Beeldhouwerssymposium naar Amersfoort Beëeindigen arbeidsovereenkomst om gewichtige redenen Cursussen voor ouderen Wel of niet (te)recht? 'Is één hartinfarct genoeg?' 'Aardbeziën in suiker' li leusdEP krant Uit overgrootmoeders 'Keukenboek': Discussie over koopkracht ouderen Kunstenaars zes weken lang aan het werk in park Randenbroek DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 gevarieerd allerlei AMERSFOORT - Sedert de Amersfoortse beeldhouwster Kedo Erné in een voorvarende bui had voorgesteld: „laten we de kei(en) gaan behakken!" was het idee een feit. Amersfoort is nu eenmaal een stad die iets met steen heeft. Beeldhouwers zouden moeten worden uitgenodigd om in Amersfoort hun dagelijks werk te komen uitvoeren. Het idee werd gelanceerd en gemeente, provincie en bedrijfsle ven sprongen er op in. Donderdag 6 augustus is het zo ver. Dan worden de enorme stenen aangevoerd op het terrein van de ijsbaan aan de Ru bensstraat. En opgesteld zoals de kunstenaars dat willen. Van zaterdag 15 augustus tot en met zaterdag 26 september zal dan het Beeldhouwerssymposium Amersfoort worden gehouden. vrijgelaten in wat ze zelf in de sfeer zien, en laten dat afhangen van de sfeer die ze krijgen en die ze zelf uitgezocht hebben in de groeve. Een aantal mensen gaat werken in Dolomietsteen uit Duitsland, ande ren werken in hardsteen Vinalmont of Noir de Dunnée uit België. De kunstenaars die zijn uitgeko zen op hun ervaring met het werken in natuursteen zijn: Kees Buckens, Wim Tap en Tony van de Vorst uit Amsterdam, Hans Leut- scher uit Rotterdam, Gerard van Rooy uit Den Bosch, Jerome Sy- mons uit Arnhem, Jan Timmer uit Dordrecht en Melanie de Vroom uit Breda. In het informatieblad der beeldende kunstenaars was een oproep gedaan aan beeldhouwers die in steen werken en daar kwa men maar liefst zeventig reacties op. Uit de selectie door onder an dere de beeldhouwer Marius van Beek uit Oosterbeek (monument Het Beeldhouwerssymposium is een ambitieus gebeuren. Het hak ken m steen is een uitdaging aan de beeldhouwers zelf, die boven hun formaat werken en een urueke er varing rijker zullen worden. De beeldhouwers werken in een heel andere situatie dan gewoonlijk. Ze missen de beslotenheid van het ei gen atelier. Werken m het open baar in combinatie met collega's die directe kritiek kunnen leveren. Hun werksituatie is voor het pu bliek toegankelijk. Het onstaanpro- ces van de kunstwerken zal van dag tot dag te volgen zijn. In de tijd van zes weken moeten de kunste naars hun beeld klaar hebben. Er is met opzet geen opdracht gegeven in de sfeer van: daar of daar zou het beeld moeten staan. De beeldhouwers worden geheel Eén van de twee beelden van Zweeds graniet die Hans Leutscher voor de bibliotheek in Dordrecht maakte (1986). Afmetingen: 100 x 80 x 160 cm (foto: Marco de Nood). op de Varkensmarkt) en Gerard Horveler uit Amsterdam, die tij dens het Symposium ook de coör dinatoren zullen zijn, zijn uiteinde lijk acht beeldhouwers gekomen die een speciale richting in het be werken van steen vertegenwoordi gen. De achterliggende gedachte is dat steen een materiaal is dat een lange historie heeft en dat zeker nieuwe gezichtspunten kan ople veren, voor de actuele kunst. In die zin kan het hakken in steen tijdens het Symposium gezien wor den als een reactie op tendensen in de beeldhouwerskunst waar het om licht en het omhulsel gaat, ter wijl het bij dit symposium om het plastische element gaat. En dat niet zozeer om de traditie te bevesti gen, als wel om nieuwe mogelijk heden te laten zien. LEEFGEMEENSCHAP Voor de beeldhouwers die in Amersfoort zes weken bij elkaar zijn wordt een kleine leefgemeen schap opgericht. Ze gaan 's avonds niet naar huis, blijven in het beel- houwersdorp, dat op 6 augustus zal worden ingericht. Om het symposium heen is een programma gecreërd met een le zingencyclus en discussieavon den. In De Zonnehof wordt een ten toonstelling gehouden, van het werk van de acht symposiumdeel- nemers. In Kreatief Centrum De Hof zal een documentaire expositie worden opgezet over het ontstaan van een - in opdracht van een Deut sche Bank te Frankfurt - vervaar digde steenfabriek door de Zwit serse kunstenaar Max BUI, gehakt uit een gigantische monoliet. Gale rie De Ploegh en Museum Flehite sluiten bij het symposium aan met een tentoonstelling van ruimtelijk werk van Ploeghleden. De gemeente Amersfoort heeft een ton ter beschikking gesteld voor dit grandioze beeldhouwers- festijn. Het overige geld komt uit diverse landelijke fondsen als het Prins Bernhardfonds en van spon sors uit het bedrijfsleven. De Amersfoortse bouwgigant BHZ Bo ren BV verzorgt het transport en richt het dorp in. De totale kosten bedragen drie ton inclusief het materiaal de honoraria, het ge schikt maken van terrein, het ver voer van de stenen, de huisvesting en voeding van de kunstenaars en alle publicaties. Voor de tentoon stelling m De Zonnehof verschijnt een catalogus. Na afloop van het symposium verschijnt m het najaar een grotere publicatie, waarin een medewer ker van het landelijk ontwikke- lingsinstituut voor de kunstzinnige vorming verslag van het evene ment zal doen. Bijdragen worden eveneens geleverd door de kunst historicus Loek Tüanus, de beeld houwers zelf in de vorm van dag boeknotities en onder andere Rudi Fuchs, de directeur van het Abbe- museum en Jerome Simons. AKTIVITEITEN Een van de aktiviteiten is dat op 15 september Rudi Fucks en twee internationaal bekende beeldhou wers die m steen werken en daarin nieuwe wegen hebben aangege ven, Ulrich Rückziehm en Eugène Dodeigne, een forumdiscussie zul len aangaan. Ook worden er twee studieda gen georganiseerd voor culturele ambtenaren uit geheel Neder land, waarbij het vooral gaat over een actief kunstbeleid in een gedecentraliseerd subsi diestelsel. In samenwerking met onder an dere de provmcie Utrecht zal een bijeenkomst worden belegd met diverse aankoop - en opdrachten commissies uit de provincie Utrecht. Tijdens de officiële opening van „Verbroken verbinding", 210 cm hoog, gemaakt uit hardsteen del Timmer, één van de kunstenaars die meedoet aan het Beeldhouweif^) posium in Amersfoort, van 15 augustus tot en met 26 september vaI het symposium op zaterdag 15 au gustus in de Sint Aegtenkapel spre ken de burgemeester, gedeputeer de Jippe Hoekstra en beeldhouwer Marius van Beek, waarin op het werkterrein een feestelijke bijeen komst wordt gehouden, de grote formatie van de Japanse Slagwerk groep Ondekoza zal spelen en een schitterend Japans vliege^e: zal worden gehouden (als ejt 14 is). uui ture Amersfoort zal als eintyggg taat van het symposium 4n^e schikking krijgen over achi ma den, die binnen de gemeenti den geplaatst. Re] Een arbeidsovereenkomst kan op de volgende manieren beëindigd worden: de werkgever en de werk nemer kunnen met elkaar overeenkomen de arbeids- Mr. H. G. Punt. overeenkomst te beëindi gen; de werknemer kan ontslag nemen; - de werkgever kan ontslag geven. Ik merk op, dat voor ontslag al tijd vergunning van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau nodig is. Dus ook als de werk nemer ontslag neemt. Als partijen in onderlmg overleg de beëindi ging van de arbeidsovereenkomst overeenkomen, is geen toestem ming vereist. Ook al weigert de directeur van GAB de ontslagver gunning te verlenen, staan er voor de werkgever nog mogelijkheden open, immers zowel de werkgever als de werknemer zijn te allen tijde bevoegd aan de Kantonrechter te vragen eeen bepaalde arbeids overeenkomst wegens gewichtige redenen te ontbinden. Ruwweg ge zegd, zijn deze gewichtige redenen aanwezig als het met redelijk is de arbeidsovereenkomst voort te la ten bestaan. De Kantonrechter heeft dan de mogelijkheid om als hem dat rede lijk voorkomt een vergoeding aan een der partijen, ten laste van de andere partij toe te kennen. In 1986 verzocht een werkgever de Kantonrechter de arbeidsover eenkomst met een bepaalde werk neemster te ontbinden. Van belang in deze procedure was dat deze werkneemster al bij na 25 jaar bij dit bedrijf werkte. De jaarlijkse kosten voor de werkge ver voor salaris, werkgeverslasten, vakantiegeld, onkostenvergoeding e.d. werden begroot op 75.000,-. Verder kwam in het proces vast te staan dat dit bedrijf zich na 1980 van een klem familiebedrijf is gaan ontwikkelen tot een groter bedrijf. Deze groei heeft geleid tot grote spanningen. Werkgever stelde dat de werkneemster onwelwillend en niet flexibel was en niet in staat om de werkdruk op te vangen zonder fouten te maken. De werkneemster stelde dat met name sedert de komst van een be paalde nieuwe directeur m 1985 de spanningen enorm zijn toegeno men en dat het beleid van de di rectie kennelijk op verjonging uit Verder is als feit vermeldens waardig dat de werkgever voor deze werkneemster geen enkele pensioenvoorziening had getrof fen. In de loop van de procedure werd het de werkgever duidelijk dat de Kantonrechter dacht aan een vergoeding van ruim 200.000,-. De overwegingen van de Kan tonrechter daarbij waren met name de pensioenvoorzieningen, de leeftijd van betrokkene, en dat kennelijk het ontstaan van de span ningen volledig voor rekening van de werkgever kwamen. De werk gever trok daarop prompt het ver zoekschrift in. De werkneemster diende daarna op haar beurt een verzoek in bij de Kantonrechter om deze arbeidsovereenkomst te beëindigen. Verder stelde de werkneemster dat door intrekking van het verzoek tot ontbinding van de arbeidsovereenkomst de werk gever op onverantwoorde wijze met haar belangen was omge sprongen. In de procedure die zich toen ontwikkelde, betoogde de werkgever dat de werkneemster met persé behoefde te vertrekken. En voorts dat het met in redelijk heid aan de werkgever is toe te rekenen, althans zeker niet in over wegende mate, dat werkneemster haar werk niet opeens meer aan zou kunnen. Voorts vond de werkgevs belang, dat de betreffende neemster gehuwd is, haar e~ noot inkomen geniet, en datf vermogend is. De Kantonrechter ontbondj beidsovereenkomst om geil ge redenen en bepaalde dat werkneemster een vergoe< ruim 200.000,- moest word^ taald. De Kantonrechter daarbij op, dat de hoogte vjrj bedrag in belangrijke mate paald wordt door de langetj van het dienstverband en dq weinig gelukkige wijze waa werkgever na jaren van goec standhouding gemeend hee ten opzichte van de werkneë te kunnen opstellen. Als ming voor de vergoeding we treffen van een pensioenve ning aangewezen. Als persoonlijke noot vc aan deze uitspraak toe dat zonder hoge bedrag duideL baseerd is op de specifieke en omstandigheden van dit Veel ouder wordende mensen hebben te maken met het afsluiten van een arbeidsloopbaan en vaak ook met het uit huis gaan van de kinderen. Velen moeten hun leven verder alleen verder. Ouderen komen op een leeftijd waarop veel ruimte ontstaat voor een nieuwe invulling van hun toe komst. Verschillende instellingen en instituten bieden de helpen de hand om via bijeenkomsten en cursussen zinnig verder te gaan. In Leusden beweegt de Kruisvereniging zich, vaak in samenwerking met de WOL, op dit terrein. In Driebergen worden ook allerlei op oude ren gerichte biieenkomsten georganiseerd door MOS: Mens- in Ontwikkeling-in-de- Samenleving. Uit hun aanbod lichten we een twee aantal cur sussen. 50+ VROUWEN Onder het motto „Nog een toekomst vóór je" biedt men een tweedaagse cursus aan voor vrouwen die de vijftig ge passeerd zijn en die met ande re vrouwen samen willen na denken over de nabije toe komst. Maandag 14 en dmsdag 15 september. Maximaal 18 vrou wen kijken twee dagen terug naar hoe hun leven tot nu toe is verlopen. Vandaaruit kijkt men vooruit: hoe wil je je leven verder vorm geven? waar ligt je kracht en welke mogelijkhe den heb je? enz. Donderdag 8 en vrijdag 9 oktober. Hetzelfde thema als in september, maar nu speciaal gericht op alleenstaande vrou wen. Alle deelneemsters, ook weer maximaal 18, zijn al lang of sinds kort alleenstaand. Hier zal ook aan de orde komen: hoe belangrijk zijn of worden vriendinnen voor je? De kosten voor deze twee daagse cursussen bedragen 102,50 of 77,50 per persoon. Volledig verzorgd pension is in deze prijs inbegrepen. Men kan zelf kiezen uit deze tarie ven, afhankelijk van het inko men. Men hoeft die keus niet te veraniwooxuen. Het lage tariel is bedoeld voor mensen met een beperkt inkomen Oude ren met een Pas-65 kunnen 20 procent korting krijgen. MOS is een sectie van het bekende instituut Kerk en We reld dat werd opgencht als reactie op de oorlogservarin gen van '40-'45. MOS geeft al jaren cursussen voor ouderen. Deelnemers hebben een grote verscheidenheid aan maat schappelijke, politieke of reli gieuze opvattingen. Opgave en uitvoerige infor matie: Kerk en Wereld, sectie MOS. Postbus 19. 3970 AA Driebergen-Rijsenburg. Het secretariaat van MOS is ook telefonisch bereikbaar: 03438-12241. In oktober, november en de cember zijn ook nog andere cursussen en bijeenkomsten in Driebergen. Zo staan langere cursussen op het program over: Ouder worden in je een tje, hoe ga je om met je ge zondheid?, Gesprekstraining, voor mannen die homosexueel zijn, en Kerstgastendagen. In een volgende Ouder Worden meer over die cursussen. „Onbehoorlijk", „on rechtvaardig en onlogisch", „afgnjsehjk", „tegen alle af spraken", „schandalig", „on menselijk", „misdadig", „on gerijmd", „onverklaarbaar" en „draconisch". Dit is een kleine verzameling van uitspraken, die de laatste week gemaakt zijn door functionarissen in de gezinszorg, directies van her stellingsoorden en een aantal leden van de Tweede Kamer. Niet alleen deze mensen zijn verbaasd en kwaad over wat de minister en de staatsecreta ris van Welzijn-Volksgezond- heid en Cultuur hebben ge schreven m brieven aan de Tweede Kamer. Ook in ge sprekken met allerlei kennis sen hoor ik dezelfde negatieve uitspraken. Het is me dan ook wat: als alle plannen van minister Brinkman en staatsecretaris Dees doorgaan wordt de ge zinszorg stukken duurder en zullen eind van dit jaar negen tien herstellingsoorden moe ten sluiten. Gezinszorgklanten die nu 3 gulden per week tot maximaal 8,25 gulden per uur betalen zijn straks minstens 35 gulden per uur kwijt. Heb je langer dan drie maanden gezinszorg no dig dan moet je over de tijd na deze drie maanden eerst zelf dat hoge bedrag voorschieten voordat je daarover subsidie krijgt. Als je straks éen ochtend of middag per week hulp nodig hebt, kost je dat tegen de vijf honderd gulden per maand. Laat staan als je veel meer hulp nodig hebt: dan is het alleen nog maar te betalen voor men sen met een heel hoog inko men. Gevolg: de huidige hulpvra gers besluiten om de hulp ruet in te roepen of zoeken een goedkopere oplossmg buiten de gezinszorg, bijvoorbeeld door zwart te gaan betalen. De duizenden mensen die nu zeer goed geholpen zijn wanneer ze op verhaal kunnen komen tijdens een paar weken herstellingsoord, moeten ook opschieten. Als de plannen doorgaan kun je vanaf 1 januari 1988 niet meer terecht m een herstellingsoord. Die oorden zijn dan allemaal gesloten. ONTZIEN In de voornemens van het ministerie van W.V.C zullen „gehandicapten, bejaarden en terminale patiënten worden ontzien.Ik hoorde op de ver jaardag van iemand die 65 werd al zeggen: gelukkignu val ik straks niet onder het dure tarief van de gezinszorg" en tegen mij: Jij met je VUT,$ zit er nog naast; als jij gezi zorg nodig hebt moet je duL_ betalen." Een nogal cynisch perso$l- maakte deze week de opmeT kmg: „Is mijn hartinfarct, dai^ vong jaar had, voldoende c* een terminale patiënt te zijn, fl moet ik minstens twee hartig farcten hebben om met ond#1 dat 35-guldentanef te vallei En als ik echt doodziek ben dus een termmale patiënt be*i wat gebeurt er als ik toch ojH knap? Moet ik dan inee:«k weer wel 35 gulden per uur betalen?" Om een andere nister aan te halen: „Het is k T de wilde spinnen af'. Laat G dat maar eens tegen haar coc O lega zeggen. hie Of zal het allemaal nog ir,30 meevallen? Is dit weer rottv proefballon? Eerst de mensejw vresehjk ongerust W.V.C. oku gezinshulp van 35 gulden puu uur naar 20 gulden per uur )ai^ gaan? En wie weet: mogen dan ook nog een paar herstefè lingsoorden open bhjven. Hcljl ik een dergelijke strategy noem? U mag kiezen uit af benaming in het begin van c 1 stukje. VUT-te4] C Het „Keukenboek" van 1870 geeft ook een groot aantal recepten van „Het inmaken en droogen van verschillende vruchten en gewassen". Nu de pe riode van veel aarbeien in de winkel naar een einde loopt, op de valreep het, nogal bewerkelijke, re cept van „aardbeziën in suiker." „Het gewigt van vruchten en suiker moet gelijk staan. Als de suiker geklaard is. legt men de aardbeziën er in, neemt de pan van het vuur, en scnept met een lepel de suiker over de vruchten heen, daar die, zelfs door het minste omroe ren, zouden lijden; dan zet men ze weg. Den volgenden dag laat men ze weder goed heet worden en zet ze nogmaals weg; dit her haalt men een dag later nog eens, altijd zonder er in te roe ren, en eindelijk schept men ze, nadat zij koud geworden zijn, voorzigtig in de flesschen. Het nat kookt men, als het noodig is, nog wat na en giet het koud op de vruchten. Van alle ingemaakte vruchten gaan aardbeziën het eerst tot gisting over, en daarom is het zaak, er eemge stukjes ingemaakte gember bij te voegen; ook moet men de met blazen ge sloten flesschen 8 tot 14 dagen na het inmaken, m hooi gepakt, in een ketel met koud water overhangen, dit langzaam tot aan de kook laten komen, dan afnemen en de flesschen er in laten bekoelen." VARKENSBLAAS Om mislukken te voorko men nog een enkele raadge ving. „Men sluit de potten en flesschen met eene varkens blaas, met schoon graauw pa pier of met waspapier. Om eene blaas goed zuiver te heb ben, legt men die eemge uren in brandewijn, en wrijft haar dan met zemelen af; ook kan men haar een dag in laauw water zetten, dat men eemge malen ververscht, waarna men de blaas goed uitwascht en met een doek afdroogt. Zij wordt dan nog vochtig om den flesch gebonden. Bij het open maken legt men een met warm water bevochtigden doek een oogenblik om den hals van den flesch, om de blaas weder lenig te maken." Een potje aardbeien op zwa re siroop, met een afdekking welke niet bestaat uit een var kensblaas, is toch zeker zo ge makkelijk. L ive >41 Wat is de invloed van de vergrijzing, de werke loosheid en de arbeidstijd verkorting op het inko men en de koopkracht van ouderen? Daarover willen dit najaar de drie ouderbonden A.N.B.O. (Algemene Bond), Urne K.B.O. (katholiek) en P.C.OB.(pro- testants-christelijk) een geza- melijke discussiedag organi seren. De bonden vinden dat nog veel te weinig onderzoek gedaan naar de gevolgen va.- de tegenwoordige ontwikk® lingen in de maatschappij. Deze disussie moet met aA leen gesteund worden do: wetenschappelijke onderzo? A ken, maar moet ook de feitelag ke situatie van de ouderen ee5n grote plaats geven. Daaroj, ii willen de landelijke besture I van deze organisaties eetfu hun leden gaan benaderen edn in plaatselijke afdelingen cdc discussie op gang brengen, ir

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6