'Ros Beyaart' weer open als multifunctioneel horecabedrijf pen Monumentendag oorziet in behoefte lieuwe exploitant wil niet alleen 'voedsel transporteren' Steun van Jantje Beton voor speelotheek Jaar programma N.C.V.B. Fototentoonstelling Bijeenkomst V.A.C. Disco in 'De Til' Blauwe knoop DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 (van één van onze mederwerkers) LEUSDEN - Vanaf jongsleden donderdag is het onde, ver trouwde "Ros Beyaart" aan de Hamexsveldse weg weer open voor het publiek. In zeventig dagen tijd heeft de nieuwe exploitant Max van Holst Pellekaan het oude "Ros" een complete metamorfose doen ondergaan. Met zijn, zoals hij het zelf noemt, "gouden ploeg jongens", staat Max klaar om zijn gasten te ontvangen. "De tijd waarin een kelner niet veel meer was dan een voedsel- transporteur is wat mij betreft voorbij. Wij voelen ons meer gastheren, die het de bezoekers naar de zin moeten maken. Wij willen de mensen verwennen als ze een avondje uit zijn", aldus één van de jongste horeca-onder- nemers van ons land, Max van Holst Pellekaan. )onderdag middag werd het ge- ieel vernieuwde "Ros Beyaart" )fficieel geopend door pastor B.J. »r Bekke. De pastor deed dat in ijn functie van voorzitter van de achting tot behoud van het Ros eyaart". In zijn openingstoe- praak dankte de heer ter Bekke Ie voormalige exploitant van het Hos Beyaart" John Visser. John risser heeft "het Ros" een goede iaam bezorgd en heeft het moge- ijk gemaakt dat het gebouw be- iouden kon blijven. Dat de band ussen kerk en kroeg niet meer zo lecht is als vroeger heeft meer te naken met de veranderingen in maatschappij dan met het be id van John Visser, is de mening de pastor. lor ter Bekke wenste de luwe exploitant Max van Holst •llekaan veel succes met zijn iuwe onderneming. Met een op het lied van het Ros dat in Dendemonde zijn deed legde de pastor de met Leusden: "O Leus- altijd de roem be- van het peerd zo wijd ver- Met het heffen van een champagne werd de opening het verbouwde pand bekrach- BREDE OPZET Max van Holst Pellekaan wil met zijn medewerkers graag alle toe komstige bezoekers van het Ros van dienst kunnen zijn. Chef-kok Jan Pehlig staat er samen met zijn collega Ronald Eerden garant voor dat de echte fijnproever in het restaurant volledig aan zijn trekken komt. Op de fraai uitgevoerde menu kaart treft men gerechten en com binaties aan die de doorsnee huis vrouw waarschijnlijk niet dage lijks op tafel zal zetten. Men heeft een vishandel uit Amsterdam be reid gevonden om de toevoer van verse vis naar het restaurant te ga randeren. "Voor diepvriesvis moet je bij mij dus niet zijn. Op is op." Aldus de jonge horeca-on- dernemer. Op de menukaart is in elke prijs klasse wel iets te vinden. Men kan het zo goedkoop of zo duur maken als men zelf wil. Max en zijn team verwachten veel van het zogenaamde maandmenu. Het menu, dat een maand gehand haafd blijft, omvat vijf gangen. Ex clusief wijn komt deze aanbieding op 52,50 per persoon. Als ope- SDEN - Niettegenstaande de weinig hoopgevende weerbe- van de voorafgaande dagen, is de Open Monumenten- Lensden een onverwacht succes geworden, de fietstocht, die was georganiseerd door de Historische Leusden, namen ruim honderd personen deel. tocht in Leusden ter gelegenheid van de Monumentendag begon bij de tyskerk in Leusden Zuid. v.l.n.r. Kok Ronald Eerden, exploitant, Max van Holst Pellekaan, gast heer Jan van de Brink en chef-kok Jan Pehlig. ningsaanbieding doet het Ros Beyaart het nog aardiger. Twee personen kunnen in de maand september terecht voor een vijf gangen diner voor de prijs van 99,50. Twee flesjes wijn zijn bij deze prijs inbegrepen. Alhoewel Max giaag gasten ver welkomt die komen om te genie ten van de culinaire hoogstandjes van chef-kok Jan Pehling en Ro nald Eerden, zal het Ros Beyaart ook de mensen tevreden kunnen stellen die tussen de middag even snel een hapje willen eten. Dit be tekent dus dat men ook voor de 'ordinaire' uitsmijter bij het Ros Beyaart terecht kan. GASTHEREN Heel nadrukkelijk streeft Max van Holst Pellekaan er naar om een goede gastheer te zijn. Zijn visie wordt voor de volle 100 ge deeld door de man die in het res taurant de bediening voor zijn re- keing zal nemen, Jan van de Brink. Van de Brink is in Leusden geen onbekende, hij heeft al enkele ja ren in het "Ros Beyaart" gewerkt maar "is er even tussen uit ge weest. Zowel Max als Jan zijn lid van het "Gilde van Gastheren", een organisatie die er naar streeft het "gastheerschap" in de horeca naar een hoger niveau te brengen. "Het vak van kelner is te lang on dergewaardeerd geweest," aldus Max van Holst Pellekaan. ZALEN Het "Ros Beyaart" zal ook in de toekomst gezelschappen kunnen ontvangen voor een receptie, een vergadering, een feestavond of een andere gelegenheid. De "grote zaal" is iets kleiner ge worden omdat men ruimte nodig had voor de entree van het pand. Toch biedt de zaal nog altijd ruimte voor zo'n honderd mensen. Opvallend is de fraaie parketvloer in de zaal. "Nog uit de tijd van Piet Hilhorst. Het parket lag onder de vaste vloerbedekking. Na een op knapbeurt ziet de vloer er weer als nieuw uit", aldus een trotse Max. Wat Max van Holst Pellekaan be treft blijft de zaal beschikbaar voor alle groepen die er ook voor die tijd kwamen. "Jongerenvereni- Champagne bij de opening van het vernieuwde 'Ros'. v.l.n.r. Eigenaar Max van Holst Pellekaan, gastheer Jan v.d. Brink, pastor N J. ter Bekke, burgemeester A Panis en John Visser. De eerste deelnemers meldden zich precies tien uur aan de Dorps kerk in Leusden Zuid, van waaruit de tocht een aanvang nam. In de kerk werd, gedurende de gehele dag, het orgel bespeeld door ver schillende vrijwillige organisten. De monumenten kregen ook veel bezoekers die niet aan de fiets tocht deelnamen. Vooral het to rentje van Oud-Leusden en de boerderij Vlooswijk kregen veel bezoek. Het publiek was zeer te vreden over de organisatie en dat leverde de Historische Kring en kele tientallen nieuwe leden op. Dat het echter niet iedereen naar de zin is te maken bewees een dame, die de toren van Oud-Leus- den verliet en boos tegen de sup poost zei dat ze zich echt beetge nomen voelde. Misschien had ze verwacht dat ze Willibrord daar zelf zou ontmoeten. Is dat nu alles, wilde ze van de suppoost weten. Ja mevrouw, antwoordde die droog: Ik kan er helaas ook niet meer van maken. Maar die dame was wel een uit zondering, vele bezoekers waren blij met de gelegenheid het be roemde torentje eens goed van binnen en van buiten te bekijken. Hierbij waren ook verschillende bezoekers van buiten de ge meente. Bij de Hohorst wachtte de deelne mers aan de tocht een verrassing in de vom van koffie, thee of fris drank en voor de kinderen een versnapering, hetgeen door het internaat werd verzorgd. De leer lingen van het internaat verzorg den ook de rondleidingen door het gebouw, en zo eindigde de fietstocht in een gezellige bijeen komst in de hal van het internaat. LEUSDEN - De speelotheek "Ha mertje Tik" te Leusden krijgt ten behoeve van de start van de spee lotheek een bijdrage van 4000 golden van het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Be ton. Het Nationaal Jeugd Fonds staat garant voor leef- en speelruimte voor de jeugd. Door middel van het verstrekken van financiële bij dragen, zoals aan de speelotheek te Leusden, kunnen waardevolle ■■Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis initiatieven op het gebied van het vrijwilligersjeugdwerk tot ont plooiing komen. In het afgelopen jaar kregen ruim 380 projecten in het jeugdwerk de financiële steun die zij verdienen. In totaal ging het daarbij om een bedrag van ruim drie miljoen gul den. Ook de uitkering aan het jeugd- werd in Leusden werd mogelijk dankzij de opbrengst van de natio nale jeugdcollecte van Jantje Be ton. die dit jaar in de week van 2 tot 8 november plaatsvindt. LEUSDEN De Nederlandse Chnsten Vrouwen Bond (N.C.V.B.) afdeling Leusden-Zuid houdt dins dag 15 september een bijeenkomst in kerkelijk centrum 't Trefpunt, Arnhemseweg 75 in Leusden-Zuid. De avond is de eerste van het nieu we seizoen. Dominee P.C. Meyer uit Amersfoort zal spreken over een 'Bijbelse visie op vrouw, gezin en arbeid'. De vergadering begint om 20.00 uur. De rest van het jaarprogramma 1987/1988 van de bond ziet er als volgt uit: 13 oktober: de heer Schmetz uit Ermelo spreekt over 'Luisteren naar muziek'; 10 november: mevrouw Brink man uit Oosterbeek gaat m op het 'Milieu m en rondom ons huis, en onze voeding'; 15 december: kerst feestviering met de Nederlandse hervormde vrouwengroep; 12 januari: jaarvergadering. Me vrouw P. Abbring verzorgt een dia serie over een projekt in Burkina Fasso; 9 februari: de heer D.J. Bakker, chirurg m Baambrugge spreekt over Nederlandse ethiek en eutha nasie'; 14 maart: mevrouw L.C. Bot-Don uit Schiedam gaat m op 'Weerbaar heid'; 19 april: Vrouwen van Oranje', een uitvoering door een groep da mes van de N.C.V.B. uit Dronten, 10 mei: een creatieve bijeen- j ging Virus kan hier rustig zijn to neelavonden blijven houden," be vestigd Max desgevraagd. Behalve de grote zaal, die nu de naam "Rosbeier" heeft gekregen is er nog een "tuinzaal" die ruimte biedt aan maximaal 45 mensen. Het zaaltje is fraai opgeknapt Door het weghalen van een hoge heg heeft men nu uitzicht op de naastgelegen tuin van de pastorie. BAR Ook voor het nuttigen van een drankje kan men van nu af aan in het "Ros Beyaart" terecht. Bezoe kers kunnen rond een open haard of aan de bar plaatsnemen voor een drankje en eventueel een hapje. Het Ros zal zich aan de slui tingstijden houden zoals die gel den voor de andere horecabedrij ven in Leusden. Dat betekent nor maal gesproken om één uur slui ten. Vrijdag en zaterdag een uurtje later. Zolang de keuken open is (tot 22.00 uur) kan men aan de bar ook elk gerecht dat op de menu kaart staat bestellen. Na die tijd zal de keuze beperkt zijn, al kan er altijd wel een zogenaamde mixed grill besteld worden. ZELFWERKZAAMHEID De gehele verbouwing is uitge voerd door het aannemersbedrijf T.J. v.d. Belt. Het ontwerp dat in nauw oveleg met Max van Holst Pellekaan tot stand is gekomen, is van de hand van Jaap den Hartog Jan van de Grootevheen heeft de verantwoording gehad voor de in richting, die werd verzorgd door Beco projecten B.V. Naast de professionele bouwvak kers zijn er ook veel goedwillende amateurs betrokken geweest bij de verbouwing. Niet alleen Max zelf, maar ook zijn medewerkers zijn, vaak geassisteerd door vrien den en familieleden, maanden in de weer geweest om de verbou wing zo snel mogelijk rond te krij gen. TOEVAL De 25-jarige Max van Holst Pelle kaan is waarschijnlijk één van de jongste, zo niet de jongste horeca ondernemer van Nederland. Zelf zegt Max dat hij door "toeval" met het Ros Beyaart in aanraking is ge komen. De eerste stappen in het horeca bedrijf deed Max in het Leus- dense zwembad. In dienst van de zwembadstichting werkte Max in het restaurant van het zwembad. Nadat het restaurant "Geprivati seerd" was ging Max bij John Vis ser in de Korf werken. Met het echte "restaurantserveerwerk" had Max niets te maken, totdat hij in februari 1982 gevraagd werd om in het Ros Beyaart in te sprin gen. Door ziekte en vakantie zat exploitant John Visser in de pro blemen. "Be voelde me gewoon voor de leeuwen geworpen, ik kende het vak helemaal nog niet," aldus Max vijf jaar later. In 1985 vroeg John Visser aan Max of hij kans zag een café/bar op te zetten bij het aktiviteitencentrum "De Korf'. Het antwoord van Max was "ja". Het resultaat was dat op 1 augustus 1985 het café Monet de deuren opende voor het publiek. John Visser exploiteerde tot voor kort zowel het "Ros Beyaart" als "De Korf'. De heer Visser werd het allemaal teveel en vroeg Max om de exploitatie van het "Ros Beyaart" over te nemen. Ook nu was het antwoord "ja", met als re sultaat binnen enkele maanden een geheel vernieuwd "Ros Beyaart". ROSBEIJER Uit "Leusden in vertellingen" van J.M. Scouten lijkt dat het "Ros Beyaart" in zijn huidige vorm da teert van 1906. Op de plek van het huidige gebouw stonden voor die tijd een viertal woningen, in de volksmond "de vier heemskinde ren" genoemd De naam "Rosbeijer" wordt voor het eerst genoemd in 1766. De "Rosbeijer" is sinds 1872 eigen dom van de R.K. Kerk. Het ge bouw had een belangrijke functie in het Hamersveld van na de eeuwwisseling. De katholieke Ar beiders Beweging en de Hamers- veldse boeren hebben het "Ros" regelmatig uitgebreid en ver fraaid. In 1946 werd het Ros overgeno men en beheerd door Piet Hilhorst en zijn vrouw Behalve een café met bijbehorende zaal beheerde de familie Hilhorst ook de in het gebouw gevestigde Sparwinkel. John Visser heeft ervoor gezorgd dat de functie van het gebouw niet verloren ging toen de fami lie Hilhorst hun bedrijf wegens gezondheidsredenen moest beëindigen. Max van Holst Pel lekaan en zijn mensen zullen er ongetwijfeld voor zorgen dat het Ros Beyaart zijn functie ook in de toekomst zal behouden. komst met als spreekster mevrouw H. van Witsen uit Leusden. Tenzij een wijziging volgt, worden al deze bijeenkomsten gehouden in het genoemde kerkelijke cen trum in Leusden-Zuid, en beginnen zij om 20.00 uur. LEUSDEN - De Algemene Boe ren- en Tuindersbond (A.B.T.B.) houdt woensdag 14 oktober voor de 26'ste maal een zogenaamd oogstdank- feest. In het daarop volgende weekend wordt in kerkelijk centrum 'De Kom', Hamers- veldseweg 51, een fototen toonstelling gehouden over het thema 'De mens in het agrarische bedrijf. Deze expo sitie bestaat uit pas gemaakte foto's en platen van oudere datum. Iedere amateur kan aan de tentoonstelling deelnemen. De betreffende foto's moeten dit jaar zijn gemaakt. Iedereen kan een deelnemersformulier krijgen bij de secretaris van de A.B.T.B., de heer G.Th. van de Hengel, Hohorstlaan 42, tele foon 033 - 941245. Aan de wedstrijd zijn prijzen verbonden, inclusief een pu blieksprijs Deelname is gratis. ^HHlIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllS LEUSDEN - De Vrouwen-Advies- Commissie (V.A.C.) houdt dinsdag 15 september vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in het gemeentehuis, 't Erf 1. De avond is bestemd voor geïnteresseerden voor een woning in 't Ruige Veld. Diverse gastspre kers zijn aanwezig om hun ïicht over diverse aspecten ervan te la ten schijnen. De heer M. Pais, di- rekteur gemeentewerken van de gemeente Leusden, zal ingaan op de planologische aspecten van het gebied. De heer J. Webbers, Leus- dens architekt in Amsterdam voor de UBA, de projektontwikkelaar van 't Ruige Veld, zal spreken over de mogelijkheden binnen een be paald budget. Als laatste knjgt de heer J.M, Hengeveld, directeur van een Amersfoorts adviesbureau voor hypotheekvormen, het woord over de juiste hypotheek voor de juiste mém of vrouw. Na de pauze is er gelegenheid vragen te stellen. LEUSDEN - In jongerencentrum 'De Til', Hamersveldseweg 30, wordt zowel zaterdag- als zondagavond disco gehouden. Voor toegang is wel een pasje verplicht Deze zijn aan de zaad verkrijgbaar. De en treeprijs is gelijk aan die i/am vong seizoen. De disco op zaterdag duurt van 20.00 tot 23.30 uur, en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Nee, deze plant heeft niets te maken met drankbestrijding, maar dankt zijn naam aan de blauwe kleur en de half bol vormige vorm van het bloero- hoofdje. Die vorm doet den ken aan een ouderwetse knoop of een uniformknoop. De blauwe kleur wil ook wel eens overhellen naar de ro- sige kant en zelfs witte exem plaren zijn geen zeldzaam heid. De halfronde vorm wordt, tegen de tijd dat de bloem is uitgebloeid, vrijwel kogelrond. De plant bloeit pas laat in de zomer tot in de vroege herfat en groeit soms massaal in vochtige weilanden, langs de wegbermen en bosranden en op vochtige heide. De sten gels zijn weinig vertakt met slechts enkele, tegen overstaande bladeren. Ze worden vijftien tot vijftig centimeter hoog. De van buiten zwartachtige wortelstok van de plant sterft in de loop van de tijd vanaf de onderkant af en ziet er dam uit alsof hij is afgebeten. Dat heeft de plant in verschil lende streken de naam be zorgd van Duivelsbeet. Reeds in de Middeleeuwen is die naam bekend als Duvels- bit'. Lang geleden had de duivel macht over het kruid en haalde daar veel nare stre ken mee uit. Daarom werd hem die macht ontnomen en werd het kruid voor betere doeleinden besteed. Uit nijd beet de duivel een stuk van de wortel af. Petrus Hispanus vertelt dat Bonifatius van een engel de raad kreeg, om de plant te ge bruiken toen hij aan keelpijn leed. Daarom werd de plant aangewend bij ontstoken aunandelen. Tot in de acht tiende eeuw werd het kruid nog aanbevolen bij keelont steking en verschillende kin derziekten. Uitwendig genas het schurft en andere huid gebreken, zo ook de pijn bij aambeien. Men was gevrijwaard tegen alle vormen van ontsteking, wormen en betovering als men, in de nacht vooraf gaande aan St.-Jam een wor telstok opgroef, die nog niet door de duivel was arfgebeten en die bij zich droeg. G. van L. £LAÜWtL MxOOP

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5