vïassasprinters controleren koersen in dertigste Tour de Junior Tour agenda ergtijdrit gooit klassementen Tour op dinsdag door elkaar u 30e INTERNATIONAAL JEUGDWIELERFESTIJN ACHTERVELD mo Loriaux toont zich met drie ntzeges veelvraat TOURVARIA hïke Hassing bereidt Coup voor bij veertienjarigen totaalrangschikking staan de kem phanen respectievelijk tien en elf met een onderling verschil van welgeteld één seconde. Anders liggen de zaken bij de veertienjarigen. De positie van Etienne Vergeer, die dankzij winst in de bergtijdnt het geel omgehan gen kreeg, staat op zijn minst nog ter discussie. Mike Hassing, de spnntbeul uit Noordwijk, lijkt als een sluipmoordenaar zijn werk te gaan doen. Door voor te wenden uitsluitend in de groene trui geïnte resseerd te zijn, sprokkelt hij zo veel boiuficatieseconden bijeen, dat hij de leider in het algemeen klassement, Etienne Vergeer, in middels tot op één seconde gena derd is. De definitieve coup van de Noordwijker lijkt daarmee een kwestie van tijd. Geor Sluiter, Erik Schreurs en Harry van Pierre kij ken op beschaafde afstand naar de schermutselingen aan de kop van het klassement. Net als op de eerste dag van de Tour viel er ook nu weer bij de Nieuwelingen de meeste strijd te genieten. Diverse renners tracht ten uit de greep van het peloton te geraken, door lange demarrage's op de achterzijde van het parcours. Met name Patrick de Boer, de kam pioen van Noord-Holland, leek van plan zijn positie in het algemeen klassement op te vijzelen. Tot twee keer toe pakte hij enkele meters, maar even zovaak werd zijn vlucht verijdeld. Ook Mark Annstrong meldde zich een keer in het voorste gelid en trok ervan tussen. Even leek zijn poging te slagen, toen hij twaalf seconden pakte. Maar op het moment dat het peloton de rijen weer sloot, werd ook deze poging in no-time teniet gedaan. In de eindsprint was Arjan Olde-Damink, die gaandeweg de Tour steeds beter op dreef raakt, de slimste. Hij troefde de belang rijkste sprinter m dit gezelschap, Erik Onderstal (groen truidrager), opnieuw af. Richard Loriaux zag zijn leidende positie niet in gevaar komen. Tonny Koppers blijft op drie seconden van de man in het geel staan. DE LEl'SDER KABEIKRAOT biedt MEER DAN STI'DIO SPORT... Tijdens het weekeinde vindt u lokale sportprogramma's sportuitslagen en sportverslagen op de Leusder Kabel Krant. Daar kan Studio oport niet aan tippen! De Leusder Kabel Krant- doeltreffend als het om Linformatie gaat! zijn. - Over uitslagen gesproken, De Leusder Kabelkrant, het snelste medium van Leusden, pubhceert elke avond de belangrijkste uitsla gen. Overdag worden de ontwik kelingen binnen de Tour op de voet gevolgd. - Wist u dat zich in de diverse pelotons van de Tour de Junior 12 meisjes en 8 buitenlanders ophou den - Door een gigantische regenbui viel de Mini tour woensdagmorgen compleet in het water. De wedstrijd voor de jongste jeugd van Achter veld en omstreken (van 4 tot en met 11 jaar) is voorlopig vastgesteld voor vrijdagmiddag om 14.00 uur. Donderdag 16 juli: 15.00 uur: Skelterwedstnjden op het Groot-Achterveldplein. 18.45 uur: Wegwedstrijden overe 4, 5 en 6 ronden. Vrijdag 17 juli: 9.30 uur: Persoonlijke tijdrit over 1500 m. 18.45 uur: Wegwedstrijden over 4, 5 en 6 ronden. Zaterdag 18 juli: 13.00 uur: Knterium als dins dag. 20.00 uur Grote feestelijke prijsuitreiking in „Ons Ge bouw" ACHTERVELD - Op de tweede dag van de Tour de Junior, die Aehele week in het Valleidorp Achterveld wordt verreden, sten de renners liefst tweemaal op de pedalen, 's Morgens ilaatste de complete karavaan zich in de richting van Aart len, waar op de flanken van de Utrechtse Heuvelrug bij de unide van Austerlitz een individuele klimtijdrit wachtte, 's nds werd in het centrum van het kerkdorp, onder het I Bend oog van Hennie Kuiper, een criterium gereden. klimtijdrit, die de Achterveld- ?nde de allure van de 'echte' verschaft en die vorig jaar it eerst in het wedstrijdsche- :d opgenomen, kan zeker aanwinst worden be rd. Zelfs op een betrekkelijk cours blijken de echte spe- sten zich te kunnen onder- ~~iden, zodat hun positie's in de nene rangschikking niet zel- 3aarizienlijk wordt verbeterd, at het in de wegwedstrijden de criteriums over het alge- 7 i toch moeilijk blijkt voor ren- om echt weg te komen, geven de tijdritten de klassementen reliéf. sze veronderstelling werd ook iag in de klimtijdrit bevestigd, i de stofwolken op het slagveld Austerlitz waren opgetrok- waren de klassementen be- lijk op zijn kop gezet en ver een 's avonds in twee catego- i nieuwe coureurs in het geel. »t name bij de Nieuwelingen, ategone die dit jaar voor het I in het Tourtheater voor het acht treed, vielen opvallende uitslagen te noteren. De Bntse deelnemers ontpopten zich als de ware tijdrijders. Met drie vertegen woordigers bij de eerste vier in het dagklassement bleken David Hunt, Mark Armstrong en Russel Parkins klimgeiten van formaat. Alleen Ar jan Olde-Damink uit Oldenzaal wist zich in het Engelse geweld staande te houden met een keurige derde plaats. David Hunt kwam als snelste bo ven in een zeer scherpe tijd van 1.47 minuten.Leusder Krant renner Mark Armstrong boekte voor zijn ploeg de eerste zege, door in exact dezelfde tijd naar boven te komen. Arjan Olde-Damink had twee se conden meer nodig, maar bleef op zijn beurt Russel Parkins en Hoog lander Niels van der Steen, de Tourwinnaar van vorig jaar, een tel voor. De gedoodverfde winnaar van vorig jaar, die echter door pech in het afsluitende criterium de boot miste, Patrick de Boer uit Haarlem, hield de schade eveneens beperkt tot vijf seconden op de winnaar. Een zesde plaats, die hij samen met Erik Onderstal bezette, werd zijn deel. Tonny Koppers, die in het geel aan de tijdrit begon, zakte door het ijs. Een schamele drieëntwintigste plaats bleek het hoogst haalbare. Richard Loriaux, die zelf bij de eer ste tien reed, was spekkoper en nam de gele trui over. TRICOT Nam bij de Nieuwelingen Ri chard Loriaux de gele trui over van Tonny Koppers, bij de dertienjan- gen trok broer Arno het tricot stevi ger om de schouders. Loriaux moest op het ereplatform van de klimtijdrit echter Martijn Franke naast zich dulden, die dezelfde ti,d, 2.03 min., liet noteren. Robert Wit man, Robin Grooteboer en Giani Rivera kwamen respectievelijk als gedeeld derde (2.05) en vijfde (2.06) aan de streep. Bij de twaalfjarigen raakte Charles Overgaag het geel kwijt aan Saskia de Vries, die van haar categorie als snelste boven kwam. In het to taalklassement van de tijdnt was er voor haar een negende plaats weg gelegd. Lang mocht De Vnes ech ter niet van haar nieuw verworven gele trui genieten: in de avondetap pe pakte Overgaag het kostbare kleinood met verve weer terug. Bij de veertienjarigen deed Etienne Vergeer een geslaagde greep naar het geel. Door winst in de premiespurts werd er dinsdag nog weieens geprobeerd weg te komen. Echte ontsnappingen bleven uit. de tijdrit, in een fraaie 1.55 min., waarmee hij de beste tijd van vorig jaar ruimschoots verbeterde, ver drong hij Maurice Steenbeek van de eerste stek. Steenbeek verloor bergop twaalf seconden op de nieuwe leider en belandde daar mee op de zevende plaats in het klassement van de tijdrit. Harry van Pierre verging het beter. Door een uitstekende tijdrit, waarin hij twee de werd, schoof hij m het klasse ment op van een negende naar een vierde plaats. De belangrijkste out-siders in deze klasse Mike Hassing en Geor Sluiter, behielden de aansluiting in het algemeen klassement, door respectievelijk als derde en vierde de top te bereiken. GEWAPENDE VREDE 's Avonds stond er een criterium op het programma, ter lengte van respectievelijk 15, 20 en 25 kilome ter (of 19, 25 en 31 rondjes over het parcours Jan van Arekelweg, Pater Stormstraat en W. van Amersfoort- straat). Met de ochtendetappe nog voelbaar in de benen, hielden de renners zich betrekkelijk rustig. Net als tijdens de wegwedstrijden van maandag, slaagde geen enkele coureur erin aan de wurgende greep van de pelotons te ontsnap pen. Via bonificatie's op de meet, waar 'guest of honouriHennie Kui per de verrichtingen van de nieuwlichters gade sloeg, veran derde er nog wel het één en ander m de klassementen. Bij de dertienjarigen profileerde Arno Loriaux zich als één van de belangrijkste kandidaten voor de emdzege. Via de derde ritzege in successie, kwam het geel steviger om de frêle schouders van de po tentiële opvolger van Michel van der Voort, de winnaar van vorig jaar, te zitten. Charles Overgaag, die in de eind sprint de tweede plaats voor zich opeiste, pakte door bonificatiese conden bij de twaalfjarigen op nieuw het geel, dat smds emge uren m het bezit van Saskia de Vries was. Bij de veertienjarigen was de dagzege voor Erik Schreurs. Gele-truidrager Etienne Vergeer echter zag zijn nieuw verworven positie met m gevaar komen. Door als vijfde te eindigen liep hij zelfs opmeuw een tel uit op de grote groep. Alleen Mike Hassmg liep op de gele trui in. Door als derde te eindigen nam de man uit Noord- wijk nog nadrukkelijker plaats op het vinkentouw. Danielle Over gaag, die in de tijdrit door de mand viel, herstelde zich goed in het cri terium van dinsdagavond en fi nishte als tweede. De Nieuwelingen tekenden gis Een minzaam glimlachend jurylid houdt het peloton, dat aan het criterium van dinsdag wil gaan beginnen, nog even onder controle. teren gewapende vrede. Ondanks een aantal vertwijfelde uitlooppo gingen, die echter meer tot doel leken te hebben m goede positie's te komen voor de puntensprints, dan dat ze als seneuze ontsnappin gen beschouwd moesten worden, had lijstaanvoerder Richard Lo riaux betrekkelijk weinig moeite zijn leidende positie in het alge meen klassement te consolideren. Het wapengekletter had voorna melijk betrekking op de lagere po sitie's. Zo slaagde Russel Parkins er bijvoorbeeld in zijn goede tijdnt te gelde te maken via een dagzege. Hij werd voor de moeite beloond met een voorlopige derde plaats op de ranglijst. Arjan Olde-Damink, de revelatie van de tijdrit, imponeerde opmeuw met een tweede plaats m de eind spurt. In het kielzog van Parkins klom hij naar de vierde plaats in de algemene rangschikking. GROOTHEID De Tour mocht zich gisteren ver heugen in de aanwezigheid van een echte grootheid. Hennie Kui per, ondermeer in het bezit van een Olympische- en een Wereldtitel en tal van aansprekende klasseringen m Tour de France en in de grote voor- en najaarsklassiekers. vond gisteren even tijd om op het oude nest terug te keren en de aanstor mende talenten een hart onder de riem te steken. Kuiper, die zeer tegen zijn zm dit jaar niet naar de Tour de France werd uitgezonden, stond ruim twintig jaar geleden zelf aan de start van de Tour de Junior, waar voor de man uit Putte zijn roemrijke carrière als prof-wiel renner aarzelend begon. Op een 'roestig karretje' verliet hij in 1965 de Tour de Junior als 'strijdlustigste renner', een predikaat dat in zijn verdere loopbaan bij uitstek op hem van toepassing bleef. We legden Hennie de vraag voor hoe het was om zoveel jaar na dato weer in Achterveld terug te zijn en vooral welke verschillen er waren met de dagen van toen. Kuipen „Ik bewaar geweldig goede herinne ringen aan Achterveld en daarom is het leuk om weer eens terug te zijn. Maar er is ten opzichte van toen geweldig veel veranderd. Al lereerst was het in die dagen vooral een sterk regionaal getint evene ment, waar vooral renners uit de directe omgeving op af kwamen. Dat had ook tot gevolg dat hele dorpen uitliepen en hierheen kwa men om hun favorieten aan te moe digen. Daarmee was er natuurlijk een geweldige sfeer, wat voor de coureurs erg stimulerend werkte. Ik heb de indruk dat de betrokken heid van het publiek heden ten dage minder is. Maar ja, mensen raken ook een beetje verzadigd door het geweldige aanbod aan activiteiten. Hoewel het goed mo gelijk is dat mijn herinneringen door de nostalgische gevoelens wat zijn verkleurd, denk ik dat dat een groot verschil is." „Maar ook in andere opzichten is de Tour van vandaag lang niet meer dezelfde als twintig jaar gele den. Toen was het organisatorisch wat makkelijker voor elkaar te krij gen om bijvoorbeeld een wegwed strijd ook echt een wegwedstrijd te laten zijn. Wij reden etappes, die door Stouteriburg, Scherpenzeel en Leusden kwamen. Maar met de huidige stand van het verkeer en dergelijke, krijg je dat met meer voor elkaar. Verder is het hele eve nement sterk geprofessionali seerd. En dan bedoel ik niet alleen de organisatie, maar zeker ook materiaal van de renners, de tech niek waarover de coureurs van vandaag beschikken (als ik zie hoe ze hier door de bochten knallen) en het koersinzicht, het tactische rij den wat je vandaag aan de dag ziet. Dat was er toen allemaal nog niet. Maar wij reden dan ook maar een paar wedstrijdjes per jaar. De jon gens en meisjes van nu zijn vrijwel elke week ergens aan het koersen en dat is alleen maar goed voor de sport", besluit Kuiper, die tussen de bedrijven door ook nog een be zoek bracht aan de negentigjarige Tourbaas uit de dagen van weleer, Gradus van Hamersveld, die zijn laatste dagen m Huize St. Jozef slijt. Voor vrijdag heeft de organisatie ook weer een prominente gast we ten te strikken. Motorcoureur Ton Heineman, Nederlands Kampioen 125 c.c. voor wegmotoren, zal dan het startschot komen lossen. - Ook voorde vrijdagavond etap pe heeft de organisatie van de Tour een prominente gast weten te strik ken, die het startschot zal lossen. Spraken eerdere berichten nog van een Eddie Merckx of een Jan Janssen, dinsdag werd bekend dat Ton Heineman naai Achterveld zal komen. Heineman geniet ook lan- dehjke bekendheid als coureur, al is zijn specialiteit meer rijwielen met hulpmotor. Hij is namelijk Na tionaal Kampioen 125 c.c. bij de wegmotoren, en reed onlangs mee in de T. T. van Assen. Naast Heineman, zal er ook een stokoude jeep op het parcours te bewonderen zijn. Zoéén als waar mee de Canadezen Achterveld in 1945 kwamen bevrijden. -Tijdens de valpartij vlak voor de finish, die tijdens de openingswed strijd van de Nieuwelingen op maandagavond voorviel, leken de lichamehjke verwondingen nogal mee te vallen. Afgezien van wat forse sdchaafwonden, die jongens op die leeftijd nauwehjks hjken te kunnen deren, werd verwacht dat iedereen zich de volgende dag weer aan de start zou meldden. Op dinsdag bleek echter één coureur dermate geblesseerd, dat hij niet aan de bergtijdrit kon deelnemen. Niels Mooy, die zich op het aller laatste moment had ingeschreven, werd daarmee ook meteen de eer ste uitvaller. Tourleider Johan Os sendrijver verwacht echter dat Niels later deze week zijn gezicht weer in Achterveld zal laten zien, om wellicht zelfs weer zijn rijwiel te bestijgen en mee te njden. - De geluidstechniek langs het parcours, als vanouds in handen van Cijs van Hamersveld, bhjkt ook dit jaar weer optimaal te functione ren. Microfonist Ton Rademaker krijgt dan ook weer ruimschoots de gelegenheid zijn spraakwaterval, die onophoudehjk klatert, over het Achterveldse publiek uit te storten. In zijn ellenlange monologen wor den de sponsors niet vergeten. - De toezeggmgen te elfder ure van Fiets-Inn Dick Meerveld en De Berken/De Klaveet, leidden ertoe dat alle ploegen in de Tour weer over een sponsor beschikken. Door het aantrekkehjke start- veld, dat dit jaar op de been werd gebracht door de Tourorganisatie, hebben zich spontaan nog twee sponsors gemeld, die zich volgend jaar over een ploeg zullen ontfer men. Rijwielhandel Blom uit Leus den was bij voorbaat natuurlijk al een voor de hand liggende kandi daat, maar daarnaast meldde zich Schoonmaakbedrijf Valkenburg uit Leusden. - Afgezien van de valpartij op maandagavond, heeft de EHBO- ploeg nog erg weinig te doen ge had. Het is te hopen dat dat ook zo blijft. - De uitslagen worden dagebjks door Bull-opleidingen gecompute riseerd verwerkt en gekopieerd door Kwiek Amersfoort. Hoewel dat aan het begin van de week nog niet vlekkeloos verhep, is het de bedoeling dat de uitslagen een uur na de wedstrijd helemaal bekend DONDERDAG 16 JULI 1987 t er in de Tour tot nu toe nau- ks serieuze ontsnappingen romen, zal een aantal redenen en hebben. Allereerst is het zeer de vraag of de jongste pen al over voldoende macht oraal beschikken om een der- fe vlucht met goed gevolg te bh. volbrengen. Aan de ande- ii\t is met name het wegpar- (R niet erg geschikt om vluch- snel uit het gezicht van het Ion te brengen. Door de vele open stukken, kan het pelo- e verrichtingen van een weg- >en renner nog lange tijd vol- De grote afstand die nodig is definitief uit het gezicht van het j e geraken, blijkt een psycho- |che barrière te zijn, waar al coureurs zich op stuk liepen. !2^onclusie lijkt dan ook ge- ^vaardigd dat als er zich in de groepen nog renners ophouden met offensieve bedoelingen, de aanvallen voornamelijk in de crite ria en mogelijk in de tijdrit zullen moeten worden verwacht Ook gisteren hadden de rasspnnters bij de dertienjarigen een relatief een voudige dag. Arno Loriaux uit Zoe- termeer en Giani Rivera, de Ita liaanse Belg uit Leopoldsburg, ver deelden de buit broederlijk. Rivera de punten en de dagzege, Lonaux een nieuwe gele trui, waarmee hij zijn vierde in deze Tour mocht aan trekken. Als de koers zich bij deze groep zich de rest van de week blijft ontwikkelen als de eerste da gen het geval is geweest, moeten weinig renners nog in staat geacht worden een wig te drijven tussen dit illustere tweetal, dat het gezicht van de Tour de eerste dagen na drukkelijk bepaalde. 9TERVELD - De algemene trend in de Tour de Junior lijkt trolerend rijden van de sterke sprinters in de diverse pelo- i te zijn. Ook in de vierde etappe van de Tour, een verkorte rwedstrijd over respectievelijk 3, 4 en 5 rondjes op een cours van ruim 3700 meter, slaagde geen solist erin alleen of —en groepje voor de meute de finish te halen, e Nieuwelingenkoers was desalniettemin erg levendig, irin een aantal renners in ieder geval de strijd zocht. Bij de twaalfjartigen, die braai m toch wat tekort hjken te komen, gele trui, zij het met minimale voor de oudere groep meenjden, maar handhaafde Charles Overgaag zijn sprong op Saskia de Vnes. In de Massasprinters controleren koers.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7