leusder Legend: ixecutive car Op de pedalen met Aat Daale leen en terug over de Heuvelrug ZES MODESHOWS -i KORTE ROUTE- BESCHRIJVING: "^DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 plaatselijk nieuws nneJUSDEN - Vorig jaar 3 en we Honda's nieuwe vlag- chip, de Legend voor het op de Britisch National m torshow in Birmingham, ge tijd gelegen maakte deze ousine zijn opwachting op nVi continent. Hij stond op ^'He eigen" Rai-tentoonstel- in februari en begin mei R. Jf de Legend de show in de urehdashowrooms. Een schitte- de vierwieler waarmee nda zich voor het eerst in de nnejgjre middenklasse manifes- 't2¥ londa heeft zijn grenzen in ^Joop der tijd drastisch ver- K Het begon allemaal zo'n dertig jaar geleden toen, om precies te zijn, in oktober 1957 op de Parijse „Salon de PAuto mobile" de eerste Japanse per sonenauto stond. Althans de eerste bestemd voor Europa. Het was de Prince „Skyline". Niemand kon bevroeden welke gevolgen dat voor de hele auto-industrie zou hebbben. Er volgde een tot op heden, noch door Europese, noch door Amerikaanse autoproducenten te stuiten opmars. In de jaren '70 deed Honda een duit in het zakje met piepkleine auto's, la ter werden ze groter en in Ne derland verdwenen de kleintjes helaas. Adieu Jazz. In plaats daarvan zien we nu dus de grote Legend. Eén brok hoog waardige techniek die menig technicus doet watertanden. Voorlopig levert Honda de Le gend alleen met een 2.5 liter zesci linder injectiemotor met vier klep pen per cilinder. Standaard kent de wagen een vijfversnellingsbak, maar tegen meerprijs plaatst Honda een vierversnellingsauto- maat. In de omgeving van een zon nig Zuidfrans Cannes njden we met beide uitvoeringen. De Honda Legend is een produkt uit de samenwerking tussen Honda Motor Company Ltd. en de Austin Rover Group (ARG). Honda wilde doordringen in de „executive car" sektor en bij ARG werd het hoog tijd de Rover 2000-serie te vervan gen. Honda en ARG bundelden hun talenten met als resultaat de Rover 800 en de Honda Legend. Voor Japan en Azië rollen beide modellen uit de Honda Sayamafa- brieken, terwijl voor de Europese markt beide wagens uit de ARG Cowleyfabrieken komen. De sty ling van de Legend is bijzonder opvallend. Met een Cw-waarde van 0.32 scoort de wagen hoog, maar niet uniek. Honda had er ech ter geen ingenieuze kunstgrepen voor nodig. Tot deze lage luchtweerstand dragen bij: spits aflopende neus met spleetoogachtige koplampu nits die om de flanken heenlopen, verzonken ruitewissers, sterk hel lende gelaagde voorruit, gladde velgen, ontbreken van regengoten en behalve elektrisch van binnen uit te verstellen buitenspiegels geen uitstekende delen De bum pers die tot aan de wielkasten doorlopen zijn imponerend. De wigvorm van de Legend begint bij de neus met halogeen koplampen met vier reflectors (tegen meerprijs voorzien van wis/was-installatie) en eindigt bij de hoge kofferbak. Doordat de achterklep tot op de bumper valt laat de bagageruimte Honda Legend TESTRAPPORT Audi 100 Ford Scorpio Mazda 929 Cilinders/inhoud cm3 Max. vermogen kW(pk)tpm Max. koppel Nm(mkg)tpm Topsnelheid km/uur Accerleratie 0-100 km/u/sec. Gem. verbruik ltr/100 km (volgens fabr.) Gem verbruik test Tankinhoud Aktieradius Gewicht leeg Max. trekgewicht (geremd) Lengte cm Bandenmaat Aandrijving Brandstof Geschikt voor loodvrij Pnjs Afleveringskosten Stonng testwagen: Honda Legend Audi 100 Ford Scorpio Mazda 929 2.5i 24V 2.3 CD 2.9 Ghla Inj. 3.0i V6 6/2493 S/2309 6/2933 6/2954 127(173)6000 100(136)5700 107( 145)5500 140(190)5500 217(22.1)5000 188(19 2)4000 222(22.6)3000 255(26)4200 210 202 196 220 8.0 9.6 10.0 8.6 10.3 9.9 11.8 12.4 niet gemeten 68 80 70 75 660 808 595 600 1350 1250 1353 1460 1500 1500 1500 1500 481 479 467 488 205/60 VR 15 205/60 VR 15 195/65 VR 15 205/60 VR 15 voor voor achter achter super normaal normaal (Euro)-super nee ja ja ja 62.990,- 62.200,- ƒ62.107,- 57.500,- 550.- 505.- 500,- 395.- geen met een inhoud van 470 liter zich makkelijk beladen. Verder noteren we aan de bui tenzijde nog elektrisch te bedienen zijruiten, bediening van ontgren deling van binnenuit van koffer- deksel en tankvuldop, getint glas werk rondom met getmte boven rand in de voorruit, centrale deur vergrendeling, mistachterlichten, verstralers, spatlampen voor en verlichting van het deurslot aan bestuurderszijde. Dit lampje gaat tien seconden branden zodra men de deurgreep omhaalt. Voor zon nige en warme dagen monteert Honda een elektrisch te bedienen klap-c.q. schuifdak. Interieur Klasse verloochent zich niet. Dat blijkt uit de woonkamer van de Legend. Hierin is het voortreffelijk toeven. Het ontbreekt de inzitten den werkelijk aan niets. Een com pact dashboard meldt de bestuur der het wel en wee der techniek en geeft hem alle gewenste verdere informatie. Alle schakelaars vin den we pal naast het klokkenspel. Het voert te ver om alles op te dreunen. Enkele details willen we niet overmeld laten, zoals elek trisch te bedienen buitenspiegels, centrale armsteun tussen vóór en achterstoelen, getint glaswerk met extra donker gedeelte aan de bo venzijde van de voorruit, in hoogte verstelbaar stuur, blokkeerscha- kelaar voor de ontgrendeling van het kofferdeksel in dashboard kastje, in hoogte en kantelbare hoofdsteunen, veiligheidsgordels vóór en achter, kaartvakken in voorportieren en in rugleuningen voorstoelen, leeslampjes achterinx voetverlichting bij pedalen, ver lichting in portieren en cruisecon- trol. Aiie lot voor ex- en interieur, maar het crème de la crème plaat ste Honda onder de motorkap. Een V6-motor met een cilinderinhoud van 2393 cm3 goed voor een maxi mum vermogen van 127 kW (173 pk) bij 6000 tpm en een maximum koppel van 217 Nm bij 5000 tpm. Honda's eigen ontworpen electro- nische brandstofinjectiesysteem verzorgt de juiste voeding. Dit „Programmes Fuel Injection" sys teem past Honda ook toe in de Formule I-racemotor. Per cilinder zijn twee inlaat- en twee uit laatkleppen aanwezig, bediend door één bovenliggende nokkenas per rij. Via korte, hydraulisch gere gelde klepstoters bedient deze in- laatkleppen vnjwel rechtstreeks. Naast deze klepstoters worden de geluiden van de vierentwintig kleppen ook gedrukt door toepas sing van speciale rubber klepdek- selpakking. Zelfs de injectoren van de brandstofinspuiting hangen in rubber. Kortom, een machine om te zoenen, als je van autotechniek houdt, maar de leek mag ook best eens onder de motorkap kijken. Hij ziet dan een technisch wondertje. De voorwielophanging van de Legend werkt volgens het „doublé wishbone" systeem. In principe gelijk aan de ophanging van de Ac cord- en Preludemodellen. Dit sys teem werkt sterk neutraliserend op het stuurkarakter van een princi pieel onderstuurde wagen en ook op andere zaken zoals een vermo gen van 127 kW op de voorwielen, een lange wielbasis en een leeg ge wicht van dik 1300 kg. Achter zien we een onafhanke lijk systeem met veerpoten. Hierbij staat de schokdemper niet door het hart van de veer, maar rust de schroefveer naast de demper op de onderste draagarm De besturing is van het type tandheugel en bekrachtigd. Schijf remmen rondom, vóór geventi leerd, garanderen prima rèmwerk. Rondom de 15 inch velgen liggen 205/60 VR banden. Rijden Honda noemt in zijn persinfor matie 62.900 voor de Legend een gunstige aanschafprijs. Wij vinden dat een enorm bedrag, maar één maal in de Legend gezeten verge ten we dat snel. De wagen biedt echt alles wat de meest verwende automobilist zich maar kan wen sen. Daarnaast levert hij ook nog een enorm njgenoegen gecombi neerd met veel comfort. Vooral het geluidsniveau nam Honda stevig onder handen. Rust is namelijk een hoog gewaardeerd comfortonder- deel. Ondanks de grote krachtex plosies van de zespitter blijft de hooggeroemde rust in het interieur bewaard. Er glijden honderden kilometers snelweg onder de brede banden door met hoge snelheid gereden zonder dat de Legend krimp geeft. Zowel de uitvoering met „vijfbak" als met „automaat" houdt het rond de 200 km/u voor gezien. Ruim voldoende dachten we zo. Ook op bochtige bergwegen staat hij zijn mannetje. Wel moeten we enige tijd wennen aan de sterk werkende stuurbekrachtiging. Dat zou van ons best een beetje minder mogen. Dankzij het soepele karak ter van de „zespitter" hoeft veel schakelen met de vlekkeloos te be dienen vijfbak niet. De „vijf" is puur een overdrive. Heuvel op moet men al snel terug naar de „vier". Ook de vierversnellings- automaat verricht de werkzaamhe den naar wens. Wel schakelt de bak snel op naar een hogere gang Dank zij de excellente wielop hanging hebben we over de vering niets dan lof. Kleine en grote hob bels in het wegdek worden soepel en comfortabel verwerkt. Alleen bij echt snel bochtenwerk zou de vering iets straffer kunnen. Over het hele toerenbereik horen we een lichte zoem, maar nooit hinderlijk. Bij stationair draaien blijft het zo wel binnen als buiten de wagen volmaakt stil. Het gebeurt zelfs en kele malen dat we willen starten terwijl de machine loopt. In de Legend vinden inzittenden voor en achter ruimte in over vloed. Kortom Honda schiet met de Legend wat comfort, uitrusting, afwerking en prestaties betreft pal in de roos. Maar dat mag ook wel in deze „Executive Car" klasse. Im porteur Honda Nederland denkt dit jaar 400 stuks op de zetten. Eind december weten we meer. Prijzen Voor de Honda Legend V6 2.5i moet de klant 62.990,- harde gul dens neertellen. De versie met au tomatische transmissie kost 3.500,- meer. In de Verenigde Staten van Amerika rijdt ook een Coupé-uitvoering van de Legend. Of deze fraaie creatie ook naar Ne derland komt blijft voorlopig nog een vraagteken. IMERSFOORT - Deze week een heel klein Tourtje de Fran- at betekent klimmen en dalen, maar uiteraard voor Hol- e begrippen. In Nederland hebben we geen bergen, ook al in wii kleine heuveltjes als zodanig betiteld. We gaan heen en weer over rechtse Heuvelrug. Deze rug is niet overal even hoog. Wie Leersum fietst komt tot de ontdekking dat hij vanaf rsbergen nauwelijks hoeft te klimmen. •f kan dat? We gaan weer te bij onze natuurkenner Jaap uit Woudenberg. Jaap praat over de verschillende ijstij- /ooral over de derde en de ijstijd. In de derde lag hier letscher, die de twee heuvel- n, de Utrechtse en de Hoge uwe. opstuwde. In de vierde werden met de westenwin- ote hoeveelheden zand van heuvelrug oostwaarts „ge- die we nu in ruimte mate iden in de vallei. Waar de ruet zo hoog is werden de elheden zand door het smel tende ijs weggespoeld. Dat zien we dus bij de hoek van het restaurant De Donderberg. Het zogenaamde Maarnse Gat. We hopen dat we „meester" Floor hier juist hebben weergegeven. Het wordt tijd om op weg te gaan. We gaan richting Woudenberg en het hangt natuurlijk van uw adres in Leusden af hoe u naar Wouden berg wilt gaan. Mocht u over de Arnhemse weg gaan, dan dient u wel na het passeren van het land goed De Boom linksaf te gaan over Ekris. Dat is een van de oud- Modehuis Houweling nodigt u uit op dinsdag 1 en woensdag 2 september om 10.00, 14.00 of 20.00 uur voor één van haar Plaatsen kunt u reserveren in onze zaak. Slotlaan 255-257 3701 GG Zeist Tel. 03404-14275 WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN GAAT. ste wegen van Woudenberg. Je mag er alleen maar fietsen (en wandelen) gelukkig. We komen al gauw op de grote weg van Wou denberg naar Scherpenzeel en gaan daar aan de rechterkant rij den. Dat is trouwens ook min of meer verplicht. Al snel komt er bij een brievenbus bij nummer 120 (Unicum) een weg naar rechts, de Rumelaarseweg. Er is daar ook een verwijzing naar een kaasboerderij, maar daar gaan we niet heen. Rechts komt het mooie nieuwe fietspad op deze weg uit. We gaan linksaf over Strubbe- lenburg en vervallen dan noodge dwongen in een herhaling. U zult dat beslist niet erg vinden, want we komen bij paddestoel 20375, rechtsaf gaande, op de Laagerfse- weg. Een prachtige landelijke weg, die we kunnen afrijden tot aan de overweg met paddestoel 23740, waar het nog 3,2 km naar het Leer- sumseveld is. Daar moeten we heen, want dat is een brok natuur van grote klasse. We steken het viaduct van de grote weg over en zien een pad destoel in een driehoekig gras landje: p.20388. Daar gaan we rechtsaf en komen weldra op een afslag. De daar aanwezige pad destoel geeft nog een afstand van 2,4 km aan naar het Leersumse- veld. Linksaf dus. We passeren een manege en ko men dan op een kruispunt waar rechtsaf de Heulweg verder loopt. Daar is onze bestemming. De pad destoel aldaar heeft nummer 21043. En dan zijn we in het Leersumse- veld. Een verstild gebied met één goed fietspad, afgezet met paaltjes. In dat veld zijn ook nog twee meer tjes. Daar kunt u eventueel komen, maar dat moet u maar op een apar te reis doen. Anders raakt u ver dwaald. Bovendien is het daar een broedgebied van meeuwen en het is niet altijd toegestaan om daar te vertoeven. KLIMMEN GEBLAZEN Jaap Floor bevestigt wat wij heb ben gezien: een gebied van naald hout, een met zo goed ogend hei develd, jonge aanplant van naald bomen en een korenveld. Dat veld wordt in augustus gemaaid, dus is het mogelijk dat u het niet meer ziet. Het Leersumseveld heeft een grensstrook, dat grenst aan een wandelgebied van grote schoon heid, het Breeveen van het Utrechts Landschap. Onthouden voor wan delingen dus! We njden door het gebied met picknickolaatsen en vredige ver gezichten en na een bocht naar links komen we bij paddestoel 22414 op de Utrechtsebaan. We zitten dan nog op het fietspad en gaan naar rechts tot we de grote weg weer zien opdoemen. We moeten dan noodgedwongen een wat drukkere weg oprijden, maar dat duurt maar kort. Rijden naar het kruispunt links is het parool. We steken dan bij het restau rant De Donderberg naar rechts de weg over, waar het nog vijf kilometer naar Doorn is. Twee kilometer fietsen over het goed berijdbare asfalt richting Doom is zeker geen bezwaar. We ko men na twee kilometer op een punt, waar een grote wegwijzer aangeeft dat het nog „3 km" naar Doom is. We gaan daar rechtsaf de Hoogstraat op. Dat wordt wat klimmen geblazen. De naam Hoogstraat zegt het al. Bovenop ligt het Revalidatiecentrum, dat over enige tijd zal verdwijnen. Jaap Floor: „Op die plaats woon de eens de vroegere minister-pre sident Hendrik Colijn. Later werd er het revalidatiecentrum geves tigd, maar daaraan waren twee be zwaren verbonden. De omgeving daar is zeer stil en volgens de pro fessoren is het veel beter om te revalideren met het geluid van de snelweg in de buurt. Bovendien moeten mensen die met het open baar vervoer komen zo'n achthon derd meter lopen om het centrum te bereiken. Het is de bedoeling dat het revalidatiecentrum verhuist naar waar nu het Academisch Zie kenhuis in Utrecht gevestigd is." „DONDERBERG" Eenmaal bovengekomen wacht er de troost van een flinke «u'uetnuy. De weg heet dan Wijkerweg en onderaan zien we nog een hek, dat behoort bij het kasteel Maarsber- gen. Floor vertelt, dat de volks mond spreekt van „Donderberg". De berg van de Hoogstraat dus. Het heeft te maken met het feit, dat er bij onweer in die streek bomen door de harde wind werden omge waaid. De buien blijven er aan de zuidkant hangen en komen met extra windkracht terug. Onweer ging daarom voor de plaatselijke bevolking gepaard met harde ruk winden die aanvallen ondernamen op de bomen. Jaap Floor maakt van de gele genheid gebruik om er op te wijzen dat het al of met gedijen van bomen ook afhankelijk is van het al of met geschikt zijn voor de betrokken bodemgesteldheid. Bomen kunnen niet overal groeien en de mense hand heeft hier en daar fouten ge maakt. Daarom is het niet alleen de zure regen die de oorzaak is van slechte toestanden van onze bos sen. U kunt in uw tuin ook niet van alles neerzetten. AUSTERLITZ We gaan verder met de fiets tocht. We gaan na de Wijkerweg naar links nchting Maarn. Op de volgende splitsing wijst paddestoel 20554 nog 3,4 km naar Maarn aan. We zijn daar op de Maamse Grint weg, waar we in een wat ouderwets aandoende vakantiestreek zijn ge komen. Eenmaal vlakbij Maarn moeten we rechtuit blijven rijden tot we bij de hoofdweg komen van Maarn naar Doorn. Daar gaan we rechtsaf, passeren het viaduct weer van de grote weg en op het volgende hoekpunt zien we een wegwijzer met de voor fietsers gel dende aanwijzingen. Richting Aus- terlitz nu. Aan de overkant kunnen fiet sers via paddestoel 20382 naar De Hoogt. Austerlitz ligt dan nog 2,4 kilometer verwijderd. U kunt natuurlijk terug naar Amersfoort via de grote weg, maar u moet geen concessies doen aan uzelf. Volhouden, net als de jongens in de Tour de France. U komt op een van de mooiste fietspaden van de heuvelrug, het fietspad van Maarn naar Austerlitz. Dat is eerst even klimmen maar daarna flink dalen, altijd weer een aardi ge belevenis. Ook dit fraaie pad houdt op en u komt dan op een weg die langs Austerlitz gaat. Aan de overkant ziet u weer een paddestoel. Nummer 20381. Daar gaan we rechtsaf, want het is niet de bedoeling om de plaats Austerlitz op te zoeken. Toch is het wel aardig even te weten waarom daar een dorp ligt met zo'n krijgs haftige naam. Jaap Floor: „In de jaren 1804/1806 lag daar een kampement van zo'n 30.000 soldaten, voornamelijk Fran sen. De plaats Austerlitz, genoemd naar de overwinning van Napoleon in 1805 m Austerlitz in Moravië (Tsjechoslowakije), is een over blijfsel van het militaire kamp. Voor die 30.000 soldaten was er veel no dig. De generaal van de Fransen gaf aan zijn manschappen opdracht om een pyranude te bouwen van zand naar Egyptisch voorbeeld. Ze moesten zich niet vervelen. Er zijn nog herinneringen aan die tijd. Het Leersumseveld: een gebied van naaldhout, een niet zo goed ogend heideveld, jonge aanplant van naaldbo men en een korenveld. Aan de hoofdweg naar Zeist zijn nog inhammen, die voor dagre creatie worden gebruikt. Het hotel Oud-Londen herinnert ook nog aan die tijd. Daar zijn enkele Franse soldaten gebleven toen bleek dat hun boot naar Engeland was ver gaan." RICHTING LEUSDEN Napoleon laten we maar achter ons, hoewel we later nog zijn Wa terloo zullen tegenkomen in de vorm van een restaurant. We staan bij paddestoel 22771 op de hoek, waar de weg van Zeist naar Wou denberg loopt. Die weg steken we over en aan de overzijde bevindt zich iets verderop paddestoel 20083. Nog tien kilometer naar Amersfoort. Of dat helemaal klopt? Het lijkt ons wat minder te zijn. Rechtdoor nu maar en opwaarts via paddestoelen 21790 en 21999, waar het nog negen kilometer is. We gaan naar rechts (links is he laas niet meer mogelijk door de nieuwe autoweg), moeten nog even fel klimmen maar dalen dan prins heerlijk af naar Aart Jansen. Die weg is door het mindere verkeer wat rommeliger geworden, maar het blijft toch leuk om er pijlsnel af te dalen. We komen nu voorgoed op de grote weg. We staan nu recht tegenover de Trekerweg. Moeten we u nog vertellen hoe u verder naar Leusden moet rijden? De prachtige Trekerweg voert ons door bekend terrein en als we eenmaal weer op de Am- hemseweg zijn is het hele maal geen probleem meer ons huis te vinden. Veel plezier en hopelijk toch nog goed weer! 1. Leusden verlaten naar eigen keuze richting Woudenberg. 2. Indien via de Arnhemse weg dan achter landgoed De Boom over Ekris naar Woudenberg. 3. In Woudenberg linksaf de verkeersweg (Stationsweg)volgen over fietspad aan de rechterzijde 4. Bij nr. 120 (Unicum, verwijsbord Kaasboerderij en brieven bus) rechtsaf de Rumelaarseweg op 5. Linksaf over Strubbelenburg 6. Laagerfseweg geheel uitrijden bij p. 20375 (Leersum 8,3 km) 7. Bij p. 23740 spoorwegovergang oversteken (Leersumseveld 3,2 km) 8. Viadukt over en bij p. 20388 (in graslandje) rechtsaf 9. Bij p. 21710 linksaf over de Heulweg (Leersumseveld 2,4 km) 10. Bij p. 21043 naar rechts over de Heulweg (Leersum 4,1 km) 11. Fietspad door Leersumseveld geheel uitrijden, ook na p. 22402 (wat onleesbaar geworden) 12. Bij p. 22414 (Doorn 6,3 km) rechtsaf over de Utrechtsebaan 13. Op hoekpunt met grote weg bij p. 22433 linksaf (Doorn 5,8 km) 14. Bij kruispunt bij hotel Donderberg rechtsaf richting Doorn (5 km) 15. Na 2 kilomter bij groot ANWB-bord (rechtdoor Doorn 3 km) rechtsaf de Hoogstraat op en die geheel uitrijden. Weg heet verderop Wijkerweg 16. Na Wijkerweg linksaf over de weg richting Maarn 17. Bij volgende kruispunt richting Maarn blijven volgen (p. 20554 Amersfoort 14 km en Maarn 3,4 km) 18. Weg (Maarnse Grintweg) blijven volgen tot een grote weg Maarn-Doorn, aldaar rechtsaf langs verkeersweg en viaduct onderdoor 19. Na viadukt bij verkeersbord voor fietsers linksaf de verkeers weg oversteken richting Austerlitz 20. Aan overzijde richting Austerlitz blijven volgen (p. 20382, Austerlitz 2,4 km) 21. Pad afrijden tot in de nabijheid van Austerlitz en bij p. 20381 rechtsaf naar pyramide 22. Op hoekpunt verkeersweg Woudenberg-Zeist bij p. 22771 oversteken 23. P. 20083 richting Amersfoort (10 km) 24. P. 21790 en p. 21999 volgen en dan rechtsaf over de weg naar beneden naar restaurant en speeltuin Aart Jansen 25. Aldaar oversteken en via de Trekerweg en door De Treek naaf. Arnhemse weg en vandaar uit naar eigen keuze naar Leus den. Geschatte afstand: 40 km.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3