We moeten bekend worden, zo staan we wel in de nieuwe 'Wegwijs', maar er staat niet bij waar...' i IcusJer hrant Penningmeesteres Sitty van de Pijpekamp over problemen van vernieuwde speeltuin 'De Zonnebloem' DINSDAG 7 JULI 1987 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 eerste twee letters van de namen Rademaker en Boogaard. Hij zei: 'Dan ontstaan de woorden Rabo en Bora Raoo is een deel van de naam van een bekende bankinstantie. Bij het woord Rabo denk je aan geld. Burgemeester Rademaker, als iets uw aandacht had, dan waren het wel de financien van de gemeente.' Hij concludeerde: 'U laat een in fi nancieel opzicht gezonde ge meente achter.' Over het woord Bora merkte Boogaard op. 'Bora is een koude anti-cyclonale valwind die vooral kan opsteken in steile kustgebie den. Met deze wind had u te ma ken, burgemeester. In onze ge meente ontstond turbulentie over de meest uiteenlopende onder werpen. Het was aan uw met afla tende inspanning te danken, dat deze zelden aanwies tot een cy cloon.' De loco-gemeentesecretaris overhandigde de scheidende bur gervader een bijzondere envelop pe. Boogaard vermeldde erbij 'Postzegelverzamelaars zoals u er een van bent, verzamelen ook vaak zogenaamde eerste dag-envelop- pes. Het leek ons aardig u een laat ste dag-enveloppe aan te bieden. Eigenlijk bestaat zo'n enveloppe niet, maar het is ons na veel overleg met de PTT gelukt er eén te maken. Deze enveloppe is zeer uniek, want er zal nooit meer een laatste dag- enveloppe worden gemaakt Hoe wel dit dus een klem cadeau is, kan het voor u zeer waardevol worden.' Achteraf bleek dit ovengens een geslaagde grap te zijn. EMOTIES De laatste spreker was burge meester Rademaker zelf. Hij begon nogal geemotioneerd met: 'Als je - eenmaal het besluit tot stoppen ge nomen, en sindsdien m nog veel woeliger water verzeild - probeert alle opkomende gedachten, herin neringen, avonturen, lichte en zwa re problemen op een rijtje te zetten, en wilt condenseren tot enige hoofdlijnen - en dat dan nog op het mveau, dat je van jezelf altijd al verwachtte - dan is dat knap moei lijk. Ik hoop een goed midden te hebben gevonden Negen jaar en zeven maanden in Leusden, een kwart van mijn be roepsleven; achttien jaar burge meester - hele happen in een men senleven. Het ideaal in 1977: na acht-en-een-half jaar van de, ook met steeds schattige maar zo char mante gemeente Delden naar de grotere, Leusden. Leusden met zo veel elan, groei, hoog gekwalifi ceerd qua raad, college, medewer ker en -sters, dynamiek; Leusden te mogen meebeleven, meebestu ren, verzorgen, binding brengen.' Daarna noemde de scheidende eerste burger enige eigenschap pen van de gemeente. Hij stelde onder meer: 'Leusden is een won derbaarlijke gemeente. Leusden heeft weer wat, heeft wat gehad, zal wat houden, alle jaren door Dyna miek, visie, durf, de gang enn, on danks veel van het tegengestelde, overbezorgdheid, bijziendheid, aarzeling, overmaat aan kntiek. Een gemeente is altijd een scheepje op de woelige baren. Als de heden aam boord van tijd tot tijd met voldoende op elkaar willen of kunnen inspelen, kan de beste stuurmanskunst niet helpen AMERSFOORT Over de relatie met buurge meente Amersfoort sprak hij: 'Som migen proberen te blijven volhou den dat er tussen Amersfoort en Leusden steeds gespannen ver houdingen zouden bestaan. Ik spreek dat met grote stelligheid tegen. Laat er eens een verschil van opvattmg zijn - so what? Onze on derlinge afhankelijkheid wordt met genoegen samen beleefd.' Even later maakte hij wat opmer kingen in de richting van de plaat selijke pers. Hij vond: 'De koerier mag met worden doodgeslagen, bekend en herhaald gezegde Ik heb me echter wel eens afge vraagd of de koener altijd de goe de boodschap heeft aangepakt, en de boodschap goed heeft aange pakt, tussen start en finish iets met de boodschap deed, misschien is onze pers af en toe een postduif die de boodschap altijd aan één poot ophangt en dus scheef aankomt. Ik denk verder dat er emge mystiek wordt gekoesterd rond het begrip 'openheid' - beter kan na tuurlijk altijd, maar ook hier geldt dat het steeds herhalen van wat met of minder waar is, daardoor ook werkelijkheid wordt. Mijn fout: ik heb de pers te zelden benaderd, maar het is een jij-mop. Als me wat gevraagd werd, was ik, afhankelijk van het onderwerp, meer open dan terughoudend. Over geruchten, vermoedens - zeker waar die mijn privé raakten - ben ik als ze opkwa- LEUSDEN-ZUID - Een te groot deel van de Leusdense be volking is het niet bekend, dat Leusden-Zuid al zo'n jaar of vijfentwintig beschikt over een speeltuin die er mag zijn. De onbekendheid bij het Leusdense publiek is begrijpe lijk: de speeltuin is niet op de plattegrond van Leusden aangegeven noch staan er in Leusden-Zuid verwijzings borden. Eén dezer dagen hadden we een gesprek met een van de stuwende drijfveren van de Stichting Speeltuin De Zonnebloem, mevrouw Sitty van de Pijpekamp die als pen ningmeesteres van de stichting functioneert. "De toestellen in onze speel tuin zijn afkomstig van 'Berg en Bos'. Drieëntwintig jaar ge leden kregen wij toestem ming van bouw- en aanne mersbedrijf Bloemendal om de speeltoestellen voor een symbolisch bedrag over te nemen. Meneer Bloemendal is destijds zelf naar de ge meente gestapt om een stuk grond te krijgen voor een speeltuin. Dat is gelukt, ook al weer voor een symbolisch be drag van tien gulden per jaar." "De toestellen werden door de Stichting Speeltuin De Zon nebloem in onderhoud geno men Gedurende negentien jaar hebben we over een toe zichthouder kunnen beschik ken. Vier jaar geleden gaf hij te kennen met het werk te wil len stoppen, tenzij er een fi nanciële vergoeding zou ko men. Dat bleek voor de stich ting geen haalbare kaart." VANDALISME "Er braken toen sombere tij den aan: nooit hadden we last gehad van vandalisme, maar de laatste vier jaar is het de pan uitgerezen. Overal zijn we bezig geweest om iemand enthousiast te krijgen voor het toezicht; geen enkel resultaat Het zag er op een bepaald moment zo slecht uit, dat slui ting heel serieus overwogen werd Maar dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres: Aan m'n nóóit niet!" "De inkomsten van onze stichting bestaan uit lidmaat schapsgelden en donaties. De leden betalen jaarlijks twaalf en een halve gulden, de donateurs, die kinderen boven de veertien jaar heb ben, betalen vijf gulden per jaar. Ook logées van dona teurs kunnen dan gebruik ma ken van de speeltuin. Al met al hebben we aan inkomsten vijftienhonderd gulden op jaarbasis..." VEILIGHEID "Toen wij in het bestuur kwa men, bleken verschillende toestellen niet meer zo erg veilig te zijn De gemeente heeft ons uit de ergste brand geholpen door de helft van de aanlegkosten van een nieuwe glijbaan voor zijn rekening te nemen." Twee jaar geleden hebben we een veiligheidsinspecteur alle toestellen op hun deug delijkheid laten controleren, met als resultaat dat er twee toestellen gesloopt moesten worden. Het gevolg was een zielige aanblik van de speel tuin. Als dat zo doorging, dan zou er binnen de kortste tijd geen enkel toestel meer aan wezig zijn..." SUBSIDIE "Omdat de kosten veel te groot voor ons werden, heb ben wij aan de gemeente een eenmalige subsidie van tien duizend gulden gevraagd en ook gekregen Diverse toe stellen konden behoorlijk op geknapt worden, het hek om de speeltuin werd vernieuwd en het huisje op het speelter rein werd gerenoveerd." "De tijd tussen het aanvragen van de subsidie en het daad werkelijk opknappen was he laas langer dan wij wenselijk vonden. De BTW was inmid dels verhoogd, terwijl ook de bedragen van de diverse aan nemers omhoog waren ge gaan. Zo kwam het bestuur van de Stichting Speeltuin De Zonnebloem alsnog met een nadelig saldo te zitten. De ge meente bleek met bereid om zich garant te stellen voor het hogere BTW-bedrag. Wél wil de gemeente op grond van een door ons in te dienen be groting bekijken of de in standhoudingssubsidie, die nu vierhonderd gulden per jaar is, eventueel aangepast kan worden ZORGELIJK Onomwonden vertelt Sitty van de Pijpekamp, dat de stich ting van dit bedrag met rond kan komen Voor de minste onderhoudsbeurt ben je al meteen zo'n duizend gulden kwijt. Ze omschrijft de financiële toestand van de stichting als 'zorgelijk'. Zij vertrouwt erop. dat die leden die tot nu toe hun contributie nog met heb ben overgemaakt, dit alsnog zo spoedig mogelijk doen: op dit ogenblik is het saldo nega tief Ook hoopt zij op meuwe le den: die zijn hard nodig. De sekretaris van de stichting is de heer Th. Arts, Koningin Emmalaan 14, telefoon 946325. Donaties kunnen wor den overgemaakt op post rekening 46 49 373 van de Stichting Speeltuin De Zonne bloem te Leusden. "We hebben nu een goed be stuur. dat probeert de zaak draaiende te houden. We hebben af en toe speeltuin feesten. Op 24 juni jl. hadden we hier een heel leuk feest B&W waren uitgenodigd, evenals de fracties van de ver schillende politieke partijen En het was loeidruk! Zeker tweehonderd kinderen zijn er geweest. Een heel gezellige sfeer En gelukkig zijn er wat meuwe leden bij gekomen. En als die nu gaan betalen, dan is het helemaal gewel dig..." ONBEKEND "Je kunt gewoon constateren, dat de mensen met naar onze speeltuin gaan, gewoon door onbekendheid. Laatst ver telde mij een mevrouw uit het dorp, dat ze een verjaardag had en helemaal naar Auster- litz moest fietsen om een ge zellige speeltuin te vinden; van onze accommodatie bleek ze geen weet te heb ben. Ze wist niet dat er een speeltuin was in Leusden- Zuid met een draaimolen, een glijbaan, schommels en zo meer..." "Voor de verkeersveiligheid is het wel fijn, dat de speeltuin verscholen is tussen het groen achter in het park. Als je het pad inloopt, en je weet niet dat daar een speeltuin is - en mets wijst daar ook op -dan vind je de tuin ook niet. Bord jes wil de gemeente niet plaatsen, omdat de 'vervuiling van het straatmeubilair' is. Ik vind het zo jammer, dat een goed initiatief op deze manier de grond ingeboord wordt. Leusden-Zuid staat toch al in het verdomhoekje: 'Ach, dat grijze dorpje daar. Als ze zich maar koest houden, dan is het prima De aanwezige fractieleden op 24 juni jl hebben hun ogen uitgekeken en zich erover verbaasd dat het zo druk was..." "Ook de mensen uit Leusden- Centrum zijn van harte wel kom: er is stromend water, er is een toilet; dus als ze een dagje uit willen, ze zijn méér dan welkom. Ook krijgen we wel kleuterscholen die hier hun gymnastieklessen ge ven..." Wanneer het gaat over wen sen, vermeldt mevrouw Van de Pijpekamp als nummer één de noodzaak van verwij zingsbordjes en de vermel ding op de Leusdense platte grond. Een goede beschrij ving waar de speeltuin pre- ceis is, is ook erg wenselijk: je moet het pad in naast de gym nastiekzaal. In de nieuwe 'Wegwijs' van Leusden is wel vermeld, dat de speeltuin er is, maar met waar nl "Als mensen iets signalerei van baldadigheid of vandal lisme, laat ze het even wetend aan ons of aan de politie: die zit hier vlakbij. Het is belang rijk dat eventuele daders in de kraag gegrepen kunnen worden, dan is het schadever haal ook veel eenvoudiger. Sitty van de Pijpekamp gaal uitvoerig in op de vernielin gen die recentelijk gepleegd zijn in en om het 'huisje' mei de toiletblokken: "Ruiten werden herhaaldelijk inge gooid, waterleidingen van de muur gerukt en toiletpotten kapotgeslagen. Nieuw aange bracht houten schotten heb ben het al evenzeer moeter. ontgelden. Dit alles heeft tol gevolg gehad, dat het 'huisje' nu afgesloten is." "De wél doorgevoerde extran politiesurveillance is in de praktijk niet effectief genoeg de politie zou meer IN het, speelpark moeten surveille ren. Door de Margrietlaar rijdt wel regelmatig een poliJ tieauto, maar daar schieter.! we weinig mee op: de speel-| turn ligt te afgelegën..." TERREUR "Het is voorgekomen dat mensen die de kijk op de| speeltuin hebben vanuit hun huis, vandalisme doorgaver aan ons, waarop wij naar de, speeltuin gingen en jeugdige vandalen betrapten. Het ex cuus voor - in dit geval een brandstichting - was heel sim-1 pel: 'Wij vervelen ons zo'. Del criminelen-in-spé zochtero vervolgens de vermoedelijke^ tipgeefster op en dreigden de ruiten van haar woning stuk te, gooien. Op zo'n manier gaatj de lol van 'burenhulp' er na tuurlijk wel goed van af9 "Het is zo jammer, dit sooh'. terreuracties. Het kost zoveelj geld, dat er voor de echt. leuke dingen gewoon geer.* geld overblijft..." Burgemeester Rademaker trekt aan het touw. dat via een ingenieuze constructie buiten een doek over een klok wegtrekt. Het uurwerk aan de gevel van het gemeentehuis werd Leusden geschonken door de gemeenteraad ter gelegenheid van het afscheid van de burgemeester. De ceremonie was in de raadszaal te volgen via een gesloten televisiecircuit Loco-burgemeester Jan Wagenaar achter het spreekgestoelte Rechts van hem zitten wethouder Gijs van Woudenberg, loco-commissaris der koningin van de provincie Utrecht drs.A G W Schapenk. en burgemeester Rademaker Daarachter de ambtelijke top' van de gemeente men zelden of met gehoord, maar afgedrukt werden ze. Ik hoop van harte dat het naar aller wens in de toekomst beter zal zijn.' STORM Hiema nchtte burgemeester Ra demaker zich tot de gemeente raad. Hij zei: 'Als het schip ooit in de storm zat, dan is het nu, waar de stormen ook vandaan mogen ko men, hoe de bemanning ook af en toe met elkaar in de clinch ligt. Te weinig ben ik bij machte geweest de harmonie er in te bewaren. Het kompas draait als een razende rond.' Zijn toespraak eindige hij met woorden uit de Bijbel. Hij verwees: 'Voor Leusden van vandaag geldt enigzins wat de psalmist zegt in psalm 31 vers 12: 'Voor al mijn vijanden ben ik een spot. Voor mijn buren een afschuw. Voor bekenden een schrik. Voor allen geldt uit Ecclesiasti- cus, hoofdstuk 10 vers 28: 'Houd in alle ootmoed uz& ere. Dc En bezorg u de achting zoal'& behoort. he Wie zal hem rechtvaardige# zichzelf veroordeelt?' 1- Maar voor het komende cel het Hooglied, hoofdstuk 2 venei 'Want nu is de winter voorlfl De regen is weg en verdwe t De bloemen zijn verschenen ons land: Sta op mijn vnendin, nujn ne, en kom, Laat mu zien uw gelaat, Laat klinken uw stem in mijneï Want uw stem is zo zoet, )e En uw gelaat zo bekoorlijk^ >g ADIEU I' Na zijn speech overhand, 1 burgemeester Rademaker w voorzittershamer en pieper je loco-burgemeester Jan Wagei h Zijn laatste woorden tijdens deei tengewone raadsvergadering V. ren: 'En voor u en mij gelden dt< Dieu.' n tó ffer doek is van klok, en daarmee het cadeau onthuld. Na de buitengewone raadsvergadermg schudden velen de hand van de scheidende burgervader en zijn vrouw Therèse (rechts op de foto). De speeltuin in Leusden Zuid heeft veel te bieden Maar een met aanwezige bewegwijzering, het niet voorkomen op de gemeentehjke kaart, en het met noemen van het adres in de laatste 'Wegwijzer' bemoeilijken een gang naar de speeltum wel Voor de duidehjkheid: de ingang is naast de sportzaal. i

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4