commentaren— meningen- liende Batavus Toertocht unctioneren 'De Hohorst' ls internaat in het geding [mende zaterdag vanafDe Hakhorst": zumigmgen minister Brinkman dreigen ook in Leusden 'Auto-trek' Hoogland Geen beleid is heden ook beleid DNDERDAG 3 SEPTEMBER 1987 plaatselijk nieuws mogelijke argumenten voor de ca paciteitsvermindering nader be kijkt. Weggemans: 'Neem bijvoor beeld de kostprijs. Het zou kunnen, dat men ons te duur vindt. Maar feit is, dat wij vong jaar de op een na goedkoopste dagprijs realiseer den van het Bijzondere Jeugdwerk m ons land. Dat kan dus geen argu ment zijn. 'Datzelfde geldt voor de bezet ting hier We hadden de hoogste, vong jaar. In feite hebben we zelfs boven onze capaciteit gewerkt, omdat we een aantal probleem-ge- vallen hebben opgenomen, die nergens anders terecht bleken te kunnen. We hadden dan ook ge middeld over 1986 meer dan 32 pupillen.' Een andere zaak is, dat men m Den Haag blijkbaar van mening is, dat er in de regio Amerfoort een overcapaciteit bestaat. Dat kan men achter een bureau wel zitten uit te maken, maar het is feitelijk niet aangetoond. Integendeel zelfs. Als je de overzichten erop naslaat blijkt, dat de bedden altijd bezet zijn', aldus Jan Weggemans. Wat die regio betreft doet zich ovengens nog een wat zuur gege ven voor. De Hohorst heeft recent de opdracht gekregen, om meer regionaal te gaan werken. Dat be gint inmiddels redelijk te lopen. Was enkele jaren geleden het per centage bewoners van het inter naat uit de regio gelegen tussen de vijf tot tien, voor de Utrechtse regio is dat gestegen tot 35, en voor het verzorgingsgebied - met onder meer Nijkerk en Barneveld - tot 55. Nog een ander argument is de verlaging van de wettelijke min- derjangheidsgrens. Achttienjari gen kunnen straks - als de Eerste Kamer ermee instemt - zelf kiezen voor verdere hulp, of voor het af sluiten daarvan. 'Maar dat levert natuurlijk allerminst een bezuini ging op', stelt Jan Weggemans vast. En, als sluitstuk, 'Bovendien is hat natuurlijk onzin. Want de kalen der-leeftijd is niet de ontwikke- lingsleeftijd. Dat zien we hier m huis ook duidelijk.' Indien de plannen doorgaan, zou men bij De Hohorst meer moeten gaan doen aan dagopvang Of dat reëel is mag, gezien de feiten, wor den betwijfeld. Al bij de laatste 'reorganisatie', toen besloten werd dat De Hohorts wel degelijk in een behoefte voorzag, en er verbouwd kon worden, kreeg het internaat dagopvang als extra taak. Maar de praktijk leert, dat er op dat gebied uitsluitend behoefte bestaat bij an dere internaten, die zelf geen on derwijs in huis hebben. In hoeverre De Hohorst met dagopvang dan ook in een behoefte zou voorzien, valt nog te bezien. Verder wijst Jan Weggemans nog op de neven-effecten, die de huidige situatie met zich mee brengt. 'We zitten net in een tijd, dat de samenwerkmg tussen allerlei 'koepels' in ons soort zorg steeds beter op gang komt. In de zin dat we elkaar niet beconcurreren, maar elkaar proberen aan te vul len. Dat gaat nu natuurlijk ook plat. Want iedereen vecht straks voor zijn eigen hachje. En als je daar de gevolgen van beziet, moet je toch concluderen, dat zoiets bepaald niet kosten-verlagend zal werken. In die zin zijn ook de gevolgen re gelrecht tegenstrijdig aan het doel van bezuinigen', stelt hij vast. In elk geval is men bij De Hohorst niet ven plan, om het er zo maar bij te laten zitten. Komende dinsdag staat De Hohorst met een kraam op de markt bij De Biezenkamp, en ook straks, op de Jaarmarkt in De Het lijkt te gek om los te lopen, maar voor de derde maal binnen vijf jaar dreigt er een 'Haagse aanslag' te worden gepleegd op het Leusdense internaat voor Bijzondere Jeugdzorg 'De Ho horst'. Los van de nogal vervelen de wijze, waarop men zelf uit kranteberichten tot de ont dekking moest komen, telt in het hele verhaal natuurlijk maar een ding echt: het be lang van de bewoners van 'De Hohorst'. Daar, dat staat onverbid- dellijk vast, heeft men in Den Haag blijkbaar geen bood schap aan. Dat er een zeer specifieke doelgroep, waar 'De Hohorst' praktisch de enige opvangmogelijkheid in ons land voor is, op straat komt te staan, schijnt niet of nauwelijks relevant te zijn voor het Haagse denken. Daar telt maar een ding: hoe halen we de bezuinigings doelstelling. Het is in ook ambtelijke kring niet ongebruikelijk, dat wie het dichtste bij het vuur zit, zichzelf het beste warmt. We hebben dat niet alleen bij WVC, maar bijvoorbeeld ook bij Landbouw en Visserij ge zien, waar Staatsbosbeheer geprivatiseerd dreigt te wor den. Het begint er dan ook steeds meer op te lijken, dat de Haagse ambtenaren hun eigen stoelen meer prioriteit geven, dan de mensen voor wie zij geacht worden, enig werk te verrichten. Dit overi gens geheel volgens de ver wachtingen, maar wel tegen de afspraak in. De regering immers, heeft in het verleden herhaaldelijk laten weten dat er in het Haagse fors zou worden mee-bezuinigd. Maar tegen de zogenaamde Vierde Macht blijkt moeilij ker op te tornen, dan men mogelijk dacht toen men zich tot dergelijke uitspraken liet verleiden. Blijft ten eerste een zake lijke afweging. Daaruit blijkt, dat er geen zinnig ar gument te vinden is, om 'De Hohorst' op deze wijze aan te pakken. Bovendien gooit men be lastinggeld weg. Het is toch te zot om waar te zijn, dat men een jaar geleden een dure verbouwing sanctio neert, om daarna dusdanig te bezuinigen, dat men het be treffende pand zal moeten verlaten. Het enige argument, dat dan de doorslag kan hebben gegeven, is van financiële aard. Maar we hebben het hier wel over mensen. Over men sen, die niet voor niets de hulp, de steun, het toezicht soms, en ook de liefde nodig hebben van diegenen, die hen proberen te helpen, in 'De Hohorst.' Al bij andere bezuinigin gen is duidelijk geworden, dat zoiets blijkbaar als argu ment niet geldt. Het gaat om de knikkers, en daar lijkt het mee op te houden. Maar als de gezins-filo- soof, en maatschappij-socio loog die minister Brinkman soms zo graag lijkt te spelen alleen nog maar oog heeft voor financiële argumenten, is het wel dubbel hard dat juist diegenen, die al in een moeilijker positie verkeren dan menig ander, daar nog eens extra de dupe van drei gen te worden. Zo kan men niet anders dan constateren, dat geen beleid op heden ook beleid is. En, op termijn, moet de mi nister, en met hem dit kabi net, natuurlijk niet verbaasd staan als straks blijkt, dat steeds meer mensen zich zeer bewust afkeren van wat met name in CDA-kringen 'een zorgzame samenleving" wordt genoemd. De conse quenties déarvan zijn nog niet eens te bevroeden. Hamershof, geeft het internaat haar visitekaartje af. Twaalf september, als het Nationale Monumentendag is, zal De Hohorst ook wijzen op de situatie waarin men verkeert. Het huis is opgenomen in de route van de Historische Kring Leusden, en bezoekers zullen beslist merken, wat er gaande is. 'Wat dat betreft hoop ik echt op reacties. Ook van mensen die dit verhaal lezen', zegt Jan Wegge mans. 'We horen bij Leusden. We zijn, als monument, de entree van Leusden. Ik hoop dat dat mensen aanspreekt. In die zin willen we eigenlijk van Leusden horen, of Leusden nog iets om ons geeft. Want wat gebeurt er straks, als we weg zouden moeten? We hebben hier al de slogan 'Een leeg monu ment is een dood monument' gebe zigd. In die zin hoop ik, dat mensen bereid zullen zijn ons te steunen. Want ook De Hohorst maakt deel uit van de Leusdense samenleving.' 'Ovengens zou het plezierig zijn dat als mensen willen reageren, ze dat schriftelijk doen. Als ik straks aankom met de kreet: 'Nou, ik heb wel achthonderd telefoontjes ge had', kan ik daar natuurlijk niks mee. Maar met een pak protest brieven ligt dat anders', aldus Weggemans. 'Daar komt nog bij, dat het mis schien eens zaak wordt, om de krachten te bundelen. Als je ziet, wat voor instanties er de laatste tijd allemaal de dupe dreigen te wor den. Herstellingsoorden, zieken huizen, bejaardencentra. Samen staan we sterker. Dus als dergelij ke instanties zich geroepen voelen, zijn wij ook daar voor in', laat Jan Weggemans weten. Waarmee het er naar uiziet, dat De Hohorst de komende tijd met regelmaat de kolommen van de Leusdense kranten zal opsieren. Zie het commentaar femjan Weggemans voor het hoofdgebouw van „De Hohorst". Op de achtergrond zijn de schilders nog bezig. De verbouwing door -uk voor haast een miljoen gulden, was voor stichtmg De Boom, de eigenaresse van het gebouw, aanleiding om het gebouw ook aan de ^Ifkant op te knappen. Terwijl de verf nog nat is, komt nu het bericht, dat „De Hokhorst" de capaciteit dusdanig moet verminderen, dat het *-if mogelijk zal moeten verhuizen. OP STRAAT x>r ins Mosterd is er bij De Hohorst inmid- eer een beetje bovenop ge- l Het meuws is inmiddels dagen oud. En op het mo- dat uw verslaggever zich - pen dinsdagmiddag - bij De st meldt, heeft men net geza- k besloten, om het hoofd met te laten hangen. Men zal nu 'ajgehjke aktie gaan onderne em de onzalige plannen uit agse te bestrijden, bericht van de sluiting be- De Hohorst via de krant. Het ende voor zowel de mede werkers, als voor de bewoners, een klap in het gezicht. Was, na jaren gedonderjaag, de toekomst van De Hohorst niet nog geen jaar geleden veilig gesteld? Schreef de minister in zijn bnef, waarin hij in stemde met de verbouwing ter waarde van 980.000,- met dat van zijn besluiteen fixerende werking voor de hulpverlening in de provin cie Utrecht' uit zou gaan? En was de vorige bezuinigingsronde niet af gesloten met de toezegging, dat de Bijzondere Jeugdzorg nu verder buitewn schot zou blijven? En had niet iedereen ingestemd met het motto: 'Bezuinigen, maar er komt geen kind op straat'? Dat was allemaal gebeurd, ge schreven of (toe-)gezegd. En het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat men bij het internaat ronduit ontredderd was, toen duidelijk werd wat er voor Haags potje op het vuur stond. Met enige ironie zou men kunnen zeggen, dat het enige voordeel is, dat men nu meteen weet wat toezeggingen en afspra ken van de minister en zijn Haagse ambtenaren waard zijn. Hoe verrast men was mag blij ken uit de ractie van een van de medewerksters, die ook uit de krant vernam, dat De Hohorst op een 'Haagse lijst' voorkwam. 'Hetis gewoon super-onbehoorlijk. En te gek om los te lopen, dat je je eigen baas moet opbellen, om te vragen wat hij ervan weet.' Hetgeen directeur Jan Wegge mans meteen aanvult met: 'En die weet dan ook niks.' FEITEN Weggemans is temeer ver baasd, omdat de argumenten die ooit bij eerdere plannen tot sluiting werden gehanteerd, duidelijk heb ben gewerkt. 'Je moet geen fa bels vertellen, en geen vage ver halen afsteken. Als je een internaat m stand wilt houden, moet je met feiten komen. En als je die niet Los van dat organisatorische ar gument is men bij De Hohorst voor al geschokt door de mogelijke ge volgen van de voorgenomen maat regelen. Het zou er namelijk op neer komen, dat een aantal pupil len gewoon op straat terecht komt. 'We hebben nu onze doelgroep in huis. Dat zijn kinderen met een aantal aanpassingsproblemen. Problemen thuis, problemen op school en problemen met de vrije tijd. Een aantal van onze pupillen zou, als gevolg van de bezuiniging, mogelijk terecht komen in instellin gen van justitie of in de psychiatrie. En daar horen ze beslist niet thuis. Ze horen hier, waar we een schakel proberen te vormen tussen de pu pillen en de maatschappij' zegt Jan -Weggemans. Dat gebeurt onder meer middels een geheel nieuw projekt, kamer bewoning met intensieve begelei ding. Wrang maar waar: juist van daag vindt de feestelijke verhui zing plaats naar twee woningen in Amersfoort In Amersfoort oven gens, omdat er in Leusden geen mogelijkheden konden worden gecreëerd. Iets waar Jan Wegge mans nog altijd teleurgesteld over is, 'want we horen bij Leusden', zegt hij met eruge nadruk. ARGUMENTEN Waar de tegenstelling tussen een verbouwing van een miljoen gulden, en het plotselinge bencht van bezuiniging al in schrille tegen stelling tot elkaar staan, wordt het helemaal onbegrijpelijk ais men de USDEN - Komende zaterdag is het weer zo ver. Dan dt de Batavus Toertocht voor de tiende keer verreden, pen genoeg om stil te staan bij dit evenement. Evenals jig jaar is het echtpaar Meeuwsen de stuwende motor Iter deze tocht. De heer Meeuwsen is verkoopleider bij |avus. Het enthousiasme bij het echtpaar Meeuwsen is L jaar geleden ontstaan na afloop van een toertocht |ers in het land. Over één ding waren ze het eens: Ook in den moest zo iets mogelijk zijn. En het echtpaar jeuwsen heeft het gelijk aan zijn kant gekregen getuige I feit, dat deze toertocht nu reeds voor de tiende maal jats vindt: een geweldige promotie voor Leusden. Im- uit het gehele land komen de fietsenthousiastelin- I naar Leusden. kunnen meefietsen. Dan moeten er natuurlijk wel begeleiders bij zijn, wanneer de deelnemers onder de veertien jaar zijn. Voor hen die al een of meerdere keren meege fietst hebben zal het bekend zijn, dat een sportfiets beslist geen ver eiste is: veel deelnemers leggen de afstand af op een gewone, alle daagse fiets; ideaal voor gezinnen. Men hoeft niet bang voor panne te zijn, want drie motorrijders onder leiding van Ron Mertens en vier of vijf reparatiewagens van de firma Blom alhier staan er garant voor, dat pechvogels bijzonder gauw ge holpen kunnen worden: normaal gesproken is Blom voor Batavus, nu echter voor de pechvogels. Boven dien zijn de verschillende controle posten per mobilofoon met elkaar verbonden [Batavus Toertocht Midden tod is tien jaar geleden van (advertentie) start gegaan: iets dat in Leusden tot het algemeen bekende wordt geacht. Dank zij ons en een aantal goede vrienden is deze toer uitge groeid tot één van de klassiekers in Nederland op het gebied van de fietssport. Onze tocht wordt altijd op éen rij geplaatst met „Elfsteden" en „Vale Ouwe", met dit verschil, dat wij na de terugkeer van de snelsten altijd een zeer gezellig sa menzijn hebben in „De Hakhorst", m een bizonder plezierige ambian ce. Onlangs is het bedrijf geheel vernieuwd in zijn voordeel. Pretti ge muziek en een drankje zullen het samenzijn en het weerzien van oude fietsvrienden veraangena men", aldus de heer Meeuwsen. DANKBAAR Het echtpaar Meeuwsen is er dankbaar voor, dat ook dit jaar weer zo'n fijne samenwerking met de Gemeente Leusden plaats vindt. Dat de heer Wahle van C-1000 de diverse drankjes sponsort, is ook iets om even bij stil te staan. Veel hulp is ook gekregen van de kant van de „Toer- en Tnmclub Leus den" en de regio-afdeling van het Rode Kruis. BALLON Tussen één en twee uur zal er - ter extra opluisteren - een hete luchtballon opstijgen vanaf het ter- FAMILIE „Verschillende families gebrui ken de jaarlijks terugkerende toertocht voor het houden van een familiereünie. Ook zijn er cam pings die hele gToepen tegelijk la ten meedoen. Ook scholen hebben de mogelijkheid om collectief te heer en mevrouw Meeuwsen zijn ook bij de tiende tocht de stuwende kracht achter de Batavus Toertocht. LEUSDEN - Het 'Bijzondere Jeugdwerk-internaat' De Ho- iorst in Leusden dreigt, samen met een fors aantal andere jiternaten, in ernstige problemen te komen. Oorzaak van die problemen is de bezuinigingswoede, die momenteel in Zn het Haagse heerst. Waar een aantal andere internaten met regelrechte sluiting wordt bedreigd, betekenen de Haagse plannen voor De Hohorst, dat het internaat zou moeten worden gehalveerd: van 32 naar 16 plaatsen. Waarmee volgens directeur Jan Weggemans van De Hohorst de feitelijke basis voor het werk van het internaat wegvalt. Tegelijkertijd zou men zich bij De Hohorst moeten gaan richten op het verlenen van daghulp. Ook dat lijkt echter nauwelijks een haalbare kaart: het internaat doet en deed dat al, maar er blijkt nauwelijks behoefte aan die aanpak bi te zijn. Los van het feit, dat zowel de medewerkers, als de pupillen van De Hohorst het slechte nieuws uit de krant mochten vernemen, een toch wel hoogst genante verto ning, blijken de mogelijke argumenten, die men voor een sluiting - dan wel een halvering - zou kunnen aanvoeren, van geen kant te deugen. Het enige argument, dat dan ook opgang kan doen, is van financiële aard: de minister moet zijn bezuinigingsdoelstelling halen. Dat nu, dreigt ten kos te te gaan van de pupillen van De Hohorst. Die komen op straat. En de specifieke hulp, die het internaar biedt, is elders niet te vinden. Wie dan nog verneemt, dat de minister na zijn vorige besluit, De Hohorst te laten voortbestaan - inmiddels wordt deze instelling voor de derde maal met sluiting of vergaan de inkrimping bedreigd - toestemming gaf het gebouw op te knappen en te verbouwen voor een totaal-bedrag van een klein miljoen gulden, mag voorzichtig concluderen, dat het woord 'beleid' in deze minstens een twijfelachtige term is. hebt, moet je het opheffen. We zijn in het verleden met die feiten geko men. En blijkbaar waren het goede feiten en argumenten, want behal ve dat we niet hoefden te sluiten kregen we toestemming voor een verbouwing ten koste van haast een miljoen gulden' licht hij toe. De verbouwing van het huis heeft inmiddels plaats gevonden. Dat betekent, dat alle pupillen nu hun eigen een- of tweepersoons kamer hebben. 'Daar zijn ze dus allemaal blij mee. En bovendien stelt het ons in staat, ons werk beter te doen. In die zin, dat de zelfred zaamheid, de zelfstandigheid van de meisjes en jongens die we hier hebben, gewoon beter gestalte kan worden gegeven. En dat is een van de hoofddoelstellingen van ons werk Dus net op het moment, dat je kunt gaan werken op de manier, die je jaren lang hebt bepleit, krijg je te horen dat de capaciteit wordt gehalveerd', aldus Weggemans. INFORMATIE Wat 'harde' informatie betreft, verkeert men ook bij De Hohorst nog in onzekerheid. Bij het ministe rie is verder niets te achterhalen, Omdat het nog bij de minister in de la ligt.' Dat gaat nog verder, want ook het hoofd van de Bijzondere Jeugd zorg, zetelend m Lochem, weet nog van mets. Via het geruchtencircuit is in middels echter wel duidelijk, dat De Hohorst zou moeten inkrimpen, tot de helft van de huidige capaci teit. 'Zestien bedden straks, dat is belahelijk. Op een dergelijke basis kun je geen internaat vestigen', vmdt Jan Weggemans. 'Bovendien zou het betekenen, dat we uit dit pand zouden moeten. Want voor een internaat van deze omvang is dit huis natuurlijk veel te groot.' De verschillende routes vieren de deelnemers door een fraai landschap. rem bij Jacco en De Hakhorst. Naar schatting zullen zo'n vijfendertig honderd fietsenthousiastelingen in staat zijn om dit gebeuren mee te maken. KAARTEN Het echtpaar Meeuwsen stelt het op pnjs om te laten weten, dat er voor Leusdenaren nog gelegen heid bestaat om deelnemerskaar ten tegen gereduceerd tarief te ko pen in de voorverkoop. Tot en met donderdag kan men zich hiervoor telefonisch met het echtpaar Meeuwsen in verbinding stellen: 033-942617. Evenals vong jaar zijn er ook dit jaar weer dne routes mogelijk over 40, 75 en 150 kilometer. VERTREK In het kort volgen hier enkele zakelijke gegevens voor de lief hebbers: Datum: zaterdag 5 september. Vertrek en aankomst: Café en Galene „De Hakhorst". Tussen half acht en half negen is het vertrek voor de deelnemers aan de 150-kilometertocht. Tussen half negen en half tien gebeurt dat voor de 75-kilome- tertocht. Tussen half tien en elf uur voor de veertig kilometer. De finishpost sluit rond vijf uur 's middags. HOOGLAND - De Katholieke Plat telands Jongeren Hoogland houden zondag 6 september voor de derde maal 'auto-trek'. Dit betreft een wedstrijd waarin voertuigen een sleepwagen voorttrekken, en wel een zo groot mogelijke afstand bin nen een vastgestelde tijd. Het eve nement vindt plaats bij de familie I Roest, woonachtig aan de Bun- I schoterweg, vlak bij Cafe 'Half weg', en begint om 13.00 uur. speciaalzaak in ■ngtextiel vindt u in ikelcentrum mershof. Wij leveren alle sommeerde merken 'ijten gordijnen «bedden «bedhoezen toilet- en tkamerkleedjes petten tafekleden - wering Jchegordijnen en imode 'ervan: Kendix- 'sette Jap - Tullpan - Desso Boras enz. «RIEURVERZORGING in Kersbergen ^Icentrum ..Hamershof" f| 5. naast de Hema den C Telefoon 033 946611

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7