Kantongerecht Amersfoort Sfeer van 'Ouwe jongens, krentebrood' Laatste nieuws Puddingpop zakelijkheden nieuws" =uit net bedrijfsleven leusder krimt VERGROTEN? Ledenvergadering Dienstenbond FNV Puzzelrit A.M.B.C. Reünie van oud-militairen in Achterveld werd druk bezocht Opening kinderboetiek Druk bezochte open dag 'De Zonnebloem' LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 Achtervelds nieuws 6 VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redeli/ke pri/zen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. - 'rf/S OD90WT ft99 De strafzitting van 27 augus tus leverde weer een aantal snelheidsovertredingen op. In Woudenberg op de A12 een snelheid van 149 km, met ra dar geconstateerd. Niet veel verweer op mogelijk, zou je zeggen. Maar verweren blij ken onuitputtelijk, zoals ie dere strafzitting weer leert. De heer Van H. was op het mo ment van zijn overtreding als chauffeur in dienst van de gevol machtigde minister van Aruba. Hij had opdracht om de minister op een bepaald tijdstip naar een af spraak te brengen en die op dracht was alleen uitvoerbaar als hij de snelheidsbeperking aan zijn laars lapte. "Dus is mijn baas ver antwoordelijk voor dez overtre ding. Als ik de opdracht zou wei geren kan ik immers vertrekken" aldus verdachte. Er was veel cor respondentie aan voorafgegaan, o.a. over de al of niet onschend baarheid van een gevolmachtigde minister. De kantonrechter, Mr. Nuboer, bladerde naarstig in het dossier met alle brieven met stem pels van het Kabinet. Maar er was maar één conclusie mogelijk: de bestuurder van een auto blijft verantwoordelijk, onge acht de opdrachtgever. "De wegenverkeerswetgeving zou toch anders onuitvoerbaar worden" verklaarde de officier die 225,- eiste. De kantonrechter wilde toch tot uitdrukking bren gen dat hij wel enig begrip voor de gedwongen positie van ver dachte had. Daarom legde hij een boete op van weliswaar 250,-, maar waarvan 150 voorwaarde lijk. Een automobilist had in de ge meente Bameveld, maar buiten de bebouwde kom, gereden "met een snelheid van 145 km, maar in ieder geval meer dan 100", zoals de tenlastelegging het voorachtig formuleerde. De discussie die vaak over de werkelijke snelheid ontstaat, wordt hiermee ondervan gen. Want of een verdachte nu 130 of 170 gereden heeft: dat het meer dan 100 was - en dus te veel -staat meestal wel als een paal boven water Zo ook hier. De politie sprak van 175 km. Verdachte had dat echter betwist en de agenten zelfs zo ver gekregen dat ze een paar kilome ter met hem gelijk gereden had den om hun snelheidsmeters te vergelijken Toen er wel van enig verschil sprake bleek te zijn en de politie toe moest geven niet met een geijkte meter te rijden, was de snelheid maar bepaald op 145 km. Verdachte had nog het excuus van een nieuwe auto die hij niet kende en bij de geringste aanra king al vooruit spoot. De officier vond dat ze in ieder ge val geen moeite had om het be wijs te leveren dat er meer dan 100 gereden was en dat de slechte weersomstandigheden niet recht vaardigden dat een nieuwe auto werd uitgeprobeerd. Ze eiste 250,-boete. Verdachte schrok van dit bedrag. Hij had nog nooit een boete gehad en reed toch zo'n 60 70.000 per jaar Dat bracht de kantonrechter ertoe om/ 100,-op te leggen. Een ander moest verschijnen om dat hij met een snelheid van 165 km op de Doomseweg gereden had Zes weken geleden was hij echter door de politierechter in Utrecht al veroordeeld tot een enorme boete, omdat hij bij die zelfde gelegenheid tevens onder invloed had gereden. Hij had begrepen, dat zijn snel heidsovertreding toen tegelijk be recht was, omdat de officier - de zelfde als nu - bij de behandeling van zijn zaak veel aandacht had geschonken aan het njden van 165 km. Ze had zelfs een onvoorwaar delijke ontzegging geëist, die de politierechter niet had overgeno men, omdat het missen van het rij bewijs voor verdachte, die pas een eigen zaak had opgezet, een onoverkomelijke klap zou beteke nen. In plaats daarvan had hij een extra hoge boete gekregen, 3000,-die hij inmiddels betaald had. Het be talen ervan had hem het gevoel gegeven nu schoon schip ge maakt te hebben. Groot was dan ook zijn schnk en verontwaardi ging toen hij een week later een oproep kreeg om nu voor de kan tonrechter te verschijnen wegens een snelheidsovertreding Zijn raadsman verdedigde dan ook de stelling dat het te hard rij den reeds de vorige keer verdis conteerd was. De officer verklaarde met klem dat de hoge snelheid slechts als achtergrond-informatie gediend had en eiste ook nu een onvoor waardelijke inhouding van het rij bewijs, plus 800,- boete Hoewel de kantonrechter begrip had voor het feit dat verdachte het voelde als een dubbele berechting, was dat beslist niet het geval, zo over woog hij. Het was vanzelfsprekend dat de hoge snelheid ter sprake was ge komen, maar het werd pas nu be recht Hij vond een ontzegging echter niet op zijn plaats en legde 500,- boete op. op een piano Nederlandse wijsjes en soldatenliedjes zal spelen. Na ongeveer half twee werd het echt druk. Vanaf dat moment stond ken nismaking met de bevolking van Achterveld, Musschendorp en Stoutenburg op het programma. De enorme toeloop ontlokte Schouten de ontmoeting: 'Het wordt veel te druk. Dit wordt te gek.' De aanwezigen dachten daar ai ders blijkbaar anders over. Toen Schouten door zijn vrouw is wegge roepen voor 'iets heel dringends', kwam een meneer naar het po dium. Hij pakte de microfoon en zei: 'Nu de heer Schouten even weg is, stel ik voor, dat we de gelegen heid waarnemen om als dank voor deze dag iets terug te doen. De heer Schouten heeft deze reünie geheel belangeloos georgani seerd. Ik vind dat we dat moeten belonen. Iedereen die iets wü ge ven, kan naar voren komen. Wilt u dat wel meteen doen, voor hij terug is; met gezwinde pas dus, voor zover dat naar leeftijd mogelijk is.' Velen geven aan die uitnodiging meteen gehoor. BUITEN Behalve in 'Ons Gebouw' worden ook buiten mensen aan elkaar ge koppeld. Iedereen die dat wil, kan zich in een Willys-jeep naar zijn vroegere kosthuis laten njden. Ve len maken daarvan gebruik. Be stuurder van de jeep is de heer E.J. Schreuder uit Leusden-Zuid. Hij legt uit: 'Ik denk dat velen me beter kennen als Evert Jan van Gart Schreuder, de bomenzager uit As- schat.' Over zijn voertuig vertelt hij: 'Dit is een originele jeep, zoals die in de Tweede Wereldoorlog wer den gebruikt. Het voertuig is ge bouwd m 1942. Via een vriend van 'Keep them Rolling' ben ik er aan gekomen.' Uit zijn zak tovert hij een kaartje. Het is een soort pas, die hem is verstrekt door de Nederlandse Vereniging tot Instandhouding van Historische Militaire Voertuigen. Deze vereniging is echter beter be kend als 'Keep them Rolling', het devies van de organisatie. Tijdens de reünie doet de heer Schrei dit motto eer aan, Hij rijdt af en met zijn wagen. Hij zegt: 'Zo'n t in de open jeep is wel fris, hoor, mensen moeten zich goed aanl den.' Hoewel hij jonger is dal meeste reünisten, heeft de h Schreuder 'de oorlog toch mee maakt, want hij is geboren in Hij zegt: 'Dat zal ik je laten zien. moeder is hier, en die heeft album bij zich, waann ik op de sta met een paar soldaten die ons waren ingekwartierd.' All derend in het album, vertelt hij de boerderij aan de rand van Grebbeliiue lag. 'Het water st( tot vlak bij ons huis. Gelukkig k den wij er wel blijven wonen HOOGTEPUNT Een hoogtepunt tijdens de was ongetwijfeld de uitreiking het 'Knus der krijgsverrichting aan de heer G. Burgwal uit het I burgse Heerlen. Hij is een der daten die betrokken was bij brand in de Zandbrinkermol waarover uitgebreid werd beri in de Leusder krant van donderi 13 augustus. Jan Schouten verte over de onderscheiding: 'Het dnjf Van Wielik b.v. uit Den H levert dit materiaal. Toen ik bo water had, welk huzarenstukje heer Burgwal samen met and leden van zijn patrouille m Achl veld heeft verricht, vond ik dal deze onderscheiding heeft dient.' Uit een lijst van de aanwei oud-strijders, bleek dat de h Burgwal de enige van de patroi is, die op de reünie aanwezig Over zijn onderscheiding verte hij: 'Ik zal je eerlijk vertellen, da er geweldig blij mee ben. Vlai de oorlog zou ik het kruis ooi krijgen, maar dat is toen niet do gegaan. Ik kreeg een uitnodig om daarvoor in Den Haag te men. Prins Bernhard zou mij onderscheiding uitreiken. Hel kon ik er toen niet heen. Toen 1 ik dat laten weten, maar er ver; nooit meer iets van gehoord. Ikl met verwacht, dat ik de oud scheiding nog ooit zou knjge 'LEUSDEN/AMERSFOORT - De Dienstenbond FNV afdeling Eem- land houdt maandag 7 september een najaars-ledenvergadering in 'De Amersnof, önoucKeierilaan 11. De vergadering begint om 20.00 uur. Het belangrijkste agendapunt is 'de voorstellen voor het aan staande congres'. ACHTERVELD - De Auto-, Motor en Bromneisclub Achterveld (A.M.B.C.) houdt zondag 6 septem ber een puzzelrit met een lengte van ongeveer 40 kilometer. In schrijving kan die dag plaatsvin den vanaf 13.30 uur in cafe-restau- rant 'De Roskam', Hessenweg 212 in Achterveld. Meer informatie wordt telefomsch verstrekt via nummer: 03425 - 1223. Het mtenew van Canssimo kinderboetiek aan de Hamersveldseweg. De kledingzaak opende donderd augustus haar deuren. Tijdens de open dag van 'De Zonnebloem'gingen artikelen van de handwerkclub grif van de hand. De dag gehouden m Ontmoetingscentrum voorouderen 'De Wolboom'. ACHTERVELD - Ouwe jongens, krentebrood. Deze uit drukking is een typering van de sfeer die vorige week woensdag heerste in 'Ons gebouw' aan de Hessenweg. De 'ouwe jongens' zijn oud-militairen van het 16e Regiment Infanterie (voetvolk) of de 6e Veldartillerie (paardenvolk) die gedurende de mobilisatie van 1939/1940 waren inge kwartierd in Achterveld, Musschendorp en Stoutenburg, en een reünie hielden in dit gebouw. Het krentebrood zou kunnen slaan op de mooie verhalen, de "krenten uit de pap', die tijdens de bijeenkomst overal waren te horen. De reünie was voor een belang rijk deel georganiseerd door Jan Schouten, die zich laat aanduiden met 'dorpsschnjver van Achter veld'. In de grote zaal van 'Ons ge bouw' was hij te vinden achter een tafeltje, vlak bij het podium. Bijna alle stoelen in de zaal waren bezet door druk pratende ouderen. De gemiddelde leeftijd van de aanwe zigen was ongeveer zeventig jaar. Bijna allen hadden een bordje op gespeld met daarop hun naam, het militaire registratienummer en de eenheid, waarbij ze tijdens de mo bilisatie waren ingedeeld. Achterin de met rood-wit-blau- wë vlaggetjes versierde zaal, enig zins verhuld in een rookgordijn, weliswaar niet van brysantgrana- ten maar van sigaretten, zit de hoofdorganisator. Rond zijn tafel staan druk pratende mensen. Jan Schouten schrijft driftig op een pa piertje, loopt dan naar een micro foon en vraagt of die en die naar voren wil komen, want 'er wacht iemand op u' Hij verduidelijkt: 'Ja, wij koppelen mensen aan elkaar. Iemand die een oude vriend of be kende zoekt, helpen wij door die betreffende persoon op te roepen.' Op de reünie zijn 126 soldaten afgekomen. Ze worden vergezeld van 70 echtgenotes. Vier aange melde oud-stnjders lieten verstek gaan, en tien kwamen er, zoals Schouten dat uitdrukte, 'op de bon nefooi'. POPPEN Hij heeft nauwelijks tijd voor een praatje, want iedereen heeft hem schijnbaar nodig. Vlak achter Schouten is het al even druk als voor zijn tafeltje. De belangstelling is daar gericht op een deel van de verzameling van de Stichting Mili taire Traditie. Deze organisatie heeft ter gelegenheid van de reü nie enige geüniformeerde poppen op het podium in de zaal opgesteld. Het betreft uniformen van een sol daat van het 5e Regiment Infante rie, een 'stukrijder' van het 8e Regi ment Veldartillerie, een infanterist met 'tirailleur-uitrusting', en een tamboer-hoornblazer van het 20e Regiment Infanterie. Ook biedt de stichting tegeltjes te koop aan. Op de tegeltjes staat onder meer de Latijnse spreuk: 'Si Vis Pacem Para Bellum'. Ook op het visitekaartje van de secretaris/pen ningmeester, de heer C.H. Kuiper, van de stichting staat deze spreuk. Hij legt uit: 'In het Nederlands ver taald, staat er: Indien u vrede wilt, moet u zich op de oorlog voorbe reiden.' Voordat hij hierop een toe lichting kan geven, zegt iemand: 'Juist, zo is het. Als Nederland zich beter op de oorlog met Duitsland had voorbereid, was het wellicht niet tot een oorlog gekomen.' De spreker maakt zich bekend als G.A. Wüdschut. Hij vertelt dat hij tijdens de mobilisatie voor de Tweede Wereldoorlog werkzaam was bij het Bureau Stellingbouw, district Amersfoort, van de Inspec tie der Genie. Hij verduidelijkt: 'Ik was verantwoordelijk voor de aan leg van kazematten in de Grebbeli iue.' Verontwaardigt vervolgt hij: 'Aan het begin van de mobilisatie deugde er niets van die linie. De situatie was toen nog net zo als in de 18e eeuw. Er stond niets m kaart en er waren geen moderne kazemat ten. Die moesten in 1939 nog wor den gebouwd. En dat ging niet zo maar, want we moeiten eerst uit zoeken hoe de ondergrond was samengesteld. Ik heb meegemaakt, dat een commandant ergens een kazemat wüde hebben. Hij vond de plaats strategisch gelegen, en gaf bevel tot de bouw ervan. Ik ben toen naar hem toegegaan en heb hem aange raden eerst wat grondmonsters te nemen, want je kimt toch niet zo maar overal een zware bunker neerzetten. Hij luisterde met en liet gewoon doorbouwen. Daar kon ik verder weinig aan doen dan af wachten wat er zou gebeuren, want hij had een hogere rang dan ik. Nou, maar achteraf gebeurde, waar ik al bang voor was. Toen de bunker bijna klaar was, begon hij scheef te zakken. Na een dag lung hij een paar milimeter uit het lood, de dag erna een paar centimeter. En toen ging het snel. Binnen een week stond het ding onder een hoek van 45 graden. Maar ja, toen was het te laat he.' MOOI BAANTJE Volgens Wüdschut had hij tij dens de mobilisatie een 'mooi baantje'. Hij vertelt: "Vanwege mijn functie was ik vrij om te gaan en te Organisator Jan Schouten wordt aangesproken door één van de reünisten. Op de achtergrond een deel van de tentoonstelling - hier de oude uniformen - die speciaal voor deze dag was ingericht. staan waar ik wüde. Ik had een zogenaamde doorgaande verlof pas. Dat kon ook met anders, want de ene dag was ik bij Lienden en de volgende dag in Achterveld. Dat was ook de reden, dat ik dne kost huizen had. Een in Amersfoort, een in Scherpenzeel en een in Lienden.' Over zijn laastste kosthuis vertelt hij de volgende anekdote. 'De oor log was net bezig. De Duitsers wa ren al bijna bij de Grebbelinie. Het waren drukke dagen voor mij, want overal werden nog haastig allerlei voorzieningen aangebracht. Op een dag was ik de hele dag in de betuwe geweest. Ik was moe en had zin om eens lekker te slapen. Ik ben toen gewoon naar huis in Utrecht gegaan. Juist in die nacht werd de boerderij m Lienden, waar ik in de kost was, van de kaart geveegd. Er was niets meer van over. Ik heb dus wel geluk gehad.' In een zijvleugel van de grote zaal, is een tentoonstelling inge richt van foto's en voorwerpen uit de mobilisatietijd. Wüdschut loopt er heen en wijst op een formulier. Hij zegt: 'Hier kun je zien, dat er nog in november van 1939 een krediet werd aangevraagd voor de bouw van kazematten. Schandalig vind ik dat. Ik vlieg met mijn eigen vlieg tuigje nog wel eens over de Greb belinie. Nog steeds begnjp ik niet, dat we toen vertrouwden op zulke smalle dijkjes, die we een linie noemden.' ONTMOETING Inmiddels werd het in de zaal steeds drukker. Jan Schouten daar over: 'Het is een grote ontmoetmg. Het is zo druk en roeng, dat we de piano met eens kunnen laten spe len.' In het programma staat aange kondigd, dat mevrouw G. Barten- Schontpn Fm fNoord-Brabant) Vrijman (toetsen, achter grondzang), Martin Warmer (bas, achtergrondzang), en Klaas Jonkmans (drums, ach tergrondzang). KAARTEN Kaarten voor het Leusdense festival zijn nog tot en met vrij dag 4 september in de voor verkoop bij de volgende adressen: Cafe 'De Brouwerij', Zwarteweg 3; Cafetaria 'Midi', Prinses Irenelaan 15. Ook in Amersfoort zijn kaarten te koop: bij het VW-kantoor op het Stationsplein, en de Free Record shop, Langestraat 45. Kaarten in de voorverkoop kosten ƒ10,- per persoon. Aan de kassa van 'De Geut' wordt de pnjs ƒ12,50. LEUSDEN - Zaterdag 5 september is het echt zover: Pud- dingpop '87 barst dan om 14.00 uur in alle hevigheid los in rond 'De Geut', Zwarteweg 29. Op de valreep werden de organisatoren geconfronteerd met een onaangename ver- De groep 'Fatal Flowers' deelde hen mee, dat zij aan het festival kan deelnemen. Het is gelokt een voor haar te krijgen: de groep 'Powerplay'. De reden dat 'Fatal Flowers niet kan optreden, is dat gita rist Dick Heuff zes weken ab solute rust moet houden. Met veel kunst en vliegwerk kon een vervangende groep wor den georganiseerd. Wie 'Po werplay' nog niet goed kent, kan vlak voor 'Puddingpop' met de band kennis maken. Zij treedt zaterdag 5 september op in het NCRV-programma 'Los-Vast' van Jan Rietman. De groep werd in 1981 in Amsterdam opgericht, toen opererend als tno met als spü en songschrijver Jan van der Mey. De eerste single 'Love Can Break Your Heart' werd een tophit. Sindsdien heeft 'Po werplay' meer hits uitge bracht, zoals 'Make It Alone' en 'Waste of Time'. Ook de laatste üjd timmert de groep aan de weg met de elpee 'Walk on the wire'. Momenteel wordt de band gevormd door: Jan van der Mey (zang, gitaar), Rik LEUSDEN - Leusden is een voor kinderkleding rijker D< van deze zaak luidt: Carissm derboetiek. De winkel wer< derdag 27 augustus geopen nieuwe bedrijf wordt 'gerund' d Tmeke en Kees van Essen, adres is: Hamersveldseweg 10 LEUSDEN - De open dag van de 'De Zonnebloem', die donderdag Katholieke Nationale Vereniging 27 augustus werd gehouden in Ont moetingscentrum voor 'De Wolboom', werd druk De 'dag' duurde van 14.30 tot en was bedoeld voor kenni: king met de handwerkclub.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6