commentaren— meningen- deining over hoogte servicekosten ■eusder krant besturen via het spreekuur.1 Talent om adequate afspraken te maken en deze na te leven is pover ontwikkeld.1 Nieuwe predikant KORTING KORTING Groeneveld opticiens DE LEUSDER KRANT: cha^rste bewoners hebben serviceflats in 'Groenhouten' betrokken Inspanning Groeneve/d opticiens oogt nu nog voordeliger! Daarom 25% korting* op alle monturen! Geen krant ontvangen? Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT Zt en te huur plaatselijk nieuws DONDERDAG 16 JULI 1987 vaar I toog :en b; :n' Wt iwt]e 'houder Cijs van Woudenberg (CDA). n. kuruv B^icunl ^ritiek kleek moeilijk te ver- /oork1* En kntiek er> e plas tSLAG e kritiek was zelfs ronduit ver- d voor het college van B& C aj£3*e^e conc^us^es uit de voorlo- wa'ten rapportage - die overigens ,mp 'n augustus in de één of andere ten (Leusden zou oorspronkelijk doorgroeien naar zestigduizend of meer inwoners, red.); - ernstige zorg bij de ambtenaren over de bestuurskracht; - zakelijke relaties bespeuren een machtsvacuüm; - boosheid vanuit de lagen onder de politiek-ambtelijke top; op deze niveaus heerst er een gevoel, dat men er aan de top een behoorlijk onwerkbare situatie van heeft ge maakt. Tot zover een voorlopige inven- als 'Niet overdrijven'; 'overal zijn wel problemen' en 'de resultaten mogen gezien worden'. Die laatste opmerking sluit aan bij de 'verdedi ging' van het drietal wethouders, dat ondanks alles vond, dat zij zo veel hadden gepresteerd, dat zij gewoon aan zouden moeten blij ven. Kortom, het college benader de de zaak vanuit een heel einder perspektief, dan de overige raads leden. STAALKAART Dat wordt nog eens extra onder streept door de 'staalkaart van pro blemen', die Rijnconsult aan de commissie voorlegde. Een greep eruit: - onvrede en irritatie bij delen van de gemeenteraad over de wij ze waarop beleid, en alles wat er mee verband houdt, tot stand komt; - ontbreken van een duidelijk beleid van het college. Teveel wordt overgelaten aan de 'waan van de dag'. Er bestaat geen geor dend beleidsproces, 'besturen via het spreekuur* is geen onbekend verschijnsel; - college en apparaat zijn twee werelden, die elkaar verre van systematisch benaderen; - de politiek-ambtelijke aanslui ting is ontoereikend; - in een aantal situaties is het onduidelijk, of de wethouder of het diensthoofd de dagelijkse leiding heeft over - en dus van - de ambte lijke organisatie; - talent om adequate afspraken te maken en deze na te leven is pover ontwikkeld, de aanspreek baarheid is daardoor gering, het gebrek aan planmatig werken wreekt zich op alle fronten. TELANG [id sn alle stf iiert dat zil rden bestui een b de wa in de openbaarheid zal ko- inte n- luiden: werkaersoonlijke belangen vormen f teleffl de dag van vandaag een mer önante faktor bij de inrichting ■le ambtelijke organisatie; et was te merken, dat funktio- 1^05en in de top zich danig met ir bezig hielden, een langlo- I verce machtsspel, waarop het col- t mee voortdurend 'ontwijkend' ;t blai gerageerd, het bleef om de halerljrei heendraaaien, wat resul- le in veel papier en veel ge lling eken, maar niet in tastbare re- •te :en; reweiinoeite, om de aanvankelijke zijn i-pretenties van zich af te zet- dne n i tarisatie, zoals Rijnconsult die rap porteerde aan de commissie. PERSPEKTIEF In datzelfde rapport wordt aan gegeven, waar de problemen met het college van B&W lagen. Wat bleek namelijk? 'Opgemerkt moet worden, dat het college de proble matiek als minder ernstig ervaart, en hierover een eigen beleving heeft', zo rapporteerde Rijncon- suklt na gesprekken met de be trokkenen. Vanuit het college, zo meldde men verder, deed men de moeilijkheden af met opmerkingen satie zich geplaatst ziet is niet ge ring. Het stelt zware eisen aan de kwaliteit van het politiek-ambtelij ke management. Zonder een poli tiek oordeel uit te willen spreken - dat recht is aan anderen - ontko men we er niet aan te vermelden, dat we de nodige reserves hebben over deze management-kwaliteit', zo schreven de onderzoekers van Rijnconsult over de Leusdense bur gemeester en diens wethouders. ADVISEUR Intussen had het college, dat de bui blijkbaar voelde drijven, zich van een adviseur voorzien. In een bnef van burgemeester Radema ker aan de voorzitters van de twee worden alsmede de noodzaak tot adequate reactie daarop maken zulks noodzakelijk. De adviseur is de heer drs. A.J. Nieuwenhuizen, o.a. voormalig gnffier van de Staten van Noord brabant. Zonodig zal drs. Nieuwenhuizen het college in verder komende ge sprekken met uw commissies ter plaatse bijstaan.' BETALEN De beide commissievoorzitters reageerden daarop met een brief, die aan duidelijkheid mets te wen sen overlaat. 'Geacht college, uw brief van 1 juli 1987 aan de voorzitters van de convent zijn de commissies beide van mening, dat deze advieskosten door u zelf betaald dienen te wor den en met ten laste kunnen komen van de gemeentelijke middelen.' ONBEGRIP Het zou te ver voeren, hier al te diep in te gaan op de toonzetting, die intussen de gesprekken tussen de verschillende frakties en hun wethouders kernmerkte Daarom volstaan we met vier voorbeelden, die ons uit betrouwbare bron wer den meegedeeld. Ondanks de zware kntiek ble ven de wethouders al die tijd van mening, dat ze uitstekend funktio- neerden; onderzoekscommissies, Joost de Jongh en Com Verduin (PvdA), ge dateerd op 1 juli 1987 schreef de burgemeester het volgende: 'Namens het college deel ik u mee dat dit zich - mede na raadple ging van de Commissaris der Ko ningin in deze provincie - een advi seur heeft aangetrokken. De aangevoerde matene en het geen wellicht nog aangevoerd zal twee bijzondere onderzoekscom missies hebben wij besproken met onze commissieleden. Het heeft ons allen verbaasd dat het college toch een eigen adviseur heeft aangetrokken nadat dit u tij dens het seniorenvonvent van 26 mei jongstleden sterk is ontraden. Uiteraard kunt u op persoonlijke titel adviezen vragen, maar na het negatieve advies van het senioren Alsof dat nog niet voldoende was, concludeerde Rijnconsult nog, dat het bagatelliseren van de gesignaleerde problemen - het geen het college dus deed - buiten gewoon onverstandig zou zijn. 'Men zou er de gemeente een slechte dienst mee bewijzen', zo rapporteerde men. 'Het zou onjuist zijn, de gerezen problematiek een enkeling aan te rekenen. Er is sprake van een col lectief falen, zowel poltiek als ambtelijk. Ook de gemeenteraad mag zich dit aantrekken. Dit neemt niet weg, dat het college politiek verantwoordelijk is voor de alge hele gang van zaken, en als zoda nig daarvoor aanspreekbaar. Veel wijst erop, dat men de situatie te lang op zijn beloop heeft gelaten', zo concludéerde het onderzoeks bureau verder. Waarna tenslotte het vernieti gende oordeel volgde, waar ge sproken werd over het oplossen van de aangetroffen problemen. 'Het karwei, waarvoor de organi Wethouder Fons Ummels (CDA). Op zeker monent informeerden tenminste twee wethouders, wat hun fraktie er van zou zeggen, als ze dan tenminste als réédslid aan zouden blijven; De wethouders stelden voor, het voor hen vernietigende rapport van Rijnconsult in handen van hun eigen college te stellen 'ter verdere afhandeling'; Toen dat niet doorging werd het rapport door de wethouders beti teld als een 'politiek stuk, zonder zakelijke kritiek op hun functione- BRIEVEN In die context moest de commissie intussen verder werken, en zo ook de frakties. Vandaar, dat besloten werd tot het opstellen van twee brieven aan de wethouders. Het waren concepten, toegesneden op de keuze die ze zouden maken. Eentje voor als ze vrijwillig gingen, en eentje voor het geval, dat ze een motie van wantrouwen wilden ris keren. Het verschil was niet groot, maar wel essentieel. Waar m de nu vrij gegeven brief staat: 'De commissie is tot de conclusie gekomen, dat met de huidige situatie een onvol doende vertrouwensbasis tussen politiek bestuur en ambtelijke or ganisatie aanwezig is enz. enz....De wethouders zijn het met deze ziens wijze eens...', was er ook een ander concept. Dat laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De betreffende pas sage luidt namelijk als volgt: 'De commissie heeft in gesprek met de politiek verantwoordelijke wethou ders kenbaar gemaakt, dat met het aanblijven van betrokkenen als wethouder de vooruitzichten op or ganisatorische oplossingen zeer pessimistisch worden ingeschat. De commissie acht de processen die zich de afgelopen periode heb ben voltrokken met omkeerbaar en heeft geen vertrouwen dat van hieruit een acceptabele start van De drie Leusdense wet houders hebben - eindelijk - eieren voor hun geld geko zen. De gebeurtenissen, die tot het ontslag van de drie heren hebben geleid, zijn haast tragi-komisch te noe men. Wie het verhaal leest, over hoe zij zelf tenslotte als enigen nog van mening wa ren, dat ze prima functio neerden, kan dat haast niet geloven. Mogelijk, dat een deel van alle problemen in Leusden juist daar zijn oorzaak in heeft gehad. Los van het ge constateerde ontbreken van beleid, en besturen via het spreekuur moet worden ge constateerd, dat de drie wet houders blijkens hun hou ding niet alleen de politieke realiteit uit het oog hadden verloren; zij hadden haast ié dere realiteitszin verloren. Waarbij het voorstel, om een voor zichzelf vernietigend rapport ter afhandeling maar in handen van hun eigen col lege te stellen, ieder redelijk bevattingsvermogen te bo ven gaat. Laat staan de over weging, om als raadslid aan te blijven. Macht, het wordt vaak ge steld, vertekent het beeld. Dat is in Leusden nadrukke lijk aan de orde geweest, zo blijkt nu. Ware het niet, dat er per soonlijk gezien zulke grote tragische aspekten mee ver bonden zijn, dan zou men daadwerkelijk van een ko medie kunnen spreken. Maar helaas, het lijkt alle maal meer op een echt dra ma. Niemand kan of mag de verdiensten van de betrok kenen voor de Leusdense ge meenschap tekort doen. Maar een feit is wel, dat zich in de loop der jaren binnen het college een regenteske houding heeft genesteld, die met een democratisch, open baar bestuur, weinig meer te maken had. Dat feit op zich, een duide lijk verminderde blik op rea liteiten, het feit dat het wet houderschap in Leusden als part-time baan werd uitgeoe fend, een zwakke voorzitter van het college, een gemeen teraad die jaren lang de zaak op zijn beloop heeft aelaten, heeft - onder meer in ;>a- menhang tot een grote vrij heid geleid voor met name de gemeentesecretaris. Ook dat op zich blijkt weer aanlei ding te zijn geweest tot pro blemen. Weliswaar is dat een zaak op zich, maar dat ook hier verbindingen aantoon baar zullen blijken te zijn, zal duidelijk zijn. Hoe dan ook, dat er nu een eind is gekomen aan een re gentesk bestuur in Leusden, is goed. Wat rest is de vraag, hoe de gemeenteraad nu verder zal gaan opereren. Reorgani satie van het ambtelijk appa raat, een nieuw college van B&W, een oplossing voor de - in de praktijk - openstaande functie van gemeentescreta- ris, het zal veel inspanning en een krachtdadig bestuur vereisen. Waarbij men de Leusdense politiek alleen maar toe kan wensen, dat zij erin slaagt haar verantwoor delijkheid, na jaren, op een geloofwaardige wijze te dra gen. Dat is tenslotte de enige manier, waarop een gemeen tebestuur verdient, wat het nodig heeft: vertrouwen van de inwoners van Leusden. een organisatorisch veranderings proces kan worden gemaakt. De betrokken wethouders zijn een andere merung toegedaan en schatten de problematiek aanmer kelijk minder ernstig in. De moge lijkheden om binnen de bestaande context de noodzakelijke verbete ringen aan te brengen worden door hen in voldoende mate aan wezig geacht. De leden van de bijzondere com missie hebben terzake hun fracties geraadpleegd over de ontstane si tuatie. Daarbij is gebleken, dat alle fracties van de Raad het vertrou wen in de drie aanwezige wethou ders hebben verloren en van me ning zijn dat er op korte termijn een meuw college gevormd dient te worden.' Daarmee lagen de kaarten dui delijk op tafel. Verzending van de beide bneven aan de wethouders werd helaas echter vertraagd. De wethouders Ummels en Van Wou denberg vonden de zaak namelijk van een dusdanig gewicht, dat ze eerst met vakantie gingen, Gijs van Woudenberg zelfs geheel onver wacht. Vandaar, dat de zaak pas afgelopen dinsdagavond zijn be slag kreeg. Toen bleek wat eventueel in petto zat, een unaniem gesteunde motie van wantrouwen, eindelijk voldoende om de dne wethouders hun handtekening te laten zetten onder hun ontslagbrief Commentaren op het ontslag van de wethouders in onze krant van komende dinsdag. „Ik heb indertijd voor een heel an der bedrag getekend" en „Wij vin den het een exorbitant hoog be drag", is te horen. Een bewoner van de onrust samen met: „We zullen nog flink moeten discussiëren over de servicekosten; wat daar alle maal onder valt, of het allemaal wel nodig is, en of het allemaal zo duur moet kosten. De voorlichting daar over is tot nu toe erg onduidelijk." Men laat deze negatieve gelui den echter direct volgen door: „We zijn toch blij, dat we nu hier in deze flat wonen." STRAATNAMEN Leusden is met alleen een aantal vitale ouderen rijker geworden, maar ook dne nieuwe straatnamen. De koopQats liggen aan de Egger en de Dorser en de huurapparte- menten aan de Zaaier. De bewo ners van dit „Appartementen-com plex Groenhouten" hoeven niet meer te eggen, te zaaien of te dor sen, maar kunnen hopelijk nog lang oogsten. LEUSDEN - De Leusdense ge meente van de Gereformeerde kerken vrijgemaakt hebben een nieuwe predikant. Dominee J.H Ulehake uit Zoetermeer heeft een beroep naar de gemeente aange nomen. (advertentie) 25% KORTING Tijdens de vakantie maakt Groeneveld opticiens schoon schip voor de nieuwe najaarscollectie. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. 'Tot een maximum van f 50.- Geldig t/m zaterdag 1 augustus 1987. Niet geldig op andere aanbiedingen Wanneer u voor dinsdag-, resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur) Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911. Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: Asschatterweg 19, tel. 033-941495. De bewoners komen niet alleen uit Leusden, maar ook uit onder meer Gorcum, Amersfoort, De venter, Holten en Schalwijk. De bewoners van de twee koop flats zijn blijkens hun activiteiten vitaal. Iedere flat heeft meteen een vereniging van huiseigenaren op- gericht. Beide verenigingen heb ben ook al vergaderd met de Stich ting Bejaardenhuisvesting Leusden (S.B.L.), en een vertegenwoordiger van makelaar Schoeman. De reden van al deze bezigheden is onder meer, dat de bewoners geschrok ken zijn van de hoogte van het be drag, dat zij moeten betalen voor service kosten en andere kosten ihte.D politifl |LEUSDEN - Met stille trom, zonder officiële poespas, n de eerste bewoners de serviceflats voor 55-plus- rs in de wijk Groenhouten ten westen van winkelcen- im Hamershof, betrokken. Nog niet alle flats zijn opgele- srd; alleen de koopwoningen zijn klaar. De huurwonin- tn zullen naar verwachting in augustus gereed zijn voor iwoning. mdelijke primeur voor Leus met project „woonvormen senioren", zo luidt de kop van eer lovend artikel in het num- maart van het tijdschrift Bestuur". Daarin oplevering in april aange- van „flats voor 55-plussers vitale ouderen mogen noe- maar toch de mogelijkheid hebben hulp in te schakelen daar, bijvoorbeeld door ziekte, behoefte aan is". PRACHTIG Van de 62 koopwoningen zijn er nu 40 verkocht. Bijna ongemerkt zijn deze „Groenhoutenaren" in hun appartement getrokken. De onder ste woningen beschikken over een groot terras. De andere woningen hebben een groot balkon. De be woners zijn uiterst tevreden over de woningen. Desgevraagd luiden hun reacties: „Het is een prachtige De nieuwe serviceflats voor 55-plussers in de wijk Groenhouten. De koopwoningen van het plan zijn al klaar De huurwoningen zullen naar verwachting eind augustus gereed komen. ruimte, waann we nu wonen". „M'n ons nieuwe huis." „We hebben ge- tot nu toe. En het is erg comforta- "1 vrouw en ik zijn erg tevreden over lukkig niet meer zo'n groot huis als bel." 'ervende tekst, maar de eigenaars van de betreffende woningen zijn "ie geboden service in relatie tot de kosten, lang niet tevreden.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5