Gemeentelijk experiment met organisch afval gaat door Hamertje-tik' binnen twee uur volgeboekt LEUSDEN leusilen hront ompostering blijkt goedkoop en milieuvriendelijk te zijn Bromfietsdieven aangehouden Kledingbeurs U.V.V. jpeel-o-theek zaterdag door burgemeester Panis geopend Kursus voor slechte slapers bokaal leusder krant: Politie gaat verlichting kontroleren (tex weekindegemeede/ Leusden Achterveld Spaanse 'Zondvloed' DINSDAG 6 OKTOBER 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het college van burgemeester en wethouders laat het experiment met organisch afval, dat dit jaar in de gemeente wordt gehouden, voorlopig doorgaan. Uit onder zoek is gebleken dat de uitgeprobeerde verwerkingsme thode van dit afval goedkoper is dan andere methoden, en dat het bovendien milieuvriendelijker is. Dit staat in een gemeentelijk persbericht, dat 28 september verscheen. Het bencht wijst er op, dat de fvoer en verwerking van tuin vuil, lermvuil, afval uit plantsoenen en jider organisch afval veel geld :ost, 'zeker wanneer dit afgevoerd noet worden naar stortplaatsen niiten Leusden'. De laatste jaren leeft de gemeente veel van dit af- ral gebruikt bij de aanleg van ge- uidswallen en groenstroken, waar- loor veel geld kon worden be paalt. andere methode Die manier om het organische ifval kwijt te raken, is echter niet neer voldoende voorhanden. De imeente legt de komende jaren amelijk zeer waarschijnlijk geen leluidswallen meer aan. Daarom is een andere methode ledacht om dit afval kwijt te raken. Het wordt van de verscheidene stortplaatsen van tuin vuil, op diver se locaties in de gemeente, naar een centrale stortplaats gebracht. Daar wordt het afval machinaal ver kleind. Vervolgens wordt het 'op gewerkt'. Dat houdt in, dat het rot tingsproces dat altijd in organisch afval plaatsvindt, wordt gestimu leerd. Als gevolg van onder meer dat proces ontstaat een soort com post. Uit onderzoek is gebleken, dat in deze compost geen zware metalen of andere voor het milieu schadelij ke stoffen voorkomen. Bovendien blijkt de compost een goede bo demverbeteraar te zijn, omdat het voedingsstoffen voor planten vast houdt. Het persbencht wijst er op, dat wat in eerste instantie niet meer dan afval is, zo opmeuw nuttig wordt gemaakt. Eén van de vele stortplaatsen voor organisch afval. Deze hgt aan de Valleilaan. Vanuit deze en soortgehjke stortplaatsen wordt het afval naar een centrale plaats gebracht, waar het wordt verwerkt tot compost. Zoals op de foto te zien is, worden er ook wel eens plastic zakken gedeponeerd. De stortplaatsen zijn hier echter met voor bestemd. Bovendien wordt de compostering er moeilijker door. LEUSDEN - De Leusdense politie heeft donderdag 1 oktober twee bromfietsdieven aangehouden. Het betrof de twee 18-jangen T.B.S. uit Leusden en A.J.R. uit Amersfoort. Ze hadden in een schuurtje achter een woning aan de Landweg een opslagplaats voor brommeronder delen De politie kwam de dieven op het spoor na een tip van een Leus- denaar. De bromfiets van deze per soon, van het merk Honda, was gestolen op 25 september van dit jaar. De man was daarom op zoek naar een andere brommer Naar aanleiding van een advertentie kwam hij in kon- takt met de twee handelaars. In het betreffende schuurtje aan de Land weg zag hij onderdelen van zijn gestolen motorrijwiel Hij waarschuwde daarop de po litie. Die deden huiszoeking bij de twee. Dat ging overigens niet zon der slag of stoot, want ze wilden de agenten in eerste instantie niet bin nenlaten. Toen de politie daarna toch binnen kwam, werden de jon gemannen aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Ook werden een grote hoeveel heid bromfietsonderdelen in be slag genomen. De politie zoekt uit waarvan deze afkomstig zijn. AMERSFOORT - De Urne Van Vrij willigers (U.V.V.) houdt van 12 tot en met 16 oktober een kleding beurs in het kerkgebouw van de Christelijk Gereformeerde kerk, Grote Haag 154 in Amersfoort. Kle ding voor deze beurs kan worden ingeleverd op maandag 12 oktober van 13.00 tot 15.00 uur en op dins dag 13 oktober van 10.00 tot 15.00 uur. De kleding dient in goede staat te verkeren en schoon te zijn. Zwemkleding, zomerkleding, judo- pakken, nachtkleding, tenniskle- ding, t-shirts en herenkleding wordt niet aangenomen. elangstelling LEUSDEN - Zaterdagochtend 3 oktober verrichtte burge meester A. Panis van Leusden de officiële openingshan delingen van speel-o-theek 'Hamertje-tik' in Vrouwen Ontmoetings Centrum (VOC) in 't Vooronder. Na het offi ciële gedeelte was iedereen welkom om met de speel-o- theek en haar vrijwilligers kennis te komen maken. Men kon zich daar ook laten inschrijven voor een gezinsabon nement. iervoor bestond zoveel belang- elling dat, tot spijt en bevredi- ing van de organisatoren, het aximale aantal inschrijvingen m honderd inschrijvingen werd ereikt. Het honderdste kind, Leo- ie Brume de Bruin, werd samen iet haar tweelingzusje Eline en udere zusje Krista ingeschreven, im de pret op deze openingsoch- >nd niet te bederven werden de nderen die daarna inschreven og geaccepteerd. Het totaal erd 105 kinderen, anaf woensdag, wanneer de peel-o-theek om half twee speel- oed gaat uitlenen, kunnen geen innementen meer worden ver rekt. Wel kan men incidenteel Dmen lenen, hetgeen betekent tt men per keer (iets meer) be- ilt. Men kan zich ook op de achtlijst laten plaatsen. Leusden behoefte is aan een- speel-o-theek, is bevestigd door de grote belangstelling De angst dat de ruimte te klein, de subsidie te gering en het speelgoed te wei nig aanwezig zal zijn bleef even eens overeind. Het besluit om ongeveer honderd kinderen te accepteren, is ge stoeld op de ervaring van andere speel-o-theken, die heeft geleerd dat er een keuzemogelijkheid moet blijven voor de verschil lende leeftijden tussen 0 en 7 jaar en in de verschillende catego rieën speelgoed. Daarbij houdt e grote belangstelling voor de >eel-o-theek was in overeen- emming van zowel de angst als e verwachtingen van de vrijwilli- ;rs van speel-o-theek 'Hamertje- c'. De verwachting, dat er m Burgemeester mr.A Panis opende zaterdag met enige tikken van een hamertje op het vignet, de speel-o-theek 'Hamertje tik'. De uitleen van speelgoed ondervond meteen enorm veel belangstelling. men de mogelijkheid om inciden teel te lenen. Alle kinderen mo gen maximaal twee dingen voor dne weken meenemen. de wachtlijst De organisatoren hopen dat be langstellenden voor een gezins abonnement bereid zijn zich op de wachtlijst te laten zetten. Be halve dat de lengte van deze wachtlijst de behoefte, die in Leusden aan een speel-o-theek leeft, kan helpen aantonen, hopen de organisatoren dat de wachtlijst een tijdelijke zaak zal zijn. Enige maanden geleden heeft het bestuur van de speel-o-theek 'Ha mertje-tik' een nieuw subsidiever zoek bij de gemeente Leusden in gediend. De verwachting is dat dit verzoek omstreeks november be sproken zal worden in de betref fende commissies. Zodra subsidie voor 1988 wordt toegekend, ver wacht men de aktiviteiten van de speel-o-theek te kunnen uitbrei den. de ruimte Verschillende sprekers, waar onder burgemeester A. Panis, ga ven tijdens hun speeches bij de officiële opening van de speel-o- theek toe, dat ze enige tijd gele den nog met precies geweten hadden wat een speel-o-theek is en wil zijn. Inmiddels waren ze geïnformeerd en tot eigen verba zing concludeerde de burge meester dat hij een enthousiast betoog over de speel-o-theek kon houden. Hij memoreerde tegenover de aanwezigen, waaronder veel raadsleden en (toekomstige) wet houders, dat de beschikbare ruimte voor de speel-o-theek klein en tijdelijk is. Het huurcontract loopt tot decem ber 1988. Als de schuifdeuren naar het VOC worden dichtgehouden, zoals de bedoeling is, is de speel- o-theekruimte snel vol en be nauwd. De speel-o-theekmede- werkers ervaren dit als een extra stimulans om het bestaansrecht van de speel-o-theek met groot enthousiasme aan te tonen en de bestaansmogelijkheid te bevech ten kohlmann Opvallende spreker tijdens de openingsplechtigheid was de De kleding is te koop op woens dag 14 oktober van 10.00 tot 20.00 uur en op donderdag 15 oktober van 10.00 tot 13.00 uur. Meer inlichtingen worden telefo nisch verstrekt via de nummers 033 - 18833 en 728492. LEUSDEN - De Regionale kruisver eniging 'Achterveld/Leusden' start bij voldoende deelname een kur sus 'slapeloosheidsbehandeling\ De kursus bestaat uit acht bijeen komsten, die op één na plaatsvin den op dinsdagavonden, te begin nen op 27 oktober. Plaats van han deling is het wij kgebouw aan de Roo van Aldewereltlaan 13 in Leus- I den-Zuid. Een aanmeldingsformulier met 1 daarop meer informatie over de kursus, is aan te vragen via het spreekuur van de wijkverpleeg kundigen, dat wordt gehouden van maandag tot en met vrijdag van 8.15 tot 9.00 uur. Telefonisch is dit spreekuur bereikbaar via nummer 033 - 940818. heer Kohlmann, speelgoedwinke lier in winkelcentrum de Hamers- hof. In het verleden hebben speel goedwinkeliers speel-o-theken nog weieens verdacht van oneer lijke concurrentie. Zoniet de heer Kohlmann. Hij heeft uit ervaringen met andere speel-o-theken in Amersfoort geleerd dat goede in formatie over spel-en-speelgoed hem meer klanten oplevert dan kost. De consument kiest bewus ter en vraagt misschien naar speel goed dat de gemiddelde speel goedwinkel niet altijd in huis heeft. Dat vindt de heer Kohlmann alleen maar positief. Hij beloofde zijn best te doen in te spelen op de informatie en ervaringen die een bezoek aan de speel-o-theek te weeg kan brengen. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Leusder Kabelkrant Kanaal 4. AKTUEEL EN SNEL De Leusder Kabelkrant is dagelijks te zien op kanaal 4 van het Leusden s kabelnet Naast een aktuele lokale berichtgeving brengt de kabelkrant de volgende dagelijkse rubrieken De agenda van de dag Het weer m Leusden De prijspuzzel van de week Filmagenda De Werkwinkel Verloren gevonden Verenig) ngsnieuws Met als extra in het weekeinde: Aktueel sportnieuws Sportuitslagen Recept van de week Uitgaanstips Filmtips Medische weekeinddiensten Aanvangstijden kerkdiensten BEL VOOR UW BERICHTEN: 03420-94292 ADVERTENTIES: De Leusder Kabelkrant biedt de adverteerders de volgende mogelijkheden tot adverteren: Volledige beeldpagina met logo, Advertentietarieven op aanwaag, aanzienlijke kortingen op kontrakt Kabelspots. halve beeldpagina met kleurgebruik 75.-per dag Kabeltjes (vraag aanbod) eerste twee regels 6. per dag. elke regel meer 6 - (betaling kontant op ons kantoor) Van harte' Felicitatie-rubriek eerste twee regels 6, per dag. elke regel meer 6,- (betaling kontant op ons kantoor bij opgave) Vraag uitgebreide informatie over effectief adverteren via de Leusder Kabelkrant: BEL 033-941495 en vraag naar HENK-JAN WESTLAND Hij komt desgewenst graag bij u langs voor een gesprek DE LEUSDER KABELKRANT: sneller kan het niet BEL RECHTSTREEKS 03420-94292 als u een bericht heeft, een opgave voor de agenda, de rubriek Verloren Gevonden of de Werkwinkel raag naar Boudewina de Boer Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Jacob van Lier en Hans Mosterd Redaktle-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker Elndredaktle: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 ugr voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66,80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur ie hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op net onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BOU B V te Barneveld, 'net djidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Gedurende de maan den oktober, november en decem ber gaat de Leusdense politie extra letten op de deugdelijkheid van de verlichting die fietsen en bromfiet sen voeren. Deze jaarlijks terugke rende kontrole is volgens een poli tiewoordvoerder 'hard nodig'. Hij legt uit: 'Als we met de kontroles beginnen, is het met de verlichting slecht gesteld. Na een maand kon stateren we meestal, dat de kwali teit van de verlichting toeneemt Ook gaat de politie een oog hou den op de reflektoren in de wielen, de zogenaamde zijreflektie. Inmiddels is al een bromfietser beboet wegens onder meer een kapot achterlicht. De betreffende jonge Leusdenaar J.A.B. reed daar mee woensdag 30 september om ongeveer 20.00 uur over de Ku- perssingel. Patrouillerende agen ten zagen dat, en gaven hem een stopteken. De bromfietsbestuurder negeerde dat, en ging er van door. Hij kon echter door de agenten worden klemgereden op de Wil- denburgstraat. Daar bleek, dat hij 14 jaar oud was en dus nog geen bromfiets mocht rijden, en dat zijn bromfiets met verzekerd was. We gens al deze overtredingen kreeg hij een proces verbaal. Dinsdag 6 oktober 20.00 uur: dia-lezing van de Aartsdiocesane Boeren en Tuin ders Bond en de Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie m 'De Kom', Hamersveldseweg 51; 20.00 uur bijeenkomst Katholie ke Nationale Vereniging 'De Zon nebloem' in 'De Kom', Hamersveld seweg 51; 20.00 uur. bijeenkomst Groen- stichting Rozendaal in 'De Korf. De Smidse 1; 20.00 uur. vergadering raads commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OW/RO) in het gemeentehms. t' Erf 1. Woensdag 7 oktober 9.15 uur: thema-ochtend Vrou- wenontmoetingscentrum 't Voor onder in de Streekschool voor Be roeps Begeleidend Onderwijs (SBBO), Clarenburg 1; 9.30 uur: bijeenkomst in 'De WOLboom', Hamersveldseweg 2a over 'brandpreventie'; 19.45 uur: extra raadsvergade ring m het gemeentehuis, 't Erf 1; 21.30 uur: informatiemarkt Kruis vereniging 'Leusden/Achterveld' in voormalige basisschool 'De Spnnk- plank', Asschatterweg 21, Donderdag 8 oktober 9.00 uur: Bndge-soos in 'De Kom', Hamersveldseweg 51; 16 00 tot 18.00 uur; feestmiddag in bibliotheek 'Nieuw Langen- beek', Hamersveldseweg 77; 20.00 uur: vergadering raads commissie Algemene Bestuursza ken (ABZ) in het gemeentehuis, 't Erf 1; 20.15 uur: 'gekleurd schaduw spel' m boerderij 't Claeverenblad, De Brink 16: 21.00 uur Jazz-podium m Café 'De Swartesteegh', Zwarteweg 6. Woensdag 7 oktober: 9.00 uur Handwerkhobbyclub De Moespot. Donderdag 8 oktober: 13.30 uur: bejaardensoos Ons Ge bouw w.l. donderdag 8 oktober: 20.00 uur Ledenvergadering Zon nebloem Ons Gebouw Zaterdag 10 oktober 20.00 uur Disco Show 'De Klaveet' Zondag 11 oktober: 14.00 uur Disco 'De Klaveet'. Maandag 12 oktober: 20.30 uur Ledenvergadering Car navalsvereniging zaal café Buiten- lust Dinsdag 13 oktober: Welfare club Zonnebloem 'Ons Gebouw'. door Jan Versteegt. Hoewel dat niet onmiddellijk blijkt uit de cijfers als we die vergelijken met wat normaal is voor een septembermaand, heeft deze september toch de indruk van een 'zomer maand' achtergelaten. De laatste dagen waren welis waar wat koud, maar deze zomer hebben we nogal wat tegenvallers gehad, zodat een toegift van september als aangenaam ervaren wordt. Hier het overzicht van Ach terveld. September 1987 Normaal (De Bilt) Gem. min. temp. 11,1 9,7 Gem. max. temp. 18,7 19,2 Gem. temp. 15,3 14,2 Neerslag 66 mm 120,8 mm Zomerse dagen 1 (7e) 1 Gemiddeld dus iets aan de warme kant. Opvallend is de grote hoeveelheid neerslag. Dit wijkt sterk af van het lan delijk gemiddelde. Debet aan het hoge neerslagcijfer is het noodweer op 24 september. Toen viel in één etmaal 46,2 mm water uit de lucht. Een groot verschil met de totale hoeveelheid in Leusden. Waarnemer Kielstra kwam slechts op 91,0 mm. Grote verschillen op een korte af stand derhalve. Het weekeinde gaf nog een nazomers beeld. Vooral za terdag veel zon, maar een straffe zuidoosten wind gaf toch een fris geheel. Zondag kwam er wat meer bewol king opzetten. Het mooie weer was te danken aan een stuk hogedrukgebied boven oost-Europa. Berekend was dat het eerder de invloed op ons weer zou verliezen, maar een depressie boven de Golf van Biskaye kon niet snel vooruit, doordat het hoge drukgebied langer tegen stand bood. Bewolking welke aanwezig was boven Frank rijk loste daarom gedeeltelijk op en tot neerslag kwam het slechts in het zuidwesten van ons land. Wel raak was het in Spanje. In Spanje viel gedurende 12 uur 175 mm. Deze hoeveel heid werd zondagochtend op getekend in Barcelona. Ook maandag zal daar wel zond- vloedachtige neerslag zijn gevallen. Bij ons lijkt het weermenu van de komende dagen wei nig smaakvol. Het wordt ge leidelijk minder bestendig, maar vooreerst nog weinig neerslag. Vanaf morgen wordt het naar verwachting echt herfstachtig door diepe stormdepressies in de omge ving IJsland/Schotland. De zuidwesten wind gaat flink aanwakkeren en later kan deze hard of stormachtig worden. De temperatuur gaat naar beneden en tegen het einde van de week wordt slechts 13 graden bereikt. Al met al geen best bericht.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3