Tientallen programma's binnen 'schotelbereik' LEUSDEH Jonge Leusdenaar begon bedrijf m apparatuur voor ontvangst van signalen van satellietzenders ÜokaaL Toestemming van gemeente leusder krant DWS oud- papieraktie Middag voor alleenstaanden Vernieling aanwoning UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Hittegolf en moesson fl BLOKFLUITSCHOt m mkindegemm Achterveld plaatselijk nieuws DINSDAG 28 JULI 1987 Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. LEUSDEN - 'Algemeen bekend is dat er satellietprogram ma's zijn te ontvangen. Minder bekend is dat u ze zonder al te veel omhaal op uw televisietoestel te zien kunt krij gen...' Dit zijn de eerste zinnen uit de folder "Weet u wat er boven uw hoofd hangt?' van het bedrijf Hertzinger Satelliet Ontvangst (HSO). Zoals de naam al enigzins aanduidt, le vert de onderneming apparatuur om de ontvangst moge lijk te maken van televisiezenders zoals Super Channel, 3 Sat, Teleclub, Rai Uno, TV 5, Screen Sport, en Eureka, die gebruik maken van satellieten. Het bedrijf is pas begonnen en is gevestigd op het adres Buurtweg lc, vlak achter het bedrijf van zijn ouders, Hertzinger bouwbedrijf. Schotels zijn er in soorten en maten. LEUSDEN - Plaatsing van een schotelantenne is in ons land aan regels gebonden. Voor in stallatie is toestemming nodig van de gemeente. Vnjwel altijd zal het object hoger boven het maaiveld, de begane grond, uitsteken dan 60 centimeter. Meestal zal daarom voor de schotel een bouwvergunning moeten worden aangevraagd. Verder moet de installatie volgens een woordvoerder van de gemeente worden ge toetst aan het zogenaamde 'antenneverbod'. Dit verbod houdt m, dat iemand die ge bruik kan maken van een Centrale Antenne Inrichting (C.A.I.), zelf geen (schotelan tenne mag neerzetten. Daarop is echter een uitzondering. Het mag wel als met de eigen an tenne-inrichting meer signalen kunnen worden ontvangen dan met de C.A.I. Nagenoeg altijd zal dat het geval zijn. Wat dit betreft levert plaatsmg van een schotel dus geen proble men op. Dan zijn er nog enige eisen, waaraan een schotelantenne moet voldoen. Het apparaat moet tegemoet komen aan 'de eisen van welstand'. Het ding moet dus niet misstaan. Ook stelt de gemeente enige bepa lingen ten aanzien van de con structie. De woordvoerder: 'Op de grond zal een schotel makkelijk stevig kunnen wor den neergezet. Dat wordt na tuurlijk even anders op een dakkapel of iets dergelijks. Vaak moeten dan extra voor zieningen worden getroffen. Het moet natuurlijk niet zo zijn, dat het ding met een beetje wind eraf waait. Vergeet met, dat een schotel ontzettend veel wind vangt.' Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat met het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld. met djidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Pieter Hertzinger:over tien jaar zijn er tien keer zoveel programma's te ontvangen, dan 1 Wie eens wat anders op zijn of haar televisiescherm wil zien dan de zenders die nu via een 'gewone' antenne of een kabel zijn te ontvan gen, kan terecht bij Pieter Hertzin ger, eigenaar van HSO. Zijn leve ringsprogramma bestaat globaal uit schotels, tuners en onderdelen om de schotel draaibaar te maken, al dan met met afstandsbediening. INTERESSE Hertzinger is niet van gisteren op vandaag met de schoteltechnolo gie begonnen. Hij vertelt: 'Altijd heb ik al interesse voor electronica gehad. Voor ik met mijn bednjf begon, heb ik enige jaren in een Hifi-zaak m Amersfoort gewerkt. In die tijd volgde ik in de avonduren een electronica-opleiding in Zwol le. Daar heb ik inmiddels een di ploma gehaald.' De aanleiding om in de schotel technologie te duiken was voor hem: 'Wij wonen wat afgelegen. Het is daarom te duur om hierheen een kabel aan te leggen om televi siekanalen door te geven. Ik wilde toch wat meer kunnen zien dan Nederland 1 en 2 en wat buiten landse stations, en ik ben begin vong jaar gaan zoeken naar een geschikte schotel voor ontvangst van satelietzenders. Het bleek dat het moeilijk was om aan een ge schikte schotel te komen. Er was een gat in de markt.' De jonge ondernemer (23 jaar) is in dat gat gesprongen. 'Ik heb altijd al ambitie gehad om een eigen be drijfje te beginnen', merkt hij op. Over de eerste tijd van zijn onder nemersschap vervolgt hij: 'Mijn eerste schoteltje was van Sonim, een bedrijf in Venlo. Ik heb dat ding helemaal uit elkaar gesloopt om te weten te komen hoe het pre cies werkte. Daarna heb overal fol ders opgevraagd, ben naar beur zen geweest in Amsterdam, Lon den, enzovoort, om een beetje wegwijs te worden op het gebied van schotels en randapparatuur.' Het resultaat van wat hij allemaal heeft gezien en gehoord, is zijn hui dige leveringsprogramma. Hij zegt met nadruk: 'Ik lever alleen mate riaal waar ik volledig achter sta. In Nederland hoor je wel eens wilde verhalen over schoteltjes van een diameter van 90 centimeter, maar die zijn echt te klein, altans zolang er geen satelieten zijn die met een groot vermogen werken.' Grijn zend gaat hij verder: 'Ik wordt wel eens gebeld door mensen die zeg gen, dat hun beeld zo spikkelig is. Soms blijkt dat ze zo'n kleine scho tel hebben. Meestal is er dan wei nig aan het beeld te verbeteren.' In zijn folder staat dat de huidige satelieten een vermogen hebben van 25 Watt. Frankrijk en West- Duitsland hebben een consortium gevormd en werken aan de ont wikkeling van een Direct Broad cast Satellite (D.B.S.) met een ver mogen van 250 Watt. Dit vermogen is zo groot, dat een schotel met een diameter van 90 centimeter vol doende zou zijn voor een goede ontvangst. Hertzinger relativeert: 'Of die sateliet er komt, is nog maar de vraag, want deze kan hooguit vier transponders (zenders - red.) bevatten, omdat ze zoveel energie gebruiken.' Daar komt volgens hem nog wat bij. Hertzinger: 'De bedoeling is dat de D.B.S. gaat werken met bundels op bijvoor beeld één taalgebied. Nederland is erg klein en of Nederland aantrek kelijk is om een bundel op te rich ten, moet nog blijken.' ACHTERVELD - In ver band met de oudpapieractie van de muziekvereniging D.W.S. zal zaterdag weer een container worden ge plaatst op het Groot Achter veldplein. Degenen die hun oud papier op LEUSDEN/AMERSFOORT - De Ne derlandse Vereniging voor Sek suele Hervorming (NVSH) afdeling AmersfoortA Gooi houdt zondag 2 augustus een middag voor alleen staanden met en zonder kinderen. advertentie Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! PROGRAMMA De kleinste schotel uit het leve ringsprogramma van HSO heeft een diameter van 1,2 meter. Het betreft de zogenaamde Satcom. Daarnaast worden schotels ge voerd van de merken Sky Scan en B.E.L.-tromcs (beide met een dia meter van 1,5 meter). De laatste twee worden gefabriceerd in Ca nada. De andere is een vaderlands produkt, uitgezonderd de electro nica ervan. Deze komt uit Japan. Sky Scan wordt door HSO geïm porteerd samen met een collega- bednjf uit Amsterdam, dat werk zaam is in dezelfde branche. Alle dne de producenten van de scho tels leveren ook de randapparatuur zoals de standaard waarop de schotel staat, kabels, pluggen en eventueel infrarood afstandsbe diening en een motor-dnve om de schotel te verdraaien. In de folder wordt uitgelegd: 'De schotel bestaat uit een 'schelp' die de signalen van de satelliet reflec- teerd. Omdat de 'schelp' hol is, worden de signalen gebundeld tot een brandpunt.' Precies waar de signalen voor de schotel samenko men, is een Low Noise Converter (L.N.C.) geplaatst, die de signalen 'klaarmaakt' voor de receiver die binnenshuis staat opgesteld. Het wordt beschreven met allerlei technische begrippen, waarmee overigens ook het taalgebruik van Hertzinger is doorspekt. Alle drie de schotels zijn ver krijgbaar in divers prijsklassen, va- riérend van 2800,- tot 8000,-. Het prijskaartje dat aan een schotel hangt, heeft volgens hem meer te maken met de hoeveelheid zen ders die kunnen worden ontvan gen, dan met de kwaliteit van de ontvangst. Hertzinger legt uit, dat dit onder meer heeft te maken met zogenaamde 'horizontale' en 'verti cale' programma's. De duurste ty pes die hij levert, zijn automatisch verdraaibaar en kunnen alle Euro pese TV-satellieten ontvangen. DOELGROEP Voor wie is zo'n schotel eigenlijk interessant? Hertzinger reageert: 'Nou, ik ncht me niet in eerste in stantie op mensen die zijn aange sloten op een Centrale Antenne In richting (ook bekend onder de af korting C.A.I.-red.). Natuurlijk zijn er wel bij die meer willen, of er niet van afhankelijk willen zijn, maar dat zijn vaak de 'freaks', een erg kleine groep. Nee, ik moet het hebben van mensen die afgelegen wonen, zoals ik zelf.' Over zijn markt is hij hoopvol gestemd. Hij denkt: 'In Nederland zijn veel gebieden die nooit beka- beld zullen worden, omdat het ge woon met rendabel is. De mensen die daar wonen, kunnen alleen meer televisiezenders ontvangen, als ze een schotel aanschaffen.' Volgens Hertzinger 'begint de markt op gang te komen'. Hij ver duidelijkt: 'In Nederland zijn nog maar weinig schotels in gebruik in verhouding met bijvoorbeeld Noord-Amerika. Al vanaf 1963 wor den daar schotels gebruikt. Mo menteel heeft bijna ieder vnjstaand huis er één.' 'Voor alle duidelijkheid wil ik wel zeggen, dat ik met lever aan kabelexploitanten, hoor', zegt Hert zinger Hij legt uit: 'Kijk, mijn scho tels zijn geschikt voor gebruik in één woning, een bedrijf of mis schien een huizenblok, maar zeker met voor een groot kabelnet. Daar is de apparatuur gewoon met voor bestemd. Dan ontstaan storingen en dergelijke. Bovendien is de grote van mijn bedrijf daar niet op berekend. Kabelexploitanten kun nen beter in zee gaan met Siemens of Philips.' TOEKOMST Volgens de eigenaar van HSO heeft zijn bedrijf toekomst. Enthou siast vertelt hij: 'Het wordt steeds interessanter om een schotel aan te schaffen, want je kunt er steeds meer mee ontvangen. In 1988 komt er een meuwe satelliet bij, de ASTRA. Deze heeft zestien trans ponders en werkt met een groter vermogen (50 Watt-red.) dan de huidige satellieten. Dat vermogen komt de ontvangst natuurlijk ten goede, vooral de kwaliteit van het geluid. Ook komen er dan nieuwe zenders bij.' Al dit jaar, op 15 augustus, begin nen de uitzendingen van MTV, een Amerikaanse zender, die gebruik maakt van de Bntse satelliet Intel sat; voor insiders: de V-Fll. Deze zender gaat uitsluitend muziek uit zenden, in de vorm van video-clips en concerten. Hertzinger. 'Maar dat is nog maar het begin. Ik denk dat er over tien jaar tien keer zoveel programma's zijn te ontvangen dan nu.' Het Leusdense bedrijf in opbouw, aan de Buurtweg. willen ruimen kunnen het in be doelde container komen depone ren. - Degenen die door bijzondere om standigheden niet in de gelegen heid zijn het oud papier zelf te ko men brengen kunnen dit telefo nisch melden bij W. van Hamers- veld, tel. 03425-1688 en W. Wou ters. tel. 033-941197. Dit moet wel gebeuren voor vrij dagavond 19.00 uur. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier ook deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg. Het gebouw van de NvSH waann de bijeenkomst plaatsvindt, heeft als adres: Curaaolaan 49 in Amers foort. De middag begint om 14.00 uur. Meer informatie wordt telefo nisch verstrekt via nummer 033- 622217 (na 20.00 uur). Tot en met zondag is er in Achterveld al bijna 115 mm water gevallen. In Leusden was dat 125 mm. Opvallend was het waterballet in Leus den en Amersfoort op woensdagavond 23 juli. Me dewerker Kilstra uit Leus den meldde een hoeveelheid van 31 mm in één uur en 15 minuten. Klaas Bijker meldde zich vanuit Amers foort met een hoeveelheid van maar liefst 52 mm. Dat was de hoogste aftapping bij hem sedert 20 juli 1966. Tij dens genoemd ballet was het in Achterveld droog. Hier mede is weer aangetoond hoe sterk lokaal sommige buien vallen. Tot nu toe is er in Almere al 228 mm juliregen gemeten. Normaal voor de hele maand is 77 mm. Toch is dit geen record: in 1965 en '66 viel er nog meer. Weert kwam in juli 1965 op 270 mm, en Loe- nen aan de Vecht in 1966 op 248 mm. Het landelijk record in één etmaal staat nog steeds op 208 mm, afgetapt in Voorthuizen in 1948 (3 au gustus). Het koele en wisselvallige weer beheerste ook het weekeinde. Oorzaak: een diepe depressie boven mid den Scandinavië. Als tegen hanger fungeert een hoge- drukgebied op de oceaan, ten westen van Ierland. Daartussen een koele noord westelijke stroming met van tijd tot tijd wat regen of en kele buien. Hierin komt ook de komende dagen waar schijnlijk geen verandering, daar de genoemde druksys- temen bepalend blijven voor het weer in West- en Mid den- Europa. Het blijft der halve koud voor de tijd van het jaar. Rampzalig lijkt de hittegolf te hebben toegeslagen in Griekenland. Al meer dan 700 doden op het vasteland. De noodtoestand is afgekon digd in het weekeinde. De temperatuur schommelde in Athene rond de 45 graden in de schaduw. En wie deze stad kent, weet dat dit ver schrikkelijk is. Het ergste leed lijkt nu te zijn geleden. Naar verwach ting zal de temperatuur er geleidelijk gaan dalen naar... 30 a 35 graden. Toch nog altijd puffen daar! Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden Depriispuzzelvandeweek Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leosder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes ivraag aanbod) eerste twee regels 6.- per dag, elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor) Van harte! Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6,- per dag elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij kornt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer LEUSDEN - Van een leegstaat woning aan de Manenhove zijn afgelopen dagen de ruiten in( gooid. Het pand is eigendom de gemeente en staat al emge leeg. Om meer vernielingen het huis te voorkomen, is de meente van plan om luiken aai brengen. Ook wordt geprobe om zo snel mogelijk bewoners v< het huis te vinden. advertentie: Loes van den Akker Barbeel 13 3831 ZD Leusden-C Tel. 033-946922 Donderdag 30 juli: 14.00 Kaartmiddag bejaardensoos Berken Zaterdag 1 augustus: 20.00 Disco Show de Klaveet Zaterdag 1 augustus: 20.00 Gehuwdenbal café Buitenlust Zondag 2 augustus: 14.00 Disco de Klaveet Zondag 2 augustus: 14.00 uui deomiddag de Moespot

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4