dat zou kunnen worden afgeleid uit het feit dat hij, na een zware generale, moeiteloos het karwei afmaakte, via een overwin ning in twee sets op Mark Jansen: 6-3, 6-1. Willem Dupon kreeg genoeg doening voor het feit dat hij zijn sterke optreden in de halve finale bij de jongens tot en met 17 jaar niet beloond zag worden. In de catego rie tot en met 14 jaar reikte hij wel tot de finale, waarin hij opponent Ronald Klinkenberg genadeloos aan het kruis nagelde: 6-2,6-1. Klin kenberg was overigens via een zo genaamde walk-over de finale bin nengeslopen. Tegenstander Mi- chiel Tijmensen raakte gebles seerd en was daardoor niet in staat de handschoen in de halve finale tegen Klinkenberg op te nemen Tijmensen maakte sowieso aan spraak op de pechprijs: door het lichamelijke ongemak moest hij ook zijn finale in de categorie tot en met 11 jaar voor gevorderden laten schieten. De clubtitel m deze groep kwam daardoor betrekkelijk een voudig in het bezit van Alexander van Gooi, die m de halve finale afrekende met Kim Sterkenburg: 6-4, 7-5. In de categorieën voor beginners (jongens tot en met 17 jaar en jongens tot en met 12 jaar) gingen de hoofdprijzen naar Mare Gieben (door een overwinning van 6-3, 7-5 op Mathijs de Graaf) en Jesper Arends, die afrekende met Joost Vat: 6-3, 6-4 FAVORIET Bij de dames was de strijd in de hoogste categorie eigenlijk al een uitgemaakte zaak. Birgit Schoema ker, die op voorhand al als de grote favoriet van start was gegaan, maakte die rol volledig waar. In de halve finale vond zij Annelies Tij mensen op haar weg, maar die kon Schoemaker nauwelijks in proble men brengen. Via 6-1, 6-3 stapte Schoemaker fluitend de finale bin nen. In de tweede halve finale profi leerde Jasmijn Wagenaar zich zo mogelijk nog duidelijker. Haar overwinning op Caroline Schuiling (6-1, 6-0) dwong respect af, waarna er nog met een spannende ontkno ping rekening gehouden werd. Dat viel echter tegen. Birgit Schoema ker toonde zich in de finale nog even gretig als in de twee voor gaande editie's, waardoor Wage naar werd afgebluft. Met 6-1, 6-0 liet Schoemaker er weinig twijfel over bestaan wie er aanspraak mocht maken op de titel Clubkam pioene 1987. Bij de meisjes tot en met 14 jaar ontpopte Marella Tijmensen zich tot de belangrijkste jeugdspeler in haar leeftijdsklasse. Nadat ze in de halve eindstrijd korte metten maakte met Mickey Don (6-2, 6-1), had ze in de finale nauwelijks meer moeite met Lisette Schutrups. In no-time eigende Tijmensen zich de Clubtitel toe: 6-2, 6-2. In de categorie meisjes tot en met 11 jaar werd de titel zonder te spelen een prooi voor Marloes Eek. Haar tegenstander in de fina le, Irene Beaumont, brak een teen en kon niet spelen. De pechprijs, die zij mocht ontvangen, was ech ter maar een schrale troost. De titels in de categorieën meis jes tot en met 17 en meisjes tot en met 12 voor beginners, kwamen respectievelijk terecht bij Debby Saul en Marjolein Heitmuller. UITSLAGEN Jongens t/m 17 jaar, gevorder den Halve finale Vincent Koopman - Mark Jansen 1-6,3-6 Willem Dupon - Mark van Dijk 5- 7,6-7 Finale: Mark van Dijk - Mark Jansen 6-3, 6-1 Jongens t/m 14 jaar, gevorder den Halve finale: Willem Dupon - Flons Hoving 6-0, 6-0 Michiel Tijmensen - Ronald Klin kenberg: WO voor Ronald Finale: Willem Dupon - Ronald Klin kenberg 6-2, 6-1 Jongens t/m 11 jaar, gevorder den Halve finale: Michiel Tijmensen - Wilbert Schutrups 6-1,6-1 Alexander v Gooi - Kim Sterken burg 6-4, 7-5 Finale: Alexander v. Gooi - Mi chiel Tijmensen! WO voor Alexander Jongens t/m 17 jaar, beginners Finale: Mare Gieben - Mathijs de Graaf 6- 3,7-5 Jongens t/m 12 jaar, beginners Finale: Jasper Arends - Joost Vat 6-3, 6-4 Meisjes t/m 17 jaar, gevorder den Halve finale Birgit Schoemaker - Annelien Tij mensen 6-1, 6-3 Jasmijn Wagenaar - Caroline Schuiling 6-1,6-0 Finale Jasmijn Wagenaar - Birgit Schoe maker 1-6, 0-6 Meisjes t/m 14 jaar, gevorder den HaJve finale Lieke Otten - Lisette Schutrups 1- 6,2-6 Marella Tijmensen - Mickey Don 6-2,6-1 Finale: Marella Tijmensen - Lisette Schut rups 6-2, 6-2 Meisjes t/m 11 jaar, gevorder den Finale. Irene Beaumont - Marloes Eek WO voor Marloes Meisjes t/m 17 jaar, beginners Finale: Debby Saul - Ji Yoon Rehorst 6-4, 6-3 Meisjes t/m 12 jaar, beginners Finale: Marjolein Heitmuller - Jessica Wisman 2-5, 6-3,6-3 kampioen van 1987, dus voor de met geringe opgave om twee do zijn clubgenoten tegelijkertijd te bestrijden. Eén van die clubgeno ten had ook nog zijn schaakcom puter meegebracht (een zeer ster ke Mephisto Rebell 5.0), zodat het totaal aantal partijen op 25 kwam. Velker wist daaruit 14 V2 punt te halen, een meer dan redelijk re sultaat (58%). We geven twee frag menten. Het eerste uit de partij te gen Carel Vos, de enige speler uit het eerste team die het risico van een „afgang" wel wilde loDen. Nou. die kwam er dan ook bijna! 13. Ld6 x h2 (s) En wit gaf op. Hij verliest de dame. Het tweede fragment toont dat schaakcomputers vandaag de dag in een eindspel niet meer als kip zonder kop spelen. Lange tijd was het eindspel hun zwakste punt, maar de nieuwere generaties laten al wel eens iets moois zien. m mm <111, DIAGRAM 2 DIAGRAM 1 Zwart heeft in de opening een pion verspeeld en staat verder ook heel slecht. Maar zoals wel vaker weet Vos er nog een grapje in te brengen: 12. Pd7-f6 Dit lijkt niet best: na 13. Lf6: kan zwart niet met de dame terugslaan omdat op a8 een toren hangt. En na terugslaan met de pion is de zwarte pionnenstructuur om te huilen. Zo zullen Velkers overwegingen wel ongeveer geweest zijn, toen hij speelde: 13. Lg5 x f6 Tja, als je ook nog in meer dan twintig andere partijen verwikkeld bent kan zoiets gebeuren! 1. d3-d2 Wit moet nu natuurlijk veld dl gaan dekken met zijn loper. Zwart kan daarna met zijn koning de g-pion ophalen, maar ook dan is het eind spel nog niet eens zó simpel, van wege de „verkeerde" randpion. De manier waarop de witte loper dl dekt, lijkt op het eerste gezicht ta melijk onverschillig. Wit speelde: 2. Lg6-c2? maar werd toen pijnlijk verrast. 2. Lc4-d3ü Veel schakers zullen zo'n zet met eens overwegen, al is hij eigenlijk heel simpel. Maar de computer laat zich het buitenkansje niet ontgaan. Wit kan niets meer: als hij de loper slaat promoveert de pion, evenals na een pionzet. De koning kan met spelen zonder de dekking van de loper op te geven. Wit gaf dus op. ACHTERVELD - In ver band met de vakantie-pe riode zal de bejaarden soos vanaf heden tot en met 15 augustus geen kaartmiddagen houden in Ons Gebouw. In verband met het suc ces van voorgaande ja ren kunnen de leden van de soos zelf hun kaart middagen wel houden. Een aantal bedrijven biedt hen weer een gratis kaart- middag aan Deze kaartmid dagen zijn alleen toeganke lijk voor de leden van de be jaardensoos De kaartmidda gen zijn aangeboden door de navolgende bedrijven Donderdag 2 juli bij de gebr. De Vor, 9 juli in hotel de Ros kam. 23 juli café Buitenlust. 30 juli cafetaria De Berken, 6 augustus De Klaveet en 13 augustus bij de Kela De aanvang is dan om 14.00 uur. Degenen die problemen hebben met vervoer, kunnen bellen naar mevrouw Pronk, tel. 2313. Men wordt dan ge haald en weer thuis ge bracht

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7