ij houden niet van schooltje spelen" [leusden bokaal 'oppen 'estival Medewerkster Achterveld met vakantie leusderk eusder krant VERGROTEN? va>erenigingvan amateurschilders Amersgilde tien jaar Jubileumexpositie in St. Jonskerk UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Juli zeer nat en iets te warm Si?- LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT BLOKFLUITSCHOOL (tm weef in degemmte/ Achterveld plaatselijk nieuws in iij wi] :ve: 1MERSFOORT - De Amersfoortse amateuïsschildersvereni- ig Amersgilde houdt ter gelegenheid van haar tienjarig itaan een jubileumexpositie in de kapel van de loriskerk. Er veelzijdig en gevarieerd werk van de diverse leden te be- oderen. De Amersgildeschilders vormen een hechte club en ji in de tien jaren van hun bestaan veel met elkaar opgetrok- Ze hebben in diverse ruimten gezeten, en hebben onder- itei®1 iter® van diverse leraren gehad. na< [et begon allemaal toen ge- d eéiitefunctionaris Raet in de fat van 1976 advertenties in de Flqiten ging zetten namens De 2 Kwasten uit Leusden. Zij wil- daain Amersfoort een dochterclub nkt De Vrije Kwasten oprichten, kwamen veel belangstellen- >p af en op 20 januari 1977 de oprichtingsvergadering iddats. Er waren 23 amateurschil- die gezamenlijk aan het werk 022ien. De Vrije Kwasten wilden les helpen. laar", zegt de huidige voor- An van den Berg, „al spoe- )22>bleek dat we veel te eigenwijs xen. We wilden geen les heb- vegi van degeen die ons werd eboden. ir heetten toen GAAS, Genoot- van Amersfoortse Amateur tr diflders. We keutelden dat jaar jeetje dóór tot we in oktober n: Nu gaan we echt beginnen, onze eerste bijeenkomst stel- we dat we de naam GAAS er gunstig vonden, en Jeanette taker die nu al tien jaar méé- stelde de nieuwe naam voor. we het wisten heetten we rsgilde, een prima naam die jnersfoort hoort, e vestigden ons in De Wevers oen nog een oude rataplan aan Ingel waar je naar van werd. raten op een zolder of in eén of re voorkamer met gescheur- nuren en gebladderde pla- Maar gaandeweg werd het ds netter: Loek van Hasselt en ensen voor wie De Wevershof cht was realiseerden geleide- an een ware metamorfose, tnutoe hebben we altijd in ëvershof gezeten. Eerst op gel en de laatste tijd in de huizen. Maar nu kan dat meer. 'e hebben dames die met de komen, en je kan er niet in of ■^VOok wordt je gehinderd. Als zij een plekje in de buurt staan ken er kerels op hen af: „Zal ik u ^jien met de weg wijzen om er uit te komen?", en dan worden die dames lastig gevallen. We kunnen elkaar toch niet steeds begeleiden met het in- en uitgaan? Ook voor het gappen uit en van de auto's wordt het ondoenlijk. We hebben nu afgesproken dat we in een keu rige buurt en een onbesproken pand willen komen. Dat wordt het huis van de Remonstrantse Oud Katholieke Gemeente en de Raad van Kerken aan de Wilhelmina- laan." KOFFIE RONDGEDIEND „Daar wordt de koffie rondge diend. We moeten 'm natuurlijk wel betalen", vertelt voorzitter An van den Berg. Vroeger hadden we een apparaat, en dan waren er altijd een paar die bezig waren. Een paar dames waren zó getraind met het apparaat dat ze altijd de klos wa ren. Daar hebben we dikwijls keet over geschopt: - Ei\ nu de heren, hoor! - Maar die keken dan hulpe loos, wisten met hoe het apparaat werkte, en dan moest je zó veel vertellen dat het maar weer zélf deed. Het is een beeldige ruimte aan de Wilhelminalaan met tafels in een hoefijzer, waar we de ezel vóór kunnen zetten. Het lijkt ons zó zalig! We zochten aanvankelijk naar onze vorm. Samen schilderden we op de zolder. We zaten voor elkaar model. Maar het lukte niet best. We moesten toch les hebben. We heb ben Roel van Eerden gehad. Die sprak over compositie, dèt mocht hij, maar hij was een typische leraar en wij houden niet van schooltje spelen. We werkten met elkaar, maar dat leidde ons veel te veel af, zodat we eigenlijk weinig of niets deden. Toen gingen we thuis werken. Dat was een aardige oplossing. We brachten méé wat we hadden. De meesten van ons volgden al cursus sen op De Hof, De Appelmarkt, De Wevershof. Sommigen in Utrecht. We waren dus al niet meer de ba by's van het begin!" GEEN KRITIEK VERDRA GEN „Toch vonden we het over el- kaars werk praten moeilijk. Er zijn mensen die geen kritiek op hun werk verdragen en sommigen zijn bescheiden en durven geen kntiek te geven. Van het begin af aan vormden John Goeken, Jos van Raay en Herman Jansen Dinghuizen die inmiddels overleden is het be stuur. John Goeken, een vlotte vent, die overal contacten had ontdekte Bijsterveld als begeleider. Dat was precies raak. Bijsterveld is een schat van een vent, die ons serieus naxn. Hij besprak ons werk. Dat was voor ons prima. Daar stond hij, twee handen in zijn zakken, sigaartje in de mond. Van hém leerden wij de kneepjes van het vak. Hij hield mets achter van de tech niek. Hij vertelde alles wat hij wist Zo kwamen we achter heel veel verschillende dingen. Hij behan delde verscheidene technieken, waterverf, collages, olieverf. Hij is een echter landschapsschilder en toen gingen wij opeens allemaal landschap schilderen" INSPIRATIE „Dat was het voor ons. Bijster veld inspireerde ons. Hij liet ons intens werken. Hij zei: Mensen, je moet elke dag schilderen. Als je niks weet, schilder dan maar luch ten. We werden zo enthousiast! Hij heeft ons gevormd. Maar. „Bijs" werd het staan te veel, zo'n hele avond. In het voorjaar van 1986 moesten we afscheid van hem ne men, na zeven jaar. Hij heeft zijn vriend Johan Traar- bach helemaal ingeleid, en die is nu vanaf het voorjaar 1986 met ons bezig. Het is heel leuk. We moesten er we aan wennen. Bijsterveld is zo'n vierkante. Traarbach is veel gevoeliger, heeft veel meer gevoel voor nuances én heeft belangstel ling voor modern. Er zitten er een paar tussen die beslist met anders willen dan hun eigen gewone weg getje, maar een paar willen de mo derne kant op." NIET MEER DAN TWINTIG „We worden nu zó gewichtig! Als iemand op de nominatie staat om lid te willen worden zeggen we: Kom maar eens met je werk, en draai een avond mee. Dan hebben we allemaal gezien hoe je bent, en hoe je functioneert in ons geheel. Dan zeggen we de week daarop wel of je mee mag doen. We willen beslist niet meer dan twintig leden, anders is het niet te hanteren. Op een avond moet ieder zijn werk laten zien. We mogen twee dingen meenemen, en die worden besproken. Is er nog tijd over, dan kun je nóg iets ter sprake brengen. Het belooft een boeiende tijd te worden met Traarbach!" Er zijn vijf leden die van het be gin af lid zijn gebleven. Dat vormt ruggegraat. Het zijn: Jeanette Lak- maker, Wil Mulder, Matti van der Span, de heer De Vael en An van den Berg. „Jammer genoeg is Johan Goe ken er mee opgehouden, die had te veel werk. Hij was echt onze drij vende kracht. Hij had ook nog eens een galenetje in de Langestraat voor ons opgezet. Dat De Schelp heette. Maar dat modehuis, waar wij in de kelder zaten verdween en wij werden óók opgedoekt." Niemand wilde het voorzitter schap van John Goekens overne men en ook Jos van Raay ging weg. An en Ella van den Berg zijn er toen maar ingesprongen. „Als voorzitter en secretaris- meisje-van-alles, en Kees Spaarga ren werd penningmeester", vertelt An van den Berg. Herhaaldelijk heeft Amersgilde zijn werk geexposeerd in De We vershof en De Schelp, recent in De ABN, ook wel een in De Eemgaar- de, momenteel in de Kapel van de Jonskerk. Een bloeiende vereniging, dat Amersgilde, dat ook in de toe komst weer veel van zich wil la ten zien! Want de Amersgilde schilders hebben er plezier in en werken hard onder begeleiding van hun nieuwe vriend, de Amersfoortse schilder Johan Traarbach. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Amersfoortse kunstschil dersvereniging Amersgilde, is er een tentoonstelling in de St. Joriskerk. Tot en met 19 augustus zijn er olieverf schilderijen en aquarellen te zien, gemaakt door de leden van de vereniging. De expositie is te bezichti gen van maandag tot en met zaterdag tussen 14.00 en 16.00 uur. Amersgilde-voorzitter An van den Berg Als iemand op de nominatie staat om lid te worden, zeggen we; Kom maar eens met je werk en draai een avond mee. Dan zeggen we de week daarop wel of je mee mag doen ERSFOORT - In de keistad i van donderdag 13 tot en met ag 16 augustus een Poppen val. De organisatie is in han- van de Stichting Poppen Festi- lij stelt zich ten doel poppen- er onder de aandacht te bren- van het publiek. Daartoe wor- volgens een persbericht 'laag- ipelige' voorstellingen gehou- De optredens op straat zijn i. De voorstellingen die bin- 'laatsvinden, hebben lage en- rijzen. jaar loopt als een rode draad de festivals van de stichting lema 'Reizend theater'. In ver scheidene voorstellingen worden reizen uitgebeeld. In Amersfoort ligt de nadruk op 'bereikbaarheid door herhaling'. Het programma ziet er als volgt uit: - donderdag 13 augustus: 20.00 uur: Die kleinste Bühne, hoek Lan- gegracht; Der Welt, Langestraat. - vrijdag 14 augustus: 10.00 uur: Rob Numan, Krommestraat; Pop- ject, tuin Maatschappelijke Dienst verlening Eemland (MDE); 11.00 uur: Die kleinste Bühne, turn MDE; Rob Numan, Krommestraat: 12.00 uur: Die kleinste Bühne, Kromme straat; 13.00 uur: Popject, tuin mu ziekschool; Rob Numan, Kromme straat; 14.00 uur: Popject, tuin mu ziekschool; Rob Numan, Kromme straat; 22.00 uur: Pat van Hemelrijk, park Randenbroek (Theater Ter ras). - zaterdag 15 augustus: 11.00 uur: Ruben Scheffer, Varkensmarkt; Nomad Theater, hoek Kromme- straat/Havik/Vijver; 12.00 uur: Ru ben Scheffer, Varkensmarkt; No mad Theater, Krommestraat; 13.00 uur: Ruben Scheffer, Varkens markt; 14.00 uur: Theater van de Vogel. Lieve Vrouwe-kerkhof; Ru ben Scheffer. Varkensmarkt, 15.00 uur; Marius Prein, Lieve Vrouwe kerkhof, Theater Snater, Theater Appelmarkt, Ruben Scheffer, Var kensmarkt; 16.00 uur' Noman Theater, Lieve Vrouwe-kerkhof; Ruben Scheffer, Varkensmarkt; 22.00 uur: Pat van Hemelrijk, park Randenbroek (Theater Terras). - zondag lb augustus 22.00 uur: als zaterdag. Folders over het Poppen Festival zijn verkrijgbaar bij de VW, Amersfoortse musea en winkels. Tijdens het festival fungeert Thea ter Appelmarkt als informatie- en opvangcentrum voor spelers en belangstellenden. ACHTERVELD - Omdat de Achterveldse mede werkster van de Leusder Krant ook even vakantie zal houden, kunnen be richten voor de krant niet bij haar worden ingele verd. Het betreft berichten voor de kranten van 11, 13 en 18 augustus a.s. Be richten voor de krant van 20 augustus kunnen weer bij haar worden ingele verd. Eventuele berichten voor de kranten van ge noemde data kunnen tele fonisch naar het bureau van de Leusder Krant worden doorgegeven, naar de redactie. Het te lefoonnummer is 033- 941494. Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewma de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 Julie zeer nat en iets te warm Bij het lezen van deze kop denkt u misschien wel dat de steller een meteorologische vergissing maakt. Welnu, die gedachte lijkt logisch, niet voor wat betreft de term zeer nat, maar wel het iets te warm zijn. Toch is het geen vergissing. Laten we maar eens kijken naar het cijfermateriaal van mijn station in Achterveld van de afgelopen maand juli juli 1987 Normaal (De Bilt) Min temp 12.7 12.2 Max temp 22.0 21.2 Gem temp 17.4 16.7 Neerslag 139.8 mm 77 mm Zomerse dagen 6 5 Tropische dagen 1 1 Na dit gelezen te hebben blijkt de veronderstelde ver gissing nogal mee te vallen. Opvallend is de hoeveelheid neerslag, die is gevallen. Grootste dagsom in Achter veld bedroeg 33.8 mm op de 18 afgetapt, nadat het de eer ste tien dagen van juli niet had geregend en vele boe ren waren overgegaan tot spuiten. Leusden noteerde een neer- slaghoeveelheid van 151 mm, beduidend meer der halve. Hiermee is aange toond dat veel neerslag een zeer buiig en lokaal karakter heeft gehad. Medewerker Antoon Hak is nog met va kantie, zijn totaal komt nog. Juli gaat de geschiedenis in als een maand met twee to taal verschillende gezich ten. Nu weer terug naar de (koude) realiteit van dit mo ment. De natuur is en blijft nog steeds van slag. Het ho- gedrukgebied ten zuidwes ten van Ierland is niet van zijn plaats te branden en breidt zich iets uit in de rich ting van IJsland. Dat houdt in dat, samen met een de- pressei boven Scandinavië, er een noordwestelijke stro ming boven West-Europa aanwezig blijft. Het weer be houdt derhalve haar wissel valligheid en de tempera tuur is te laag voor de tijd van het jaar. De hittegolf in Griekenland is getemperd, maar nog steeds is het er droog, zon nig en warm. Voor ons zit dat er voorlopig niet in. Maar misschien zitten de 'oudewijven' straks in sep tember wel, evenals uw weerman, te genieten van mooi stabiel nazomerweer. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. edaktie: Jacob van Lier en Hans Mosterd frdaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Indredaktie. Hans Mosterd |ilevering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tol uiterli|k maandagmiddag 12 00 ugr voor fel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur jedaktie en administratie: pntoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op prkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur p'efoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld 166.80 per laar. 33.90 per half |aar, 17,20 per kwartaal Klachten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagmiddag 18 00 Ik te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op let onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt fonemen met onze mspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst labestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en Iff5,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). kunt ook contant betalen op ons kantoor. usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling tvangt u de gewenste foto('s) thuis ÏE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Irantenkombinatie te Barneveld. Theater van de Vogel treedt op tijdens het Amersfoortse Poppen Festival Dit festival wordt gehouden van donderdag 13 tot en met zondag 16 augustus. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De priispuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabellies (vraag aanbod) eerste twee regels 6 - per dag. elke regel meer 6 (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek, eerste twee reqels 6 - per dag, elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor bi) opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewma de Boer (advertentie) VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Loes van den Akker Barbeel 13 3831 ZD Leusden-C Tel. 033-946922 Vraagt de gratis folder Donderdag 6 augustus: 14 uur Kaartrruddag bejaardensoos De Klaveet Zaterdag 8 augustus: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 9 augustus: 14.00 uur Disco de Klaveet Zondat 9 augustus: 14.00 uur Vi deomiddag de Moespot

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3