èrdeeldheid binnen GS ver regionale omroep 'Vragen staat vrij' antongerecht Amersfoort a-geld kermis niet meer naar kas inkeliersvereniging 'De Hamershof Fietsendief meldt zich ovinciaal radiostation kost burger tientje per jaar: Nieuwe direkteur postkantoor A.S. Wouterse: den commissie FBB verbaasd over gang van zaken Dichterskring Amersfoort Schrijven Amnesty International Honderste lid H.K.L. Twaalf keer door rood licht Poging tot diefstal van bestelbusje Poging tot inbraak Bijeenkomst N.V.S.H. Inbraak gebouw van hockeyclub Fiets-/Auto- tocht A.B.T.B. Fiets- puzzeltocht 10 daaj hon- i ka U iderei meif tour- uit. PPes (de r, de had- stei- de DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 IN/UTRECHT - Het college van Gedeputeerde Staten is met de it mogelijke meerderheid voorstander van een regionale omroep provincie Utrecht. Dat blijkt uit de toelichting op het ontwerp-be- lat GS aan Provinciale Staten hebben toegezonden. Drie gedepu- en, te weten A.G.W.Schapenk (CDA), D.H.Kok en C.G.J.van den >n (beiden WD) zien een regionaal radiostation niet zitten, mede t de omroep gefinancierd zal moeten worden uit een provinciale g op de omroepbijdrage van maximaal tien gulden. Die heffing iet ingang van 1 januari 1989 gerealiseerd moeten worden. GS zoals n jn het ontwerp-besluit overigens duidelijk, eventuele tekorten et radiostation niet uit de algemene middelen te willen bijpassen, nte kostenberekeningen laten een negatief verschil tussen in- ten en uitgaven zien, die GS willen opvangen door een beroep te op het Commissariaat voor de Media. Ook vindt het Utrechtse ge, dat inkomsten uit etherreclame mogelijk gemaakt dienen te iciale Staten zullen in oktober gionale omroep in de provincie eslissing nemen over een re- Utrecht. Drie statenfracties (WD, was Daai t ge van GPV/RPF en SGP) hebben zich al vierkant tegen de komst van het radiostation gekeerd. Binnen CDA en PvdA is de discussie tussen voor- en tegenstanders nog niet afgerond. D'66 en de kleine linkse partijen zullen naar verwachting accoord gaan met de voordracht van Gedeputeerde Staten. In hun toelichting sommen GS een aantal argumenten op voor regionale om roep in de provincie Utrecht. Zo zou het station een waardevolle bijdra ge kunnen leveren aan de verster king van de democratie, de pluri formiteit van de media, het cultuur leven en de sociale integratie bin nen de regio. De Regionale Om roep Stichting Utrecht (ROSU) - de wmcie Utrecht is een van de provincies, die geen regionale omroep kent. Toch betalen ook de Utrechtse •tenen mee aan die omroepen. Dat vindt een deel van Gedeputeerde Staten niet terecht, reden waarom u ook in de provincie Utrecht tot een dergelijke omroep wil komen. Een dergehjke omroep kan, zoals rbeeld in de provmcie Gelderland het geval is (zie foto), in een behoefte voorzien. USDEN - 'Het sta-geld dat een kermis-exploitant moet alen, komt normaliter in de gemeentekas terecht. Ik zie t in, waarom dat anders zou zijn bij de kermis in 'De nershof.' Dit zei Roelof Blauw (Leusden '85) maandag- >nd tijdens de behandeling van de jaarrekening 1986 de dienst Gemeentewerken, in de vergadering van de omissie Financieel Beleid en Beheer (FBB). De bijeen- ;t vond plaats in het gemeentehuis. Tijdens de verga ing kwam boven water, dat dit zogenaamde sta-geld, soort leges, al sinds 1982 niet in de kas van de gemeen- maar van winkeliersvereniging 'De Hamershof ver- ijnt. enig overgebleven gegadigde - moet naast het verzorgen van ac tuele berichtgeving over streek- aangelegenheden ook gaan funge ren als wegwijzer bij tal van secto ren van het maatschappelijk leven m de regio. Verder zou het station een spreekbuis dienen te zijn, die burgers een veel grotere mogelijk heid tot participatie biedt. BESTAANSRECHT Voor provinciale overheidsvoor lichting reserveert de mediawet slechts vijf procent van de dagelijk se uitzendtijd. Omdat het station per dag drie uur in de ether zal zijn, staan er met meer dan negen mi nuten ter beschikking van de pro vincie. Hoewel GS toegeven dat aarzelingen over de behoefte aan regionale omroep in de provincie Utrecht de besluitvorming hebben vertraagd, meent het college dat de eigen functie van het medium duidelijk is aangetoond door on derzoeken bij de bestaande regio nale omroepen in Nederland en in het buitenland. Ondermeer door een voortdurende gerichtheid op de eigen regio zouden regionale radiostations hun bestaansrecht hebben bewezen. Bovendien, zo argumenteert men, dient de Utrechtse burger met verstoken te blijven van communicatie-moge lijkheden die elders in het land wél voorhanden zijn en waarvan hij via de algemene omroepbijdrage ten minste een deel van de kosten zal gaan dragen. ALLE GELOOFSRICHTINGEN In de nieuwe mediawet, die op 1 januan 1988 van kracht wordt, vraagt de minister van WVC de provincie om advies over de repre sentativiteit van de regionale om- roep-instelling. Als het aan de meerderheid binnen het college van Gedeputeerde Staten ligt, brengt de provmcie Utrecht een positief advies uit over de ROSU. In de stichtingsraad van het regionale Utrechtse radiostation - die volgens de mediawet representatief moet zijn voor de belangrijkste maat schappelijke, culturele en geeste lijke stromingen - zijn niet minder dan zesentwintig organisaties ver tegenwoordigd. Naast afgezanten van verschillende geloofsrichtin gen en het Humanistisch Verbond, telt de stichtingsraad ondermeer zetels voor het bedrijfsleven, de landbouworganisaties, de vakbon den, de Rijksuniversiteit en het so ciaal-cultureel werk. Volgens GS heeft het bestuur van de ROSU overleg met het college gevoerd over deze samenstelling. Daarbij heeft het provinciebestuur de re gionale omroep overigens aange raden om ook een vertegenwoor diger van de Nederlandse Vereni ging van Journalisten m de stich tingsraad op te nemen. ETHERRECLAME Hoewel de nieuwe mediawet het uitzenden van reclameboodschap pen door de regionale omroep ver biedt, verwachten GS van Utrecht dat de druk van de provincies om dit verbod te zijner tijd op te heffen, zal toenemen. Een onlangs door de provincie Gelderland uitgebracht onderzoek naar de effecten van regionale radioreclame, schat de netto-opbrengst van etherreclame voor Omroep Gelderland op 1.2 miljoen gulden. Met dat bedrag zou circa dertig procent van de huidige begroting van dat radiostation kun nen worden gedekt. Daartegen over voorspelt het rapport echter een omzetdaling bij de regionale dagbladpers, wanneer etherrecla me op regionale radiostations zou worden vrijgegeven. Het Utrechtse college schrijft nu aan Provinciale Staten: 'Met respect voor de ge schreven pers, waarvan wij het be lang niet willen bagatelliseren, zijn wij van mening dat inkomsten uit etherreclame mogelijk gemaakt dienen te worden'. Volgens GS moet de provmcie Utrecht Minister Bnnkman (WVC) van deze opvat ting m kennis stellen. Het ziet er naar uit dat een ruime meerderheid in Provinciale Staten, inclusief de socialistische fractie, wel voor re clame-uitingen op de ROSU voelt. De eerste Leusdense PTT-direkteur. de heer AS. Wouterse: 'een eigen aanspreekmogehjkheid. LEUSDEN - Met ingang van 1 oktober krijgt Lensden haar eigen postkantoor-direktenr: De heer A.S. Wonterse, 42 jaar is met ingang van deze datum benoemd in deze voor de gemeente Lensden nieuwe functie. De benoeming hangt samen met de nieuwe status die het nieuwe postkantoor in Winkelcentrum de Hamershof krijgt. Het nieuwe postkantoor zal niet, zoals het huidige, een bijkantoor van het hoofdpostkantoor in Amersfoort zijn, naar een "categorie 1-postkantoor" waarin vooral administratieve zaken zelfstandig worden geregeld. balletje kwam aan het rollen ïen vraag van Com Verduin Zij vroeg wethouder Um- Voorzitter, kunt u mij nu eens s vertellen, hoe het zit met de en opbrengsten van de bei- missen die hier jaarlijks wor- ehouden?' Uit de reacties op vraag bleek, dat sommige eden met op de hoogte vya- an het feit, dat in Leusden twee maal een kermis wordt georganiseerd. Wel wisten alle aanwezigen dat de plaatselijke Oranjevereniging rond Koninginnedag een kermis organiseert Wethouder Fons Um- mels (CDA) legde uit: 'De kosten van deze kermis, zoals de kosten die de dienst Gemeentewerken daarvoor maakt, komen geheel voor rekening van de Oranjever eniging. De opbrengst ervan voor de gemeente, krijgt de vereniging terug. Dat is door de raad in het verleden besloten.' Dit wisten de aanwezigen zich te herinneren. Niemand van de raadsleden was echter op de hoogte van het feit, dat dezelfde procedure wordt gevolgd met betrekking tot de kermis van de winkeliers. Dat ontlokte Com Verduin de reactie: 'Dus wij geven een soort subsidie aan deze winke liersvereniging?' Wethouder Um- mels kon dit met ontkennen. Zijn enige reactie was: 'Ik constateer nu, dat verschillenden van u met deze gang van zaken niet eens zijn. We moeten daarom binnenkort eens vaststellen hoe u dat wel wilt zien.' Gezien de voorlopige reacties van de aanwezige raadsleden, be tekent dat naar alle waarschijnlijk heid, dat de opbrengst van de ker mis bij 'De Hamershof met meer naar de winkeliersvereniging gaat. Bij deze nieuwe status, past een nieuwe functie. Geen beheerder meer, zoals de per 1 juli j.l. in de VUT getreden heer Gijsbertsen was, maar een heuse direkteur: de heer A.S. Wouterse uit Amers foort. Profilering Over de veranderingen die sa menhangen met de nieuwe status en het meuwe kantoor met de daarbijbehorende dienstverle ning, wil de heer Wouterse nog niet te veel kwijt. Hij voorziet een grootss opening en een daarbij passende opening van zaken. Wel wil hij graag vertellen hoe hij, als nieuwe direkteur van een nieuw "categorie 1-kantoor" de zaken aan wil gaan pakken. Sleutel woord daarbij is "Profilering". De heer Wouterse heeft zich voor genomen het postkantoor in Leus- den tot een kantoor te maken waar de Leusdense bevolking zal we ten, terecht te kunnen met vragen en opmerkingen. "De bewoners van Leusden krijgen een eigen PTT aanspreek-mogelijkheid in hun eigen gemeente" zegt hij. "Leusden is geen gemeente meer als vroeger waarvan de bewoners nog opkeken naar de overheid die alles voor ze regelde, zonder dat ze wat durfden te vragen of op te merken. De "import" weet de weg te vinden om antwoord te krijgen". Daarbij denkt de heer Wouterse aan eenvoudige vragen zoals "Hoe kom ik aan de aanvulling op het postcodeboek?" ("Heel een voudig, een briefje schrijven waarin U meldt een gratis abonne ment te willen hpbben. Dit briefje zonder postzegel versturen naar het plaatselijke postkantoor en U krijgt het thuisbezorgd") maar ook ingewikkelde problemen. Bijvoor beeld vragen naar hypotheken of het bespreken van mogelijkheden voor plaatselijke firma's; "Bijvoor beeld betreffende verzending en ontvangst van post of het doorwij- zen naar de juiste deskundigen, bijvoorbeeld op het gebied van telecommunicatie Voor deze klantvriendelijke bena dering wil de heer Wouterse een spreekuur instellen, hoewel hij zich haast daaraan toe te voegen dat "opbellen altijd mogelijk is". Tot dit "profileren" van het eigen gezicht van de Leusdense PTT, behoort ook een vaste groep post bodes; 34 in vaste dienst, 12 in tij delijke dienst, vooral voor de za terdagen. Het huidige personeel van het oude postkantoor gaat mee naar het nieuwe onderkomen en zal enige versterking knjgen. Uit de regelmatig gehouden enquêtes blijkt dat de bezoekers het perso neel van het postkantoor in Leus den over het algemeen bijzonder vriendelijk en voorkomend vindt. Dat moet zo blijven. De heer Wouterse begint met veel enthousiasme aan zijn nieuwe functie. Op 1 september j.l. kreeg hij in de kantine van het postkan toor te Amersfoort, de zilveren PTT speld, verbonden aan het vijf entwintig-jarig dienstverband bij deze baas. In die 25 jaar is hij van zeventienja rige loketbediende in Amersfoort, via beheerder van een stadswijk kantoor te Utrecht opgeklommen tot DVA te Arnhem. DVA staat voor Districts Veiligheids ambte naar. In deze functie bracht hij PTT- werknemers bij dat een ver anderd leefpatroon, andere eisen stelt. "Open balies moesten geslo ten balies worden". Deze zelfstan dige "stafachtige functie" ruilde hij graag in voor een "uitvoerende functie" waarbij hij meer contact kan hebben met de gebruikers van de PTT en meer te maken krijgt met commerciële aspecten. "Ik ben graag bezig met de uit voering van de consequenties van het beleid". Een beleid overi gens, dat grotendeels in postkan toor Amersfoort bepaald wordt door het management-team. Voor dat de heer Wouterse deel uit maakt van dit team krijgt Leusden een medebepalende stem in dit beleid. De kermis die m 1985 door winkeliersvereniging De Hamershof werd georganiseerd. Tijdens een vergadering van de raadscommissie FBB bleek, dat de leges die door de exploitant van de kermis dienen te worden betaald, jarenlang door de gemeente m de kas van de winkehersverem- ging zijn gestort. Naar alle waarschijnlijkheid is dat nu verleden tijd. losgebroken paard op 21 midden in de nacht de voor een vrij ernstig *ongelok. De eigenaar tiet paard, een inwoner laricum, moest terecht- n op de strafzitting van eptember. Ze vertelde samen met haar man 9 was een fokkerij op te jn en dat ze al ernstig de geleden hadden [dat het paard, dat 000,- waard was, >t worden afgemaakt. let veulentje, waar het drach- it was, had niet gered kun- i'orden. Waarom het paard innen ontsnappen bleef een tl. ft de grote schade, vond de t een lage boete op zijn f 50,-. geleden was op de Hes- *9 de straat opgebroken van weid tot Stoutenburg, we- ^egwerkzaamheden. Een in- van Scherpenzeel was on een verbodsbord doorge reden, omdat hij daar ter plekke bij een aannemer moest zijn om kozijnen op te meten. „Rijd er maar rustig door", had deze ge zegd. „Daar heb ik geen boodschap aan", vond de officier. „In zo'n ge val belt u de politie maar met de mededeling dat u er per sé zijn moet". Boete 50,-. AMERSFOORT - De Dichters kring Amersfoort houdt in sa menwerking met het Interker kelijk Vredesberaad (I.K.V.) een bijeenkomst m Hotel 'Ter minus', ook wel bekend als 'het Amsterdamse Jazzcafé', Sta tionsstraat 42, op vnjaag 25 september vanaf 20.00 uur. Dan leest Wim Swaan gedich ten voor uit het Hongaars. Dit recitatief wordt afgewisseld met Hongaarse muziek, ge speeld door het duo Fettich- Bally LEUSDEN - Een patrouille van de Leusdense politie trof maandagavond een pas over gespoten fiets aan op de Klok- hoek. De politie trok daarop de gegevens van de fiets na bij de gemeentepolitie van Amersfoort, die daarvoor een speciaal computerbestand heeft. Daaruit bleek dat het rij wiel op 25 juli van dit jaar is gestolen bij NS-station Amers foort, en eigendom is van een inwoner van die plaats. Het verbaasde volgens de politiewoordvoerder de dienstdoende agent op het po litiebureau van Leusden-Zuid, toen dinsdag 15 september er een man aangifte deed van diefstal van zijn fiets. De fiets die hij omschreef, bleek het rijwiel te zijn, dat door agenten op de Klokhoek was gevon den. Na een gesprek met de man bleek, dat hij de dader van de genoemde rijwieldief stal van juli is. Hij kreeg hier voor een proces-verbaal. Inmiddels is de fiets terug gegeven aan de rechtmatige eigenaar. ACHTERVELD - De schrijf- avonden voor Amnesty Inter national gaan weer van start. Maandagavond zal de eerste schrijfavond worden gehou den. Degenen die hier aan willen deelnemen kunnen vanaf 19.30 uur terecht bij Nel Schwagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. Deze avond zal er geschreven worden naar de autoriteiten van China, Jordanië en Turkije waar personen in verband met hun poli tieke overtuiging, kleur en geloof worden vastgehouden zonder een eerlijk proces en die bovendien worden gemarteld. Voorbeeldbrieven zowel in de taal van het land, als m het Neder lands zijn ter plaatse aanwezig. Ook enveloppen en schrijfpapier zijn aanwezig. De postzegel moet men zelf betalen. Dat het schrijven van de brieven niet zonder resultaat is, blijkt uit het antwoord dat is ontvangen van de autoriteiten van de Dominicaanse Republiek. LEUSDEN - De Historische Kring Leusden (H.K.L.), opge richt in 1985, kon zaterdag 12 septembér tijdens de Nationa le Monumentendag het hon derdste lid noteren. Het betreft de m Leusden woonachtige mevrouw H.E. Takken. Ter gelegenheid van dit jubileum is door het bestuur van de kring aan haar een attentie aangeboden. ACHTERVELD - Maandag middag tijdens het spitsuur hield de politie op het kruis punt te Stoutenburg een con trole bij de daar staande ver keerslichten. De controle werd een half uur gehouden. In dit korte tijdsbestek werd te gen 12 bestuurders proces-verbaal opgemaakt wegens het njden door het rode stoplicht. De bestuurders die doorreden, waren op het mo ment dat het verkeerslicht op rood overging nog vijf meter en meer van het licht verwijderd, zodat er vol doende gelegenheid was om te stoppen. In verband met de intensi viteit van het verkeer werden de bestuurders op kenteken bekeurd. Gezien de hoge score in dit korte tijdsbestek zullen er de komende tijd meer dergelijke controles wor den gehouden. LEUSDEN - In de nacht van maan dag op dinsdag werd gepoogd een bestelbusje te stelen, dat stond ge parkeerd bij een bedrijf aan de Kastanjelaan. Een voorportier werd met behulp van een schroe- vedraaier geopend. Om het voer tuig aan de praat' te krijgen, werd het deshboard bewerkt en werden elektriciteitsdraden achter het contactslot losgetrokken. Op de een of andere manier is het ruet gelukt de auto aan het rijden te krijgen. Wel hep het busje als ge volg hier van flinke schade op. LEUSDEN - Bij Blom Rijwielspe ciaalzaak aan de Zwarteweg werd in de nacht van maandag op dins dag een pogmg tot inbraak ge daan. De voordeur van het winkel pand werd met behulp van een schroevedraaier geforceerd. We gens voor de politie onbekende redenen, zijn die werkzaamheden niet afgemaakt Uit niets blijkt, dat iemand binnen is geweest. Er wordt dus ook mets vermist. De poütie stelt een onderzoek in. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Ne derlandse Vereniging voor Sex- uele Hervorming (N.V.S.H.) afde ling Amersfoort^ Gooi houdt zater dag 26 september een avond voo alleenstaanden m haar gebouw Curaaolaan 49. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Meer informatie wordt verstrekt via telefoonnum mer 033 - 622217 (na 20.00 uur). LEUSDEN - Zaterdag om onge veer 1.00 uur ging het alarm af van het clubgebouw van de Mixed Hockeyclub Leusden. De Leusdense poütie was snel ter plaatse en constateerde, dat een run aan ae zijxant van het gebouw was vermeld. Nie mand was er echter meer aan wezig. Daarop werd de omge ving afgezocht, maar zonder resultaat Uit het gebouw wordt niets vermist. LEUSDEN - In het kader van het 55-jange bestaan houdt de Alge mene Boeren- en Tuindersbond (A.BT.B.) zondag 20 september een fiets-/autotocht. Aan de fiets tocht kan iedereen deelnemen. De autont is bedoeld voor senioren en gehandicapten. Beide tochten beginnen op het Groot Achterveld-plein. De fietsers kunnen tussen 11.00 en 12.00 uur van start. De autorijders kunnen tussen 12.30 en 13.00 uur beginnen. Deelname kost per persoon ƒ7,50. Kinderen onder de twaalf jaar be talen ƒ3,-. Bij dit geld zijn enige consumpties inbegrepen. Opgave voor deelname kan tot en met vrijdag 18 september bij Jan Rutte, telefoon 03425 - 1385, of Gijs Wouters, telefoon 03420 - 13016. LEUSDEN - Jongerencentrum 'De Til' houdt zondag 27 september een fiets-puzzeltocht. De tocht is be doeld voor het hele gezin. Voor deelnemende kinderen wordt tij dens de nt iets bijzonders gedaan. Wie de puzzel het best oplossen, krijgen een prijs. Volgens een persbericht wordt de tocht 'niet moeilijk, al zal opletten wel noodza kelijk zijn'. De start ligt tussen 13.00 en 14.00 uur, en begint bij het jongerencen trum, Hamersveldseweg 30. De kosten bedragen ƒ2,-. Kinderen be talen ƒ!,-.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11