Ouderen moeten zelf aan de bel trekken zakelijkheden nieuwe =uit net bedrijfsleven Natuurzuivere kosmetikalijn bij Salon 'Ineke van Duinkerken' 'Wonen als je ouder wordt' Sezers. schrijven^ I I leus tl e r kroms Opening autoschade bedrijf Model -tekenen Teken wedstrijd I 'Soep van gisteren' Incontinentie Het keurslijf van een gedwongen huwelijk Expositie met onderzoek naar woonwensen Najaarsvergadering van Bond voor Gepensioneerden DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 LEUSDEN - Sinds kort voert Schoonheidssalon Ineke van Duinkerken, Prinses Irenelaan 40 in Leusden-Zuid, een voor Leusden unieke kosmetikalijn. Het betreft de natuur zuivere lijn van Dr. Hauschka, die bijvoorbeeld niet is gefabriceerd volgens chemische processen, en geen vivi- sektie toepast, dus geen gebruik maakt van proefdieren. Volgens een persbericht is een 'opvallend verschil' met andere kosmetika, 'het behandelen met gelijken'. 'Zo wordt een tè vette huid met olie behandeld en een vochtarme huid geprikkeld tot ho gere talkprodukties. Daardoor ont staan er een harmonie in op elkaar afgestemde huidfunkties', aldus het bericht. FILOSIFIE De Dr. Hauschka-kosmetika werd volgens het bericht 'ontwik keld volgens een filosofie, waann anthroposofie en homeopathie een belangrijke rol spelen. Wala-Heil- rruttel, de producent van de kos metika, beschikt in het Jura-ge- bergte over grote kruidenvelden. Bestudering van de ritmische pro cessen binnen onze aardse atmo sfeer resulteerde m verantwoorde werkwijzen om de extrakten te ver krijgen en te behandelen, zonder daarbij de werkzame stoffen uit te schakelen.' Ineke van Duinkerken in haar schoonheidssalon. Sinds kort voert de zaak een voor Leusden unieke lijn natuurzuivere kosmetika. De kosmetikalijn omvat produk- ten voor zowel de gezichts-, de li- chaams-, de voet-, als voor de haar- verzorging. De behandeling is vol gens het bericht niet alleen gencht op het betreffende huidoppervlak, maar gaat uit van 'de totale mens'. Het bericht gaat verder: 'Iemand kan bij Schoonheidssalon Ineke van Duinkerken ook een vrijblij vend advies krijgen omtrent voe ding.' Behalve kosmetika voor behan deling in de salon, is er 'een uitge breid assortiment' produkten voor gebruik thuis; produkten waarmee de betreffende behandeling thuis kan worden voortgezet. Wie meer over deze voor Leus den unieke lijn wil weten, kan te ACHTERVELD - Zaterdagmiddag opende burgemeester mr.A. Panis Autoschadebednjf Martin Dijkhof, De Fliert 6. Het bedrijf is gevestigd op het bedrijfsterrein in het noord oosten van Achterveld. Vele rela ties van de onderneming namen de gelegenheid te baat het nieuwe pand te bezichtigen. LEUSDEN - Bij Blijhof, Ansfndus- laan 49, begint op dinsdag 13 okto ber een kursus model-tekenen. Zo wel beginners als gevorderden kunnen er aan meedoen. De kui sen vindt plaats op dinsdagen, van 9.30 tot 11.30 uur. Meer informatie wordt verstrekt Anneke den Duik, telefoon 941947. Achterveld is een autoschadebednjf njker. Zaterdagmiddag werd het door burgemeester Panis geopend. recht bij Ineke van Duinkerken. Zij is telefonisch bereikbaar via num mer 033 - 941075. In het kader van haar veertigja rig bestaan dit jaar, heeft de Stich ting Centrale Woning (SCW) een tekenwedstrijd utigeschreven voor alle kinderen van 4 tot en met 12 jaar in Amersfoort en omstreken. Het motto is: „Het huis waann ik het liefst zou willen wonen". Verschillende technieken zijn mogelijk: kleuren, knippen, plak ken, scheuren, het mag allemaal zolang het maar in het platte vlak blijft. Natuurlijk zijn er prijzen te win nen. Voor de jongste categorie, 4- t/m 6-jarigen, gaat de klas van de prijswinnaar of -winnares een dag naar de kinderboerderij/speeltuin in Lunteren. De twee oudere cate gorieën, 7- t/m 9-jarigen en 10- t/m 12-jarigen, mogen met hun klas een dag naar het Openluchtmuseum in Arnhem. Een deskundige jury beoordeelt de tekeningen en wijst per catego rie een winnaar of winnares aan. De mooiste tekeningen zullen in de cember worden tentoongesteld m het nieuwe kantoor van de SCW (aan de Heiligenbergerweg 60). Uiterste inzenddatum is 16 novem ber 1987 Uit de ingezonden brief van de heer De Lang aan mijn adres blijkt in ieder geval zonneklaar, dat hij de verschillende program ma's van het Leusder Kabelnet niet kan ontvangen. Anders zou hij niet gesproken hebben over het .gebruik van kabelnetten voor commerciële doeleinden", als hij gewoon de Leusder Kabel krant bedoelt. Volgens de defini tie van de heer De Lang, zou uw dagblad dan kunnen worden om schreven als 'het gebruik van de brievenbus voor commerciële doeleindenWaarbij de heer De Lang tevens te kennen geeft, niet te weten, dat een krant of kabel krant wel iets meer is dan een commercieel produkt. Als alge meen hoofdredakteur van de Leusder Kabelkrant zou mijn taak volgens de opvattingen van de heer De Lang bestaan uit de zorg ,,de adverteerders een 100% dekking te geven", ,,want dat wordt door de advertentietarie ven bepaalt". Vandaar dat ik vol gens de geachte briefschrijver uit de wijk Rozendaal ook zo boos zou zijn op het bestuur van de Groenstichting, dat maar niet mee wil werken aan die honderd procent dekking... Eigenlijk te belachelijk voor woorden (over demagogie gesproken!), maar toch even een rechtzetting, ook al heeft het niets met het eigen lijke onderwerp te maken. De meeste mensen weten, dat een redaktie strikt gescheiden opereert van de advertentie-afde ling. Of dat nou een krant betreft of een kabelkrant. Een kabel krant is niet meer en niet minder dan een televisie-krant. Mis schien dat de heer De Lang op langere termijn ook naar de Leus der Kabelkrant zal kunnen kijken. Persoonlijk is het overigens niet mijn zorg of de lokale nieuwtjes en de lokale boodschappen me neer De Lang en zijn wijkbewo ners via het al dan niet eigen ka belnet bereiken. Daar zijn andere afdelingen binnen mijn bedrijf voor. En de Groenstichting na tuurlijk... De heer De Lang gaat dus voorbij aan de kern van de zaak. Afge zien nog van de vervelende ei genschap privé en zakelijk niet te kunnen scheiden, geeft de heer De Lang te kennen, dat ik de 'Groenstichting' naar mijn eigen hand had kunnen zetten, indien ik me zou hebben opgeworpen als pleinvertegenwoordiger of dagelijks bestuurder. Dat is nou het grote misverstand. Al jaren te rug (lang voordat er sprake was van een kabelkrant...), heb ik te kennen gegeven bepaald niet gelukkig te zijn met het instituut 'Groenstichting'. Als het aan mij ligt wil ik helemaal niets met de 'Groenstichting' te maken heb ben. Dat je bij het kopen van een woning in Rozendaal met handen en voeten aan de 'Groenstich ting' wordt gebonden, maakt zo'n definitieve scheiding er niet ge makkelijker op. Als het bestuur van dit fraaie instituut er dan ook nog vier jaar over doet om zich 'te beraden' op de vraag of het zich al dan niet aan moet sluiten op het bij-de-tijdse Leusder Kabel net zonder dat je daar als bewo ner erg veel invloed op kunt uit oefenen, denk je in ieder geval aan een mogelijke 'scheiding van tafel en bed Maar helaas. De 'Groenstichting Rozendaal' beschikt ook nog over een 'trouwboekje', waarin vooral de phchten van de 'ge huwden' strak zijn vastgelegd. Een uit commerciële overwegin gen geboren keurslijf, waarin alle kopers van Rozendaal-woningen vanaf 1970 geperst werden en worden. Of ze wilden of niet, want zonder akkoord-verklaring was en is er geen huis voor hen... Een gedwongen huwelijk is be paald geen gezonde basis voor een harmonieus samenleven. Wie de 'Bijzondere bepalingen' van de koopakte van een Rozen- daal-woning nog eens doorleest, wordt vrijwel alleen maar met plichten geconfronteerd, niet met rechten. Het zou wellicht bij zonder boeiend kunnen zijn in dien een ter zake gespeciali seerd jurist zich eens zou buigen over deze bepalingen. Ze zijn in ieder geval bijzonder en naar mijn gevoel in strijd met het recht van iedere burger op vrije infor matie. Bovendien zou je je als ge meente kunnen afvragen of er geen hogere belangen zijn, die bepalend zijn voor wat wel en niet kan binnen deze wijk, dan die van de 'Groenstichting'. Wie de geschiedenis kent weet im mers, dat de gemeenteraad van Leusden de medestichtster is van de 'Groenstichting Rozendaal' en derhalve een gedeelde verant woordelijkheid heeft voor de nu ontstane situatie. De opzet van de 'Groenstichting' zou op z'n minst aangepast kunnen worden aan de huidige opvattingen over het bestaan van deze unieke, apart 'geregeerde' woonwijk binnen een gemeente. Terwijl de Leusdenaren in de rest van de gemeente tenminste nog het recht hebben om aansluiting op het gemeentelijke kabelnet te weigeren (en er dus ook niet voor betalen) wordt de Rozendaler het recht ontzegd. De bewoners van II, deze wijk zijn volgens de ei genoemde bijzondere bej gen verplicht te betalen voi ontvangst van radio- en tele programma's, zoals de 'Gr, stichting' die wenst aan te J ren, ook al zou men niet aa. sloten willen worden op het de wijk geleverde pakket doelt de heer De Lang misse, dit, als hij het heeft over de woners van Leusden ,,die woon moeten slikken, wal vroede vaderen te bieden ben" in 'tegenstelling' tot de woners van de wijk Rozenda. Toegegeven, de gemeente procedure was niet vlekki en het gebakkelei van de commissie rond het prot pakket met de gemeente foort krijgt van mij ook schoonheidsprijs, maar hef| verde in ieder geval een na< ders tevredenheid funktii rend, modern kabelnet op een tot nu toe redelijk uitge. ceerd pakket aan binnen- en. tenlandse programma's. En gaat het om. Het recht van be ners van de wijk Rozendaal eenzelfde pakket als iedere dere inwoner van Leusden recht om dat pakket te mo weigeren. En dat van de meente te mogen nemen. En tenslotte: zoals het er nu ziet, zal Rozendaal in april gend jaar Nederland 3 niet 1 nen ontvangen, tenzij nu g< wordt met de aanleg van nieuw kabelnet. Doorgifte va; Nederlandse zenders is naar.- mening verplicht en dat zou EH nen betekenen, dat dit ten ki iyl zal gaan van een van de D land-zenders in het huidige, al bijzonder magere pakket de 'Groenstichting Rodenz Omdat er geen ruimte meer is Kortom, naast andere argun ten die aan te dragen zijn, re nen genoeg om zich als be ners van Rozendaal nu eens «pk. te bezinnen op hetgaan 'Groenstichting' voor hen b kent. Men zou eens kunnen g an' zoeken naar een mogelijk! m om tot een andere, beter aar huidige tijd aangepaste konst ia< tie te komen, zonder dat bijvi ua beeld de exploitatie van zwembad in gevaar komt. Oo behoort ook dat zwembad mij betreft tot een fenomeen, het ehtaire karakter ervan slei onderstreept. En meneer De Lang hoeft i geen zorgen te maken. Hij is wat erg optimistisch te denjjm dat ik bij zo 'n armzalig TV-pak aan de buis gekluisterd zou ten. Dat de heer De Lang met dergelijke opmerking opnii de zaak waar het om draait duistert, moge duidelijk zijn. Bert Finnma Leusi 'Hl inb In de gemeente Leusden zijn nog enige mogelijkheden om woningen te bouwen voor ou deren: aanleunwoningen en appartementen voor oude ren. Welke wensen over de inrichting, de grootte, de lig ging, de prijs enz. van deze woningen, leven bij de 50- plussers? De woningzoeken de 50-plussers kunnen hun wensen kenbaar maken via een enquête-formulier, dat zij thuis hebben gekregen. Om hen en andere geïnte resseerden de mogelijkheid te bieden zich goed te oriën teren over de verschillende woonvormen, wordt een ten toonstelling gehouden „Wo nen als je ouder wordt" in het gemeentehuis op 12, 13 en 14 oktober. Deze tentoonstelling geeft inzicht in de vele variaties die er zijn in de woonmoge- lijkheden bij het ouder wor den. Het overheidsbeleid is er op gericht, ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Daarom is dui delijke informatie hard no dig. Op de tentoonstelling ko men allerlei woonvormen aan bod: bejaardenwonin gen, aanleunwoningen, kan goeroehuizen, serviceflats enz. Ook over groepswonen en centraal wonen vindt men informatie. De organisatie van deze behoeftepeiling en tentoon stelling is in handen van de V rouwen-Advies-Commissie (VAC), het gemeentelijke bu reau huisvesting, Welzijn Ouderen-Leusden (WOL) en Stichting-Bejaardenzorg- Leusden (SBL). Maandag avond 12 oktober zullen om 19.45 uur vertegenwoordi gers van hen uiteenzettingen geven over de mogelijkhe den van seniorenhuisves ting. Tijdens de expositie kan men ook de woonwensenen- quète invullen. Leden van de VAC geven, zo nodig, toe lichting. Deze expositie is open: maandag 12 oktober van 16.00 uur tot 22.00 uur, dinsdag 13 oktober van 10.00 uui tot 21.00 uur en woens dag 14 oktober van 10.00 tot 12.00 uur. Toegang via de in gang aan de Burgemeester v.d. Postlaan. Vorige week was ik een dagje uit naar Amsterdam. Ik moest m de buurt van de RAI zijn. Gelukkig gauw een goed, en zoals achteraf bleek ook veihg plekje voor de auto ge vonden. Via de Scheldestraat de Ferdmand Bolstraat inge wandeld. Ineens zag ik op een tamelijk nieuw gebouw met grote letters staan ,,d' Oude Raai". Dat is waar ook: daar stonden de gebouwen van de RAI. Achte ,,d' Oude Raai" bleek een verzorgingshuis schuil te gaan. Eens even kijken of ik daar wat stof kan vinden voor deze rubriek. Dat bleek met moeilijk. Op de buitendeur stond de volgende mededeling: „Buurtbewoners. Helaas is de subsidiepot voor de ver strekking van een warme maaltijd leeg. Dit houdt in dat we weer de oude prijs van f7,50 moeten berekenen. Dit gaat in per 1 oktober 1987.Bij navraag bleek dat de oudere buurtbewoners tot die datum dankzij die subsidiepot voor 6 gulden een warme maaltijd konden krijgen zoals „soep, smjbonen/witte bonen, ba naan". De bewoners van ,,d' Oude Raai" heten ook duidehjk we ten hoe zij denken over al de overheidsmaatregelen die bo ven hun hoofd hangen. Bij gaande tekenmg, waarvan ik de vervaardiger niet kon ach terhalen, hing in groot formaat voor een van de ramen aan de straatkant. Toen ik daarvoor mteresse toonde, werd er snel voor mij een fotocopie van ge maakt. Ik hep verder de Ferdinand Bol in, langs een viswinkel waarvoor een groot bord stond met als uitnodigende tekst „Mensen die hier vis kopen zie je niet bij de dokter lopen. Door al dat geloop kreeg ik trek in een kop koffie. Op een hoek vond ik een „Tappenj- Eetcafé". De koffie smaakte uitstekend en op mijn prijzen de opmerking daarover, kwam als reactie: „dat heb ik van m'n moeder geleerd." Op een aantal zwarte schoolbor den stond met krijt aangege ven wat er zoal te eten was Wat me opviel was het rijtje verkrijgbare soepen: „Uien soep": daaronder „Soep van de dag" en als derde mogelijk heid „Soep van gisteren". De prijs was gehjk: dne gulden. Ik heb vergeten te vragen of die „soep van gisteren" speciaal bedoeld was voor de buurtbe woners die in ,,d' Oude Raai meer moeten gaan betalen. VUT-ter P Si p Kruisvereniging Leus den-Achterveld houdt zich ook bezig met mensen die last hebben van incontinen tie. Woensdag 21 oktober or ganiseert deze Kruisvereni ging een bijeenkomst over incontinentie in het Wijkge- bouw aan de Roo van Alde- wertlaan 13 in Leusden-Zuid van 9.30 uur tot 12.00 uur. „Ik merkte het toen ik moest lachen" is de titel van een boekje bestemd voor mensen die last hebben van incontinentie. Het niet kun nen ophouden van plas of ontlasting is echter zeker niet om te lachen. Toch kan ook voor mensen met inconti nentie vaak het leven minder moeilijk worden gemaakt. De 500.000 Nederlanders, overwegend ouderen, die hinder hebben van plotseling urineverlies kunnen momen teel steeds efficiënter hulp middelen gebruiken. Over deze hulpmiddelen, maar ook over oorzaken, de verschillende vormen, de mo gelijke geneeswijzen en de so ciale en emotionele aspecten wordt door wijkverpleegkun digen gesproken tijdens de bijeenkomst in het wijkge- bouw. Deze bijeenkomst is niet alleen bedoeld voor ouderen die zelf last hebben van incon tinentie, maar ook voor men sen die in hun omgeving met incontinentie te maken heb ben. Vanaf 9.15 uur staat de koffie klaar. Folders over incontinentie en een aanvraagkaart voor een gratis pakket materialen be stemd voor incontinentie, kan men ok afhalen in het Wijkge- bouw aan de Rozengaarde 33 in Leusden-Centrum. Men kan daarvoor in dat gebouw te recht van 22 tot en met 30 okto ber op werkdagen van 8.15 tot 10.30 uur en van 16.30 tot 17 00 uur. Een drukbezochte bijeenkomst van een herrezen Leusdense af deling van de Katholieke Bond van bejaarden (KBO) en een zaal vol bij een Protestants Christelij ke Ouderenbond (PCOB) afdeling Leusden in oprichting. Zo werd donderdag 1 oktober een vrucht bare dag voor veel ouderen in Leusden. Op beide bijeenkom sten werden de aanwezigen opge roepen om zelf activiteiten te ont plooien waardoor hun stem ge hoord wordt op de plaatsen waar beslissingen worden genomen over ouderen. Op de KBO-bijeenkomst in De Kon\ gaf de heer E. Verwoert, steunfunctionaris van de KBO in de provincie Utrecht, een duidelijke uiteenzetting over de positie van de ouderen veertig jaar geleden en nu: tegenwoordig krijgen ze meer aan dacht en beginnen ze ook zelf aan dacht te vragen. Als gevolg van de invoering van de Welzijnswet op 1 januari 1987 wordt het ouderenbe leid veel meer naar de provincie en de gemeentes verplaatst. „Leusden moet nu zelf gaan uitmaken hoe het beschikbare geld wordt besteed. Het is dus belangrijk dat ouderen zelf flink aan de bel trekken bij de gemeente. De tijd dat over ouderen wordt beslist zonder dat de oude ren daar zelf wat over te zeggen hebben moet voorbij zijn." BUSHALTE Concrete eisen bleven niet uit. Een van dea anwezigen bracht naar voren: „Waar blijft de beloofde hal te voor de bus naar Amersfoort vlak bij de serviceflats?" „Velen van ons lopen moeilijk: daarom graag meer banken in Leusden, zodat we af en toe kunnen uitrusten." „Ik wordt in de Hamershof voortdurend bijna omver gereden door fietsers." KRENTEN De heer Hazenkamp, o.a. lid van de Commissie Dekker, had in 't Ha- mersveld bij de PCOB-bijeenkomst een aandachtig gehoor. Uiteraard gaf hij een schildering van een ideale situatie voor de gezond heidszorg als de voorstellen van de commissie-Dekker volledig zou den worden uitgevoerd. „De com missie is dan ook ongelukkig over de manier waarop de regeling rea geert: zij heeft de krenten uit de gezondheidspap gehaald en dan nog wel die krenten die bezuinigin gen tot gevolg hebben." RUIM VERDUBBELD De PCOB-vergadenng gaf het waarnemend bestuur de bevoegd heid om voorlopig nog door te gaan in de huidige samenstelling. Opga ve van lidmaatschap en informatie bij de heer R. Warmenhoven, tel. 942300 en mevrouw J. Kalkhoven, tel. 940816. De KBO-afdehng ziet terug op een zeer geslaagde ledenwerfac tie. Tot nu toe, er komen nog steeds aanmeldingen binnen, is het be staande ledenaantal van 35 meer dan verdubbeld: er zijn 42 nieuwe leden bijgekomen. Ook hebben zich al enige mensen beschikbaar gesteld om een voorlopig bestuur te vormen. Contactadres blijft nog mevrouw R. Oude Egbennk, Toer malijn 15, telefoon 942301. De najaarsvergadering van de Nederlandse Bond van Ge pensioneerden afdeling Amersfoort, waaronder ook Leusden valt, vindt plaats op dinsdag 13 oktober om 14.00 uur in de Oude Tram bij het station van Amersfoort. Tijdens deze bijeenkomst zal de rayonvertegenwoordi ger m het hoofdbestuur, de heer Ter Horst, een aantal ac tuele zaken aan de orde stel len. Op deze bijeenkomst zijr met alleen leden welkom maar ook anderen die hui pensioen, wachtgeld of uitke ring ontvangen via het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds. In het dagelijks bestuur van deze afdeling zijn de Leus denaren goed vertegenwoor digd. Bij hen kan men mee: inlichtingen krijgen of ziet aanmelden als lid: voorzitter Eradus (tel. 947583), secretaris Everts (tel 948463).

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8