Sportfondsenbad Amersfoort biedt bezoekers zwemplezier op maat Sportfondsenbad profiteert van groeistad-status Amersfoort In oktober bestaat zwembad 50 jaar: Iv DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 |M|C||H1 4 DC ■^L M Bes San •er Ko< Vei (door Alie Bouwman) AMERSFOORT - „Zwemmen en zonnen onder de palmen, warm water, geen regen, naar de sauna en vervolgens een kiwidrankje nemen bij de Kakatoebar?" 't Klinkt onNederlands, toch ligt het binnen bereik. Vreemd, dat juist veel Amersfoorters dit „paradijsje" nog niet ontdekt schijnen te hebben. Het is gewoon in Amersfoort te vinden, aan de Bisschopsweg: het druksbezochte overdekte zwembad van Nederland, het Sportfondsenbad Amersfoort. En dat is nog niet alles: maar liefst vijf baden staan in dit voor Europa unieke zwemdorp ter beschikking. Na de laatste renovatie twee jaar geleden. Voeg daarbij het eveneens gerenoveerde Bosbad, het herbouwde zwembad Hoogland - na de brand - en het binnen- en buitenbad Liendert en het is duidelijk waarom Amersfoort toch bijna een miljoen zwemmers per jaar trekt. In tegenstelling tot veel andere plaatsen, waar de baden met sluiting bedreigd worden. Toch hebben veel mensen uit Amersfoort en omgeving nog een heel verkeerd beeld van een modern zwembad. Wat het Sportfondsenbad tegenwoordig omvat, moet iedereen gewoon zien: van het aquadroom via het 50-meter bad, het vlinder- en dolfijnbad en niet te vergeten het torenbad en alles daarom heen. Elk bad heeft zijn eigen sfeer, zelfs die sfeer verandert van dag tot dag. Van de ongedwongen sfeer tijdens het peuterzwemmen tot de gespannen sfeer als er wereldrecords gebroken moeten worden. Want ook dat is mogelijk in „badplaats Amersfoort". enz. Ook de combinatie met het gerenoveerde openluchttheater verandert daar weinig aan. Maar bijvoorbeeld het Sportfondsenbad profiteert van alle regen. AQUADROOM Het is een vreemde ervanng als je na de zoveelste bui getrotseerd te hebben het aquadroom van het Sportfondsenbad binnenstapt. Alleen de randen van het oude bad zie je nog hier en daar. verder herken je bijna mets. Je vergeet het weer buiten, eerst moet je wennen aan het bekende „zwembad- lawaai". Maar na een half uurtje hoor je dat niet meer en als je languit op een ligstoel ligt vraag je je af, waarom niet meer mensen de weg naar „de zon en het water" mgeslagen zijn. De mensen van het Sportfondsenbad begrijpen dat zelf eigenlijk ook met. Ja, een paar keer was het hier echt boordevol. Dat was toen „de Eemhof' (van Center Pares) de zwemmers naar Amersfoort doorstuurde omdat het kilometer komt men regelmatig hier zwemmen Dankzij onze campingtour komen er ook meer campinggasten m de zomer. Veel families weten al dat zondag onze gezinsdag is. Dan is het gezellig druk in het Aquadroom. Desondanks zien de meeste mensen slechts een hoekje van het 50 meter-bad op TV in de sportprogramma's en daar houdt het mee op. Dat is jammer. Onze slogan is: we jeugdherberg De Grasheuvel. Een low-budgethotel ontbrak nog in Amersfoort. Daarom wilde het Sportfondsenbad dit hotel in eigen beheer gaan exploiteren, vooral voor de groepen die gebruik maken van het Sportfondsenbad. Maar ook vóór een nacht is de Grasheuvel beschikbaar voor iedereen. Sinds maart is de villa aan de Genestetlaan beschikbaar, met in totaal 40 tot 60 bedden. In de dependance zijn ook nog 65 bedden beschikbaar. De spring toren wordt druk gebruikt door de Nederlandse schoomsprmgers. Op de foto oefenen broer en zus Jongejans hun sprongen De zwembaden in Amersfoort profiteren mee van het feit dat Amersfoort groeistad is, maar belangrijker is het feit dat de zwembaden aangemerkt kunnen worden als „slecht-weer- accommodaties". Als de één miljoen zwemmers in 1987 nog niet gehaald worden, komt dat alleen door het slechte weer. Dan komen het buitenbad Liendert en het Bosbad Amersfoort namelijk niet aan hun normale aantal bezoekers. Ondanks het feit, dat het 50 jaar oude Bosbad inmiddels ook al voorzien werd van een glijbaan, speeleilanden met watergrotten, een jetstream- en een bubbelbad, m „de Eemhof' echt te druk was. De mensen keken hun ogen uit: is dit een gewoon zwembad? Ook wie enkele jaren niet in het Sportfondsenbad geweest is, raakt gemakkelijk de weg kwijt, maar velen komen daarna wel weer terug. De heer C. A. Allers, bedrijfsleider van het bad: „Wij horen ook vaak dat men niet wist hoe of wat, terwijl wij juist denken dat we veel aan de weg timmeren via infomarkten, de kabelkrant enz. Maar we zijn nadrukkelijk geen plaatselijk bad; uit een straal van 50 zijn veel meer dan een zwembad, en dat is nog niet algemeen bekend." Zelfs als de nationale kampioenschappen in het 50 meter-bad gehouden worden, is het recreatiebad gewoon open. Er is steeds weer iets anders te beleven. Dan weer is de Nederlandse springploeg aan het trainen, dan bijvoorbeeld weer groepen Australiërs of een Indonesische waterpoloploeg. Het zwemdorp is onlangs nog aantrekkelijker geworden, door de aankoop van de voormalige SPORTFONDSENBAD Het sportfondsenbad dateert uit 1937. Meer dan 35 jaar later, in 1974, is het gebouw uitgebreid met een 50 meter-zwembad; een wedstnjdbad. Werkelijk uniek werd het bad pas na de grote uitbreiding in 1984/1985. Na de toevoeging van het aquadroom, het subtropische palmenbad, volgden in hoog tempo het dolfijnbad, het vlinderbad, het torenbad, de sauna, het restaurant enz. Zo werd het een bad voor enerzijds recreatiezwemmers maar anderzijds ook voor wereldkampioenschappen zwemmen, waterpolo, schoonspringen en kunstzwemmen. Jong en oud, moeders met peuters, validen en invaliden, maar ook vergaderaars vonden de weg naar dit bad. Voor deze laatste groep staan vier zalen ter beschikking met audio-visuele KAMPIOENSCHAPPEN Het jaar 1988 wordt een druk ji voor het Sportfondsenbad. In januari het internationale waterpolotoernooi, de estafette- ?JJ triathlon, het Europese kampioenschap schoonspringer De Amersfoort-Cup in april '88 trekt ook de wereldtop. Verder zfQf er in juli naar verwachting zelfs twee grote kampioenschappen tegelijk „in huis". De Nationale st< Kampioenschappen, tevens de selektie voor de Olympische w Spelen in Seoel en de Speedome? i Verder de Europese jeugdkampioenschappen en wiei dat te gewoon vindt moet maar cl rond Pasen komen: dan worden i wereldkampioenschappen n Onderwaterhockey in Amersfoonj gehouden, want Nederland is ii In november vinden in het Sportfondsenbad de Speedomeet-wedstrijden weer momenteel wereldkampioen plaats Onderwaterhockey. hulpmiddelen, video, telefoons enz. met ertussendoor de mogelijkheid om een frisse duik te nemen om wakker te blijven. Maar uiteraard vinden ook allerlei normale aktiviteiten plaats, zoals in het kader van de MBVO (meer bewegen voor ouderen) het trimmen. Als enige zwembad gaan ook in de zomervakantie de zwemlessen in het Sportfondsenbad gewoon door, zodat na de vakantie vaak 60 diploma's uitgereikt kunnen worden. In de zomervakantie komt er ook wel een goochelaar, er is bandenpolo, snorkelen, stuiverduiken eriz. en een echte kabelbaan over het 50 meter-bad. Ook 's zomers kan men terecht in de schoonheidssalon en in de gratis sauna. Zwemkleding is verplicht! 50 METERBAD Het wedstrijdbad, gebouwd in 1974, is voorzien van een professionele outillage voor het wedstnjdzwemmen, met een toeschouwerscapaciteit van 2000 personen. Bovendien werd er een grote glijbaan bijgebouwd. Dit bad wordt ook veel voor het vrijzwemmen gebruikt. Eén dag per week is dit bad gevuld met extra warm water ten behoeve van het revalidatiezwemmen. Binnenkort zal het 50-meterbad aangepast worden voor de Speedomeet-wedstrijden. Door middel van een brug zal het bad dan ook kunnen fungeren als 25- meterbad, en wel 8-baans. Via sponsors werd het geld voor deze brug bijeengebracht, zodat Amersfoort deze wedstrijden - dit jaar in november 1987 - kan behouden. Verschillende steden in Europa wilden de organisatie over nemen, maar de organisatoren wilden ook in Amersfoort blijven, omdat de samenwerking altijd voortreffelijk was. De brug zal in Nieuw-Zeeland gebouwd worden. De Speedomeet-wedstrijden werden eerder altijd in januan gehouden, maar men wil ze steeds vroeger in het seizoen houden: deze wedstrijden zijn belangrijk omdat dan „de eerste tijden neergezet worden." AQUADROOM Het aquadroom wordt gekenmerkt door de hoge temperatuur van het bad en het water, de palmen, de „whirlpool", de jetstreams", watervallen en fonteinen en een veilige waterspeelplaats voor de allerkleinsten. In dit bad kan gezwommen worden, maar het spelen staat hier centraal. Dat stond ook centraal voor de ontwerpers van dit bassin. Het subtropische beeld wordt versterkt door de zonnehemels, het felle „kunst- zon-licht", de witte zitjes rond het bad, waar ieder zijn „meegebrachte versnaperingen" verorbert. Maar vaker wordt het een zakje patat, van de Kakatoebar. Soms moet rekening gehouden worden met „tropische" wachttijden, maar de meeste gezinnen blijven vaak de hele dag in het aquadroom, dus dat is geen probleem. HET VLINDERBAD Het vlinderbad is een klein- aquadroompje, ook half-diep, oplopend tot 1.60 m, met een hellingbaan voor rolstoelen. Maar ook bubbelbanken enzovoorts. Het dolfijnbad is in zoverre uniek, dat het is uitgerust met e beweegbare bodem. De diepte kan aangepast worden van 0 tol 1.60 meter. Dit bad wordt veel gebruikt voor heel kleine kinderen. Er is ook een hellingbaan. HETTORENBAD Het torenbad „springt" overal®6 boven uit. Een tweede overdekt^ 1 bad met een dergelijke wedstrijdspringtoren is er in de Nederland niet te vinden. Schoonspringers en schoonspringsters kunnen nu h^° terecht, en er wordt al vaak 10 gebruik van gemaakt. Het bassin van 24x 13 meter, 4 Z2 tot 5 meter 9e] diep, heeft grote 11 onderwatervensters, onderwaterverlichting en een r" luchtbelleninstallatie om de val in breken. JE De wedstrijdspringtoren heeft platforms op 3,5,7V2 en 10 mete:^ hoogte. Alleen voor sporters is een droogspringruimte aanwez^ waar nieuwe sprongen op het te] droge geoefend kunnen worde' na FEESTEN ®r Het Sportfondsenbad heeft ontwikkeld tot Hét zwemkompl van Nederland, ook van de Koninklijke Nederlandse Zwembond. De KNZB bestaat m 1988 100 jaar en in verband daarmee zullen verschillende aktiviteiten in Amersfoort gehouden worden. Maar dat is 1988. Eerst zal in 1981' nog feest gevierd worden, wantlfL Sportfondsenbad bestaat in_i ~X\. oktober precies 50 jaar in Amersfoort. Dit wordt gevierd met verschillende aktiviteiten in het weekend van 9,10 en 11 oktobei 1987. Daarna is het alweer bijnal voorde Speedomeet-wedstrijde in november 1987, waarvoor al 2 landen ingeschreven hebben. 0 de „gewone zwemmers" kunnei profiteren van de brug in het 50 meterbad. Het is namelijk de bedoeling om het 50 meterbad 0 in de vooravond te openen tusse half 6 en 7 uur. Vanaf 17 augustus wordt een proef genomen op eli woensdagavond. Verder is het de bedoeling eii 1987 een riante saunaruimte in gebruik te nemen. Dat wordt een professionele sau met een Turks stoombad en een hot-whirlpool.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4