'Iedereen kan er altijd terecht' 3 Achterveld een wandelroute rijker Wedstrijd namen zwembad Filosofie nieuwe zwemcomplex volgens bedrijfsleider Van de Konijnenburg: Wederik DINSDAG 14 JULI 1987 interview GLIJBAAN Dat bedrag is door de gemeente Leusden als grens gesteld.' Het to tale tekort schat de bedrijfsleider op ongeveer 370.000,-. Hij conclu deert dan ook: 'Dat betekent dat wij als zwembadstichting minstens 80.000,- winst moeten maken.' Over de tarieven voor de bezoe kers heeft de Zwembadstichting Leusden nog geen afgerond plan. Van de Konijnenburg vertelt: 'Ik heb mijn gedachten er al wel over laten gaan. Een gewoon toegangs kaartje zal ongeveer 4,- gaan kosten. Bij meer baden-kaarten wordt de pnjs per bad natuurlijk lager.' HOOPVOL De exploitatie van het nieuwe complex ziet hij hoopvol tegemoet. Hij verduidelijkt: 'Ik heb wat dat betreft de kneepjes van het vak geleerd van de heer W. van Spin- gelen, directeur van het Sportsen- bad van Delft. Hij stond binnen de sportfondsenorgarusatie bekend om zijn enorme deskundigheid op dit gebied.' Volgens Van de Konij nenburg heeft hij 'van alles' gedaan in zwembaden. Dan somt hij een hele waslijst van functies op die hij op zwem-sportief gebied al heeft gehad. Hij volgde bij het Centraal Instituut Opleiding Sportleiders CCTOSi in Overveen de ODleidina tot sportinstructeur. Hij was meester, zweminstructeur, en^ in korte tijd op tot Bondscoach de Nederlandse Schoons^ ploeg. Deze functie beklee; nog steeds. Zelf was hij een| derlands kampioen schooni gen. Hij relativeert: 'Internal gezien stelde dat met veel hoor.' Over de personele ïnvullini de exploitatie vertelt de bed der: 'Ik denk dat ik zes mefl^ voor full-time nodig heb. Daar^ kan ik heel wat part-tuners ge ken; mensen die bijvoorbee] zaterdag en zondag toezicht T nen houden als het druk is, insJL teurs die door de week les kiü geven aan schoolkinderen. Bi kort gaan we praten met de gere werknemers van zwer. "Bavoort' praten. We zullen d; kijken of zij binnen het nieuwi' drijf passen.' OPTIMISTISCH Over de voortgang van de b werkzaamheden is Van de I nenburg optimistisch. Hij zegt J liggen mooi op schema. Hope8" het gebouw voor de winter glj?e: waterdicht. Dan komt het opda klaar. Ik verwacht dat het lukttro dit betreft ben ik erg optimistfle [n LEUSDEN-De Zwembadstichting Leusden heeft 650 suggesties gekregen voor namen voor zowel het nieuwe zwembad als de multifuncionele ruimte van het complex. De namen die het bestuur van de stichting daaruit kiest, worden na midden augustus van dit jaar bekend gemaakt. deel wordt beweegbaar en kan in diepte variëren van o tot 2 meter. Het andere deel wordt een 'kuip' van 3,5 meter diep. In een aparte ruimte van het zwem- en recreatiecomplex, naast het recreatiebad, wordt een wa terglijbaan opgesteld. Over waar om dat zo is gedaan, vertelt Van de Konijnenburg: 'Zo'n glijbaan levert enorm veel herrie op. Daarom heb ben we deze apart gehouden. Als de glijbaan in het recreatiebad zelf zou uitkomen, en als er bijvoor beeld moeders met babys in het recreatiebad zouden zijn, zou de glijbaan overlast kunnen veroorza ken. Daarom hebben we voor deze gescheiden opstelling gekozen.' Eén zijde van het recreatiebassin grenst aan het restaurant. Volgens de bedrijfsleider krijgt deze hore cagelegenheid een nat en een droog gedeeltje. Het 'natte gedeel te' is bereikbaar vanuit het recrea tiebad. Het andere deel grenst aan de entree. Tussen beide delen komt een glazen wand met een visueel doorlopende bar. Het restaurant blijft volgens Van de Koruj nenburg in eigen beheer. Zijn plannen ermee omschrijft hij: 'Het wordt geen bruine kroeg, en geen snackbar. Het zit er tussenin. Je zult er een patatje en een biertje kunnen kopen, maar er komt geen uitgebreide wijnkaart. Ik zelf loop te denken over een kaart met spor tieve snacks, zoals een 'broodje- gezond' en vruchtendranken. Dat past bij de sportieve aard van dit complex.' MULTIFUNCTIONEEL Rechts naast de ingang van het zwem- en recreatiecomplex komt een zogenaamde multi-functionele ruimte. De bedrijfsleider hierover: 'Deze ruimte kan gebruikt worden voor van allerlei activiteiten.' Hij somt op: 'vergaderingen, bijeen komsten van sportclubs en bedrij ven, voor yoga, gymnastiek voor ouderen, enzovoort.' In deze ruimte komen tafels en stoelen, en wordt een kleine bar geplaatst. De club die nu al plannen heeft voor ge bruik van de ruimte, is de Leusder Zwem- en Poloclub De Haaien. Mo menteel oefent de club in het Amersfoortse Sportfondsenbad. Volgens Van de Komj nenburg 'staan ze te popelen' om in het nieu we complex hun activiteiten te ont plooien. De opbrengsten van zowel het restaurant als de multi-functionele ruimte zullen moeten bijdragen om het exploitatietekort op een aan vaardbaar mveau te brengen. Het financiële tekort van het voormali ge zwembad 'Bavoort' was 300.000,- per jaar. Van de Konij nenburg verwacht voor 'zijn' nieu we bad een lager tekort. Hij legt uit: 'Het hele plan voor de exploitatie van het complex is gebaseerd op een tekort van 290.000,- per jaar. Frans van de Konijnenburg, bedrijfsleider van het nieuwe zwembad, staat hier bij wat eens het wedstnjdbad moet worden Het bassin meet 15 bij 25 meter. De bodem ervan bestaat uit twee delen. Het ene De plattegrond van het nieuwe Leusdense zwembad. Als alles volgens plan verloopt, is het recreatiecon emd maan 1988 klaar. LEUSDEN - Vooral tijdens het warme weer van de afgelo pen dagen zullen veel Leusdenaren een buitenzwembad met ligweide hebben gemist. Wie een koele duik wil ne men, moet naar Amersfoort, Barneveld, Scherpenzeel, of nog verder weg. Maar volgens Frans van de Konijnenburg (32 jaar), de per 1 januari van dit jaar benoemde bedrijfs leider van het in aanbouw zijnde Leusdense zwem- en recreatiecomplex, komt daar snel een eind aan. Hoewel het complex geen buitenbad krijgt, kunnen zonneaanbid- ders er volgens hem toch aan him trekken komen. Van de Konijnenburg legt uit: 'Bij het nieuwe zwembad is ruim schoots gelegenheid om te zonnen. Rond het gebouw komt een grote ligweide met hoogteverschillen en wat beplan ting. Vanaf de weide kan men in het 'uitzwembad' springen en naar binnen zwemmen.' De bedrijfsleider denkt, dat het complex eind maart 1988 kan worden geopend. Vanaf dan kan volgens hem 'in principe iedereen er altijd terecht'. Hij licht toe: 'De filoso fie van het bad is, dat je altijd vrij kunt zwemmen. Wel kan het voorkomen, dat bijvoorbeeld een deel van het wed- strijdbad in gebruik is voor een groep als 'De Haaien'.' Wie een kijkje neemt bij de bouwputten van het nieuwe zwem bad op het Burgemeester Buirung- sportpark, zal waarschijnlijk al snel kunnen aanwijzen waar het wed- strijdbad komt. De grote betonnen bak laat zich duidelijk kennen. Moeilijker laat zich het doel van alle andere betonnen vormen ra den. Wie het allemaal precies kan duiden, is Van de Konijnenburg. Na een uitgebreide sollicitatieproce dure met tweehonderdzestig solli citanten, werd hij begin dit jaar door de Zwembadstichting Leus den als bedrijfsleider aangesteld. Wandelend langs de betonnen constructies vertelt hij uitgebreid over het hoe en wat van 'zijn' zwem bad. BADEN Het complex krijgt twee grote baden: een wedstrijdbad en een recreatiebad. Het eerste bad is 25 bij 15 meter groot. Bij dit bassin komen twee springplanken, één meter boven het wateroppervlak. Het andere bad is speels van vorm met een wateroppervlakte van ongeveer 350 vierkante meter. De diepte ervan varieert van 0 meter bij een trapje, tot 1.40 meter. Hierin komen onder meer een 'hot whirl- Een overzicht over de bouwput van het in aanbouw zijnde zwembad op het Burgemeester Bummg-sponpark. Op de voorgrond het recreatiebad. De ronde betonnen muur rechtsachter wordt de wand van het verwarmde buitenbad. pool', een wild water-kreek, een soort bubble-bad, een 'massage- bank', en een 'waterpaddestoel'. Van de Konijnenburg verduide lijkt: De 'hot whirlpool' is zoals de naam als zegt, warmer dan de rest van het water in het recreatiebad. Daarom komt er een muurtje tussen beide waterpartijen. De massage- bank ligt onder water en lijkt op een kuipstoel. Door de stoel komen luchtbelletjes naar boven. De wa terpaddestoel is een fontein die het water paddestoelvormig weg spuit.' Aan het recreatiebad wordt een 'uitzwembad' gebouwd, zoals de nieuwe bedrijfsleider het noemt. Hij legt uit: 'Dit bad is vrij klem en niet overdekt. Tussen het uitzwem- en het recreatiebad komt een rolluik, dat 's zomers kan wor den weggeschoven, zodat men vanaf de ligweide via het uitzwem bad naar binnen kan zwemmen.' Baantjes trekken buiten is er echter met bij. Van de Konijnen burg: 'Ik denk, dat de groep men sen die buiten baantjes willen zwemmen, vrij klem is. Zij die dat willen, kunnen hier niet terecht.' Hij vervolgt met enige nadruk: 'Zij zou den bijvoorbeeld binnen in het wedstrijdbad hun banen kunnen zwemmen, en dan naar buiten gaan om nog even te recreëren.' Behalve deze twee grote bassins, komen op de ligweide twee kleine badjes. Van de Konijnenburg duidt ze aan met 'een peuter- en een kleuter- bad'. Hij licht toe: 'Ouders kunnen vanaf de ligweide of vanuit het res taurant makkelijk een oogje op de kmderen houden.' Plinius, die in de eerste eeuw na Christus leefde en een verzamelwerk samen stelde voor plant- en dier kunde, een werk dat eeu wenlang als een standaard werk heeft gegolden, be weert dat "men ossen en paarden, die niet met elkaar in het gareel willen lopen, tot bedaren kan brengen door een paar takken Wede rik op het juk te leggen". In sommige streken wonden de boeren takken van de plant om het hoofdstel en borsttuig van de paarden om de vlie gen te weren. Misschien dat hiervan de dieren rustiger werden? Om vliegen te ver jagen verbrandde men het gedroogde kruid in het haardvuur. Men beweerde dat de rook deze lastige in- sekten zelfs kon doden. Het schijnt dat ook de Romeinen dit gebruik om vliegen te weren, hebben gekend. Plinius vertelt ook dat de Wederik het haar geel of roze kan maken. Of het daarvoor gebruikt werd weet ik niet, maar het werd eertijds wel gebruikt om stoffen geel te verven. De wortel werd eveneens ge bruikt om stoffen te kleuren, maar in dit geval om de stof een bruine kleur te geven. Wederik is een ondergronds overblijvende plant die een hoogte bereikt van een halve tot anderhalve meter. We kunnen de plant vinden langs oevers van plassen en sloten, en op drassige, be schaduwde plaatsen, waar het uitgestrekte bestanden kan vormen. De goudgele bloemen zijn zonder geur, en bevatten ook geen nectar. Ze worden dan ook alleen maar bezocht door wespen en zweefvlie gen en inderdaad schijnen ze gewone vliegen te weren, die zullen we zelden of nooit op de plant aantreffen. De plant is echter niet van in- sektenbezoek afhankelijk, want meestal vindt zelfbe- stuiving plaats. ttenalve door middel van zaad vermeerdert de Wede rik zich vooral door vorming van ondergrondse uitlopers. Aan de uiteinden van de uit lopers zitten knoppen waar uit in het volgend voorjaar de nieuwe bloemstengels ontstaan. Als een plant ont staan uit zaad wordt de kiemplant slechts enkele centimeters hoog. Uit de ok sels van de beide kiembla- den ontwikkelen zich uitlo pers die wortelen en opstij gende stengels vormen. De kiemplant sterft af, nadat er twee nieuwe planten zijn ontstaan. De naam Wederik is afkom stig van de Oud-Neder landse naam Wede, dat wilg betekent, door de gelijkenis van de lancetvormige bla deren met die van de wilg. In de volksgeneeskunde werden de bloemen en de bladeren aangewend bij scheurbuik, diarree en als koortswerend middel. Een aftreksel hiervan gebruikte men als gorgeldrank bij een ontstoken keel. G. van L. ACHTERVELD - Dank zij de inzet van het in Achterveld woonach tige CDA-raadshd Henk Ossen drijver, is Achterveld een wandel route rijker. Na ongeveer drie jaar zich hiervoor te hebben ingezet, is het hem gelukt deze route voor el kaar te krijgen. Over de gracht ge legen vanaf de Rentinckstraat, achter de Van Geijnstraat langs, is een brug aangebracht. Momen teel is het daardoor mogelijk om vanaf de Jan van Arkelweg via het daar aanwezige trapveld naar de Van Geijnstraat en de Ruurd Vis serstraat te gaan Men komt dan door ongerepte natuur. Het aantal wandelpaden zal echter nog wor den uitgebreid. Als alles is gerea liseerd, zullen er paden zijn vanaf de Ruurd Visserstraat, de van Geijnstraat, de Rentinckstraat, vanaf het Laantje achter de scho len aan de Jan van Arkelweg, en vanaf de Jan van Arkelweg via de plaats waar de praktijk van de tandarts is gevestigd. Zeker voor de ouderen van het dorp en van Huize St Joseph zul len dit geschikte wandelingen zijn Hopenlijk zal men in de toe komst ook kunnen rusten, als langs de paden enige banken worden geplaatst. Het bruggetje in Achterveld dat de laatste hindernis voor een nieuwe wandelroute uit de weg ruimde. Mede dank zij de inspanningen van CDA-raadshd Harm Ossendrijver uit Achterveld is de overspanning er gekomen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4