Reünie in Achterveld werd druk bezocht commentaren-- meningen- ob Creation in regio üemland officieel van start ZES MODESHOWS ud-strijder kreeg [ruis van verrichtingen' uitgereikt Collectes in september Autobanden ontvreemd Commissie vergaderingen eusden neemt deel in projekt: Kat overgoten met petroleum Voorbeeld plaatselijk nieuws DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 INHOUDELIJK bestond veel belangstelling voor de foto-tentoonstelling in Ons Gebouw. ACHTERVELD - 'Het is geweldig. Ik heb veel oude beken- len gezien. We hebben gebeurtenissen opgehaald en gela- ^otyichen.' Zomaar een reactie van eén van de deelnemers aan ie reünie van oud-militairen, die woensdag in 'Ons Ge- iouw' in Achterveld werd gehouden, op de vraag hoe hij lit weerzien ervaart. De betreffende oud-strijders waren ijdens de mobilisatie van 1939 - 1940 en de daarop volgen de oorlogsdagen van mei 1940 gelegerd in Achterveld, Wusschendorp en Stoutenburg. In die tijd waren ongeveer 500 soldaten in deze omgeving ingekwartierd. Gisteren cwamen er 140 terug. !e werden vergezeld door ongeveer 70 echtgenotes. Middelpunt van de reünie was i Schouten, de hoofdorganisator van. Hij had het gisteren bijna te uk om te eten of de pers te woord staan. Op een gegeven moment t hij los: 'Het wordt veel te druk. bevolking komt zo massaal op reurue af, dat het hier gewoon te wordt.' 'Ons Gebouw' raakt half middag inderdaad overvol. Zo l zelfs de geluidsinstallatie, waar- le allerlei mededelingen werden daan, het geroezemoes op een geven moment niet meer kon erstemmen. Het aangekondigde inoconcert door mevrouw G rten-Schouten, werd in verband met de grote toeloop maar afgelast. Maar overal waren tevreden ge zichten te zien van de soldaten die voor de oorlog dienden in het 16e Regiment Infanterie (voetvolk) of de 6e Veldartillerie (paardenvolk). Velen drukten elkaar en de bevol king uit de omgeving na jaren de hand. Éen van de hoogtepunten van de dag was de uitreiking van het 'Kruis van verrichtingen'. Dit eremetaal werd overhandigd aan de heer G. Burgwal, momenteel woonachtig in het Limburgse Heerlen. Hij kreeg het teken opgespeld m verband met zijn heldhaftig optreden rond de Zandbrinkermolen in Achter veld. Samen met vier collega's zag hij tijdens de oorlogsdagen van 1940 kans de molen in brand te steken, van waaruit Duitsers met mortieren op de Nederlandse troe pen schoten. Aanvankelijk kwam de meeste weerstand tegen het voorstel van B. en W om de muziekschool voor een bedrag van ruim één miljoen gulden te verbouwen, van de com missie welzijn en onderwijs. Toen het collegevoorstel in juni van dit jaar voor de eerste keer in de commissie welzijn en onderwijs behandeld werd, bleek al snel dat het voorstel geen genade kon vin den in de ogen van de raadsmeer- derheid. „Het college moet eerst maar eens duidelijk maken wat ze zelf van het instituut muziekschool vindt", zo luidde het vernietigende commentaar van een aantal raads leden. De commissie drong m juni aan op een inhoudelijke discussie over de muziekschool. Eerder deze maand stond de muziekschool weer op de agenda van de diverse commissies. Van een „inhoudelijke discussie" was weer geen sprake. Op verzoek van de commissie welzijn en onderwijs werd er maandagavond een extra vergade ring belegd om te praten over de muziekschool. Later bleek dat ook de leden van de commissie open bare werken en ruimtelijke orde ning de behoefte hadden om ver der te praten over de muziek school. Het resultaat was, dat beide commissies maandagavond onder voorzitterschap van wethouders Gijs van Woudenberg (CDA) bij een kwamen. BEZWAARSCHRIFTEN Wethouder Van Woudenberg kon de aanwezige raadsleden met tevreden stellen, waar het de pla nologische kant van de hele nieuw bouw betrof. In de nieuwbouw- plannen wordt er van uitgegaan dat het huidige hoofdgebouw en de aansluitende laagbouw als het ware worden ingekapseld in een rueuwbouwgedeelte aan de voor- en achterzijde. De bewoner van het huis dat di rect grenst aan de muziekschool heeft al laten weten niet gelukkig te zijn met de nieuwbouwplannen Hetzelfde geldt voor een bewoner aan de Eikenlaan, die bevreesd is voor verkeersoverlast. De wethou der gaat er echter van uit dat de bezwaren met persé behoeven te leiden tot formele bezwaarschrif ten. DOM Het college werd maandag avond verweten ronduit dom te werk zijn gegaan met betrekkmg tot de eigenaar van de woning die naast de muziekschool woont. De betreffende bewoner kocht het huis van de gemeente in septem ber vong jaar. Het rapport van de muziekschool over de nieuwe accommodatie be stond toen al. Toch werden er in het verkoopcontract met geen woord gerept over de mogelijke verbou wing van de muziekschool. Overigens bestrijdt de betreffen de bewoner deze visie: „De onder handelingen liepen al veel langer Het pnncipiéle besluit tot verkoop is ook al veel langer genomen," aldus de Leusdenaar VERKEERSPROBLEMEN In het voorstel dat het college aan de raad voorlegt wordt met geen woord gerept over mogelijke verkeersproblemen als de muziek school verbouwd is. De ingang van de muziekschool is geprojecteerd aan de Eikenlaan. Bewoners van huizen aan de Eikenlaan verwach- tenparkeerproblemen bij hen in de buurt. Opmerkelijk is, dat ook de dienst gemeentewerken met positief heeft geadviseerd aan het college, waar het gaat om de planologische aspecten van het plan. Aanwezige raadsleden wilden maandagavond van de wethouder horen waarom met geluisterd was naar de eigen gemeentelijke dienst „We hebben de knoop doorge hakt. We willen de hele zaak met verder vertragen", luidde het com mentaar van de wethouder Met dit antwoord namen de aanwezige raadsleden geen genoegen. Dit betekent, dat het onderwerp mu ziekschool ook vanavond niet be handeld wordt tijdens de raadsver gadering. „Ik ga niet voor een tekening staan en verklaren dat het voorstel goed is Ik heb geen probleem met nog een maand uitstel", aldus de lacomeke reactie van wethouder Van Woudenberg. De wethouder maakte hiermee duidelijk dat hij geen zin had om zich op het terrein van een collega-wethouder te be geven. Los van de planologische be zwaren bleken de commissiele den ook moeite te hebben met de financiële onderbouwing van het voorstel. In het voorstel is reke ning gehouden met de verkoop van een stuk vrijkomende grond. Die grond zou blijkens het voor stel 180.000,- moeten opbren gen. Bij een aantal aanwezigen be stond grote twijfel, of dit bedrag wel reëel was. Het is niet uitge sloten dat men tot de conclusie komt dat de vrijkomende grond bestemd moet worden voor par keerplaatsen. Zie ons kommentaar. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders van Leusden hebben voor de maand september vergun ning verleend voor het behouden van de volgende collecten: tot en met 6: Koningm Wilhelnuna fonds 7 t/m 13: thuisfronten 14 t/m 20: Prinses Beatrix fonds 21 t/m 27: Nierstichting Nederland LEUSDEN - Bij Pon's automobiel handel bv aan de Zuidermslag wer den m de nacht van maandag op dinsdag 39 autobanden met velgen gestolen. De totale waarde van de ontvreemdde goederen is onge veer 25.000 gulden. De vermoede lijk meer daders - gezien de groot te van de buit - kwamen het terrein van de Volkswagen-importeur bin nen door een hek kapot te knippen. De banden werden van het terrein gesleept, en via een sloot en een weiland met een lengte van onge veer 150 meter, naar een weg ge bracht. Behalve enige voetsporen heeft de politie geen gegevens over de identiteit van de daders. LEUSDEN - Een bewoner van het Van den Hengelplein ont dekte zaterdagmorgen dat zijn kat was overgoten met petro leum Het beest miauwde en had het klaarblijkelijk moei lijk. Hierop bracht hij het beest naar een dierenarts, die het ternauwernood van de dood kon redden. De dader van deze dierenmishandeling is onbekend LEUSDEN - In de maand septem ber worden de volgende openbare commissie- en werkgroepverga- denngen gehouden. 1 sept.. Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening 7 sept.: Welzijn en Onderwijs 10 sept.. Algemene en Bestuursza ken 14 sept.: Financieel Beleid en Be heer 15 sept. Overleg commissie Ver keer 15 sept.: Planadviesgroep 17 sept.: Centrale Antenne 17 sept.: Verkeer 24 sept.: Raad De vergaderingen beginnen om 20.00 uur tenzij anders vermeld en worden gehouden m het Gemeen tehuis, 't Erf 1 te Leusden-Centrum De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau Voorlich ting, 't Erf 1, telefoon 941247, toestel 116 en m de bibliotheek Nieuw- Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde verga deringen worden op de bovenge noemde plaatsen ter inzage gelegd in de week volgend op die waarin de vergadering is gehouden De gang van zaken rond nieuwbouw voor de Muziek school mag zacht uitge drukt - betreurenswaardig worden genoemd. Waar er een voorstel is, dat in grote lijnen op een ruime meerder heid op de instemming van de gemeenteraad kan reke nen, kan de kwestie deze maand toch niet worden af gehandeld. De reden is, dat de details niet deugen. In de eerste plaats is er een rapport van de dienst gemeentewerken, waaruit blijkt dat het voor stel, zoals het nu ter tafel ligt, op termijn tot parkeerproble men ter plaatse zal leiden. Het college schoof dat op zij. Een mogelijke consequen tie van het parkeerprobleem is, dat er parkeerplaatsen moeten worden aangelegd. Dat zou dan moeten gebeu ren op grond, die men voor 180.000,- dacht te verko pen, mede ter financiering van de bouwplannen. Met die consequentie valt dus ook een deel van de finan ciële basis van het voorstel weg. Het college ging daaraan voorbij. Een woning, naast de hui dige Muziekschool gelegen, werd vorig jaar door de ge meente verkocht. De nieuwe eigenaar zou, dat was in- denkbaar, bezwaren kunnen hebben tegen nieuwbouw plannen voor de Muziek school. Daarover legde het college niets vast. Sterker nog. Ten tijde van de verkoop, in september vo rig jaar, werd verzuimd de gemeenteraad mee te delen dat er een zeer concreet plan was voor het verbouwen van de Muziekschool. Dat was vastgelegd in een rapport, dat toen al een maand be stond en waaraan twee amb telijke medewerkers van de gemeente Leusden, samen met het bestuur van de Mu ziekschool, hadden meege werkt. Dat hoefde de gemeente raad van het toenmalige col lege niet te weten. Wat werkelijk gaande was, was een tweespalt binnen het college. Wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) was voorstander van bouwen aan de Zwarteweg, op de be staande lokatie. Wethouder Jan Wagenaar (WD) zag meer in nieuwbouw, en wel in 'H-2', het gebied ten zuiden van de huidige Hamershof. Hoe eensgezind men als college wel opereerde blijkt nu achteraf. Terwijl de één zijn best deed, een plan te realiseren, was de ander be zig, obstakels te scheppen om dat plan te voorkomen. In de vraag, of dat ook zo bedoeld was, zullen we ons hier maar niet verdiepen. Maar in de uitwerking gaat het om een tastbaar feit. Dat de plannen voor een muziekschool in 'H-2' nog niet van de baan zijn, moch ten we afgelopen maandag ervaren. In de commissie voor ECW hield een ambte lijk medewerker een uitvoe rig betoog over - onder meer - een Muziekschool in 'H-2'. Diezelfde avond vond in een gecombineerde vergade ring van twee andere raads commissies een discussie plaats over de (nieuw)bouw van de Muziekschool aan de Zwarteweg. Wie het toen nog wist, mocht het zeggen. Eén lid van het college in eik geval niet, gezien zijn uit latingen van afgelopen maandagavond. Toen deelde wethouder Van Woudenberg mee, 'niet voor een tekening te gaan staan te verklaren, dat het voorstel goed is'. Als om nog eens te onderstrepen, hoe prettig de samenwerking tussen de wethouders wel is. De dupe van dit alles is he laas de Muziekschool. En die is in Leusden niet de enige instantie, organisatie of per soon, die iets dergelijks over kwam. Zo hebben de wethouders, op het scheiden van de markt, nog even een school voorbeeld weten te presente ren van hun inadequate be stuur, met alle gevolgen van dien. Waarbij men - helaas, en niet in het minst voor de direkt betrokkenen - plannen voor een amtelijke reorgani satie alleen maar toe kan jui chen. Reden, waarom het ver trek van de wethouders niet slechts dringender wordt, maar meer noodzakelijk dan ooit. de de (van onze medewerkster) LEUSDEN/AMERSFOORT - Afgelopen dinsdag werd in tiet gemeentehuis van Amersfoort het officiële startsein egeven van een nieuw werkgelegenheidsproject, ge naamd Job Creation, van de regio Eemland. De bedoeling van dit project is Jonge ondernemers" te helpen en te begeleiden bij het opzetten en runnen van een kleinschalig edrijf.Het project wordt uitgevoerd door een speciaal liervoor opgerichte stichting „Score" welke zeven partici panten kent. Naast het bedrijfsleven, het ministerie voor Sociale Za ten (in feite het Gewestelijk Arbeidsbureau van de regio), ie provinciale overheid, alle gemeenten - waaronder Leusden - binnen de regio. Het project, waarvoor 1,3 mil joen gulden is uitgetrokken, loopt twee jaar. Men hoopt in leze periode ongeveer honderd bedrijven te kunnen star ten, waarbij ongeveer 200 arbeidsplaatsen betrokken zul len zijn. vooral plaatselijke overheid, be drijfsleven en Kamers voor Koop handel, beginnende ondernemers helpen bij het zoeken van hun weg langs mogelijkheden, verplichtin gen, financiële obstakels en mar ketingaspecten. „Een webspin nende functie" volgens projectma nager de heer J T. Rog. Tijdens het oriënterend gesprek legt de beginnende ondernemer in spe zijn plannen voor, terwijl Job Creation haar werkwijze uiteenzet en bekijkt of het voorstel voldoet aan de gestelde voorwaarden. Zo als: Het op te richten bedrijf moet zich vestigen in de regio, werk bie den aan werklozen, bij voorkeur uit de bijzondere aandachtscatego rieën (langdurig werklozen, jonge ren, herintredende vrouwen, men sen uit minderheidsgroepen) Het project moet kleinschalig zijn en zeker niet m de laatste plaats, Job Creation moet er mogelijkheden voor zien. Direkteur Drs. R Zoomers van Job Creation b.v. acht deze zeef van essentieel belang. Veel plannen komen met verder dan het onente rende gesprek. Hoewel „het ni veau van de aanmeldingen in deze regio kwalitatief bijzonder sterk te noemen is" volgens de heer Zoo mers haakten smds het project in januari officieus begon 25 van de 120 aanmelders af ONDERNEMERSPLAN Wie instemt met de werkwijze van Job Creation en van dit bureau het groene licht krijgt, moet gaan werken aan het „ondernemers plan". Dit plan dient de leidraad en de basis voor de nieuwe onderne ming te worden. Als hierin alle mo gelijke vragen beantwoordt zijn, of ze nu over marketing, commerciële benadering, produktie of financië le dekking gaan. Job Creation eist, dat de beginnende ondernemer zich zorgvuldig op alle mogelijke gebieden voorbereidt. Bovendien wijst men, al dan niet in samenwer king met de sociale partners op die specifieke kennis, bijvoorbeeld fi nancieel of juridisch de weg waar de „starter" zijn informatie zelf van daan kan halen. Het samenstellen van dit plan kan wel een jaar vergen. Zodra Job Creation echter haar toestemming aan het plan wil hechten kan het nieuwe bedrijf starten. Job Creation gaat zonodig mee naar de banken en onderhoudt goede relaties met makelaars in de regio voor het zoe ken naar bedrijfsruimten. Zo is in het Amersfoort ondernemings Centrum nog bedrijfsruimte over. Vooral het vinden van huisvesting blijkt dikwijls bijzonder moeilijk te fob Creation Project (de naam het uitvoerende bureau) is de pvolger van een werkgelegen- tidsproject van de gemeente thersfoort: Stichting Jonge Onder- pers Amersfoort Voor dit ver- J-project werd echter een bre- r draagvlak gezocht en gevon- i Na eruge aarzeling besloten zeven gemeenten bmnen de |io „met meer of mmder enthou- pme", volgens de heer Bunt, di- Kteur GAB en bestuurslid van de toterkoepelende Stichtmg Score gk financieel mee te doen. Hier- oor verkreeg men de medewer- ^9 van de Provinciale overheid. De verkregen 1,3 miljoen komt 10% ten laste van de Provin- 20% voor het GAB, 30% voor 3tbedrijfsleven (te weten 12 grote "hernemingen) en 40% voor de Tieenten Amersfoort, Baarn, nes, Leusden, Soest, Wouden- J en Bunschoten merkwijze j een eigen bedrijfje wil be- en daarbij begeleiding wenst, zowel bij de voorbereiding als de uitvoering, kan zich bij Job Creation aanmelden. Sinds de offi cieuze start m januari 1987 kwamen er al 120 plannen bmnen. Volgende week start de officiële campagne, door middel van advertenties en posters. Men verwacht daarna nog veel meer potentiele ondernemers. Wie zich aanmeldt krijgt een onenterend gesprek met één van de teamleden van Job Creation. Job Creation is de naam van een com mercieel bureau, acht jaar geleden begonnen in den Haag met de doelstelling om voor de mensen die af moesten vloeien bij Philips Data Systems nieuwe werkmoge- lijkheden te creëren. VOORBEELD Zij importeerden een voorbeeld waarmee men in Engeland, bij de British Steel Company, acht jaar geleden was begonnen. Inmiddels heeft dit bureau 45 mensen m dienst die in een tiental soortgelijke projecten, in samenwerking met Een overzicht van de presentatie van de nieuwe plannen, die uitzicht moeten bieden op een fors aantal nieuwe banen in de regio. zijn. Gepleit werd dan ook voor meer ondernemingscentra voor kleine bedrijfjes. Eenentwintig be drijfjes van ondernemers die zich smds januari 1987 bij dit regionale project aanmeldden, zijn inmiddels gestart. QUALITECH Een van de nieuwe bedrijven is Qualitech. Een bedrijfje waar elec- trorusche meet-en-regel-appara- tuur („printed winng board assem bly") geproduceerd zal worden. Grootste afnemer is voorlopig ASM uit Büthoven, de voormalig werk gever van de kersverse direkteur ïr. H. Erens (40 jr.) Hij was produk- tiemedewerker en moest tot zijn verdriet vaststellen dat ASM het produceren van de electronische chips wilde gaan uitbesteden aan „derden". Hij besloot die „derden" zelf te worden. Met het idee „Je begint gewoon en je vrouw helpt mee". Dat idee werd hem door Job Creation snel uit het hoofd gepraat. Zijn technische kennis bleek niet voldoende voor het opzetten van een bedrijf. Hij moest zich oriënte ren op financieel en commercieel gebied, marktonderzoeken doen en beleidsplannen maken. Op 1 oktober zal het eindelijk zover zijn. In Soest start die dag zijn bednjf genaamd Qualitech met voorlopig acht medewerkers. Binnen twee jaar hoopt directeur Erens op een omzet van „dne a vier miljoen" waaraan „25 arbeidsplaatsen ver bonden zullen zijn.' TOEVALSTREFFER De heer Van de Bunt, directeur van het Amersfoortse GAB en be stuurslid van de Stichtmg Score, meldde dat met te voorspellen valt welke bedrijfjes door dit initiatief een kans knjgen. Zijn ervaring heeft geleerd, dat het over het alge meen toevallige ideeen zijn, die ontstaan doordat mensen elkaar toevallig ontmoeten. Dat men bij aanvang dikwijls niet bewust is van de mogelijkheden die uiteindelijk bij de start gevonden zijn. Voorzitter van de Stichtmg, de heer de Jongste, verwacht dat dit tweejarige project, net als het voor gaande. haar doelstelling zal halen. Dat wil zeggen: het blijvend reali seren van ongeveer twee honderd arbeidsplaatsen. Van de 119 be drijven welke m het Amersfoortse project startten functioneren er nog 108 waann nu ongeveer 200 men sen weken Slechts dne van de uit vallers raakten failliet, vijf haakten aif zodra de onhaalbaarheid van een start bleek en twee verhuisden naar elders. BEGELEIDING Het lage aantal uitvallers is mede te danken aan de begeleiding die de ondernemers gedurende twee jaar na de start nog krijgen. Mini maal eens m de drie maanden con troleert Job Creation aan de hand van het ondernemersplan of de doelstellingen gevolgd dan wel ge haald worden. Uit landelijk onder zoek is gebleken dat gemiddeld 25% van dergelijke kleinschalige projecten binnen twee jaar ver dwijnen wanneer deze beginnende ondernemingen geen begeleiding voor de start hebben gehad. Het gemiddelde aantal afvallers na de start, ondanks begeleiding bij de opzet van de onderneming is 17%. Job Creation telt zelf een ge middelde uitval van 7%, mede doordat zij tot twee jaar na de start blijft begeleiden. Voor meer informatie kan men terecht bij G. A.B. en gemeentehuis. Plaatsen kunt u reserveren in onze zaak. Slotlaan 255-257 3701 GG Zeist Tel. 03404-14275 WAAR EEN WERELD VAN MODE VOOR U OPEN GAAT (advertentie) Modehuis Houweling nodigt u uit op dinsdag 1 en woensdag 2 september om 10.00, 14.00 of 20.00 uur voor één van haar

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5