aantal toegezegde voorzieningen aiet of nauwelijks gerealiseerd leusitep taunt Bwoners serviceflats aan Egger en Dorser woedend over veel hogere dan aangekondigde servicekosten: ne flauw valt wordt geacht, gedurende jrtig seconden een alarmknop in te drukken. Begeleidingskosten, hoge kosten coördinatrice, te kleine recreatiezaal, hoge kosten voor administrateur... fSen te huur woningen appartementen ndelijke primeur voor Leusden met iject 'woonvormen voor senioren' Lmet serviCepakket naap keuze I DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 plaatselijk nieuws Door Jaap Riewald 1 be grootste problemen worden «orrnd door de servicekosten, rtflds is ons een begroting voor- fchoteld. Met de Stichting Be- Leusden hebben wij - is de bewonersvereniging van _Jlat aan de Egger - een vergade- ,ra!f gehad op 8 juli j.l.; daar is nogal gediscussieerd over de ser- akosten, de presentatie ervan de hoogte van de te betalen iragen," aldus de heer Raat. Bij de bewoners van de flat aan irser was de stemming min- itant: aan de kosten ging daar een beetje voorbij. Be- in waar wij absolute proble- mee hadden, konden door wat makkelijker geaccep- rd worden." al; JEF STICHTING i dezer dagen zal ik een brief ren aan de Stichting Bejaar- jrg Leusden; gisteren heb ik bkst in concept voorgelezen Je vergadering. Op één bewo- die het met de redactie van ief niet eens was, ging de Dnersvergadering accoord 3e tekst," zo vervolgt de heer zijn relaas. een aantal punten is de tekst Je brief nogal indringend, om- ij een aantal zaken gewoon De Stichting Bejaardenzorg Leusden is in 1968 opgericht en had toen als doelstelling o.a. de realise ring van een bejaardenhuis in Leus den. Eén en ander was nodig ge worden in verband met het weg vallen van het Smt Ansfndushuis. Hoewel ze niet als zodanig ge noemd konden worden, werden tweeëndertig aanleunwoningen gerealiseerd. In 1975 werd 't Ha- mersveld geopend. Eind 1984 pas te de Stichting Bejaardenzorg Leus den de statuten aan aan nieuwe ideeën. Als algemeen doel werd vastgelegd: voor bejaarden, on geacht levensovertuiging en al dan met in gezinsverband levend, te voorzien in de behoefte aan woon gelegenheid, aan hulp- en dienst verlening in verschillende vormen, terwijl er geen winst wordt beoogd. ALARMSYSTEEM Volgens de heer Schoonder- beek is één van de andere proble men de aanschaf van een alarmin stallatie. Totale kosten: 45.000,- op jaarbasis ofwel 1.300,- per wo ning. De service is minimaal te noe men: ieder normaal telefoontoestel doordacht is: wie flauw valt, wordt geacht gedurende dertig secon den een alarmknop in te drukken. De heren G. Kruithof en J. J. A. van Liebergen van de Stichtmg Be jaardenzorg Leusden merken op, dat er nadrukkelijk is gekozen voor een identiek alarmenngssyteem in 't Hamersveld en Groenhouten, met als groot voordeel de mogelijkheid van communicatie. PRESENTATIE De heer Raat vervolgt: „Er zijn mensen geweest die zich al m 1985 begonnen te mteresseren voor deze serviceflats. De servicekos ten zouden met meer dan zestig gulden bedragen: later werden be dragen genoemd van tweehon derd gulden: ikzelf ben gecon fronteerd met een berag van twee honderdenzestig gulden, all in. Bij andere mensen is weer een ander bedrag genoemd. Eén vast bedrag werd nooit genoemd. Bij de Stichting Bejaardenzorg Leusden is nooit sprake geweest van een servicekostenbedrag van zestig gulden per maand. INBEGREPEN De heer G. J. Schoonderbeek In apnl van dit jaar vloog het dak van één van de flats die van het project deel uitmaken, in brand. Haast symbolisch, zou men kunnen zeggen, gezien de verhitte discussie die inmiddels is ontstaan over onder meer de hoogte van de service-kosten. i-projectlastenverlichting voorliet Rijk e an fragment van het lovende artikel in 'Binnenlands Bestuur". voegt toe: „Toen ik die flat kocht, kreeg ik een overzicht van de te betalen servicekosten. Er stond letterlijk: „De totale servicekosten worden begroot op 190,- per maand, in welk bedrag begrepen zijn: huismeester, alarmering, kos ten recreatieruimte, aanschaf mag netronovens, waterverbruik, kos ten van inrichting en onderhoud recreatierumte en ovenge ge meenschappelijke ruimten en het schoonhouden daarvan, het stroomverbruik van de gemeen schappelijke ruimte, het liftonder- houd, opstal- en glas verzekering, administratie en beheer." Hierna heb ik gevraagd, of er bij het servicebedrag inbegrepen was een reservering voor het schilde ren, voor het dak en de bestrating. Mij is verteld, dat dat het geval was.Ook de heer Schoonder- is er mee geconfronteerd, dat servicekosten na het onderte- van het koopcontract belang- hoger werden. BEGROTING verhogingen wordt opgegeven een aanpassing van het service pakket en extra reserveringen voor groot onderhoud. TWEE SOORTEN De heer Raat vertelt verder: „Wij betalen nu twee soorten service kosten; bovendien worden de ver schillende woonlagen gedifferen tieerd aangeslagen: maar dat levert slechts kleine verschillen op. Ik moet voor deze verdieping - voor het complex - honderdtachtig gul den betalen per maand (voor on derhoud en schoonhouden van het gebouw); daarnaast zijn wij alle maal aangeslagen voor nóg eens een bedrag van 145,- voor de SBL, de alarmering, de recreatie, de coördinatie en de kosten van Ma- dragen voor een geringe recreatie mogelijkheid. Immers, na opleve ring van de huurdersflat zullen eni ge honderden bewoners van het totale complex van deze accommo datie gebruik moeten kunnen ma ken. Van de zijde van de Stichtmg Bejaardenzorg Leusden wordt toe gevoegd, dat de getallen hiervoor niet helemaal goed zijn weergege ven: zo bedraagt het bedrag voor de inrichting van een kantoor voor de coördinatrice hooguit vijfdui zend gulden. Het begrote bedrag van vijftienduizend gulden voor schoonmaakwerkzaamheden be treft alle openbare dienstruimten en met alleen de recreatieruimte. Bovendien is er sprake geweest van verbouwingskosten die nood zakelijk werden geacht m verband met een zo goed mogelijke servi ce-verlening. BEGELEIDING De heer Schoonderbeek noemt nog een bedrag op uit de begro ting: „De kosten voor de begelei- minder service. Bovendien merken de woordvoer ders van de SBL nog op, dat de maaltijdverstrekking in het servi cepakket van Groenhouten geheel zonder subsidie rondkomt. TWIJFEL De heer Schoonderbeek steekt niet onder stoelen of banken, dat hij zijn twijfels heeft. Hij vertelt, dat hij dat ook aan Schoeman heeft geschreven; de mogelijkheid van een rechtsprocedure sluit de heer Schoonderbeek met geheel uit. „Maar je hebt wél je vorige huis verkocht. Vervolgens heb je dit ge kocht. Je gaat hier wonen Als ik het bij de notaris niet had geac cepteerd, wat dan? Dan had ik niets. Je zit dus gewoon voor het blok". BUMARECHTEN In het huurdersflat is een conver satiezaal ondergebracht. Beloofd was een overdekte gang van de koopflats naar de conversatiezaal. toch niet nodig in een besloten ge- zelschap"5" Volgens een woordvoerder van Makelaardij Schoeman kan men niet onder de doorberekening van bumarechten uit: het is gewoon een kwestie van wettelijke verplich ting, hetgeen ook door de heren Kruithof en Van Liebergen beves tigd wordt. ADMINISTRATEUR Grote onvrede hebben de twee heren Raat en Schoonderbeek ook met het naar hun mening zéér hoge bedrag voor de administrateur, na melijk zo'n zesentwintigduizend gulden. De heer Raat: „Daar zijn wij vreselijk tegen in het geweer geko men. Ook hier is het ons weer vol strekt onduidelijk welke prestatie ervoor wordt geleverd: vermoede lijk alleen maar het opstellen van de jaarstukken en de inning van de servicekosten. Van de zijde van Schoeman wordt de volgende toelichting ge geven: Het genoemd bedrag is in clusief BTW en bedraagt 11% van de begroting. Het bedrag wordt onder meer aangewend voor de debiteurenadministratie; kostenbe waking: men moet zoveel mogelijk het servicegeld op tijd zien te in nen; het opstellen van een afreke ning op jaarbasis; de verrekening met de bewoners naar aanleiding van de jaarrekening. Overleg wordt gevoerd met de Stichtmg Bejaardenzorg Leusden waarvoor eveneens een begroting opgesteld wordt; in overleg met deze SBL wordt het jaarlijks voorschotbe drag vastgesteld. Voorts wordt een personeelsadministratie gevoerd, terwijl die rekeningen betaald wor den die voortvloeien uit de service- verplichtingen. Eveneens moeten uit dit bedrag de accountantskos- ten worden betaald. Tot slot vindt er een verantwoording plaats van de begroting. COÖRDINATRICE Er veel onvrede bestaat er over het instituut van „coördinatie". De onvrede spitst zich toe op het feit, dat er een ruim salaris - van zeven tigduizend gulden op jaarbasis - opgevoerd wordt voor een functie, waarvan de woordvoerders Raat en Schoonderbeek vertellen: „We weten niet ééns, wat de taakomschrijving van de coördi natrice is. Dat willen we eerst we ten." Bij navraag blijkt die taakom schrijving voor de coördinatie op het volgende neer te komen: De coördinatrice is belast met de verantwoordelijkheid van de da gelijkse gang van zaken; tot haar taak behoort het verstrekken van informatie aan allen die daar om vragen inzake maatschappelijke dienstverlening in de gemeente Leusden; zij is belast met de maat- LEUSDEN - Op 20 maait |.l. stond in „Binnenlands Bestuur", een uitgave van Samson, een artikel over een landelijke primeur voor Leusden. Het betrof een project „woonvormen voor senioren". De auteur van dit stuk, Richard Koomneef, liet o.a. de Teenendaalse makelaar W. G. Schoeman aan het woord: „Het Leusdense project „Groenhouten" moet in de eerste plaats als alternatief voor de ser viceflat worden gezien. Het ontwikkelingsteam SS+ is nu met een alterna tief gekomen: een woon vorm die een redelijke huur- en knoDsom heeft en waarbij gebruik kan wor den gemaakt van een be paalde service.In ge noemd verhaal werd de tussenvoorziening om schreven als een belang rijke lastenverlichting voor het rijk in een tijd met een vergrijzende be volking. Over de te betalen ser vicekosten meldde Koomneef: „De huurover eenkomst heeft een mini male geldigheidsduur van een jaar en de gemiddelde huurprijs van de twee- en driekamerappartementen bedraagt 665 gulden. Daarbij komen maande lijks 130 gi.v«— cekosten en 100 gulden vastgoed gerichte kosten (voor gas, water en licht)." Wethouder G. van Wou denberg merkte in het zelfde stuk op: „Door een samenloop van omstan digheden besloten we met het team in zee te gaan. De oemepnte zat met een stuk grond waar een meelfa briek op had gestaan. Met de wetenschap dat we uit voer moeten geven aan het flankerend ouderen beleid, past de formule van het ontwikkelings team precies in ons straatje. Onlangs heeft er een bewonersvergadering plaatsgevonden van huiseigenaren van de ser viceflat die gelegen is aan de Egger. Zeventig pro cent van de diverse ap partementen is inmiddels verkocht. Er bestaat bij de bewoners van de service flat grote onvrede over de servicekosten. Eén onzer medewerkers vervoegde zich bij de heer G. H. Raat, sprekend namens de be woners, en de heer G. J. Schoonderbeek. Ook de betreffende makelaar en de Stichting Bejaarden- werk Leusden geven hun visie op de problemen. ganisatie van de dag- en nachtop- vang berust bij haar; zij heeft een organiserende taak wanneer zich calamiteiten of storingen mochten voordoen. Zo is het nu al een aantal malen voorgekomen, dat zij gebruik kon maken van haar verpleegkundige achtergrond. Tot slot organiseert zij in samenwerking met de bewo nerscommissie het sociaal-cultu rele aspect. Begin volgend jaar is er een eva luatieavond gepland om een en an der te toetsen aan wensen en vra gen van de bewoners. In samen werking met de bewonerscommis sie hoopt de SBL op een construc tieve avond. De heer Raat: „Een andere vreemde zaak betreft het huis meesterschap: de coördinatrice heeft niet de functie van huismees ter. Wij hebben wel geageerd te gen de zogenaamde klussenman die op de begroting is opgevoerd voor twintigduizend gulden. Wij voelen er meer voor, dat er een klussenman op deklaratiebasis komt. Nog onlangs heeft de klus senman een beetje „inhoud" ge kregen: de coördinatrice vertelde me, dat hij voortaan de vuilniszak ken bij de mensen zou ophalen. Waarom wordt er met gewoon even een briefje geschreven aan alle bewoners?. De heer Schoonderbeek: „Waar om heeft men geen huismeester aangesteld? Een klusjesman was dan niet nodig geweest, terwijl er wél veel geld zou zijn bespaard. De woordvoerders van de SBL stellen, dat een klussenman op deklaratiebasis veel duurder zou uitkomen. Bovendien zal zo iemand niet altijd beschikbaar zijn. Dat pro bleem wordt ondervangen door ie mand - part-time - aan te stellen De heer Schoonderbeek vestigt vervolgens de aandacht op éen boekwerkje met de naam: „Terras appartementen Groenhouten te Leusden-Centrum", dat is uitge geven onder auspiciën van Make- laarsbednjf Schoeman. Daann staat onder meer te lezen onder het hoofdje „facultatieve service": „Aan de bewoners wordt de mo gelijkheid tot facultatieve service geboden. Dit houdt onder meer in: huismeesterdiensten, alarmering, maaltijden, huishoudelijke hulp, etc. In het beginsel geldt de stelre gel, dat behoudens gennge vaste lasten voor de bewoners alléén betaald hoeft te worden voor de diensten die daadwerkelijk wor den afgenomen. Dat biedt enorme voordelen, te weten- zelfstandig heid, hulp voorhanden indien noodzakelijk, lage vaste lasten: kortom een prima formule die past in de jaren tachtig." De heer Schoonderbeek vertelt over het eerste gesprek met be trekking tot een mogelijke koop van het appartement aan de Dor sen, waar hij inmiddels woont: „Wij hebben toen een diapresentatie gehad. Er werd verteld: „Als je ziek bent en verpleeghulpnodig hebt, dan kun je - tegen betaling - de beschikking krijgen over verple- gingsfaculteiten van het bejaarden huis 't Hamersveld alhier." Dat bleek helemaal niet waar te zijn: de coördinatrice is hier op be zoek geweest; zij vroeg toen, of we lid waren van de Kruisvereniging. Dat is uitdrukkelijk wat anders dan éérst gesuggereerd werd. Ik wist natuurlijk allang, dat leden van de Kruisvereniging Leusden „kruis hulp" konden krijgen. Hoewel de opzet van dit project als positief en nieuw - er bestond geen ervaring - omschreven kan worden, is het duidelijk dat er toch nog heel wat problemen overwon nen moeten worden: een zaak voor de Stichting Bejaardenzorg Leus den, die als devies heeft: „Zoveel mogelijk mensen met zo weinig mogelijk kosten behulpzaam zijn". I irzWtwezen hebben. Bij het punt van „alarmering" hebben wij ons n «r neergelegd: dat was een in- stering die nu eenmaal gedaan is en waar we moeilijk onder uit nden komen." ik „Contractueel is het een duidelij ke: zaak, dat we vastzitten aan de chting Bejaardenzorg Leusden. na,-Verbinding met de SBL levert a belangrijke post op in de saogte van het servicekostenbe- ag,aldus de heer Raat. werkt nét zo efficient. Nota bene: tegenwoordig wordt meestal voor een meer efficiente alarmering gekozen. Ouderen kun nen aansluiting krijgen op een centrale alarmpost en via een mee te dragen apparaatje, waar ook in huis, de centrale bereiken. De kosten voor zo'n alarmsysteem zijn uitermate laag: de prijs voor zo'n systeem bedraagt ongeveer twin tig gulden per maand. Bovendien valt het op, dat ook de alarminstallatie in de liften met erg Een gesprek met het makelaars kantoor Schoeman leverde het vol gende beeld: In eerste instantie is er een begroting opgesteld, waarin een bedrag van 190,-/maand ge noemd werd. De begroting is een aantal malen bijgesteld, waardoor het te betalen servicebedrag even eens hoger begroot werd. Zo werd een bedrag van 190,- eerst met veertig gulden verhoogd, terwijl uiteindelijk een bedrag van 310,- genoteerd werd (inclusief 145,- voor de SBL). Als reden voor deze kerlaarsbedrijf Schoeman die écht met misselijk zijn. En daar hebben wij tegen geageerd. LEEGSTAND Zowel de heer Raat als de heer Schoonderbeek hebben er moeite mee, dat de bewoners de service kosten knjgen doorberekend van de nog leegstaande woningen: „Welnu," zo vervolgt de heer Raat, „wij hebben tijdens onze vergade ring duidelijk gesteld, dat wij het met deze extra servicekostenreke ning niet eens zijn. We hebben de mensen daarentegen wél geadvi seerd om het bedrag te betalen in afwachting van de definitieve afre kening in 1988. RECREATIERUIMTE Een post op de begroting die door de heren Raat en Schoonder beek als véél te duur wordt om schreven, is die van de recreatie ruimte die bovendien slechts aan een vijfenveertigtal mensen de ruimte biedt om zich te recreëren. Een bedrag van maar liefst hon dertienduizend gulden is begroot voor de realisering van deze ruim te, waarbij in begrepen een bedrag van veertigduizend gulden voor de inrichting van een kantoor voor de coördinatrice. Voor het schoonma ken van de recreatieruimte wordt jaarlijks bovendien vijftienduizend gulden in rekening gebracht terwijl maandelijks 3000,- gulden huur door de gezamenlijke bewoners moet worden neergeteld: forse be ding vanuit 't Hamersveld bedra gen maar liefst tienduizend gulden op jaarbasis. Een - ogenschijnlijk - wat vreem de situatie, gezien de nog vrij lage leeftijd van de bewoners. In allerlei wervingsadvertenties is gespro ken over een minimumleeftijd van vijfenvijftig jaar. Deze mensen heb ben toch duidelijk nog géén be jaardenhulp nodig. Integendeel: ze zijn nog héél goed in staat om zelf de telefoon te pakken. Bemidde ling voor koopflatbewoners is be slist overbodig: de gemiddelde leeftijd ligt rond achtenzestig. Bij de huurflatbewoners is die leeftijd gemiddeld vierenzeventig jaar. Toevoeging van de SBL: ook dit bedrag moet weer wat gepreci seerd worden. Het bedrag is niet zozeer voor begeleiding vanuit 't Hamersveld, maar veel méér voor de kosten van vervanging en be geleiding tijdens penoden van vakanties en ziekten. Hoewel sommige bewoners een magnetronoven hadden verwacht, kregen ze uiteindelijk een hete- luchtoven. De woordvoerders van de Stichting Bejaardenzorg Leus den vertellen de reden: de maaltij den die geleverd worden vanuit 't Hamersveld zijn in aluminium ver pakt. Het is een bekend gegeven dat in een magnetronoven geen metalen mogen worden geplaatst. Als bijkomend voordeel van de door de SBL geleverde maaltijdser vice wordt voorts opgemerkt, dat iedere dag maaltijden besteld kun nen worden. Een instelling als „Ta- feltje-Dek-Je" geeft wat dat betreft, >op en te huur, woningen en appartementen, met servicepakket naar keuze', zo staat nog altijd op het bord te Dat laatste lijkt, zacht uigedrukt, inmiddels door de feiten achterhaald te zijn. Die is echter ook achterwege ge bleven. Voor een aantal bewoners van de koopflats zal het in de winter moeilijk worden om deze ruimte te bereiken. De heer Schoonderbeek merkt op, dat er BUMA-rechten worden doorberekend naar de bewoners vóin de serviceflats. Iets wat hij vol- strèkt onbegrijpelijk vindt: „Voor die paar grammofoonplaten en af en toe een videobandje is dat schappelijke begeleiding van die genen die daar behoefte aan heb ben; indien dat nodig is, zal zij men sen naar de juiste instanties of in stellingen weten te verwijzen; zij coördineert diverse werkzaamhe den met betrekking tot de beant woording van alarmeringen: het in schakelen van artsen bijvoorbeeld, evenals de contacten met 't Ha mersveld. Wanneer* het zich voor doet, zal zij zorgen voor een tijdelij ke opvang m 't Hamersveld; de or- De service-flat aan de Egger

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5