Psychologie Dat kleine beetje alcohol leusiien hrant Psychologie U I iXDHl.Al) I OOR I I V liRI i)/ ri: KIJK OR Ml VS/ Y In het juli nummer: eslaagd esloten, aar toch ihool- orbeeld nthousiast In de boot genomen... Verschil In en om de sloot (1) In en om de sloot (2) Mondig (1) Mondig (2) Slepende ziekte... I.P.V.O. Prick Goedkoop feesten... Aangenaam...(l) Aangenaam...(2) Aangenaam (3) Verheugen...(l) Verheugen...(2) Opletten (1) Opletten (2) DONDERDAG 2 JULI 1987 loep op Leusden 7 Daan Bleuel, Henk ft beginnen deze week maar 8 met het goede nieuws. De rengst van de kollekte die de ltselijke Rotary hield, roe g ruim twaalfduizend ien. De kollekte, onder de l "Help polio de wereld uit', d gehouden in het kader van wereldwijde aktie van de """""hanen de gemeente Leusden rnood bijna veertien procent van pbrengst bijeengebracht in iterveld en Stoutenburg, zo dt ons de organisatie. Gezien rerhoudingen in olkingsaantallen is dat niet Ing, hetgeen ook de Rotary constateert. Jctieleider Arie Floor bleek heugd over het resultaat. 'Dit ïkent een flinke stap in de de richting', liet hij weten, i verdere ontwikkelingen, zo dde hij verder, wordt u via de nten op de hoogte gehouden. en ander positief bericht: itervelder J. J. van de Hengel (anders houdt men zelfs in iterveld al die Van de Hengels :uit elkaar) heeft zijn oepsopleiding aan de Hogere dbouwschool in Leiden met ses afgerond. Hij slaagde r het examen ekonomie. e controverse tussen Jan fenaar (WD) en Joop Kool leidde, we meldden dat al i, tot een forse brief van lemersbedrijf Van ^*>onhoven aan de Het college van V wilde, dat de raad zich daar ruit zou spreken. Maar de ieenteraad bleek eerst een prek te willen met de imer. geme ester Rademaker - te porren voor overleg - dat een goede suggestie te in. 'Dat vind ik ook', zei hij, eens een besloten, open k.' j£ if aar aan hij, na een kleine ^Jtpauze, toevoegde: '...alsu rijpt wat ik bedoel.' at werd begrepen. In de zin, het er duidelijk aan ligt, uit welke optiek men tegen i mededeling aankijkt. Het namelijk heel besloten, maar lopen betekenen. Maar aurlijk ook gewoon, alweer loten. a. naxuer, waarop de ruimte :elder van het cieentehuis verhuurd gaat den, bleek voor Bram Vroon A) reden uit te roepen: 'Dit is ens een schoolvoorbeeld van een goed voorstel er uit moet roon, werkzaam in het erwijs, kan het weten, ij ging zelfs nog verder. 'Dit is goed voorstel, dat als u in ostus een voorstel wilt tenteren voor de iekschool, u hier nog maar 5 goed naar moet kijken', gde hij aan zijn eerste lanierldll9,oe' overigens niet werd ^oeld, dat het CDA van mening At de muziekschool óók in de Ier van het gemeentehuis eel.chtkan... Her jevi en IVOL. eit f v Marius Boersen TieüA) mag gerekend worden tot iedtnthousiaste jonge Als hij het woord komt hij nog wel eens wat en sizaam op gang, omdat hij nu carmaal probeert de zaken orgvuldig op een rij te zetten, en i Vluidelijk te formuleren. Maar, ndanaal op gang gekomen, wil penthousiasme hem een r:ele keer wel eens parten unelen. verfeem nou de laatste Marius vutde daar namens zijn fractie ettewoord over de noodwinkel de Boni. Hij bleek van Het is op de redactie van deze krant zeker niet de gewoonte om bij iedere willekeurige trouwpartij die in onze gemeente plaats vindt stil te staan. En zeker niet om één en ander ook nog eens over drie kolommen op te blazen. De sportredactie is echter onlangs onder hevige druk bezweken. Uw verslaggever werd namelijk uitgedaagd door een niet nader te noemen, maar in Leusdense sportkringen niet onbekende trainer van de furore makende damesselectie van de Leusder Handbal Vereniging, de handschoen op te nemen. Aanleiding vormde een uit de vestzak getoverd kostbaar mening, dat het niet terecht zou zijn, om het bedrijf voor alle kosten op te laten draaien die het aanleggen van nieuwe parkeerplaatsen - in plaats van de oude, waar de winkel komt - met zich meebrengt. Hij zéi het alleen een beetje ongelukkig. 'Het is niet terecht, dat de Boni dat allemaal financiert voor de gemeente Veenendaal', zei Marius. Dit tot groot vermaak van zijn collega-raadsleden. 'Waar het hart van vol is, loopt de mond van over', reageerde één van de raadsleden. Daarbij doelend op het feit, dat Marius Boersen ambtelijk medewerker van de gemeente Veenendaal is. Maar wees nou eens eerlijk. Is het niet begrijpelijk, dat Marius momenteel meer plezier heeft in zijn baan bij de gemeente Veenendaal, dan in zijn raadslidmaatschap in de gemeente Leusden? Gert de Weerdt (PvdA) meende overigens tijdens de laatste raadsvergadering een wel zeer scherpzinnige opmerking te plaatsen, toen hij het kreeg over de toekomstige huurder van het winkelpand, waarin momenteel Boni nog gehuisvest is. \..'t Kruidvat, heet die, maar dat schijnt niets met een schietbaan te maken te hebben', aldus De Weerdt. 'Nee', zei burgemeester Rademaker, 'dat is het verschil tussen Dirk en Teunis.' Waarop de Weerdt zijn belangstelling op een ander verschil, dan dat in spelling richtte met de opmerking: 'Ach, winkeliers vechten vaak mét elkaar, maar ook tegen elkaar. Dat is nu eenmaal zo.' Inderdaad, verschil moet er nu eenmaal zijn. 'Ja, meneer De Weerdt', zo begon wethouder Jan Wagenaar tijdens de laatste raadsvergadering, 'ik zou u als een invaller beschouwd hebben.' Het ging daarbij om twee zaken, die beide met het winkelen in Leusden te maken hebben. De uitval van de wethouder publiceerden we in de 'Loep' van donderdag 25 juni en vloeide voort uit wat er tijdens de vergadering van de commissie ECW was gebeurd. De wethouder haalde het nu aan, toen de sloot langs de Hamersveldseweg aan de orde kwam. Die sloot zou eerst gedempt worden om Boni gelegenheid te geven, uit te breiden. Nu die uitbreiding niet doorgaat, wordt de sloot evenwel toch gedempt, zo is de bedoeling. kleinood, dat bij andere beschouwing een geplastificeerde 1 kolomsfoto met onderschrift uit de Amersfoortse Courant bleek te zijn. Op de ietwat vergeelde afbeelding viel met wat goede wil een tweetal mensen te ontdekken, gehuld in mode die een jaar of dertien geleden voor uiterst modern gehouden werd, dat op het punt stond het stadhuis te betreden met de kennelijke bedoeling dit als echtpaar weer te verlaten. (Overigens een handeling die in die dagen als beduidend minder modieus bekend stond.) De welluidende kop boven het geheel: Handbalhuwelijk. Om kort te gaan, de Leusder Krant werd uitgedaagd het huzarenstukje van toen te herhalen. Een aanleiding, die sterke overeenkomsten vertoonde met die van de dagen van weleer, was snel gevonden. Dat kwam dus ter sprake, waarop de wethouder zich met de al weergegeven woorden tot Gert de Weerdt wendde. Die verstond het niet - of deed alsof - en vroeg, waar de wethouder het over had. 'Nou', zei Jan Wagenaar, 'ik heb iets in de krant gelezen.' 'En ben ik in de sloot gevallen?', vroeg Gert de Weerdt daarop, fonetisch onderlegd als hij is, als het erom gaat verwarring te kunnen scheppen. Waarmee overigens maar weer eens is onderschreven, wat een lezer van deze krant onlangs opmerkte, toen hij liet weten, 'dat plaatselijke politici waarschijnlijk kwader zijn als ze nóóit onder de loep genomen worden, dan als dat wel het geval is.' Alsof nog niet duidelijk zou zijn, dat een aantal Leusdense politici inmiddels van de wal redelijk riant in de sloot is beland. Het ging dit keer over de Leusdense aansluiting op de A- 28. Zoals bekend, hebben de Leusdense Vroede Vaderen (en Moederen, natuurlijk) al twee keer hun voorkeur uitgesproken voor de zogenaamde 'Haarlemmermeer-aansluiting.' U weet wel, dat 'afgeplatte' ding, met op- en afritten langs de snelweg. Maar, u weet hoe dat gaat, inmiddels is duidelijk, dat de klaverblad-aansluiting, die in ons land het meest gebruikelijk is, mogelijk toch gunstiger is. En wel, als de gemeente Amersfoort alsnog besluit, ook een aansluiting op hetzelfde punt van de snelweg te willen aanleggen. Zo*n klaverblad komt dan aan de Amersfoortse kant beter uit. Alrich Parsn (WD) proefde dat uit de wat voorzichtige stellingname van het college van B&W. 'Als dat het geval is', zei hij, 'komt u daar dan zo snel mogelijk mee terug naar de gemeenteraad.' Gert de Weerdt (PvdA) vond dat maar niks. 'We hebben twee keer voor de 'Haarlemmermeer aansluiting' gekozen, en nu zegt de heer Parson dat het lood om oud ijzer is. Daar ben ik het niet mee eens. Waarop Harm Offereins - die in een eerder stadium het betoog van Parson had onderschreven - De Weerdt corrigeerde met: 'Dat heeft Parson niet gezegd.' 'Maar dat kan de heer Parson zelf toch wel zeggen?' repliceerde De Weerdt. En dat kon. Waarmee de mondigheid van de Leusdense raadsleden maar weer eens is aangetoond. Nu te koop bij de boek- en tijdschrirtcnhandel of bel tijdens kantooruren voor een voordelig proefabonnement: Swets Zeitlinger 02521 - 191 13 tijd in de publiciteit komt. Maar er zit ook nog een andere kant aan het verhaal. Onlangs nog memoreerden we, hoe het tijdschrift 'Psychologie' adverteerde met een redelijk toepasselijke tekst, om in het Leusdense de verkoop van het blad te stimuleren. Die tekst luidde: 'Politici in het web van list en bedrog.' Het betrof het nummer voor de maand juni. We constateerden toen, dat er twee mogelijkheden waren. Dat het blad in Leusden extra zou kunnen aanslaan was mogelijkheid één. De tweede was, dat het wel eens tegen zou kunnen vallen omdat dat in Leusden al als bekend mocht worden verondersteld. Bij 'Psychologie' houdt men het blijkbaar op het eerste. Afgelopen week namelijk troffen we weer een advertentie van het blad aan, waar uit valt op te maken dat men bij het vakblad de hoop voor Leusden nog niet heeft opgegeven. 'In het julinummer: Dat kleine beetje alcohol', zo prijst men dit keer aan. Waarmee men in het Leusdense blijkbaar op een hoge omzet mikt. Of je je daarover zou moeten verheugen, is natuurlijk vers twee. Onder de meest verschrikkelijke ziektes, die mensen kunnen teisteren behoort een fors aantal, dat ook wel als 'slepend' wordt omschreven. Het gaat daarbij - ik laat de details graag aan uw eigen fantasie over - om kwalen met namen die ons allemaal bekend zijn. We hebben er tenslotte allemaal wel eens mee te maken gehad, dus nadere precisering is m dit geval overbodig. Er blijkt zich echter in toenemende mate een heel andere kwaal binnen onze landsgrenzen te ontwikkelen. De betreffende ziekte wordt onder meer gekenmerkt door een aanzienlijke mate van navelstaarderij, die oogkleppen overbodig maakt omdat de betrokkenen nu eenmaal per definitie met meer toe schijnen te komen aan een enigszind wijdere bhk. Een ander notoir verschijnsel betreft de sta tus. 'Ahahoor ik u zeggen, 'nu gaan we de medische kant op.Helaas echter, ik doel hier niet op de medische status, maar op de status van de lijders aan het nieuwe fenomeen. En dat betreft hun éigen status. 'Zonder status', zo schijnt de betreffende fobie hen in te geven, 'ben ik mets meer.' De gevolgen laten zich raden: alles wordt in het werk gesteld, om een zekere mate van status a) te verwerven; b) indien in de eigen - zoals hiervoor omschreven al behoorlijk vernauwde - visie eenmaal verkregen, te behouden. Het spreekt voor zich, dat dit verschijnsel zich in toenemende mate voordoet, naar gelang de mate van welbevinden van de hjder stijgt. De aardappeleters van Van Gogh mogen tweeèntachhtig miljoen gulden hebben opgebracht; het ging slechts om een weergave van de aardappeleters. In hun dagen hadden zij het veel te druk met aardappels poten, aardappels vrij houden van onkruid, aardappels oogsten - op de knieën in nederigheid voor het dagelijks brood -, aardappels koken om, tenslotte, aardappels te kunnen eten. Van tweeentachtig miljoen aardappels hadden zij geen benul, laat staan van tweeentachtig miljoen harde guldens. Er is dan ook een groot verschil aan te geven tussen een aardappeleteren een mimster, die over de aardappels gaat. Als die laatste bovendien ook nog de vis onderzijn beheer heeft, behoeft het geen verwondering op te wekken, datzo'n man op een goed moment komt met een tekst als: 'Ik vind niet voldoende feiten om mij aan de verantwoordehjkheid ten aanzien van het visserijbeleid, ook inde toekomst, te onttrekken. Of je een emmer leeg gooit. En geen visser, geen aardappeleter, die dat begrijpt. Waarmee we aan het derde kenmerk van de nieuwe welvaartskwaal zijn toegekomen: degenen die er aan lijden, zijn 'los-gezongen' van iedere realiteit. Ondanks alle kritiek op hun functioneren zijn zij - weliswaar als enigen - overtuigd van eigen kunnen. Let straks maar op, als onze minister van onderwijs weer vrohjk verder bezuinigt, omdat hij moest bezuinigen en dus nu nog meer moet bezuinigen. Eerst een grote mond, en met de - overigens lege - portefeuille zwaaien, waarna hij stil blijft zitten waar hij zit. Wachten tot het over is. Maar ook korter bij uwen mijn deur doet zich dit fenomeen voor, vergist u zich ruet. Waarbij het zo onderhand vermakehjk wordt, te zien hoe bij een aantal mensen dat meent aan hun status vast te moeten houden, de mate van aanwezig verstand zo onderhand omgekeerd evenredig aan wezig lijkt te zijn aan de hoeveelheid zitvlees, waarover men beschikt. Dat komt overigens nog met eens zo slecht van pas: zo heeft men ook minder last van de blaren om op te zitten, moet men maar denken. Dat het om een slepende welvaartsziekte gaat. is echter inmiddels wel duidelijk. De naam, vroeg u? Ach ja, natuurhjk. Dit meuwe verschijnsel staat sinds vandaag te boek als het 'zitvlees-syndroom. 'En in Leusden heeft men, zo begreep ik, inmiddels al drie hjders aan die kwaal aangetroffen. Joop D. wist een trouwlustig stel, dat op het punt stond in het huwelijksbootje te stappen. Hij, Willem van der Heyden, een al jaren als belofte bekend staand handballer uit heren 2, en zij, Petra Wethly, één van de steunpilaren van dames 1. Enfin, onder invloed van nogal wat verheffende versnaperingen, werd met veel bravoure onzerzijds de toezegging gedaan „de mogelijkheden om aan het verzoek tegemoet te komen te onderzoeken". En ziedaar, afgelopen vrijdag stond onze fotograaf het kersverse echtpaar op de trappen van het gemeentehuis op te wachten. Maar hoewel onze sportredakteur het zweet nog op het voorhoofd parelt, kunnen we een glimlach ternauwernood onderdrukken. Want wie heeft wie nu in de boot genomen? Het laatste voorstel van de laatste gewone raadsvergadering, die burgemeester Rademaker voorzat, betrof krediet voor een plaquette, die moet herinneren aan de feestelijkheden in Achterveld, toen die plaats 600 jaar bestond. Evelien Blom bleek nogal onder de indruk te zijn van wat men in Achterveld wel niet allemaal vermag. 'Ze hebben daar een krediet gekregen van de gemeente voor dat feest, en dat is allemaal terug betaald. In Achterveld kunnen ze dus zelfs feest vieren zonder geld', concludeerde zij. Algemeen gelach volgde. 'Eh, ja, zonder subsidie, bedoel ik', vulde Evelien daarop haar tekst aan. Namens de PvdA maakte Jan Jacobs nogal wat bezwaren tegen het voorstel voor de Achterveldse plaquette. Het was nog niet in de commissie financiën geweest, het stond niet op de budgetlijst, in principe waren er te weinig financiële gegevens beschikbaar, kortom, het moest maar langs de normale weg behandeld worden, vond hij. Net op het moment dat je zag, dat een aantal raadsleden zich schrap zette om Jacobs eens te tackelen over iets in de sfeer van kinderachtig bezig zijn, kwam echter de aap uit de mouw. 'Het wil niet zeggen, dat mijn fractie tegen is, voorzitter. Maar ik zeg dit mede met het oog op de recente bezwaren van de heer Vroon, die tegen één kleine verhoging van een subsidie was, die niet op de budgetlijst stond (bedoeld werd de subsidie voor de Historische Kring Leusden, red.), en waar hij ons toen nog drie kwartier aangenaam mee heeft bezig gehouden', aldus Jan Jacobs. Dat was dus iets meer, dan een steek onder water, dat was een voltreffer. Evelien Blom kwam, als fractievoorzitter, dan ook onmiddellijk in het geweer om haar fractiegenoot in bescherming te nemen. 'De heer Vroon is zeer principieel in dit soort zaken, en heeft dan ook zijn wenkbrauwen behoorlijk gefronst, toen hij dit voorstel onder ogen kreeg1, zei Evelien. 'Maar gezien de reaktie van een andere fractiegenoot zijn we toch vóór', voegde zij daaraan toe. Dat moet dus Henk Ossendrijver geweest zijn, Achtervelds burgemeester. Algemeen gelach volgde, op deze 'kijk in de CDA-keuken.' 'En waarom heeft de heer Vroon hier dan nü geen half uur over gesproken?', wilde Gert de Weerdt weten. 'Ja, Bram', hield Alrich Parson mederaadslid Bram Vroon voor, 'een minderheidsstandpunt.' Jan Jacobs deelde daarop onder grote hilariteit mee, dat dit hem hét moment leek, om een schorsing aan te vragen, waarmee de discussie, zonder hoofdelijke stemming, alsnog een aangenaam slot kreeg. Bekroond met applaus, toen burgemeester Rademaker de vergadering sloot met de mededeling, 'dat het een prettige bijeenkomst was geweest, mijn laatste reguliere raadsvergadering. Leusden mag zich, zo blijkt de laatste weken met enige regelmaat, verheugen in de toenemende belangstelling van de landelijke pers. Zo verschenen er recent verhalen over de bestuurlijke problemen in Leusden in De Volkskrant, het Algemeen Dagblad en in Elsevier. De strekking ervan was duidelijk: Leusden verkeert bestuurlijk in een unieke situatie, die in ons land nog nooit is voorgekomen. Burgemeester weg, gemeentesecretaris weg, en alle wethouders in opspraak. Vergelijkingen die in het verleden wel eens zijn gemaakt met de gemeente Lochem, gingen mank: daar was het alleen de gemeentesecretaris die er een pan van maakte. Voor zo ver de redaktionele kant van hoe Leusden de laatste Vorige week was voor fiets- minnend Leusden een aardige week. De fiets-avondvierdaagse van vijf dagen deed menig dat kon ook nog letterlijk worden genomen, aangezien de regen tenminste op de eerste avond met bakken naar beneden kwam. Met die regen was het dus uitkijken geblazen. En opletten bovendien, gezien de uitvoerige routebeschrijving die de organisatie telkenmale verzorgde. Het meisje op de foto overigens, bleek op zeker moment meer aandacht te hebben voor onze fotograaf... Dat opletten op én de route, én op onze fotograaf bleek overigens tot aardige reacties te leiden, getuige de foto van deze twee dames die zich per fiets langs het Valleikanaal spoedden. Oplettend als zij waren hebben ze ongetwijfeld kennis genomen van de fraaie omgeving, waar de verschillende routes doorheen voerden. En voor onze fotograaf kon er ook nog een lachje af. Dat klopt trouwens ook wel: op het moment dat deze foto werd genomen, was het - het ging duidelijk om een onbewaakt ogenblijk - namelijk droog.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7