Koploper Pieter de Jager lijdt tweede nederlaag i n i JU ui i Hf 1 tft Üf ut JU n 8 fit |JJ A if Roda'46 neemt deel aan Haarlem Cup 1987 Open toernooi De Eemelaar Zomersnelschaak SVL: Voorkoming misdrijven Weet wat uhebt ■eu5der krone Die tas komt altijd van pas. EEN DRAAG- OF RUGTAS Grasklokje q*ASKLÖKJÉL plaatselijk nieuws DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 LEUSDEN - Nadat hij de eerste twee avonden van het Leus- dense zomersnelschaken overtuigend had gewonnen, moest Pieter de Jager de derde keer toch zijn meerdere erkennen in Bert Uneken. Het lot wilde, dat deze twee in de laatste ronde tegenover kwamen te zitten, allebei met een respectabele score van 11 uit 12. Pieter was tot dat moment alleen tegen zijn jon gere broer Jaap de boot in gegaan, Bert had moeten erkennen dat Zeger Vroon de laatste tijd steeds meer een gevaarlijke tegenstander is geworden, ook voor de clubtoppers. In de beslissende partij bediende Pieter zich zoals ze vaak van Owen's Defence. Hi] won de witte pion op e4, maar overzag even la ter dat een van de witte paarden via c7 kon binnendringen. Kwali teitsverlies was het gevolg en dat kwam hij niet meer te boven. Jaap de Jager werd derde met 10 uit 13. De vierde plaats werd ge deeld door René Stienen en Carel Vos. De eerste was er meer mee in zijn schik dan de laatste. Verheu gend was verder het goede spel van de jonge Gerard v.d. Weerd, die met 7,5 punt op de zesde plaats eindigde. Uitslag derde avond: 1. Uneken 21 2. P. de Jager 19 3. J. de Jager jr. 17 4. Stienen 14,5 Vos 14,5 6 v.d Weerd 13 7. Gerrits 11,5 Vroon 11,5 9. Boemaars 10 10 v. Dalen 9 11 Boersen 8 12. Veenendaal 7 13. Willigenburg6 14 v. EijdenS. Weliswaar is Bert Uneken twee punten ingelopen op Pieter de Ja ger, maar aan de uiteindelijke zege van laatstgenoemde hoeft memand te twijfelen. Beide spe lers hebben al drie keer meege daan en kunnen hun aantal punten alleen nog vergroten door hun slechtste resultaat te verbeteren Het verschil komt er dan bij. Op die manier vier punten inlopen is wel erg moeilijk. De tussenstand is nu: 1P. de Jager 55 2. Uneken 51 3. J de Jager jr. 47* 4. Boemaars 31 5. Staal 22,5 6. Gerrits 21 7. Veenendaal 20 8 Halkes 19 Te Winkel 19 10. Boersen 15 11. Stienen 14,5 Vos 14,5 13. Vroon 13 v.d. Weerd 13 15 v.d. Pol 11 16. Schouten 9,5 17. v. Dalen 9 18. Willigenburg 6 19. v. EijdenS Kampes 5 De opgave van vonge week was eenvoudiger dan die van de week daarvoor, maar er zat toch nog wel een aardig addertje onder het gras Wie koos voor de meest voor de hand liggende voortzet ting kwam bedrogen uit. Dan ging het als volgt: 1.a3-a2? 2. Dd3xh7 Kg8xh7 3. Lh3-f5 Kh7-g8 4. Lf5-h7 Kg8-h8 5. Lh7-f5 En wit ontsnapt nog naar eeuwig schaak. Nee, het moest zó: 1.Tb8-b 1 2 Kclxbl Df8-b8 3. Kb 1-cl Db8-b2 4. Kcl-dl Db2-bl mat Een wending om te onthouden; zulke dingen komen nogal eens voor en worden dan meestal over het hoofd gezien. De laatste we ken was het steeds zwart die won, terwille van het evenwicht is nu wit aan de beurt. Wit wint, maar hoe? Volgende week kunt u het lezen. w -> M. ACHTERVELD - Zoals afge lopen donderdag al werd vermeld ging zaterdag 1 au gustus het open Tennistoer nooi van LTV de Eemelaar van start. Altijd weer een hele organisatie en alles kan perfect zijn voorbereid, als het weer spelbreker is kan niemand daar iets aan doen. Maar het weekeinde verliep qua weer niet slecht. Zondag scheen zelfs het zonnetje af en toe en dat bracht nog veel mensen naar het Keistens Sport park. De wedstrijdleiding was derhalve tevreden, want alle ge plande partijen konden worden afgewerkt Roda '46 Cl: LEUSDEN - Donderdag 6 augustus gaat het grote internationale jeugdvoetbaltoernooi in Haarlem van start. In diverse leeftijds groepen wordt gestreden om de "Haarlem-Cup 1987". Aan dit grote toernooi met bijna 170 deelnemende elftallen doet Roda '46 ook met 5 jeugdelftallen mee. Roda heeft daardoor de grootste inzending vein de buiten Haarlem meespelende ver enigingen. Buitenlandse ploegen komen o.a. uit Canada, Finland, West-Duits- land, Engeland, Hong Kong, Italië, Noorwegen, Peru, U.S.A IJsland en Zweden. De 5 elftallen van Roda die de Leusdense en gaan hoogjouden zijn: Al. BI, Cl, C2 en Dl De Roda-equipe die 80 man sterk is, is onder gebracht in de jeugdher berg "Jan Gijzen" te Haarlem. Het programma ziet er als volgt uit: Roda '46 Al: Donderdag 6 aug.' 10.00 uur -Roda '46 - Nieuw Vennep terrein v.v. D.S.K. Donderdag 6 aug.: 12.20 uur -Roda '46 - Cleveland (U.S. Aterrein v.v. D.S.K. Vrijdag 7 aug 12.20 uur - Roda '46 - Lemmer terrein Ripperda Zaterdag 8 aug.: 11.10 uur - Roda '46 - D.W.G. terrein V.V.H.Roda '46 BIDonderdag 6 aug.: 10.00 uur -Roda '46 - Leikriiz (IJsland) terrein Renova Donderdag 6 aug.: 11 00 uur -Roda '46 - Clarkstown (U.S.A.) terrein Renova Vrijdag 6 aug. - 9.00 uur - Roda '46 - Greece Lightning (U.S A.) terrein V.V.H. Vrijdag 6 aug.: 11.00 uur - Roda '46 - Bijlmer (Amsterdan) terrein V.V.H. Zaterdag 7 aug.. 10.00 uur Roda '46 - Ripperda (Haarlem) terrein TYBB Donderdag 6 aug 13.45 uur -Roda '46 - Ripperda (Haarlem) terrein D.S.C. '74 Donderdag 6 aug.: 15.15 uur-Roda '46 - Beverwijk terrein D.S.C. '74 Vrijdag 7 aug.: 10.50 uur - Roda '46 - U.S. Sanger (Italië) terrein D.S.C '74 Vnjdag 7 aug Roda '46 - Bijlmer (Amsterdam) terrein D.S.C. '74 Zaterdag 8 aug.. 10.50 uur - Roda '46 - Lordwood Uriited (Engeland) terrein D.S.C. '74. Roda '46 C2 Donderdag 6 aug 13.00 uur -Roda '46 - D.C.O. (Haarlem) terrein D.S.C. '74 Donderdag 6 aug.: 14.30 uur-Roda '46 - TYBB (Haarlem) terrein D.S.C. '74 Vnjdag 7 aug 15.00 uur - Roda '46 - Ajax (Amsterdam) terrein D.S.C '74 Vnjdag 7 aug.. 16.00 uur - Roda '46 - Blokkers (Blokker) terrein D.S.C. '74 Zaterdag 8 aug.: 10.00 uur - Roda '46 - 't Gooi (Hilversum) terrein D.S.C. Roda'46 Dl Donderdag 6 aug.: 11.20 uur -Roda '46 - DSO (Haarlem) terrein Schalk wijk Donderdag 6 aug. - 9.30 uur - Roda '46 - Boschland (Duivendrecht) ter rein Schalkwijk Vrijdag 7 aug.: 10.40 uur - Roda '46 - D.S.C. Zevenaar terrein Schalk wijk Zaterdag 8 aug.: vanaf 9.30 uur - halve finale finale wedstrijden van alle D-elftallen Van de elftallen Al, BI, Cl en C2 zijn zondag finlae-wed- strijden gepland, die op het terrein van v.v. E.D.O. wor den gespeeld. De Roda-deel- nemers zullen alles uit "de LEUSDEN - Velen van ons gaan dezer dagen op vakantie. Dat geldt echter niet voor leden van het dievengilde. Voor hen is juist de vakantieperiode geschikt om een bezoek te Bij vermissing van een voor werp als gevolg van inbraak of diefstal, blijkt nogal eens dat door bestolenen geen goed signalement kan worden ge geven van het vermiste. Erger brengen aan woonhuizen. De politie wil bij monde van wachtmeester der eerste klasse Bertil Goos- man alle vakantiegangers middels deze rubriek tips geven over onder meer de beveiliging van hun on derkomen. Hopelijk ein digt uw vakantie daar door net zo leuk, als deze begint. nog: somds bestaat zelfs geen zekerheid of er wel iets wordt vermist. Het zal duidelijk zijn dat op sporing van het ontvreemdde voor de politie dan moeilijk, zo met onmogelijk, wordt. En wat is de reden, denkt u, dat van veel goederen die door de po litie in beslag worden geno- Dit televisietoestel staat ui een vensterbank. Het is onverstandig om het apparaat er te laren staan, als u voor enige tijd afwezig bent. Om het voor de pohtie makkehjker te maken om het toestel na eventuele diefstal terug te vinden, is het zinvol om uw waardevolle voorwerpen te registreren en eventueel te voorzien van een merkteken. men, de eigenaar met kan wor den achterhaald? Juist. Met een duidelijke aan gifte vergroot u de kans dat u uw eigendommen te rugkrijgt. De enige manier om precies te weten wat u hebt. is régistratie, en wel zo duidelijk en compleet moge lijk. Alle voorwerpen als een televisietoestel, geluidsappa ratuur, een fiets, maar ook een paspoort en een rijbewijs moeten voor alle zekerheid worden geregistreerd. Daar voor kunt u gebruik maken van speciale registratiekaarten die gratis door de Leusdense po litie worden verstrekt. Wat de politie graag wil we ten, is het merk, het type en het serienummer van een gestolen voorwerp. Die dne gegevens vormen als het waren de 'vin gerafdruk' van uw eigendom men. Voor dingen waarvan deze gegevens ontbreken, is een beeldvullende foto met een duidelijke omschrijving de beste registratie. Als alles nauwkeurig is ge noteerd, moeten de gegevens zo worden opgeborgen, dat u en uw eventuele partner dat alleen kunnen terugvinden. Ook is het zmvol om waar devolle voorwerpen van een klem herkenningsteken te voorzien. Daarvoor kimt u ge bruik maken van uw postcode met uw huisnummer. Deze let ters en cijfers kunnen met be hulp van een 'graveerpen' op een onopvallende plaats wor den aangebracht. Voor kunst werken of antieke voorwerpen kunt u gebruik maken van een pen met speciale inkt die al leen met ultra-violet licht zicht baar kan worden gemaakt. Voor meer informatie kunt u terecht bij de afdeling Voorko ming Misdrijven van de Leus dense pohtie. (advertentie) Ja, u leest het goed, wanneer u als abonnee een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons geheel gratis De nieuwe abonnee ontvangt van ons wekelijks de krant met al het nieuws uit eigen plaats en regio Ik ben abonnee op De Leusder Krant en ontvang gratis EEN DRAAG- OF RUGTAS. Postcode plaats De nieuwe abonnee is Postcode/plaats. Betaling per jaar (met betaling wachten tot acceptgirokaart is toegestuurd) Betaling: per jaar per halfjaar kwartaal Geschenk: boodschappentas rugtas (aankruisen wat wordt gewenst). Invullen en opsturen naar BDU, afd. Abonnee-service Antwoordnummer 21, 3770 VB Barneveld. (postzegel is niet nodig) De belangrijkste mslagen: Heren Enkel B De Geest-Beerling Mixed dubbel D Helder/v. Bekkum-Hoekstra /Hiekzen (Eemelaar) 3-6 0-6 2-6 Heren dubbel D Kelder/Duits-Kok/v. Breda (Eemelaar) Heren dubbel D Kelder/Duits-v.d. Kooy/Wakl v.d. Ridder/v.d. Ridder-Boons^ /Burgwal (Eemel Ter Haar/Wijntjes-Zuidam/Zuidam (Eemelaar) 2-6 4-6 6-4 Plijnaar/Plijnaar-Houtveen/ 06 de Wilde (Eemelaar) kaart" spelen om een finale plaats te halen. Een insterressant programma van de Roda-jeugd met vele buitenlandse tegenstanders. Maar de wedstrijd van Roda C2 tegen Ajax geeft toch wel een bijzonder tintje aan dit toernooi. Het veroer naar Haarlem gaat met personenauto's. Vele ou ders hebben zich beschikbar gestekd om de Roda-jeugd naar Haarlem te brengen en ook weer op te halen. Indien men nadere inlichtin gen omtrent het 'Haarlem Cup Toernooi 1987' wenst kan men zich telèfonisch in verbinding stellen met de Algemene lei ding van Roda '46 t.w. Wilfred van der Pas (941869) of Cees Leyneaar (944686) Het Grasklokje is de minst zeldzame van de klokjesfa milie, die in Nederland in haar geheel is beschermd. Tot voor kort waren de Gras klokjes algemeen, maar de laatste tijd zijn ze, niettegen staande die bescherming, in aantal sterk achteruitge gaan. Ze zijn, wat hun standplaats betreft, niet erg kieskeurig, maar voelen zich toch het beste thuis op nogal arme, droge zandgrond en komen daar voor in schrale graslan den, wegbermen en heide paadjes. We kunnen ze zelfs aantreffen in de voegen van enigszins vochtige, oude muren. Dat ze de laatste jaren zeld zamer zijn geworden is hoofdzakelijk een gevolg van het gebruik van herbici den en overbemesting. Zo zijn ze teruggedrongen naar minder bemeste stroken, on der afrasteringen, onge stoorde grasbermen en der gelijke, niet veel voorko mende plaatsen. Het Grasklokje komt voor in allerlei vormen. Zo komen vormen voor met onvertakte en slechts een enkele bloem dragende stengels, maar ook met rijkvertakte stengels met vele bloemen. De wetenschappelijke naam Campanula is een verklein woord van het latijnse cam- pana, wat klok betekent, naar de vorm van de bloem kroon. De soortnaam, ruton- defolia, betekent letterlijk rondbladig, of met ronde bla deren. Die naam kan ver warring scheppen, want soms vindt men aan de plant in het geheel geen ronde bla deren, maar alleen vrij smalle, lijnvormige. Rond zijn namelijk alleen de on derste bladeren, die in de bloeitijd vaak reeds zijn ver welkt. De stengelbladeren zijn heel smal, net als die van grassen. Vandaar de Ne derlandse naam: Grasklokje. De bloemknoppen zijn eerst omhooggericht en gaan pi hangen als de bloem bijn; opengaat. De openingen v; de doosvrucht bevinden ziel aan de basis en de wind m< de vrucht wel zeer krachth schudden willen de zaden ei uit rollen. Zo is de kans gr< ter dat de zaden verder v« de moederplant terechtk men. Bij zijn verwant, h< zeldzame Weideklokje, blij: de doosvrucht rechtop staan, maar die heeft de openingei in het bovengedeelte, met daardoor hetzelfde resultaat.] In de volksgenei heeft het Grasklokje nooi een grote rol gespeeld. Eei enkele maal werd het a< volen bij Vallende ziekte. Ook in het bijgeloof speeldi de plant geen grote rol. Al leen werd aan kinderen ver teld dat het zou gaan onw< ren als ze de bloemen pluk ten. G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4