Wie raadsfrakties willen lat 'De Hohorst' open blijft ✓omissie geeft groen cht voor 'Pinkelotje' Utrechts platteland ontmoette Tanzania ietstocht woningbouwverenigingen oor projekt in Argentinië Geen feestrede tijdens afscheid wethouder leusden krant ternaat voor tweede maal met sluiting bedreigd Wethouder van Woudenberg: 'Mariënhove is lot uit loterij' formatika oirsussen sehouderij Hulp na incest Kontrole rood licht Boeren planten bomen Bijeenkomst anthroposofische patiëntenvereniging DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 gemeenteraad sluiting van „De Hohorst" onge daan te maken. Hetzelfde geldt voor Ineke Jansen van de PvdA, die maandagavond sprak over een „vreselijk beleid van Brinkman". Direkteur J. Weggemans van het internaat „De Hohorst" toonde zich erg blij met de reakties van de verschillende raadsleden. Hij drong er bij alle raadsleden op aan om spoed te betrachten bij het ne men van akties. „Het tempo bij WVC ligt in dit geval erg hoog. LEUSDEN - De Katholieke Plat telandsvrouwen Organisatie (K.P.O.) en de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond (A.B.T.B.) hielden dinsdag 6 okto ber 'een boeiende avond', zoals één van de aanwezigen het ver woordde, in parochiecentrum 'De Kom' aan de Hamersveldseweg. De avond stond in het teken van ontwikkelingssamenwerking in het algemeen, en een projekt in Tanzania in het bijzonder. Aan dit projekt verlenen de Utrechtse plattelandsorganisaties steun. Deze organisaties zijn ge bundeld m de Interkerkelijke Coördinatie Commissie Ontwikke lingssamenwerking (I.C.C.O.). Het betreffende projekt behelst landbouwvoorlichting aan de be volking van Mogabin in Tanzania. Twee Nederlandse deskundigen, Reint en Alida Bakema, zijn daar bezig met proefvelden, waarop on der meer een snel groeiende mais- soort is geplant, en diverse soorten groente worden verbouwd. De Tanzanianen kunnen op de proef velden komen kijken, om te leren hoe zij hun eigen akkers beter kun nen bewerken. In januari van dit jaar is een af vaardiging van de I.C.C.O. op ex cursie geweest naar het voorlich- tingsprojekt in Mogabiri. Tijdens die reis zijn er dia's gemaakt. Deze werden dinsdagavond in 'De Kom' vertoond door Leny Wijman. Zij maakte deel uit van de delegatie die Tanzania bezocht en kon dus bij de toelichting uit eigen ervaring putten. Mevrouw Wijman nep de aan wezigen op om ouderwets handge reedschap dat niet meer wordt ge bruikt, naar Tanzania te verzenden. Daar kan dit gereedschap namelijk nog wel worden gebruikt. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Alle frakties in de Leusdense gemeenteraad ijn het er over eens dat al het mogelijke moet worden edaan om het internaat Hohorst open te houden. Alle akties die verbinding hebben met partijgenoten in de weede Kamer zullen er bij hun partijgenoten op aandrin- en om hun invloed aan te wenden bij de minister van ^VC om sluiting van de Hohorst tegen te gaan. De ge- neenteraad zal er in een brief of motie bij de Tweede amer op wijzen dat sluiting van Hohorst niet mogelijk is. aandagavond kwam de pro- iatiek rond de mogelijke slui- yan „De Hohorst" ter sprake m ommissie welzijn en onderwijs, kteur J. Weggemans van het naat deed een dringend be- op de raadsleden om zich in te n voor het internaat. „Elk ap in de nchtng van de Tweede er en ook de Provinciale Staten Utrecht helpt. Wij kunnen zelfs i AROB-procedure aanspan- omdat wij zelf rechtstreeks on- WVC vallen", aldus de veront- i direkteur. heer Weggemans noemde foornemen van zijn grote baas cman des te onbegrijpelijker, at drie jaar geleden ook al ike was geweest van mogelijke ing van het internaat. „Wij iten dat de hele dreiging van >aan was toen er toestemming l verleend om voor één nul- gulden het hele internaat dig te verbouwen. De verbou wing is nog niets eens helemaal achter de rug en nu is er weer sprake van sluiting. Een onbegrij pelijke zaak", aldus direkteur Weggemans. SCHOKKEND Alle raadsleden ondersteunden maandagavond het protest van „De Hohorst". Evelien Blom (CDA) noemde het bencht van mogelijke sluiting „voor Leusden schok kend". „Als kmderen elders onder gebracht moeten worden, kost dat toch ook geld?", zo vroeg mevrouw Blom zich af. Ondanks alle begrip voor noodzakelijke bezuinigingen gaat de aangekondigde sluiting van „de Hohorst" ook voor Lilly van Amerom (WD) te ver. „Dit is te drastisch, er is gewoon sprake van kapitaalvernietiging", aldus me vrouw van Amerom, die er wel aan toevoegde, dat elk kinderhuis het uiterste zal proberen om open te kunnen blijven. Ik ben blij dat op plaatselijk ni veau het CDA en de WD tenminste met willen bezuinigingen ten koste van de zwaksten in onze samenle ving", zo moest Ep Oostra (D'66) van het hart. Ook het D'66 raadslid zal er bij zijn partijgenoten in pro vincie en Tweede Kamer bij aan dnngen om de aangekondigde Woensdag staat het agendapunt al op de agenda van Provinciale Sta ten en begin november komt de problematiek al aan de orde in de Tweede Kamer", aldus de heer Weggemans. .Vvv:-- Alle Leusdense raadsfrakties vinden dat internaat 'De Hohorst' moet blijven. Hier de voorzijde van het betreffen de pand. Rechts op de voorgrond direkteur Jan Weggemans van het internaat. De avond die de Katholieke Plattelandsvrouwen Organisatie en de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond dinsdagavond in 'De Kom' hielden, trok veel belangstelling. Zoals van het opgestelde dia-apparaat is af te leiden, werden er dia's vertoond Het onderwerp er van was een landbouwprojekt in Tanzania (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het pand „Mariënhove* 1 wordt met ingang an 1 januari 1988 verhuurd aan het kinderdagverblijf Pinkelotje". Als het aan de gemeente ligt kunnen de taanden november en december gebruikt worden voor de anpassing en inrichting van het woonhuis. Leidsters van Pinkelotje" hadden eerder te kennen gegeven dat ze met un werk zouden stoppen als er met ingang van het nieuwe lar geen definitieve oplossing gevonden zou zijn voor de uisvestingsproblematiek. Zoals het er nu naar uitziet, unnen leidsters en peuters binnen niet al te lange tijd van e woning aan de Beerzewijk verhuizen naar een defini- lef onderkomen aan de Mariënhove. hele verhuizing gaat de ge- nte wel wat meer kosten dan aanvankelijk was gedacht. De ho gere kosten zullen in de huur wor den doorberekend. Al met al zal „Pinkelotje" straks tienduizend gul den huur per jaar op tafel moeten leggen. De gemeente komt „Pin kelotje" echter tegemoet door een exploitatiesubsidie van maximaal ƒ36.000,- voor 1988 ter beschik king te stellen, naast een éénmali ge bijdrage in de inrichtingskosten van 13.000,-. „Een kinderdagver blijf is nu eenmaal een dure onder neming", zo stelde mevrouw E. Blom (CDA) maandagavond vast in de vergadering van de commissie Welzijn en Onderwijs. Evelien Blom stelt zich, net als de andere commissieleden, op het standpunt dat als Leusden een kinderdagver blijf wil hebben, de gemeente daar ook voor zal moeten betalen. Ook het GPV/SGP raadslid Harm Offereins zal zich niet verzetten te gen het geven van een forse subsi die aan „Pinkelotje". Wel vroeg het raadslid zich af of het een taak van de gemeente is om echtparen in staat te stellen twee inkomens te verwerven. Dit naar aanleiding van een brief, waarin een echtpaar zich er over beklaagde dat de vrouw haar baan zou moeten opzeggen als Pinkelotje zou moeten stoppen. „GEDOE" Ben Stoelinga (Leusden '85) sprak van een „gedoe" bij de ge meente met betrekking tot de huis vestingsproblematiek van Pinke lotje. Al twee jaar geleden werd bij de gemeente aandacht gevraagd voor de problemen bij het kinder dagverblijf. Wethouder van Woudenberg ontkende dat de gemeente op een onverantwoorde wijze was omge sprongen met Pinkelotje. „Het bleek met zonder meer mogelijk om een woonhuis als kinderdag verblijf te bestemmen", aldus de wethouder. Van Woudenberg sprak van een „lot uit de loterij", toen de mogelijkheid van Mariën hove 1 zich voordeed. Aanvanke lijk dreigden de omwonenden roet in het eten te gooien, omdat zij ei sen stelden aan de mate van over last die zou kunnen ontstaan. Van een bezwaarschrift is geen sprake meer nu de gemeente keihard heeft toegezegd dat er extra voor zieningen getroffen zullen gaan worden. Zo zal een door de omwo nenden gewenste schutting wor den geplaatst en zal er extra be planting worden aangebracht In de maandelijkse raadsverga dering zal de raad zich definitief moeten uitspreken over het voor stel van B. en W. Gezien de stem ming in de commissie Welzijn en Onderwijs zal de uitslag positief zijn voor het bestuur van Pinkelotje. (van één onzer medewerkers) Stichts Landschapsbeheer. „Maar de aktie loopt gedurende twee plantseizoenen, dus m het voorjaar is er nog een mogelijkheid". Bestel len kan via een speciale bestelbon, waarop soorten, maten en prijzen staan vermeld. Na een telefoontje stuurt Stichts Landschapsbeheer deze toe. Als. provinciale stichting voor natuur- en landschapsbeheer stimuleert Stichts Landschapsbe heer in de provincie Utrecht de aanplant en verzorging van land schappelijke beplantingen. „We richten ons met deze aktie op boe ren, omdat zij nu eenmaal de groot ste groep grondbezitters vormen. Natuurlijk kan iedereen die m de provincie Utrecht een landschap pelijke beplanting wil aanleggen een bestelling doen bij Stichts Landschapsbeheer," verduidelijkt Houtman. Meer informatie over de aktie wordt verstrekt door: Stichts Land schapsbeheer, Postbus 121, 3730 AC De Bilt. Tel. 030-765534. EUSDEN - Personeel van vijf woningbouwverenigingen de omgeving, waaronder dat van Stichting Bijzondere ouw Nederland (SBBN) uit Leusden, fietste vrijdag voor en projekt in Santa Fé in Argentinië, in het kader van het lar van de daklozen. De tocht voerde van De Bilt via laam, Soest en Amersfoort naar Leusden, en van hieruit aar Nijkerk; een afstand van 69 kilometer. Van het Leus- ;nse kantoor deden acht personen mee. et evenement vond plaats op itief van de NCIV, het Instituut Volkshuisvesting, waarbij 350 illingen op het gebied van shuisvesting zijn aangesloten. Jlata van de tochten die overal in werden gehouden, vielen p week van 28 september tot en met 4 oktober, de tweede landelij ke aktieweek voor de daklozen. De deelnemers aan de tocht betaalden 15,- inschrijfgeld, dat geheel ten goede komt aan het projekt in Ar- gentie. De bedoeling is, dat met het geld huisjes worden gefinancierd in de hoofdstad Buenos Aires. IRNEVELD - In het najaar organi- het Agrarisch Onderwijs Centrum samenwerking C.M.A.S en Prak- Chool) uit Barneveld twee kursus- 9encht op de automatisering in de oudenj. Beide cursussen geven de elijkheid om in korte tijd veel ken- >P te doen betreffende bruikbare men. Ook zullen toekomstige ont- elingen en mogelijkheden aan de komen. De kursusduur is onge- 25 tot 30 lesuren. st name in de varkenshouderij zijn «gelijkheden op het gebied van de Ssing van de computer al ver 'rderd. De cursus geeft praktische matie over de mogelijkheden en voor- en nadelen van de verschillende management-programma's. Tevens wordt aandacht besteed aan boek- houdprogramma's. Na de inleiding van oriëntatie wordt praktisch gewerkt met de verschillende systemen. Op deze manier kan men de systemen goed on derling vergelijken en bovendien een behoorlijke oefening opdoen. Ook in de rundveehouderij automati sering is de laatste jaren heel wat ge- beurd.En hoewel de ontwikkelingen, in vergelijking met de varkenshouderij, veel langzamer gingen is er momenteel een redelijk uitgebreid aanbod van programma's. Na een inleiding en een introduktie over de computer en zijn mogelijkheden volgt een brede oriën tatie over de eigenschappen van de programma's. De praktijk knjgt ruime aandacht tijdens excursies en bedrijfs bezoeken. Aanmeldingen of inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de kursuskoordinator van het Agrarische Onderwijs Centrum Barneveld, telefoon overdag 03420- 90585; 's avonds 03420-13023. De medewerkers van vijf woningbouwverenigingen uit de omgeving, voor het gebouw van de Stichtmg Bijzondere Bouw Nederland (SBBN) aan de Olmenlaan in Leusden. Vnjdag fietsten ze'voor een projekt m Argentinië in het kader van het Jaar van de daklozen. LEUSDEN/UTRECHT - De stich ting Hulp Na Incest is een nieuw initiatief binnen de Utrechtse hulp verlening. Ze verzorgt een eerste telefonische opvang van vrouwen en meisjes in de provincie Utrecht. Deze opvang is bedoeld voor meisjes die nog midden in de ïn- cestsituatie zitten, voor meisjes bij wie de meest gestopt is, en voor volwassen vrouwen die nu last heb ben van hun ervaringen. De tele foon biedt vrouwen en meisjes de mogelijkheid om hun stilzwijgen over incest te doorbreken, hun ver haal te vertellen, gevoelens te spuien etc. Ze kunnen daarbij ano niem blijven. De medewerksters hebben geen pasklare oplossingen in huis, maar ze bieden een luiste rend oor, zijn bereid gevoelens te delen, kunnen helpen de zaken op een rijtje te zetten, kunnen de weg wijzen bij het eventueel verder hulp zoeken Hulp Na Incest is te bereiken onder nummer 030-341799 op maandagavond van 20.30 tot 22.30 uur en op woensdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur. LEUSDEN - Op de kruising Groene Zoom - Burgemeester de Beaufort- weg heeft de Leusdense politie dinsdagmorgen een zogenaamde rood licht-kontrole uitgevoerd. De aktie duurde dne kwartier. In die tijd werd vierentwintig maal ge- konstateerd, dat een auto een rood verkeerslicht negeerde. De be trokken personen krijgen een boete. Volgens een politiewoordvoer der is het aantal overtreders 'groot'. LEUSDEN - Het zag er maandagavond even naar uit dat wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) zijn laatste commissie vergadering had geleid, zonder dat daar ook maar iemand enige aandacht aan had geschonken. Het was Ineke Jansen, raadslid voor de Partij van de Arbeid, die toch nog even wilde stilstaan bij het feit dat de wethouder na veertien jaar het wethouderschap, overigens niet geheel vrijwillig, moest neer leggen. „Ik was het met uw beleid oneens. Toch wil ik u bedanken voor de vriendelijke wijze waarop u onze vergade ringen voorzat", aldus het voor de wethouder waarschijnlijk onverwachte compliment van het socialistische raadslid. De heer van Woudenberg was duidelijk verrast door de opmer king van mevrouw Jansen. „Ik heb geen grote speech voorbereid. Toch zou ik makkelijk een uur kun ne praten, jammer genoeg is de sfeer er niet naar", aldus de reactie van de voorzitter. „Ik heb mijn werk altijd met veel genoegen ge daan", zo vervolgde de heer Van Woudenberg, die er wel aan toe voegde, „de waardering niet terug te kunnen geven." De heer van Woudenberg stapt niet op als raadslid, hij blijft dus deel uitmaken van de CDA-fraktie m de Leusdense gemeenteraad. De taak van de wethouder wordt over genomen door de dames C. Ver duin (PvdA) en E. M. Blom (CDA). Hoe de beide raadsleden hun werkzaamheden precies zullen Wethouder Cijs van Woudenberg (CDA): vriendelijke voorzitter. verdelen zal later deze maand dui delijk worden als de vier nieuwe wethouders officieel gekozen zul len worden. LEUSDEN/DE BILT - Met de actie „Boeren planten bo men" biedt Stichts Landschapsbeheer dit najaar en ko mend voorjaar boeren in de provincie Utrecht de gelegen heid op eenvoudige wijze nieuwe beplanting op en rond het erf en de landerijen te verkrijgen. Als voorbeeld hier van geeft de stichting: opnieuw de eigendomsgrens mar keren, het erf verfraaien of een schuur of mestsilo aan het oog te onttrekken. Een unieke eenmalige aanplant-aktie, die duurt van begin oktober 1987 tot eind april 1988. Boeren bestellen bij Stichts Landschapsbeheer de gewenste bomen zoals bosplantsoen, laanbo men, leibomen, hoogstamvrucht- bomen of slieten voor knotbomen. Plantmateriaal, dat natuurlijk van erkende boomkwekers wordt be trokken. Ook kkunnen boompalen, boombanden en boombescher- mende middelen zoals boomkor- ven worden besteld. Tegen kostprijs bezorgt Stichts Landschapsbeheer het bestelde op de plek van bestemming en voegt er een gratis plant- en verzorgings- instruktie aan toe. De boeren dra gen zelf zorg voor het in de grond zetten en beschermen van de be planting. „Willen de boeren van tijdige le vering verzekerd zijn, dan moeten ze voor 23 november bestellen," zegt Peter Houtman, stafmedewer ker voorlichting en publiciteit van AMERSFOORT - De Antroposofi sche patiëntenvereniging 'Artemis' houdt dit najaar twee lezingen. De eerste vindt plaats op donderdag 15 oktober. Het thema is dan: 'Anth roposofische medicijnen; berei ding en toepassing'. Dit onderwerp wordt toegelicht door Richard Bat man, anthroposofisch arts. De andere bijeenkomst wordt gehouden op dmsdag 27 november en gaat over 'Aids, bekeken vanuit Anthroposofische gezichtspunten. Internist Douwe Houert spreekt hierover. Beide lezmgen worden gehou den in de Vnje School Amersfoort, Romeostraat 74, en beginnen om 20.00 uur. „Boeren planten bomen"

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7