kap Vallentgoed (40 jaar) verlegt oortdurend zijn fysieke grenzen O* O* 1 1 wet ■vb astig handbal—r —voorspel Ongeslagen >usdense onderwijzer zaterdag aan start Amersfoortse marathon: Miele RODA'46-EMM MIELE Keukencentrum Huizenga MIELE KEUKENS, ALS KLASSEB EPALEND IS dei USDEN - Voor degenen onder ons die hun ogen in het m dense goed de kost plegen te geven, is Jaap Vallentgoed n ig geen onbekende meer. Wellicht dat er bij het horen van tam nog niet meteen een lichtje gaat branden, maar als we rtellen dat jaap die tengere, afgetraind ogende, grijzende is die dagelijks de straten van Leusden in hoog tempo me ilig maakt, zullen velen weten wie we bedoelen. Voor ons het in ieder geval een typisch voorbeeld van „oh, is hij toen we kennis maakten met de veertigjarige onderwijzer de Hobbit. dei k zochten Jaap op omdat we uit [aans betrouwbare bron ver- !se: n, dat hij van plan zou zijn een Mt hoofdstuk toe te voegen aan da middels lijvige boekwerk dat P ke sportieve carrière van de .eiden afkomstige lange-af- e Q loper beschrijft. Zaterdag zal ntgoed in Amersfoort de ma- Ua n aanvallen. De h noe J'J if le i WIJ i ar tere LSTE treffen in deze kolommen EO vaak een vertegenwoordi- wjk hoek van wat wel ^en we schijnlijk niet eens ten on- ie) de edelste aller sporten ge ld wordt: de atletiek. En dan in ijzonder het lange-afstandslo- Toch heeft juist deze vorm van ief recreeren de laatste jaren norme vlucht genomen, getui- it nog immer groeiende leger rimmers, joggers en wat dies zij. Zo vreemd is dat ook niet n tijd die gekenmerkt wordt een steeds verder toenemen- ndividualisering, gekoppeld le groei in hoeveelheid vrije >iedt met name het hardlopen utstekend alternatief aan die- n die het sporten in vereni- iverband als een knellend ilijf ervaren en die zich niet kunnen of willen aanpassen le vaste tijden en verplichtin- die het verenigingsleven met neebrengt. Want is het niet zo iet trimmen de mogelijkheid tegen zeer geringe kosten, k willekeurig tijdstip van de individueel of in groepsver- en naar ieders vermogen het i)f in beweging te krijgen en de itie op peil te houden of te gen? EMISME ch kleeft er aan het trimmen een nadeel. Het vraagt van de ifenaar een behoorlijk mate :elfdiscipline, die lang niet ie- en gegeven is. In het grote pak joedbedoelende sjokkers (ex- cusez le mot), is het aantal „die hards", de volhouders, al gauw op de vingers van een hand te tellen. En in die groep bevindt zich een enkeling voor wie het lopen meer inhoud krijgt, voor wie het lopen van middel (of noodzakelijk kwaad) doel wordt. Die mensen gaan, niet zelden op hogere leef tijd, op zoek naar hun fysieke gren zen. Zo'n persoon is Jaap Vallent goed, iemand voor wie de duur- loop onderdeel was van een trai ning ten behoeve van iets anders, maar die de charme van het lange- afstandslopen „ontdekte". Want, let wel, als u Jaap door Leusden ziet snellen is hij bezig „kilometers te maken". En kilometers maken is m het geval van Vallentgoed bepaald een eufemisme, want in weken als deze, waarin hij zich voorbereidt op zijn eerste marathon, kunnen de afstanden die hij aflegt oplopen tot 160 kilometer per week. Ovengens staat de prestatie nog met zo lang hoog in het vaandel van Vallentgoed. Maar toen hij vorig jaar inschreef voor de halve mara thon van Amersfoort en die als der tiende beëindigde, was dat aanlei ding om het lopen meer seneus te gaan benaderen. Hij werd lid van atletiekvereniging. „Atlis" in Amersfoort en begon meer wed strijden te lopen. En zo konden er inmiddels enkele aansprekende resultaten op zijn palmares worden bijgeschreven. In de winter won hij de Wmtercup in Baarn m zijn klasse (dne wedstrijden over respectie velijk 10, 15 en 20 kilometer), de Hamershofloop en de halve mara thon van Renswoude. Bovendien maakte hij deel uit van de Altis- ploeg, die dit jaar de Eemmeerloop won. een estafette over ruim veer tig kilometer. Zaterdag staat de eerste hele grote uitdaging op het programma: de marathon. BEPERKINGEN De sportieve carrière van Val lentgoed is inmiddels een lange. In Leiden was hij vooral actief in de Hardloper Jaap Vallentgoed pakt de handschoen op van een nieuwe uitdaging: de marathon. teamsport, waar het handbal en la ter het basketbal jarenlang zijn voorkeur genoten. Pas toen hij een jaar of vijftien geleden Leiden voor het Leusdense verruilde, verliet hij de teamsport. Vallentgoed: „Er komt een moment dat je met meer zo'n zm hebt om je te bmden aan een vereniging. Voor mij viel dat moment samen met het tijdstip dat ik hier in Leusden kwam wonen. Je wilt je handen vrij krijgen om eens andere dingen te gaan doen." Maar die andere dingen blijken nogal eens een synoniem te zijn de ge neugten des levens, die niet echt bevorderlijk zijn voor het lichame lijk welbevinden van de sporter in hart en nieren. Met name de condi tie holde in die tijd achteruit. Daar kwam Vallentgoed ook achter. „Dan merk je ineens dat je totaal geen conditie meer hebt en dan wordt het tijd wat te gaan doen. Bovendien was ik in aanraking ge komen met de mensen die andere dingen deden en dat had bij mij tot gevolg dat ik, in een soort opwel ling, een racefiets aanschafte. Stomtoevallig kwam ik er toen achter dat een vriend van mij, Ety Zwerus, precies dezelfde fiets had gekocht en bovendien bleek hij dezelfde belangstelling voor het fietsen aan de dag te leggen. Sa men zijn we toen gaan trainen en dat nam al gauw forse proportie's aan. In die tijd reed ik echt grote tochten als de Elfstedentocht, De Vale Ouwe tocht en niet te vergeten de Batavustoertocht. Samen met Ety werd het echt fanatiek, toen hebben we zelfs aan „wilde" wie lerronden meegedaan. We zijn echter nooit zover gegaan dat we bij de KNWU licentie's hebben aan gevraagd. Maar we reden duizen den kilometers." „Toch vond ik dat het fietsen wel zijn beperkingen had," vertelt Val lentgoed verder. „Het is een typi sche mooi-weer activiteit. Dat was een duidelijke beperking wat mij betreft. Dan ga je uitkijken naar wat anders, om in ieder geval de win termaanden te overbruggen. In eerste instantie ben ik toen gaan schaatsen en gaan lopen. De laatste zes, zeven jaar heb ik dat m die combinatie gedaan" DOEL De echte charme van het lopen ontdekte Vallentgoed nog niet zo lang geleden. Hoewel hij altijd wel aan duurloopjes had gedaan, ston den die altijd ten dienste van ande re sporten. Ook de laatste tijd was het meer een bezigheid in een pe riode, dat er kon worden gefietst. Sinds kort is dat echter radicaal veranderd. Vallentgoed: „Als je veel loopt, krijg je daar op den duur plezier in. En helemaal als je dat gaat afzetten tegen bijvoorbeeld het fietsen. Dat werd toch wel erg tijdrovend. Aan een uurtje hab je op den duur niet meer genoeg. Op het laatst was ik met fietsen gewoon een groot deel van de dag kwijt. Bij het lopen is een half uurtje al snel voldoende en als je het veel doet gaat het je ook steeds gemakkelij ker af. Maar de prestatie stond niet voorop. Voor mij waren de ele menten conditie en ontspanning het meest belangrijk. Toch is daar ook verandering in gekomen. Als je steeds maar aan het trainen bent, wil je ook een doel gaan kiezen. Voor mij was dat de halve mara thon van Amersfoort. Mij opzet daar was voor mezelf een leuke tijd neer te zetten. Maar de prestaties werden gaandeweg steeds beter. Ik begon er ook meer tijd in te steken dan strikt noodzakelijk was. Ik ging meer wedstrijden lopen en vorig jaar eindigde ik tot mijn ver bazing als dertiende in de halve marathon van Amersfoort en dat was het sem om lid te worden van een atleüekvereniging. Bovendien werd dat ook geadviseerd. Onder deskundige begeleiding ben je natuurlijk beter en gerichter bezig, dan wanneer je voor jezelf loopt. En smdsdien is alles een beetje in een stroomversnellig terecht gekomen. Steeds meer wedstrijden en goede resultaten Zo won ik de Wmtercup in Baarn in de klasse Veteranen 1, de Hamershofloop en de halve ma rathon van Renswoude In het voorjaar liep ik mee in de Altis- ploeg die de Eemmeerloop won." PATAT En de volgende uitdaging voor Vallentgoed, die met zijn veertig jaar nog steeds zijn fysieke gren zen verlegt, is het lopen van de marathon: „Ja, hoewel ik op de baan ook heb gelopen, ben ik er achter gekomen dat mijn kracht toch ligt op de wat langere weg wedstrijden. En wat dat betreft is de marathon natuurlijk een gewel dige uitdaging. De vraag die mij nu voortdurend bezig houdt is: kan ik het wel aan?" Aan de voorbereiding zal het m ieder geval niet liggen. Val- lenthoed is nu twee maanden bezig met specifieke marathontraining. Loopt hij normaal zo'n 80 kilometer per week, de laatste weken liep dat weieens op tot het dubbele. Boven dien is hij onderworpen aan een strak leefritme en een dieet, waar ook het gezin letterlijk wat graan tjes van meepikt. Hoe kijkt Vallentgoed aan tegen zaterdag? „Mijn uitgangspunt is in eerste instantie niet de marathon uitlopen, maar een goede tijd neer zetten. Dat klinkt misschien wat raar, maar ik bedoel ik ga weg met de bedoeling de marathon m een tijd van rond de twee uur en veertig minuten te lopen. En dat kan dan twee uur vijftig worden of drie uur, maar het is wel een andere bena dering dan wanneer je kiest voor uitlopen. Want ik denk niet dat dat het punt is. Maar de marathon in vier uur doen heeft wat mij betreft geen zm." En wat zijn de plannen na zater dag? „Na zaterdag pak ik weer eens de fiets en dan ga ik een hele grote zak patat kopen", is het la chende antwoord. Maar voor de langere termijn staat er alweer een meuwe uitdaging op het program ma. Samen met ploeggenoten van Altis gaat hij een poging doen het Guinnes Book of Records te halen, door te trachten in 24 uur een zo groot mogelijk afstand af te leggen In ploegen van acht gaat men in estafettevorm proberen dit huza renstukje te klaren. FANATISME Wat trekt Vallentgoed zo in het lopen? „Die vraag is moeilijk te beantwoorden. Maar ik denk dat het een enorm gevoel van vrijheid geeft. Eigenlijk is het cliché ont spanning door inspanning perfect van toepassmg op het lopen. Ik kan het iedereen aanraden. Overigens geloof ik wel, dat mensen die eraan beginnen nog weieens de neiging hebben te snel aan wedstrijden gaan denken. Men is teveel presta tiegericht en ik denk dat dat met belangrijk is. De marathon bevoor- beeld oefent door de grote publi citeitsgolf een enorme aantrek kingskracht uit. Maar ik ben bij voorbeeld meer tevreden met een goede tijd op de vijf kilometer, dan met een slechte op de marathon". „Toch heeft het lopen, en hele maal zoals ik het op het ogenblik mee beoefen, ook wel nadelen. Je bent bijvoorbeeld erg ik-gericht bezig. Bovendien is het gezinsle ven, de tijdsindeling enzovoort he lemaal afgestemd op mijn ntme en dat is wel eens moeilijk". Zijn vrouw, Maureen, valt hem daarin bij en zegt dat het niet altijd even makkelijk is. „Maar we hebben er wel met zijn allen m toegestemd dat Jaap dit ging doen", klinkt het be rustend. „Het is ook goed geweest dat ik me heb aangesloten bij een vereni ging", vervolgt Jaap, die zaterdag als enige Leusdenaar aan de start zal verschijnen in Amersfoort, „ze ker met het oog op de sociale as pecten. En je leert je fanatisme te relativeren", besluit Vallentgoed, die we in deze kolommen wel eens de vliegende onderwijzer hebben genoemd (met respect, overi gens-red.). Zaterdag zullen we we ten of hij ook de marathon aan kan. Vallentgoed: „Volgens Bartjes (een oud-collega van Vallentgoed - red.) moet ik er klaar voor zijn". A.s. zondag 13 september 1987 Aanvang 14.30 uur Wedstri/dbal aangeboden door Meindert Vlugt „Horeca Totaal" Installatiebedrijf EUSDEN/ACHTERVELD - weekeinde wordt op de den van de voetbalclubs de afdeling Utrecht de bal r de tweede keer in com- tieverband aan het rollen racht. Roda zaterdag gaat bezoek bij het Utrechtse ox, terwijl de zondag en iterveld het thuisfront pro- en te verwennen in de ont- etingen met respectieve- EMM en BFC. e zaterdag-groep staat voor de om de goede start van afgelo- week aan een even goede tzetting te helpen. En dat zal n het Utrechtse Velox nog las- jenoeg zijn. De Utrechtenaren hen eveneens met een over- ling en ten overstaan van het vet^ n publiek zal men er alles aan Velox - Roda '46 REVANCHE juli iaal roor site jnte De zondagploegen Achterveld en Roda hebben m de eerste thuis wedstrijd van het seizoen het éen en ander recht te zetten. Toch is het maar de vraag of de tegenstanders van zondag zich erg goed zullen lenen voor een revanche. BFC (vo rig seizoen een echte topper in de eerste klasse), de opponent van Achterveld, startte weliswaar stroef via een 2-2 gelijkspel bij Bar- neveld, maar geldt nog steeds als een gevaarlijke ploeg waar ook dit seizoen in de top rekening mee gehouden zal moeten worden. Het is bovendien maar de vraag of de geplaagde trainer Cor Hoogland al zover is dat hij met een volledige ploeg kan starten. Het Hilversumse SMM blijft ook immer een ploeg waartegen het uitkijken is geblazen. Voor Roda dus ook geen ploeg om nu eens lekker handenwrijvend naar uit te zien. Olympia gaat thuis op zoek naar eerherstel tegen Zuiderzeevo- gels, terwijl debutant Barneveld gelijk met één van de gedoodverf de favorieten te mlken knjgt. Naar- den '79 heeft op voorhand dan ook de beste papieren. BW '31 mag laten zien dat de overwinning op Achterveld geen vergissing is geweest. Dan moet wel Kockengen in eigen huis ver slagen worden. Veensche Boys en WZA zijn beiden als verliezer uit de eerste ronde gekomen en zullen onderling gaan uitmaken wie er voorlopig verliezer blijft. Een ge lijkspel lijkt hier echter m het ver schiet te liggen. Programma eerste klasse zon dag: Roda '46 - EMM Olympia '25 - Zuiderzeevogels Barneveld - Naarden '79 Achterveld - BFC Kockengen - BW '31 Veensche Bovs - WZA er is geen betere LEUSDEN - Waar andere competities afgelopen weekeinde hun start beleefden, begint de veldhandbalcompetitie al aardig op dreef te raken. Voor de teams van LHV gaat het voorlopig niet slecht. De heren gaan na drie wedstrijden ongeslagen aan de leiding, terwijl de dames, ondanks de nederlaag tegen Lim- vio zondag, nog royaal in de top-drie staan, nadat men inmid dels vijf ontmoetingen afwerkte. Bij de heren is de schifting m de Nieuwegein-HMS/ Achilles 2 8-12 RHC-Nijenrodes 2 11-11 LHV-Corbulo 20-17 Stand 2B: 1. LHV 3-6; 2. HMS'Achilles 2 3-4; 3. Baarn 3-4; 4. RHC 3-3; 5. Nijenrodes 2 3-3; 6. SHVU 3-2; 7. Nieuwegein 3- 2; 8. Corbulo 3-0. Programma 2B: Corbulo-Baarn HMS/Achilles 2-LHV Nijenrodes 2-Nieuwegein SHVU-RHC AANSLUITING De LHV-dames hebben een zwaar begin achter de rug. De Leusdenaren openden met vijf wedstrijden m dne weken en dat was geen sinecure, zo vlak na de zomerstop Helemaal ongeschon den kwam men die beginfase met door. Eerst speelde men gelijk bij SDO en zondag moest de ploeg van Joop Douma zelfs een nederlaag accepteren tegen koploper Limvio, dat zich als een belangrijke titel kandidaat presenteert. Voor de Leusdenaren is het in het resterende programma zaak de aansluiting niet verder te verliezen en op papier is dat ook niet onmo gelijk. De dne tegenstanders die de ploeg nog krijgt, zijn op dit mo ment de zwaksten uit de tweede klasse B. Zondag wacht de Leusde naren Laren 3, dat tot nog toe geen winst wist te behalen. Daar mag tweede klasse B na dne wedstrij den al bijna compleet. LHV bleef als enige nog ongeslagen over eind, mede dankzij de 20-17 over winning van afgelopen zondag op Corbulo. Maar waren er voor de wedstrijden van zondag nog zes ploegen met twee punten uit twee wedstrijden, nu zijn er nog maar twee ploegen over mét twee ver- liespunten. Eén van die ploegen is het Utrechtse HMS/Achilles 2 en dat is de tegenstander die LHV zondag te wachten staat. Voor de Leusdena ren dus een uitgelezen mogelijk heid om nog een mogelijke concur rent verder op achterstand te zet ten. Omdat HMS een totaal onbe kende ploeg is in dit gezelschap, valt er echter op de uitslag nog geen pijl te trekken. Mochten de volgelingen van Co Wethly er in slagen zich van HMS te ontdoen, dan is het niet ondenkbaar, dat men de voorsprong op de concurrentie verder vergroot. De andere kaper op de kust, Baarn, krijgt het name lijk niet eenvoudig bij Corbulo in Woerden. Ondanks het feit dat de ploeg nog onderaan staat zonder punten, blijven de Woerdenaren een belangrijke outsider. Nijenrodes 2 en Nieuwegein en SHVU en RHC leveren op voorhand ook interessante duels op in de klasse waar de krachtsverschillen erg klein lijken. Uitslagen 2B: Baarn-SHVU 18-17 LEUSDEN - Dinsdagavond werd de tweede ronde van het afdelingsbekervoetbaltoemooi gehouden. De twee nog overgebleven vertegenwoordigers uit Leusden. Roda zaterdag en zondag, bereikten ook de derde ronde, zij het met moeite. Roda zaterdag kwam op eigen terrein tegen eerste klasser FC Horst niet verder dan 1-1 Nadat Coen van Dijk de thuisploeg voor rust aan een voorsprong had geholpen, kwam Horst m de tweede helft uit een vrije schop gelijk. Strafschoppen móesten m de invallende duisternis de doorslag geven en daarin ontpopte Berry Buunk zich als een reddende engel. De doelman stopte twee penalty's, waardoor Roda verder kwam. Roda-zondag bleef tegen Barneveld eveneens op 1-1 steken. Ook hier toonden de Leusdenaren zich m het nemen van strafschoppen het bekwaamst, waardoor de formatie van Ruud Maas verder bekert. Op de foto snelt Nico Romevn een teaenstrever van Horst m volle aaloo voorbii. LHV dus eigenlijk geen fouten ma ken. Interessant is de ontmoeting tus sen Limvio en SDO, die in het klas sement één en twee staan. Een ge lijkspel lijkt op het oog een resul taat waarbij LHV het meeste garen spint. Debutant AAV zal moeten sco ren tegen Celeritas 2, wil men se neus in de race blijven om ook volgend jaar m de tweede klasse uit te mogen komen. Celeritas lijkt ook een ploeg die moet vechten voor lijfsbehoud. Uitslagen 2B (2-9: midweekspro- gramma): Laren 3-Celeritas 2 9-10 Limvio-Bat/Seyst 9- 5 SDO-AAV 7- 5 LHV-UDSV 2 10- 6 Uitslagen 2B (6-9): SDO-Fortissimo 2 6-3 LHV-Limvio 6- 7 UDSV 2-Laren3 9- 3 Bat/Seyst-Celeritas 2 10-12 Stand 2B 1 Limvio 5-10; 2. SDO 5-9; 3. LHV 5- 7; 4. Fortissimo 2 4-4; 5. Celeritas 2 4-4; 6 Bat/Seyst 4-2; 7. AAV 4-2; 8 UDSV 2 5-2; 9. Laren 3 4-0. Programma 2B: Limvio-SDO Laren 3-LHV Celeritas 2-AAV Fortissimo 2-Bat/Seyst advertentie Zeist: Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750 Tijdelijk* tot f 5.000,- voordeel op de komplete Miele-keuken-van-uw-keuze tijdens de najaarsaktie. *(t/m 10 okt. 1987)

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5