eusdense CAI vanaf 1 januari volledig gekoppeld aan het Amersfoortse net ezinsdag op ',t Ronde' UUSLl' SB "vandaag in 3e leusder kranl? I I I yj uu lanbod uitgebreid met vier televisieprogramma's Tri-partite overleg Foreign Contact Group Prijs voor vrijwilligers -projekten root)ouders met kleuters op montessorischool SERVA VOLVO Opleidingen muziekvereniging leusder krant o Een huis van Goldewijk Doorrijden na aanrijding Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Uo or\ BDU r| Konijntje in de Wetering O ■flr m krant DINSDAG 6 OKTOBER 1987 - 19e JAARGANG NO. 44 EINDREDAKTIE: Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Teleloon 033-941495 Tele* BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17.20 per kwartaal Uitgave BDU BV (Van de redactie) LEUSDEN - De Leusdense Centrale Antenne Inrichting (CAI) wordt per 1 januari 1988 volledig gekoppeld aan het Amersfoortse net. Dat betekent dat de abonnee vanaf dan kan kiezen uit 18 televisieprogramma's en 24 radiopro gramma's via de FM-frequenties, al dan niet in stereo. Het huidige programma-aanbod wordt dan uitgebreid met de volgende televisieprogramma's: het Franse TV 5, de Britse BBC 1 en BBC 2, en Filmnet. Als in april 1988 Nederland 3 operationeel wordt, vervalt de televisiezender RTBF 1. In geld uitgedrukt betekent de koppeling, dat de abonnee 190,- per jaar gaat betalen. Dit werd donderdagavond duidelijk tijdens een bijeenkomst van de raadscommissie CAI in het Leusdense gemeentehuis. ftan deze veranderingen ligt ten indslag, dat de zogenaamde Be- erscommissie CAI-Amersfoort gemeente Leusden, exploitant het plaatselijke net, in een brief ift meegedeeld, dat de huidige naallevenngsovereenkomst die sen hen bestaat, per 31 decem- 1987 zal worden beëindigd. De ien hiervan is, dat deze beheers- nmissie een meuwe basis-sig- illeveringsovereenkomst heeft igenomen, die afwijkt van de dige overeenkomst met Leus- RNPASSING Een ambtelijk stuk van de ge- ente Leusden legt uit, 'dat de [wikkeling van technieken, be ers- en bestuursinzichten met trekking tot programmering en onnementstarief een nadere ipassing, of tewel verfijning van gesloten overeenkomst wense- maakten.' )at zou des te dringender zijn, nu eeds meer buurgemeenten van nersfoort belangstelling voor de Amersfoort ontvangen radio- en evisieprogramma's tonen en arover wensen te kontrakteren'. stuk vervolgt: 'Vanuit Amers- >rt is er, ter voorkoming van nfhcten op basis van de huidige geling, aangedrongen op het ngaan van een overeenkomst die ler is toegesneden op de lokale uaties in de betreffende ge- lenten.' Ondertussen betekent dit wel, Leusden. wanneer het geen iuw kontrakt met de Amersfoort- beheerscommissie zou afsluiten, r 1 januan 1S88 zou zijn versto- n van alle radio- en televisiepro- amma's die uit de Keistad wor- n betrokken. Wel zou, als gevolg n de aanwezigheid van onder eer een eigen ontvangstation, nog wel een aantal radioprogram ma's, en de televisieprogramma's Nederland 1 en 2, Duitsland 1, 2 en 3, Sky Channel en de Leusder ka belkrant, aan de abonnees kunnen worden doorgegeven. Het ambte lijk stuk merkt op: 'Dit aanbod is als een minimum pakket te beschou wen.' Er wordt gekonkludeerd: 'Een nadere kontraktering is derhalve noodzakelijk.' Aan de commissie CAI werd donderdagavond ge vraagd hoe dit zou moeten worden ingevuld. Daarbij bestond de keu ze uit twee mogelijkheden. De eer ste mogelijkheid is gebruikmaking van de eigen ontvanginnchting en het dan onstane pakket aanvullen vanuit Amersfoort. De andere houdt volledige koppeling in aan het Amersfoortse net. Het ambtelij ke schrijven merkt bij de laatste mogelijkheid op, dat 'er geen ruimte is voor eigen programma tisch en/of financieel beleid. Pro grammawijzigingen en uitbreidin gen zullen/kunnen opmeuw situa ties opleveren die bestuurlijk niet gewenst worden.' Het verschil tussen de mogelijk heden voor wat betreft de kosten voor de abonnee, zijn miniem: een verschil van 1,30 per jaar, altans in 1988. VOORKEUREN De voorzitter van de commissie, wethouder Fons Ummels (CDA), gaf hierover het eerst het woord aan Marius Boersen (CDA). Deze gaf te kennen, dat zijn fraktie voor keur had voor de eerste mogelijk heid. Hij lichtte toe: 'Volgens dit model kan de gemeente zelf bepa len hoe hoog het abonnementsta rief wordt, en of, wanneer en hoe het programma-aanbod wordt ge wijzigd. Dat zijn volgens mijn frak tie punten van belang'. Verder leek volking van respektievelijk Ach terveld en Leusden-Zuid. NIEUWE ABONNEES Alrich Parson (WD) sprak zich ook voor deze mogelijkheid uit. Hij merkte er bij op: 'Wat betreft de financiële kant van de zaak werd door de heer Boersen (CDA - red.) net gezegd, dat mogelijkheid één (met gebruikmaking van een eigen ontvanginnchting - red.) goedko per zou zijn. Nou is dat voor het volgende jaar wellicht ook wel het geval, maar dat zou anders kunnen worden. In de kostenberekening is namelijk met meegenomen, dat er in de nabije toekomst waarschijn lijk zesduizend abonnees uit buur gemeenten worden aangesloten op het Amersfoortse net. Dat maakt de gemiddelde vaste laten natuur lijk een stuk lager.' Over de afhankelijkheid van Amersfoort zei hij: 'Het lijkt of je een grotere autonomie hebt als je gebruik maakt van een eigen ont- vanginrichting. Dat is met zo, want volgens de meuwe signaalover eenkomst kun jé afnemen wat je wilt.' Ep Oostra (D66) liet als laatste weten, ook voor mogelijkheid twee te zijn. De PvdA kon niet worden gehoord, omdat deze partij wegens onbekende reden niet vertegen woordigd was. Gemeentelijk experiment met organisch afval gaat door Pag. 3 „Hamertje-tik" binnen twee uur volgeboekt Eerste duik m nieuw zwembad Nieuwe telefooncentrale voor politie Leusden Roda viert feest tegen Barneveld Leos winnend van start Een expressieve foto van de Amersfoortse mast voor de ontvangst van radio- en televisieprogramma's. Donderdagavond besloot de commissie CAI van de Leusdense gemeenteraad, dat het Leusdense net per 1 januari 1987 volledig aan dat van Amersfoort wordt gekoppeld en dus mdirekt helemaal aangewezen wordt op dit kunstmatige 'oerwoud'. hem deze mogelijkheid 'financieel het meest aantrekkelijk'. Als hoog te voor het tarief noemde hij het bedrag van 186,-. Peter Noorland, vertegenwoor diger van de bevolking van Leus den-Centrum, was een andere me ning toegedaan, en pleitte voor mo gelijkheid twee. Hij zei: 'Als we voor deze mogelijkheid kiezen, hoeven we geen investeringen te doen (m de Leusdense ontvangin- richting - red.) die kwa kosten met helemaal in de hand te houden zijn. Investeringen hebben nu eenmaal de neiging hoger uit te vallen dan was begroot.' Over de afhankelijkheid van Amersfoort voor wat betreft de programmering, was hij met pessi mistisch. Hij stelde: 'Het is jammer, dat we het programmapakket niet zelf samen kunnen stellen. Dat vind ik echter een theoretisch bezwaar, want ik kan me niet voorstellen dat er m Amersfoort heel anders over de invulling wordt gedacht dan hier.' De heer W.J.G. Arends, verte genwoordiger van de Woning Stichting Leusden (WSL). gaf te kennen voor mogelijkheid één (met gebruikmaking van een eigen ontvanginnchting - red.)te zijn. De andere mogelijkheid werd bepleit door achtereenvolgens Harm Offe- reins (GPV/SGP), Joop Kool (Leus den 85), en de heren E. Brink en F.P.M. Steggerda, namens de be- LEUSDEN - 'We treffen el kaar een keer in Amers foort.' Dit zei ambtelijk medewerker de heer G. Stein van de raadscom missie Centrale Antenne Inrichting (CAI) tegen de heer Westbroek van de Groenstichting Rozen- daal, als antwoord op diens vraag die als volgt luidde: Wij als stiching zijn een machtiginghou der (van de CAI in de wijk - red.). Wanneer wij onze CAI op het Leusdense net willen aansluiten, moeten we dan met u gaan praten of met Amersfoort?' Deze vraag rees, nadat dui delijk werd, dat de raadscom missie de Leusdense CAI vol ledig aan het Amersfoortse net wil koppelen. De heer Stein vervolgde zijn antwoord in de nchting van de Groenstichting: 'We hebben het er over gehad met de beheerscommissie van de Amersfoortse CAI, maar we hebben er nog geen duidelijk antwoord op gekregen. Er is bij de opstelling van het nieu we kontrakt met aan gedacht, dat er in ons machtigingsge- bied een enclave zou zijn. Ik denk, dat we eerst met Amersfoort een kontrakt moeten afsluiten, en dan sa men met de Groenstichting aan tafel moeten gaan zitten.' De voorzitter van de commis sie, wethouder Fons Ummels (CDA) vulde aan: 'Een tn-par- tite overleg dus.' Alrich Parson (WD) wees erop, dat het volgens artikel 7 van het betreffende kontrakt niet is toegestaan om 'de door Amersfoort aangeboden sig nalen door te leveren aan der den buiten het machtigingsge- bied van de gemeente. Hij stel de voor dit artikel aan te vullen met: 'behoudens met toestem ming van AmersfoortDit om te voorkomen, dat de Groen stichting buiten de boot zou vallen. Volgens Harm Offereins (GPV/SGP) was dit niet nood zakelijk. Hij zei: 'Dit artikel is in het kontrakt opgenomen om te voorkomen, dat signalen kun nen worden doorgestuurd naar andere gemeenten. Het slaat dus niet op de situatie met de Groenstichting.' Voorzitter Ummels konsta- teerde: 'Over dit punt bestaat dus nog onduidelijkheid. Ik denk wel dat duidelijk moet zijn, dat Leusden er bij moet zijn, als er via ons net en op onze kosten iets wordt gere geld tussen de Groenstichting en Amersfoort.' LEUSDEN - De Foreign Contact Group heeft haar programma voor de komende tijd gereed. De bij eenkomsten van de groep zijn be doeld voor engelstaligen van ver schillende nationaliteiten, die zin hebben om in hun moedertaal met anderen gezellig samen te zijn. Voorheen kwam de groep nogal eens aan huis samen, maar de huis kamers bleken daarvoor soms te klem. Daarom worden de bijeen komsten nu in Vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder, Burge meester Van der Postlaan 2, gehou den. De kinderen kunnen hier ook makkelijker spelen. De data waarop de groep bij el kaar komt, zijn: Vnjdag 16 oktober: een kof fieochtend van 10.00 tot 12.00 uur; Zaterdag 24 oktober: 's avond 'dnnks and snacks'; De vrijdagen 6 en 20 november: koffieochtenden van 10.00 tot 12.00 uur; Zaterdag 28 november, een bowlmgavond; De vrijdagen 4 en 18 december: koffieochtenden van 10.00 tot 12.00 uur. Zaterdag 19 december. Christ mas party' met 'drinks and snacks'. Meer informatie over de bijeen komsten wordt telefonisch ver strekt via de nummers 033 - 944572 of 944723. LEUSDEN/UTRECHT - Dit jaar wor den er dne prijzen van 2500,- uit gereikt aan vnjwilligersprojekten Projekten die daarvoor in aanmer king komen, moeten voldoen aan de volgende dne kritena: Het projekt moet reeds zijn ge start; Er moeten verscheidene vnjwil- ligers bij betrokken zijn; Het moet origineel, uniek of nieuw zijn. De prijzen worden uitgereikt op 7 december van dit jaar, die door de Verenigde Naties is uitgeroe pen als Internationale VrijwiUigers- dag. Het doel van deze dag is drieérlei: aandacht vestigen op het belang van vrijwilligerswerk, de beeldvorming ten aanzien van dit werk bevorderen, en vrijwilligers in het zonnetje zetten. Projekten die naar de prijs willen dingen, dienen voor 31 oktober te zijn aangemeld. Daarvoor bestem de vragenlijsten zijn verkrijgbaar bij het Comité Internationale Vrij- willigersdag, Cathanjnesingel 70, 3511 GM Utrecht. Meer informatie wordt verstrekt op het Leusdense gemeentehuis, 't Erf 1, bij de afdeling Welzijn en Onderwijs, telefoon 033 - 941247, toestel 242. LEUSDEN - De hal van de Montessorischool "t Ronde' had op zaterdagmorgen 3 oktober wel wat weg van een gezel lig wegrestaurant. Aan de vele tafeltjes, onder parasols, zat een bijzonder vrolijk gezelschap voorzien van origi nele feestelijke mutsen, "t Ronde' hield voor de eerste keer een gezinsdag voor de familieleden van de kleuters. Grootouders waren voor deze gelegenheid met nadruk uit genodigd. Voorwaarden om tot dit festijn te worden toege laten waren dat men een 'feestelijk hoofddeksel' droeg en een portret van het oudste meekomende familielid mee nam. at door ouders en grootouders der een feestelijke muts werd tstaan, bleek zeer verschillend te zijn. Was het voor de één blijk baar een feest zijn ijsmuts te kun nen opzetten, voor de ander was dat om met het hoedje van zijn oma op rond te lopen. Veel opa's bleken bijzonder creatief te zijn geweest met schaar en lijm. Een enkele oma en moeder zou met haar hoofddeksel op de paarde- rennen van Aston niet hebben misstaan. VOORNAAM De portrettengalerij, ontstaan door de meegebrachte prenten, liet een grote verscheidenheid aan stijl, talenten en (grootouders zien. Howel er een konijn tussen zat waren in de meeste portret ten menselijke tekken te herken nen. Onder het enige abstracte kunstwerk stond vermeld 'Dit ben ik, in de winter gezien, vanaf de maan, bij harde wind'. De opa van Chantal en Michael had tijdens het model staan zijn tong uitgestoken. Oma's waren in de galerij onder- (advertenties) AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel 033-630154 vertegenwoordigd. De meeste grootouders blijken tegenwoor dig volgens onderschriften van de portretten op "t Ronde' met de voornaam te worden aangespro ken. De kennismaking van de (groot)ouders met een basisschool van nu, en "t Ronde' in het bijzon der. vond plaats door middel van spelletjes in de verschillende lo kalen. Belangstellenden konden, geheel passend bij de montessori- methodiek, vrij kiezen uit verschil lende mogelijkheden. Daartussen zaten 'altijd leuke spelletjes' zoals 'potloodje poepen' 'ballonnen plakken' en 'dropveter eten'. Naast verschillende races waren er natuurlijk ook de actuele hoog- i tepunten; 'inpakken in w.c.-pa- I pier, 'grimeren' en 'ping-pong- blazen'. Daarna kregen de ver moeide (grootouders, die op dat tijdstip bijna allemaal hun valse gêne van het groot-zijn hadden weggelegd en zich oprecht jaren jonger voelden en gedroegen, even tijd om bij te komen met een pannekoek. Tot slot werd onder leiding van Ilona van der Burg, in een stralend oktoberzonnetje op het school plein gedanst. Opvallend daarbij was dat de ouders tijdens hun dan sen weieens leken te vergeten dat hun kleintjes de huppeltjes en tempowisselingen niet zo snel konden volgen. Hier en daar moest een kind rennend bij zien te blijven of werd even iets langer dan gewenst in de lucnt getrok ken. Het feest werd, zoals wel meer feesten op "t Ronde' afgesloten door de ijscoman. Het wegrestau rant in de hal van de basisschool hep nog eenmaal vol. De clowns, waarin met moeite de teamleden te herkennen vielen, maakten nog eenmaal hun toeren en toen was het afgelopen. Menig opa ver zuchtte, dat hij zoiets in zijn jeugd op school nooit heeft meege maakt. De grootouders hebben hun ogen uitgekeken en naar de reacties te oordelen „genoten". ACHTERVELD - Muziekvereniging 'Door Wilskracht Sterk' geeft woensdag 7 oktober informatie over de opleidingen voor drumle den, muzikanten en majorettes, tij dens een bijeenkomst in 'Ons Ge bouw', Hessenweg 218. Stevelien en Helga kunnen belangstellenden dan alles vertellen over de majo rettes. Wim Wouters verduidelijkt de muzikale bezigheden van de drumband. Informatie over het jeugdorkest en het muziekkorps wordt verstrekt door de heer Van Loo, de dirigent er van. De bijeen komst in 'Ons Gebouw' duurt van 19.00 tot 19.30 uur. (advertentie! Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 44 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1 44 per regel (48 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden Centrum is dage ''|ks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend I Zaterdags gesloten Kies uit het uitgebreide programma Zowel vrij staand als helft van een dubbel v.a. 89.750.- (incl. b t w BOUWBEDRIJF GOLOEWIJK BV. Postbus 320, 7000 AH DOETINCHEM Tel 08340-34351 gfe garantie S!S instituut woningbouw I LEUSDEN - Op de Dafplaats kon- stateerde Leusdenaar A W.M. za terdag 3 uKtoijer v. 11.30 uur, dat zijn auto kort daar voor was beschadigd boven het rechter achterwiel. De veroorzaker van de schade is hem echter onbe kend. Wie er meer van denkt af te weten, kan kontakt opnemen met de Leusdense politie, telefoon 944444. .jong geleerd, oud gedaan

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1