:aad onderschrijft conclusies over [echte organisatie bij gemeente commentaren— meningen- Ni] niet' n atie: 'Ontfermd...' Cursus Engels Kaarten jee wethouders blijven het oneens met inhoud en karakter van rapport: Argumenten Vogelpootje "INSDAG 29 SEPTEMBER 1987 plaatselijk nieuws (van de redaktie) USDEN - De Leusdense gemeenteraad is afgelopen don- Erdag in overgrote meerderheid akkoord gegaan met de hdconclusies van de bijzondere commissie over de ge- entelijke organisatie. De conclusies waren - we publi erden ze al eerder in onze krant - ronduit vernietigend or voormalig burgemeester Rademaker, voor de huidi- drie wethouders, en voor de ambtelijke top. Vethouder Fons Ummels (CDA) verraste vriend en vij- Id door de eindconclusies van het rapport 'in grote lijnen' ■onderschrijven. Ook hij stemde in met de conclusies. De pthouders Gijs van Woudenberg (CDA) en Jan Wagenaar bleven het oneens met die gevolgtrekkingen. f°f0 i in elk geval betekende de instemming van de raad, en de ligd aa .g ^m^ddels ingediende schriftelijke ontslagen van de maaJal fhouders, dat de weg vrij is voor een volledig nieuw jllege van B&W. over 'het college', nadrukkelijk ook voormalig burgemeester Radema ker werd bedoeld. van Ja- ichaei: eelnem >pdrac! nens' tt mstand idheicb bezig :rk, hel VERONTRUSTEND jels ve; losfra (D66): '...gastheerschap jmen -! doeld voor gasten... uitgeg m vVr 151 de Jongh (VVD), voorzitter (le betreffende raadscommis- (af eerst nog een toelichting op idag 30 jbaar u prov evolgde werkwijze. Hij wees nhetb: et aanti is 59,! dat waar gesproken werd IJSDEN - Tijdens de discus- over de gemeentelijke or- nisatie ontstond er een ver- e botsing tussen wethouder Wagenaar (WD) en idsüd Jan Konijnenbelt lA). Dat gebeurde, toen de (houder bij hoog en bij laag ef beweren, dat het college B&W al 'voorstellen aan de ld had gedaan' over de reor- usatie van het ambtelijk ap- raat. Dat is niet juist', reageerde wjnenbelt, 'er zijn tijdens i bijeenkomst van de com- ssie personeelszaken me- gen en bespiegelingen van wethouders te berde ge- icht. Van voorstellen was en sprake.' De maatregelen van het t zo 'lege waren Per é^n beperk» ^,acht 9eworden'- ijbliceerde Wagenaar. Ja, dat wilde u. Maar wij wil- n dat met', luidde het ant- ord van Jan Konijnenbelt. hiermee het laatste woord i an jaren n gr< laan, die leken i latighei i betwij ie motii raadsle- e motie uit op kun imeente r instem en even nsprake van he ethoude: tie oven- t van de Daarop zei Jan Konijnenbelt (CDA) namens zijn fraktie onder meer, dat het onderzoek het tegen deel had aangetoond van waar men mogelijk op had gehoopt. 'Wij zou den willen, dat het funktioneren van de politiek-ambtelijke organi satie in hoge of tenminste in vol doende mate zou kunnen worden gekenmerkt door woorden als: slagvaardigheid, bekwaamheid, effectiviteit, efficiency, goede in terne samenhang en samenwer king, planmatigheid, een organisa tie waarin het een genoegen is om te mogen en kunnen werken. Wat is er aangetroffen? Een gebrekkige samenhang, een verkokerd appa raat, een niet goed functionerend management-team, geen voor beeldfunctie van de top, een colle ge dat vindt dat het allemaal wel meevalt. Zeer verontrustend, dus', aldus Konijnenbelt. Hij concludeerde verder, dat er een duidelijk gebrek aan leider schap naar voren was gekomen. 'Dat leiderschap moet komen van college en raad', zei hij, waarop hij concludeerde dat de gemeente raad het eindrapport aanvaardde Jan Konijnenbelt (CDA): '...wij meenden, dat het nog wel een keer kon met dit college...' vervolg van pagina 1 kmoet wel tot de conclusie en, dat het nogal een functie is, bij je je dan ook gaat afvragen: k dat wel aan?.' elmga constateerde, dat die ruim zes jaar geleden, nog aktueel was. 'Daarbij is uit oratting gebleken, dat de ge- tesecretans zo zijn eigen re- jePure niatieve invulling aan de dag ildus Stoelinga. 1111011 der vond hij het triest, te idag twei officieel entrum ledepu ser G.C. vane heli Iet rueuw in het ge- i afdetoi ijs, kamer gevondfi agen. Te- imeentel?- kbaar vu 47, toestel OPZET en constateren dat de ge- tesecretans een hoofdrol had •r de M pi^se^e be. sv°ord® iike spanningen. 11 de 1 presenteren heeft hij tot zijn arten J ^oel gemaakt. Daarbij heeft Hs een heel systeem ontwik dat hem ovengens veel tijd moet hebben. Daardoor hij in een representatieve v/as Stoelinga's slotsom, concludeerde verder, dat zo- ollege als raad zich hadden beetnemen door de gemeen- retaris. Ook Harm Offereins (GPV/SGP) prees daarop de zorgvuldigheid, waarmee de commissie te werk was gegaan. Hij stelde, dat afwij kingen de regel plegen te bevesti gen, maar dat daar feitelijk maar twee reacties op mogelijk waren: óf de conclusie dat de afwijking 'voor eens en nooit meer was', of een compliment vanwege het ge toonde initiatief. Van beide was in dit geval geen sprake geweest. Offereins refereerde daarbij nog aan een aantal ongespecificeerde rekeningen, waaronder die van 'De Bovenste Molen' en achtte opzet, en daarmee nalatigheid, aangetoond. 'Dit, en andere bevindingen van de commissie doen mij instemmen met het advies', zo besloot hij. ZOUT kje teraard is dit erg triest voor ïezin. Maar bedacht moet dat deze man in de loop aren zoveel ellende heeft taaakt in andere gezinnen, 111 een man in deze positie verwacht moeten wor- kt hij daar oog voor had Dat hij dat niet had zegt al over die persoon, die nu lelijk niets meer krijgt, dan J°ekje van eigen deeg', aldus toga. Ep Oostra (D66) zei daarop, er geen behoefte aan te hebben in herhaling te vervallen. 'Maar het doet je wel wat, dat de bevindingen van de commissie zo erg zijn. Een andere conclusie is dan ook met mogelijk. Verder wil ik er niet meer op ingaan, om geen zout in al erg diepe wonden te strooien', zei hij. Bij de daarop volgende stem ming ging de raad unaniem ak koord met het starten van de pro cedure, die tot het ontslag van de heer Van Gooi moet leiden. Ge zien de termijn, waarbinnen hij nog kan reageren op de beschul digingen, valt te verwachten dat de definitieve uitspraak van de raad over het ontslag tijdens de bijzondere raadsvergadering van donderdag vijftien oktober wordt gedaan. Ben Stoelmga (L'85): '...burge meester Rademaker niet tot de orde geroepen...' rapport en wachtte nadere voor stellen met belangstelling af. POLITIEK Jan Jacobs (PvdA) meende, de affaire toch nog een politiek tintje te moeten geven. Hij wees de dne raadsfrakties die het huidige colle ge hadden gesteund - CDA, WD en GPV/SGP - nadrukkelijk aan als degenen, 'die het college buitenge woon lang gesteund habben.' Het rapport beschouwde hij slechts als een eerste fase. 'Het ei genlijke werk moet nog beginnen', stelde hij vast Ook ging hij nog in op de hou ding van zijn fraktie in het verleden. 'Wij zijn nooit uit geweest op per soonlijke beschadiging of op per sonen. Onze stellingname is altijd voortgevloeid uit een functionele beoordeling van de collegiale en politieke verantwoordelijkheden', aldus Jacobs. COLLEGE Daarop schetste de heer Konij nenbelt de huidge politieke situa tie, waarin raad en college ten aan zien van het rapport tegenover el kaar staan. 'Het gevolg was dan ook onvermijdelijk, zeker in de si tuatie waarin er ook op andere ter reinen grote vraagtekens waren ontstaan. Het college gaat aftreden, zij het met vrij van ongenoegen. Rest de vraag, of het huidige colle ge op dit punt dan alleen maar heeft zitten slapen', zo stelde hij. 'Er was een zekere cultuur ont staan, zo sprak wethouder Ummels dit voorjaar, toen het ging om de representatiekosten. Een cultuur ontstaat maar niet zo éên-twee- drie. Die ontwikkelt zich al doende, door de tijd heen', aldus Konijnen belt. Hij concludeerde daarop, dat al in het beleidsplan in 1986 was vast gelegd, dat er 'noodzakelijke aan dacht voor meer openheid in be sturen en het functioneren van de ambtelijke organisatie' moest ko men. 'Onderkend was de proble matiek toen toch wel, maar met de diepgang ervan', zei Konijnenbelt, die de wethouders m dit verband 'hardhorendheid' en 'verlies van de scherpte der ogen' aanwreef. ZELFVERWIJT Ook zelfverwijt ging de heer Ko nijnenbelt met uit de weg. 'Als raad en raadsfrakties en in het bijzonder ook onze CDA-fraktie, dragen wij er verantwoordelijkheid voor, dat ook ons zicht op de organisatiepro- blematiek onderschat is. Wij meen den, dat het nog wel een keer kon met dit college, met deze wethou ders onder wier leiding veel goede zaken tot stand zijn gekomen. Ach teraf is dat onjuist geweest, het was te laat, de cultuur was al te zeer geworteld', zei hij. Daarbij benadrukte hij, dat er niet werd getwijfeld aan de per soonlijke integriteit van de twee wethouders uit eigen gelederen, die het veld moeten ruimen, noch aan hun persoonlijke inzet. Dat uitte zich ook, zo deelde hij mee, m het aanblijven van wethouder Gijs van Woudenberg als raadslid en als lid van de CDA-fraktie. Ten aanzien van de ambtelijke organisatie merkte Konijnenbelt op, dat met het verbeteren daarvan snel zou moeten worden begon nen. Hij concludeerde: 'het tragi sche is, dat al die energie - vanuit de organisatie - bij een beter be stuurd proces tot veel meer en nog betere resultaten had kunnen lei den.' Tenslotte onderschreef hij na mens zijn fraktie de conclusies en aanbevelingen van het rapport. INZICHT RODE DRAAD Ben Stoelinga (Leusden'85) zag een duidelijke rode draad door de drie zaken die de aandacht verg den: de gemeentesecretaris, de re- presentaierekening en de organi satie. Hij vond dat er sprake was van een collectief falen. Hij sprak er zijn verbazing over uit, dat een aantal raadsleden in juni van me ning was gebleken, dat de bevin dingen van Rijnconsult 'hun ver moedens bevestigden.' 'Ai jaren waren er signalen afge geven naar college en raadsleden, maar er was niets mee gedaan. We vonden dit echt ongelooflijk', aldus Stoelinga. Hij verweet de voormali ge raad onder meer, de voormalige burgemeester in diens funktie van voorzitter van de commissie perso neelszaken, niet tot de orde te heb ben geroepen. Ook Stoelinga ver weet met name de partijen die de wethouders leverden, slecht te hebben gefunctioneerd. Verder noemde hij het eindver slag 'een triest verhaal. De dne wethouders hebben in al die jaren hun eigen winkeltje opgebouwd en werkten volslagen los van elkaar, met alle gevolgen vandien. Colle giaal bestuur bestond alleen in woorden', aldus Stoelinga. 'Dat het college de problemen, na het verschijnen van het rapport van Rijnconsult, nog onderschatte, geeft alleen maar aan dat de burge meester terecht eerder is vertrok ken en dat de wethouders terecht opstappen' luidde zijn conclusie. Verder zegde hij alle medewer king van zijn fraktie toe bij 'het col lectieve opbouwen.' 'BELEID' Alrich Parson (WD) was in zijn visie op het rapport kort van stof. Hij concludeerde, dat de uitkom- sten van het onderzoek helder wa- ren en aangaven, dat er een enorm verschil van inzicht bestond over de ernst van de problemen. 'Het college heeft - zoals het rapport dat zo fraai uitdrukt - op dit punt een volstrekt andere beleving dan de Raad en de ambtenaren', aldus Par son. Hierin lag naar zijn mening ook de oorzaak van het feit, dat met het college, maar de gemeenteraad opdracht had gegeven voor het on derzoek. Parson prees de samenwerking en stelde, 'dat de raad getoond heeft dat het bestuurlijk belang zwaarder woog dan aanwezige po- I litieke tegenstellingen.' Hij stelde daarop, dat niet alleen zijn fraktie, maar ook anderen, een moeilijke tijd hadden meegemaakt, i 'Mensen voelden zich begrijpelij kerwijze diep geschokt', aldus Par son. Hij wees er verder op. dat zijn fraktie voortdurend had gepro beerd, met respekt voor de positie van anderen een weg uit te stippe len, die soms 'koninklijk' werd ge noemd. 'Wij zouden de gekozen weg 'menselijk' willen noemen', voegde hij daar aan toe. Ook zijn fraktie stemde in met Harm Offerems (GPV/SGP): '...pro bleemstelling Leusden'85 was cor rect...' Ineke Jansen (PvdA): '...secretaris kon positie niet waarmaken... Harm Offereins (GPV/SGP) sprak vervolgens over het 'beleid' van het college, 'en dan gebruik ik nadrukkelijk aanhalingstekens.' In het verleden zijn er ook al termen gevallen m de zin, dat de raad met de rug tegen de muur werd gezet. En de constatering in het rapport, dat het talent om afspraken te me- ken en te houden pover is ontwik keld zou lachwekkend zijn als de gevolgen niet zo triest waren', al dus Offereins. 'Het college heeft gefaald in haar kontakten met de ambtelijke orga nisatie. Al in 1982 rezen er vragen. Maar ook toen al bleek het college van merung, dat er van een muis een olifant gemaakt werd. Er was geen onderzoek nodig, er was niets ernstigs aan de hand. Dat den ken ze nog steeds, ondanks het rapport van Rijnconsult', vervolgde hij. UITVOEREN 'He4t college van B&W is gehou den, besluiten van de gemeente raad uit te voeren. In Leusden had het college echter de raad nodig, om haar ideeen uit te voeren. En ik spreek hier nadrukkelijk niet van beleid. En lastige vragen konden als kiespijn worden gemist', aldus Offerems. Ook hij onderschreef de conclusies van het eindrapport. Dat deed ook Ep Oostra (D66). Hij bleek blij, dat de gemeente raad, tegen de wil van het college in, het onderzoek had ingesteld. "Uit de conclusies blijkt, hoe nood zakelijk dat was', aldus Oostra. WAGENAAR Wethouder Jan Wagenaar bleek grote bezwaren te hebben tegen de manier, waarop het betreffende onderzoek had plaats gevonden. De heer Wagenaar sprak van 'ge heime interviews', die 'niet ge toetst, noch onderbouwd waren.' Bovendien maakte hij bezwaar tegen het feit, dat de wethouders die interviews - zelfs met anoniem - hadden kunnen inzien. Hij vond het spijtig, 'dat hard werkende ambte naren - wn wij natuurlijk ook - in een kwalijk daglicht waren ge plaatst', en sprak als zijn mening uit dat het rapport een sfeer ademde van 'Over u en in het geheim zonder u.' Reden, waarom hij met met het rapport instemde. INSPRAAK Wethouder Gijs van Wouden berg bleek zichzelf de rol van Sherlock Holmes te hebben toebe deeld. Hij vertelde namelijk, dat hij iedereen had afgebeld om te vra gen, wie het rapport 'naar de pers gelekt had'. Niemand had dat ge daan, vertelde hij, waarmee die speurtocht dus op niets was uitge lopen. Van Woudenberg vond het met eerlijk, dat 'm deze tijd van in spraak' er geen lid van het college, noch een ambtenaar m de commis sie zitting had gehad.' Verder vond hij het vreemd dat raadsleden als lid van de commis sie hun verantwoordelijkheid 'zelf j m hadden kunnen vullen.' Hij somde nog een groot aantal bezwaren op, waaronder het feit dat er geen verslag in het rapport was opgenomen van een gesprek dat hij zelf met één der medewer kers van Rijnconsult gehad had. Ook was hij maar één keer ge hoord De heer Van Woudenberg noemde het rapport 'geen weerga ve van de werkelijkheid' en 'onvol doende, onzorgvuldig en afhou dend.' INGRIJPEN Wethouder Fons Ummels stelde daarop, dat het rapport een stem mingsbeeld opriep. 'Een zichzelf respecterend bestuur moet, gezien de ernst van de constateringen, in grijpende maatregelen nemen. In het algemeen onderschrijf ik de Bram Vroon (CDA): 'Van Gooi zelf wenste geen toelichting te geven... bevindingen', aldus de heer Um mels. Wel maakte hij een uitzondering voor het financiële beleid. Met name het feit, dat het nieuwe colle ge in het nieuwe beleidsplan het gevoerde beleid op dat punt onge wijzigd zal voortzetten, ïllsutreerde naar zijn merung dat 'er geen bete re manier is om dat beleid te waar deren.' AFGEVAARDIGD Joost de Jongh ging daarop als voorzitter van de commissie in op enkele opmerkingen. Hij hield wet houder Van Woudenberg voor. dat die, indien hij van menmg was dat er een wethouder in de commissie had moeten zitten, binnen zijn frak tie had moeten regelen dat hij daar - als raadslid - in was afgevaardigd. Verder was iedereen maar één keer gehoord. 'Wat dat betreft heeft u dus geen voorkeurs- of na delige behandeling gehad', aldus De Jongh. De tweede termijn van de dis cussie leverde geen meuwe ge zichtspunten op. De eindconclusies uit het rapport werden daarop aan vaard met alleen de stemmen van de wethouders Wagenaar en Van Woudenberg tegen. De argumenten, die de drie wethouders afgelopen don derdag hanteerden, toen hun functioneren binnen het ge meentelijk bestuur aan de orde was, staken wel erg schril tegen elkaar af. In de eerste plaats was daar Fons Ummels, die op waarlijk grootse wijze de al gemene kritiek onder schreef. Kritiek, die ook be trekking op hem zelf had. Dat is dan toch de manier, waar op een wethouder met opge heven hoofd het gemeente huis verlaat. Een manier, die respekt verdient van ieder een, vriend of vijand mag daarbij geen verschil zijn. De heer Wagenaar ont kwam helaas weer niet aan enige twijfelachtige aantij gingen. daarbij leek het feit, dat er kritiek op hem be stond, op zich belangrijker te zijn dein de inhoud van die kritiek. Jammer, om dat te consteteren, want ook hij had zijn eigen aftocht meer ca chet kunnen geven. De gang van zaken donderdag deed niet anders dan vermoeden, dat het voor de aanwezigen maar goed was dat de heer Wagenaar de avond daar voor zijn gal al binnen eigen gelederen had kunnen spu wen. Komen we tenslotte bij Gijs van Woudenberg, dan slaat toch de weegschaal door. De argumenten, die de heer Van Woudenberg han teerde bleken van een dusda nig niveau, dat men zich in alle ernst moet afvragen of hij als raadslid van het CDA die partij op termijn geen ernstige schade zal berokke nen. In de eerste plaats was daar het argument 'in spraak'. Dat er ook maar één exponent van dit college dat woord durft te noemen, is ronduit lachwekkend. Jaren lang heeft men zelfs de ge meenteraad, zonder enige in spraak, als een soort uitvoe rend orgaan gebruikt. Met als recente klap op de vuur pijl de wijze, waarop deze wethouders de bevolking in en rond Kamp Waterloo bui ten de discussie over de in richting van de Leusder Hei wist te houden. Waar men zelfs op een ministerie de ionbreng van de omwonen den op prijs stelde, achtten de burgemeester en de wet houders dat allerminst nood zakelijk. Als de heer Van Wouden berg meende wat hij zei, weet hij nu in elk geval hoe velen in Leusden zich, mede door zijn toedoen, hebben ge voeld. Het tweede argument van de heer Van Woudenberg is ernstiger. Raadsleden, zo stelde hij, hadden als lid van de commissie hun functione ren 'zelf in kunnen vullen.' Dat is geen politiek. Dat is een zeer smerig argument. Het zegt echter voldoende over de reden, waarom de wethouder zo graag een wet houder in die commissie had gezien. Maar los daarvan is de vraag, of de heer Van Wou denberg het met dit soort op merkingen niet definitief on mogelijk maakt, om samen te werken met collega-raadsle den. Hij heeft immers blijk baar een bijzonder lage dunk van tenminste dié raadsle den, die zitting hadden in de betreffende commissie. Om nog maar niet te spre ken van de opvattingen die de heer Van Woudenberg, getuige die opmerking, blijk baar heeft over hoe hij zelf als raadslid zal moeten kun nen opereren. Mogelijk, dat de heer Van Woudenberg deze uitspraken wat minder doordacht heeft geuit. Indien dat zo is, zou hij er wijs aan doen ze ook publiekelijk te rug te nemen. Alnch Parson (WD) bestuurlijk belang woog zwaarder dan politie ke tegenstellmgen...' LEUSDEN - Nauwelijks had Corri Verduin (PvdA) het woord genomen, afgelopen donderdag, om toe te lichten hoe haar onderzoekscommis sie de affaire Van Gooi had afgehandeld, of zij werd belet, verder te spreken. En wel doordat een niet ge ringe hagel- en onweersbui ie der gesproken woord in de Leusdense raadszaal onver staanbaar maakte. 'Dat is de voorzieningheid', werd op de publieke tribune gezegd Terwijl een ander ci teerde: 'Het Henelse Gerecht heeft zich ten langen leste, ontfermd over mij en mijn be nauwde veste...' ACHTERVELD - De Stichting _de Moespot start met een cursus tn- gels voor beginners. De start van de cursus zal zijn op donderdag 8 oktober, aanvang om 19.00 uur. Het cursusgeld is 50,- voor 10 lessen. Degenen die aan deze cur sus willen deelnemen worden ver zocht zich op te willen geven voor 6 oktober, tel. 03425 - 2132 na 18.00 uur. Voor nadere inlichtingen kan men ook bellen naar vorenstaand telefoonnumer ACHTERVELD - Tijdens het win terseizoen zal ook het kaarttour- nooi van de Hessenkar weer wor den gehouden. De eerste kaart avond is vrijdag a.s. in de Hessen- kar De aanvang is om 20 00 uur. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Er zal alleen worden geklaverjast. Er zal tijdens het tournooi weer een aan tal praktische prijzen te winnen zijn. We moeten wachten tot de bloem is uitgebloeid en de vrucht zich heeft ontwikkeld, om te zien waaraan het kruid zijn naam heeft te danken. De groep van gebogen, puntige peulen vertonen een tref fende gelijkenis met een vo gelpootje. De wetenschappe lijke geslachtsnaam Ornitho pus heeft letterlijk dezelfde betekenis. Dit kleine plantje, met zijn fijnverdeelde blaadjes, vin den we op droge voedsel- arme zandgronden, op open plekken in droge heide, op heidepaadjes en zandverstui vingen, maar ook in de ber men van zandwegen en in droge graslanden. De soort groeit onder de meest ex treme omstandigheden, zeer droog en warm met afwisse lend ook koud en nat. Niettegenstaande Vogel pootje geen bijzonder kwets bare plant is, nemen de meest geschikte biotopen echter gestadig af. Dit als ge volg van te intensieve betre ding, van bemesting, het ge bruik van herbiciden en de bebossing van heide en stuif zanden. Het Vogelpootje is gemakke lijk van de verschillende echte Wikken te onder- scheide doordt het aan de bladeren een eindblaadje heeft in plaats van een rank. De plant klimt dus niet. De stengels zijn fijnbehaard en liggen deels op de grond. De kleine, witte roodge- aderde bloemen staan met een aantal korte steeltjes op ee gemeenschappelijke, ste vige steel en worden ge woonlijk bevrucht door zelf- bestuiving. Bij de meeste vlinderbloemi gen scheuren de rijpe peulen open om de zaden los te laten, maar bij Vogelpootje breken de peulen bij de insnoeringen tussen de zaden in eenzadige leden uiteen. In het 'Cruytdtboeck' van Dodonaeus wordt Vogel pootje aanbevolen om steken van schorpioenen te gene zen. In ons land - zonder schorpioenen - zal het kruid dus weinig nut hebben gehad voor de geneeskunst. Men gebruikte het wel als vee voer en tot dat doel werd een naaste verwant van Vogel pootje, afkomstig uit Zuid- Europa, gekweekt. Het groeit echter zeer langzaam en teelt was alleen dar van belang waar door de kalk arme bo demgesteldheid de Klaver niet wilde groeien.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5