Leusdenaren zelf verzorgden goede podium-optredens Akoestiek Korfzaal ronduit bedroevend DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 plaatselijk nieuws li d woorden van waardering wit. '1 Perfekte organisatie van ie n- gzamerhand traditioneel ge in Culturade. Hij prees de ■d ense Culturele Raad om het ^erk dat verzet was om dit ment te realiseren. Hij was igd over het feit, dat hij m tijd tot de ontdekking geko- ras. dat het in Leusden met 'negetief is. toonde hij zich door de ioeveelheid culturele activi- in Leusden plaats vindt. was het verheugend geweest te constateren, zoveel niet-beroepsma- met grote ijver inzet- het Leusdense culturele. Over belangstelling had men niet te klagen. H»f Vo9eIs' waren met een aantal modellen aanwezig. Maar ze blijken nog steeds minder 'vrij', dan hun ntaoet vermoedende nieuwe Rijksweg beroofde hen van hun vliegterrein. Jong geleerd.... De Kindercantorij veroverde menigeens hart. werkelijk te interesseren voor het geen Leusden aan cultuur te bie den heeft. Ondanks vele 'donkere wolken' wist de heer Panis het accent te leggen op de vele goede eigen scheppen van Leusden. waar onder een heerlijk woonklimaat. Hierna verklaarde hij Culturade-87 voor geopend. OPTREDENS Daarop vond gedurende de hele dag een groot aantal presentaties plaats van verschillende Leus dense culturele instellingen. Een ongetwijfeld hoogtepunt was het optreden van het Leusdense Man nenkoor 'De Valleizangers'. Vol enthousiasme en met verve betraden zij zingend het toneel on der leiding van dingent Joop Schrijver. Dit koor heeft op het ogenblik achtendertig zingende leden. De doelstelling van het koor is het uitvoeren van een ge varieerd, onderhoudend en kwali tatief goed repertoire. Het koor kan trots zijn op zich zelf. Binnen twee jaar heeft zich een hechte mannengroep gevormd die waar weet temaken, wat in de doelstel ling staat. Opvallend bij dit koor was de warme samenklank. Solo zanger Chris Stoetman had voor een zaal met een toch al slechte akoestiek een tè kleine stem. Het koor reageerde uitstekend op de verschillende wisselingen van tempo en geluidssterke. Het pu bliek reageerde enthousiast klap pend op de maat. Vervolgens deed dingent Schrijver een vurig pleidooi op de Leusdense heren om zich op te geven als lid: "Vijftig mannen moet in Leusden toch mo gelijk zijn..." KINDERCANTORIJ Hoewel het Leusdens Gemengd Koor op het programma vermeld was, trad dit koor toch niet op. Het moet voor de vele koorleden triest geweest zijn om op het allerlaatste ogenblik geconfronteerd te wor den met een dingent die vanwege familieomstandigheden moest af zeggen Het koorbestuur heeft daarop besloten om zijn hele aan deel aan Culturade-87 te laten ver vallen: het koor beschikt nog niet over een tweede dirigent. Een schattig optreden vond plaats toen de leden van de Kindercanto- nj van de Marcuskerk hun noten lieten horen. Mevrouw H.J. Nobel dirigeerde haar koor van nog zéér jeugdige zangertjes op meer dan voortreffelijke wijze. Bewonde ring was op zijn plaats voor de meerstemmige samenzang. AEROBIC Een wervelende show met goede die gestoken waren m beeld schone balletjurkjes. GOSPELGROEP De slechte akoestiek van de grote Korfzaal was het duidelijks waar neembaar tijdens het optreden van de Gospelgroep 'Reforma tion'. Dit koor heb ik vaker ge hoord onder betere omstandighe den. Hier kwamen zij echter nau welijks uit de verf. AKOESTIEK ENSEMBLE meester Panis trad precies f uur de zaal binnen, geflan- door vele raadsleden en luders. In zijn openings- l, een ware stemproef - de Isinstallatie bleek niet te heette de burgervader iwezigen van harte welkom. HEUGD muziek werd gegeven onder lei ding van Ria Abels door 'Aerobic Dancing' Er was een grote be langstelling voor dit optreden van jeugdige danseressen die hun verschillende figuren voortref felijk uitvoerden. In allerhaast kon de Leusdense Culturele Raad een optreden or ganiseren van 'Ju Sei Do'. Een prachtige demonstratie van 'Ai kido' en 'Kobudo' werd gegeven door de heren Piet Storm, Edgar Kruirung en Jan Dotinga. Meteen na de demonstratie gaf Jan Do tinga die de sporen van een be hoorlijke inspanning nog zicht baar droeg, de volgende toelich ting: "Aikido heeft te maken met drie elementen: harmonie, ener gie en levensweg Het centrum van de aanval wordt gezocht. Je wordt zélf vervolgens het cen trum, zodat je de ander in cirkel vormige gebaren om je heen stuurt". "Kobudo is en antieke vechtkunst met behulp van een houten zwaard volgens eeuwenoude tra ditie. De bewegingen zijn precies vastgelegd in een vechtprotocol. Vier blokfluitspelers lieten onder leiding van Gert Mannée diverse werkjes horen in meerstemmige zettingen, waarbij de spelers re gelmatig van blokfluit wisselden. Opvallend was de perfecte har monie en de onderlinge samen werking. De gekozen werkjes waren tech nisch op niveau en werden zo no dig nog beter muzikaal vertolkt. Jammer was het - mogelijk een te kortkoming van de organisatie - dat er regelmatig ballonnen kapot klapten: veel kinderen met cul tuurballonnen bevonden zich on der het 'luisterend' publiek. Sto- Hel ballet was de moeite van het aanzien meer dan waaid, alhoewel het geroezemoes bepaald een storende factor was. Geconcentreerd spel van het blokfluit-kwartet Al vele jaren klagen Leusdense zangers en instrumentspelers over het feit, dat er in Leusden-Cen- trum geen énkele zaal is met eep goede akoestiek. Ook tijdens en na de verschilldende podiumop^' tredens beluisterde men deze klacht weer regelmatig Het is dan ook de vraag, of een presentatie: zoals deze voor de diverse ver enigingen wel zinvol te noemen is. Een aantal zangenthousiastelingen vertelde in de wandelgangen, dat zij er bang voor warenL dat een ander zelfs negatief zou immers het is geen plaatje, wanneer je en visitie- plaatje van jezelf moet geven der belabberde omstandigheden. Het wordt de hoogste tijd dat be stuurlijk Leusden zich deze kritiek ter harte neemt. jmannen moet in Leusden haalbaar zijn...' Sonze medewerker) SDEN - Rond kwart voor elf gaf Harmonievereniging iuna in de grote Korfzaal muzikaal het startsein voor turade-87'. Sfeervol en met warme klanken, voor een >g klein aantal mensen, werd onder andere 'Kalinka' ten hore gebracht. De harmonie vereniging liet duidelijk erken niet stilgezeten te hebben sinds de laatste winter tvoering: grotere kwaliteit en zuiverheid dan destijds f aren duidelijk waarneembaar. Uitstekend werden de di- kties door de harmonieleden muzikaal verwerkt. Hij was van mening, dat er binnen de gemeenteraad vaker over cul tuur moest worden gesproken. Het samenspel van cultuur, cul tuurminnaars en kunstenaars heeft in Leusden duidelijk voet aan grond gekregen. De burgemees ter riep zijn gehoor op in het ko mende seizoen niet avond aan avond achter de kijkbuis te toe ven, maar zich véél meer daad- Hier wordt ook weer gevochten vanuit je eigen centrum..." MUZIEKSCHOOL Onder leiding van Piet Hein van der Ven en met begeleiding van Henk de Ridder bracht het kinder koor van de Leusdense Muziek school diverse liederen ten ge hore. De dirigent legde zijn pu bliek uit, dat in 1985 met dit koor is gestart Het aantal leden was van daag wat aan.de magere kant, om dat nog niet allen nè de vakantie weer de gang naar de muziek school gevonden hadden. De nor male bezetting ligt rond de vijfen veertig kinderen. Het koor brengt liederen ten gehore, onder an dere op teksten van Aruu Schmidt, uit het repertoire van 'Kinderen voor Kinderen' en bovendien composities uit grootvaders tijd. rend was ook het onophoudelijke achtergrondgepraat van cultura- debezoekers. BALLET Uitgesproken jammer was ook tij dens het optreden van de Ballet school van Ilonka Bakker, dat lief hebbers niet de kans kregen om te gemeten van de prachtige mu- ziekklanken. Enerzijds vanwege de hiervoor al genoemde sto rende invloeden. Véél meer ech ter door de ronduit slechte akoes tische kwaliteiten van de Korfzaal Véél werd echter gecompen seerd door de prachtig gracieuze dansbewegingen van de dames euse orgelman - nee, niet Willem Parel - gaf met het aapje ook acte de presence.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7