„Na de groep sta ik steviger in m'n schoenen" Huisvesting Nijntje blijft probleem Uitbreiding voor garage Van 't Klooster -lezers. schrijven- Valleizangers moetei subsidie teruggeven Peuterspeelzaal mogelijk in Bongerd: Nieuw mannenkoor sluit jaar af met batig saldo: B&W geneigd, procedure te starten MDE start in september weer met groep van incest-slachtoffers AANMELDEN NIEUWE Provinciaal subsidie ontsluiting Prinsenhof Bittere pil DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - De laatste jaren worden gevallen van incest steeds vaker bekend. Wat niet wil per se wil zeggen dat het tegenwoordig vaker voorkomt. Voor slachtoffers van incest wordt de drempel om er over te praten echter iets lager: door het meer bespreekbaar worden van incest (alhoewel er nog steeds een groot taboe op rust), de mogelijkheid om hulp te zoeken bij diverse instanties, en praatgroepen. De hulpverle ning is daarom in gaan spelen op de vaker gehoorde wens om begeleiding, hulp en begrip. door Hans Bouwman Wat is incest eigenlijk? Marijke Hoekstra, groepsmaatschappelijk werkster van Maatschappelijke Dienstverlening Eemland: „We spreken van incest als vrouwen in hun jeugd sexueel misbruikt zijn of het gevoel hebben dat ze misbruikt zijn. Dat kan door hun vader, broers, ooms. We richten ons met onze groep op vrouwen, maar indi- viudeel helpen we ook wel mannen want ook die kunnen slachtoffer zijn van incest." Bij de slachtoffers zijn het, zo blijkt, vaak niet alleen de gebeurte nissen, de handelingen zelf die een gruwelijke ervaring opleveren. Zo zegt Marianne, zelf in haar jeugd geconfronteerd met incest: „Het zijn niet alleen de gebeurtenissen, maar ook de sfeer die meespeelt, de dreiging die er van de situatie uitgaat." Incest blijkt vaker voor te ko men, dan men verwacht. Dat gold ook voor Marijke Hoekstra en haar collega Agaat van Dijk die zegt: We zijn daar zelf achter gekomen door de intake-gesprekken (de eerste gesprekken die alle mensen hebben die naar MDE komen-HB) waarbij we genchte vragen stelden om te weten te komen of men ne gatieve sexuele ervaringen had ge- Er staat wel bijna dagelijks een klein berichtje in de krant: man pleegt jarenlang ontucht met dochter, meisje slacht offer van incest. Incest, bloedschande, geslachtsgemeen schap tussen bloedverwanten in nabije graad, zoals het in het woordenboek staat. Zoals zo vaak bij kleine berichten in de krant, gaat er een wereld van ellende, emoties en drama achter schuil. De slachtoffers van incest blijken vaak later nog geremd in hun dagelijkse doen en laten. Mischien niet naar de buitenwereld toe, maar zij zelf dragen de last van een gruwelijke ervaring uit hun jeugd jaren mee. Voor hulpverlening kunnen mensen met een incest-erva- ring een beroep doen op diverse instanties zoals de ver trouwensarts, de Vereniging tegen Sexuele Kindermishan deling en MDE, Maatschappelijke Dienstverlening Eem land. Naast de individuele hulp, startte MDE vorig jaar met een groep incest-slachtoffers, om via het uitwisselen van ervaringen, met elkaar praten en luisteren, elkaar steun te geven. In september gaat voor de tweede keer een groep van start. Hans Bouwman sprak met groep-maatschappelijk werk sters Agaat van Dijk en Marijke Hoekstra, en Marianne, slachtoffer van incest en deelneemster aan de eerste groep. GROEP waarin die (ongelijke) macht strijd zich afspeelt, is bedrei gend. Andere onderwerpen zijn het le ren omgaan met verdriet, vrolijk heid en leren gemeten, dat kan zijn van sex, maar zeker ook van din gen van alledag, („In de groep nchten we ons niet hoofdzakelijk op het sexuele aspect van meest"), leren waarderen van zaken. In de laatste fase staan op het programma afscheid nemen, te rugkijken op de bijeenkomsten die zijn geweest („Heel belangrijk", zegt Marianne) en hoe sta je er nu voor. Wat dat laatste voor Marianne betreft: „Het meedoen aan de groep is goed en belangrijk voor me geweest. Ik wil en kan nu op eigen kracht verder." Bij voldoende aanmeldui in september voor de tweed een 'incest-groep' bij MD start. Er kunnen maximaal vrouwen aan meedoen. W langstelling heeft kan tussei en 17.00 uur informatie knji zich aanmelden bij MDE, t« 633924 (vragen naar Agaat o! ke). Vooraf hebben diegen zich aangemeld hebben eer vidueel) kennismakingsgesj Wie naar aanleiding v artikel wil praten over h, zijn incestervaring kan c opnemen met MDE, te 633924, of langskomen tijdi spreekuren van maandag met vrijdag tussen 09.00 er uur, en tussen 16.00 en 17.C Ook kan men bellen met d eniging tegen Sexuele K mishandeling in Bergum, foon 05116-3924 of de Vt wensarts in Utrecht, tel 030-516098. Agaat van Dijk, groepmaatschappelijk werkster bij MDE: „In hel waren we bang dat we de deelneemsters aan de groep te hardt aanpakken. Die vrouwen zijn echter wel wat gewend: ze zijn ster incest-groep mensen in hun omge ving hebben (partner, vnenden, fa milie) waar een hart gelucht kan worden, een oor gevonden kan worden. Het voordeel van een groep is dat de mensen ervaringen kunnen uitwisselen, horen hoe een ander het heeft ondergaan, verwerkt en ervaart. „Sommigen vrouwen trek ken de schuld naar zich toe. In de individuele hulpverlening merken we vaak zoiets van: -jullie hebben makkelijk praten-. In een groep kunnen de vrouwen ervaren: - het ligt niet alleen aan mij-." Marianne noemt als ander voordeel van een groep: „Je ziet de gezichten; de 'anderen', die ook slachtoffer zijn geweest van incest, zijn niet meer anoniem. Je kent nu een paar van die 'ande ren'." Manjke Hoekstra vertelt dat het voor haar in het begin best span nend was: „Ook voor ons was het een vraag hoe het zou uitpakken. We kunnen nu zeggen dat we in het begin te krampachtig, te voorzich tig bezig geweest. Bang dat we ze kwijt zouden raken." „Bang dat we iets fout deden, de mensen te hard zouden aanpak ken. Deze vrouwen zijn echter wel wat gewend; ze zijn sterk want an ders zaten ze hier toch niet?", vult Agaat aan met een hoofdknik naar Marianne, om aan te geven dat zij ondanks de vernederende ervarin gen uit haar jeugd en de moeilijke jaren daarna, heeft 'overleefd'. DRIE FASES De groepsmaatschappelijk werksters werken met de groep een programma af dat bestaat uit drie gedeelten: In de eerste perio de van vier, vijf weken, maken de deelnemers uitgebreid kennis met elkaar en komen aan de orde: wat wil je bereiken, waar wil je naartoe. „Het respecteren van eikaars gren zen, die je vaak in de groep leert ontdekken en vaststellen. Tot hoe ver wil je gaan. Als iemand zegt: - toe hier en niet verder- dan moet je dat respecteren." In de middenfase (de werkfa- se) gaat het onder meer over om gaan met macht, want incest heeft in de eerste plaats met macht te maken, zegt Marianne. „Sex is een middel, een vorm waarin die macht tot uiting komt." De sfeer, de omgeving paalde ouder-kind relatie (bijvoor beeld een moeder die dat zelf was overkomen en haar kmd daarvoor wilde beschermen) dat vrouwen een incestervaring hadden. Wat niet wü dat iedereen met een psy chosomatische klacht of relatie- probelemen een incestervaring heeft. Vandaar uit is er een indivi duele hulpverlening op gang geko men van wijkwerkers. Later startte MDE met groepsgerichte hulpver lening." In augustus 1986 werd gestart met een groep van zeven vrou wen. Een gering aantal, vinden ook de beide groepsmaatschap pelijk werksters. „We hadden wel kleine berichten in de krant geplaatst, maar daar kwam geen reactie op. De deelnemers aan de groep zijn via andere hulpverle ning bij ons gekomen of via, via." Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor Marianne: „Ik had zelf de in cestervaring gedeeltelijk ver werkt, maar nu ik met de groep heb meegedaan voel ik me steviger in m'n schoenen staan. Voorheen werd ik geconfronteerd met angst, met name bij die mensen waar het vroeger mee gebeurd was, maar ook m andere relaties." In de loop van de bijeenkomsten zijn er drie vrouwen afgevallen om dat ze had. Vaak komt incest pas boven water als het taboe daarop door broken wordt." GROEPSGERICHTE HULPVERLENING Maatschappelijke Dienstverle ning Eemland heeft m de afgelopen jaren, toen bleek dat er meer slachtoffers van incest waren dan verwacht, de hulpverlening uitge breid en toegespitst. Marijke Hoekstra vertelt dat vaak via ande re wegen dan een rechtstreekse vraag om hulp, een incestervaring boven water kwam. „Wij hebben met andere groepen gewerkt en daar bleek regelmatig, uit onder meer psycho-somatische klachten, relatieproblemen en uit een be vrouwen die met incest te ma ken hebben blijken vaak, m meer of mindere mate, een bepaalde houding en gedrag te ontwikkelen, die ook nadat het sexuele misbruik over is, gehandhaafd blijft. Manjke Hoekstra: „Je hebt een overle- vingsstijl ontwikkeld om in die si tuatie te overleven. Die stijl neem je ook mee binten die situatie. In de hulpverlening proberen we om die stijl te leren hanteren, om er mee om te gaan, keuzen te kunnen ma ken." Ze benadrukt dat het belang- njk is dat de deelnemers aan de MDE-groepmaatschappehjk werkster Marijke Hoekstra: „In de groep kun je vaak je grenzen ontdekken en vaststellen. Als iemand zegt: - tot hier en niet verder-, dan moet je dat respecteren. ontdekten dat de groep voor hen niet de juiste vorm was. „Ze hadden toen ze de groep verheten echter wel een andere vorm gevonden en wisten hoe ze verder moesten werken", aldus Marijke. OVERLEVINGSSTIJL (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Peuterspeelzaal Nijntje is voorlopig niet uit de huisvestingszorgen. De peuterspeelzaal moest uit de schuur van boerderij Hakhorst verdwijnen om plaats te maken voor een pannekoekenrestaurant. Ondanks alle toezeggingen is men er op het gemeente huis nog niet in geslaagd een definitief onderkomen voor Nijntje te vinden. De hoop is nu gevestigd op een ruimte in de openbare basisschool „De Bongerd" aan de Asschatter- weg. Het ziet er naar uit dat peuter speelzaal Nijntje nog even geduld moet hebben als het gaat om een definitief onderkomen. Toen de speelzaal uit de Hakhorst moest vertrekken werd beloofd om snel een definitieve huisvesting ter be schikking te stellen. Nijntje ging akkoord met een voorlopige huis vesting in een lokaal van de voor malige kleuterschool de Wip-Wap aan de Rozengaarde. Dat lokaal voldoet voor wat betreft de afme ting in het geheel niet aan de wen sen van het bestuur van de speel zaal. NOODLOKAAL Het college van burgemeester en wethouders dacht een oplossing voor de huisvestingsproblematiek gevonden te hebben in de vorm van een leegstaand noodlokaal op de hoek van Asschatterweg en Middenweg. De lokatie voldeed precies aan de wens van het speel- zaalbestuur. Men wilde graag in de wijken Alandsbeek of de Wetering gehuisvest worden. B. en w. stelden de raad voor om het houten noodlokaal voor enkele tienduizenden guldens op te knap pen ten behoeve van de speelzaal. De raad ging met akkoord met het voorstel, omdat men van mening was dat het houten gebouwtje geen dure opknapbeurt waard was. In middels is het gebouwtje ook afge broken. KLIMRAKKER Vanuit de commissie welzijn en onderwijs kwam de suggestie om de speelzaal onder te brengen m één of twee leegstaande lokalen van de R.K. basisschool De Klim- rakker. Met enkele bouwkundige ingrepen zou dat best kunnen, zo meenden de leden van de commis sie. Jongstleden maandag liet wet houder Gijs van Woudenberg (CDA) echter weten dat het plan netje niet door kon gaan. Het be stuur van het Katholiek Onderwijs in Leusden had niet positief gerea geerd op de gedachte de peuter speelzaal in de Klimrakker te vesti gen, zo deelde de wethouder mee. De wethouder kon de commis sieleden wel vertellen dat inmid dels bekeken wordt of de peuter- VAN DEN HEUVEL S DANSCENTRUM Inschrijving cursussen stijldansen en R&R dag 16.00-21.00 uur. Clubs voor geh./verl.. twens, scholieren naar leeftijd ingedeeld. Lepelaar 6, tel. 942362. speelzaal niet ondergebracht kan worden in de openbare basis school „De Bongerd". „De bouw kundige situatie in de school zou het beter mogelijk maken de peu terspeelzaal daar te vestigen," al dus de wethouder. Al voor de zo mervakantie is de mogelijkheid voor een speelzaal in „De Bongerd" met een schoolteam besproken. Op korte termijn wordt de kwestie met de Medezeggenschapsraad van „De Bongerd" doorgenomen. De heer Van Woudenberg liet maandagavond in het midden hoe betrokkenen op de suggestie van de speelzaal in de Bongerd tot op heden hadden gereageerd. LEUSDEN/UTRECHT - De provincie Utrecht stelt dit jaar drie-kwart ton be schikbaar voor de ontslui ting van het Leusdense bedrijventerrein Prinsen hof. Het gaat om het ge stand doen van een toe zegging, die in totaal an derhalf miljoen gulden omvat, uit de provinciale pot voor 'voorwaarden scheppend beleid'. Gedeputeerde Staten noe men het bedrijventerrein 'van bovenregionale betekenis' en onderstrepen de noodzaak van aansluiting op Rijksweg 28. De totale investeringskosten daarvan bedragen 18 miljoen gulden en worden gezamem- lijk opgebracht door de ge meente Leusden, de provincie Utrecht en het ministerie van economische zaken. De an derhalf miljoen, waar GS nu over hebben besloten, wordt omschreven als 'een noodza kelijke bijdrage uit het decen trale voorwaardenscheppend beleid LEUSDEN - Het college van B& W vindt uitbreiding van gara ge Van 't Klooster aan de Ha- mersveldseweg aamvaard- baar. Dat blijkt uit een voor stel aan de gemeenteraad. Het voorstel wordt vanavond in de commissie voor ruimtelij ke ordening, besproken. In mei van dit jaar werd de ge meenteraad op de hoogte gesteld van het verzoek van het garagebe drijf, te mogen uitbreiden. Volgens de meuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening kunnen - in Leusden - vijf raadsleden vragen om behande ling van een dergelijk verzoek in de raad. Dit, omdat er een proce dure volgens artikel 19 van die wet zal moeten worden gestart. Het be stemmingsplan ter plaatse voorziet namelijk wel in uibteiding, maar met van een omvang, zoals het ge- rageberdijf die wenst. Vandaar, dat er een soort ontheffing nodig is, waar dat artikel 19 in voorziet. Uit het raadsvoorstel blijkt, dat de omwonenden en Blij hof, dat eveneens aan de perceelsgrens ligt, geen bezwaar hebben tegen uitbreiding. Wel moet de bouw- Geachte Redactie, Met vreugde en veel genoe gen heb ik in uw nummer van 4 dezer het interview gelezen, dat uw bekende verslaggeef ster Mevr. Anco Mali met Mevr. Ans van den Berg, voorzitter van het Amergilde mocht hebben ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vereniging. Vreugde bij mij, omdat is gebleken dat een indertijd door mij in het leven geroepen vereniging na 10 jaar levensvatbaarheid heeft getoond en nog toont. Toch noopt dit interview mij tot het maken van enige "correc ties" en het doen van aanvul lingen. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het Leusdens mannekoor „De Valleu gers" zal een eerder verleende subsidie moeten terug ven aan de gemeente. Burgemeester en wethouders wi het subsidiebedrag van 1700,- in de kas laten van het opgerichte mannenkoor. De commissie welzijn en om wijs denkt daar echter anders over. Het bedrag 1700,- moet in mindering gebracht worden van de su die over 1987, zo menen de commissieleden. Garagebedrijf Van 't Klooster aan de Hamersveldsweg. Als het aan het college van B&W ligt, kan het bedrijf gaan uitbreiden. Het Leusdens mannenkoor „De Valleizangers" bestaat nu ruim een jaar. Inmiddels is gebleken dat de vereniging levensvatbaar is, gelet op het stijgende ledental. Vorig jaar verleende de raad aan het koor een subsidie van 1700,-. Het betrof nadrukkelijk een inci dentele subsidie. Subsidie na 1986 zou pas bekeken worden als de resultaten over 1986 bekend zou den zijn. Het bestuur van de Valleizangers blijkt goed op de centjes gepast te hebben. Het jaar 1986 werd afge sloten met een batig saldo van en kele honderden guldens plus het subsidiebedrag van 1700,-. B. en w. zijn bereid het sul bedrag te schenken aan de v ging. Volgens de subsidieve:! ning mag het college dat Voor 1987 en later stellen b de raad voor om voortaan 1 vereiugingshd te subsidièr 25% van de kosten van de d te betalen. Uit de reacties commissie welzijn blijkt d voorstel als zodanig weinig stand zal ondervinden tijde behandeling in de raad. Wel is de commissie van i dat de eerder verleende sxl moet worden afgetrokken v nieuwe subsidietotaal. hoogte op de perceelsgrenzen be perkt blijven, en moet er tussen de garage en Blijhof een groenvoor- j ziening worden aangebracht. Het garagebedrijf heeft in het bouw plan, dat het heeft laten ontwikke len, rekening gehouden met die wensen. Vandaar, dat het college nu aan de raad voorstelt, in te stem men met het starten van de vereiste procedures. Overigens had het bedrijf om uit breiding van de grotere omvang dan is toegestaan gevraagd, omdat de betreffende grond indertijd was aangekocht met dat doel, zo wordt in het voorstel nog vermeld. Zo het ontstaan. In mijn ambt bij de gemeente Amersfoort kwam ik in aanraking met de heer Schou ten, toenmalig directeur van het Gasbedrijf te Amersfoort, tevens voorzitter van de Vereniging "de Vnje Kwasten" te Leusden. Aan gezien ik reeds deelnamer was aan een schilderscursus bij het C.C.O. "de Hof', vroeg ik hem of een lidmaatschap van die ver eniging mogelijk was. Grif werd dit lidmaatschap geaccepteerd, omdat de secretaresse verstek liet gaan en ik deze baan kon overne men. Het ontlokte bij hem wel de vraag of er in Amersfoort ook met een dergelijke vereniging be stond, hetgeen ik ontkennend moest beantwoorden. Desalniette min besloot ik. gelet op het aantal cursisten bij het C.C.O een po ging te wagen tot de oprichting van een dergelijke vereniging te komen. De Amersfoortse Courant was mij daarbij behulpzaam en op de ingezonden oproep kwam een aantal belangstellenden af o.a. de in het interview genoemde heren Goeken en v. Raay, alsmede de heer D v. Bergen Henegouwen, thans secretaris van de Vrije Kwas ten. alhier. Bij de oprichtingsver gadering in het gebouw "de Hof' was op mijn verzoek ook aanwe zig de voorzitter van de Vnje Kwasten, de heer de Groot (de heer Schouten was om gezond heidsredenen afgetreden) om de werkwijze van de vereniging uit een te zetten. Werkterrein werd de Wevershof aan de Weverssin gel, waar bij de eerste contact bijeenkomst groot enthousiasme heerste en waar mij zelfs het ere voorzitterschap werd aangebo den, nadat ik de heer Goeken als voorzitter had benoemd. Ik heb de boot van het ere-vo? schap afgehouden, omd voortbestaan van de verj nog geheel niet zeker f startte "G.A.A.S" c.q. het gilde. En nu komt een vreemde deze zaak. Hierbij geldt de uitdrukking "Een profe zijn eigen land nooit geëeJ beschouwde mij nog altijc van de Vereniging, doch vestiging daarvan kreeg Bij een expositie heb ik o ring gevraagd doch kreej niet. Ook de laatste jaren door middel van een mij i lid wederom een poging? een bevestiging te veri doch de hele zaak wordt a zwegen. Mijn vraag is niet?" Voor mij als oprich bittere pil en helaas van Amergilde een vreemde g lijn. Met vriendelijke dank v plaatsing. c Met hoog C E

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8