|CDA drukte door „vanwege >ntzettende hoeveelheid werk" j bijzondere aandacht voor femeentelijk apparaat' 'Van repressief naar preventief AIS JE ALLES GOED BEKIJKT ollege met vier wethouders ieuw beleidsplan voor nieuw college van B&W: i Inbrekers aangehouden als gevolg van snel optreden Leusdense politie Collectanten Dierenbescherming Cursussen bewegingstraining Wethouder Ummels (CDA) tijdens vaststelling jaarrekening 1986 van de 'algemene dienst' over kosten representatie Groeneveld opticiens DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 (Van de redaktie) LEUSDEN - Dat het toekomstige college van B. en W. uit - iast uiteraard de burgemeester -vier wethouders be aat, heeft als oorzaak dat het CDA dat „uitdrukkelijk leeft gevraagd", zoals Evelien Blom (CDA) het noemde, ijdens een persconferentie gisteren, waarbij het nieuwe leidsprogramma aan de orde kwam bleek, dat de andere >artijen een college met drie wethouders eigenlijk wel IGG voldoende vonden. Het CDA bleek echter een hiervan afwijkende mening te hebben, waarna de andere partijen liteindelijk instemden met het aanstellen van een vierde ethouder. aast een ontegenzeggelijk par- olitiek belang - Ep Oostra van zei dat te betreuren - stelde ien Blom gisteren, dat er meer ilijke redenen aan die uitdruk- t JJjke wens van het CDA ten idslag hadden gelegen. We hebben dat geent op de iwe situatie. We maken met een rueuw college een nieuwe t. Dat brengt ontzettend veel kkun rk met zich mee. Daarom von- Ra den we de vier wethouders niet overvraagd, we vonden dat een reeel uitgangspunt. Over drie jaar, na de verkiezingen, zullen we dat uiteraard opnieuw bekijken." In die mening bleken de andere fractievoorzitters haar te steunen in die zin, dat ook zij een heroverwe ging van het aantal wethouders na de verkiezingen in 1990 op zijn plaats achtten. „Onze fractie is uiteraard uitge- Tijdens een persconferentie gaven de vijf fractievoorzitters en de kandidaat-wethouders gisteren een toelichting op de gang van zaken rond het totstandkomen van het nieuwe beleidsprogramma, en de keuze van de wethouders-kandida ten. gaan van de bestaande situatie, waarin wij twee wethouders had den." aldus Evelien Blom. „Gezien het feit, dat de omstandigheden zo veel zwaarder zijn, én gezien het feit dat we allemaal van mening waren dat je van het wethouder schap geen full-time functie zou moeten maken, vonden we vier wethouders reeel Dat er vanuit an dere partijen (anders dan uit WD en PvdA, red.) geen kandidaten zijn komt heel gewoon voort uit het feit, dat we het daar geen van allen ook maar over hebben gehad," al dus Evelien Blom. POLITIEK Ep Oostra (D'66) betreurde de aanstelling van een vierde wethou der. „Alle onderzoeken, die mo menteel nog lopen, hebben de ge meente al veel geld gekost. Een vierde wethouder erbij kost, met de kosten van het secretariaat meegerekend, toch al gauw ander halve ton op jaarbasis. Daar had den we in Leusden wel leukere dingen mee kunnen doen," zei hij. Daarbij wees hij er bovendien op, dat ook als de vierde wethou der na de toekomstige verkiezin gen over drie jaar af zou vallen dat nog m lengte van jaren financiële gevolgen zou hebben, omdat er dan wachtgeld zal moeten worden betaald. Volgens Oostra allemaal „een betreurenswaardig gevolg van partijpolitiek". ORGANISATIE Ook Com Verduin, één van de vier nieuwe wethouders in spé, zei dat haar partij, de PvdA, moeite had met vier wethouders. „Ons voornaamste bezwaar was, dat er een reorganisatie voor de deur staat. En het is nu eenmaal heel onverstandig om bij een op handen zijnde reorganisatie, zoals die in Leusden voor het ambtelijk appa raat op stapel staat, de top te ver zwaren. Dat levert namelijk een extra belasting op voor het ambte lijk apparaat." Uiteindelijk was haar fractie akkoord gegaan onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het aantal van vier wethouders alleen voor de lopende penode zou gel den. Bovendien diende het CDA „beleid in te leveren". „En dat heeft het CDA gedaan, en wel van harte," aldus Com Verduin. STARTPUNT Ook Alrich Parson meldde daar op, dat zijn fractie, de WD, zich uitdrukkelijk voor drie wethouders had uitgesproken. „We beschou wen het aantal van vier dan ook als een aflopende zaak. Voor ons zijn dne wethouders straks, na de ver kiezingen, gewoon het startpunt," zei hij. Harm Offereins (GPV/SGP) het daarop weten, uitermate tevreden te zijn over de manier, waarop het beleidsprogramma tot stand was gekomen. .In 1986 kon ik het welis waar onderschrijven Maar ik heb er toen ook duidelijk bij gezegd, dat de manier waarop het tot stand was gekomen, duidelijk geen vol doende haalde. Nu hebben we echter goed samen gewerkt." „Wat het aantal wethouders be treft, was ik van mening dat drie voldoende zou moeten zijn. Wat bij mij doorslag heeft gegeven, was met alleen de moeilijke situatie waar we ons m bevinden. Dat was, dat niemand als wethouder erva ring heeft: we beginnen met nieu we wethouders. Vandaar, dat ik akkoord ben gegaan. Maar ook voor mij geldt, dat dat alleen voor deze penode van „opschonen" geldt. Na de verkiezingen straks moeten we weer terug naar drie." INLEVEREN Evelien Blom tenslotte, het des gevraagd nog eens uitdrukkelijk weten, dat ook het CDA zich in de toekomst heel goed zal kunnen vin den in dne wethouders. „Dat is voor ons afhankelijk van de vraag, in hoeverre de toestand straks is gestabiliseerd. Als dat het geval is, is het heel reéel, dat het CDA een zetel inlevert. Zoals een meerderheid zich nu bij onze wens heeft neergelegd, zo zouden wij ons dan ook moeten neerleggen bij de wens van de meerderheid. We claimen dat dus duidelijk niet, het heeft straks gewoon te maken met uitslag van de verkiezingen en met de vraag, hoe het gesteld is met de hoeveelheid werk, die er eventueel nog rest." (van de redaktie) LEUSDEN - Het nieuwe beleidsplan voor de gemeente, op basis waarvan vier nieuwe wethouders - en de burgemees ter - de resterende periode moeten besturen is gisteren gepresenteerd. Naast een aantal 'obligate' opmerkingen, onder meer betreffende de noodzaak van een sluitende begroting, die verder nauwelijks politiek nieuws inhou den, wil het nieuwe college vooral aandacht schenken aan het ambtelijk apparaat van de gemeente. 'Een goed sluitende organisatie en een heldere, doorzich- ige besluitvorming over zaken van gemeentelijk belang zal naar het oordeel van de fractievoorzitters bovendien q le relatie met de burgerij ten goede komen en kunnen oijdragen aan een herstel van het geschade vertrouwen in iet gemeentebestuur', zo staat in het nieuwe beleidsplan le lezen. n tweede aspekt dat m het rueu- beleidsplan opvalt is, dat dui- wordt gepleit voor een ordineerde aanpak binnen het college, en binnen de organi satie Zoals bekend was en is van enige co ordinatie binnen het hui dige college van B&W nauwelijks sprake. 'Ongeacht de bijzondere activi teiten in het kader van de porte feuilleverdeling is iedere wethou der overigens ten volle mede-ver antwoordelijk voor die collegebe- sluiten, die aangelegenheden be treffen, die niet tot de 'eigen' por tefeuille mogen worden gerekend', zo wordt daar nog duidelijk aan toegevoegd. Verder zijn de fractievoorzitters van menmg, 'dat de wethouders, ook overdag, voldoende tijd ter be schikking moeten stellen, zowel voor overleg over de voorberei ding en uitvoering van de onder hun portefeuilles vallende aangele genheden, als voor die van meer algemeen bestuurlijke aard, zowel m gemeentelijk als intergemeente lijk verband.' INSPRAAK Naast een effectief voorlichtings beleid en een grote mate van open heid, zal bij de uitwerking daarvan de notitie 'De voorlichting doorge licht' mede als leidraad worden ge nomen. Verder worden de vastge stelde inspraakprocedures elk jaar op hun waarde beoordeeld. Er zal worden onderzocht, hoe het archief van het Leusdense gebied beter kan worden beheerd, en be ter toegankelijk kan worden ge maakt Collegebesluiten zullen uitvoeri ger worden. In die zm, dat aange geven zal worden, waarom - met betrekkmg tot beleidszaken - tot het voorstel is gekomen, waarbij bovendien de overwogen alterna tieven vermeld gaan worden. De collegebesluiten zullen zo snel mo gelijk aan de Raad bekend worden gemaakt, waarna openbaarmaking volgt. SLACHTOFFERS Onder het hoofdstuk 'Openbare orde' staat vermeld, dat de begelei ding van slachtoffers bijzondere aandacht vraagt, 'waarbij directe informatie omtrent, dan wel inscha keling van hulpverlenende instan ties van groot belang wordt geacht.' Bovendien moet er m de ruimtelij ke ordenmg rekening worden ge houden met het zoveel mogelijk tegengaan van vandalisme en cri minaliteit. Tenslotte moet jaarlijks het ram penplan worden geactualiseerd, 'en aan de bevolking inzichtelijk gemaakt.' HUISVESTING Lokale Omroep kan, wat het nieuwe college van B&W betreft, met spoed rekenen op antwoord. De Stichting kale Omroep heeft al geruime tijd geleden een verzoek tot subsidie mgediend. daarop is nog nooit een \woord geformuleerd. De Stichting heeft, vmden de fractievoorzitters, recht op een duidehjk loklaa media-be- d- (Archieffoto Leusder krant). Het woningbouwprogramma moet voor alle kernen worden vast gesteld op basis van voldoende in zicht in de voorraad, en in de be hoefte. Men vindt bovendien, dat een volkshuisvestingsplan - bij voorkeur regionaal - nodig is. Daarnaast moeten er financi ele middelen worden vrijgemaakt om de bestaande achterstand bij het herzien van bestemmingsplannen in te lopen. ONDERWIJS In het hoofdstuk 'Onderwijs' wordt aangekondigd, dat de gemeente een visie zal ontwikkelen over in- formatica-onderwijs. Verder wordt jaarlijks een budget beschikbaar gesteld voor een aantal projekten op de scholen. Daarbij wordt ge dacht aan het tegengaan van roken, alcohol- en drugsmisbruik; het ver groten van kennis van en zorg voor het milieu; het terugdringen van vandalisme en het bijbrengen van begrip voor de Derde Wereld. Bij 'Volksgezondheid' wordt overi gens aangekondigd, dat de ge meente bij het 'ontmoedigingsbe leid' - waarbij op alcohol en roken wordt gedoeld - een voorbeeld functie moet vervullen. BIBLIOTHEKEN Bij de ondersteuning van de bi bliotheken staat de serviceverle ning voorop. 'Noodzakelijke aan passingen van de accomodaties in Leusden en in Achterveld zullen m positieve overweging worden ge nomen', vermeldt het beleidspro gramma. Verder zal het jeugd- en jongeren werk op de nodige - positieve - belangstelling mogen rekenen. Werkgelegenheid voor werkloze jongeren dient te worden gestimu leerd. Tenslotte is het de bedoeling, dat de vakantie-aktiviteiten voor kin deren - zoals het bouwdorp - wor den uitgebreid. Wat de oudere mwoners van Leusden betreft, wil men meewer ken aan het zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen van oude ren. Dat denkt men te bereiken door: -de aanleg van een alarmsysteem voor ouderen met een centrale meldpost; -volledige toegankelijkheid van openbare gebouwen; -ondersteuning van aktiviteiten voor ouderen. Wat betreft het media-beleid, wil men een aktieve invloed op de be sluitvorming over de levenng van de signalen via het Centrale Anten nesysteem. Bovendien is men van memng, dat de Stichting Lokale Omroep Leusden zo onderhand recht heeft op een lokaal media beleid. Met andere woorden: ein delijk zal men zich uitspreken over het verzoek tot subsidie voor de Stichtmg. LEUSDEN - De Leusdense politie zag in de nacht van maandag 14 op dinsdag 15 september kans twee uit Utrecht afkomstige man nen aan te houden, die kort daarvoor hadden in gebroken in de zaak Au- toparts aan de Klokhoek. Hoewel het winkelpand was beveiligd met betonijzer, wis ten de twee binnen te komen. Zij schroefden het ijzer voor de ramen vandaan, verwijderden enige glaslatten en namen een nut weg. Daarna verzamelden ze hun buit, volgens de politie tttet een waarde van vele tien duizenden guldens. Spullen die ze wilden meenemen, wa ren onder meer gereedschap, computerapparatuur, en auto materialen als kinderzitjes, verfbussen en hoezen voor stoelen. De twee hadden geen ver voermiddel voor de buit bij zich, en schaften zich er daar om een aan Zij steelden aan de Zwarteweg een bestelbus, die eigendom is van een daar woonachtige Leusdenaar. Met dit voertuig reden zij naar de Klokhoek terug. De eigenaar er van had ech ter de diefstal bemerkt, en waarschuwde de politie. Deze was snel ter plaatse en begon een speurtocht naar de ont vreemde auto. De wagen werd gevonden bij de zaak Autop- arts. Toen de politie daar was. stonden beide deuren van de bus open, maar de dieven wa ren gevlucht. Kennelijk had den zij de politiewagen horen aankomen. De politie zocht de wijk af, maar zonder direkt resultaat. Wel kwamen zij een personen auto tegen, die er niet thuis hoorde. In de buurt van deze auto werd daarom door enige politiemannen gepost. Dat had resultaat. Om ongeveer zeven uur kwamen twee mannen naar de wagen toelopen. Zij werden daarop gearresteerd. Tijdens het verhoor beken de er een. Dat kon ook moeilijk anders, want zijn voetsporen waren bij de auto speciaalzaak aangetroffen. Zijn makker ont kent nog in alle toonaarden. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Die renbescherming Amersfoort en omstreken heeft collectanten no dig voor de jaarlijkse collecte die binnenkort wordt gehouden. Met de opbrengst er van worden zwerf dieren opgevangen, wordt de die renambulance gefinancierd, wor- LEUSDEN - Het Centrum voor be wegingsscholing en -therapie uit Amersfoort begint 21 september met cursussen Ademhalings/ont- spannings- en Houdings/bewe- gingstraming voor beginners. Het doel van deze cursussen is verbe tering van de algemene conditie, wat weer ten goede komt aan sportieve prestaties, arbeid, ont spanning, en het 'algehele welbe vinden'. De groepen zijn ongeveer zeven personen groot Docent is Dick Vervloet, die ook werkzaam is aan de Rijksuniversiteit van Utrecht Meer inlichtingen worden ver strekt via de telefoonnummers 033 - 632547 of 632882 (het laatste num mer alleen tussen 8.00 tot 9.00 uur). LEUSDEN - 'Het toezicht op de kosten voor representatie is na augustus 1986 inderdaad wat veranderd; van repressief naar preventief.' Deze volzin kwam maandagavond uit de mond van wethouder Fons Ummels (CDA) tijdens de ver gadering Financieel Beleid en Beheer die werd gehouden in het Leusdense gemeentehuis. De zin zou, met het Wol- ters Handwoordenboek der Nederlandse taal erbij, ook als volgt kunnen luiden: 'Degenen die in verband met verte genwoordiging van de gemeente kosten maken, mogen dat vanaf die tijd niet meer melden nadat het feit (of kwaad, waar het lexicon ook van spreekt) is bedreven, maar moeten dat van tevoren laten weten.' DOELMATIGHEID De representatie kwam aan de orde tijdens de behandeling van de jaarrekening 1986 van de 'algeme ne dienst'. Eigenlijk had dit onder deel in een besloten vergadering moeten worden behandeld, maar voorzitter Ummels stelde de leden voor om dit toch openbaar te be handelen, weliswaar zonder ver melding van de namen van de be trokkenen. Hij zei: 'Ik denk dat dit mogelijk moet zijn in het kader van de passieve openbaarheid, of zo u wilt: aktieve beslotenheid.' Hierop volgde enige gelach. De commis sieleden konden zich overigens in het voorstel vmden. Deze wijze van behandeling van de betreffende jaarrekening had tot gevolg, dat weliswaar geen na men werden genoemd, maar dat wel werd gesproken van 'hoofd voorlichting' en 'een wethouder die sommige reizen niet bij de ge meente kan declareren, omdat hij die ook bij zijn zaak kan declaren'. Aanduidingen die net zoveel zeg gen als 'een grote fabrikant in het zuiden des lands die ook gloeilam pen maakt'. alleen over het feit, dat er na au gustus van vorig *jaar zo veel min der kosten voor representatie zijn gemaakt, m die zin: dat dat beter zou zijn. Maar het is mijns inziens ook goed mogelijk een vraagteken te zetten bij geen of nauwelijks re presentatiekosten. Ik vind, dat een gemeente als Leusden een be paald budget moet hebben voor representatie. Geen of nauwelijks geld beschikbaar stellen voor dat doel, kóm de raad zich niet permit teren.' De toch al niet lange discussie over deze vraag van Com Verduin, werd kort gesloten door Alrich Parson (WD). Hij zei: 'Ik denk, dat dit onderwerp hier niet aan de orde dient te komen. Het gaat in deze commissie over de doelmatigheid van de begroting; met andere woorden: wat er terecht is geko men van wat wij ons als raad had den voorgenomen. Ik weet, dat daar wat meesmuilend over wordt gedaan.' Wethouder Ummels on derbrak hem met de opmerking: 'Dat ben ik gewend.' Parson vervolgde: 'Maar het heeft mijns inziens weinig zin om over de representatiekosten te praten, als niet eerst een inhoude lijke discussie is gevoerd. Die komt binnen afzienbare tijd (als namelijk een bijzondere raadscommissie haar onderzoek heeft afgerond naar de handel en wandel van de wethouders op onder meer dit ge bied - red.) en dan kan dit onder werp beter ter sprake komen.' (advertentie) OPHELDERING den dieren in de vrije natuur 's win ters bijgevoerd, en wordt voorlich ting gegeven. Wie meer inlichtingen wil of zich als collectant wil opgeven, kan te recht bij het Dierentehuis, telefoon 033 - 61665; of bij mevrouw Esko, telefoon 033 - 940069. De eerste die de representatie kosten aan de orde stelde, was Corri Verduin (PvdA). Zij zei: 'Wat mij opviel (m de jaarrekening over 1986 van de 'algemene dienst' - red.), was, dat de post representa tiekosten na augustus 1986 nog maar tien procent is van de kosten die daarvoor werden gemaakt Ik constateer een breuk in de uitga ven, waarover ik wel graag ophel dering zou willen hebben.' Wat de reden van deze 'breuk' was, kwam in eerste instantie niet goed uit de verf. Toen ook Alrich Parson (WD) even later ook over deze, wat hij noemde, 'kentering' repte, reageerde Ummels duidelij ker Hij legde uit. 'Vanaf toen is het toezicht op de kosten voor repre sentatie verscherpt. Uiteraard is met gepraat over preciese bedra gen. Het zou toch te gek zijn, wan neer een wethouder met een bon netje voor twee broodjes of iets dergelijks, eerst op het gemeente huis moet informeren of dat wel onder representatiekosten valt Dat laat echter onverlet, dat er op dit gebied best hanteerbare criteria door de gemeenteraad kunnen worden gegeven.' Harm Offereins (GPV/SGP) liet een heel ander licht op de zaak vallen. Hij zei: 'Het gaat nu bijna U Zachte en halfharde, ia zelfs gekleurde lenzen? Groeneveld geeft vrijblijvend en vakkundig advies. Met de kontaktlenspas profiteert u bovendien van aanzienlijke kortingen. Welkom bij... Het gratis info-pakket over kontaktlenzen ligt voor u klaar! Lousden, Winkelcentrum Hamershot Grutleri) 3.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5