Op de pedalen met Aat Daale leu til a er krn n Leusdenaar krijgt grond alsnog op naam Vrij en blij door het noorden van de Vallei Proeftijd bij arbeidsovereenkomst Wel of niet Leusdenaar Joop Kool in gelijk gesteld: Vergaderingen raadscommissies Opening nieuwe pand milieuboer Voorstellen teruggenomen Korte routebeschrijving: plaatselijk nieuws DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1987 ingeval de nieuwe arbeidsover- i eenkomst de duur van 1 jaar heeft. De betekenis van een proeftijd is, dat tijdens die periode zowel de werkgever als de werknemer be- 1 voegd zijn om op elk moment de dienstbetrekking te beemdigen, dus zonder dat een opzegtermijn in j acht moet worden genomen. Bij zo'n beëindiging behoeft geen mo tivering gegeven te worden. Zoals ik hierboven reeds stelde. blijft de proeftijd van kracht als de werknemer tijdens de proeftijd ziek wordt. Het is echter de werk gever wel toegestaan om de zieke werknemer tijdens de proeftijd te ontslaan. Voor de beëindiging van de dienstbetrekking tijdens de proeftijd is geen toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau vereist. In de praktijk kom ik nog wel eens tegen dat het proeftijdbeding wordt betwist; derhalve dat betrok kene stelt dat geen proeftijd zou I zijn overeengekomen. Aan te ra- den is dan ook het proeftijdbedmg op schrift vast te leggen. Tenslotte vermeld ik een uit- spraak van de Hoge Raad van 8 juli 1987. In deze zaak ging het erom of. indien in een arbeidsovereen- j komst een proeftijd is bedongen voor langer dan 2 maanden, moet worden aangenomen dat aan dit beding bij wijze van conversie de werking toekomt van een beding waarbij een proeftijd voor ten hoogste 2 maanden bedongen is Derhalve of een proeftijd van 3 maanden aangemerkt moet wor den als een proeftijd van 2 maan- den. De Hoge Raad heeft heel duide lijk bepaald dat dit met mogelijk is. Een proeftijd van 3 maanden is ruetig en wordt dus geacht niet te zijn aangegaan Ik herhaal tenslotte mijn advies, leg een proeftijdbeding schriftelijk vast. (van de redaktie) LEUSDEN - Leusdenaar Joop Kool (tevens raadslid voor Leusden'85) heeft, na een langlopend conflict, uiteindelijk aan het langste eind getrokken. De kwestie waar het om gaat speelt al jaren, en betreft een strook grond naast de woning van de heer Kool, aan de Benedictijnenhove. Die zou al dan niet bij de koop van de woning betrokken zijn geweest. Over die kwestie ontstond een geschil, waarbij naast de heer Kool, ook aannemingebedrijf Bloemen dal, makelaardij Schoeman en de gemeente Leusden betrokken wa ren. De gemeente was erbij betrok ken doordat de betreffende grond haar eigendom is, alhoewel de heer Kool ze in gebruik had. De moeilijkheden ontstonden bij de overdracht van het eigendom van de grond aan de heer Kool, door Bloemendal/Schoeman. Het college van B&W stelt nu aan de raad voor, middels een zoge naamde 'dadingsovereenkomst' een eind aan het conflict te maken. Een dadingsovereenkomst is een schriftelijke overeenkomst, waar bij door opoffering aan beide zij den een proces wordt voorkomen. In dit geval komt het erop neer, dat de grond alsnog geleverd wordt, en dat de heer Kool zijn eisen terza ke laat vallen. LEUSDEN - Het vergaderschema van de commissies Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OW/RO) en Verkeer is voor de maand september enigzins gewij zigd. Op én dinsdag 1 en dinsdag 8 september vergadert de commis sie OW/RO. De laatste bijeenkomst is bedoeid voor het horen van be zwaren m het kader van het be stemmingsplan Centraal Buitenge bied De commissie Verkeer ver- LEUSDEN/AMERSFOORT - De milieuboer die onder meer ac tief is in Leusden heeft een nieuw pand betrokken. Het adres hiervan is: Nijverheids- weg-zuid, 3812 EB Amersfoort. Het telefoonnummer is: 033- 16006 of 17319. Het pand wordt officieel geopend op woens dag 2 september door wethou der R. Luchtenveld van Amersfoort. LEUSDEN - Naar aanleiding van de beraadslagingen in res pectievelijk de commissie Welzijn en Onderwijs en de Commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, heb ben burgemeester en wethou ders besloten de voorstellen De Hervormde Kerk m Zwartebroek Weet u wat opvalt? Dat u nooit geen hoge hooibergen meer ziet! Een enkele schuchter opgebouw de hooiberg met wat hooi voor de pinken is hier en daar nog wel te zien maar dat stelt niets meer voor. Het is nu allemaal kuilgras. U moet ook eens letten op de ouderwetse bakhuizen, die er bij sommige boerdenjen nog staan. Sommige bakhuizen zien er nog goed onder houden uit. DIEPENRUSTWEG We zijn al gauw in Zwartebroek, een naam die we beslist niet al te letterlijk moeten nemen. Het ach tervoegsel broek heeft natuurlijk een andere betekenis dan die van een kledingstuk. Zwartebroek ziet er ondanks zijn wat sombere naam vriendelijk uit. We komen bij pad destoel 20760 waar we via de Plata- nenstraat naar de Wielweg gaan richting Garderen. De Wielweg is een en al landelijkheid. Vogelken ners zullen scholeksters gewaar worden. Een hondentnmster heeft er een opvallende behuizing Op een gegeven moment komen wij bij een T-kruising met padde stoel 20780. Daar gaan we rechtsaf in weerwil van het feit dat de pad destoel niets aangeeft in die rich ting. Daar rijdt u over de Leemweg. U zult daar geen spijt van hebben, want het is daar diepe rust. Geen wonder dat u verderop linksaf kunt gaan over de Diepenrustweg. Die naam zegt al genoeg. Vreemd ge noeg komt de Diepenrustweg uit op een drukke weg, de Zeldertse- weg. Daar snorren weer de auto's voorbij op weg naar blijkbaar zeer belangrijke bestemmingen. We steken voorzichtig over en gaan aan de overkant linksaf over het fietspad. Niet al te lang overigens. We passeren nog even de Akker- weg maar komen dan op een punt waar paddestoel 20783 verwijst naar de plaats met de fleurige naam Appel. Een bord verwijst ook duidelijk naar die buurtschap. We gaan de Appelseweg op en bevinden ons dan op een weg met eenvoudige vriendelijke huizen, die er echt niet appelig uitzien. Het is daar leuk fietsen. Gelukkig maar dat er paddestoelen zijn, want het is daar een gebied met vele wegen en weggetjes. We ko men bij paddestoel 20784, waar we weer naar de linker zijde gaan. De weg blijft Appelsestraat heten. Daar komen we op een hoekpunt, waar we weer naar rechts gaan. U bent dan op de Woudweg bij de boerderij met een wat Engelse naam: De Heard. We kunnen eventueel ook recht uit naar 't Woud, maar laten we dat maar niet doen. Rechtsaf dus en voor de verandering daarna maar weer naar links. De Woudweg gaat nog wel door maar we moeten niet te ver van huis komen. Linksaf komen we terecht op een weg met de weinig prozaï sche naam van Schoenlapperweg. Het is ook daar aangenaam fietsen maar als we daarna links de Nieu we Voorthuizerweg opgaan zijn we Fraai natuurschoon bij de Appelseweg Augustus toont een ander beeld dan vroeger in het sei zoen. In ons land drukken de maisvelden duidelijk stempel op het gezicht van Moeder Natuur. De mais schiet overal omhoog en op veel plaatsen is het uitzicht op de horizon ver broken. De laatste fietsrit gaat door de vallei onder Nijkerk en we kunnen u de verzekering ge ven dat het daar in het alge meen rustig voortpeddelen is. De Vallei heeft misschien wel wat te weinig herkenningspunten m de vorm van kerktorens of ande re gebouwen die als op een pente kening de verte markeren. Wordt u plompverloren ergens neergezet dan zal het niet eens meevallen om meteen uit te vinden waar u precies bent. Maar wat doet dat er toe? Onze krant begeleidt u op uw tocht en dat moet toch een geruststelling zijn. Hier en daar sturen wij u op kleine stukjes verkeersweg waar de heilige koeien heftig loeiend voortrazen, maar dat is nu eenmaal niet te vermijden. Voor de rest zult u denkelijk overal de landelijke rust van vroegere vakantiedagen ondergaan, toen de walkman het hanengekraai nog niet ongedaan kon maken. Goed, we rijden eerst naar Hoe velaken. De meest voor de hand liggende route is die over Stouten- burg: dus via de Zwarteweg/Hor- sterweg naar het kruispunt waar we rechtsaf over de Hessenweg weldra op het punt zijn, waar we linksaf over de Stoutenburgerlaan in Hoevelaken komen. Dat is trou wens een herhaling van een stukje van een vonge tocht. We njden deze keer door naar de hoofdweg, de Westerdorpstraat en de Ooster dorpstraat. Midden door Hoevela ken njden is beslist met onaardig. Er heerst weliswaar de sfeer van een vrij drukke straatweg, maar er is toch nog iets landelijks overge bleven. U moet maar eens letten op de fraaie voortuinen die vele bewo ners hebben aangelegd. Ware lustoordjes, die toch wel van een bepaalde welstand getuigen. Als we Hoevelaken door zijn ko men we op de weg naar Terschuur. Daar blijven we met al te lang. Al vnj snel komen we na enkele bochten op de scherpe bocht waar paddestoel 20759 naar Zwarte broek (1,3 km) verwijst. Daar gaan we dus heen. Normaal moet het daar rustig zijn, want het is geen sluipweg voor het grote verkeer, de tijd staat er weliswaar met stil maar er is toch een sfeer van vroegere dagen. weer even in de drukte. Er is daar geen fietspad en dat lijkt op situa ties die een fietser veelal in Duits land aantreft. Het gemotoriseerde verkeer snort je met grote zuig kracht voorbij. Gelukkig kunnen we weer gauw naar links over een weg die merkwaardigerwijs de Bulderweg heeft en juist heel stil is. De weg rechts, de le Kruishaarse- weg zou ons weer te ver van huis voeren. Linksaf dus over die Bulderweg en dan maar weer voortpeddelen naar de Barneveldseweg, dezelfde weg als de Zeldertseweg. De naam is er veranderd. Wilt u misschien even een kiekje nemen van de mo len links? Daar staat de molen De Hoop. Het is maar een paar hon derd meter. We moeten in ieder geval over de Barneveldseweg naar rechts, nchting Nijkerk. NIJKERKERVEEN Even wat anders. Is het mis schien opgevallen dat je weer meer bloemen ziet m de bermen? De bermen worden niet meer zo veel gemaaid, waardoor de bloe metjes,ook de al bijna vergeten ex emplaren uit onze flora, alom weer de kopjes kunnen opsteken. Mooi toch? We rijden even weer op een verkeersweg en komen na eni ge tijd op een kruispunt, waar de Nieuwe Voorthuizerweg begmt en verderop links aan de overzijde (na de grote wegwijzer) de Slichten- horsterweg een aanvang neemt. Historische grond, denkt u daar goed om. De Slichtenhorsterweg heeft, met alle respect voor de an dere wegen, iets meer de allure van een dame van stand. De boer derijen liggen er wat hooghartiger en voornamer bij. We blijven er niet al te lang, want we willen graag lang in de stilte blijven. Dat kan, want we kunnen al snel naar links bij paddestoel 20762 in de richting Nijkerkerveen. Er volgt nu een wat monotone lange weg maar dat mag uw plezier met be derven. Het heet daar Blokhuizer- weg en misschien hebt u de wind wel mee, dan gaat het wat vlugger Voor de zoveelste maal komen we op een kruispunt. Daar staat, nede rig als alle paddestoelen, het weg wijzertje nummer 20761. Rechtsaf nu maar, de School straat in, want we dienen immers naar Nijkerkerveen te gaan. In het dorp zelf gaan we linksaf over de Nieuwe Kerkstraat. Het ijl Leusdenaar Joop Kool krijgt ujfe:w delijk nu toch de grond geleveim^ waar hij aanspraak op maakte gadert niet zoals is aangekondigd op 8, maar op donderdag 17 sf tember. Alle vergaderingen w den gehouden in het gemeent* huis, 't Erf 1, en beginnen om 20* u over de subsidie voor de die renweide en het krediet voor een verkeerstelling terug te nemen. Dat wordt meegedeeld in een gemeentelijk persbericht. Afgelopen maandag werd dui delijk, dat de gemeenteraad het college van B en W even min ruimte biedt, om de nieuwbouw van de Muziek school nog deze maand in be handeling te brengen. We besluiten onze reeks fietstochten met een rit ten zuiden van Nijkerk. De Gelderse Vallei ligt daar in alle rust met vele stille wegen die naar verschillende buurt schappen voeren, zoals Appel, 't Woud, Driedorp en Slich- tenhorst. Ook voor deze tocht hebben wij medewerking kunnen verkrijgen van iemand, die alles weet van de streek: Mevrouw Jac. Cozijnsen-Petersen uit Nijkerk. Mevrouw Cozijnsen beschikt over een zeer uitgebreid archief, dat op zichzelf als het ware een soort gemeentearchief vormt. De gemeente Nijkerk mag zo iets bijzonders en waarde vols niet verloren laten gaan! Mevrouw Cozijnsen, die vier jaar lang raadslid was van de toenmalige CHU en nog steeds met een bewonderens waardige vitaliteit haar hobby beoefent, heeft in grote trekken onze tocht „nagefietst" en wij verwijzen graag naar de extra informatie die zij bij het artikel van onze pedalist Daale geeft. AMERSFOORT - We bieden u alweer de laatste rit van dit seizoen aan. Dat behoeft na tuurlijk niet te betekenen, dat u aan uw laatste fietstocht be gint. De zomer duurt gelukkig nog wel een aantal weken en hopelijk breekt de zon weer eens royaal door de grauwe wolken. Molen De Hoop die staat op de weg tussen Apel en Driedorp 1. Naar Hoevelaken via Stoutenburg (Zwarteweg, Horsterweg en rechtsaf over Hessenweg). 2. Linksaf naar Hoevelaken via de Stoutenburgerlaan en in Hoevelaken na het passeren van het viaduct rechtdoor rijden naar de hoofdweg (Westerdorpstraat). Aldaar rechtsaf. 3. Na Hoevelaken linksaf bij p. 20759 naar Zwartebroek (1,3 km) 4. In Zwartebroek Platanenstraat volgen en bij p. 20760 recht doorrijden over de Wielweg richting Garderen 5. Bij volgende T-kruising bij p. 20780 rechtsaf over de Leem weg 6. Daarna linksaf over de Diepenrustweg 7. Vervolgens over de Zeldertseweg, linksaf, Akkerweg passe ren en bij p. 20783 rechtsaf naar Appel over de Appelsestraat 8. Na p. 20784 Appelsestraat links richting Garderen blijven volgen 9. Bij volgende kruispunt ('t Woud) rechts aanhouden over de Woudweg 10. Daarna linksaf over de Schoenlapperweg richting Driedorp 11. Linksaf de Nieuwe Voorthuizerweg op 12. Weer linksaf verderop de Bulderweg volgen tot aan de Bar neveldseweg 13. Rechtsaf over de Barneveldseweg tot aan kruispunt met de Nieuwe Voorthuizerweg, dit kruispunt oversteken en even verderop linksaf de Slichtenhorsterweg op 14. Slichtenhorsterweg volgen tot aan p. 20762 en daar linksaf naar Nijkerkerveen over de Blokhuizersteeg (Amersfoort 11 km) 15. Bij p. 20761 rechtsaf over de Schoolstraat naar het dorp Nijkerkerveen 16. Bij de kerk linksaf over de Nieuwe Kerkstraat naar de oude provinciale hoofdweg Nijkerk-Amersfoort (Hooglanderveen 2 km) 17. Grote weg oversteken en linksaf richting Amersfoort naar kruispunt Hoevelaken. 18. Viaduct bij restaurant Schep onderdoor en doorrijden tot aan het kruispunt met links de Barneveldseweg bij restaurant „De Tweede Steeg". 19. Via Stoutenburg en Zwarteweg weer terug naar Leusden. Geschatte afstand 35 kilometer. is er niet de rijkste streek van ons land, maar dat heeft te maken met vroegere tijden. De weg is er doorheengetrokken nadat de hui zen al gebouwd waren. Zodoende liggen die huizen wat schots en scheef aan die weg. Een fietser zal daar geen hinder van onder vinden. Wie trouwens wél? Over de Nieuwe Kerkstraat fietsen we naar de oude provinciale weg van Nijkerk naar Amersfoort. We rijden nu m het gezelschap van het autoverkeer, maar dat moet u maar voor lief nemen. We rijden door tot het kruispunt Hoevelaken, waar Het komt veelvuldig voor dat bij het aangaan van een arbeidsovereenkomst er een proeftijd wordt bedongen. Ik zal hieronder eens nader in gaan op de juridische beteke nis van deze proeftijd. Op grond van art. 1639n BW kun nen de werkgever en de werkne mer een proeftijd bedingen. Dit kan zowel ingeval van een arbeids overeenkomst voor bepaalde tijd als van een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd. Het bedingen van een proeftijd moet uitdrukkelijk hebben plaats gevonden; dat wil zeggen dat par tijen duidelijk over en weer deze proeftijd moeten hebben afgespro ken. De wet vereist evenwel niet dat een proeftijd schriftelijk be hoeft te worden overeengekomen. De wet stelt voorts dat de over eengekomen proeftijd ruetig is in dien de overeengekomen proeftijd niet voor beide partijen geluk is, voor langer dan 2 maanden is be dongen danwel er een meuwe proeftijd wordt bedongen waarbij de gezamenlijke proefperiode te samen langer dan 2 maanden zou zijn. Deze nietigheid van een proeftijd houdt in dat aangenomen wordt dat er geen proeftijd is be dongen. Partijen kunnen zich in dat geval dus niet op een proeftijd be roepen. Ik vermeld voorts dat ziekte of vakantie van de werknemer de be dongen proeftijd met opschort. Als overeengekomen in een proeftijd van 2 maanden en de werknemer wordt na 2 weken ziek en blijft dat gedurende de proeftijd, dan ein digt de proeftijd dus ook na afloop van deze 2 maanden. In 1986 besliste de Hoge Raad dat een proeftijd opnieuw mag worden bedongen bij een ingrij pende functiewijziging. Indien de meuwe functie duidelijk andere vaardigheden of verantwoordelijk heden eist, en de werkgever riet op basis van de ervaringen in het verleden kan beoordelen of be trokkene aan die meuwe eisen kan voldoen, kan dus een nieuwe proeftijd worden bedongen als voorbeeld vermeld ik dat bij 'n part time taxichauffeur die full-time ging werken, de nieuwe proeftijd geoorloofd werd geacht. Indien een arbeidsovereen komst voor onbepaalde tijd is aan gegaan met een proeftijd voor 2 maanden, en de werknemer bin nen de proeftijd wordt ontslagen en vervolgens een arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd aan geboden krijgt, dient men er reke ning mee te houden dat een aantal Kantonrechters in zulke gevallen hebben geoordeeld dat in feite een nieuwe proeftijd zou zijn overeen gekomen welke in strijd is met de wet. Hierbij is de duur van deze bepaalde tijd van belang Is deze ook 2 maanden zal er eerder een „nieuwe" dus nietige proeftijd worden aangenomen dan re we, ondanks de bedrieglijke t ac wegwijzering rustig bij restaur; ie „Schep" door kunnen fietsen one nc het viaduct door. We komen dra bij dé Tweede Steeg, waar één en ander aan de weg is gew zigd. Oversteken naar links en oi de Barneveldseweg naar StoutJTj* burg. Via de bekende wegen ter* naar Leusden. Misschien is di terugweg een beetje saai, denk er goed om dat het dan des| heerlijker is om thuis in het ei< vertrouwde „home" de benen li ker te strekken. De afstand overigers niet zo groot dat u vermoeid zult zijn; hoogstens 35 lometers. Of was onze teller def Mr. H. G. Punt.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6