linder- teken- [eek pten in woonkomplex amershof -noord eerste gen buiten werking Nieuwe telefooncentrale voor Leusdense politie ezers. schnjven- Diefstal uit auto Vooronder Parkeren bij 'De Hamershof Bazar Mishandeling lse retoriek demagogie israad via de trappen naar boven brengen De rietgors DINSDAG 6 OKTOBER 1987 DEN - Openbare biblio- J "Nieuwe Langenbeek', Ha- Jreldseweg 77, staat van •rdag 1 oktober tot en met sraiceflag 10 oktober bol van de teiten in het kader van de rboekenweek. Het thema Ie week is 'Kinderen en boe- i Europa'. iderdagmiddag werd een «nkastspel gehouden voor ren van 4 tot 8 jaar. Komende I. irdag wordt een feestmiddag iiden voor kinderen ouder jaar. Dan is tussen 16.00 en Ireer 18.00 uur de kinderboe- hrijfster Joke van Leeuwen in )hotheek aanwezig. Meer in- Itie over deze en andere akti- n is bij de bibliotheek ver- iaar. telefoon 033 - 942417. Veel belangstelling voor het poppenkastspel, dat donderdagmiddag in bibliotheek 'Nieuw Langenbeek' werd gehouden. Deze aktiviteit stond m het kader van de kinderboekenweek. n de redaktie in Uw krant geplaatste inge- >n brief van de heer Bert Vos vol van valse retoriek en dema- dat ik als bewoner van de lozendaal, maar óók als voor pleinvertegenwoordiger (en 'oormalig stichtingbestuurs- et wil nalaten hierop te rea- mogen aannemen dat de [Vos volledig bij zijn - zonder p niet geringe - verstandelijke gens was toen hij zijn hand- ng onder het koopkontrakt Ijn woning m de wijk Rozen- Jtte. Hij had toen kunnen we- Igewoon door te lezen - aan 1 extra plichten én rechten hij |oor die handtekening bond. I de laatste zijn om te ont- i dat de wijk Rozendaal en iverkoepelende Groenstich- leen merkwaardig fenomeen ■Leusdense samenleving ver- woordigt. Er kleven zowel voor- als nadelen aan. Een wijk met een zekere vorm van bewoners zelfbestuur en beheer van gemeen schappelijke eigendommen als in stallaties voor radio- en TV-signaal distributie, een zwembad, tennis baan, afwijkende groenvoorzienin gen etc. vraagt evenwel om een gecentraliseerde bestuursvorm, waann vertegenwoordigers van de bijna 500 huiseigenaren hun stem kunnen laten horen en na afweging van de verschillende belangen van deze eigenaren tot een zo demo cratisch en voor de meeste eigena ren zo gunstig mogelijke beslissing te komen. Oók op het plein waar de heer Vos woont hebben de bewoners hun afgevaardigde in het bestuur. Die pleinvertegenwoordiger had mijnheer Vos kunnen zijn als hij zich kandidaat had gesteld. Hij had dan het (zijn woorden) arrogante, ondemokratische, eenzijdige, ma nipulerende, hobbyistische, re genteske bestuur van bmnen uit kunnen verbeteren. Maar het is natuurlijk veel eenvoudiger van tijd tot tijd een ingezonden bnef te schrijven en daarin je gal te spu wen. Het spaart een hoop tijd, die je dan weer gekluisterd aan „de buis" kunt besteden. Mijnheer Vos is daarin overigens met de enige en dat is dan ook de reden dat de voorzitter deze funk- tie is blijven bekleden na haar ver huizing uit de wijk naar een kleine re woning. Ik ben er van overtuigd dat mevrouw Brandenburg (de voorzitter) graag bereid is haar funktie aan mijnheer Vos over te dragen, als hij zich daar kandidaat voor stelde. Ik ga er dan gemaks halve wél van uit dat de andere 15 medebewoners/bestuurders Vos op deze stoel willen hebben. De honderduizenden guldens, want daar gaat het om, van mijnheer Vos en zijn buren dienen immers wel met zorg te worden beheerd. Dat gaat met met valse retonek en de magogie. De kern van de woede van mijn heer Vos dient naar mijn mening m een volstrekt ander daglicht te worden gezien. Deze oud-hoofdre dacteur van de Leusder Krant is bij de uitgever (BDU Barneveld) ver antwoordelijk voor de „nieuwe me dia". Het gebruik van kabelnetten voor commerciéle doeleinden is daar een deel van. Dat het voor de werkgever van de heer Vos een zakelijk belang is om m Leusden aan de adverteer ders „100% dekking" te kunnen geven (dat bepaalt onder meer de advertentietarieven) ligt voor de hand en vind ik geen schande. Het bestuur van de Groenstich- tmg is er om de belangen van de bewoners te behartigen. Niet die van de werkgever van mijnheer Vos. Dat die belangen botsen is jam mer voor Vos en zijn baas. Maar om de uitmuntende aanpak in de ka belkwestie die tot nu door het Groenstichtingsbestuur tentoon is gespreid (ik heb achter de scher men kunnen kijken, dus U zult me op mijn woord moeten geloven) op de door mijnheer Vos gehanteerde wijze af te schilderen, komt niet van pas. Net als andere bewoners heeft mijnheer Vos kennis kunnen ne men van een meuwsbnef van de Groenstichting waarin de bewo ners/eigenaren alternatieven zijn voorgelegd. Hebben de andere Leusdense inwoners mt vananten kunnen kiezen9 Nee, zij hebben gewoon moeten slikken wat de vroede vaderen van Leusden te bieden hadden, mét een exhorbi- tant prijskaartje. Maar ja, dan kun je wél kennis nemen van de reklame- boodschappen van mijnheer Vos Met dank voor de plaatsing en vriendelijk groetend, Frans de Lang Dordogne 14 3831 NK Leusden. LEUSDEN - Uit een personenauto die stond geparkeerd aan de Wig- geruslaan, werd m de nacht van woensdag 30 september op don derdag 1 oktober een radiotoestel gestolen. Toegang tot het voertuig werd waarschijnlijk verschaft met een valse sleutel, want aan de auto werden geen inbraaksporen aan getroffen, en de eigenaar, Leusde- naar C.H.M. van D., weet zeker, dat hij zijn portieren op slot had ge daan. De politie stelt een onder zoek m. LEUSDEN - De verhuur van Vrou wenontmoetingscentrum 't Voor onder, Burgemeester Van de Post- laan 2, zal vanaf 1 november door Marja van Wijk worden geregeld. Zij woont op het adres: Valkenhoe ve 15. Haar telefoonnummer is: 033 - 946329. Tot 1 november kan iedereen daarvoor terecht bij Co van der Schaaf, telefoon 033 - 943560. Zij is tot dan tevens het 'sleuteladres'. LEUSDEN - Nu 't Erf auto vrij is, raken sommige parkeerplaatsen rond winkelcentrum 'De Ha mershor overvol en blij ven andere nagenoeg leeg. Een voorbeeld van het laatste is de parkeer plaats aan de noordzijde van Hema en de nog te realiseren Albert Heijn Supermarkt. Kennelijk is de weg naar deze grote parkeerruimte nog niet gevonden. Een gemeen telijk persbericht wijst er bezoekers van het winkel centrum op, dat deze ruimte bereikbaar is via de Mulderij. "Vanaf deze parkeerplaats komt u ge makkelijk bij de winkels terecht', alsdus het be richt. USDEN - Verscheidene huurders van appartementen in nieuwe woon- en winkelkomplex aan de noordzijde 't Erf hebben zich er boos over gemaakt, dat de liften in t vier verdiepingen tellende gebouw nog niet werken. |»nderdag 1 oktober was het zogenaamd sleuteldag; de j waarop de huurders de sleutels van hun appartement [ijgen overhandigd. De nieuwe bewoners konden dus aan t verhuizen slaan, maar dan wel alleen via de trappen. )lgens de heer Draisma, technisch opzichter bij Make- skantoor Wijnand van Haselen bv uit Amersfoort, de heerder van het komplex, is sprake van 'een afweging, hoe dan ook vervelend uitpakt'. Het komplex werd donderdag opgeleverd door de projektont- wikkelaar, Macéka Vastgoed bv uit Maarssen, en overgedragen aan de nieuwe eigenaar, Pensioenverze keringsmaatschappij DSM bv uit Heerlen. De beheerder voor deze maatschappij is het al genoemde kantoor uit Amersfoort. De heer Draisma daar over: 'Als een ont wikkelaar een projekt oplevert, moet het klaar zijn. Dat was met het geval, want de liften waren nog niet gekeurd (door de Stichtmg Neder lands Instituut voor Liftentechmek uit Amsterdam - red.). En zolang dat niet is gebeurd, mogen de liften met worden gebruikt. De liften toch m gebruik nemen, is een groot risi co, want als er dan wat gebeurt, zijn wij verantwoordelijk.' Maar als het komplex niet hele maal af is, kan het toch niet worden verhuurd? De heer Draisma rea geert daarop: 'Ja, dat lijkt wel zo, maar het ligt met zo eenvoudig. Je moet niet vergeten, dat er per 1 oktober mensen op straat stonden, omdat ze dachten een appartement te kunnen betrekken. We hadden wel kunnen zeggen, we leveren de woningen pas af op bijvoorbeeld 15 oktober, maar dan had ik boze telefoontjes en bneven gehad van huurders die er persé eerder in wilden. Daarom hebben wij beslo ten om de mensen er wel in te laten, en dan maar zonder dat de lift werkt.' Hij zegt met nadruk: 'Ik denk dat we meer mensen zouden hebben geschaad, wanneer we de ingang van de huur hadden uitge steld.' Hij vervolgt: 'Daarnaast was de termijn waarop de lift met m wer king is, voor ons acceptabel. Het Instituut voor Liftentechniek komt de liften dinsdag 6 oktober keuren. Vanaf dan kunnen de liften zeer waarschijnlijk worden gebruikt. Het ongemak duurt dus hooguit zes dagen.' rtementen m het nieuwe woon- en winkelkomplex Hamershof- pfoinnen vanaf donderdag 1 oktober worden bewoond. De eerste i waren de hften in het komplex echter buiten werking, omdat ze n zijn gekeurd. Dat betekent dus ongemak voor de nieuwe bewo- Itter een 'plaat' van het nieuwe komplex van onder de luifel van de p vandaan. EXTRA KOSTEN Ondertussen zijn er misschien huurders, die extra kosten hebben moeten maken, om hun huisraad naar boven te krijgen. De heer Een plattegrond van winkelcentrum 'De Hamershof. Met P's is aangege ven waar kan worden geparkeerd. De 'vette' P's boverun de illustratie staan bij parkeerruimtes die keruxehjk niet zo bekend zijn bij bezoekers van het koopcentrum. Draisma daar over: 'Ik weet, dat er iemand is, die een transporteur meer moest betalen, omdat een koelkast niet met een lift kon wor den vervoerd. Ik heb tegen die persoon gezegd: U betaalt die extra kosten. Dat risico moet u nemen. U levert bij mij een nota in, waarop staat hoeveel extra kosten u heeft gemaakt. Dan probeer ik die kos ten op Maceka Vastgoed bv te ver halen. Maar ik heb met gezegd, dat me dat lukt, en dat die persoon die extra kosten krijgt vergoed. Meer kan ik voor die persoon met doen.' AMERSFOORT - In de Lutherse kerk, Langestraat 61, wordt zater dag 10 oktober een bazar gehou den ten behoeve van het restaura tiefonds. Dit fonds is als gevolg van restauraties die de afgelopen jaren plaatsvonden, geheel uitgeput. Met onder meer het geld dat nu wordt geworven, wordt nog dit jaar het kerkorgel, het oudste in Amers foort, gerestaureerd. De bazar duurt van 10.00 tot 16.00 uur. plaatselijk nieuws De post van de Leusdense pohtie in Leusden-Zuid krijgt een meuwe telefooncentrale. De nu in gebruik zijnde centrale is vijftien jaar oud en funktioneert nog slechts met veel mankementen. LEUSDEN - De post in Leusden-Zuid van de Leusdense politie wordt volgende week maandag voorzien van een nieuwe telefooncentrale. De inmiddels 15 jaar oude cen trale, die nog met relais werkt, en momenteel nog volop in bedrijf is, wordt dan vervangen door een ultra-modern apparaat. Als gevolg hiervan wordt het aantal 'huislijnen' uitgebreidt van dertien naar achttien; het aantal 'buitenlij nen' van vier naar zes. Een woordvoerder van de Leus dense politie vertelt er over: 'De centrale die we nu hebben, is hard aan vervanging toe. Regelmatig treden er storingen in op. Mensen die worden doorverbonden, ko men niet op de goede plaats aan, mensen die ons bellen, horen de telefoon wel overgaan, terwijl er bij ons niets te horen is, enzovoort.' Hij verwacht veel van de nieuwe centrale; voor ingewijden; een TR 43. Hij zegt: 'Ik denk en ik hoop, dat de ergernis die nu nogal eens voor komt, dan voorbij is. Wij kunnen makkerlijker naar buiten telefone ren, maar wat minstens zo belang rijk is: wij zijn beter bereikbaar.' LEUSDEN - Een 9-jange m Leusden woonachtige jongen werd dinsdag om ongeveer 17.15 uur op de hoek van de Landweg en de Wanmolen mishandeld. Hij werd er aangehou den door vier jongelui in de leeftijd van ongeveer 15 jaar. Zij hielden hem onder meer een lucifer onder de kin, waardoor hij een brand wond opliep. De politie wil graag weten wie die vier jongens zijn. Getuigen van de mishandeling kunnen zich bij de politie melden, telefoon 944444. Enkele rietstengels met wat ruige ondergroei blijken vaak al voldoende te zijn voor een rietgors om zijn ter ritorium te vestigen. Of schoon de rietgors een trek vogel is, zijn ze het gehele jaar door in Nederland waar te nemen. De najaarstrek heeft plaats vanaf september tot in december en de voor jaarstrek begint al in fe bruari, terwijl ze ook in kleine aantallen overwinte ren. De mannetjes bezetten hun territorium al aan het eind van februari. De wijfjes komen daar in maart en wor den door de mannetjes fana tiek nagejaagd; een spelletje dat vaak eindigt in een ruwe stoeipartij op de grond. Als het paar is gevormd, bouwt het wijfje een nest van grof gras en bekleedt dat met fijner gras en haar. Het nest ligt meestal verscholen tus sen hoogopgaand gras of an dere ruige vegetatie, net even boven de grond. In dat nest komen vier tot zes eie ren, die licht- of donkerbruin zijn met zwartbruine streep jes en vlekken. De eieren worden gedurende twee we ken, voornamelijk door het wijfje,bebroed. Na een op voeding van ongeveer twaalf dagen, waar beide ouders aan deelnemen, zijn de jon gen zelfstandig, waarna aan een tweede broedsel wordt begonnen. Vaak volgt nog een derde broedsel. De rietgors is ongeveer zo groot als een huismus en lijkt daar op het eerste gezicht wel wat op; vandaar de volksnamen rietmus en sloot- mus. Het mannetje heeft een zwarte kop en borst en een witte halsring. Opvallend zijn de witte zijzomen aan de staart en de grijsbruine on derzijde en zwartgestreepte flanken. De witte tekening van de staart is vooral te zien als hij vleugelflitsend de staart uitspreidt bij het neer strijken op een uitkijkpost. Het wijfje heeft een bruine kop met een lichte oogstreep, zwart met witte baardstrepen en witte zijzomen aan de staart. Het voedsel van de rietgors is zowel dierlijk als plant aardig, wat goed te zien is aan de snavel. De vorm van de snavel ligt tussen de ke gelsnavel van de zaadeters en de priemsnavel van de in- sekteneters in. Gedurende de zomer eten ze hoofdzakelijk dierlijk voedsel, vooral in- sekten, terwijl ook de jongen daarmee worden gevoed. Rietgorzen hebben een op vallend afleidingsvertoon, waarbij de vogels met één of beide vleugels half gespreid voortstrompelen. Het aantal rietgorzen neemt af door ver laging van de grondwater stand en de machinale sloot- reiniging waardoor de riet plasjes verdwijnen. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5