[leusden, an de Born was van enorme betekenis' Dubbeltje Posbank okaaL Voorkoming BS.isdrijven Verordening persoonsregistratie naar Provinciale Staten Expositie in ziekenhuis eusder krant; UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT In een web fbeie mkindegemeede/ ACHTERVELD Iphtervelder Schouten ontketende actie voor steen op graf priester plaatselijk nieuws T.) M A(jfhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ati0nischijnt elke dinsdag en donderdag. lm. daktle: Jacob van Lier en Hans Moslerd ^Mie-secretariaat: Mia Veen en Mari|ke Bakker Iredaklie: Hans Mosterd vering kopij en advertenties: het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr. voor londerdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur laktie en administratie: oor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur loon 033-941495 (administratie en redaktie) mnementsgeld: ,80 per jaar, i loytivi 33,90 per half jaar, 17,20 per kwartaal :hten bezorging: oonnee dient u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op inze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 9 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt men met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 estellen foto's: leeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) Xïruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BOU B V te Barneveld. duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, ner van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst 'Stellen kost 7.50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), it ook contant betalen op ons kantoor. den-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ingt u de gewenste foto('s) thuis. ILEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- litenkombinatie te Barneveld. HOOGLAND - 'Snel Verzet Hoog land' (S.V.H.) zal zaterdag 1 augus tus de fietstocht 'Dubbeltje Pos- bank' houden. De route wordt aan gegeven door middel van pijlen, en gaat door de Gelderse Vallei, over de Veluwe, en enige heuvels, zoals die van de Posbank en de Grebbe- berg. De afstanden zijn 30, 60, 110 en 160 kilometer. De vertrektijd voor de eerste twee afstanden is tussen 10.00 en 13.00 uur. Wielrijders die de andere twee tochten willen al- leggen, kunnen starten tussen 8.00 en 10.00 uur. Het start- en eindpunt is voor alle afstanden sporthal 'De Bieshaar" aan de Breeland. Daar is tevens kleed- en doucheruimte. FIETSVIERDAAGSE Van 10 tot en met 14 augustus vindt in Hoogland een ander fiets- evenement plaats. Dan zal de avondfietsvierdaagse worden ver reden. Deelnemers aan deze toch ten kunnen zich laten voorinschrij- ven op maandag 3 en vrijdag 7 augustus m sporthal 'De Bieshaar'. Belangstellenden kunnen er tussen 19.00 en 20.00 uur terecht. (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De prijspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstiiden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes-(vraag aanbod) eerste twee regels 6 - per dag, elke regel meer 6.- (betaling kontani op ons kantoor) Van harte! Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6.- per dag, elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer We zitten in een depres sie-web. Niet alleen wij, maar grote delen van Euro pa. De genoemde depressie verplaatst zich nauwelijks en blijft om ons heen cirke len. Hoewel de depressie langzaam opvult, is zij als „koude put" zo overduidelijk in de hogere luchtlagen aan wezig, dat het weerbeeld nauwelijks verandert. De de pressie blijkt voor een grote onstabiliteit zorgdragen. Dit blijkt onder meer uit de grote hoeveelheden neerslag (ech ter wel zeer lokaal) en het optreden van onweer. De grote onstabiliteit is een gevolg van het optreden van erg lage termperatuur in de bovenlucht. Daarom ont staan snel buien, indien de temperatuur slechts oploopt naar 19 a 20 graden. Normaal is dat pas het geval bij 25 a 30 graden. Die grote hoeveel heid koude lucht (koude put) is ook schuldig aan het feit dat de depressie nauwelijks beweegt. En indien hij be weegt is dit een „rondje". Zo ontstond de depressie in het kanaal, diepte vervolgens snel uit (980 hpa), zorgde voor zwaar weer boven ons land (windhoos Oldenbroek), trok toen weg naar het noor den van West-Duitsland. Daarna boog hij links af rich ting Engeland, zette daar in het zuiden een watermassa af, en kwam toen aan boven België. Opvallend was het optreden van zware buien in de oostelijke helft van het land. De buien kwamen door de oostelijke hoogtestroming (ten noorden van de koude- put) zogenaamd tegendraads opzetten (normaal west oost). Niet overal in Europa is de zomer weggezakt. Grote de len van Scan din an vie genie ten nog steeds van de aanwe zigheid van een hogedrukge- bied. In Lapland is het volop zomer en wordt de zomerse grens van 25 graden bereikt. Bloedheet is het boven de Balkan en in Griekenland en Turkije. De verdere vooruitzichten bij ons zijn helaas weinig op timistisch. Genoemde onsta biliteit neemt geleidelijk wat af, maar mooi zomerweer zit er nog niet in. Er is wel hoge- druk aanwezig op de oceaan. Deze geeft mogelijk in het weekeinde wat meer stabili teit. Erg overtuigend ziet het er echter allemaal niet uit. DONDERDAG 23 JULI 1987 Zaterdag 25 juli: 20.00 uur Disco Show de Klaveet. I Zondag 26 juli: 14.00 uur Disco de Klaveet. Zondag 26 juli: 14.00 uur Video- 1 middag de Moespot. betekenis geweest voor de theolo gie. Rooms-katholieke studenten in de theologie moeten tegenwoordig zijn werken lezen. Daarom vind ik, dat op zijn graf een steen moet komen. Alle priester die in Achter veld zijn begraven, hebben een grote steen op hun graf, waarom Van de Bron niet?' 'SDEN - Velen van ons li dezer dagen op J(antie. Dat geldt echter t voor leden van het 'engilde. Voor hen is de vakantieperiode HAfhikt om een bezoek te igen aan woonhuizen, politie wil bij monde 524 wachtmeester der :te klasse Bertil Goos- alle vakantiegangers dels deze rubriek tips en over onder meer de lippiliging van hun on- yeomen. Hopelijk be- v t uw vakantie daar- net zo leuk, als deze igt. Mede names de (dense politie een tige vakantie toege- 5t! Het werkklimaat van de in breker gaan wij nu aantasten door een paar basisregels in acht te nemen. Verplaatst u zich maar eens even in de ge dachten van een inbreker. Een inbreker heeft altijd haast. Tijd is zijn grootste belager. Elke minuut dat zijn werkzaam heden langer duren dan strikt noodzakelijk, verhoogt zijn ri sico's. Een karwei dat te lang gaat duren, schnkt hem af. En als hij toch binnenkomt, heeft hij minder gelegenheid de buit te verzamelen. Een inbreker houdt van licht gereedschap. Een professionele brand- kastkraker schrikt er met voor terug om gewapend met snij branders en zeer moderne aparatuur een bankkluis te lijf te gaan. De (gelegenheids)dief die het op woonhuizen heeft ge munt, zoet zijn werk liever met eenvoudige hulpmiddelen. Hij moet immers snel en wend baar blijven. Vandaar dat u door goede beveiliging het dit slag misdadigers zo moeilijk kunt maken, dat zij maar liever van hun plannen afzien. Een inbreker schuwt licht en lawaai. Gezien worden of gehoord worden vormen zijn grote risi co's. De kans op ontdekking wordt daardoor aanmerkeiijK verhoogd. Niets is onneembaar. Absolute beveiliging bestaat niet. Voor iedere veiligheids- zet kan een inbreker vroeg of laat een tegenzet bedenken. Deze basisregels vormen het begin van een redelijke bevei liging. Redelijk, want een huis volstrekt „inbraakvrij" maken, zou betekenen dat u uw huis zou moeten veranderen in een bunker. Wel veilig, maar verre van gezellig, en dat is de be doeling niet. Daarom praten we liever over „inbraakwe rend". Dat wil zeggen: de situa tie wordt voor de inbreker zo moeilijk en onaantrekkelijk mogelijk gemaakt. Voor méér informatie kunt u terecht bij de afdeling Voorko ming Misdrijven van de Leus- dense politie. Voorkoming misdrijven, een zaak van de politie en u! UTRECHT - Gedeputeerde Staten (GS) hebben Provinciale Staten (PS) van de provincie Utrecht een "Verordening persoonsregistraties provincie Utrecht 1986' ter goedkeu ring voorgelegd. In deze verordening wordt omschreven welke regels gelden omtrent registratie van, toegankelijk heid tot, verstrekking van, en wijziging van persoonsgege vens. In een inleiding schrijven GS dat de verordening er is gekomen als gevolg van 'de noodzaak tot for mele bescherming van de per soonlijke levenssfeer'. Deze be hoefte zou blijken uit de Grondwet en het 'Verdrag tot bescherming van personen met betrekking tot de geautomatiseerde verwerking van persoonsgegevens', dat 28 ja nuari 1981 in Straatsburg tot stand kwam. Nederland zal tot dit ver drag toetreden. HOOFDLIJNEN In hoofdlijnen houdt de voorge stelde regeling volgens een sa menvatting in: '- een persoonsgegeven kan slechts worden geregistreerd wan neer dat noodzakelijk is; - de noodzaak van registratie van gevoelige gegevens wordt door PS vastgesteld: - intern zijn persoonsgegevens al leen toegankelijk voor degenen die er mee moeten werken; - aan derden worden ze, tenzij dat bedoeld of verplicht is, als regel alleen met toestemming van de betrokkene verstrekt: - aan overheidsinstanties worden ze zonodig ook verstrekt als dat de persoonlijke levenssfeer van de betrokkenen niet onevenredig schaadt, en de bescherming gelijk waardig is; - voor elke persoonsregistratie wordt een reglement vastgesteld, tenzij haar bestaan en doel vanzelf spreken; - betrokkenen hebben in het alge meen een recht tot kennisneming van hun betreffende gegevens. Zij kunnen verbetering, aanvulling of verwijdering vragen; - een registratiecommissie houdt toezicht. AMERSFOORT - In de hal van het St. Elizabeth-ziekenhuis exposeren van 30 juli tot 10 september Wouter Looman (etsen), Nan Schepers (emaille) en Marlies van der Spek (edelsmeedwerk). Het adres van het hospitaal is: Ringweg Randen broek 110. Wouter Looman begon vijf jaar geleden met etsen, 'om zomaar eens wat te proberen'. Langzamer hand heeft hij een eigen stijl ont wikkeld. Hij werkt veel met wit en blauw. Lijnen spelen in zijn werk een ondergeschikte rol; meestal begrenzen ze slechts vlakken die zijn 'ge-aqua-tint'. Nan Schepers studeerde in 1983 af aan de afdeling Monumentale vormgeving m de richtingen email en textiel van de Akademie voor I beeldende kunsten in Utrecht. Haar geëxposeerde werken ko men uit een serie waar ze nog steeds aan werkt. De serie heeft als onderwerp 'Venetië'. De stad en de daar aanwezige gebouwen die I weerspiegelen m het water, geven j haar de nodige inspiratie. Deze kunstenares woont en werkt in Leusden. Ook het edelsmeedwerk van Marlies van der Spek wordt in Leusden geschapen. Haar atelier bevindt zich hier. De sieraden die zij maakt, kenmerken zich door een combinatie van zilver met per spex. Zij doorliep de Vakschool voor Edelsmeden in Schoonhoven. STUDIE In 1933 was hij komen wonen in Huize St. Jozef in Achterveld. In de kapel van dit verzorgingshuis droeg hij iedere ochtend vroeg de mis op, en ook wel eens in de paro chiekerk. Verder studeerde en schreef pnester Van de Bron veel. Onder zijn auspicieèn verschenen drukken van het Bijbels woorden boek, een standaardwerk. Ook was hij adviseur van de uitgevers van het Woordenboek der oud heid, eveneens een toonaange vend werk. Van zijn hand versche nen daarnaast diverse boeken met theologische onderwerpen. Jan Schouten heeft een hele sta pel oorkonde's, brieven en andere paperassen, waaruit de internatio nale bekendheid van de priester blijkt. Al bladerend in het dossier merkt hij op: 'Nee, hij was geen kleine jongen. Hij is van enorme betekenis geweest voor de Bijbel wetenschap.' De Achtervelders kenden Van de Born volgens Schouten niet best. 'De mensen kenden hem eigenlijk alleen van het brevieren (opzeg gen van gebeden uit het Brevier, een gebedenboek - red.), dat hij vaak op straat deed. Vroeger de den veel meer mensen dat. Toen was dat heel gewoon', legt Schou ten uit. Hij gaat verder: 'Dat de pnester op zo'n hoog niveau bezig was, dat wisten alleen de mensen die hem goed kenden, en dat wa ren er in ons dorp maar weinig.' Pnester Arie van de Born over leed in Achterveld op 13 januari 1978. Ongeveer 44 jaar was het dorp zijn woonplaats. Hij werd er ook begraven, in het priestergraf op de Rooms-katholieke begraaf plaats. Volgens Schouten was het 'een kleine begrafenis'. Op zijn graf kwam geen steen. De reden daar van was volgens de 'dorpsschrij ver': 'Priester Van de Born hoorde eigenlijk nergens bij. Hij viel niet onder het aartsbisdom Utrecht. Hij was wel priester, maar gewijd in Carthago. Hij stond ook niet inge schreven bij de parochie St. Jozef. Bovendien had hij geen vaste aan stelling bij Huize St. Jozef. De man leefde en studeerde binnen de vier muren van zijn kamer.' ACTIE Ruim twee jaar geleden heeft Schouten daarom actie onderno men. Hij vond en vindt: 'Van de Bom was Driester en is van enorme Jan Schouten ontketende een ac tie. Hij plaatste een oproep in het parochieblad om gelden voor een grafsteen bijeen te brengen. Inmid dels is 900,- binnen, 300,- meer dan hij vermeldde in het blad van de historische kring. De steen is inmiddels besteld en zal naar alle waarschijnlijkheid voor 13 septem ber worden afgeleverd. Schouten verduidelijkt: 'Ik wil graag, dat de steen er ligt voor de dag waarop hij jarig zou zijn geweest.' Achtervelder Jan Schouten, zichzelf typerend als dorpsschrijver', maakte werk van een grafsteen voor priester Ane van de Born, op het Rooms-ka- thoheke kerkhof stofr/.j »siechts enige ingewijden is het bekend, rg it er een priestergraf is op het Rooms-katholieke kerk- ;49.7>f, zonder enige herinnering. Er is een éénmansactie >or een zerk op dit graf te plaatsen, en enige mensen sbben inmiddels ruim 600,- bijeen gebracht.' Dit kleine nichtje staat in het zojuist verschenen juli-nummer van it per kwartaal verschijnende blad van de Historische ring Leusden (H.K.L.). Het stukje is van de hand van de -chtervelder Jan Schouten. Desgevraagd blijkt dat hijzelf i man van de 'éénmansactie' is. Erachter steekt een hele De mail die in het betreffende graf begraven ligt, is wijlen dr.Arie van de Born, die internationale be kendheid genoot als Rooms-katho- liek theoloog. Hij werd op 13 sep tember 1904 geboren in Rotterdam. Vanaf zijn geboorte was hij doof. Dat verhinderde hem echter niet te gaan studeren. Hij volgde het Klein seminarie 'Hageveld' en Groot se minarie 'Warmond' van het bisdom Haarlem, en vervolgens seminaria van Carthago en Panjs. In Carthago werd hij in 1928 tot pnester gewijd. Hij gaf les op de Rooms-katholieke universiteiten van La Marsa (Tune sië) en Nijmegen. Aan deze laatste onderwijsinstelling promoveerde hij in 1935 als 'Rector et ordo Theo- logorum Umversitatis Nowioma- gensis' op 'De symbolische hande lingen der Oud-Testamentische profeten'. Hij slaagde cum laude. 1 lege plek (rechts op de foto) boven het graf van priester Arie Bron op het Rooms-katholieke kerkhof van Achterveld, komt 3 september van dit jaar een steen. Het is het enige priestergraf op deze rustplaats waar geen grafsteen op ligt. Dankzij een één mansactie van de Achtervelder Jan Schouten komt daar verandering in.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3