Sommissie WZO bracht bezoek duiventoren bij 'Heiligenberg' E.H.B.O. Achterveld hield avond voor afgifte bloed ILEUSDEN; leusder krant; VERGROTEN? lerstelkosten bedragen ongeveer dertigduizend gulden Meisje zwaar gewond bij ongeluk Schrijfavond Amnesty Wieldoppen ontvreemd Band bij de 'Zooz' aijbel- iirsussen Bijeenkomst I.C.V.B. LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Roos voor 'bloedgevers' in verband met dertigjarig jubileum fbeze mkindegemeerie/' Leusden Achterveld Depressie-sfeer plaatselijk nieuws Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.00 per jaar. 33.90 per half jaar. f 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 10 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 10 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u «bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 071441, t.n.v. BDU B V te Barneveld. net duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, ummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x10 cm) en 115,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto( s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (Bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden s kabelnel Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer in Leusden De priispuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenigingsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerden de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo, Advertentietarieven op aanvraag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots, halve beeldpagina met kleurgebruik 75.- per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6,- per dag, elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubnek. eerste twee regels 6, - per dag. elke regel meer 6.- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en VTaag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel Vraag naar Boudewma de Boer DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 - De raadscommissie Welzijn en Onderwijs bracht maandagavond onder meer op uitnodiging de Historische Kring Leusden (H.K.L.) een bezoek aan verval geraakte duiventoren bij Huize 'Heiligenberg'. H.K.L. heeft zich het lot van de historisch waardevolle aangetrokken, en zet zich in voor het behoud er van. herstelkosten worden geraamd op ongeveer 30.000 De H.K.L. hoopt dat de gemeente hierin wil bijdra- Jnze medewerker de heer G. van Leeuwen schetst in dit :el de situatie. Nederland bezit nog onge- <eer zestig historische duiven- illen en-torens, vrijstaande jebouwtjes behorende tot een asteel, een landhuis of een joerderij, en bedoeld als on- lerkomen voor duiven. Vroeger hield men duiven •ooral voor de consumptie. )ok de mest was waardevol, jmdat die voor bepaalde ge wassen, zoals tabak, zeer vruchtbaar was en veel geld ipbracht. Het houden van duiven ge beurde al van ver voor onze aartelling. Het was toen al wijd erbreid in Azië en Europa. Dm de vogels optimaal te kun nen huisvesten, bouwde men mjstaande bouwwerken op •nige afstand van de menselij- :e bedrijvigheid. Daar konden Ie vogels rustig broeden en lapen, en de mensen hadden jp hun beurt geen last van het jekoer en van vallende mest. Het meest voorkomende ype van deze gebouwtjes is de duiventil, een duifhuis op >oten, waardoor het van de [rond is opgetild. In tegen- telling hiermee staan duiven- torens direkt op de grond. Het bouwmateriaal was afhanke lijk van wat er in een bepaalde streek verkrijgbaar was: na tuursteen, baksteen, hout of een combinatie daarvan. Al naar gelang de middelen van de eigenaar konden deze bouwwerken vaak zeer fraai worden gedecoreerd. Het was niet voor iedereen mogelijk een duifhuis te bou wen. Het houden van duiven was aan strenge regels gebon den. Het privilege gold dan ook voor eigenaars van een bepaald minimum aan grond bezit. In een land als Frankrijk moeten tienduizenden van deze duifhuizen hebben ge staan. Nu zijn daarvan nog eni ge honderden over. In Nederland hebben ook veel meer duifhuizen gestaan dan er nu nog zijn. Velen ver keren in een deplorabele toe stand. Sinds ze geen functie meer hebben, is ook het on derhoud er aan gestaakt. Soms bestaat het huis met meer waartoe zij oorspronkelijk be hoorden. Door het ontbreken van die band en door gebrek aan be langstelling van latere bezit ters van duifhuizen, zijn er al heel wat verloren gegaan. Maar het is nog met te laat. Door deze interessante, maar tamelijk onbekende gebouw tjes onder de aandacht van een groot publiek te brengen, is het mischien mogelijk de be langstelling te kweken die no dig is voor het in stand houden van de weinige exemplaren die onsnog resten. In Leusden kennen we nog twee van die duifhuizen, waar van er één staat bi] Huize „Den Treek", een zogenaamde dui ventil, en een stenen duivento ren achter het Zwanenwater bij Huize „Heiligenberg". Een derde, ook een houten til, heeft gestaan naast boerderij „Prin- cenhof'. Deze laatste bevindt zich nu in het Openluchtmu seum in Arnhem. De duiventoren bij „Heili genberg" is de laatste jaren sterk m verval geraakt, en er is, op het ogenblik, niet veel meer van over dan een ruïne De Historische Kring Leusden (H.K.L.) heeft zich het lot van die toren aangetrokken en doet alle mogelijke moeite dit historische bouwwerk te be waren. Er is een speciale werkgroep van tien personen gevormd, die nu al bijna an derhalf jaar een oplossing tracht te vinden. De herstel- kosten voor de toren worden geraamd op 30.000 gulden. Maandagavond waren be halve de leden van de commis sie WZO ook aanwezig de heer Pels-Rijcken namens de stichting „De Boom", de eige naar van de toren, en de heer Peddemors, van de werk groep van de H.K.L. De werkgroep hoopt, dat een en ander er toe zal leiden, dat er spoedig iets gaat gebeu ren aan het behoud van dit voor Leusden unieke torentje. Anders is er binnen afzienbare tijd niets meer van over. LEUSDEN - Op de kruising van de Randweg en de Valleilaan raakte maandag om ongeveer 18.15 uur een 15-jarig meisje uit Leusden zwaar gewond bij een ongeluk. Even daarvoor fietste zij over de Valleilaan en wilde de Randweg oversteken. Daarbij verleende zij geen voorrang aan een automobi list uit Amerongem Door de botsmg liep de jeugdige fietster zwaar let sel op. Zij had haar linkerarm en - been gebroken, en had tevens een flinke een flinke hoofdwond. Met spoed werd zij overgebracht naar het Amersfoortse St. Elizabeth-zie- kenhuis. De bestuurder van de auto kwam met schrik vrij. LEUSDEN - Amnesty International afdeling Leusden houdt maandag 14 september vanaf 20.00 uur de maandelijkse schrijfavond in basis school 'De Brink', Lijsterbeslaan 54. Deze maal kan worden geschreven naar de autoriteiten van Jordanië, Turkije en China. Voorbeeldbrie ven zijn dan aanwezig. Dat het schrijven van brieven met voor niets is, bewijst een reac tie uit de Dominicaanse Republiek. Wie deze lezen wil, kan ook maan dag terecht. LEUSDEN - Een bezoeker van activiteitencentrum 'De Korf kwam maandag om ongeveer 22.30 uur tot de ontdekking, dat alle vier de sierwieldop- pen van zijn auto waren ge haald. Zijn voertuig stond die avond geparkeerd bij het cen trum. Op de gestolen wieldop pen stond het merk van de Dersonenauto vermeld. Het betreft een Ford van het type Escort. Getuigen van de dief stal of degenen die maandag iemand bij de auto hebben ge zien, kunnen kontakt opnemen met de Leusdense politie, 944444. LEUSDEN - De Gooise band 'Direct Inject' treedt zaterdag 12 september op bij de 'Zooz' in het Jeugdhonk, Hamersveld- seweg 100. De groep staat daar vanaf 20.00 uur m de schijnwerpers. Het repertoire dat de groep dan speelt, be staat uit hits van onder meer 'Dire Straits', 'Level 42', 'Ma donna', 'Roxy Music', 'Golden Earring' en "Billy Ocean' 'Di rect Inject' is vijf mensen sterk en bespeelt drums, bas, gitaar en keyboards. De groep heeft naar eigen zeggen een 'voor treffelijke amerikaanse' zan geres. Iedereen vanaf 16 jaar is tij dens het optreden welkom. De toegangsprijs bedraagt 3,50. USDEN - De evangelisatiecom- sie van de Gereformeerde ker- n vnj gemaakt begint binnenkort i zogenaamde Bijbelcursus. ze cursus heet 'Alstublieft, een chenk uit de hemel', en is be- M ;ld als hulp bij het lezen van de m iel. De commissie heeft ook nnen voor een vervolgcursus op ifij eerstgenoemde cursus. Beide sussen bestaan uit 26 lessen, in de orde komen m de eerste sus hoe de Bijbel is ontstaan en ai het gezag van de Bijbel is. In cte lijnen wordt besproken hoe Dij vanaf de schepping een ver- md sloot met de mens en welke lats het verlossmgswerk van HJSDEN - Maandag 14 september lodt de Nederlandse Christelijke Ruwen Bond (N.C.V.B.) afdeling (isden-Centrum een bijeen- :ien Christus daann had. Bijzondere aandacht krijgt het bidden, het werk van de Heilige Geest, de christelijke feestdagen en de kerk. De vervolgcursus gaat in op de christelijke geloofsleer als zoda nig. Dit aan de hand van de Apostolische geloofsbelijdenis. De cursussen kunnen mondeling of schriftelijk worden begeleid. De kosten bedragen 30,- voor de eerste, en 37,- voor de tweede cursus. Deelnemers kunnen zich aanmelden door een brief te sturen in een open enveloppe, naar het Centraal Bureau Stichting Werk groep Bijbelcursus, Antwoordnum mer 837, 3800 AV in Amersfoort. Meer informatie wordt verstrekt door de heer P. Eggermont, Bene- dictijnenhove 3 in Leusden, tele foon 946629; en de heer C.M. Pool, Dinkelwijk 21 in Leusden, telefoon 944770. komst in het Gereformeerde Dien stencentrum, Burgemeester De Beaufortweg 18. Tijdens deze ver gadering zal mevrouw Opwijda, apotheker in Leusden, vertellen over 'het zorgvuldig omgaan met geneesmiddelen'. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Meer inlichtin gen worden telefonisch verstrekt via de nummers 948093 of 945372. (advertentie) Christelijk Lektuurkontakt BOEKENBEURS '87 Landelijke presentatie van het christelijke boek ZATERDAG 12 SEPTEMBER van 10 tot 17 uur Expositie 350 jaar STATENVERTALING Muzikale medewerking van de SPIRITUAL SINGERS VELUWEHAL BARNEVELD vlakbij N S-station Barneveld (C) ruime parkeergelegenheid kindercrèche Gratis toegang ACHTERVELD - Dinsdagavond werd door de plaatselijke E.H.B.O - vereniging voor de dertigste maal een bloedafname-avond ge houden. Iedereen nissen 18 en 65 jaar kon deze avond bloed afstaan. Teneinde te voorkomen, dat de ge zondheid van de bloedgevers in het geding kwam, moest vooraf een vragenlijst worden ingevuld, werd een vingerprikje genomen in verband met eventuele bloedar moede en werd de bloeddruk ge meten. Jammer voor de organisatie was, dat het aantal bloedgevers van vo rig jaar niet werd gehaald. Toen Donderdag 10 september Van vandaag tot en met 13 sep tember oud papier-aktie Roda'46 i met container bij kantine op Burge- I meester Buiningsportpark; 21.00 uur: jazz-concert in Cafe 'De Swartesteegh', Zwarteweg 6, i met optreden kwartet Jan Verwey Wiebe Haanstra; 20.15 uur: concert van vader en zoon Van Spaendonck in boerderij 't Claeverenblad. De Brink 16. Vrijdag 11 september 20.15 uur: opening expositie Mies Kroonenberg (aquarellen) en Leusdenaar John Seegers (foto's) in boerderij 't Claeverenblad, De Bnnk 16. Zaterdag 12 september 11.00 uur: onthulling naam van zwembad m aanbouw op het Bur gemeester Buiningsportpark en uitreiking prijswinnaars; daarnaast onthulling 'artist impression' en rondleiding langs de bouwplaats; 20.00 uur: startavond Gerefor meerd/Hervormd jeugdwerk 'Zooz' met optreden van groep 'Direct In ject' m het Jeugdhonk, Hamers- veldseweg 100. 20.00 uur: dans- en contactavond voor alleenstaanden in Cafe-res- taurant 'De Mof. Arnhemseweg 95 in Leusden-Zuid, met medewer king van het 'Caledonian Combo'. Maandag 14 september 10.00 uur: rondleiding van onder meer Katholieke Planelandsvrou wen Organisatie (K.P.O.) langs ex posities in boerderij 't Claeveren blad door Kees Vial (zie verder vrijdag 11 september); Van vandaag tot en met 10 okto ber expositie van Schildersclub 'Loysden' in het Gereformeerde Dienstencentrum, De Beaufortweg 18; 19.45 uur: bijeenkomst Neder landse Christelijke Vrouwen Bond (N.C.V.B.) in het Gereformeerde Dienstencentrum, Burgemeester De Beaufortweg 18, over 'het zorg vuldig omgaan met geneesmidde len'; 20.00 uur: vergadering raads commissie Financieel Beleid en Be heer (FBB) in het gemeentehuis, 't Erf 1. Dinsdag 15 september 20.00 uur- bijeenkomst Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen (N.B.P.V.) m Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder, Burge meester Van der Postlaan 2, met dia-lezing mevrouw Tiernego-De Haan over oud-Amersfoort; 20.00 uur: vergadering Planad- viesgroep in het gemeentehuis, 't Erf 1; Zaterdag 12 september: 20.00 uur: disco/danswedstijden in De Moespot; 20.00 uur: disco-show in manege ,,De Klaveet". Zondag 13 september: 11 00 uur Zonnebloemvienng „ziekendag" in Ons gebouw; 14.00 uur: disco in „de Klaveet". Dinsdag 15 september: 9.00 uur: Welfareclub „Zonnebloem" in „Ons gebouw". waren er 199 bloeddonors. Deze keer waren dat er 175. „We zijn toch heel tevreden over de op komst," aldus een woordvoerder van de vereniging. Omdat het zoals gezegd het der tigste achtereenvolgende jaar was, dat in Achterveld bloed werd afge staan, kreeg elke donor een roos aangeboden. Burgemeester mr. A. Panis liet deze avond ook zijn be langstelling blijken. Hij nam een kijkje bij de bloedafname, en on derhield zich even met de bloed gevers. Een geste die blijkens de reakties zowel door de organisatie als de donoren op prijs werd ge steld. 'Ons Gebouw' m Achterveld hjkt wel omgetoverd in een ziekenzaal. De werkehjkheid is, dat hier donoren hun bloed afgeven. Maandag gebeurde dat m deze plaats voor het dertigste achtereenvolgende jaar. (adyertentie) door Jan Versteegt. Het weer is even rustig ge weest deze week. Na het voor proefje van de herfst, ons voorge schoteld op maandag, knapte het weer dinsdag en woensdag wat op. Een zwak hogedrukgebiedje was hiervoor verantwoordlijk. Het trok echter weer snel naar het oosten onder invloed van een sterke westelijke luchtstroming, optredend in de hogere luchtla gen. Inmiddels weet u dan, dat sta biel zomerweer een illusie is. In tegendeel, een nieuwe depressie diende zich aan. Vandaag zal deze opnieuw voor de nodige el lende hebben zorggedragen: re gen en wind. De depressie trekt de komende dagen via IJsland richting Schot land om in het weekeinde in de buurt van Noorwegen aan te ko men. Morgen kan het tijdelijk wat beter worden, maar naar ver wachting zal een nieuw regenge- bied ons zaterdag regen brengen, ook zondag zijn we de invloed van de depressie nog niet kwijt. Al met al geen beste vooruitzich ten voor een waarschijnlijk wis selvallig weekeinde. Wat de temperatuur betreft, deze zal met name 's nachts weer wat hoger worden. Vooral dins dag op woensdag was het vrij koud, bij een heldere hemel en volle maan. Een prachtig gezicht. Het nadeel is zoals wel eens eer der genoemd het ontstaan van mist door afkoeling. Het verkeer krijgt daar de komende weken, zolang het nog zomertijd is, meer last van, uiteraard indien het op treedt. De meest hardnekkige mist ont staat tussen 6.00 en 8.00 „Zonne tijd". Gedurende de zomertijd is dat dus tussen 7.00 en 9.00, uitge rekend juist in de ochtendspits. Er wordt dan ook wel eens ge zegd, dat de zomertijd beter ietsje eerder kan eindigen. *s Avonds immers profiteren we er nauwe lijks meer van. Afgelopen maandag om 20.13 uur was het volle maan. Er be staat de zegswijze: „Een maan dagse maan zal met storm en re gen vergaan." Dat wil zeggen: als een volle maan op een maandag valt, dat het dan een hele maan- cyclus en dat is 4 weken lang, slecht weer zou zijn. Weer ande ren zeggen, dat zoiets geldt als een nieuwe, dus donkere maan, op maandag valt. Wie heeft ge lijk? Ik weet het niet. Over de invloed van de maan op het weer is al genoeg gezegd en geschre ven. Maar als die van de volle maan geldt dan ziet het er niet best uit. Want dan brengt septem ber veel kommer en kwel. Laten we hopen dat het niet uitkomt.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3