Bijstelling wegens privegebruik auto M Staatssecretaris zit er achteraan I Diëtiste vestigde zich in Leusden Disco-danswedstrijden KPO komische show Wel of niet (te)recht? Raad moet snet tot stand komen Ledenwerfaktie voor Leusdense afdeling leusden hrant Muzikaal drieluik in St. Joriskerk Belastingteruggave van ouderen in verzorgingstehuizen: Eenmalige uitkering voor werkers in verzorgingshuizen Raad voor Ouderenbeleid: Katholieke Bond van Ouderen' ft 'Zeker weten' DE TOVENAAR VAN FOP De fel» moet je méé-maken! DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 Achtervelds nieuws LEUSDEN - Een jaar nadat mevrouw Van den Hurk-Fiese- ler aan de Professor Kohnstamm Academie in Amsterdam afstudeerde, besloot zij zich te vestigen in haar woon plaats, Leusden. Sinds 1 augustus is haar praktijk diëtiste/ voedingsdeskundige gevestigd op het adres: Randweg 227. Zij beschikt volgens eigen zeg- disch-, voedings- en dieetgebied gen over kennis van zaken 'op me- Verder kan zij adviezen geven om 'maaltijden zo aantrekkelijk moge lijk te maken'. Haar werkzaamhe den ziet zij tweeledig: het geven van algemene voedingsadviezen, en persoonlijke voedings- en/of dieetadviezen. EETGEWOONTEN De algemene voedingsadviezen Mevrouw Vand en Hurk-Fieseler heeft zich per 1 augustus m Leusden gevestigd als diëtiste. hebben betrekking op gezonde J voedmg en begeleiding bij veran- I denng van eetgewoonten, zoals de aanduiding al zegt, m het alge meen. Mevrouw Van de Hurk be- j nadrukt, dat degene die hier ge- j bruik van wil maken, geen verwijs- I bnef van een arts nodig heeft. Zij I vertelt er verder over: 'Ik let er wel op, dat een maaltijd behalve ge zond en verantwoord, ook nog lek- ker is, en toegespitst is op ieders portemonnee en gezinssituatie.' De persoonlijke voedings- en/of dieetadviezen geeft zij meestal na verwijzing door een arts. Zij legt uit: j 'Samen met de betrokke stel ik een j dieet samen, bijvoorbeeld voor ie- I mand met een verhoogd choleste- j rolgehalte van het bloed, hart- en vaatziekten, maag- en darmklach- ten, en suikerziekte.' In dit verband spreekt zij over de zogenaamde 'zelfcontrolemethode'. Deze om schrijft zij als volgt: 'Deze methode houdt in, dat de patiënt zelf contro leert of hij of zij het gewenste voe dingspatroon bereikt.' Meer inlichtingen over haar werkzaamheden worden graag door mevrouw Van de Hurk ver strekt. Haar telefoonnummer is 033/ - 948151 (tussen 12.00 en 13.00 uur, en 19.00 en 20.00 uur). Dit nummer ls ook beschikbaar voor belang stellenden voor een lezing of cur sus, bijvoorbeeld voor diabetici of sporters. ACHTERVELD - Zaterdag avond organiseerde de K.P.J. een Discodanswedstrijd. De muzikale medewerking was van de Drive Inn Black Po wer. Er waas van de zijde van de leden veel belangstelling. Nadat de deelnemers - zowel de meisjes als de jongens - van een rugnummer waren voorzien kon men van start gaan. Het werd een gezellige avond. De deelnemers probeerden er op alle mogelijke manieren een mooie komische show van te maken, wat goed lukte. Na afloop kon de jury de prijswin naars bekend maken. De eerste pnjs werd gewonnen door Carla Boersen en Marius Wouters, de tweede pnjs was voor Ad Ossendrijver en Gerard van de Breemer en de derde prijs was voor Manan van Burgsteden en Gert Daatselaar. Zondag zal de K.P.J. deelnemen aan het Knng volleybal tournooi, dat zal worden gehouden in de Slag te Hoevelaken. Opgave voor deel name bij André Voorburg, tel. 1638. In verband met het feit dat men de sportiviteit bij de leden meer wil ontwikkelen heeft de K.P.J. op de vrijdagavonden de sporthal ge huurd, van 20.00-22.00 uur. Er kan aan diverse sporten worden deel genomen. LEUSDEN/AMERSFOORT - Op zaterdagavond 26 septem ber vindt in de St. Joriskerk te Amersfoort een herdenkings concert plaats van een drietal componisten uit de historie, te weten Jan Zwart, Alexandre Guilmant en Charles Marie Widor. Aan hen zal een prach tig drieluik worden gewijd dat uitgevoerd zal worden door organist Peter Eilander. Het waardevolle Naber-orgel in de St. Jonskerk is wijd en zijd be kend. Peter Eilander is voor Amersfoort en omstreken ook al geen onbekende meer Daarom op deze plaats een korte schets van eht dnetal dat nu herdacht wordt. Jan Zwart is een begrip. Hij werd geboren m 1877 en overleed in 1937, nu vijftig jaar geleden. Hij werd al eens genoemd „profeet op de orgelbank", anderen waarde ren hem meer om zijn historisch speurwerk en zijn pogingen om het orgel weer ingang te doen vinden bij brede lagen van de bevolking. Peter Eilander speelt van deze or gelmeester een drietal werken, te weten het klaaglijke Elegische voorspel over Psalm 51, de onstui mige Fantasie-Toccatine over Psalm 33 en tot slot de Sombere Muziek over rouwpsalm 103:8 „Ge lijk het gras is ons kortstondig le ven". De drie Jan Zwart-composities worden afgewisseld met twee gro te Franse symphonieën, te weten de vierde Sonate van A. Guilmant en de Vierde Symphorue van C. M. Widor. Widor overleed ook vijftig jaar geleden en het is honderdvijf tig jaar geleden dat Guilmlant werd geboren. Een keurige tryptiek dus, op 26 september m de Joriskerk. i De aanvang is om 20.00 uur, de toegang bedraagt vijf gulden, voor j kinderen tot 13 jaar is deze echter geheel gratis. r J 'V Mr. H. G. Punt. Artikel 42 van de Wet op de Inkomstenbelasting bepaalt dat het privégebruik bij on dernemers en bij werknemers die een auto van de zaak ter beschikking hebben, vastge steld wordt op 20% van de katalogusprijs van de auto. In praktijk wordt mij geregeld gevraagd hoe dat nu precies zit met deze zogenaamde au tokostenfictie. Met hiernavolgende hoop ik duidelijkheid te verschaffen. De reden waarom de regeling in de wet is opgenomen, is dat er anders een ongelijkheid zou be staan tussen hen die een auto van de zaak bezitten en hen die een eigen auto bezitten. De regeling komt erop neer dat: Voor de ondernemers de kosten terzake van de auto ten laste van de onderneming komen onder aftrek van 20% van de katalogusprijs van de auto inclusief BTW Voor werknemers dat deze 20% van de katalogusprijs jaarlijks wordt geacht als inkomen te zijn genoten. Voorts is aan de belastingdienst mogelijkheid gegeven aanneme lijk te maken dat het werkelijk pri végebruik tot een hoger bedrag zou leiden dan de genoemde 20% van de katalogusprijs. In dat geval kan de belastingdienst het hogere bedrag hanteren. De belastingplichtige kan even wel tegenbewijs leveren dat de auto nagenoeg uitsluitend voor het bedrijf of het beroep wordt gebe zigd: in dat geval vindt geen bijtel ling plaats. Het aldus gefixeerde privégebruik wordt verminderd met het bedrag dat de belastingplichtige voor pri végebruik van de zaak-auto moet betalen. Voor werknemers is essentieel dat een auto aan hen ter beschik king is gesteld. De Hoge Raad heeft op 15 juli 1986 bepaald dat een werknemer wel degelijk een auto ter beschik king had gekregen. Betrokkene was het evenwel met toegestaan de auto voor pnvédoeleinden te ge bruiken, de auto diende na het werk bij het bedrijf te worden ge parkeerd en de controle daarop en op de naleving van dit verbod vond plaats door de directeur van be langhebbende (in casu zijn vader als directeur van een B.V.). Belastingplichtige stelde dat hij over de auto van zijn vader voor privégebruik beschikte. Het Hof was van oordeel, en kreeg gelijk van de Hoge Raad, dat in dit geval de auto wel degelijk ter beschikking was gesteld omdat er geen tegenbewijs geleverd was. Zoals hierboven reeds gesteld, kan de belastingplichtige tegenbewijs leveren, doch dit is een heel zwaar bewijs. In de praktijk blijkt dit bewijs enkel geleverd te kunnen worden als een sluitende kilometeradmini- stratie wordt overlegd aan de In specteur. Uit dit bewijs moet dan blijken dat betreffende auto uitsluitend, of nagenoeg uitsluitend in verband met de onderneming respectieve lijk de dienstbetrekking wordt ge bruikt. Onder „uitsluitend of nagenoeg uitsluitend" wordt in dit verband verstaan dat het privégebruik niet meer bedraagt dan 10% van het totale gebruik en dat bovendien met meer dan 2000 kilometer per jaar voor privédoeleinden wordt gereden. Ik heb zelf eens meegemaakt dat de Inspecteur met een zogenaam de chi-kwadraattoets, -dit is een op kansberekening gebaseerde re kenkundige benadering- trachtte aan te tonen dat de overlegde kilo meteradministratie niet zou klop pen. Voorts is het geval bekend dat de Inspecteur verlangde dat de over legde kilometeradministratie door een accountant werd gecertifi ceerd. De Hoge Raad vond dit evenwel te ver gaan. Hoe dan ook een sluitende kilome- teradmiiustratie is een vereiste om aan te tonen dat minder dan de 10% cq. 2000 kilometer voor privé wordt verreden. In alle andere gevallen vindt de bijtelling plaats. In de praktijk wordt wel de regel gehanteerd dat de 20% bijtelling niet verder mag gaan dan het be drag van de totale kosten. Toen de totale kosten van een auto in enig jaar minder bedroegen dan 20% van de kataloguswaarde, werden de totale kosten bij het in komen geteld en met het 20%-be drag besbste het Hof Arnhem 29 augustus 1980. Voort is vermeldenswaardig dat het Hof 's Gravenhage onlangs over de aanvaardbaarheid van een kilo meteradministratie moest beslis sen. Belanghebbende had een auto van de zaak tot zijn beschikking, daarnaast had hij een motorfiets terwijl zijn vrouw in een eigen auto reed. Belanghebbende hield het eer ste kwartaal een gedetailleerde kilometeradministratie bij, waarbij een privégebruik van 199 kilome ter bleek. De rest van het jaar werd geen kilometeradministratie bijgehou den. Belastingpbchtige bet in zijn aan gifte de bijtelling van 20% achter wege, zulks tot ongenoegen van de Inspecteur. De Inspecteur was van menmg dat niet het bewijs was geleverd dat minder dan 2000 kilometer was ge reden. Het Hof stelde belastingpbchtige in het gebjk en oordeelde dat overtui gend was aangetoond dat hij gedu rende het eerste kwartaal mmder dan 200 kilometer had gereden. Het Hof hechtte geloof aan zijn verklaring dat het privégebruik in de rest van het jaar niet in beteke nende mate afweek dan van het eerste kwartaal. Onder deze omstandigheden be hoefde van betrokkene met ver langd te worden dat hij ook over de andere kwartalen een tijdrovende kilometeradministratie bijhield. Ik maak u erop attent dat deze uit- spraak uitsluitend voor dit geval opging. U doet er beter aan in uw geval het nsico niet te lopen en een slui- 1 tende kilometeradministratie te voeren. Ik meld in dit verband nog op dat voor de werknemer die geen aan- j giftebiljet krijgt, en die geen be schikking in verband met aftrek posten van de Inspecteur van de loonbelasting heeft verkregen, in de praktijk buiten deze 20% telling valt. Het gevolg van een aan een werknemer ter beschikking ge stelde auto, en de bijtelling van 20% van de katalogusprijs kan zijn dat belastingplichtige naast een aan slag voor de inkomstenbelasting, ook een aanslag premieheffing kan verwachten. Deze kan, vanwege de gehan teerde opslagpercentages, fors oplopen. Bij gelegenheid kom ik op deze premieheffing nader terug. In de praktijk wordt deze 20% bij- telling vermeden door vergoeding van de zakelijke verreden kilome ters als dit een reëele vergoedmg is, dus als de werknemer er niet aan „verdient", wordt dit geaccep teerd. Het is dus een kwestie van reke nen om te beoordelen welke me thode de voorkeur heeft. LEUSDEN/UTRECHT De algemene Bond van Onderen, ANBO, heeft bij staatssecretaris Koning van Financiën aange drongen op naleving van de geheimhoudingsplich van belasstingambtena ren bij eventuele belas tingteruggaven aan be woners van bejaardenoor den. De ouderenbond protes teert bij de staatssecretaris te gen het doorgeven van gehei me belastinggegevens door de belastinginspecties aan ge- gingstehuizen belasting terug- directies van de Nederlandse verzorgingstehuizen heeft de staatssecretaris onlangs laten weten, dat de belastingdienst de gemeenten zal informeren als bewoners van verzor gingstehuizen belstmg terug krijgen. „Zo kan worden bereikt", schrijft de staatssecretaris. „dat bij berekening van de ei gen bijdragen deze bewoners met deze teruggaaf rekening wordt gehouden". Veel bewo ners van verzorgingstehuizen blijken over de afgelopen ja ren recht te hebben op belas- ••ngteruggave. Naar de mening van de ANBO en ook volgens de Ver eniging van Sociale Diensten dient een belastingteruggave buiten beschouwing te blijven bij de berekening van de ei gen bijdrage. De ouderen bond noemt de bnef van de staatssecretaris een poging om de bewoners van bejaar denoorden af te houden van een recht dat hen toekomt. Hier is sprake van onbehoor lijk bestuur dat in strijd is met de plicht tot geheimhouding van de belastingdienst, aldus de ouderenbond. De bewoners van de verzorgingshuizen, dus ook van 't Hamersveld en van St. Joseph, zullen in december kunnen mer ken, dat de mensen die hen verzorgen erg opge wekt zijn. De zeventigdui zend werknemers in de bejaardenoorden in Ne derland krijgen dan na melijk een eenmalige uit kering van 285 gulden. De werkgevers en de vak bonden hebben in het voorjaar overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO voor de verzorgingshuizen. Maar men kon niet tot overeenstem ming komen over de invoe ring van een meuwe functie waardering. De werkgevers vonden de voorstellen om tot vernieuwing te komen onaan vaardbaar. Voor een beter salarissys teem was, voor 1987, negen tien miljoen gulden beschik baar. Dat bedrag zal nu wor den uitgekeerd in de vorm van een eenmalige uitkering aan de werknemers in december. Iedereen die een volledig dienstverband heeft, dus zo wel de directeur als de kok, krijgt hetzelfde bedrag van 285 gulden. De werknemers die een halve baan hebben zullen ook de helft van dat bedrag ontvangen. In de CAO is wel bepaald, dat de vakantietoeslag van 7.5 weer op 8 procent komt en de korting van 7 procent bij ziekte wordt ongedaan gemaakt. In 1988 worden de onder handelingen over een beter salarissysteem voortgezet, want men wil wel de grote ver schillen met de werknemers in de ziekenhuizen verkleinen of nog liever helemaal wegwer ken. Dat wordt tracteren in december. Een Raad voor het Ouderenbeleid is een erkenning van de volwaardige positie, die ouderen in onze samenleving behoren te hebben." Dat was de reactie van minister Brinkman op het advies, dat op 8 september een door het kabinet ingestelde werkgroep aan hem uitbracht. Snelle totstandkoming van een dergelijke Raad is noodzakelijk. Deze werkgroep vindt dat er op 1 januari 1988 zo'n Raad voor het Ouderenbeleid moet zijn. Het groeiend aantal oude ren heeft tot gevolg dat het beleid voor hen op allerlei ge bieden in de samenleving steeds belangrijker wordt. Steeds meer ouderen willen hun stem ook aan de regering laten horen en zelf iets doen aan hun positie in de maat schappij. Om deze Raad voor het Ou derenbeleid te kunnen instel len is een wet nodig. De proce dure om zo'n wet tot stand te brengen duurt jaren. Daarom wil men eerst een voorlopige Raad per 1 januari. Deze Raad kan de noodza kelijke wetgeving voorberei den en gevraagd en onge vraagd adviezen uitbrengen over alle gebieden die voor de positie van ouderen van be lang zijn. De werkgroep noemt de positie van ouderen op de arbeidsmarkt, de gezond heidszorg, huisvesting, eman cipatie, inkomen enz. Deze adviezen, ook als de Raad nog een voorlopige is, moeten net zo zwaar tellen als van de definitieve Raad. De werkgroep stelt voor om de Raad uit 11 leden te laten be staan: vijf op voordracht van de ouderenorganisaties en vijf le den om hun deskundigheid en ervaring, met een onafhanke lijke voorzitter. De minister heeft toegezegd zich in het kabinet in te zetten voor de instelling van deze Raad. LEUSDEN - Binnenkort start in Leusden een uitge breide actie om te komen tot vergroting van het aantal leden van de Ka tholieke Bond van Oude ren. De Leusdense afde ling van de KBO hoopt door toevloed van nieuwe leden tot een actieve af deling uit te groeien. De ouderen vanaf 55 jaar met een katholieke achter grond zullen schriftelijk worden benaderd en don derdag 1 oktober is er een speciale bijeenkomst in De Kom. Officeel bestaat er sinds 1979 een KBO-afdeling in Leus den. Door allerlei omstandig heden heeft de afdeling de laatste jaren niet veel van zich laten horen. De contactper soon, tevens coördinatrice me vrouw M. Oude Egberink hoopt dat aan dat „wat sluime rend bestaan" een einde kan worden gemaakt. Wanneer het aantal leden, nu zo'n kleine veertig, flink toe neemt en ereen volledig bestuur wordt gekozen, kan ook in Leusden een actieve afdeling ontstaan. Nederland telt ongeveer 1000 plaatselijke KBO-afdelin- gen met in totaal 200.000 leden. Nu het welzijnsbeleid, waaron der ook een belangrijk deel van het ouderenwerk valt, steeds meer wordt gedecen traliseerd naar de gemeente besturen, neemt het belang en de verantwoordelijkheid van de plaatselijke afdelingen van de Ouderenbonden sterk toe. Samen met andere ouderen bonden wü de KBO opkomen voor de belangen van alle ou deren. Omdat ouderen veel veranderingen hebben mee gemaakt ook op het gebied van hun katholieke levensbe schouwing, wil men in de KBO ook ruimte geven om met el kaar daarover te spreken. Nieuwe vragen, zoals rond eu thanasie en andere ouderen (of hun kleinkinderen) raken de kwesties, gaat men niet uit de weg. SAMENWERKING „Het is niet de bedoeling om eigen soosbijeenkomsten te organiseren: die zijn er al vol doende in Leusden", zegt me vrouw Oude Egberink. „Een nieuw volledig bestuur zal ze ker samenwerken met andere instanties die zich bezig hou den met ouderen. Maar er zijn, denk ik, zeker ouderen die het prettig en belangrijk vinden Het vignet van de KBO. om andere ouderen te ont moeten die eenzelfde katholie ke achtergrond hebben." MÉÉ-MAKEN De KBO gaat er vanuit, dat ouderen bij-de-tijd zijn. binnen de KBO kan men „bij de tijd blijven". Men kan zich melden als lid bij mevrouw Oude Eg berink, Toermalijn 15, tel. 942301. Ouderen, zowel leden als niet-leden zijn welkom op een bijeenkomst op donder dagmorgen 1 oktober om 10.00 uur m De Kom, naast de R.K. kerk, Hamersveldseweg 53. Oude en meuwe leden kun nen dan de Leusdense afde ling van de Katholieke Bond van Ouderen méé-maken. Fons Jansen liet in een van zijn cabarets een generaal praten met het woordgebruik van een bouwvakker. De zaal lag dubbel van het lachen. Op een geestige manier maakte hij zo duidelijk, dat iedere groep een eigen taalgebruik heeft. Ook andere gebruiken zit ten vast aan bepaalde groe pen. Ik zie het niet zo gauw gebeuren, dat een bijeen komst van ouderen wordt op geluisterd met disco-stam pers. En al hebben sommige ouderen heel wat verf nodig om hun haar een jeugdige kleur te geven, ik zie nog met veel ouderen lopen met een groen hanekam-kapsel. Bij carnaval kan men soms een heel ander uiterlijk aan meten. maar daar is het dan ook carnaval voor Kleine kinderen breng je vaak m grote verwarring als je, niet meer tot de jongsten beho rend je gedraagt als een pu ber. Als je het dan hebt over: „oei, wat gaaf he" of „te gek, zeg" dan vragen zij zich af of je hen voor de gek wilt houden. Toch kun je wel gebruik ma ken van de taal van een jonge re groep om duidehjk te ma ken, dat je je als oudere niet zomaar laat afschepen. De Volkskrant gaf daar een paar weken geleden een leuk voor beeld van in een aflevering van de strip van De tovenaar van Fop. De vaktaal van van dalen, waar „verbouwen" de betekenis heeft van „kort en klein slaan", wordt in de mond gelegd van een senior. De „boodschap" van deze stnp komt over. Om het m de taal van sommige jongelui te zeggen: „Zeker weten". En tot slot dan maar: „Doei". VUT-ter. J I HULP óttëAAtfD Hoe 20U J6 HET l/IMOCk) i* BCjAAeceacuiB psze wio kél eers «roudia kwam door Parker Hart De stnp uit De Volkskrant, waarin het taalgebruik van jongeren in de mond van ouderen werd gelegd.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6