„Trekker-trek leeft onder de mensen, merkten we; dat zouden we nog wel eens kunnen organiseren" laverjassen De Meent ezond joggen et Fred Gressie Viermansvereniging Powervalley" beschikt met klei-terrein in Achterveld over tweede permanente trekkertrekbaan in ons land In'De Wevershof: Korte en goedkope cursussen Jaarprogramma KPO-Leusden Start parochieseizoen Uitslagen Ons Genoegen Informatie over nieuwe seizoen- plannen Sint Jozefkerk: 6 I DONDERDAG 23 JULI 1987 19 lllllillllllllllllIHHlllllllllllllllll111,1'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^ rweg in km) echt sse- r de lorp t de ven cs af 111 (door Jan Kas) ACHTERVELD - „Het fft onder de mensen, merkten we. In één keer 4.000 eschouwers. We dachten: Zoiets kunnen we nog wel gns organiseren." De viering van het 50-jarig bestaan van afdeling Woudenberg en omstreken van de Platte- jtdsjongerengemeenschap Utrecht (PJGU) in 1984 heeft i nog haar nawerking. Een demonstratie trekker-trek in aar btierpenzeel toen, „met vijf zware tractoren en vijftien erenklassetractoren hier uit de buurt", heeft aangezet de oprichting vorig jaar van de regionale trekkertrek- reniging „Powervalley". De viermansonderneming van Woudenberger Jan van Lagemaat (voorzitter), plaatsgenoot Johan ter Maaten tnningmeester) en de Maarsbergers Wim Veldhuizen cretaris) en Evert van de Pol (lid) heeft de (Gelderse en rechtse) Vallei nu verzekerd van zeker eens per jaar ke b actor Puling (of*0 wel trekker-trek) een groots spek- ;el van kracht, snelheid en motorisch geweld van dui den brullende pk's. Sinds kort beschikt „Powervalley" •t haar nieuwe kleiterrein naast horecabedrijf „De Kla- t" in Achterveld over een eigen permanente trekker- ik-baan, de tweede in Nederland naast die van „De vohofin Biddinghuizen. Voorzitter Van de Lagemaat: j Is voor ons een soort hobby geworden. Wat er aan is? Je •et er gewoon bij zijn, het gewoon meemaken. Dan word vanzelf enthousiast. Trekker-trek is fantastisch om te •n, een schitterend schouwspel." wi ge' en oi itouti ntei s di des| t eic en lt id w u éc s 351 iefet sten Ierland is een toonaangeven- rekkertrek-natie. Van oor- g is Tractor Pulling een po- tijdverdrijf in de Verenigde i. Sinds de Europese ïntro- i in 1977 heeft met name Ne- id zich in deze motorische tsport ver ontwikkeld. Daar- jetuigen de vele Europese ioenschappen, die Neder- pullers op hun naam heb- ebracht. Voor de enkeling it ondertussen nog niet weet: er-trek wordt beoefend met eepwagen achter de tractor, oort oplegger met tandemas, ui voren niet op wielen, maar in slee rust. Naar gelang het gewichten in de bak kan het gewicht van de sleepwagen Jen tot zo'n 25 ton. De wagen jzover mogelijk worden weg- ept over een vlakke en aan- jlste aarden baan van 100 me- pgte. Ideaal is een leemachti- jdergrond, maar vaak moet in Trland nog genoegen worden pen met een zanderige baan. de trek wordt de wagen Jen naar voren rollende bal- steeds harder afgeremd, I de klus die geklaard moet worden voor de tractor alsmaar zwaarder wordt. „Dat is het mooie van trekker- trek," zegt Van de Lagemaat. „Met zoveel pk's zoveel snelheid ontwik kelen dat het emde van de baan bereikt kan worden. Tractor pul ling is duidelijk een sport van uiter sten, als het om krachten gaat. Met de tractor de sleepwagen naar het emde van de baan sleuren gaat gepaard met enorm geweld. De sleepwagen dient ertoe dat geweld te ketenen. Tractor puiling koppelt kracht aan snelheid, want de com binaties die het snelst van start gaan en de wielen het hardst kun nen laten 'spinnen' (ronddraaien zonder aanvankelijk afstand af te leggen, red.) komen het verst, als de deelnemers daarvoor tenminste voldoende inzicht en ervanng heb ben. De veiligheid wordt bij trek ker-trek met uit het oog verloren. Om te voorkomen dat een tractor achteroverslaat zijn er stijgingsbe grenzers, een noodstop is altijd mo gelijk, en een 'schervendeken' ver hindert ernstige gevolgen als de koppeling, altijd een zwak ele ment, het begeeft." Eredivisie „Powervalley" probeert de Val lei warm te knjgen voor trekker- trek. Dat lijkt haar te lukken, want haar activiteiten hebben veel be kijks. Een logge organisatie is „Po wervalley'" niet. Dat zal de vereni ging ook nooit worden Meer dan een vriendenclub van welgeteld vier geestdriftige trekkertrek-fans zal er niet van komen, 't Moet leuk blijven, vmdt praeses Van de Lage maat. Sponsors en adverteerders (in de programmaboekjes van de verenigingsactiviteiten) garande ren „Powervalley" voldoende in komsten; voor de verenigingsvorm is slechts gekozen om het organise rende viertal te vrijwaren van per soonlijke aansprakelijkheid bij eventuele calamiteiten. „Een groot ledenbestand kost alleen maar ex tra moeite," aldus Van de Lage maat. „Om die paar centen contri butie hoef je het trouwens niet te doen. We organiseren overigens niet hélemaal alleen. Voor een trekkertrek-dag kunnen we reke nen op zo'n dertig vrijwilligers. Is het evenement geslaagd, dan trac- teren we hen op een gezellige avond." „Powervalley" heeft al eens van zich laten horen. Vong jaar augus tus was de vereniging de organisa tor van trekkertrek-wedstrijden in Maarsbergen, waarvoor bestuurs lid Evert van de Pol een terrein had afgestaan. De publieke belangstel ling was niet germg. „Ondanks het slechte weer waren er toch zo'n 3.000 bezoekers." Teleurstellender was de kwaliteit van de trekker- trek-baan. Regen veranderde de zandgrond binnen korte tijd m een modderpoel, die veel deelnemers de emdstreep ontzegde. Tractoren groeven zich tiidens hun trekpo- ging in. „De trekcombmaties heb ben vaak zoveel wielspin, de be- gmsnelheid is al 80 a 90 kilometer per uur. dat daardoor de achter wielen veel te snel wegzakten..." Om dit jaar niet opnieuw een der gelijke afgang te moeten beleven, hebben de vier organisatoren uit gezien naar een meuwe locatie Die is gevonden in Achterveld. Voor een zo hard mogelijke ondergrond is een baan gecreëerd van 700 ku bieke meter klei uit de Betuwe. Zaterdag 29 augustus (vandaag dus) wordt de Powervalley-baan m gebruik genomen. Dan wordt de laatste regio-wedstrijd verreden vóór het nationale kampioenschap van de Nederlandse Trekker-Trek Organisatie (NTTO), 19 september op De Flevohof. In Achterveld ko men Nederlands sterkste tractoren aan de start de eredivisie op trekkertrek-gebied. Waarschijn lijk krijgt 'Achterveld' elk jaar een NTTO-regiowedstrijd toegewezen, m elk geval volgend jaar weer. „En wat 1988 betreft, zijn we van plan op een zomeravond wedstrijden te houden voor de 'gewone' boeren- tractoren," belooft de „Powerval- ley"-voorzitter. Sensatie Goede trekkertrek-prestaties vragen van de tractoren abnormale vermogens. „In Nederland leveren sommige al tussen de 3.000 en 4.000 pk; m de Veremgde Staten zijn er die zelfs méér dan het dubbele laten noteren. Maar dan heb je het ook over tractoren met maar liefst zes motoren," weet Van de Lage maat. „Eigenlijk kunnen we dan ook al ruet meer van normale land- bouwtractoren spreken. Dat is ook logisch, want niet de duurzaamheid van de machine staat bij tractor puiling voorop, maar het leveren van een maximale prestatie gedu rende zo'n twintig seconden." Het gaat dus om ware krachtexplosies, die de charme van trekker-trek in houden. „Van de techniek wordt het extreme gevergd. Dat is het juist wat zowel het publiek als de deelnemers zelf zo in de ban houdt. De tractoren zijn immers geen fa- brieksmachines, anders dan in de Verenigde Staten vaak, maar zelf- bouwproducten waarin vele man jaren, ofte wel vele duizenden ar beidsuren en tienduizenden gul dens aan materiaal zijn gestoken." „Wat te denken van dieselmoto ren die tot meer dan het tienvoudi ge van hun normale vermogen wor den opgevoerd, of van met blo wers, alcohol en methanol tot wel meer dan 1.600 pk opgejaagde benzinemotoren, of van afgedankte vliegtuigmotoren, waaronder zelfs een straalturbine of turboprop," somt Van de Lagemaat op. „Tracto ren die van zichzelf goed zijn voor 100 a 150 pk worden opgevoerd tot wel 2.000 pk. In Nederland is de zwaarste tractor er één van 3.000 pk. Amerika heeft tractoren van 8.000, zelfs van 8.500 pk, maar dan ook met een serie geschakelde zware vliegtuigmotoren die met methanol of alcohol gestookt wor den. Het is de sport de motoren zover op te voeren dat je tenminste nog mee kunt komen." Trekker-trek is een kwestie van bijblijven, illustreert Van de Lage maat met een aansprekend voor beeld. „Neem de spectaculaire tractor van Jan van Dijk en Tijmen Post uit Eemnes, de Dombo. Deze heeft een turbinemotor van 1.400 pk, afkomstig uit een Irakees ge vechtsvliegtuig van 28 jaar oud. Die 1.400 pk lijkt niet meer voldoende voor een overwinning, al heeft Dombo al wel vaker voor verras singen gezorgd. Daarom zijn Van Dijk en Post nu in Engeland op zoek naar een zwaardere motor. Overi gens, de Dombo betekent zonder meer sensatie. Vooral de meters hoge vlammen bij de start zijn in drukwekkend. Dat wil het publiek zien, daar komt men voor." De realiteit dwingt Van de Lage maat ertoe dat hij liever toeschou wer dan deelnemer is. „Vanuit fi nancieel oogpunt is zien véél mooi er. Meedoen is voor velen met weggelegd. Bij trekker-trek komt veel techniek kijken, je moet goed weten wat er m een tractor omgaat, en dan nog kom je meestal met verder dan de middelmaat, een vijfde of zesde plaats. Veel tech nisch werk moet je zelf doen, alleen of in een team, want anders is trek ker-trek onbetaalbaar. Als elke keer weer een motor wordt opge blazen, ben je gauw aan een eind. Rijk word je m Nederland met van tractor pulling. Van de Lagemaat: „In Amerika verdienen fabnek- teams soms grof geld, maar hier kost de sport doorgaans veel meer dan wat je bijeensleept aan start- geld en prijzengeld. Je zit in Ne derland heel goed als je per jaar 10.000 gulden binnenhaalt, maar daarmee kom je niet uit..." Progressie Moet je als deelnemer tractor pulling-fanaat zijn om helemaal in de trekker-trek op te gaan? ,,'t Is als met elke sport. Je zet je ergens voor in. Als je dat mooi vmdt, word je daar vast wat gekker van, ja," neemt Van de Lagemaat aan. De Woudenberger zelf blijft vrij nuch ter onder zijn inspanningen voor „Powervalley". „Je knjgt het er wel steeds drukker mee. De vraag is vooral of je er financieel uitspringt." Van de Lagemaat wil Tractor Puiling niet als een boerensport aanduiden. „Zeker doen er mensen uit de landbouw mee, ook van me- chanisatiebedrijven, maar de helft is niet actief in de agrarische sec tor." Ook het pubhek komt niet slechts uit die hoek. „Je kunt de belangstelling voor trekkertrek- wedstrijden vergelijken met de in teresse voor motor- en autosport. Veel toeschouwers van bijvoor beeld de AMAC-Tulpenrally (die elk vooraar rondom Barneveld plaatsheeft, red.) komen zaterdag ook naar Achterveld; een gToot ge deelte van hen althans, denk ik. Die mensen zullen trekker-trek vast en zeker kunnen waarderen. Dat mo torische geweld, het vele lawaai en de wielspin, dat hele spektakel, spreken enorm aan." Tractor Pulling is niet meer weg te denken, durft Van de La gemaat voorspellen. „Vooral door televisie-uitzendingen zie je de belangstelling voor trekker- trek fors toenemen. Als de tv er dit jaar nog wat aan doet, is er volgend jaar absoluut meer inte resse. Je kunt trekker-trek in die zin vergelijken met triathlon. Vijf jaar geleden was dat ook een on bekende sport, nu heeft iedereen ervan gehoord." Van de Lage maat gaat ervan uit dat de deel nemers het evenmin zullen laten afweten. „Spektakel en sensatie blijven volop. Er is veel progres sie in de techniek de laatste ja ren." IJSDEN - Op 30 augustus gaat in De Meent de welbekende jtijascompetitie weer van start. Vanaf die zondag zijn de joede klaverjasenthousiasten weer welkom in het cafe-ge- ue van de sportzaal in Groenhouten, om eens in de maand paartje te leggen en te strijden voor de dagprijzen en het flklassement. jch is er ten opzichte van de i jaren wel iets veranderd, f Post, uitbater van De Meent nator achter de klaver] as- etities daarover: „We heb- [op grond van onze ervaringen jong jaar besloten dit jaar twee «tities te spelen. Zo komt er [competitie waarin de spelers met een vaste partner kaarten en een competitie waann het lot de partner per speelavond bepaalt." De competitie met vaste partner gaat aanstaande zondag om 20.00 uur van start, waarna er elke vierde zondag van de maand gespeeld gaat worden. De competitie zonder vaste part ner begint zondag 13 september en verder zal er elke tweede zondag van de maand aan de kaarttafles worden aangeschoven. Elke competitie beslaat tien speelronden en de laatste speelda gen zijn respectievelijk op 23 mei (met vaste partner) en op 12 juni (zonder vaste partner). De zeven beste resultaten tellen mee voor het eindklassement. Per speeldag zijn er drie prijzen te verdienen, die ter beschikking worden gesteld door de organisa tor (Waarschijnlijk dus iets uit de onvolprezen drankkast of keuken van Henk Post). Voor de onverbe terlijk schlemiel ligt er dagehiks een poedelprijs te wachten. De to taaloverwinnaar kan erop rekenen dat hij/zij beloond zal worden met een aantrekkelijke hoofdprijs. Het inschrijfgeld voor de com- petitie's, die in het verleden wer den gekenmerkt door een uiter mate ontspannen sfeer, bedraagt vijf gulden per persoon, per avond. •USDEN - Op zaterdag 29 augustus en woensdag 2 septem- Ejaan in de bossen van Den Treek weer de wekelijkse "Tainingen in het kader van de cursus Gezond Joggen van De cursusleiding is weer in vertrouwde handen bij Fred ;ie. k voor het tweede seizoen is itgangspunt voor de cursus- doorkom nare kwalen (hoge druk, overgewicht en slecht oneren van de longen), door matig aan lichaamsbeweging en. De cursus Gezond Joggen zich ten doel mensen in het ttwoord aan de conditie en te begeleiden. Het trainingsprogramma bestaat uit losmakende oefeningen, spier- versterkende oefeningen en oefe ningen om het uithoudingsvermo gen te vergroten. Daarbij wordt erop toegezien dat men zich niet forceerd. Aan het slot van de dne maanden durende cursus wordt de progres sie in het uithoudingsvermogen ge meten door het afleggen van een zogenaamde Coopertest. De test is een meet-methode, ontwikkeld door de Amerikaan Kenneth Coo per, die eruit bestaat dat de proef persoon in een tijdsbestek van 12 minuten een zo groot mogelijke af stand lopend moet afleggen. De afgelegde stand is, gerelateerd aan de leeftijd van het „slachtoffer" een graadmeter voor de conditie. De cursus staat open voor iedereen vanaf 20 jaar, die onder begelei ding iets aan de conditie wil doen De trainingen beginnen zaterdag 29 augustus (van 10.00 tot 11.00 uur) en woensdag 2 september (van 09.00 tot 10 00 uur). Voor meer in formatie kunnen belangstellenden terecht bij Fred Gressie, telefoon 033-942269. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Wevershof, Muurhuizen 40 in Amersfoort biedt een keuze uit veel verschillende cursussen, die overdag gegeven worden en slechts 2,50 per week kosten. Ze starten eind september en duren niet langer dan tien weken. Alle cursussen worden gegeven door hoog gekwalificeerde docenten. Iedereen met veel vrije tijd overdag kan deelnemen. Op de maandagmorgen is kinderopvang mogelijk. Open dag: donderdag 10 septem ber a.s. van half twee tot vier uur Adres: Muurhuizen 40, ingang om de hoek in de Stoovestraat. Tele foon 635235. Men kan zich laten inschrijven voor o.a. tekenen, boet seren, boekbinden, timmeren, pech onderweg, fietsen maken, smeden, nederlands, frans, duits en engels, computerles, boekhou den, typen, yoga, naaien, textiele werkvormen, sport en het koor. Al deze cursussen worden overdag gegeven. Er zijn ook nog een aantal activi teiten, waaraan geen kosten zijn verbonden: muziekinstrumenten maken, hobbyen m de werkplaats, schaken, tekenen in het open ate lier, fotograferen. Er zijn spreekuren: voor mensen, die in de WAO terecht gekomen zijn op maandagochtend van 10.00-11.00 uur en voor iedereen met problemen op het gebied van uitkering, huisvesting enz. dins dagmiddag van 1.30-3.00 uur. Over alle cursussen kan men meer informatie krijgen, donder dag 10 september a.s. van 13.30- 16.00 uur. Dan begint de inschrij ving. Vanaf heden kan men voor meer informatie bellen, telefoon 635235. Langsgaan kan ook in de Wevershof, van 8.30-17.00 uur. De Wevershof is toegankelijk voor (m)invaliden. LEUSDEN - Onlangs verscheen het jaarprogramma van de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie (KPO). In het programmaboekje worden alle activiteiten beschre ven die de KPO de komende tijd onderneemt. Dmsdag 8 september wordt het seizoen geopend in ker kelijk centrum 'De Kom' aan de Hamersveldseweg. Deze bijeen komst begint dan om 19.00 uur met een eucharistieviering De rest van het jaarprogramma ziet er als volgt uit: 18 tot en met 20 september weekend m Gilwell St. Walrick, 6 oktober: vanaf 20.00 uur dia-le zing in 'De Kom' over een land- bouwvoorlichtingsproject in Tan zania; 13 oktober: vanaf 20.00 uur geza- melijke avond van de Leusdense vrouwenverenigingen in het Gere formeerde Dienstencentrum asm de Burgemeester de Beaufortweg; 27 oktober: vanaf 20.00 uur in 'De Kom' een kaart- en spellenavond; 12 november: om 8.45 uur verza melen bij het kerkelijk centrum voor een bezoek aan de Hema- centrale in Utrecht; 17 november: 'Vrouwen in deze tijd' is het thema van een bijeen komst in 'De Kom', aanvang 20.00 uur; 22 december: kerstviering in het centrum vanaf 20.00 uur; 27 december: een wandeltocht. 12 januan: jaarvergadering in 'De Kom', aanvang 20.00 uur; 9 februari: lezing over 'Kleding door de eeuwen heen', aanvang 20.00 uur; 8 maart: 'Psychische problemen bij veroudering' komen aan de orde m het kerkelijk centrum, aan vang 20.00 uur; 12 april: vanaf 20.00 uur komt het onderwerp 'Ik heb iemand om mee te praten' aan de orde (met de ra dio-pastor Adri Maat); 10 mei: in 'De Kom' wordt vanaf 20.00 een sluitingsbijeenkomst van het seizoen gehouden, 31 mei: een fietstocht, vertrek rond 9.00 uur bij 'De Kom'. Verder wordt in het programma boekje vertelt, dat de plaatselijke Algemene Boeren- en Tuinders- bond (ABTB) een fietstocht organi seert voor 6 september. Aan deze tocht kunnen leden van de KPO deelnemen. De KPO houdt het komende sei zoen ook cursussen. De thema's hiervan zijn: 'Kreatief bezig zijn', 'Zeg eens wat je denkt', en 'Genie ten op oudere leeftijd, kan dat9'. Meer informatie over deze cursus sen of het jaarprogramma, wordt verstrekt door het secretariaat van de KPO, telefoon 941803. DE KOM LEUSDEN - Tijdens het weekend van 29 en 30 augustus a.s. staat men bij de Sint Jozefparochie te Leusden-Cen trum stil bij het feit, dat er weer een nieuw kerkelijk seizoen is aangebroken. Tijdens een grote manifes- tatie geven tal van werkgroe pen acte de présence. Belang stellenden kunnen uitvoerige informatie krijgen over het werk dat het gehele jaar door verricht wordt door actieve, belangeloos werkende paro chianen. Met name is deze manifes tatie interessant voor nieuwe parochianen, die kennis kun nen maken met o.a. de diverse werkgroepen die zich bezig houden op terreinen van litur gie, gemeenschapsopbouw, kerk en samenleving, oecume ne en katechese De manifestatie zal gehou den worden in het parochie centrum „De Kom" in het kerk gebouw en het parochiese- kretariaat (achter de kerk), na afloop van de speciale thema weekendvieringen: Op zaterdagavond na de viering van zeven uur en op zondagmorgen na de vierin gen van negen en elf uur De koffie staat warm en voor de kmderen is er een speciale attractie. ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd op de buiten baan te Scherpenzeel met militair geweer, namen 11 leden deel. Het was J. van Rossum, die eerste werd met 94 punten. De ovenge uitsla gen waren: 2. G van Hamersveld 93, 3. P. Smink 92, 3. A. van Daatselaar92, 5. W. v d. Kletersteeg 90, 5. B. Voskuilen 90, 7. G. Tolboom86, 8. J. E. van Hamersveld 85, 9. J. Voskuilen 84, 10. R. v.d. Wetering 65, 11. R. Daatselaar 63.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7