'Je komt tot de ontdekking, dat ons land het enige vlakke land is...' Maandag wordt internationaal toernooi Lookhorst geopend Bouw 'nood-Boni' gisteren van start ZES MODESHOW Achtervelder Jaap Bos op de fiets van Amsterdam naar Gibraltar: Roda oefent Eerste officiële daad nieuwe burgemeester: Sint Janskruid interview DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 verse toestande zijn ze zelfs min of meer giftig voor het vee. Sint-Janskruid is wel het meest voorkomende familie lid. Bij de Germaanse volkeren was de 24ste juni een grote feestdag, die gevierd werd roet het zogenaamde Midzo merfeest, waarbij het Midzo- mervuur het middelpunt was. Omstreeks die tijd van het jaar is ook het hoogtepunt in de bloei van het Sint-Jans kruid. Door de jonge meisjes werden kransen van de bloe men gevlochten en hiermee getooid, werd om het vuur gedanst. Ook werden de alta ren er mee versierd en wer den de planten als een reuk offer in het vuur geworpen om daarmee de boze geesten op een afstand te houden. Later, bij de kerstening, wer den veel van die heidense ge bruiken overgenomen. De 24ste juni werd het feest van- Johannes de Doper en het kruid kreeg zijn naam: Sint- Janskruid. Kransen ervan werden aan ramen en deuren gehangen om de duivel en andere boze geesten te weren en ook de bliksem buiten te houden. Als iemand van de duivel was bezeten en uit drijving door een priester geen gevolg had, was Sint- Janskruid een laatste redmid del. Bij de heksenprocessen brouwde men een drankje, gemaakt van Sint-Janskruid en het zaad van een distel. Man gaf de heks dit brouwsel te drinken om haar de waar heid te laten spreken. Sint-Janskruid is een middel hoge, in groepen groeiend, sterk vertakte plant en breidt zich uit onder meer door wor telknoppen. Overwinteren doen se met kleine zijsten gels aan de voet, de rest van de plant sterft in het najaar af. De grote bloemen staan in tuilvormige bloeiwijze schuin om hoog. Ze zijn goud geel met zwarte lengtestre pen en punten. De meeldra den zijn talrijk en tot drie bundels verenigd. De bloe men bevatten geen nektar, maar worden toch veel door insekten bezocht vanwege het overvloedige stuifmeel, in hoofdzaak door zweefvlie gen. De lancetvormige bladeren zijn doorzeefd met doorschij nende puntjes, die het beste te zien zijn wanneer men het blad tegen het licht houdt. Dat zijn kliertjes die een vloeistof, bestaande uit ethe rische olie en hars produce ren, gunstige combinatie die de plant tot een waardevol en veelzijdig geneeskruid maakte in de volksgenees kunst. Het heeft een licht kal merende werking en bein- vloedt depressieve toestan den. Interessant is ook dat men bedplassen met dit kruid kon verbeteren. Bedplassen heeft namelijk vaak psygi- sche oorzaken. Knijpt men in de nog onge opende bloemknop dan komt hieruit een druppel rood vocht, uiteraard nog bloed van Johannes de Doper. G.v.L. iinT J A M i O I O Modehuis Mouweling nodigt u uit op dinsdag 1 en woensdag 2 september om 10.00, 14.00 of 20.00 uur voor één van haar Plaatsen kunt u reserveren in onze zaak. Slotlaan 255-257 3701 GG Zeist Tel. 03404-14275 WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN ff/lfc De Hertshooifamilie, waar van het Sint-Janskruid deel uitmaakt, is een zeer geva rieerde groep van ongeveer duizend plantensoorten. De stengel is meestal hard en houtig. De naam Hertshooi heeft dan ook niets met her ten te maken, maar is afge leid van "hard hooi", en de planten werden weinig ge waardeerd wanneer ze in de hooilanden voorkwamen. In LEUSDEN - Het is inmiddels al weer twee jaar geleden, dat Achtervelder Jaap Bos kennis maakte met het zogenaam de 'recreatieve fietsen'. Dat 'recreatief bleek al snel een betrekkelijk begrip: Bos' kennismaking bestond uit het meefietsen van de BDU Tour de Force. De naam ervan zegt het al: er moest wel iets gepresteerd worden. Hoe dan ook, het bleek een bezigheid te zijn, die Jaap Bos wel aansprak. Inmiddels neemt hij al twee jaar deel aan grote tochten. Dit jaar oogstte hij het grootste resultaat van alle trainingsar- beid: hij fietste van Amsterdam naar Gibraltar. Inmiddels neemt Jaap Bos al weer twee jaar deel aan aller lei tourtochten. Daar zijn be hoorlijk zware bij. Zo reed hij onder meer Luik-Bastenaken- Luik; het parcours dat de prof wielrenners tijdens die klas sieker afleggen, en dat enkele weken later door de tourfiet sers gereden kan worden. CHAMPION Dit jaar nam Jaap ook weer deel aan een fietstocht, die van Amsterdam naar Gibraltar voert. De roemruchte tourclub 'Le Champion' uit Purmerend organiseerde die tocht. Er na men 32 man aan deel, van wie de meesten uit Noord Holland komen. Men startte op 11 juli op de Dam in Amsterdam. De tocht voerde via Belgie en Frankrijk over de Pyreneeen, door Spanje naar Gibraltar. De fietstocht duurde eenentwintig dagen, zonder rustdagen. 'Het was een onvergetelijke tocht, over een afstand van 3500 kilometer', aldus Jaap Bos. WERKDAGEN 'Je kon de dagen beschou wen als volslagen werkdagen. De langste dag was, toen we 215 kilometer hebben gere den. De kortste tocht was 105 kilometer.' 'Wil men aan een dergelijke fietstocht deelnemen, dan moet men wel goed getraind hebben. Ik ben m januan van dit jaar aan de training en heb in die tijd als voorbereiding zevenduizend kilometer gere den. Als je geen goede trai ning hebt gedaan, dan is het niet mogelijk, aan een dergelij ke nt deel te nemen, zoals we nu gedaan hebben.' KLIMMEN 'Zodra je ons land hebt ver laten, kom je tot de ontdek king, dat ons land dan het eni- LEUSDEN - Roda begint volgend weekeinde aan haar oefenpro gramma. Dat programma ziet er als volgt uit: 15-8-87: Renswoude 2 - Roda 2 12.00 18-8-87: Lelystad 1 - Roda 1 19.30 Lelystad 2 - Roda 2 19.30 20-8-87: Roda 1 - H.M.S. 1 19.30 22-8-87: Roda 1 - Aurora 1 16.00 Roda 2 - Aurora 2 16.00 24-8-87: Roda 1 - Majella 1 19.00 25-8-87. Roda 2 - Advendo 2 19.00 29-8-87: Advendo 1 - Roda 1 15.00 AFD. ZATERDAG Zaterdag 15-8: Roda 1 -Soesterberg 1 Renswoude 2 - Roda 2 Renswoude 3 - Roda 3 Harskamp 4 - Roda 4 Harskamp 5 - Roda 5 14.30 12.00 12.00 12.00 15.00 ge vlakke land is. In Belgie begint het klimmen en dalen al, en dat is de hele tocht zo gebleven. In Frankrijk hebben we ook diverse bergen be klommen, die ook deel uit maakten van de Tour de Fran ce, onder andere de Tourma- let.' "Voor dergelijke klims kom je wel tegen de bergen op, als je goed getraind bent, en als je ook de snelheid goed weet aan te passen. Ik njd met 42 voor- ,en 28 achter. Dan is voor de kenners wel duidelijk, wat ik bedoel.' WISSELVALLIG 'Ook voor de Pyreneeen moet je wel goed kunnen fiet sen, en een goed uithoudings vermogen hebben. Tijdens mijn training heb ik veel met wisselvallig weer te maken ge had. Dat is nu ook wel in mijn voordeel geweest. Ook tijdens deze tocht hebben we wissel vallig weer gehad. Tijdens de reis hebben we onder meer bij Madrid sneeuw, hagel en on weer gehad. Maar daar moet je doorheen.' GENOTEN 'Ondanks dat heb ik er bij zonder veel van genoten. Je komt door allerlei landschap pen, met groene, maar ook dorre vlakten. Dat leverde een erg afwisselend beeld op. Hele velden met bloeiende zonnebloemen, afgewissels met wijngaarden met veel druivenranken, graan en noem maar op. Wat ook erg m ooi was, waren de doortochten m kleine dorpen. Vooral in Span je. Mooie dorpen, met kleine witte huizen en een nheel gemoedelijke, aardige bevolking. We kregen veel bvelangstellmg van ze.' VERSCHIL 'Wat ook leuk is om te erva ren is, dat je met reizen op deze manier veel meer ziet en ook veel meer m je opneemt. Er is dan echt een groot ver schil met als je diezelfde tocht met de auto zou maken.' VERZORGING 'De verzorging was ook pri ma geregeld. Prima hotels en een geweldig goede opvang. Na eenentwintig dagen arri veerden we in Gibraltar, waar we drie dagen hebben uitge rust. We zijn op de fiets naar het vliegveld gereden, voor de thuisreis. Wat plezierig was, was dat onze fietsen met het zelfde toestel meekonden, als wij zelf.' 'Momenteel geniet ik nog na van al het mooie, dat ik tijdens dë tocht heb gezien, de natuur, en vooral in Span je, ook de oude gebouwen', zo besluit Jaap Bos zijn verhaal. LEUSDEN - Maandag 17 augustus 11.00 uur verricht burge meester mr. A. Panis zijn eerste officiële daad als burgemees ter van Leusden, door het internationale jeugd toernooi van tennisvereniging LTV Lockhorst te openen. Aangemoedigd door het sukses van de voorgaande vijf ke ren, organiseert de oudste tennisvereniging in Leusden volgen de week haar zesde editie. Waren het de voorgaande keren de Engelsen, die voor het interna tionale karakter zorgden, dit keer zijn hiervoor 16 Duitse junioren uit Lohmar verantwoordelijk. Voor de interlokale deelname tekenen 16 jonge tennissers uit Hengelo en een even groot aantal uit Grubbenvorst. Met de laatste twee verenigingen onderhoudt LTV Lockhorst al ge ruime tijd goede sportieve relaties. De ovenge 48 van de totaal 96 jeug dige tennissers komen van de or ganiserende vereniging zelf. Zondag worden de gasten om 16.00 uur welkom geheten in het clubhuis, waarna op maandag het toernooi officieel wordt geopend door burgemeester mr. A. Panis. De organisatoren kennende kan er op enig stuntwerk worden gere kend. Een uur later zal er op zes van de negen banen op het Burge meester Buiriingpark de eerste ballen worden geslagen. De wedstrijdleiding, bestaande uit Jan Tijmensen, Joop Kruger en Frank Vissers hebben dne groe pen gemaakt: 12-14 jaar, 15-16 jaar en 17-18 jaar. Er zullen zowel enkel als dubbelpartijen worden ge speeld: tot en met donderdag op tijd en daarna volledige partijen; op vrijdag de kwartfinales, zaterdag de halve finales en zondag de fina les. ren worden georganiseer* betere kennismaking woi maandagavond gebowld, di! avond zorgt Bertus de rodi voor de nodige hilariteit en i dagavond is de medewerkii zekerd van de Leusdense 1 weer voor het spuitvoetbal parkeerplaats van Pon. V avond staat er een barbecue programma en zaterdag ee cofeest. EVENEMENTEN Tenminste even belangrijk zijn de evenementen, die m de avondu- Voor de algehele leiding &e Theo van Dijk, die wordt bijg^c door Iet de Wilde en Anne^fe; Vliet. (advertentie) LEUSDEN - De bouw van de noodwinkel voor de Boniis gisteren van start gegaan. De gemeenteraad van Leusden stemde twee maanden geleden in met het plan, om de winkel van Boni tijdelijk in een nood-onderkomen onder te brengen. De bestaande winkel van Bom was al jaren te klem, en die situatie werd nijpender toen eenmaal besloten werd, dat ook de Hema en Albert Heijn zich m De Hamershof zouden gaan vestigen. In eerste mstantie werd een oplossing gezocht in uitbreidmg van de winkel van Bomu aan de kant van de i Hamersveldseweg. Dat was echter - ook architectonisch gezien - een weinig gelukkige oplossing, waar ook j omwonenden bezwaar tegen hadden. Nu is begonnen met de bouw van een noodwinkel op het parkeerterrem aan de zuidkant van De Hamershof, waar tot voor kort de noodschool voor De Hobbit stond. Het is de bedoeling, dat de Bom uitemdelijk een definitief onderkomen vmdt m de uitbreiding van het wmkelcentrum aan dezelfde kant. Het is de bedoehng, dat daar ook een nieuw pohtiebureau wordt gebouwd; over verdere bestemingen ter plaatse bestaat nog geen duidelijkheid.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6