)p weg een hecht duo te worden' lulturele Raad Leusden start projekt 'toetsen' ider en zoon Van Spaendonck geven concert in 't Claeverenblad Exposities 't Claeverenblad ïgen Leusdense basisscholen doen aan 'muzieksessie' mee bncert in 't Claeverenblad A.J.O. heeft nieuwe dirigent Film in 't Vooronder Rankende Helmbloem DINSDAG 8 SEPTEMBER 1987 plaatselijk nieuws en, ajn er shu lave delft he jaai et de ondj ISBN va DEN - Voor liefhebbers lassieke zangkunst vindt Dnderdag 10 september 0.15 uur in boerderij 't rerenblad een concert dat wordt gegeven de bariton Jan-Paul van brei idonck en zijn vader Jan e je Spaendonck. Gezongen espeeld worden werken eici e Duitse en Franse ro- jn ek. Hoofdschotel zal zijn vertolking van Schu- e j s liederencyclus "Dich- be". In het volgende in- >w komen de beide heren me een eerste kennismaking iet voetlicht, tele ul van Spaendonck vertelt het te zingen repertoire; de pauze doen we de terliebe" van Robert Schu- Na de pauze brengen we •n van Gabriël Fauré, van Duparc en Debussy programmaboekje voor het it van donderdagavond )e sc )nc*er meer te lezen: "Schu- komponeerde "Dich- »e" m 1840, een vruchtbaar gaarin meer dan de helft van iele muzikale oeuvre ont- Men brengt deze jaarpro- van 135 liederen wel in ver- met het feit dat hij eindelijk, hij dat tot in de rechtszaal oeten bevechten, met Clara c was getrouwd. Zijn huwe- >luk zou aanleiding hebben ten tot deze lyrische uitbar- Als dat waar is, dan moet irliebe' in hoge mate auto- isch van karakter zijn..." woord (programmaboekje, waarvan lorwoord is geschreven door |ul van Spaendonck, worden aande beweringen wat uitgediept en gerelati- Over Henri Duparc ver- de bariton-auteur onder "Duister was ook het einde Jenn Duparc. Hij is wel het Ivoorbeeld van de kompo- jnder-oeuvre. De kem van ductie bestaat uit een der- I liederen, die echter wel tot |erbeste horen van wat op dit dgemaakt is." (Gabriël Fauré wordt onder vermeld: "Een degelijke, fcte muziek die bi] herhaald ten aan charme wint. Met [gepassioneerde romantiek e beide uit te voeren liede- ischien met écht kenmer- boor Fauré'ssüjl." SCHOMMELINGEN Wat Claude Achille Debussy die leefde van 1862 tot 1918 betreft, merkt Jan-Paul van Spaendonck onder meer op: "..Hij volgt de schommelingen in betekenis en expressie met een seismograaf, gaat zeer associatief te werk. De drie uit te voeren balladen van Frangois Villon stammen uit een latere periode, waarin Debussy zich had afgewend van de eigen tijdse poëzie, zoals hij zich ook uit het maatschappelijk leven had te ruggetrokken en toevlucht zocht bij de Franse middeleeuwen en renaissance Het is altijd interessant om te ont dekken wat iemands drijfveer is om te doen zoals hij doet. Over het waarom van juist déze keuze voor het repertoire voor donderdag, zegt Jan-Paul van Spaendonck: "In eerste instantie zijn er voor iedere zanger een paar grote uitdagin gen. In het repertoire van de ne- gentiende-eeuwse romantiek zijn dat drie grote liederencyclussen: 'Winterreise' en 'Die schone Mül- lerin' van Schubert en 'Dich- terliebe' van Schumann." INTERNATIONAAL Vader Jan van Spaendonck die zijn sporen op internationaal ni veau meer dan verdiend heeft, en die zich tot nu toe slechts zeer aan dachtig luisterend heeft opge steld, voegt toe: "Het is inderdaad ook de bedoeling, dat wij eer daags 'Die schone Mullerin' gaan vertolken. Als Leusden ons vraagt, dan zullen wij met grote graagte dit werk ook in Leusden ten ge hore brengen. Uiteindelijk: ik woon hier in Leusden en Jan-Paul heeft hier lange tijd gewoond. Wij streven natuurlijk wél naar lande lijke bekendheid. Wij zijn eigen lijk op weg om een hecht duo te worden" Japn-Paul: "...Een paar werken zijn gangbaar als vaste uitdagingen voor iedere zanger. Ik heb dit werk nu vele malen gezongen en iedere keer probeer je weer meer verfijningen aan te brengen..." MARKT Men hoort nog wel eens om zich heen, dat er in Leusden weinig te doen zou zijn op cultureel gebied: zo zou er een gebrek zijn aan zalen met goede akoestische mogelijk heden, een gegeven waardoor di verse musici zich eerst wel tien keer bedenken alvorens naar Leusden te komen Jan-Paul van Vader en zoon Van Spaendonck in hun element. Samen geven ze donder dagavond een concert in 't Claeverenblad. Spaendonck is er echter van over tuigd, dat er in Leusden wel dége lijk een goede markt is voor dit soot uitvoeringen: .Neem bij- voobeeld de Valleiconcerten die een groot gevarieerd program bieden van kamermuziek. Niet al- üjd even goed bezocht, maar er is toch wel degelijk een markt voor Vermoedelijk zal ook 't Claeve renblad een goede locatie blijken: het aantal mensen dat op ons con cert afkomt, zal vermoedelijk overeenstemmen met het aantal zitplaatsen in 't Claeverenblad..." LEVENSLOOP Vader Van Spaendonck stelt zich wat bescheiden op, als hem naar zijn levensloop gevraagd wordt. Hij laat dat liever aan zijn zoon over: "Jan-Paul weet dat veel be ter dan ik. Het ligt al weer zo lang achter me. Je wordt ook ouder. Ik wil het liever aan Jan-Paul overla ten. Hij kan er objectiever over praten..." De laatste vertelt, regelmatig aan gevuld door Jan van Spaendonck: "..De muzikale loopbaan van mijn vader is begonnen op het Bonifa- tius-Lyceum in Utrecht. Daar kreeg hij orgelles van Hans Pon ten. De familie Ponten heeft veel muziekpedagogen en organisten voortgebracht. Als kerkorganist heeft hij gespeeld in de Sint Jozef kerk op de Draaiweg. Er volgde een verhuizing naar Amsterdam. Toen moest mijn vader "voor zijn nummer" in militaire dienst en wel naar Indonesië. KWALITEIT Zijn muzikale kwaliteiten vielen de legerleiding al snel op, al tij dens de lange bootreis. Hij werd derhalve ingezet bij het "enter tainment". Mijn vader had toen een bevoorrecht bestaan: hij hoefde zich niet bezig te houden met het meer 'normale soldaten- werk. "...Teruggekomen in Nederland, is mijn vader de eerste tijd werk zaam geweest bij het ballet. In een later stadium werd hij chef-repeti- tor bij de Nederlandse Opera Stichting Daarnaast heeft mijn va der diverse koren geleid..." Tijdens de lange muzikale loop baan als chef-repetitor is Jan van Spaendonck met vele 'groten' in aanraking gekomen, onder ande ren met Roberto Benzi. Hij zegt daarover: ,,het voordeel van deze contacten is, dat je niet meer zo eng bent in je muzikale interpreta ties. Musici hebben soms zo gauw het idee, dat zij de muziek "in hun zak" hebben, terwijl ze in feite maar van een beperkte muzikale kring iets afweten. Ik heb mij een uitstekend inzicht kunnen verwer ven in het muzikale denken over de hele wereld: ik kreeg te doen met dirigenten uit Italië, uit Spanje, uit Duitsland, uit Amenka en ook uit China. Op het gebied van authentiek-muziek-maken bij voorbeeld heeft men hier al gauw een zelfverzekerd gevoel, ge stoeld op de mening van één grootheid. Maar men vergeet dat er ook andere grootheden zijn; uit andere landen en werelddelen..." VERFIJNING Jan van Spaendonck steekt niet onder stoelen of banken, dat de samenwerking met zijn zoon iets nieuws voor hem heeft. Hij legt uit: "Ik kom uit de operawereld; groots en gericht op een enorm publiek. Het werken met Jan-Paul betekent voor mij een verfijning; weten dat er naast de grootheid van de muziek ook nog de verfij ning bestaat..." Tegenwoordig is Jan van Spaen donck onder meer koordirigent van de Christelijke Oratorium Ver eniging "Laus Deo" uit Zeist KAMERMUZIEK Jan-Paul voegt toe: "De kamermu ziek is een terrein, waarbij je met veel minder mensen werkt. Je hebt alleen maar jezelf nodig en een instrumentalist. Je kunt de mu ziek eindeloos uitspitten, niet af hankelijk van uiterlijke factoren. Je kunt echt helemaal tot de kern van de muziek doorgaan. Het bevre digt enorm om 'fijn te slijpen', om perfectionisme na te streven. Wél een perfectionisme volgens eigen opvattingen, met geremd door vastgeroeste opvattingen. LEVENSLOOP Jan-Paul, over zijn levensloop ver tellend, is blij dat hij zo "bevoor recht" is, dat hij uit een muzikaal gezin komt. Daarmee heeft hij véél voor op zijn vader H.j zegt: Ik heb vijf jaar lang latrn en grieks gestudeerd. Ik heb mijn kandi daatsexamen daarin gehaald. Ei genlijk was ik tijdens die studie al meer tijd kwijt aan mijn hobby; de muziek. Uiteindelijk heb ik dan ook besloten om daar mij hoofd studie van te gaan maken. Ik heb op het Conservatorium ge studeerd. Die studie heb ik afge maakt. Na mijn muziekopleiding heb ik gestudeerd bij Bernard Kruysen, bij Udo Rheinemann en bij Wout Oosterkamp". Momenteel is hij als zangpeda goog en koordirigent verbonden aan de Stichting Amsterdams Theaterkoor en -orkest. Verder doet hij als solist mee aan theater producties. Van Spaendonck ju nior vertelt: ,,Een aardige ontwik keling is, dat ik tegenwoordig steeds meer met mijn vader ga sa menwerken. Een vreemd begin natuurlijk voor een muzikale loop baan. Je begint als een groentje en thuis wordt het maar half seneus genomen en dan is het aardig om te merken, dat je steed meer er kenning knjgt." Wel merkt hij op. ,,In het begin was de verhouding wel eens wat scheef..." Gelach van vader klinkt op de achtergrond Die verduide lijkt: "Dat is logisch. De waarde van een diploma wordt natuurlijk vaak overschat. Je moet het na het behalen nog wel waar maken. Wie denkt, dat het dode papiertje iets betekent, zal het nooit ver brengen. Het papiertje moet le vend worden gemaakt. Tenslotte is muziek levende materie." OVERMOED Jan-Paul is blij, dat hij in het begin zich wat overmoedig heeft opge steld. Hij licht toe: "Dat heb je ge woon nodig. Je mist in het begin veel realiteitszin en ervanng. Dat moet je compenseren door over maat aan zelfvertrouwen. Met een zekere naïveteit ben ik door de beginfase heen gerold. Nu kan ik mezelf gaan bijstellen en bijscha ven. Daar heb ik nu zeer veel pro fijt van.. SINATRA Jan-Paul van Spaendonck is een musicus met veelzijdige inte resses. Hij is bijvoorbeeld een hartstochtelijk fan van Frank Sina tra. Daarover zegt hij: "In je zang lespraktijk krijg je te maken met musicals en semi-jazz muziek, zeg maar; de amusementsmuziek van de jaren veertig, vijftig. Ook via andere invalshoeken ben ik lang zamerhand steeds meer fan ge worden van onder anderen Frank Sinatra. Ik heb ook vijftig elpees van hem. Ik ben lid van de Intema- uonal Frank Sinatra Society, een soort hogere fanclub Ik schrijf ook in het orgaan van deze club. Voor mijn idee geeft Sinatra de ideale synthese tussen een wer kelijk muzikaal artistiek bewust zijn en amusement. De uitvoerig van vader en zoon Van Spaendonck vindt plats in boerderij 't Claeve renblad, de Brink 16 in Leus den. Telefonisch reserveren voor dit concert kan telefo nisch via nummer: 943472. Een aquarel van Mies Kroonenburg. Haar werk en dat van fotograaf John Seegers wordt binnenkort geexposeerd m boerderij 't Claeverenblad. LEUSDEN - In boerdenj 't Claeve renblad, De Brink 16, begint vrijdag 11 september een exposities van aquarellen en foto's. Beide tentoon stellingen duren tot 4 oktober. De waterverfschilderijen zijn van de hand van Mies Kroonenberg. De foto's zijn gemaakt door Leusde- naar John Seegers. De opening wordt verricht door Frank Detrixhe en vindt plaats op 11 september om 20.15 uur Mies Kroonenburg schildert bij voorkeur bloemen en stillevens, zo mogelijk met daarin glas verwerkt. Fotograaf Seegers maakt veel zwart-wit opnames. Het thema van zijn foto's zou kunnen zijn 'mede mensen'. Hij is bekend van de foto club 'Dneluik' en publicaties in het foto-tijdschrift 'Focus'. De exposities zijn geopend op zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Iedereen die de tentoon stelling op andere tijden wil be zichtigen dient een afspraak te ma ken. Maandag 14 september wordt er een rondleiding langs de werk stukken gehouden. Deze begint om 10.00 uur. Meer informatie wordt verstrekt door 't Claeverenblad, telefoon 943472. USDEN - De Stichting Culturele Raad Leusden organi- vanaf dinsdag 8 september tot medio oktober in in we samenwerking met de Muziekschool Leusden en l Regionale Onderwijsbegeleidingsdienst Eemland het foject "Toetsen". Dit project is onderdeel van de reeks na's die de werkgroep "Kunstzinnige vorming (school" van de Culturele Raad, al enkele jaren organi- Bert Eerden van de onderwijsbegeleidingsdienst be- leidt deze lange "muzieksessie", waarvoor negen ba- cholen in Leusden hebben ingeschreven. Project "Toets" is gedurende [weken (verdeeld over de deelnemende scholen) vooral ge richt op een nadere kennismaking van leerlingen uit groep 8 met ver schillende toetsinstrumenten. Het doel is om de kinderen zowel in de eigen klas, maar vooral door middel van demonstraties de mo gelijkheden van een aantal toets instrumenten te laten horen. Het is de bedoeling, dat op school hierop wordt ingespeeld door de leraren, zoals ook bij vonge pro jecten het geval is geweest. Er zijn drie demonstraties, die zul len worden verzorgd door docen ten van de muziekschool Leusden. pEN - In boerdenj 't Claeve- 1 wordt donderdag 10 sep- ïr een concert gegeven. Bari- n-Paul van Spaendonck en |t Jan van Spaendonck zingen len dan werken van compo- uit de Duitse en Franse itiek. ofdschotel van het concert [liederencyclus 'Dichterliebe' van Robert Schumann. De gedich ten in deze cyclus zijn van Hemrich Heine. Na de pauze komen dne Franse componisten aan bod. Het zijn Gabriël Faure, Henn Duparc en Claude Debussy. Uit hun volgens een persbericht 'melodieuze en warmbloedige oevre' is een selec tie gemaakt. Vader en zoon Van Spaendonck hebben beiden hun sporen in de muziek verdient. De laatste tijd tre den ze steeds vaker op. Het con cert in 't Claeverenblad, De Bnnk 16, begmt om 20.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 12,50. Kaar ten kunnen er van te voren worden gekocht. Telefonische reservering is ook mogelijk, via nummer 033 - 943472. -,.V i y^yy-V;.,v Jt Jan-Paul van Spaendonck en pianist Jan van Spaendonck geven donderdag 10 september een concert in PenI 't Claeverenblad. Hier vast een visueel voorproefje. Mevrouw I. Brouwer-Kiers zal de kinderen aan de hand van prakti sche voorbeelden vertellen over de piano, vleugel en clavecimbel (in de Muziekschool). Gerrit 't Hart doet hetzelfde in de St. Jozefkerk ten aanzien van het pijporgel, en Paul Boelens komt bij de deelne mende scholen op bezoek op key board, de synthesizer en het elek tronisch orgel voor de kinderen te demonstreren. De betreffende leraren op school kunnen het project voorbereiden aan de hand van een uitgebreide lesbrief, die de organisatoren heb ben samengesteld De volgende scholen doen aan het project mee: de openbare ba sisscholen De Bongerd, de Hobbit en De Wegwijzer, de Christelijke basisscholen De Brink. Groen- horst, de Holm en de Vallei en de R.K. Basisscholen Kinderland en Klimrakker. Het project start op dinsdag 8 september m de Mu ziekschool met de instrumenten piano, vleugel en clavecimbel PERMANENT Overeenkomstig de doelstelling van de Culturele Raad Leusden is het uiteindelijk de bedoeling, dat m de komende penode de organi satie van kunstzinnige vorming op school een permanent karakter gaat krijgen, waarbij de belang hebbende scholen in Leusden zelf hun jaarprogramma gaan samen stellen. AMERSFOORT - Het Amersfoort Jeugd Orkest (A.J.O begmt sei zoen '87fQQ onder leiding van een meuwe dirigent. Hij heet Peter Vin ken, is 30 jaar oud, en neemt de dirigeerstok over van Qui van Woerdekom. Op de agenda voor het komende seizoen staan werken van Prokof- jew, Faure, Richard Straus en Dvorsjak. In oktober staat voor het orkest een opname voor de schooltelevisie met het sprookje 'Peter en de wolf op het program ma. NIEUWE LEDEN Hoewel het jeugdorkest met ruim honderd leden een bijna vol ledige symfonische bezetting heeft, is het gebrek aan koperbla zers een jaarlijks terugkerende zorg. Met name wordt er nog ge zocht naar hoornisten, trombonis ten en tuba-blazers. Vnjdagavond 4 september begmt het orkest aan de eerste repetitie. LEUSDEN - In Vrouwenont moetingscentrum 't Vooron der, Burgemeester Van der Postlaan 2. wordt donderdag 17 september de film 'Scnm' gedraaid. De vertoning begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is ƒ3,- per persoon. Alleen vrouwen kunnen worden toegelaten. Meer inlichtin gen worden verstrekt door mevrouw M. Groot, telefoon 033 - 947138; of mevrouw G. Plum, telefoon 033 - 945375. Hoewel de Helmbloemen ver want zijn aan de Klaprozen, ver tonen zij toch zoveel bijzondere kenmerken dat ze, samen met de Duivekervels, ook wel tot een aparte familie worden gerekend. De Rankende helmbloem is een tere, grasgroene, sterk vertakte eenjarige plant die groeit op zo genaamde lichtere gronden, zoals zand en zandig veen, vooral op een zure, kalkarme bodem. Na het ontkiemen van het zaad in de lente, vormt de plant kluwen van liggende stengels die later, met behulp van talrijke hechtran- ken, Icings andere planten om hoog klimmen. Die ranken win den zich als spiraaltjes om de twijgen en zo kunnen ze zich wel tot zestig centimeter in het kreu pelhout omhoog werken. Meestal dienen afgestorven takken en twijgen als steun om langs om hoog te groeien, want dan wordt ze het licht niet door ander lover ontnomen. Ze verdragen felle zon slecht, en daarom vinden we ze veel in houtwallen, boszomen, hakhout bosjes en struwelen langs wegen en spoordijken. Helmbloemen hebben geen melksap en worte len zeer ondiep. De plant bloeit van het begin van de zomer tot diep in de herfst. De bloemen zijn nog geen centimeter lang en geelwit. Ze vormen een soort buisje dat door de bloem steel horizontaal wordt gehou den. De bovenste kroonbladeren vormen kleine en zakvormige sporen. Hierin bevindt zich de nektar. Ze worden echter weinig door insekten bezocht en meestal treedt zelfbestuiving op. De plant vormt een zogenaamde doos vrucht waarin zich twee of drie zwarte, glanzende en gegroefde zaden ontwikkelen. Vooral op kapvlakten kunnen ook planten in de herfst ontkiemen. Bij zacht weer overwinteren ze dan en kunnen in het voorjaar bloeien. Meestal blijven deze planten klein en komen ze, door gebrek aan hoger opschietende planten, niet tot klimmen. Net als de andere bosplanten van de zure grond neemt de Ran kende helmbloem stikstof op in de vorm van ammonium. Door het inwaaien van ammoniak breidt de plant zich in de bossen vaak sterk uit in de buurt van bio- industrieën. Ook de "zure regen" is een oorzaak van een sterke uit breiding van de soort. De geslachtsnaam Corydalis is afkomstig van het Griekse woord korydalos, waarmee de Kuifleeu werik werd aangeduid. Koris be tekent duif. De bloem zou gelij kenis vertonen met de kuif van deze vogel. Zelf heb ik die gelij kenis nooit kunnen ontdekken. In de geneeskunst en het volksge loof heeft de Rankende helm bloem nooit een rol van betekenis gespeeld. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5