SB ■Alle drie de wethouders stappen binnenkort op -Afhandeling gedenkteken 'Achterveld 600' in handen van commissie 1 Reünie oud -militairen ^vandaag in Se leusder krant- 3ebrek aan vertrouwen in college ligt aan ontslag ten grondslag: BS Jjitlatingenjan Schouten slechts voor een deel waar Concert van Canadees koor KEISTAD B.V. leusder krant cE (él n&MENDAL BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden GAZELLE JAN JANSEN Meer auto minder zorgen Lezers service Konijntje in de Wetering Toyota AUTOEEMHAVEN SERVA VOLVO EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement I 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV krant DONDERDAG 16 JULI 1987 - 19e JAARGANG NO. 21 ag: (van de redaktie) LEUSDEN - De drie wethouders (Jan Wagenaar; WD, Gijs van Woudenberg en Fons Ununels; beiden CDA) van het Leusdense college van B&W stappen op korte termijn op. Bet is de bedoeling, dat zij hun portefeuille voor half oktober ter beschikking stellen. Mocht er tegen die tijd nog geen nieuw college zijn gevormd, dan hebben zij zich beschikbaar gesteld om hun wethouderszetel eventueel nog langer te bezetten. Dat de wethouders niet geheel uit vrije wil opstappen, blijkt uit een zinsnede in de verklaring, die zij - samen met de fractievoorzitters van CDA, WD en GPV/SGP - hebben itgegeven. Daarin staat: De bestuurlijk-politieke situatie idt de wethouders tot het oordeel, zij het niet vrij van ongenoegen, dat zij zich gedwongen zien terug te treden als wethouder van de gemeente Leusden.' Het ontslag is het gevolg van weken-lang onderhande len tussen de verschillende fracties en him wethouders. Pas toen duidelijk werd, dat er 'kamerbreed1 geen vertrou wen meer in het college was, besloten de drie wethouders eieren voor hun geld te kiezen. Dit, nadat hen duidelijk werd, dat zij anders een motie van wantrouwen tegen zich ingediend zouden krijgen, die zou kunnen rekenen op steun van alle achttien andere raadsleden, dat wil ze~en ook van hun eigen frakties. De min of meer direkte aanlei- j tot het vertrek van de wethou- is gelegen in het onderzoek een raadscommissie momen- 1 instelt naar de politiek-ambte organisatie in Leusden. Die issie heeft in een brief aan de enge raadsleden en aan het ge meentelijk personeel duidelijk ge maakt. dat uit haar onderzoek een ernstig verstoorde situatie bij de gemeente is gebleken. 'De vertrou wensbasis tussen ambtelijk appa raat en politiek bestuur is dermate geschaad, dat oplossingen binnen de bestaande organisatorische context weinig kansnjk worden geacht', zo schrijft de commissie. Waarmee dus wordt bedoeld dat, zolang de huidige wethouders zou den aanblijven, er geen sprake zou kunnen zijn van een deugdelijke reorganisatie. COLLECTIEF Dat blijkt ook uit de volgende alinea van de brief. Daarin schnjft de commissie: 'Het zou onjuist zijn, de gerezen problematiek een en keling aan te rekenen. Er is sprake van een collectieve verantwoor delijkheid, zowel politiek als amb telijk, waaraan ook de gemeente raad deel heeft gehad.' 'De commissie', zo schnjft men verder, 'is tot de conclusie geko men, dat met de huidige situatie een onvoldoende vertrouwensba sis tussen politiek bestuur en amb telijke organisatie aanwezig is om de door de commissie noodzake lijk geachte verbeteringen in de organisatie van de grond te bren gen. De processen die zich de af gelopen periode hebben voltrok ken zijn m de ogen van de commis sie niet omkeerbaar.' 'De wethouders zijn het met deze zienswijze eens. Om het proces van organisatievernieuwing optimale kansen te bieden, hebben zij be sloten hun portefeuille op korte ter mijn ter beschikking te stellen', al dus de bnef. MOEILIJK De emdeloze onderhandelingen, die tot dit besluit hebben geleid, waren overigens wat de afloop er van betreft, tot het einde toe onze ker. Duidelijk was, dat men binnen de gemeenteraad algemeen van mening was, dat dit college diende te vertrekken. Uiteindelijk waren er dne opties, die uit het onderzoek van de commissie - en het verslag van het geconsulteerde Rijnconsult BV - voortvloeiden. Die hielden in, dat men een reorganisatie zou kun nen doorvoeren, mét het huidige college. Dat werd sterk afgeraden, bovendien zou het adviesbureau daar niet aan meewerken. Andere opties waren: het college weg stemmen, en het via gesprekken aandringen op een vrijwillig terug treden van het college. Voor dat laatste werd gekozen. Maar daarmee stuitte men op compleet onbegrip van de zijde van de wethouders. Die konden zich met voorstellen, dat zij op moesten stappen. De argumenten, die zij daartegen aanvoerden, kwa men voornamelijk neer op wijzen op hetgeen in Leusden bestuurlijk was gepresteerd, in de loop der vervolg op pagina 5 Braderie Achterveld was oergezellig en werd druk bezocht pag. 3 Amersfoorts Jeugd Orkest wint concours in Wenen pag. 3 Loep op Leusden pag. 4 Voorkoming misdrijven Deining over hoogte servicekosten serviceflats „Groenharten" Bergtijdrit gooit klassement Tour de Junior door elkaar Massasprinters controleren koersen pag. 4 sn" pag. 5 pag. 7 pag. 7 Massaprinters controleren koersen pag. 7 Ex-tourwinnaar Niels van der Steen voelt zich thuis bij Nieuwelin gen pag. 8 Toer in cijfers pag. 8 Leusdenaar Ton Rond neemt afscheid als toernooidirecteur Flehite pag. 9 Servicepagina pag. 9 Wethouder Jan Wagenaar (WD). ACHTERVELD - De uitlatingen die de Achterveldse 'dorpsschrijver' Jan Schouten deed in het juni-exemplaar van het blad van de Historische Kring Leusden, en in deze krant over het gedenkteken, dat Achterveld krijgt ter gelegenheid van het 600-jarige bestaan in 1982, heeft voor enige beroering in dit dorp gezorgd. Lang niet alles van wat hij zei, berust op waarheid, volgens het Feestcomité Achterveld, en de commissie die zich met het teken bezig houdt. De heer C. Blom van de commissie verwoordt: 'Jan Schouten doet veel nuttig werk voor Achterveld; werk dat een ander niet gauw zou doen. Maar soms treedt hij wat solistisch op. Dat is jammer.' Graag vertellen woordvoerders van de twee organen hoe de vork volgens hen wel in de steel zit. 7.J. van Middelaar, voorzitter van het Feestcomité Achterveld, is s iet een 'afhandelingscommissie'druk bezig met de realisering v ïlaquette als herdenking aan Achterveld 600'. Het betreft de heren W.J. van Middelaar, voorzitter van het feest comité, de al genoemde C. Blom, en W. Hilverts, respectievelijk de oud-voorzitter en de -secretaris van de niet meer bestaande stich ting 'Achterveld 600'. De laatstge noemde heren vormen momenteel samen met de oud-penningmees ter van deze stichting, de heer J. de Jong, een wat zij zelf noemen 'af handelingscommissie', die al bijna vijf jaar bezig is met een gedenkte ken ter nagedachtenis aan het eeuwfeest. PLAQUETTE De heer Blom legt uit: 'In 1982 hadden wij drieën plannen om het gedenkteken op het dorpsplein te zetten. Dat dorpsplein moest nog wel worden aangelegd, maar daar wilden we op wachten. Helaas is het plein er nooit gekomen en daarom het gedenkteken ook nog met.' Daarom zijn de plannen veran derd. Hij vervolgt: 'Enige tijd gele den ben ik daarom eens gaan pra ten met Hilverts, De Jong, en het feestcomité, om dan maar ergens anders een gedenkteken te plaat sen. Dat teken zou dan tijdens een lustrum, precies vijf jaar na het eeuwfeest, kunnen worden ont huld.' Na overleg werd gedacht aan een geschilderde plaquette; een kaart van Achterveld met een deel van het buitengebied met daann de namen van al de buurtschappen in de omgeving van het dorp Hilverts benadrukt: 'Die plaquette is dus echt ons idee, en niet dat van Jan Schouten.' Daarna is de gemeente Leusden over het plan ingelicht, ook omdat de gemeente er geld voor moet neerleggen. Van Middelaar vertelt: 'Oud-burgemeester Rademaker heeft zich bijzonder voor het ge denkteken ingespannen. Hij was destijds voorzitter van 'Achterveld 600' en nog steeds houden we hem op de hoogte van onze plannen.' De 'afhandelingscommissie' weet van de gemeente nog met of het geld er komt, maar is vol goede moed. Van Middelaar daarover: 'Wij hebben van de burgemeester gehoord, dat de raad er weinig moeite mee had, en dat wij het gedenkteken gerust konden laten maken.' ONTHULLING De plaquette wordt geschilderd door de Barneveldse kunstenaar J. ten Ham. De kosten ervan zullen ongeveer ƒ3500,- bedragen. Het werk komt zoals Jan Schouten ook al had verteld, te hangen in dorps huis 'Ons Gebouw', Hessenweg 214. De afmetingen zijn 1,22 bij 2,44 meter. Wie het gedenkteken gaat onthullen, is echter nog niet be kend. Dat dat oud-burgemeester Rademaker zal zijn, zoals eerder werd gemeld, is volgens de drie heren nog volslagen onbekend. Uitsluiten doen ze het echter ook met. Volgens Hilverts bestaat 'een flinke lijst' met namen van mensen die hiervoor in aanmerkingen ko men. De datum waarop de onthul ling zal plaatsvinden, is nog niet vastgesteld. Van Middelaar denkt aan begin september. De vraag blijft, hoe Jan Schouten komt aan, voor een deel juiste, in formatie. Van Middelaar reageert: 'Hij is er wel eens bij geweest, als wij over het gedenkteken spraken. Dat was ook wel eens op ons ver zoek, omdat hij vaak goede ideeën heeft. Maar alle dingen die door j ons toen zijn gezegd, waren soms zomaar gedachten. Wat we werke lijk van plan zijn, daar weet Schou ten weinig van.' (advertenties) ACHTERVELD - Voor het eerst na de Tweede We reldoorlog komen woens dag 26 augustus in Ach terveld oud-militairen bij een van het 16e Regiment Infanterie, en de 6e Groep Veldartillerie. Beide een heden waren in 1939 en 1940 betrokken bij de mo bilisatie van de Neder landse strijdkrachten en oorlogshandelingen. De mobilisatie voor de laat ste wereldoorlog werd in ons land afgekondigd op 29 au gustus 1939. Als gevolg daar van werden vele honderden soldaten ingekwartierd in Achterveld, Musschendorp en Stoutenburg. Tijdens de oor logsdagen die in mei van 1940 volgden, vochten beide een heden voor de zogenaamde Asschatterwaterlinie bij huize Stoutenburg, tegen de Duitse invallers. Na de capitulatie van de Ne derlandse strijdkrachten zijn deze militairen nooit meer bij elkaar gekomen. Daar komt verandering in. Al bijna zestig oud-stnjders hebben zich aan gemeld voor het weerzien. Op het programma staat onder meer een expostie en een war me maaltijd. De bijeenkomst wordt gehouden in dorpshuis 'Ons Gebouw'. Deelnemers kunnen zich, uitsluitend schriftelijke, nog aanmelden tot 31 juli bij J.M. Schouten, Hessenweg 317, 3791 PJ, Achterveld. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Tweewielercentrum Achterveld T> (advertentie) Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 44 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheities 1.44 per regel (48 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor Asscharterweg 19 te Leusden-Centrum is dage li|ks van 9 00-12 00 uur en var, 14 001 7 00 uur geopend Zaterdags gesloten MAZDA-SERVICEDEALER /""Tj VOOR LEUSDEN OPENINGSTIJDEN VAN MA T/MVRU 7 30 TOT 18 00 UUR telefoon m 0 japansemerken Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan.onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel 033-940691 Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te be reiken is, kunt u kontakt opnemen met BDU b v afd Lezersservice tel.nr. 03420-94911 AMERSFOORT - Het 'British Co lumbia Boys Choir' uit Vancouver, Canada, brengt tijdens de negende 'Holland-tour', ook een bezoek aan Amersfoort. De toernee van het koor door ons land is momenteel al bezig en duurt tot 18 augustus. Vrij dag 7 augustus treedt de groep op in de Grote of St. Joriskerk. De aan vang is om 20.00 uur. De reis wordt georganiseerd door de Stichting Orgelcentnim in Arnhem en het Kontakt der Konti nenten in Soesterberg. De pro gramma's die de groep afwerkt, bevatten werken van componisten uit alle tijden, zoals W.A. Mozart, R. Thompson, D. Buxtehude, P.I. Tchaikovsky, F. Handel, C. Franck, en F.J. Haydn. Aan de concerten werken verder Nederlandse orga nisten mee. De muzikus die in Amersfoort te horen zal zijn, is Klaas J. Mulder. Het koor vertegenwoordigt de vier koorregisters sopraan, alt, te nor en bas, en is samengesteld uit jongens van 7 tot 23 jaar die zeer muzikaal begaafd en geïnteres seerd zijn. In zijn hoedanigheid is het het emge met-liturgische jon genskoor in de Verenigde Staten van Noord-Amenka. Er wordt ge middeld 10 uur per week besteed aan repetities en concerten, waar bij muzikaliteit, stijlbegrippen, en zangtechniek voorop staan. Het re pertoire omvat muziek uit de 16e eeuw tot en met de huidige tijd. Tijdens de toernee van het jon genskoor worden opnames ge maakt door de filmmaatschappij Prometheus Productions Ltd. uit Vancouver, ten behoeve van de Canadese televisie. In deze film zullen met alleen de concerten, maar ook enige vaderlandse ker ken aan de orde komen, waaron der de Utrechtse Dom-kerk. Het 'verhaal' van de film zal zijn geba seerd op ervaringen van de koork napen, die zijn opschreven in dag boeken. Tijdens het concert zullen gram mofoonplaten en cassettes van het koor te koop zijn. Deze zijn in Ne derland gefabriceerd door Poly- Gram Nederland bv uit Baarn. (advertenties) Nijverheidsweg 63 Amersfoort Tel. 033-631620 AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 tel 033-630154 COLLEGE Samen uit.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1