ouwdorp Lisidunula zit er weer op Spijkers op laag weiland zoeken... -■lezers. schrijven- IM VÖU O ympische Spelen verbroederden Galliërs met Romeinen: EE "PEZON" A PEZON ZONWERING voor: Bouwdorp'87 reportage DEN - Ruim driehonderd Leusdense kinderen tussen de n twaalf jaar hebben in de laatste week van him grote ntie op het terrein achter het winkelcentrum De Hamers an brandhout ruim zeventig hutten gebouwd. Het drassige ïrwijjtf dat tijdelijk was omgedoopt in het Gallië van Asterix en mCrwneinen was een week lang de speelwereld van kinderen ouders zoveel mogelijk achter de hekken behoorden te r ïn. Zaterdagmiddag om 5 uur schoof een buldozer de hut- p 4 hopen en stak de brandweer de resten van een mooie 1r: in brand. ^vaktiviteilen begonnen in 1 Bvigheid op dinsdagmor- 4 +K»ar op woensdagmorgen 4 en er nog een paar inwo- 10. bij die dapper begonnen :oeken naar hout om een aar te kunnen spijkeren, pioniers hadden ge- aaki hout, maar zi] hadden nog spijkers. De Gal- Aïnj Romeinen die voor de e pag aan hun hut werkten n èr geen meer Op dinsdag ïiii zestig kilo aan grote spij- iffiïedeeld. De bouwers kre- plwoerisdag de raad nog goed te zoeken, naar al falen exemplaren die aan vankelijk het oprapen met waard leken Die moeite was een aantal kinderen te veel Zij stapten op de fiets om thuis een doosje spijkers weg te kapen, of af te bedelen Het zal niet gemakkelijk zijn om het terrein spijkervnj te maken, voor het Chinese staatscircus hier neerstrijkt. Tientallen kinderen trapten al in hout met spijkers. De EHBO plakte woensdag al ander halve meter pleister over de-niet- ernstige-verwondingen. Op woensdag waren veel bouw werken 'bijna' klaar Veel kinde ren begonnen aan de afwerking, of de inrichtig van hun tijdelijk on derkomen. Dat kon bestaan uit het bevestigen van gordijnen en pla ten aan de 'muur' of uit het schil deren van het huis. Eerlijk is eerlijk: een hut opgetrok ken van planken in tientallen ma ten en materialen lijkt, eenmaal lichtblauw geverfd, veel meer op een Romeinse villa. Steeds meer bouwsels kregen namen en be stemmingen, zoals 'Het hotel van Sesar', 'Pinky's Palace' (rose ge schilderd) en diverse onuitspreke lijke lettercombinaties. De Romei nen en de Galliërs leefden vreed zaam op hun eigen helft, maar nog steeds op voet van oorlog In het Romeinse deel was het schavot voor Astenx al opgesteld, terwijl in het Gallische dorp een restaurant 'vers Romeinen-vlees' naast 'wild zwijn' op het menu had staan. Een enkele ploeg ploeterde moeizaam door aan het dak dat maar niet dicht wilde Minstens één groep is op deze tweede dag helemaal opnieuw begonnen. SPELLETJES Op woensdagmiddag stonden een speurtocht met spelletjes op L. -- Zmm&Of w waren soms van de meest fantasievolle namen voorzien. LEUSDEN - Tijdens het bou wen van de hutten in het bouwdorp werden enorm veel spijkers gebruikt Lang niet alle spijkers kwamen in het hout terecht. Honderden zijn in de modderige bodem getrapt. Voordat het Chines Staats Circus eind deze week op het terrein van het voor malige bouwdorp neerstrijkt, moeten alle spijkers verwij derd zijn Roy Robbemond vreest dat het spijkervrij ma ken door de Gemeente bij zijn organisatie in rekening zal worden gebracht, het geen een zware aanslag zou betekenen op het kleine budget dat beschikbaar is voor dit vakantiespektakel. Mensen die op een of andere manier de organisatoren van het bouwdorp kunnen hel pen het terrein spijkervrij te moken, worden daarom ver zocht contact op te nemen met de gemeentelijke jeugd- en jongerenwerker Roy Rob bemond. 6'lNSDAG 18 AUGUSTUS 1987 (advertentie) ZONWERING. ROLLUIKEN EN MARKIEZEN LEUSDEN Rolluiken - buitenzonwering - hor. jal. - vert. gordijn jal. - rolgordijnen - plisségordijnen - rolhorren - rolhordeuren - ook voor repara ties, scherpe prijzen en snelle levering. Vrij blijvend offerte en gratis montage. het programma. De kinderen moesten verkleed als Romein of Galliër komen. Dus vertrokken au to's vol legionnairs naar het bos om daar te worden teruggestuurd naar de bouwspeelplaats Het was benauwd warm, terwijl de lucht steeds donkerder werd Het voor spelde onweer bleef echter uit Voordat de spelletjes oprueuw (in het bouwdorp) georganiseerd wa ren en iedereen weer terug was, was ruim een uur verstreken. In dat uur waren er heel wat scher mutselingen tussen de Romeinen en Galliërs De houten zwaarden voerden de vechtlust op Zodra je als Galliër of Romein gekleed bent voel je je een beetje Galliër of Ro mein en dat wil je laten weten ook. Sommige Romeinse soldaten wa ren prachtig uitgedost. Compleet met beenwindsels, cape en helm voorzien van een prachtige pluim. Zowel een aantal Romeinse als Gallische dames droegen tumca's al dan met voorzien van sieraden, roze strikken, gouden centuurs en/of blote schouders Veel Ro meinen droegen een laurierkrans. Veel Galliërs bleken eveneens hun klassieken te kennen. Min stens één was slechts gekleed in een berevelletje, een ander in een leren voorschoot en minstens twee in een flink opgevulde zwart wit gestreepte broek a la Obelix In deze out-fit 'flessen poepen' was geen gemakkelijke opgave Het te volgen spellen-circuit be vatte verder onderdelen als super- zeiken. aardappelparcours reuk kim, memory post en een quiz. De afsluiting bestond uit een ijsje van Verhagen. ZWEMBAD Donderdagmorgen was de och tend van het bezoek aan het Sport- fondsenbad in Amersfoort. Ruim 285 kinderen maakten gebruik van de gelegenheid Het zwem bad bleek propvol. De heme was enorm. In het vijftig-meterbad een aantal attributen bekend uit onder andere het voor de kinderen zeer populaire Sterrenslag-televisie- programma; zoals de loopmat en de kabelbaan Beneden in het Dol- fijnenbad speelden de kinderen die nog niet (goed) kunnen zwem men Een aantal kinderen zocht verwoed naar de ingang van het aquadroom, maar dat bleek met toegankelijk. De voorbereiding van de aange kondigde spelletjes begon na een uur vrij zwemmen en bleek nogal wat voeten in de aarde(?) te heb ben Zoals steeds bleef Roy Rob bemond bijzonder rustig zijn zaak jes in het gareel houden en lukte het ook dit keer de meute uit het water te krijgen en in groepen on der te verdelen. Inmiddels was de helft van het vijftig-meter-bad af gezet en konden het bordjes dui ken en de zwemwedstrijden be ginnen. Voor de toeschouwer scheen het allemaal wat chaotisch terwijl ook iedere begeleider zijn eigen wijze van tijdmeten leek te hebben, de kinderen deden daar aan van harte mee Donderdagmiddag werd in de grote tent van het bouwdorp. neergezet in het neutrale gebied tussen Galliërs en Romeinen, de tekenfilm Robin Hood vertoond. Hoewel de geluids- en beeldkwa liteit veel te wensen over lieten bleven de meeste kinderen ge spannen kijken Wie met keek, bouwde verder waarbij het bouw materiaal vooral uit plastic be stond Veel kinderen waren im mers vast van plan die nacht in hun hut door te brengen De weersvoorspelling beloofde veel regen, maar op dat moment was het nog droog en daarmee bleef de hoop behouden. Een stukje plastic hier en daar leek nog veel mogelijk te maken Maar om zes uur begon het te re genen alsof het nooit meer op wou houden. Roy Robbemond besloot het slapen die nacht niet door te laten gaan De doordrenkte grond voerde het regenwater niet af KAMPVUUR In de stromende legen van don derdagavond ging het kampvuur wel door Van onder paraplu's keek een aantal ouders met een dertigtal kinderen naar de oplaaiende vlammen. Blijven staan was op dat moment wel het ver standigste, want het terrein ging vervelend veel op een moeras lij ken. In de tent was nauwelijks te horen, dat tegen acht uur de re gen ophield Michiel Patty zong en speelde op zijn gitaar samen met zo'n vijftig kinderen 'Joepie Joepie Hé', 'Rock around the clock' en de vogeltjesdans SPELEN Op vrijdagmorgen verbroeder den de inwoners van het Leus dense Gallië zich tijdens de Olym pische Spelen. Op de schaarse beloopbare stukken waren de sportvelden uitgezet waarop de verschillende onderdelen werden afgewerkt. De Spelen omvatten de Gallische sporten: rotsblok wer pen, zandzakken sjouwen, hoefij zers gooien, hamer gooien en kus sengevecht De Romeinse onder delen zouden geweest kunnen zijn het speerwerpen, paard rijden, verspringen, discus wer pen en zwemmen Sommige on derdelen waren zeer zwaar Het zakken sjouwen bijvoorbeeld was doordat de zandzakken door de modder gesleept werden beslist geen sinecure De Olympisch Kampioen, winnaar van twee onderdelen, en tweede bij dne onderdelen bleek Joris En gels te zijn Dezelfde die de Lego- bouwwedstnjd won die naast de Olympische Spelen werd gehou den. De opdracht bij deze bouw- wedstrijd was iets Romeins of Gal lisch te bouwen. Jons Engels, twaalf jaar, bouwde een gevechts toren die voorlopig te bewonde ren is in de etalage van speel- Wierickewijk 15 - LEUSDEN Tel 941750 of 945103 ook na 18 00 uur. In verband met de regen vonden muziek en dans onderdak m de tent net fraaie helmen... e laatste aktiviteit gingen de met het Bouwdorp gepaard gaande dromen weer voor een jaar m vlammen 'Superzeikenzoals het spelletjesprogramma vermeldde, bleek zo populair dat de deelnemers popelden om dok te mogen .(foto Hans Verhorst). goedwinkel Kohlmann in winkel centrum De Hamershof. Hij kreeg naast de crosstrui voor Olympi sche Kampioenen de regenboog trui van Lego (en een grote Le godoos met Legoland-pas) De vrouwelijke Olympisch kam pioene was Manje Vos BURGEMEESTER Vrijdagmiddag werd de burge meester van Leusden. de heer Pa- nis, geïnstalleerd. In de verhou ding tot het Leusdense Gallië een soort Ceasar Roy Robbemond vond dat de inwoners van het bouwdorp op de receptie ter ver welkoming van de nieuwe burger vader niet mochten ontbreken Hij nep de kinderen bij elkaar en stelde voor de nieuwe burge meester welkom te heten en 'een hand te gaan geven'. Aldus ver trok een groep van dnehonderd kinderen, niet helemaal op een re ceptie gekleed, maar vol goede zin, naar het gemeentehuis waar helemaal niet op de komst van deze schare gerekend was De pa- mek was groot. Persvoorlichter Hermans rezen de haren te berge en de suppoosten verklaarden tot hun spijt geen limonade in deze hoeveelheden te kunnen leveren. Verder dan de hal kwamen de moddervoeten met, dus moest de burgemeester maar naar de kin deren toe komen. Dat lukte met onmiddellijk, dus werd een Lang zal ze leven inge zet. Dat moest, onder de gniffe lende belangstelling van de raads leden en de ex-burgemeester, welgeteld, zes maal. plus twee maal 'hij leve hoog'. Dnehonderd kinderstemmen zijn niet te nege ren. De burgemeester en zijn vrouw kwamen de enthousiaste aubade in ontvangst nemen en de fles wijn van de kleine Romein plus de Gallische bloemen Aan een handtekening geven begon hij maar met, wie een handteke- mngn wilde moest de volgende week maar even langs komen Vele kinderen beloofden te ko men, waarop de stoet tevreden vertrok en de receptie kon door gaan. PATAT Vrijdagavond werden zestig kilo patat, veertig kilo kippeboutjes en tien liter mayonaise uitgedeeld Meer was mogelijk geweest wan neer meer aanwezig was geweest. Meer dan driehonderd magen le ken bodemloze putten. Gelukkig beschikte memge hut over min stens één pot appelmoes. OVERNACHTEN De laatste nacht mochten de kin deren in hun zelfgemaakte hut doorbrengen en omdat de weer goden niet helemaal vertrouwd werden mochten tenten opgezet worden. Ongeveer honderd kin deren bleven 'slapen', waarvan minstens één (Mischa) zittend, we gens ruimtegebrek in de hut. Voor de begeleiders, die voor het grootste deel van de week de nacht hadden doorgebracht zon der veel slaap, in de grote tent werd het wederom een korte nacht. De meesten van hen gingen om vier uur slapen Een paar bleven de wacht hou den Om om zes uur te merken dat het volgens de kinderen al heel lang ochtend was Als ontbijt kre gen ze van bakkerij Van den Hen gel een krentenbol. Daarna wer den de kramen ingeruimd voor de traditionele kindermarkt DE AFBRAAK ROCKY 13 Om twee uur verzamelden de kin deren van het bouwdorp zich in de Korf om de toneelvoorstelling van Rocky 13 bij te wonen. Voor het spel begon mochten ze aan Roy Robbemond vragen stellen. Die vaneerden van 'wat moet ik doen wanneer ik onder de voor stelling naar de WC moet', via 'waarom mag mijn hut niet blijven staan' naar 'volgend jaar weer?' Roy Robbemond vertelde dat het terrein van dit jaar volgend jaar met meer beschikbaar is en dat hij op zoek is naar een ander terrein. Hij vroeg de kinderen suggesties naar de burgemeester toe te stu ren. De voorstelling was volgens de kinderen 'leuk' Na de toneelvoorstelling begon een minstens zo spannende voor stelling: de afbraak van het bouw dorp. Tegen de verwachting in was de bulldozer om vier uur nog met geweest, zodat alle kinderen, met hun ouders, het spektakel konden zien gebeuren. De bouw sels die met bloed, zweet en tra nen en vooral een onnoemelijke hoeveelheid spijkers in elkaar wa ren gezet bleken voor de bulldo zer kaartenhuisjes. Binnen een half uurtje restten van het bouwdorp slechts vier bergen, waar de vlam men spoedig hoog uit lekten. Een mooie week was voorbij. De kinderen die een week lang op het drassige terrein bezig zijn geweest, hebben een fijne week gehad Dat mets op de aangekon digde tijd begon stoorde zelfs de verslaggever met, want alles ge beurde op de tijd dat er tijd voor was De bewondering voor de jonge mensen die in alle rust en m de meest primitieve omstandigheden tientallen aktiviteiten organiseer den en honderden kleine en grote problemen, zelfs drama's, in de kiem smoorden, groeide met de dag. Op deze manier willen wij de vrij willigers de zich een week heb ben opgeofferd om onze en ook vele andere Leusdense kinderen te vermaken en over hen te waken héél héél hartelijk bedanken voor hun inzet. Ik geloof dat het soms heel erg vermoeiend is geweest vooral de nachten dat de kinderen m hun bouwsels mochten slapen Roy en medewerkers nogmaals hartelijk dank het was enorm wat jullie deze week gedaan hebben voor de kinderen. Fam. J. Boersen Beerzewijk 9 Leusden

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7