Foto's en aquarellen n 't Clae verenblad de moeite waard De minister zou eens in onze schoenen moeten staan' leusder krant Expositie 'Loysden' lezers. schrijven^ Kledingbeurs 't Vooronder Astrid van de Pouwkraan en Marianne Helweg, bewoonsters van 'De Hohorst' over plannen minister tot sluiting: 'De Hohorst' zaterdag op jaarmarkt aanwezig Reünie (4) Zandbrinker Molen het slaat nergens op, eerst verbouwen en dan sluiten. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Er bestaan in Den Haag vergaande plannen met betrekking tot de Bijzondere Jeugdzorg. In het kader van de deze week gepresenteerde miljoenennota bezui nigt ook het ministerie van WVC van minister Elco Brink man naarstig mee. En ondanks het feit, dat twee jaar geleden uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat op de Bijzon dere Jeugdzorg niet verder bezuinigd kon worden, volgt andermaal een aanslag op het budget van die afdeling. Leverden de plannen al een fors aantal reacties op, waar het bijvoorbeeld ging over de gezinszorg, in Leusden heb ben de bezuinigingen bovendien direkt betrekking op het jeugdinternaat 'De Hohorst'. Publiceerden we twee weken geleden, dat het internaat wat capaciteit betreft zou moe ten halveren, nu de plannen ook formeel bekend zijn, blijken de gevolgen nog veel erger. Het gebouw zou daad werkelijk leeg komen te staan. Want 'De Hohorst' als internaat zou gewoon op houden te bestaan. Van de 36 plaatsen, die het internaat nu biedt, zou slechts de helft overblijven, maar dan als 'dagplaats'. Verder vermeldt het plan, 'dat de twaalf tot zestien dagplaatsen op een nader te bepalen plaats in de provincie Utrecht' zouden moeten worden gerealiseerd. Met andere woorden: 'De Hohorst' zou in haar huidige functie ophouden te bestaan. Wat dat zou betekenen voor de bewoners en bewoon sters van het internaat verwoordden Astrid van de Pouw kraan en Marian Helweg, die beiden in 'De Hohorst' ver blijven. 'Om te beginnen is ons nu pas duidelijk, dat het niet om bezuini- jen gaat, maar dat 'De Hohorst' jewoon zou sluiten. Eerlijk gezegd lachten we eerst, dat het een trapje was. Maar dat bleek dus niet :o te zijn', aldus Astrid en Manan. JETEKENIS Daarmee raken we direkt de jetekenis van 'De Hohorst' voor de «woners. En die mag, zo blijkt uit Ie woorden van beide meisjes, niet worden onderschat. Astrid: 'Als ik hier weg zou moe- en, moet ik wat anders zoeken. En iet is maar de vraag of dat er is. Ik woon hier nu twee jaar, dus dan >en je gewend. Gewend aan de nedebewones, en ook aan de nensen die begeleiden. Je hecht je ian die mensen. En dat heb ik no- lig, daar ben ik hier voor. Om te eren de zaken op een rij te zetten, m te leren zelfstandig te worden. In daar heb ik echt nog een jaar oor nodig.' En Manan: 'Dit is mijn eerste ïn- emaat, en ik ben hier nu net een naand. Hiervoor woonde ik in een tlooster, waar ik van 's morgens door Hans Mosterd vroeg tot 's avonds laat moest werken. Hier kom je, met begelei ding, aan de belangrijke dingen toe. Je kunt hier over je problemen praten. Je leert, zelfstandig te wor den. Als dit internaat dicht zou gaan, kom ik gewoon op straat te staan.' Dat geldt voor Astrid overigens ook. Weliswaar zou zij terug kun nen gaan naar haar ouders, maar dat zou binnen de kortste keren - weer - problemen opleveren, ver telt zij. 'Hoe dat komt, weet ik ook niet. Maar thuis gaat het niet. Dus als ik terug zou moeten gaan, dan zou dat eigenlijk betekenen dat ik weer op hetzelfde uitgangspunt te recht kom.' VERTROUWEN Waar het hier te ver voert om in te gaan op de persoonlijke proble- club 'Loysden' m het Gereformeer de Dienstencentrum, Burgemees ter De Beaufortweg 18. Daar kun nen belangstellenden tijdens kan tooruren werkstukken bewonde ren en kennis maken met de activi teiten van de club. Meer informatie wordt telefomsch verstrekt door Diny Pot, voorzitter van de club, via nummer 033 - 942390. LEUSDEN - Vanaf maandag 14 j september tot en met donderdag 1 oktober exposeert de schilders- zelfstandig functioneren is - met Astrid - een schema opgesteld voor het komende jaar. 'Ik moet nog aan mezelf werken, en dan wil ik verhuizen naar het Koetshuis. Daar woon je al zelfstandiger. Daarna wil ik naar de Oranjerie, waar je met begeleiding nog zelf standiger woont. Dat hebben we samen afgesproken, de leiding en ik. Maar daar komt met een sluiting voor de deur natuurlijk ook ruks van terecht', vertelt Astrid. Voor Marian liggen de kaarten er nog moeilijker bij. 'Ik ben hier tenslotte net. Ik weet nog nauwe lijks, wat hier kan. En ik weet na tuurlijk nog helemaal met, wat ik zelf kan. Dus ik sta nog helemaal aan het begin. Als 'De Hohorst' dicht moet, kom ik letterlijk op straat te staan', stelt ze vast. Waarna de twee meisjes concluderen, dat dat opgaat voor negentig procent van de inwoners. Met als meest schrijnend voorbeeld dat van twee Marokkaanse meisjes die in 'De Hohorst' wonen, die m de verste verte geen familie in ons land heb ben, en ook anderszins memand om op terug te vallen. VERBOUWING 'Wat niet alleen deze twee be woonsters van het internaat, maar alle bewoners heeft verbaasd, is de tegenstrijdigheid tussen de ver- ONRUSTIG 'Je kunt het op het ogenblik ook merken. Het is onrustiger gewor den. Dat uit zich op allerlei manie ren. De leiding moet op het mo ment vaker ingrijpen, dan normaal. Want je kunt echt merken, dat ie dereen toch in spanning zit, of het nou gaat slmten of niet. We slapen slecht, je zit te piekeren over wat je moet als 'De Hohorst' toch moet slmten en er wordt soms echt ge klierd.' AKTIES Ze laten het er overigens bij 'De Hohorst' niet bij zitten. Zo gaf het internaat vorige week dinsdag acte de presence op de wekelijkse markt m Leusden. En tijdens de Monumentendag kon men zich bij het internaat verheugen in een grote belangstelling, die zich niet alleen tot het gebouw beperkte. 'De mensen reageerden heel posi tief vertellen Astrid en Marian, Dat wordt binnen het internaat weliswaar op prijs gesteld, maar er wordt wel meer ondernomen. Ko mende zaterdag is het internaat ook met een kraam aanwezig op de jaarmarkt van De Hamershof. En momenteel wordt de laatste hand gelegd aan een rapport met daarin de redenen, waarom 'De Hohorst' moet blijven. schillende bestuurlijke opvattingen over 'De Hohorst'. 'Het slaat toch helemaal nergens op, eerst ver bouwen, en dan sluiten. Waar is die minister eigenlijk mee bezig? Dat snapt geen mens. Ik bedoel maar, dan had die man moeten zeggen: 'Sorry hoor, Hohorst, maar ik heb geen geld, dus er wordt met ver bouwd', zo verwoordt Manan de mening van de bewoners. ONVREDE 'Je hoort tegenwoordig nogal eens zeggen, dat die jeugd van te genwoordig dit of dat allemaal doet. Nou, dat hoeft op zo'n manier toch niemand meer te verbazen, of wel soms. Als ze op zo'n maiuer met je omspringen is het toch logisch dat wij denken: 'waar zijn die ouwe zakken mee bezig?' Dan zullen we ze eens wat laten zien.' Je hoort het echt in alle groepen hier in huis: 'Als het zo gaat, dan kunnen wij het ook.' En dat is nodig, want er is geen alternatief. Marian illustreert dat nog eens als ze zegt: 'Die minister zou eens in onze schoenen moe ten staan. Want we komen ge woon op straat te staan. En wat moeten we dan? We hebben alle maal een lage schoolopleiding. En probeer daar maar eens werk mee te vinden, in de maatschap pij van vandaag. Nu worden we nog geholpen met werk zoeken, speciaal voor mensen met een lage opleiding. Maar dat mag i<- straks zelf uitzoeken. Terw4' ,e voor een baan als toiletjufirouw nog een diploma nodig hebt. En meer dan Huishoudschool heb ben wij niet. Minister Brinkman denkt misschien: 'Dat en dat kan ik goed, dus dat kan iedereen. Maar zo is het natuurlijk niet. Hij kan misschien niet eens aardap pels schillen' 'Het zon misschien een tijdje goed gaan. Maar niet lang. Daar om ben ik tenslotte hier', vult Astrid aan. Aquarel:'...haast doorzichtige flessen. Een muzikant, met de instrumen- tenkist als mime geldbak voor zich op de grond, zit bij een gepar keerde auto te spelen, een straat jochie kijkt toe. Punkers maken el- kaars haar op. Vol overgave wordt ergens het evangelie op straat ver kondigd, en met opgeheven han den en gesloten ogen roept men halleluja. Gewone mensen vooral in ge wone kleren. Een uitrustend paar op een bankje, van boven af gefo tografeerd. Een vrouw die even met haar hondje is gaan zitten. Een wezenloos zwart raamgat met als accent een vent en zijn hond. Clo chards bij een haveloze muur van de Seinekade. Een etalage met bontmantels, waar een vrouw be wonderend langs loopt. Het wordt allemaal met aanzet door John Seegers vastgelegd, die gedreven door een gevoel van vertedering voor zijn subjecten deze fel realistisch tegen hun ach- tergronden vastlegt. Karakte- I ristiek voor Seegers' registratie is 1 een saxofoon spelende jongen omgeven door zijn wat donker ge tint interieur met velerlei attribu ten. Er is ook een mooie zwart-wit fotoserie van een moderne Car men te zien Enkele kleurenfoto's completeren I de expositie. Vooral die van de meisjes in leuke kledij zijn aan trekkelijk te noemen. wijd aan de mobilisatie, enzovoort. E. van der Werf, Slotlaan 153', Zeist. Als oud-soldaat tijdens de mobi lisatie van 1939-1940 m Achterveld ben ik aanwezig geweest op de reünie van 26 augustus in Achter veld. Gaarne wil ik u hartelijk danken voor de Leusder Krant van 13 au gustus, die wij mochten ontvangen en waarin een hele pagina was ge- In de Leusder Krant van 13 au gustus j.l. staat op een volle pagina „Nederlandse patrouille van vijf man en een blik petroleum bete kende de ondergang". Uw Achter- veldse verslaggever heeft alles duidelijk weergegeven in het vraaggesprek. Ik zelf heb echter een abuis gemaakt. Onder het kopje „Kanonvuur" staat o.m. aangegeven dat de Duit sers vanaf de Zandbrinker Molen ons met mortiervuur bestookten. Dat is niet juist. Wij werden bestookt door een veel lichtere dnepoots granaat werper; een granaatwerper kan door één soldaat worden gesteld op de molenomschansing; dat is onmogelijk met een mortiervuur „kanon". G. Burgwal dpl.sld. 1939-1940 2-III-16 RI Heerlen Een werkstuk van leden van schildersclub 'Loysden'. Deze en andere kunstwerken van de club zijn tot en met donderdag 1 oktober te zien in het Gereformeerde Dienstencentrum. LEUSDEN - Over dne weken zal de zesde kledingbeurs worden ge houden m Vrouwenontmoetmgs- centrum 't Vooronder, Burgemees ter van der Postlaan 2. Deze keer zal de beurs niet zoals gebruikelijk worden gehouden op een woens dag, maar op een dinsdag, en wel op 6 oktober Iedereen die daarvoor nog kle ding kwijt wil, kan dat bij 't Vooron der inleveren op dinsdag 29 sep tember van 9.00 tot 11.30 uur, op donderdag 1 oktober van 20.00 tot 22.00 uur, op vrijdag 2 oktober van 13.00 tot 15.00 uur, en op maandag 5 oktober van 13.00 tot 15.00 uur. Ingeleverd kan worden, kleding in de maten 74 tot en met 158, mits schoon en heel. Ervaring heeft ge leerd, dat ouderwetse kleding met wordt verkocht, hoe mooi die er verder ook uit ziet. Verder moet de kleding voorzien zijn van labels. Deze en bijbehorende ïnstrukties kunnen worden opgehaald op de volgende adressen: Prins Frede- riklaan 5, Ganzeweihof 1, De Brink 9, Bruinhorst 15, Ardennen 3, Kor noelje 28, Berkelwijk 24, Vicares- hove 53, en bij 't Vooronder zelf. Van de opbrengst van de kle ding is 80 procent voor de ver koopster en 20 procent voor het vrouwenontmoetingscentrum be stemd. Meer informatie wordt ver strekt via de telefoonnummers: 033 - 948322 of 944858. Astrid van dePouwkraam en Manan Helweg voorde prachtige opgeknapte gevel van „De Hohorst". Waar zouden we moeten wonen Dat zouden we niet weten." men van Astnd en Marian, is een ding duidelijk. Dat is, dat die pro blemen alleen maar kunnen wor den aangepakt als er een weder zijdse basis van vertrouwen be staat. En die is er. Maar ook daar zou een eind aan komen, als 'De Hohorst' moet sluiten. Vanuit dat wederzijds vertrou wen wordt in 'De Hohorst' gewerkt aan het zelfstandig worden van de bewoners. Dat gebeurt via onder meer intern onderwijs op verschil lende niveaus. Maar ook het leren omgaan met geld, zelf koken en wassen, en uiteindelijk 'begeleide' kamerbewoning moeten leiden tot het zelfstandig kunnen functione ren in de maatschappij. 'Ik vind zelf, zegt Astrid, 'dat als je echt wilt, je hier veel kunt leren.' LEEFTIJD Een andere 'truc' van de rege ring betreft het standpunt over meerderjarigheid. De leeftijd, waarop die volgens de plannen op korte termijn bereikt zal worden, wordt achttien jaar in plaats van eenentwintig. Ook dat moet - indi rect - leiden tot een vermindering van de kosten. Want wie achttien is, komt bijvoorbeeld niet meer in aanmerking voor de Bijzondere Jeugdzorg. Die komt in aanmerking voor andere vormen van hulpverle ning. Niet dat die voorhanden is, want ook die sektor is al overbelast en overvol. 'Dat betekent dus, dat we ge woon op straat komen te staan', zeggen Astrid (19) en Marian (18). En dat zou niet terecht zijn, gezien de manier waarop zij zichzelf be schouwen: 'Natuurlijk zijn we niet volwassen. We zijn hier bezig met leren, zelfstandig te worden. Dan is het toch onzin, om zo maar zo'n regel te maken?', zeggen ze in koor. SCHEMA Voor hun ontwikkeling naar dat Aardige aquarellen zijn ook die van de fruitcomposities en van de schikkingen die uitsluitend uit flesjes bestaan. Boven zijn de overwegend zwart wit foto's van John Seegers te zien. Hij fotografeert mensen in allerlei situaties. Heel gewone mensen die hij op straat waarneemt. Het liefst in een grote stad, want daar tref je ze natuurlijk te kust en te keur aan. Hij heeft een voorkeur voor Antwerpen, Panjs, Amster dam, ook, waar veel oude karakte ristieke volksbuurten zijn die foto grafisch interessant materiaal te bieden hebben. Een kale man, op de rug gefoto grafeerd, zit aan een tafeltje in een goedkope gelegenheid te eten. van de geexposeerde foto's. LEUSDEN - In 't Clae verenblad de Brink is een plezierige tentoonstelling van aquarellen en foto's. Te zien tot 4 okto ber op de zater- en zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. deren: hortensia's, inssen, stok rozen, lampionnetjes, zacht ge kleurde roosjes. Gebundeld in boeketjes, maar ook vaak los ge schilderd, in takjes over de bladen geschikt. Zoals dat bijvoorbeeld bij de irissen het geval is. Ook zijn er mooi notities van witte bloemen als de magnolia en de katoenbol. Heel teer in hun aan gifte met kleine nuances in licht- rose en -grijs. Even een te grote aanzet en de bloem is niet meer wit. Op bekwame wijze ontkomt Mies Kroonenberg aan dat gevaar. let is een ongecompliceerde ex positie van aardig en sympathiek rerk. de benedenzaal hangen de quarellen van Mies Kroonen- >erg-Kramers. Het zijn lekker wa- erig en delicaat genoteerde tilleventjes. Meest van bloemen. Jerangschikt in flesjes en vazen. kleurige flesjes zijn doorschij- lend, en de transparantheid ervan aat bloem- en bladmotiefjes in het zien. Mooi in kleur terugge komen. allerlei bloemen te bewon-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7