Op de pedalen met Aat Daale een wereld van >eton met een groene rand ALS Jl AÜES GOED BEKIJKT !k ben blij met deze laatste aad tijdens mijn ambtsperiode' Groeneveld opticiens Routebeschrijving Krgemeester Rademaker bij opening nieuw rayonsbureau Rijkspolitie in Achterveld: plaatselijk nieuws Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! LEUSDEN - Naar Amersfoort fietsen betekent onvermij- elijk het wachten bij stoplichten. We gaan de stad niet in ver het viadukt van de A28 maar steken over vanaf de rug. De Beaufortlaan naar de Lockhorsterweg. De scho- ïn zijn nagenoeg gesloten, wat betekent dat de enorme etsgroepen van scholieren geen struikelblok kunnen ormen. We passeren ook de Arnhemseweg en belanden u op de Dodeweg. Een prachtig nieuw fietspad voert daar ichting Oud-Leusden. Met een beetje wind mee is het aar best wel prettig voort te peddelen, maar we moeten >ch wel bedenken dat hier de gretige onderdanen van feelie Smit een goed gebit van eigen tanden uit elkaar ebben geslagen om er een levenloze prothese voor in de laats neer te leggen. in de rechterzijde ziet u het we viadukt voor wandelaars en Bfers, dat nog lelieblank oprijst stbos Nimmerdor Het bos. dat 2 loop van de komende jaren wel zal veranderen. Bij dat via- begint rechts de Paradijsweg. toepasselijke naam. want het dijs is er inderdaad weg. s het met te hard heeft gere- i lijkt de entrée er nog redelijk, r bij wat echt Hollands weertje i er plassen, die met Adam en niets van doen hebben. We •n de Paradijsweg maar een klein stukje in, namelijk tot testoel 20741. 5 Daar gaan we tsaf, want we gaan niet te veel "roen in. Een goed begaanbaar 3ad voert langs veel licht ver- •erd bos. waar miljoenen voet- Den zijn gezet en door vele ge neraties is geravot en geminne koosd. We komen dan bij paddes toel 22958 en gaan dan weer naar rechts. „Oud-Leusden" is dan 800 meter verwijderd. Weldra is de oude Dodeweg zichtbaar, eens een vriendelijke weg tussen groen en vredig wuivend geboomte, nu een bijbaantje van het grote ver keer. De enorme betonnen schot ten, die er tegen de nieuwe weg als geluidsdempers zijn aangezet, ogen als panelen uit een science fiction film. Rechts staan nog, in het groen verscholen, drie huisjes uit de tijd, dat „Zomers Buiten" daar zijn gasten uit de randstad ontving. De Woudreus, het Varentje en de Den dromen er nog van lang ver vlogen tijden. U hebt het paddes- toeltje 20743 wel ontdekt, waar het zaak is om nchting Amersfoort te gaan. Naar links dus. De betonnen In de richting Soester- berg liggen brede glim mende betonbanen, ge markeerd door tot re cord-hoogte opklimmen de betonplaten als ge luidswal, door een gebied waar nog niet zo lang ge leden Moeder Natuur een fraai brokje ongerept bos gebied koesterde. De Wie vanuit Leusden richting Soesterberg rijdt weet, dat er in het gebied van de Dodeweg en Oud- Leusden het nodige is ver anderd. De hele omgeving van Amersfoort onder gaat door de groeistad- status een snelle gedaan teverwisseling. De natuur is het slachtoffer en er zullen er maar weinigen zijn die dit toejuichen. nieuwe weg, voor de amu- mobilisten een welkome verkorting van de route naar de randstad, door snijdt het gebied Den Treek meedogenloos. Een gecultiveerd golfterrein is er aan de Amersfoortse kant als een symbool van moderne ontspanning voor in de plaats geko men. Wie eens polshoogte wil nemen van de veran derde streek en dat per fiets wil doen nodigen wij uit voor een tochtje, dat wij een reis door een we reld van beton met een groen randje willen noe men. U moet zelf maar be palen welke gevoelens u tf.n aanzien van deze ver andering na zo'n fiets tocht bezit. wereld is daar groots aanwezig. We gaan het viaduct met over, maar steken voorzichtig de weg over, waar we links de manege „Nimmerdor" zien liggen. Het goed geasfalteerde weggetje daarlangs heet „Kerkweg". Historisch gezien wel verklaarbaar, maar waar is die kerk? Wie naar rechts over de au tobaan kijkt ziet inderdaad nog iets van een kerkje. Het is het histori sche kerkje van Oud-Leusden, dat nog net een beetje boven de ge luidsmuur uitsteekt. De muur zelf heeft om niet geheel duidelijke re denen enige luiken openstaan, zo dat de pannekoeken van het res taurant bij gunstige wind op de grote weg te ruiken zijn. 1. Starten Burg. De Beaufort laan en oversteken naar Lock horsterweg. 2. Doorrijden bij kruispunt Arnhemseweg over de Dode weg 3. Bij voetgangersviadukt hnksaf de Paradijsweg op. 4. Bij paddestoel 20741 met een al hnksaf en bij volgende paddestoel (22958) weer rechtsaf richting Oud-Leusden 5. Op de Dodeweg bij de vakantiehuisjes en paddestoel 20743 linksaf richtmg Amers foort; 6. Het volgende viaduct niet oversteken, maar oversteken naar de Kerkweg met uitzicht op manege „Nimmerdor"; 7. Kerkweg uitrijden en aan sluitende rijwielpad volgen nchtmg Doom (bij benzinesta tion); 8. Enkele honderden metrs verderop bij stoplichten rechtsaf nchtmg Soesterberg en Heuvelrugroute volgen; 9. Kol. Van Roy en weg, later Zeisterspoor geheten, geheel afrijden tot aan kruispunt. Daar scherp rechtsaf buigen rich ting de oude autoweg naar Amersfoort-Soesterberg. 10. Bij stophchten links grote weg oversteken, direct daarna rechtsaf en weer meteen links af langs vliegveld Soesterberg; 11. Weg langs vliegveld ge heel volgen tot Soester Hoogt", en aldaar afdalen naar Soestdumen. Bij zwembad aan rechterkant gaan rijden; 12. Bij spoorwegovergang Soestdumen (paddestoel 20599) rechtsaf langs de spoorlijn over de Monruken- bosch weg; 13 Weg Jangs spoorlijn ge heel blijven tot de Vlasakkers en bij paddestoel 20734 rechts af de spoorwegovergang over. 14. Naar keuze terug naar Leusden over Daam Focke- malaan, Stichtse Rotonde en Laan 1914, of door de stad via Julianaplem, Casthuislaan en Heihgenbergerweg Leusden. Winkelcentrum Hamershol. Grullen) 3 "^DONDERDAG 2 JULI 1987 Vanaf de Keesomstraat slmgert een fietspad de bossen in. rugroute" en dat betekent stijgen en dalen. Na de Tankwerkplaats is het eerst flink stijgen. Boven op het viaduct blinkt wederom het grijs van de nieuwe weg en brullen de auto's voorbij. Vlak achter het via duct lijkt er een nieuwe weg te liggen die rechtsaf voert. Ga er maar niet op, want die fraaie weg loopt dood. je komt terecht bij een zeer verlaten huisje van de water leiding. Rechtuit dus. De naam van de weg is wat verwarrend Links heet het Kol. van Royenweg en rechts het Zeisterspoor. We komen nu bij veel militaire gebouwen. „Geniepark" staat er ergens te le zen. Dat is geen plantsoen voor mensen met een hoog IQ maar een terrein m dienst van de verdedi ging van ons vaderland. Na de Laan Bussé van Oud Al- blas heet de weg definitief Zeister spoor. Wie er in stilte voortpeddelt, krijgt iets van het gevoel, dat Ma- thias Rust moet hebben gehad bij het neerstrijken op het Rode Plem. Na het passeren van vele militaire terreinen gaan we scherp rechtsaf. We komen dan op de oude hoofd weg naar Soesterberg, waar we meteen aan de linkerkant op een knop moeten drukken om na ver loop van tijd te mogen oversteken. Het is daar sterk veranderd. Grote behuizingen van Food Express en Woninkrijk hebben de oude stulp jes vervangen. Aan de overzijde gaan we rechtsaf en daarna linksaf langs het vliegveld. Normaal ston den daar de afgelopen jaren vele kijkers van allerlei types: AOW- ers, WAO-ers, WWV-ers en ATV- ers. Een grote kunstmatige heuvel rug heeft elk zicht vanaf de weg onmogelijk gemaakt. Milieuvrien delijke sociaal voelende instanties hebben een grote helling laten op werpen, waar de belangstellenden nu in alle rust toch naar het vlieg veld kunnen staren. Heel aardig gedaan. FREEWHEELEND De fietser trapt verder en komt na het passeren van het vliegveld op de weg naar beneden, richtmg Soest. Soester Hoogt heet het daar en het is nog altijd een onderdeel van de Heuvelrug-route, Nu maar afdalen en proberen hoe u free wheelend zo ver mogelijk de reis naar beneden kimt maken. Na ver loop van tijd moeten we bij het zwembad naar de rechterkant van de weg. Bij de overweg gaan we parallel aan de spoorlijn rijden; dus bij paddestoel 20599 rechtsaf. De weg langs de spoorlijn is niet zo best, maar u bent er voor het eerst van het beton af. Alleen de voorbij denderende tremen verstoren de rust. Links liggen vakantiehuisjes van vroeger. De mensen gaan nu liever naar Spanje. Vraag dat maar aan Fnts Bom. De weg langs de spoorlijn heet officieel Monruken- boschweg. Met „sch" wel te ver- PAARDEPOEP Op de Kerkweg lagen op het moment dat wij er passeerden, en kele flinke paardenpoephopen. Eigenaardig genoeg vallen deze hopen wat beter te accepteren dan hondepoep. De weg buigt weldra naar links en sluit verderop aan op het fiets pad richting Doorn langs de Leus- derhei. De wereld is daar weer meer beton dan natuur. De meuwe autoweg achter Soesterberg om ligt als een glimmende racebaan door het groen, waarachter de over ruime beurzen beschikkende vrienden van de golfclub hun prachtige terrein hebben. We rijden nu dus nchtmg Leus- derheide, maar gaan na emge hon derden meters bij de stoplichten rechtsaf. Daar bevindt zich het kilo meterpaaltje 1,6. Rechtuit is het nog 6 km naar Maarn. We blijven op beton. Het heet daar de „Heuvel- Naast onze bestaan de kollektie vindt u de speciale knipoog- kollektie Velfe merkmonturen die stuk voor stuk slechts f 75,- kosten Met dezelfde service, vakmanschap en garantie die u van ons gewend bent 'ERVELD - Vrijdagmiddag werd het Rayonsbureau voor ijkspolitie van het Rayon Achterveld officieel geopend, de bureauwerkzaamheden een groot aantal jaren bij de ommandanten thuis werden gedaan, heeft men nu de g over een zelfstandig kantoor. opening waren aanwezig lemeester Rademaker, de ■^dnandant van het distnct der politie Utrecht, kolonel W.D. ng. groepscommandant Van in van de groep Rijkspolitie te den waaronder Achterveld jrteert, de Korpschef van de eente politie Barneveld de v J Swart, de buren en een groot aantal genodigden zoals wethouders van Leusden, raadsle den. vertegenwoordigers van de Rijkspolitie enz. Nadat alle genodigden verwel komd waren, hesen burgemees ter Rademaker en de Rayonscom mandant van Achterveld K. Dooijewaard de vlag. Hierna nam de burgemeester als eerste het woord. Deze gaf een kort over zicht van de geschiedenis van het voormalige raadszaaltje De raad van de gemeente Stouten- burg hield de raadsvergaderin gen in boerderij "De Ruiter", ge legen tussen Stoutenburg en Ach terveld. Toen besloten werd om in Leusden een nieuw raadhuis te bouwen werd tevens besloten om dit ook te doen voor de gemeente Stoutenburg. De aanbesteding vond plaats in november 1954. De bouw werd aangenomen door de firma Van de Berg, voor het be drag van 12.000.- De eerste steen werd gelegd door de toen malige burgemeester Kwint. Op 17 jum 1955 werd-het meuwe ge meentehuis in gebruik genomen. Tot aan de samenvoeging in 1969 werden er vele vergaderingen door de toemalige Stoutenburgse raad gehouden. Ondanks de sa menvoeging met Leusden heeft het Raadszaaltje in Achterveld toch zijn eigen plaats behouden Daar het houden van een bureau aan huis van de Rayonscomman dant teveel werd is het na veel be sprekingen tussen onder meer de gemeente en de Rijksgebouwen dienst gelukt hier nu een bureau te kunnen openen. „Ik ben blij dat ik dit als laatste daad in mijn ambtsperiode heb kunnen doen", aldus de heer Rademaker. Hierna wordt de sleutel van het bureau aan de heer Lanting overhandigd. Zorgen Die nam daarna het woord: "Een van de belahgrijkste gebeurtenis sen vindt hier momenteel plaats. We hebben veel zorgen over de huisvesting van de Rijkspolitie, vandaag is er dan de opening van het Rayonsbureau van de Rijkspo litie in Achterveld," aldus de heer Lanting. „Er zijn veel gesprekken o.a. met de burgemeester gevoerd, maar het is toch gelukt. Met deze oplos sing is er een eind gekomen aan het houden van het bureau bij de rayonscommandant thuis. Ik ben blij dat ik dit vandaag hier heb kunnen meemaken", waarop hij de sleutel van het bureau overhan digde aan groepscommandant R. van Doom Deze was de volgende spreker. Er is een gezegde "Blij dat ik Rij", al dus Van Doom. Ik zeg nu Blij dat ik hier sta We zijn heel blij en dank baar voor de medewerking van een aantal instanties waardoor het gelukt is dit bureau hier vandaag te kunnen openen. Ik ben blij dat dit bureau hier in Achterveld staat en velen zullen.er zeker jaloers op zijn." Hij dankte de echtgenote van de heer Dooijewaard voor de vele medewerking die zij tijdens de periode dat het bureau aan huis was, had verleend. Haar werden hierna bloemen aangeboden. Geschiedenis De volgende spreker was het Achterveldse raadslid de heer H Ossendrijver. Deze gaf een kort, maar duidelijk overzicht van de rol die het voormalig gemeentehuis in de gemeente Stoutenburg waar onder ook Achterveld ressor teerde. had gespeeld. "Ik ben blij dat ik bij de opening van dit bureau ook het woord mag voeren Dit gebouw heeft vele ja ren dienst gedaan als raadhuis van de gemeente Stoutenburg waarbij ook de kem van Achterveld be hoorde", aldus Ossendrijver. "We hebben hier veel en altijd ge zellig vergaderd. De raad bestond toen uit zeven leden We waren het wel niet altijd met elkaar eens, maar we hebben ondanks dat nooit problemen gehad. Na de sa menvoeging hebben de diverse burgemeesters hier nog jaren spreekuur gehouden en zijn er hier nog velen getrouwd in dit voormalig gemeentehuis". Hierna kwam de zorg. wat er met het gebouw zou gebeuren. Moge lijk zou het verkocht worden, maar gelukkig is er toch een oplossing gekomen. De Rijkspolitie, groep De vlag gmg vrijdag m top, voor het nieuwe pohtiebureau - en het voormalige raadhuis - in Achterveld. Leusden, moest voor het Rayon Achterveld een bureau hebben. Na veel snabbelen en praten over onder meer de centen, is het toch gelukt om dit te bereiken Wij als mwoners van Stoutenburg en Ach terveld zijn heel blij dat het uiter lijk van het Raadhuis gebleven is, zoals het was, en dat het nu weer een functie heeft voor de gemeen schap." zo memoreerde Ossen drijver. Tot slot werd het woord gevoerd door de huidige Rayonscomman dant de heer K Dooijewaard. Inrichting "Ongeveer twee jaar geleden ver nam ik, dat het voormalige Raad huis zou verdwijnen. Ik heb toen de zaak bij de betreffende instan ties aangespannen om het als Rayonsbureau te kunnen inrich ten Het heeft met alles mee twee jaar geduurd voor het nu geopend kon worden. De laatste dne maan den zijn zeker niet de gemakke lijkste geweest. Dit in verband met de bezuinigingen voor de inrich ting Een dergelijke plechtigheid zoals nu is met mijn favoriete be zigheid. Ik had liever een open dag gehouden Het voormalige raadhuis is bij iedereen bekend en het zou goed geweest zijn als men nu een open dag had gehou den zodat iedereen kon zien hoe het nu als bureau is ingericht Ik hoop dat dit alsnog met medewer king van de betreffende instanties gerealiseerd kan worden," aldus de heer Dooijewaard. "De kontakten tussen de bevol king en de politie zijn in Achter veld heel goed. Het is een bevol king die heel dicht bij elkaar staat. Velen, ook de collega's, vragen vaak hoe het hier in Achterveld nu werkt Daar kan men een heel ver haal over vertellen, maar het is meer iets, dat men moet voelen." "Ruim vijf jaar heb ik het bureau aan huis gehad. Het was dan soms wel eens een moeilijke tijd. Er moest soms geïmproviseerd wor den. Mijn vrouw heeft ook veel op moeten vangen, maar het is haar nooit te veel geweest Ze heeft steeds voo 100% achter mij ge staan waarvoor ik haar zeer dank baar ben." zo besloot de heer Dooijewaard Hierna werden aan mevrouw De Zeeuw bloemen aangeboden als dank voor de vele jaren dat zij, als opvolgster van haar moeder me vrouw Van Nimwegen, het inwen dige van het gebouw had schoon- gehouden, voor koffie had ge zorgd, en derglijke. Tot slot werd door de Rayonscom mandant de deur van het bureau geopend waarna allen het inwen dige van het gebouw konden be zichtigen. Het is een mooi en prak tisch ingericht bureau Een ruim ingenchte ruimte, waar de politie mensen hun werk kunnen doen. Ook is er een aparte ruimte als verhoor-kamer ingencht. staan. De afstand lijkt niet zo groot, maar valt toch wat tegen, helemaal doorrijden tot de spoorwegover gang bij de Vlasakkers. U bent dan paddestoel 20733 gepasseerd en komt uit bij paddestoel 20734, We zijn beland bij de spoorweg overgang van de Vlasakkers en laten het maar aan u over hoe u terug naar Leusden wilt, of direct de hoogte in over de Daam Focke- malaan naar de Stichtse Rotonde, of door de stad richting Ringweg Ran denbroek. Het sportiefste is de bergroute, maar alles hangt van uw conditie en klimmerscapaciteiten af. En uiteraard van uw metgezel len. voor voetgangers en fietsers bij landgoed 'Den Treek' (advertentie)

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5