Alternatieve onkruidbestrijding kost gemeente per jaar 280.000 gulden meer Kantongerecht Amersfoort LEUSDEN lit rapport van afdeling Plantsoenen en cultuurtechniek blijkt: Diefstal slaapzak Eten zonder betaling idermarkt De Biezenkamp leusder krant Kaartleesrit AMAC Diefstal damesfiets Piwi-baan Diefstal bromfiets groot succes VERGROTEN? UW AANKONDIGINGEN IN DE SNELSTE KRANT VAN LEUSDEN? LEUSDER KABELKRANT Bolbliksem LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Achterveld Leusden DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - In de nacht van woens dag 19 op donderdag 20 augustus werd een slaapzak gestolen die hing aan een waslijn bij een woning aan de Ereprijshof. De zak was ei gendom van een daar woonachtige Leusdenaar. De politie stelt een on derzoek in. t jïiEUSDEN - Alternatieve onkruidbestrijding kost de ge meente Leusden per jaar ongeveer 280.000 gulden meer dan chemische onkruidbestrijding, als uiteraard de opper vlakte groen gelijk blijft aan de huidige. Dit blijkt uit een rapport van de hand van de heer H.D. van der Kamp, chef van de afdeling Plantsoenen en cultuurtechniek van onze imeente. Hij baseert dit bedrag op zijn beurt op het iport 'Bedrijfsorganisatie en kosten', een uitgave van it 'Proefstation van de Boomteelt en het Stedelijk Groen', estigd in Boskoop. laatste jaren ontstaan binnen el gemeenten discussies over dan met toepassen van che- :e middelen voor bestrijding inkruid m het gemeentelijke ^én In het rapport van Van der wordt kort aangegeven [om die discussie worden ge- In de samenvatting schrijft 'Vooral de eerste jaren na aan- (van groen - red.) is onkruidbe- ijding noodzakelijk. In sierbe planting is een zekere mate van Icruidbestnjdmg uit netheids- gpunt gewenst. Chemische be ing houdt echter een reele be ing van ons milieu in.' Dé gesprekken in Leusden over dit onderwerp kregen begin dit jaar onder meer handen en voeten als gevolg van de resultaten van een enquête, die is uitgevoerd door de vakgroep Maatschappelij ke biologie van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Deze vakgroep begon in 1986 een onderzoek naar het gebruik van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen en alternatie ven hiervoor, door gemeenten in de provincie Utrecht. De resultaten werden m februari van dit jaar be kend. Hieruit bleek, dat de gemeente Leusden m verhouding tamelijk veel chemische bestrijdingsmid delen tegen onkruid inzet. De pro vincie Utrecht heeft veertig ge meenten. Vier daarvan gebruiken evenveel chemische onkruidbe strijdingsmiddelen als Leusden, acht gemeenten gebruiken meer, zevenentwmtig gemeenten echter minder, en van één gemeente is het gebruik onbekend. De universiteit Utrecht heeft in het rapport ook cijfers gebruikt om de inzet van chemische bestrij dingsmiddelen per gemeente aan te geven. De cijfers zijn geen optel ling van de totale verbruikte hoe veelheid aan onkruidbestrijdings middelen, maar het verbruik per oppervlakte; dus het relatieve ver bruik. Daardoor is het mogelijk het verbruik van de Utrechtse ge meenten met elkaar te vergelijken. De hoeveelheid die deze gemeen ten inzetten, varieert volgens deze cijfers van 0, de gemeente Lin- schoten, tot 16, de gemeente Mij- drecht/Wilnis. In Leusden is dit verhoudingscijfer 10, dus ruim bo ven het gemiddelde van de uiter sten. MOGELIJKHEDEN De resultaten van de enquête zijn onder meer aan de orde geweest in de vergadering van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) van 7 april van dit jaar. Met name Com Verduin (PvdA) drong toen bij het college aan om eens uit te zoeken wat de mogelijkheden voor de gemeente zijn, om het gebruik van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen te rug te dnngen. Het resultaat hiervan is het rap port van Van der Kamp. Hierin merkt hij in de samenvatting op, dat toepassing van alternatieve metho den 'wisselend succes' heeft. El ders in zijn rapport constateert hij, dat 'bij een omschakeling naar een ander groenbeheer, vele knelpun ten worden ervaren'. Hij vervolgt: 'Ongeveer 20 procent van de on dervraagde gemeenten die na 1970 zijn omgeschakeld, zijn terugge gaan naar het gebruik van chemi sche middelen m verband met te grote problemen ten aanzien van de onkruidgroei. De problemen ontstaan veelal door een plotselin ge omschakeling.' Hier gebruikt hij als bron een ander rapport, geti teld: 'Omschakelen in Groenbe heer', een uitgave in januari 1986 van 'De Nederlandse vereniging van hoofden van gemeentelijke be plantingen' in samenwerking met het Consulentschap in algemene dienst voor het stedelijk groen'. Het toverwoord is daarom vol gens Van der Kamp 'afbouwen'. Zijn rapport: 'Bij een positief princi pebesluit moet in een plan worden aangegeven hoe in de komende vijf jaar naar een onderhoud zonder chemische bestrijdingsmiddelen kan worden toegewerkt.' Wat dat m geld betekent, wordt ook aangegeven. Dit jaar wordt door de gemeente Leusden 1.794.227,- uitgegeven voor be strijding van onkruid. Hieronder valleen bijvoorbeeld ook de kosten voor schoffelen. Wanneer tegen het onkruid m de gemeentelijke groenstroken geen chemische middelen meer zouden worden in gezet, komen de kosten 15,4 pro cent, oftewel 269.134,-, hoger uit. Daar komt dan nog een bedrag bij voor het onderhoud van beplanting op sportcomplexen. Dit jaar kost dat 75.777. Als hier chemische bestrijdingsmiddelen achterwege worden gelaten, wordt het bedrag ook 15,4 procent, oftewel 11.669,-, hoger. EXTRA KOSTEN Totaal wordt de bestrijding van onkruid m Leusden m dat geval dus globaal 280.000 gulden duurder. Als de huidige wijze van onkruid bestrijding wordt 'afgebouwd' in vijf jaar, levert dat volgens Van der Kamp de komende jaren - bij een gelijkblijvende hoeveelheid ge meentelijk groen - de volgende extra kosten voor de gemeente op: 1988 -/ 56.400,-; 1989 - 112.800,-; 1990 - 169.200,-; 1991 - 225.600,-; 1992 - 282.000,-. Van der Kamp besluit met de opmerking: 'Of de extra kosten van Leusden inderdaad ook hierop uit komen, zal nog moeten blijken.' Wat ook nog zal moeten blijken, is, wat er verder met dit rapport ge beurd. Momenteel wordt het door de leden van de commissie OWRO bestudeerd. In oktober komt het weer op de agenda van deze raadscommissie. LEUSDEN - In Café-restaurant 'Waterloo' aan de Doomseweg probeerden zondagavond vier mensen hun magen op een goedkope manier te vullen. De vier, twee mannen en twee vrouwen, aten voor 272,50 op, maar wilden dat blijkbaar liever niet betalen. Ze pro beerden op een gegeven mo ment ongezien met een perso nenauto te vertrekken. Dat lukte echter niet en één van de personeelsleden van het res taurant wist het kenteken van het voertuig te noteren. Later op de avond werden het kwartet door de politie van Zeist aangehouden. Ze beken den hun daad en kregen daar op een proces verbaal. Uiter aard moesten ze ook de open staande rekening van het res taurant voldoen. jeugdige handelaartjes hadden zaterdag hun waren uitgestald in winkelcentrum De Biezenkamp. In het jent rum werd die dag de jaarhjkse kindermarkt gehouden DEN - De jaarlijkse kinder- |in winkelcentrum De Biezen- werd zaterdag gehouden. Van 10.00 tot 16.00 uur boden vele jeugdige Leusdenaren spulletjes te koop aan aan het publiek m het fcj vrachtwagenchauffeur uit Bipenzeel werd op de strafzit- f van 20 augustus veroordeeld één boete van 100,- omdat ïjdens het rijden in slaap geval len was. Hij was hierdoor met zijn combinatie tegen de vangrail be land. Het ongeluk was bijzonder goed afgelopen, maar had natuur lijk ook voor andere weggebrui- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktie Hans Mosterd nlevering kopij en advertenties: /OOr hel dinsdagnummer lol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor iet donderdagnummer lol uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur ledaktie en administratie: (an t oor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op verkdagen geopend van 09 00 lot 12 00 uur en van 14 00 lol 17 00 uur telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld f 66 80 per jaar, 33.90 per half jaar, 17.20 per kwartaal (lachten bezorging: ils abonnee dienl u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 ur ie hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op iel onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 n 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt pnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) ij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V te Barneveld. iet djideli|ke vermelding van de gewenste foto. het aantal, ummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst 'abestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). I kunt ook contant betalen op ons kantoor. eusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ntvangt u de gewenste foto('s) thuis >E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- irantenkombinatie te Barneveld. winkelcentrum. Om de kelen van de jonge handelaren gesmeerd te houden, werden ze zaterdag tij dens de markt door de winkeliers van De Biezenkamp getrakteerd op limonade. kers levensgevaarlijk kunnen zijn. De officier maakte zich vooral boos op het transportbedrijf, waar verdachte destijds in dienst was, de firma K. uit Spakenburg. Want uit het verhaal van de chauffeur bleek duidelijk hoe overbelast het werkschema was. Hij was op zondagavond naar Ber lijn gereden, een tocht van 10 uur. Hij moest op maandag uit- en inladen en vertrok maandagavond weer naar Nederland Veel gele genheid om te slapen was er dus niet geweest. Verdachte vertelde dat hij o.a. om deze reden inmiddels van werk gever veranderd was. "Het maakt een enorm verschil uit of de baas zelf de planning voor de chauffeurs maakt of daar een planner voor ingehuurd heeft, heb ik gemerkt De laatste houdt veel meer rekening met de chauffeur" vertelde hij. De officier noemde het gedrag van het transportbe drijf cnmineel en beloofde het hoogste te eisen als het bednjf t.z.t. gedagvaard wordt. Blijft na tuurlijk de vraag: waarom protes teren chauffeurs dan niet? Dan blijkt dat hun loon zo ongeveer verdubbeld kan worden door alle nacht- en weekendvergoedingen en dat ze bovendien vaak bang zijn om hun baan te verliezen. "Daarom gaat u niet vnj uit, want chauffeurs hebben ook een eigen verantwoordelijkheid" vond de kantonrechter, mr. Seton. Verant woordelijkheid had verdachte overigens wel getoond door van werkgever te veranderen en HOOGLAND - De Amersfoortse Motor- en Automobielclub (AMAC) begint het seizoen met een kaartleesrit. Deze nt heeft de naam 'Nazomer-rit' gekregen en wordt verreden op woensdag 2 september. De tocht voert naar de omgeving van Barneveld en heeft een lengte van ongeveer 53 kilo meter. De beginnende njders (C-klas- se) krijgen een 'puntenrit met vrije route' voorgeschoteld. Voor de an dere automobilisten (A- en B-klas se) is een pijlenroute uitgezet. De LEUSDEN - Vrijdagavond tussen 20.45 en 21.30 uur werd een don kerblauwe damesfiets gestolen De fiets is eigendom van mevrouw S. uit Leusden en stond geparkeerd voor een wonmg aan de Daimatie Het merk van de fiets is 'Romein'. daarom werd de boete een stuk lager dan gewoonlijk in zo'n geval wordt opgelegd. Normaal is een boete van 175,- als men zonder aanwijsbare reden en zonder ernstige consequenties voor anderen de macht over het stuur verliest. Dit kreeg dan ook een automobi list die met zijn Mercedes tegen een vangrail van de A 28 was gere den, "omdat hij de bocht wat hard was ingedoken" zoals hij het zelf formuleerde. Toch gaf hij liever de schuld aan de regen en het slechte wegdek. Hij had speciaal een raadsman meegenomen, niet om te protesteren tegen een boete van 175,-, maar om zijn on genoegen te verwoorden over de houding van de verbalisant, die met genoeg begrip getoond zou hebben voor de mentale klap die het ongeluk hem bezorgd had Iemand uit Voorthuizen, in verge lijkbare omstandigheden, rea geerde anders. Hij kreeg even eens 175,- boete, omdat hij de macht over het stuur was kwijt ge raakt. Hij was op de Stationsweg m Barneveld uit de bocht gevlogen, had een soort pirouette gemaakt en was tenslotte zelf ongedeerd uit een auto gekropen, die total loss was. "Ik moet die bocht te hard geno men hebben. Ik heb een fout ge maakt en m'n les wel geleerd", zo aanvaardde deze laconiek zijn ver oordeling. "Een reële houding" sprak de offi cier waarderend, "dit in tegenstel ling tot uw voorganger" (advertentie) Bel 03420-94292 en vraag naar Boudewina de Boer. Uw bericht vanmorgen opgegeven, vanmiddag al te zien op de de beeldbuiskrant van Leusden! 'uitzetters' van de tochten zijn Pim van de Kraats en Peter Timmer man. Na afloop van de rit is voor elke deelnemende equipe een schriftelijke uitleg beschikbaar Inschrijving is mogelijk vanaf 19.30 uur in Café-restaurant 'De Faam', Hessenweg 9 in Hoogland Start is toegestaan vanaf 20.00 uur vanaf dezelfde uitspanning. Het in schrijfgeld bedraagt voor niet-le- den 12,- per equipe Meer infor matie verstrekt H. Versluis, tele foon 03499-83106. LEUSDEN - Een rode bromfiets van het merk 'Tomos' werd donderdag ontvreemd bij het gemeentehuis, 't Erf 1. De eigenaar van het voertuig, de heer J. uit Leusden, woonde in het raadhuis een vergadering bij. Toen hij rond 23.00 uur het gebouw verliet, was zijn motorrijwiel ver dwenen. LEUSDEN - De Piwi-baan die zater dag door de winkeliers van winkel centrum De Hamershof op 't Erf bij het gemeentehuis was opgesteld, trok veel publiek. In de baan kon den Leusdenaren tot 16 jaar njden op mini-motoren en een track, een dnewielige motor. Vele coureurs in spé maakten hiervan gebruik. Toekomstige kampioenen? Zaterdag konden ze hun talent laten zien op de zogenaamde Piwi-baan, die de winkehers van De Hamershof hadden uitgezet. Een paar dagen vakantie doen een mens goed. Zeker als het weer in positieve zin bijdraagt samen met mijn vrienden heb ik genoten van misschien wel de mooiste da gen van deze zomer. Vooral vrijdag was een top dag en zaterdag bleef het on weer in de oostelijke provin cies erg lang weg, maar in de nacht van zaterdag op zon dag heeft het korte tijd ge spookt. Mijn vriendin nam toen iets zeer zeldzaam waar. Haar relaas: „Rond 01.30 be gon het voorzichtig te rom melen. Ineens zag ik een lichtflits van grote lengte, die zich voortbewoog met een la waai alsof er een tankeen heid voorbij trok. Daarna een enorme klap". Op dat moment schrok ikzelf wakker en constateerde dat de elektriciteit volledig was uitgevallen. Nadat we samen e.a. hadden doorgesproken kon ik niet anders conclude ren dan dat zij een mogelijk „bolbliksem" had waar ge nomen. Deze zijn zeer zeld zaam, zeker wanneer deze explodeert. Meestal wordt een bolblik sem waargenomen als een vurige lichtende bol of een peervormige voorwerp met wazige omtrek, dat een gril lige en langzame baan volgt in het luchtruim. Hij richt ge woonlijk geen schade aan, noch door elektrische schok, noch door verbranding. Maar hij is wel onvoorspel baar. Goed, het was me het nachtje wel. Inmiddels heeft een depres sie de warmte weer verdre ven. Zondag was het nog re delijk maar daarna trok de depressie over de Noordzee richting Noorwegen. Het werd opnieuw wisselvallig met buien en de temperatuur wederom onder de 20 gra den. Ook de bovenlucht is weer een stuk kouder geworden, zodat de buien vooreerst ook nog met onweer gepaard kunnen gaan. Pas in een tweede weekhelft kan de buiigheid wat afnemen en kan er af en toe wat zon zijn. De zon lijkt echter wederom op zijn retour, na een korte opleving. Uitzicht op een echte nazo mer is er nog niet. Daarvan ontbreken stabiele en persis tente (hardnekkige) hoge- drukgebieden boven de Noordzee en Midden-Eu ropa. Erg warm is het vorige week geweest in Spanje en Zuid- Frankrijk. In Bordeaux kwam het kwik op 38° en in de Spaanse binnenlanden op 40°. Ook daar is de grootste hitte nu verdreven. En dan tenslotte nog dit: „Als voor het laatst de koe koek roept, is de zomer weer versnoept". Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van hel Leusden's kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer m Leusden De priispuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerden de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldj03gma met logo. Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75,- per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6.- per dag elke regel meer 6.- (betaling konlant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek, eerste twee regels 6 - per daq elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bi) u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewina de Boer VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer- service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Woensdag 27 augustus: 20.00 uur Jaarvergadering KPJ de Moespot Donderdag 28 augustus: geen be- jaardensoos Zaterdag 29 augustus: 10.30 uur Tractor Puiling wedstrijden terrein de Klaveet Zaterdag 28 augustus: 20.00 uur disco show de Klaveet Zondag 29 augustus: 14.00 uur dis co de Klaveet Dinsdag 1 september: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem. Donderdag 27 augustus 14.30 - 16.00 uur. open dag Ka tholieke Nationale Vereniging 'De Zonnebloem' afdeling Leusden in Ontmoetingscentrum voor ouderen 'De Wolboom', Hamersveldseweg 2a 20.00 uur: vergadering gemeen teraad in het gemeentehuis, 't Erfl. t

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3