'Gemeente kontroleert naleving milieuwetgeving onvoldoende' I LEUSDEN ie maanden 'Agrarisch projekt' van Leusdense politie eusder krant Musical Wegwijzer Oud papier- aktie D WS Middag voor alleenstaanden JokaaL Spreekuur WOLboom vervalt in juli II UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Juni: koud en nat dk% mtindecfemeede/ LEUSDEN ACHTERVELD IONDERDAG 2 JULI 1987 plaatselijk nieuws N SUSDEN - 'De gemeente Leusden kontroleert de naleving in de hinderwet en andere milieuwetgeving zoals de yalstoffenwet, niet in die mate die de politie graag enst.' Voorzichtig kiest opperwachtmeester AJ. van ansom, woordvoerder van de Leusdense politie, zijn 'oorden als hij de relatie tussen de gemeente en de politie dit gebied omschrijft, 'want we hebben elkaar tenslotte ►dig*. In de maanden maart, april en mei hield de groep iusden van de Rijkspolitie zich met het projekt 'Agrari- he bedrijven' in het bijzonder bezig met het milieu, larbij stuitte de politie volgens Van Mansom op 'onvol- iende communicatie' tussen de twee instanties. Hij ver- ddelijkt: 'In het verleden - en bij het projekt bleek dat eer - signaleerde de politie wel overtreding van milieu- etgeving, en gaf dat ook door aan de gemeente, maar die ikte dat niet op.' tien de groep Leusden van de >olitie heeft wachtmeester J. srbeek zich gespecialiseerd lieuzaken. Hij heeft zich de >pen maanden dan ook inten- net het projekt bemoeit. Hij it: 'De politie besteedt natuur- ijd aandacht aan milieuzaken, is iets wordt gemeld, of als we jen overtreding of misdrijf ateren. dan trekken we-dat et projekt is echter opgezet ens systematisch na te gaan et is gesteld met de naleving le bepalingen in de hinder- irgunningen, vooral de bepa- ciie verband houden met het j.' Het doel was volgens hem zoveel mogelijk boeren op Dn te slingeren. Hij verduide- De boeren weten best wat ze ylieugebied kunnen doen en Ze krijgen hierover voldoen- armatie uit bijvoorbeeld vak- I Toch wordt met allerlei ving nogal de hand gelicht.' voorbeeld daarvan is vol- Ihem de mestvaalt. Hij legt uit: mag alleen worden opgesla- p een betonnen plaat met een inen rand om uitspoeling te :omen, en bovenop een gier- x. Als we langs een boeren- komen, en constateren, dat it in orde is, raden wij de betreffende boer aan om het in orde te maken.' Hij benadrukt: 'Het gaat erom de boeren ervan bewust te maken, dat de wetten en veror deningen geen welgemeende ad viezen zijn, maar gewoon eisen voor de bedrijfsvoering. Als daar niet aan wordt voldaan, kan dat een proces verbaal opleveren.' TAAK Hoewel de politie de gemeente regelmatig op de hoogte bracht van niet naleving van allerlei mi lieuwetgeving, had dat volgens op perwachtmeester Van Mansom lang niet altijd het beoogde resul taat. Hij legt uit: 'We rapporteerden aan de gemeente, maar er gebeur de nogal eens niets mee. De over treder hoorde niks en wij hoorden niks. Dat is behoorlijk frustrerend.' Wachtmeester Westerbeek ver woordt: 'De gemeente heeft onder meer de taak naleving van bepalin gen m hinderwetvergunningen te controleren. Dat gebeurt onvol doende. Ons 'Agrarisch projekt' vult dat gat wel erugzins op, maar het zou natuurlijk veel beter zijn als de gemeente bijvoorbeeld een toe zichthoudend ambtenaar met op sporingsbevoegdheid zou aanstel len.' De taak van een dergelijke amb tenaar omschrijft hij als volgt: 'Deze ambtenaar zou de bevoegdheid moeten hebben om de naleving van diverse wetten en verordenin gen op milieugebied te controle ren. Ik weet zeker dat er voor zo'n persoon werk genoeg is in Leus den. We hebben hier een tamelijk groot buitengebied, natuurgebie den die beschermd dienen te wor den, bedrijven, enzovoort. Deze persoon zou ook kontakten moeten onderhouden met alle instanties die met de milieuproblematiek te maken hebben; instanties als de Algemene Inspectiedienst van de Ministeries van Landbouw en Vis serij van Volksgezondheid, van Ruimtelijke Ordening en Milieube heer, en de plaatselijke politie.' Hij vervolgt: 'Die toezichthoudende ambtenaar zou de bevoegdheid moeten hebben om ieder willekeu rig bednjf te betreden. Wij van de politie hebben die bevoegdheid met. Alleen als we een overtreding of misdrijf konstateren, of het ster ke vermoeden daarvan hebben, mogen we bijvoorbeeld een erf van een boerderij of bedrijfsterrein op. Daarom kan zo'n ambtenaar met bijzondere bijvoegdheden veel beter toezicht houden op de nale ving van vergunningen dan wij.' Een gemeentelijke milieuspe cialist maakt de politie echter niet overbodig. Westerbeek daarover: 'Wij op onze beurt signaleren din gen. Bovendien kunnen wij alleen een proces verbaal opmaken. Dat kan die ambtenaar weer niet. We hebben elkaar dus nodig om een goed toezicht op het milieu te hou den.' Hij konstateert: 'Zolang de ge meente geen toezichthoudend ambtenaar m dienst heeft die spe ciaal belast is met het milieu, ont breekt een belangrijke schakel in de keten.' ^scholieren van groep 8 van basisschool 'De Wegwijzer'bezig met de uitvoering van musical 'Geen idee'. De rtenis vond plaats in activiteitencentrum De Korf tijdens het afscheidsfeest van de groep ■Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. H/erschijnt elke dinsdag en donderdag. TC* teda daktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd daktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker •indredaktle: Hans Mosterd ilevering kopij en advertenties: I'oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor et donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ledaktie en administratie: antoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op -erkdagen geoperrj van 09 00 lot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur elefoon 033-9414S5 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar. 3390 per half jaar, 17.20 per kwartaal Jachten bezorging: Is abonnee dient u de kiant voor dinsdag- ol donderdagmiddag 18 00 ur te hebben ontvangen is dat niet het geval neem dan kontakt op iet onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 n 19 30 uur), tel 033-140691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt pnemen met onze inspekfeur bezorging overdag 03420-94206 Jabestellen foto's: »e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u abestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) ij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v. BDU B V te Barneveld. iet djidelijke vermelding /an de gewenste foto. het aantal, 'ummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Jabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). I kunt ook contant betalen op ons kantoor. .eusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling intvangt u de gewenste foto('s) thuis. )E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- trantenkombinatie te Barneveld. De afgelopen maanden is de po litie verscheidene malen 'de boer op' geweest voor controle op nale ving van onder meer de Destructie- wet, de Wet op de dierenbescher ming en van milieubepalingen in Hinderwetvergunningen. De Des- tructiewet heeft betrekking op dood vee, 'dierlijk materiaal af komstig van geboorten', en dode honden en katten. 'Destructiemate- riaal' moet bijvoorbeeld zo spoedig mogelijk bij de gemeente worden aangegeven, uiterlijk op de eerste werkdag volgende op de dag dat een dier overleed. Ook mag geen dood dierlijk weefsel in opper vlaktewater terecht komen. De Wet op de dierenbescherming om vat het Waak- en heemhondenbe- sluit en het Kalvermestbesluit De ruimte waarin kalveren worden ge houden, moet voldoen aan de vol gende eisen: overdag moet het in de ruimte schemerlicht zijn, de die ren moeten kunnen staan, en on belemmerd op beide zijden kun nen liggen. Bij de kontroles werd gebruik gemaakt van een 'monsterkoffer\ waarover de Leusdense politie sinds kort beschikt. In deze koffer bevinden zich diverse instrumen ten om vervuiling te constateren of water- of grondmonsters te nemen, en attributen die het lichaam be schermen, zoals een stofbril en kunststoffen handschoenen. Hoe wel de Leusdense politie nu vol doende is uitgerust om milieude- likten op te sporen, zal zij de ko mende maanden niet meer speci fiek op milieudelicten letten. Wes terbeek benadrukt: 'Dat betekent natuurlijk niet, dat wij in voorko mend geval niet ingrijpen. Wij hou den het milieu m de gaten, maar ja, de politie heeft meer dingen aan haar hoofd.' In dit verband merkt hij ook op: 'Wij hopen op medewer king van iedereen. Burgers moeten het ons gewoon laten weten, als zij vermoeden, dat bodem of grond water worden verontreinigd. Ik denk dat wij daarover nog veel te weinig worden ingelicht.' Hoewel de geschetste proble men bij het Leusdense gemeente bestuur bekend is, is zij niet erg gelukkig met openbaarmaking er van. Als het het college wordt ge- konfronteerd met de uitlatingen van de politiewoordvoerders, is de eerste reaktie bij monde van een voorlichter: 'Wij betreuren het dat de agent zijn bevindingen met eerst met de gemeente heeft door gesproken, voordat hij een inter view gaf. Dat lijkt ons namelijke de juiste manier van werken.' Boven dien vindt hij dat de gemeente wél voldoende aandacht besteedt aan het milieu, zij het 'bmnen de perso nele en financiële mogelijkheden'. Op de vraag of deze mogelijkhe den dan misschien te beperkt zijn, is de reaktie van de voorlichter: 'Het college van B. en W. bereidt momenteel een voorstel aan de raad voor om een milieu-inspec teur aan te stellen. In het budget programma wordt al rekening ge houden met een dergelijke functie, zij het niet als full time-baan. De vorige inspecteur combineerde zijn taak namelijk met die van marktmeester. Bij B. en W. leeft nu de gedachte om er een volledige baan van te maken. Daar moet de raad zich natuurlijk nog wel over uitspreken.' De voorlichter ver wacht dat het collegevoorstel be gin augustus bij de raad zal arrive ren. Het feit dat tussen het vertrek van de vorige milieu-inspecteur en de toekomstige een penode van in middels bijna twee jaar zit, heeft volgens hem organisatorische re denen. Hij legt uit: 'Die man ressor teerde onder de Dienst Gemeente werken. Er is enige tijd mee heen gegaan om voor de toekomstige milieu-ambtenaar een funktieom- schrijving te maken, en om te kij ken waar die man in de organisatie zou moeten komen.' Met enige na druk vervolgt hij: 'Je moet dat met onderschatten. De milieuwetge ving is enorm ingewikkeld. De ge meente heeft enige specifieke ta ken, maar ook raakvlakken met wetgeving van de provincie en het Rijk. Je kunt met zomaar iedereen op die post zetten. Het moet ie mand zijn die terdege m de proble matiek is mgevoerd en er kijk op heeft.' Momenteel hoiH* afdeling Bouw- en Woningtoezicht het oog op onder meer naleving van allerlei regels omtrent het milieu. Hij geeft toe: 'We hebben op sommige ge bieden een achterstand, bijvoor beeld met het Hup (Hinderwet Uit- voenngsprogramma - red.). Maar dat wil niet zeggen, dat er geen toezicht plaatsvindt. Kijk, natuurlijk is het een idealere situatie als één man zich daar speciaal mee zou bezighouden. Maar ja, alles kan natuurlijk beter...' Wachtmeester Westerbeek van de Hermandad de afgelopen maanden Leusdense pohtie toont met eiuge trots de monsterkoffer, die door de is ingezet bij het 'Agrarisch projekt'. LEUSDEN - Kinderen van groep 8 van Openbare basisschool 'De Wegwijzer' voerden vrijdagavond 26 juni een musical op in activitei tencentrum 'De Korf. De Smidse 1 De titel van de musical was 'Geen idee'. Het verhaal erachter was de dreigende opheffing van een thea terzoldertje. De kinderen weten dit samen met schoonmaaksters van de school te voorkomen. ACHTERVELD - In verband met de oud papieractie van de muziek vereniging D.W.S. zal zaterdag weer een container worden ge plaatst op het Groot Achterveld plein. Iedereen die zijn oud papier op wil ruimen kan dit in bedoelde contamer komen deponeren Degenen die door bijzondere omstandigheden hun oud papier niet zelf kunnen komen brengen kunnen telefomsch kontakt op ne men met Woute van Hamersveld, tel. 03425-1688 en W. Wouters, tel. 033-941197. Dit moet dan wel ge schieden voor vnjdagavond 19.00 uur. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier eventueel ook brengen bij W Wouters. Hessenweg 95 te Stouten burg. LEUSDEN - De NVSH afdeling Amersfoort/'t Gooi houdt zondag 5 juli een middag voor alleenstaan den met en zonder kinderen. De bijeenkomst van de organisatie wordt gehouden m het gebouw. Curacaolaan 49, en begint om 14.00 uur Meer informatie over de mid dag wordt telefonisch verstrekt via nummer 033-622217 (na 20.00 uur). (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! door Jan Versteegt. De laatste twee dagen van juni hebben toch nog zomers weer opgeleverd met tempe raturen boven 25 graden. Bij na was zelfs de tropische grens van 30 graden bereikt. Daarmee heeft juni gepro beerd waardig afscheid te nemen, want overigens heeft zij bar teleurgesteld. Doordat de laatste dagen vrij hoge temperaturen (vooral 's nachts) opleverden werd het gemiddelde nog wat opgevijzeld. Maar juni 1987 gaat de geschiedenis in als koud, somber en nat. En kele uitschieters: de 17e met een minimum van 8,3 en een maximum van 13,9; de 18e met 19,6 mm neerslag en dan tenslotte de 30e met een mi nimum van 19 en een maxi mum van 29 graden. Hier volgt het totaal over zicht van juni: Juni Normaal 1987 De Achterveld Bilt Gem.min.temp 10,3 10,3 Gem.max.temp 18,4 20,1 Gem.temp 14,1 15,2 Neerslag 79,4 68,0 Aant. zom. dag. 2 4 Aant. trop. dag. 0 0,4 Een aantal regenbuien, vergezeld van onweer maak ten dinsdagmiddag een einde aan het benauwde warme weer. Toch betekent dit niet het einde van het zomerse weer. Zoals dinsdag reeds gesteld lijkt het erop dat de zomer wat steviger in het za del is gekomen. Naar ver wachting zal inmiddels een nieuw Atlantisch hogedruk- gebied het weer opnieuw hebben gestabiliseerd. De temperatuur is weliswaar la ger dan aan het begin van de week, maar velen zullen dat geen bezwaar vinden. Immers de zon erbij bij temperaturen tussen 20 en 25 graden is nu eenmaal aange namer dan hoge temperatu ren met veel bewolking. Het lijkt erop dat tegen het week einde de temperatuur weder om de 25 graden gaat halen of deze zelfs overschrijden. Dit zonder neerslag waar schijnlijk. Als dit wordt ge realiseerd kunnen we spre ken van ideaal zomerweer. Na een veel te koude juni in vrijwel geheel Europa, (met uitzondering van Spanje en het oostelijk Middelandse Zeegebied) is het nu in meer dere landen warmer gewor den. Erg windgevoelig is het nog in Scandinavië. Deze lan den staan bloot aan depres sies, welke gedwongen wor den een vrij noordelijke baan te volgen. Nog even dit: toen het bij ons niet warmer werd dan 14 a 15 graden liep de temperatuur in Groenland op tot 24 graden. Het kan dus raar gaan indien de natuur enigszins van slag is. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De pnjspuzzel van de v/eek Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnteuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de v/eek Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes: (vraag aanbod) eerste twee regels 6 - per dag. elke regel meer 6 - (betalmg kontant op ons kantoor) Van harte! Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6,- per dag. elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor bij opgave). Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bu u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een ofjgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boei LEUSDEN - In de maand juli en op 6 augustus a.s. zullen de spreekuren van de projektlei- der wegens vakantie verval len. Met ingang van 13 augus tus worden deze hervat. Oudere inwoners die vragen hebben op het gebied van hulp verlening, huisvesting of met pro blemen zitten welke aard dan ook, kunnen met ingang van 13 augustus a.s. weer terecht op het spreekuur van de projektleider, de heer A. Vermeer. Dit spreekuur wordt gehouden iedere donderdag tussen 9.30 en 10 30 in de WOLboom. Hamers- veldseweg 2A te Leusden-cen- trum. Vrijdag 3 juli 10.00 uur: bjeenkomst Foreign Contact Group bij Sandi Zucarelli, Eremietenhove 50. telefoon 950153. Zaterdag 4 juli 20.00 uur: optreden jeugdkoor 'De Zonhovense Leeuweriken' uit Belgie treden op in de St. Jozefkerk, Hamersveldseweg 51. Zaterdag 4 juli: 20.00 uur Gehuw denbal café Buitenlust Zaterdag 4 juli: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 5 juli: 14.00 uur Disco de Klaveet zondag 5 juli: 14.00 uur Video middag de Moespot

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3