'Ontwikkeling Hamershof-Zuid moet met spoed doorgaan' Aids-overleg vraagt meer subsidie zakelijkheden nieuwe opening =uit net bedrijfsleven Week lang Minolta -show bij Foto Muns Winkel A. Kok in Achterveld heropend MP in AmrsfoorP öA-öö Commissie ECW vmdt ondanks college 'met een handicap': Aanvraag voor halve ton voor 1987: seizoen filmclub Thema-ochtenden 't Vooronder Autoband lekgestoken Vernieling Rossenbe school APK-KEURING UITLATEN ACCU'S TREKHAKEN BANDEN PLAAT-EN SPUITWERK REPARATIE (alle merken auto's) En voor een goede gebruikte auto. I Zeepkruid AUTOBEDRIJF E. BOSHUIS DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 BOlBSllOF* ICIIMlfc plaatselijk nieuws LEUSDEN - We moeten met spoed doorgaan met de ontwikkeling van het plan Hamershof-Zuid, mede als ge volg van de toezegging die is gedaan aan de Boni. 2. De planning ervan valt uiteen in twee delen: een concreet en een flexibel deel. 3. Daarna moet er een stedebouwkundi- ge opzet komen die we 4. gieten in de vorm van een globaal eindplan.' Met deze puntige conclusies vatte burgemees ter Panis gisteravond een discussie samen, die plaatsvond tijdens de vergadering van de commissie Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid (ECW). Volgens de heer Roggekamp, een ambtelijk mede werker van de commissie, kan dat globale eindplan in december 1989 door de gemeenteraad worden vastgelegd. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten zou dan medio 1990 kunnen worden verwacht. De vergadering werd deze avond geleid door een waarne mend-voorzitter, de al genoemde burgemeester. Gewoonlijk wordt de commissie ECW voorgezeten door wethouder Jan Wagenaar (WD). Op de vergadering van gisteravond kwamen verscheide ne projecten en objecten aan de orde, waaronder dus Hamershof- Zuid. Roggekamp lichtte in een be toog toe, waarom is gekozen voor de ontwikkeling hiervan in twee delen. Hij zei: 'Momenteel zijn we bezig met het opstellen van een program van eisen voor Hamers- hof-Zuid. De problemen die we daarbij tegenkomen, hebben geen betrekking op het aantal winkels en de parkeergelegenheid, want daarover hebben we gegevens. Ook wat betreft het aantal wonin gen dat er zou moeten komen, is het een en ander bekend. Waar over nog geen duidelijkheid be staat, is of er in H2 (een aanduiding voor Hamershof-Zuid - redeen politiebureau, een bibliotheek, of een muziekschool komt. Deze mo gelijkheden zijn allemaal wel eens geopperd, maar hierover bestaan geen concrete plannen.' Het voorstel van Roggekamp luidde daarom als volgt: 'Deel eén sluit direkt aan op het huidige woon- en winkelcentrum In dit deel komen alleen woningen en winkels. Het bestemmingsplan voor deel twee blijft vrij globaal, zodat diverse mogelijkheden open blijven, die dan later kunnen wor den ingevuld.' In dit verband sprak burgemeester Panis van een 'glo baal eindplan'; iets wat volgens hem sinds kort mogelijk zou zijn en geheel nieuw is voor Leusden. Voordat de diverse leden van de commissie hun licht over deze ideeën heten schijnen, stelde de heer Panis een vraag van een heel andere orde. Hij zei: 'Er is een af spraak gemaakt met de fraktie- voorzitters (in het seniorenconvent - red.) dat geen nieuw beleid mag worden gemaakt gedurende de tijd, dat de huidige wethouders nog in functie zijn. Mijn vraag luidt: Hoe ver mag dit college gaan in de voorbereiding van de ontwikkeling van H2? Of liever gezegd: Hoever mag het college de ambtenaren daarin laten gaan?' In dit verband nam de voorzitter de woorden 'col lege met een handicap' in de mond. Als eerste kreeg daarover Harm Offereins (GPV/SGP) het woord. Hij zei, dat hij er 'geen moeite' mee had als de voorbereidingen doorgin gen, want 'strikt genomen zijn we al enige tijd bezig deze trein op de rails te krijgen'. Wel sprak hij er zijn verbazing over uit, dat 'hoewel de commissie in 1984 vrij nadrukkelijk heeft aangegeven hoe H2 er uit zou moeten zien, nu meens de muziek school en dergelijke ter sprake komt'. Zijn vraag aan de ambtenarij luidde daarom: 'Wat is er sindsdien m de ambtelijke plannen wezenlijk verandert?' Het antwoord van de heer Rog gekamp hierop was, dat in wezen mets veranderd is. Wel dat op grond van nieuwe informatie uit bijvoorbeeld een rapport van het Coördinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) een 'definitie vere prent' is ontstaan. LANGE WEG Ook Com Verduin (PvdA) vond, dat met de plannenmakerij moet worden doorgegaan, 'want er is nog een lange weg die we moeten gaan'. Toen de ook aanwezige ambte lijk medewerker de heer G. Stem opmerkte, dat ook spoed is ge wenst, 'in verband met de toezeg ging aan de Boni, dat we binnen vijf jaar voor winkelruimte zullen zor gen, kwam een reactie van Ton Voortman (WD). Hij merkte op: 'Ja, voorzitter, we hebben de Boni bin nen vijf jaar winkelruimte beloofd, omdat we Hamershof-Zuid zouden gaan ontwikkelen. Nu moeten we met spoed Hamershof-Zuid ontwik kelen, omdat we de Boni binnen vijf jaar winkelruimte moeten aanbie den.' Hilariteit was het gevolg. Ovengens vond ook hij, dat wat zijn fraktie betreft, de plannen i doorgang kunnen vinden. Hij zei: 'Omdat dit een vergadering is van j de commissie ECW, wil ik me be perken tot de economische invals- hoeken. De eventuele plannen met i de muziekschool, de bibliotheek of i het politiebureau, horen mijns in zien thuis m de commissie Openba- j re Werken en Ruimtelijke Orde ning.' Vanuit deze invalshoeken zag hij geen enkel bezwaar tegen voortgang van de ontwikkeling. Hij merkte wel op: 'We moeten ons hierbij niet laten weerhouden door handicaps die het college eventu eel zou hebben.' CDA-er Boersen stelde zich wat 'voorzichtiger' op, 'want', zei hij, 'ik ken de voorgeschiedenis wat min der goed dan de andere commis sieleden'. Daarna deelde hij mee, dat volgens zijn fraktie de ontwik keling van Hamershof-Zuid dient te worden voortgezet. Hij kon zich ook vinden in de tweedeling van de plannen. vervolg van pagina 1 TAAKSTELLING LEUSDEN/UTRECHT - Het provinciaal AIDS-Overleg Utrecht heeft bij Gedeputeerde Staten een subsidie-aan vraag van vijftigduizend gulden ingediend. Met dit bedrag wil het AIDS-Overleg ondermeer de arbeidstijd van haar coordinator uitbreiden van twintig naar achtendertig uur per week. Volgens de Utrechtse AIDS-coórdinator C.J.M. van Vlerken is de personele capa citeit momenteel ontoerei kend. In een notitie aan Gede puteerde Staten wijst Van Vlerken op de toename van activiteiten en hulpvragen, die het gevolg zijn van de groeien de AIDS-epidemie. Naar schatting zal de provincie Utrecht in 1990 tussen de veer tig en zestig AIDS-patiènten tellen, terwijl er op dat moment tussen de twee- en zesduizend mensen seropositief zullen zijn. De notitie van het Provin ciaal AIDS-Overleg noemt een aantal nieuwe activiteiten die met grote urgentie ontwikkeld zouden moeten worden. Zo staat de jongerenvoorlichting hoog op het prioriteitenlijstje, evenals een preventie-cursus voor mensen met wisselende heterosexuele contacten. Daarnaast wil het AIDS-Over leg trainingen opzetten voor artsen, leraren, politie en drugshulpverleners. Verder zou gewerkt moeten worden aan een betere verkrijgbaar heid van condooms. Het Provinciaal AIDS-Over leg knjgt al subsidie van de gemeente Utrecht, maar 'gelet op het provinciale karakter van de coördinatietaak acht ik een aanvullende provinciale subsidiering gewenst', aldus AIDS-coördmator Van Vler ken. Het college van Gedepu teerde Staten heeft de subsi die-aanvraag inmiddels voor advies doorgezonden naar de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en Maat schappelijke Dienstverlening. Naar verwachting zullen Pro vinciale Staten eind september over de subsidie-aanvraag be slissen. Ook de taakstelling van het ma nagementteam had de meuwe bur gemeester onder de loep geno men. Hij legde uit: 'De belangrijkste taak is momenteel beleidsvoorbe reiding.' Dat zou moeten verande ren. Het team zou volgens Panis het accent moeten leggen op 'beleids coördinatie'. Hij verduidelijkte: '...niet alleen coördinatie in de top, maar ook op de lagere ambtelijke niveaus.' Even later stelde hij: 'Het team moet in de toekomst een plan matig bestuur bevorderen. Dat moet onder meer tot gevolg heb ben, dat de raad al ver vooruit weet wanneer wat op de agenda komt. Dat stelt haar in staat om zich beter voor te bereiden.' De naam 'managementteam' was daarom volgens Panis niet meer zo geschikt. Hij vond de naam Cen traal Coórdmatie Overleg oftewel CCO beter. In gesprekken met le den van het team, of na vandaag wellicht CCO, was hem alle mede werking toegezegd. De burge meester: 'Ik heb hen gevraagd of zij van harte willen meewerken. Nog maals: van harte, want ik wil loyale medewerking.' Hij vertelde dat over de plannen al overleg was geweest met de me dezeggenschapscommissie. Panis: 'Niet alle leden waren het met mijn plannen eens. Sommigen zijn er bang voor, dat er voor de toekomst rechten aan kunnen worden ont leend. Ik benadruk nog eens, wat ik daar ook heb gezegd: die vrees is onterecht. Mijn plannen zijn al- lepr> bedoeld voor de per| dat duidelijkheid is ontst een eventuele vacature j functie van gemeenteseci KANTTEKENINGEN De leden van de comm geerden over het algenJ stemmend op de plannery burgemeester. Wel plaaj kanttekeningen. Joost da (WD) kreeg als eerste hei Hij zei: 'Voorzitter, u zei he?| zichtig iets over het al daiï rugkomen van de heer m (de gemeentesecretaris Nou, ik kan u verzekeren: ij niet terug. Dat weten we a Verder had hij 'alle lof plannen. Ook Jan Jacobs (PvdA| Offereins (GPV/SGP) U hun instemming. Ep Oost dat ook en merkte erbij oi vraagt om loyale mede? wijst op een nieuw elan, harte nodig is.' Roelof Bla; wees de voorzitter erop ambtenaren die vergaa van het college gaan bijwo: kunnen deelnemen aan be palende discussies'. Verdi hij af of het mogelijk was goede secretaresse de aan gen van de collegevergao te laten maken. Deze werd echter niet door de meester overgenomen. Ook Marius Boersen (Cl zijn vrees voor te veel invl ambtenaren. Panis stele echter gerust. Hij zei: 'Ik z op toezien dat dat niet Mocht dat toch anders zijn ik ingrijpen. Ik hoop dat u vertrouwt.' LEUSDEN - Foto Muns m winkel- I centrum De Biezenkamp houdt een I week lang. van 24 tot en met 29 augustus, een show van foto-appa- ratuur van het bekende merk Mi nolta. In samenwerking met de im porteur toont de fotozaak nage noeg het totale assortiment van dit i merk. Met name de zogenaamde auto- focus reflexcamera's, de 5000, 7000 en 9000 worden dan tentoonge steld. Verder zijn in de zaak het complete assortiment compactca- mera's m de zaak opgesteld, waar onder de meuwe AF-DL, een ca mera met twee objectieven. Het Mmolta AF-systeem omvat 26 AF-objectieven met brandpun ten van 16 tot 600 mm, vier flitsers en vijf speciale achterwanden voor de camera's. Tussen twee haakjes: Niet bij Foto Muns aanwezig, maar wel binnenkort m het programma van Minolta, is een zogenaamde Still Video Achterwand. Met deze achterwand kan met de reflexca mera's 7000 en 9000 elektronisch worden gefotografeerd. De plaatjes die dan zijn gemaakt, kun nen via een televisietoestel worden bekeken. Deze mogelijkheid is een wereldprimeur van het merk. Mmolta produceert naast came ra's ook objectieven. Ook deze zijn bij Foto Muns te zien; van de zoom-lenzen, lenzen met variabele brandpuntsafstand, tot specialisti sche lenzen. Daarnaast worden di verse accessoires van Mmolta ge toond. LEUSDEN - Cine-Leusden, een filmclub voor amateurs, opent za terdag 29 augustus op de Culturade haar achtste clubseizoen. Zowel smal- als videofilmers kunnen dan kennismaken met deze actieve en gezellige hobby-club. Informatie is ook verkrijgbaar bij het secreta riaat van de club; mevrouw N. Boei- jmga, Kwintlaan 22 in Leusden, te lefoon 940556. LEUSDEN - De rechtervoorband van een personenauto die stond geparkeerd aan de Mulderskolk, werd vnjdag tussen 1.30 en 7.25 uur lekgestoken. Het voertuig is het eigendom van een daar woonachti ge Leusdenaar. De band werd vol gens de politie lekgemaakt met een mes of ander scherp voor werp. LEUSDEN - Vrouwenontmoetings centrum 't Vooronder, Burgemees ter Van der Post-laan 2, heeft voor het komende half jaar de volgende thema-ochtenden op het program ma staan: woensdag 2 september: Moment voor jezelf; donderdag 17 september: verto ning van een film; woensdag 7 oktober: Wat biedt de Stichting voor Beroepsbegelei dend Onderwijs (SBBO) vrouwen?; donderdag 15 oktober: Vrouw, hoe ga je met je geld om?; woensdag 4 november: Wat is 1 verantwoord speelgoed?; donderdag 19 november: Vrouw en wiskunde; woensdag 2 december: Wij ro ken, jij met!; donderdag 17 december: Vrouw en taal; spreken vrouwen een an dere taal dan mannen? Verder worden in het centrum op woensdag 14 oktober een kleding en op donderdag 12 november een speelgoedberus gehoude informatie over zowel het ma als de beurzen, wordt via de telefoonnummers 9 948316. LEUSDEN - Van de Rooit lieke basisschool 'De Ross aan de Rozengaarde, wer nacht van dinsdag 18 op r 19 augustus een ruit v groepslokaal vernield. Zet schijnlijk is alleen sprake dalisme, want uit het s< bouw wordt niets vermist, tie stelt een onderzoek m. (advertenties) Ook uw adres voor: Boven 4.000 - 3 maanden of 10.000 km garantie. Inruil mogelijk. I Zeepkruid is van oorsprong geen inheemse plant, maar af komstig uit de landen rond de Middellandse Zee. Het kruid is m de Middeleeuwen door monniken uit die landen mee genomen en aangeplant in kloostertuinen. Het diende als wasmiddel om hun wollen kleren te wassen. De plant heeft namelijk de eigenschap dat, wanneer men de groene delen van de plant kneust, of de wortelstok in stukken snijdt en in water kookt, er een schuimende vloeistof ont staat. Vanuit de kloostertui nen is de plant ontsnapt en verwilderd. In navolging van de monni- ACHTERVELD - Maandag na de vakantie van de winke liers in Achterveld heropende A. Kok zijn verbouwde win kel. Arie Kok en zijn vrouw traden 25 jaar geleden in het huwelijk. Na hun huwelijk be gonnen zij aan de Jan van Ar- kelweg een melkzaak in het zelfde pand dat nu nog in ge bruik is. Vrij kort na de aanvang van de melkhandel werd de zaak ver bouwd en werd het assortiment uit gebreid met kruidenierswaren en aanverwante artikelen. Bestel nu uw abonnement! 10% korting! In het programmaboekje 'Uit in Amersfoort' staan ruim 150 evenementen voor hot komende seizoen op een rij: toneel, cabaret, musical, operette, ballet, concerten, kindertheater, jazz, alles staat er in Ontving u 'Uit in Amersfoort' nog niet. bel dan even De Flint, 033 75 11 84, waarna het u kosteloos wordt toegezonden Tot 7 september zijn bestelbonnen welkom bij De Flint. En let op toewijzing gaat op volgorde van binnenkomst De Flint, Coninckstraat 60. 3811 WK Amersfoort De zaak begon steeds beter te lopen en er werd begonnen met twee rijdende melkwagens. Onge veer 12 jaar geleden werden de beide rijdende melkwinkels van de hand gedaan, dit in verband met de gezondheid van de heer Kok. Ongeveer twee jaar later moest de winkel weer worden verbouwd en uitgebreid. Omdat er m de loop van de jaren in Achterveld steeds woningen werden bijgebouwd, groeide ook de klantenkring. Dit had tot gevolg dat de betreffende winkel ook nu weer te klein werd. Tijdens de vakantie werd de winkel weer verbouwd. De winkel is ongeveer 5 vierkante meter gro ter geworden. Het is een mooie en zeer overzichtelijke winkel gewor den. Men heeft nu een beter over zicht over de uitgestalde artikelen en ook het wmkelende publiek heeft nu veel meer ruimte om rond te lopen, wat het prettiger maakt om er te winkelen. ken gingen ook de boerer plant kweken voor hetze! doel en later werd de plan' grote schaal aangeplant gerievevan de wolven kende bedrijven. In somn streken wordt de plant wel Waskruid genoemd, naam die voor zich spreekt. Zeepkruid is een tot 70 hoge, welriekende en o blijvende plant, die zich beste thuisvoelt op zant grond, langs spoorlijnen, gen en in stedelijke ge den. Ook tussen kribber basaltoevers langs de grol vieren. De zachtroze tot v bloemen van Zeepkruid nen zich bij helder weer tegen de avond en lok door hun geur talnjke ns vlinders aan. Wanneer lucht betrokken is gaan bloemen ook overdag op« Hier en daar komen plar voor met vollere bloer Dat zijn afstammelingen een gekweekte vorm die sierplant wordt gebruikt. De wetenschappelijke n Saponaria is afkomstig var Latijnse woord sapo, wat betekent. In de geneesku werd de plant gebruikt afdrijving van de urine ei bevordering van de s gangen verdrijft v wekwalen. Zwakke, kot lijke mannen helpt het op been... ook heelt het bt en harde knobbels door op de huid te leggen.In of wijn gekookt is het zaam als omslag en ven het schurft en hoofdzeer. In 1811 gelukte het aait cholts om de werkzame 3 de plant te isoleren noemde het saponine. bleek dat deze stof ook ii dere planten voorkwam, niet in die hoeveelheden Zeepkruid bevatten alle dl van de plant saponine, wortelstok zelfs 5%. Vanwege de reinigende king van de slijmhuid w saponine nog steeds get' in tandpasta en mondwate Volgens een oude legen: Zeepkruid ontstaan uit badwater van de Grieks din Aphrodite. G.» Amhemseweg 38 Leusden-Z. Tel. 033-940505.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10